Grote Prijs Merckx voor Vanderaerden Veel pech voor Van Kouwen Strijbos zeker van crosstitel Timman komt er niet aan te pas Karpov bekroont herstel met IN DE RONDE VAN DE TOEKOMST ZAAMSL. MAANDAG 16 SEPTEMBER 1985 T12 PAGINA SPOR TIJDENS RACE-FESTIVAL IN ZANDVOORT Lendl ongenaakbaar in finale Stuttgart MAANDAG 16 SEPT HET NEDERLANDSE VOETBAL LOOPT WEER 'N STUK BETER MET EVE+ADAM VOETBALSCHOENEN. f99,90 Bekerstrijd zaalvoetbal Sas van Gent BRUSSEL (ANP) - Het had er schijn van dat alleen het 'supertrio' van Peter Post Eddy Merckx heeft willen helpen de naar de vroege re 'kannibaal' genoemde tijdrit de nodige allu re te geven. De Belg Eric Vanderaerden (win naar), de Nederlander Bert Oosterbosch (twee de) en de Australiër Phil Anderson (derde) ga ven het erepodium naast het Brusselse Ato- mium en het Heizelstadion een meer dan in ternationaal gezicht, de drie hevig transpire rende renners droegen alle drie de blauw-wit- te trui van Panasonic. De drie ploeggenoten staken hoog uit boven de rest van het 17 koppen tellende veld in de 64 kilometer lange tijdrit, die bij zijn zesde jaar gang volgens de reglementen internationaal bezet mocht worden. Eddy Merckx wilde di rect groots uitpakken, maar zijn naam (of het sponsorgeld?) waren onvoldoende om Giro- Tourwinnaar Bernard Hinault, werelduurre cordhouder Francesco Moser en werelduurre cordhouder op zeeniveau Hans-Henrik Oer sted aan zich te verplichten. Laurent Fignon kon niet rijden omdat hij nog herstellende is van een operatie. Wereldkampioen Joop Zoetemelk, niet meer de tijdrijder van weleer, waagde zich midden in een periode van veel reizen, huldigingen en criteriums niet aan de loodzware discipline. Hij zou volstrekt kansloos zijn geweest tegen de blauwe garde van Peter Post, die uitstekend voorbereid aan de start verscheen. Op de uit gebalanceerde aërodynamische fietsen met os- sekopstuur, klein voorwiel en dicht schijf wiel achter waren de drie ruim anderhalve minuut sneller dan Paul Haghedooren. De Belgische kampioen was de snelste van de overige veer tien. Vanderaerden, geprikkeld omdat zijn tijd- ritzege in de ronde van Frankrijk een toevals treffer werd genoemd door windvoordeel, was een minuut sneller dan Bert Oosterbosch, die weer bijna een minuut sneller was dan Ander son. Het gemiddelde van Vanderaerden over 64 kilometer bedroeg 48,906 kilometer per uur. Aan hun fietsen en hun stijl van rijden was af te lezen, dat de meeste 'figuranten' de Grote Prijs Eddy Merckx enigszins beschouwden als een goed betaald verplicht nummer. Zo fietste de Ier Stephen Roche gedeelten met de handen bovenop het stuur van een normale fiets naar de vijfde plaats. In de Tour reed hij geïnspi- reerder en harder. Kelly had wel een schijf- wiel laten monteren, maar zijn doodgewone valhelm was verre van aërodynamisch. Greg Lemond, op het laatste moment gecontracteerd in plaats van Hinault, deed totaal geen voorbe reiding. De Amerikaan fietste zaterdag de Ronde van Lazio in Rome en miste zondag morgen het eerste vliegtuig naar Brussel. Hij landde kort voor de start op Zaventem en moest zonder warmrijden vertrekken. Uitslag: 1. Eric Vanderaerden (Bel) 64 km in 1.18.31 (gem. 48.908 km/u); 2. Bert Oosterbosch (Ned) op 1.13; 3. Phil Anderson (Aus) op 2.05; 4. Paul Haghedooren (Bel) op 3.39; 5. Stephen Ro che (Ier) op 4.05; 6. Claude Criquielion (Bel) op 4.06; 7. Greg Le mond (Vst) op 4.10; 8. Mare Sergeant (Bel) op 4.16; 9. Sean Kelly (Ier) op 4.41; 10. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) op 4.43; 11. Mare Madiot (Fra) op 5.11; 12. Ludo Peeters (Bel) op 5.14; 13. Daniel Gisiger (Zwi) op 5.38; 14. Jose Recio (Spa) op 6.12; 15. Steve Bauer (Can) op 6.30; 16. Alain Vigneron (Fra) op 7.45; 17. en laatste: Rene Martens (Bel) op 7.48. Ramirez bijna zeker van zege MAUVEZIN (ANP/AFP) - De 'kleintjes' uit de grote Ronde van Frankrijk zijn de 'groten' uit de kleine Tour gebleken. De Colombiaan Mar tin Ramirez werd in het laatste weekeinde van de Ronde van de Toekomst vrijwel zeker van de overwinning in het eindklassement, de Fransman Charly Mottet won- twee etappes en de Spanjaard Miguel Indurain was meester in de langste tijdrit. In de Grote Tour vielen Ramirez en Indurain bin nen een week uit en eindigde Mottet als Frankrijks grootste talent na Hinault en Fignon in de anonieme middenmoot op de 36ste plaats. De Colombiaan Martin Ro- klassieker Grote Prijs van Is driguez, vorig jaar sensatio neel winnaar van de Dauphiné Libéré, begint maandag met een minuut en negen seconden voorsprong op de Fransman Eric Salomon aan de laatste etappe van de Ronde van de Toekomst. De slotrit tussen Mauvezin en Plaisance-du- Touch is slechts 85 kilometer lang. Zonder een ongeluk of plotselinge ziekte wordt hij eindwinnaar. Salomon probeerde tijdens de twaalfde etappe van zon dag meermalen de Colom biaanse gele trui-drager te verrassen. Het was vergeefse moeite. De twaalfde rit, over 168 kilometer tussen Tarbes en Mauvezin, bracht na zijn rit- zege van vrijdag een tweede rehabilitatie voor Charly Mot tet, vorig jaar zo glorieus win naar van de Toekomstronde. Direct na de start ontsnapten zes renners: de Westduitser Stompt, Guatemalaari Ovan- do, de Belgen Durant en De Wolf, de Deen Rasmussen en de Nederlander Bogers. Het zestal nam anderhalve minuut voorsprong. De Belg Emonds trok na negentig kilometer het peloton bij de kopgroep en ontsnapte vervolgens zelf. Mottet zette de achtervolging in, kwam bij Emonds en liet de Belg achter tijdens de laatste sterk hellende kilometers naar de eindstreep. Op exact hetzelfde parkoers als vorig jaar tussen Lourdes in Tarbes won Miguel Indu rain zaterdag de elfde etappe, een individuele tijdrit over dertig kilometer. Hij was tien seconden sneller dan in 1984. Erik Breukink werd fraai vierde. Martin Ramirez werd negende en vergrootte zijn voorsprong van zes seconden op Salomon met een minuut en drie seconden. Colombia, dat pas Herrera en Parra inhaalde als etappe winnaars en bergkoningen van de grote Ronde van Frankrijk, kon zich weer gaan opmaken voor een feest rond Ramirez. Vijf jaar geleden zorgde Alfonso Flores voor de eerste triomf van Colombia in een Europese etappewedstrijd. Uitslag elfde etappe (tijdrit); 1. Indurain (Spa) 30 km in 39 minuten en 11 seconden (gem 45,937 km/uur), 2. Bernard (Fra) op 0.30, 3. Gaigne (Fra) op 0.52, 4. Breukink (Ned) op 0.54, 5. Richard (Fra) op 1.02, 6. Emonds (Bel) op 1.07,7. Zhdanov (Sov) op 1.08, 8. Oeslamin (Sov) op 1.15,9. Ramirez (Col) op 1.15,10. Cornillet (Fra) op 1.37,22. Bogers (Ned) op 2.26, 23. Nijboer (Ned) op 2.29, 56. Hermans (Ned) op 4.51, 71. Van Poppel (Ned) op 5.37, 80. Kolkhuis Tanke (Ned) op 6.39, 87. Slendebroek (Ned) op 8.39. Uitslag twaalfde etappe: 1. Charly Mot tet (Fra) 168 km in 3.56.23 (gem. 42.642 km/u, met bon. 3.56.08); 2. Nico Emonds (Bel) op 14 sec. (met bon. 3.56.27); 3. Wla- dimir Roelnikov (Sov) op 42 sec. (met bon. 3.58.00); 4. Aleksander Zinovjev (Sov) op 1.42; 5. Claudio Brandini (Ita, am); 6,/Jocelyn Jolidon (Zwi, am); 7. Ste- phane Guay (Fra, am); 8. Matthieu Her mans (Ned); 9. Dominique Gaigne (Fra); 10 Heribert Weber (Zwi) allen zelfde tijd als Zinovjev; 15. Martin Ramirez (Col) op 1.52; de klasseringen van de overige Ne derlanders zijn: 35. Erwin Nijboer; 36. Jean-Paul van Poppel; 56. Pascal Kolk huis Tanke allen zelfde tijd als Ramirez; 62. Eric Breukink op 2.08; 83. Jannes Slendebroek op 2.40; 86. en laatste John Bogers op 12.27. Algemeen klassement: 1. Martin Rami rez (Col) 41.53.24; 2. Eric Salomon (Fra) op 1.09; 3. Samuel Cabrera (Col) op 1.32; 4. Pedro Munoz (Spa) op 2.34; 5. Antonio Agudelo (Col) op 4.02; 6. Bernard Richard (Fra,am) op 6.29; 7. Bruno Cornillet (Fra) op 10.21; 8. Daniel Amardeilh (Fra, am) op 12.46; 9. William Palacois (Col, am) op 14.28; 10. Jean-Francois Bernard (Fra) z.t.; de klasseringen van de Nederlan ders: 47. Eric Breukink op 1.04.38; 52. Pascal Kolkhuis Tanke Op 1.11.12; 58. Er- win Nijboer op 1.21.40; 67. Matthieu Her mans op 1.39.11; 81. John Bogers op 2.18.14; 83. Jean-Paul van Poppel op 3.08.31; 84 Jannes Slendebroek op 3.09.47. Van der Poel Adrie van der Poel heeft gis teren in de Noordfranse semi- bergues zijn twaalfde over winning van het seizoen be haald. De Brabander had na 199 kilometer een kleine minuut voorsprong op de Fransman Gilbert Duclos-Lasalle. We reldkampioen Joop Zoetemelk eindigde als zevende. Opvallend was opnieuw op treden van de Limburger Jean Habets. Na zijn zege in de Grote Prijs Fourmies werd Habets in Isbergues zesde. Uitslag: 1. Adrie van der Poel (Ned) 199 km in 5.06.05 (gem. 39.788 km/u); 2. Gil bert Duclos-Lassalle (Fra) op 49 sec.; 3. Etienne de Wilde (Bel); 4. Paul Sherwen (GBr); 5. Dominique Garde (Fra); 6. Jean Habets (Ned); 7. Joop Zoetemelk (Ned); 8. Philippe Delaurier (Fra); 9. Dominique Lecrocq (Fra) allen zelfde tijd als Du clos-Lassalle; 10. Henri Manders (Ned) op 3.13. Omloop Zuiden De Tilburgse amateur Barry Zoontj ens heeft de 20ste Om loop van het Zuiden, een B- klassieker over 150 kilometer, gewonnen. Zoontjens was de rapste spurter in een kop- groepje van vijftien renners, dat zich na een levendige koers tien kilometer voor de eindstreep vormde. Uitslagen: 1. Barry Zoontjens (Tilburg) 150 km in 3 uur 36 minuten en 4 seconden, 2. Dave Das (B^rgeyk), 3. André van Put ten (Oudenbosch), 4. Arjan van de Dries (Dongen); 5. Joop Ribbers (Groenlo), 6. Martin van Moorsel (Gerwen), 7. Marcel van Esch (St. Oedenrode), 8. Bert Spoor (Zandvoort), 9. Rob Hoffmann (Ermelo), 10. Harrie Geeris (Eindhoven). Leali De Italiaan Bruno Leali heeft zaterdag de Ronde van Lazio gewonnen, een wieler koers voor beroepsrenners over 222 kilometer. De 27-jari- ge Leali was de snelste in de eindsprint. De vroegere wereldkam pioen Giuseppe Saronni, die een teleurstellend seizoen reed, kon het opnieuw niet bolwerken en stapte na 150 ki lometer gedesillusioneerd af. ZANDVOORT (ANP) - Afbrekende on derdelen hebben Gerrit van Kouwen ge dwarsboomd bij zijn voorgenomen zege tocht langs eigen publiek. De in Engeland koersende autocoureur uit Utrecht wilde de hem vooruitgesnelde faam bevestigen met een overwinning in de Formule 3-ra- ce op Zandvoort. Van Kouwen, de laatste maanden met drie overwinningen zeer snel doorstotend naar de elite van de autorensport, viel zondag voor dertigduizend fans echter uit door een afgebroken deel van de stuurin richting. De race werd met een straat lengte verschil gewonnen door de Brazi liaan Gugelmin, de ranglijstaanvoerder in de strijd om het Britse kampioenschap Formule 3. De uit Amerika overgekomen Nederlander Cor Euser verraste aange naam met de vierde plaats. De pech in Zandvoort begon voor Van Kouwen al dertien dagen geleden. Bij het testen van de Ralt brak in het Scheivlak, bij een snelheid van meer dan 200 kilo meter per uur, het linkerachterwiel af. Van Kouwen, de werelkampioen in de Formule 1600-klasse, kwam met schrik vrij. In de training van zaterdag kreeg de Nederlander de volgende tegenvaller te verduren. In de eerste droge minuten van de oefeningen moest hij door spinnende voorgangers enkele keren van het gas. Euser reed in die periode naar de pole positie. In de regen kwam Van Kouwen slechts tot de elfde rondetijd, goed voor een plaats op de zesde startrij. Dat nadeel wiste Van Kouwen snel uit. Binnen een ronde spurtte hij naar de vijfde positie. Vervolgens werd de ren ge neutraliseerd, omdat Spence, Muller en Harrington hun wagens 'verkeerd' par keerden. Na de vliegende herstart kreeg Van Kouwen nadrukkelijk te maken met de 'ellebogen' van de voor hem rijdende Belg Huysman. Voorin reed Gugelmin snel weg van Euser en Wallace. Van Kou wen werd rondenlang opgehouden door Huysman, die de reputatie van 'ruwe rij der' heeft opgebouwd. Toen de Belg half weg de race eindelijk werd afgetroefd door zijn noorderbuur was Van Kouwen al vijf seconden achtergeraakt op de nummers twee en drie, Euser en Wallace. De inhaalrace was drie ronden later al voorbij. De triangelplaat, die de stuur stangen verbindt, brak af, waardoor bei de voorwielen in de Hugenholtzbocht hun eigen koers zochten. Gugelmin won het hoofdnummer van het racefestival met zes seconden voorsprong op de Brit Wal lace, ook de nummer twee van de titel strijd. Scott profiteerde vlak voor het eind van de afgebroken voorvleugel van Eusers wagen, waardoor geen Nederlan der het erepodium haalde van de op één na belangrijkste race van eigen bodem. Uitslag Formule 3: 1. Gugelmin (Bra) Ralt 34.23,58 (148.356 km/u), 2. Wallace (GBr) Rey nard 34.29,55, 3. Scott (GBr) Ralt 34.33,85, 4. Euser (Ned) Magnum 34.36,57, 5. Evans (GBr) Ralt 34.48,16. Stand Brits kampioenschap: 1. Gugelmin 76 punten, 2. Wallace 70, 3. Spence (GBr) 64, 4. Scott 51,5. Van Kouwen (Ned) 43. DELFZIJL (ANP) - Dave Strijbos heeft zich vet kerd van de Nederlandse motorcross-titel 125cc, dens de voorlaatste wedstrijd in Delfzijl had de c ser uit Oss voldoende aan de tweede en de ee plaats in één van de drie manches. Twee manches leverden een zege op voor Strijbos' voor naamste concurrent John van den Berk. De laatste wed strijd, in Heeswijk, heeft geen betekenis meer. Strijbos neemt deze week een beslissing over zijn toe komst. Na zijn internationale succes kreeg de jonge Braban der van twee fabrieken con tracten aangeboden. Honda wil de zeventienjarige num mer twee van de wereld voor een jaar binnen halen, de Ita liaanse firma Caviga biedt een overeenkomst voor twee jaar aan. Uitslagen: eerste manche: 1. John van den Berk (Oss) Yamaha, 2. Petro Tragter (Ep- se) Honda, 3. Jan Bredenhof (Heerde) Honda, 4. Alwin van Asten (Valkenburg) Honda, 5. Aaldrik Kalk (Veendam) Yamaha, 6. Jack Hulzebos (Blij ham) Kaswasaki; tweede manche: I. Van den Berk, 2. Dave Strijbos (Oss) Honda, 3. Erik Looman (Zelhem) KTM, 4. Theo Bouchee (Geldrop) Honda, 5. Van Asten, 6. Mare .Smits (Lierop) Honda; derde manche: 1. Strijbos, 2. Van den Berk, 3. Jan Postema (Assen) Yamaha, 4. Tragter, 5. Breden hof, 6. Joop Rijkers (Eindho ven) Honda. Klassement: 1. Strijbos 575 punten, 2. Van den Berk 477, 3. Antoon Pruijmboom (Eindho ven) Honda 385, 4. Van Asten 375, 5. Tragter 319, 6. Bouchee 309. Van Doorn Gert-Jan van Doorn heeft bij de laatste wedstrijd van het Nederlands kampioen schap motorcross in de 250cc- klasse zijn reputatie beves tigd. De crosser uit.Veghel, die vorige maand in Reusel de na tionale titel zeker stelde, was op het Winterswijkse circuit 'Het Rommelgebergte' opper machtig en won alle drie man ches. Een dag eerder was Van Doorn ook al opgevallen in in ternationaal gezelschap, toen hij bij de stadioncross in Nij megen derde werd en beste Nederlander. Uitslag: eerste manche: 1. Gert-Jan van Doorn (Veghel) Honda, 2. Henk van Mierlo (Venhorst) Honda, 3. Martin Schalkwijk (Hilversum) Honda, 4. Trai ling Nijk (Steggerda) Honda, 5. Henk Fraterman (De Krim) Honda; tweede manche: 1. Van Doorn, 2. Leon Combee (Woudrichem) Honda, 3. Van Mierlo, 4. Jan de Haan (Zeijen) Honda, 5. Gerard Ebben (Cuyk) Kawasaki; derde ches: 1. Van Doorn, 2. Combee, 3 f man, 4. Van Mierlo, 5. Willy van der' (Milheeze) Honda. Eindstand: 1. Van Doorn 687 pm,- Van Mierlo 529, 3. Combee 478,u Verwijst (Uden) Yamaha 438.5. bjjj 386. Endurance De Franse motórcout» Gerard Coudray en pa[r' Igoa hebben hun wereljj; endurance geprolongeerd duo, bijgestaan door noot Alex Vieira, won op een Honda op het cirt* van Le Castellet de 4« d'Or, de traditionele 24 race. Het trio legde in 1. maal 630 ronden af en berej een gemiddelde snelheid 153,622 kilometer per uur. Uitslag: 1 Coudray/Igoa/Vieira .Honda 630 ronden, 2. Bertin/Leu Luc (Fra) Japauto op 7 ronden, 3. M digues/Oudin/Delcamp (Bel/Fra; op 7 ronden, 4. Sarron/Bolle/Batt? hËER HENDRIKSKINDE- dÉn - Tjoba is er ook in de tweede wedstrijd niet in ge laagd een puntje te pakken Tegen Swift kwam de overi- everwachte nederlaag, die 8 t ii-4 fors uitpakte. Animo ÏÏgef eveneens puntloos door met 3'7 van Albatros te verbe en Excelsior daarentegen versloeg Vriendenschaar nipt met 8-7- Snel kwam met Swift de leiding door Oranje Wit met 7-2 geen kans te ge- ven. ciyiFT-TJOBA 11-4 - De aloude Zeeuwse derby had in (Fra) Suzuki op 14 ronden, 5. j0s Chateau/ Millet (Fra) Suzuki opi^ Coudray en it» a rv> B den. Einstand WK: punten, 3. Oudin 76, 4. De Radiguéss Moineau, Hubin en Vieira 54. STUTTGART (SID/DPAI Ivan Lendl bevestigde lijj de 69e editie Grand-Prix-l» nooi van Stuttgart zijn uil: deringspositie. De 25-j» Tsjechoslowaak stond inde nale de als derde gepla» Brad Gilbert niet meer vier games toe. Met zijn overwinningj® seerde Lendl een bedrag 20.000 dollar (66.000 gulden; Amerikaan Gilbert moesti met de helft tevreden steils Lendl beheerste de ontra ting vanaf de eerste opi Gilbert verloor zijn eerste vice-game en verspeelde opnieuw bij de stand 2-5.4 volgens leek de 24-ji Amerikaan beter in zijn te komen. Hij doorbrak de service zijn befaamde tegenstan maar kwam niet verder di: 6. De tweede set was een Ie voor Gilbert. Binnen i kwartier besliste Lend partij6-0. Uitslagen: halve finales: Ivan L (Tsj)-Jose Luis Clerc (Arg) 6-2,6-2,6 Gilbert (VSt)-Tomas Smid (Tsj)6-b 7-5; finale: Lendl-Gilbert6-4,6-0, Van onze korfbalmedewerker lacto Van onze kor TERNEUZEN - Luctt binnen in de eerste klc bal. Het was echter Voor TOGO eveneens Tegen Olympia kwam slag had veel groter kun nieuw uit: 10-6 tegen Blau De prof> (model Leo van Veen) Adviesverkoopprijs vanaf ■4 De juni Ijl Leo van Va Adviesverkoopprijs vanaf f 34,11 ^VE^DAM SPORT Eve Adam Shoes/Waalwijk door Ru tger van Santen TILBURG - Maar liefst vier witte overwinningen, drie mataanvallen, een serie blun ders, een gevallen vlag en vooral geen triviale inciden ten. dat was de revanche die het Interpolis-schaaktoernooi op zichzelf nam, tijdens de dertiende en voorlaatste ronde die gisteren werd gespeeld. Na alle capriolen rond het massagebed waarop de Engel se koploper Tony Miles zijn partijen speelt en vooral de farce die Robert Hübner van zijn ontmoeting met de En gelsman maakte, overheerste gisteren voor de aanvang van de ronde het idee dat het toer nooi al min of meer gelopen was. Liggend Vijf uur later dacht ieder een daar anders over. Miles verloor -rustig liggend op zijn bed- van de rus Poloegajevski, terwijl Hübner zijn partij te gen Dzindzi Chasjvili al na 26 zetten' met een vol punt be kroond zag. De Engelsman en de Duitser delen nu de eerstew plaats met Th punt, terwijl er nog een ronde te gaan is. Dui delijk is de spanning in het toernooi volledig terug. Ook al omdat Kortsjnoi en Ljubojevc het duo aan de kop op slechts een half punt volgen. De Joe goslaaf behaalde zijn hoge klassering mede dankzij zijn overwinning van gisteren op Jan Timman. Beheerst In feite kwam de Neder landse grootmeester er de hele ontmoeting niet aan te pas. Ljubo speelde de Ciciliaan uiterst beheerst. Hij had ogen schijnlijk geen enkele moeite om de zwarte stelling van Timman te ondergraven, de Amsterdammer raakte al in het middelspel volledig uit de koers. Hij deed nog een poging om middels een afruil een to reneindspel te verkrijgen, maar ook die poging was tot mislukken gedoemd. Gedesil lusioneerd gaf de Nederlander het na 34 zetten op. Timman verzeilde door dit resultaat weer in de onderste regionen van de ranglijst. Hij deelt nu de vijfde tot en met de zevende plaats met Romanisjin en Po loegajevski. Laatstgenoemde was ver antwoordelijk voor de eerste liggende nederlaag van Tony Miles. De Rus speelde de Ko- nings-Indische opening bui tengewoon origineel, en bracht daardoor de Brit direct in de problemen. Miles bouwde zijn strategie rond een opmarche rende E-pion maar Poloe zag al vlot kans die pion volledig te isoleren. Toen er in het mid denveld veel materiaal het bord verliet, werd de valkuil zichtbaar die de ouwe Rus had gegraven. Het was een prach tig mat-net, waaruit Miles niet meer kon ontsnappen. De Brit gaf zich na 33 zetten over. Hübner was snel klaar met Dzindzi Chasjvili. De Duitser rolde zijn Amerikaanse tegen stander vanuit de opening deskundig op. Dat Dzin zijn ondergang nog versnelde door een paar blunders, waardoor hij te maken kreeg met een mat in twee, was alleen een versnelling van zijn teloor gang. Er waren 26 zetten ge speeld toen Hübner het volle punt kreeg bijgeschreven. Bizar Kortsjnoi en Romanisjin speelden een bizarre partij, waarin alles wat het schaken aantrekkelijk kan maken aan wezig was. Romanisjin won de opening op zijn sloffen, maar begon in het middenspel te dromen. Steeds verder ver gooide hij zijn kansen en ge bruikte veel tijd. Middels een serie schwindel-zetten com pliceerde de Zwitser de stel ling nog eens. Toen Kortsjnoi op de 40'ste zet een schaak gaf, schrok zijn opponent zo, dat hij niet onmiddelijk kon rage- ren. Dat had hij beter wel kunnen doen, want nu viel zijn vlag voor hij de finalezet had uitgevoerd. Dat leverde Ro manisjin een keiharde nul op. Laatste ronde Vandaag worden in Tilburg afgebroken partijen uitge speeld, terwijl morgen de laat ste ronde wordt afgewerkt. Het gaat dan om Romanisjin- Hübner, Dzindzi Chasjvili-Po- loegajefski, Miles-Loebojivic, en Timman-Kortsnoi. Uitslagen dertiende en voorlaatste ron de: Kortsjnoj (Zwi)-Romanisjin (Sov) 1- 0 Ljubojevic (Jsl)-Timman (Ned) 1-0 Po loegajevski (Sov)-Miles (Gbr) 1-0 Hüb ner (Brd) - Dzindzichasjvili (Vst) 1-0. De stand: l/£. Miles en Hübner beiden IVi pnt 3. Ljubojevic 7 pnt 4. Kortsjnoj 6% pnt en 1 afg. partij 5/6. Romanisjin en llmman 6 pnt 7. Poloegajevski 5 Mi pnt en 1 afg. partij 8. Dzindzichasjvili 5 pnt. MOSKOU (TASS/AFP/ RTR) - Misschien had Gary Kasparov vrijdag na de ver lies van de vierde partij in de tweekamp om de wereld titel schaken, toch beter het advies van enkele groot meesters kunnen aannemen. De 22-jarige Georgiër werd aangeraden gebruik te maken van zijn recht een vrije dag aan te vragen. De uitdager van wereldkam pioen Karpov achtte dat niet nodig. In de vijfde partij, za terdag in de Tsjaikovsky- zaal van het Peking Hotel in Moskou, leek Kasparov ook geen moment aangeslagen te zijn van de nederlaag waar door de stand in het duel op 3-2 kwam. Karpov werd enigzins verrast door de Spaanse opening van zijn jonge op ponent die er echter niet meer dan licht voordeel uit wist te halen. Karpov, die na zijn zege in de vierde partij wat minder nerveus oogte, maakte echter goed gebruik van een minder goede (24e) zet van Kasparov. In plaats van de loper van e5 terug te brengen naar al, koos de uitdager voor b2. Een fout die hij een zet later ook in zag maar toen was het kwaad eigenlijk al ge schied. Het initiatief in de partij lad daarna bij zwart. Het kwam de uitdager op het verlies van een pion te staan, een gemis dat de Ge orgiër niet meer kon goed maken. Al bij het afbreken van de partij na de 41e zet van wit, waren de deskundi gen in de commentators zaal er van overtuigd dat de 34-jarige titelverdediger het duel zou gaan winnen. Na een lange nacht van analyses bleek ook Kaspa rov die mening toegedaan. Voor Karpov zijn de kansen zijn wereldtitel te behouden, aanzienlijk toegenomen. Na de zege van vrijdag met wit, zijn eerste winst op zijn uit dager na 27 partijen, was zijn zelfvertrouwen al weer aardig hersteld. Zaterdag en zondag bleek dat de druk van favoriet zijn, Kasparov geen doet. Vooral na het afbrek® van de partij was hij genrrl' teerd en nerveus. De 22-ja'1' ge Uitdager staat nu voor4 zware opgave van de re# rende 19 partijen er stens twee te winnen. Na 24 partijen heeft titelver®' diger Karpov volgens de re gels immers genoeg aan gelijke stand. De grootmeesters in Peking Hotel verwacW® dan ook dat de 34-: kampioen risicos zo veel®4 gelijk uit de weg zal Zetten verloop vijfde partij wit): 1. e2-e4 e7-d5, 2. Pgl-f3 P»f.j Lfl-b5 a7-a6, 4. Lb5-a4 Pg8-l\»J: Lf8-e7, 6. TH-el b7-b5, 7. La4 wi d6, 8. c2-c3 0-0, 9. h2-h3 Lc8-b7, d4 Tf8-c8, II. Pbl-d2 Le7-f8. BJ-j Dd8-d7, 13. a4xb5 a6xb5, 14 Lf7xa8, 15. d4-d5 Pc6-a5. 16 (L c7-c6, 17. b2-b4 Pa5-b7, 18. c3-« c8. 19. d5xc6 Dd7xc6. 20. c4-c5 Ij; s 21. Lcl-b2 d6xc5, 22. b4xc5 DcO®, I,b2xe5 Pf6-d7, 24. Le5-b2 DcS-»v Pd2-b3 Pd7-c5. 26. Lb2-al La Pf3-d4 Pd8-b7, 28. Ddl-e2 Pbi Pb3xc5 Ob4xc5, 30. De2-g4 Td-% Tel-dl Le4-g6, 32. Dg4-14 Dei'» Df4-cl Lg6-e4, 34. Tdl-el DW La2-b3 I>a5-a8, 36. Dcl-b2 M- Tel-e3 Le4-g6. 38. Te3xe8 D6«*" j Db2-cl Pd6-e4, 40. Lb3-d5 Pd-® Pd4-b3; Pc5-d3; wit geelt op. ONDO 2 boekte eveneens dt tweede overwinning. Teger Tjoba 3 werd het 8-9. In dt tweede klas winst voor de bei de Zeeuws-Vlaamse ploegen BKC versloeg het zwakke Animo 4 met 8-5, terwij Zaamslag de uitstekende start voortzette met een 9-5-zege op TOGO 2. ANIMO 3-LUCTOR 6-7 - Een matige start bracht Luctor op een 2-0-achterstand. Na de vakwisseling ging het beter en veroverde het een 2-3-voor- sprong, die het vasthield tot de rust. Met de wind mee ging hel direct na de thee op 2-4 af en Luctor leek door te drukken Dat viel tegen, want Animo kwam langszij. Vooral het middenvak liep bij Luctoi slecht en omdat de 5-5-stanc lang op het bord bleef, zettt trainer Teun Huibregtsen er twee wissels in. Dat bleek suc-T ces te hebben, want Peter Du- rinck scoorde onmiddellijk. Animo had het antwoord toch klaar en pas in de laatste mi nuut pakte Luctor de winst. Doelpunten: Leendert van Waart (2x), Peter DurinckJ Karin Korstanje, Art van der. Staal en Marleen Verholen. OLYMPIA-TOGO 2-4 - Een wel compleet, maar zwak Olympia heeft TOGO minder tegenstand geboden dan de stand doet vermoeden. TOGO miste echter veel kansen, waaronder in totaal vijf straf- worpen. Toch liep het voor rust nog uit tot 0-3, maar het eerste doelpunt viel pas na een half uur. Ondanks dat liep het spel toch vlot en oefende TO GO steeds druk uit op de Olympia-korf. Na rust scoorde Olympia voor de eerste keer en bij TOGO lukt het doelpun ten maken ook nu niet. Pas in de laatste minuut kwam het op 1-4 en scoorde Olympia voor de tweede keer tegen. Doelpunten: Peter Huibregt sen, Francis Joziasse, Sjaak Joziasse en Janet Simpelaar. BKC-ANIMO 4 9-5. - Een zwak Animo heeft BKC nau welijks kunnen bedreigen. Wel kwam het in de eerste helft op 2-3, maar dat kwam meer omdat BKC de kansen niet afrondde. Verder dan 1-0 in de eerste minuut kwam de thuisclub niet, ondanks een aardig veldoverwicht. De tweede helft begon identiek, maar na enige tijd lukte het ineens. Vier doelpunten op rij tilden BKC naar 3-7 en dat be tekende een gewonnen partij. Doelpunten: Huib van de Lij - he (3x), Gert van Kruiningen, Van onze sportmedewerker GENT - In de twee- vLtf -ronde van het zaal" hB 'n Sas van Gent, won- ",n •Fal>ricom 2 en De Crab 2 2 en '!?pectievelijk Polderken j t1 G Beduidend spannen- ri„ g'ng het er aan toe in de «els De Tukker-Rooien Oedt iini n Boys 4/Adeg-Suiker sehe' Baar moesten straf- l«oppen aan te pas komen om winnaar na twee duels aan w wijzen. 64 Oed'taf';n:„D,e Tukker-De Rooi- 2 2-s u Polderken 2-Fabricom 1 i_,',?chlPPershuis-De Rijnvaert CornR™n.Poys 2-Philippine 1 3-9, 3-0 cpr/L/7Peters-De Rijnvaert 2 4/Adep c Crab 2 3-L Corn Boys !*euwl«U1£er Unie 2-3, De Vomwf °yal 6"3- sten 7inii rv tuigende ronde plaat- De R^xDe Tukker, Fabricom 2, Crab 9 oaert' Philippine 1, De Boys a) h?rn Boys 3/Peters, Corn return ,VL 8,en De Leeuwkes. De Be crflK ,n de "wedstrijden CSM- Pme 3 ?/\Phihppine 2-Philip- gespeeid donderdag 28 oktober

de Stem | 1985 | | pagina 12