ILondense 1 twintig Iweden •ver 4 de Economie ^FRANSE 1 Pentagon in andere zaken dan legendarische stoomboot geinteresseerd Fietstochten meer in trek Meevaller premies ^Cj4ten&dMn£ij6/tecte*t ZATERDAG f4 SEPTEMBER 1985 'EXTRA OP ZATERDAG^ PROF. DR. NICO DO^BEN BERT VAN VELZEN Schaak Üiiiiiuimihuiminim Hypotheekrente per 10 september 1985 /ATERPAG 14 SEPTE T11 Vondst Titanic onthult militarisering zeebodem Van onze correspondent Mare De Koninck WASHINGTON - De geslaagde speurtocht op de Atlantische Oceaanbodem naar het legendarische passagiersschip RMS Titanic, is in feite een onderneming geweest van het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie. Het wetenschappelijke zoekteam onder leiding van de Amerikaanse burger dr. Robert Ballard, was in op dracht van de Amerikaanse marine en vanaf een Ameri kaans marineschip de 'Argo' (de onbemande diepzee-ro bot) aan het testen toen men op het in 1912 vergane schip stuitte. De 'Argo' is ook met Ame rikaans defensiegeld ont wikkeld en wel met het oog merk de diepere dalen en ravijnen in de vloer van de wereldzeeen militair ten nutte te gaan maken. Alleen 'voor de aardigheid' wilden Ballard en zijn mensen de proeven met de diepzeerobot ondernemen in het gebied waar ze mogelijkerwijs te gelijk de Titanic konden ontdekken. En de nu gevierde oceano- graaf uit de luxe vakantie streek Cape Cod in Massa chusetts had ook nog een persoonlijk financieel be lang bij de vondst van de Ti tanic. Want Robert ('Bob') Ballard is niet alleen als we tenschapsman in dienst van de particuliere stichting 'Woods Hole Oceanografie Institute', die samen met de Franse organisatie 'Infre- mer' de lokatie van het ge zonken zeekasteel probeerde te bepalen. Ballard is tege lijkertijd president-direc teur van zijn in 1983 opge richte commerciële bedrijf 'Deep Ocean Search and Survey Inc.', dat vlakbij het Oceanografgisch Instituut in het plaatsje Woods Hole op Cape Cod is gevestigd. De 43-jarigë Ballard wil instrumenten als de 'Argo' als particulier ondernemer gaan produceren en verko pen. Een van zijn medewer kers in het nog maar vier full-time mensen tellende bedrijf bevestigt dat vol gend jaar een 'Argo-achtige' installatie, inclusief opper vlakteschip met controleka mers, op de markt kan ko men voor een prijs tussen de 10 en 15 miljoen dollar. Geen verbod De dubbelrol die Ballard speelt heeft heel wat wenk brauwen in de VS aan het fronsen gebracht. Critici achten het onaanvaardbaar dat iemand die op kosten van de belastingbetaler voor het Pentagon een nieuw produkt ontwikkelt, die kennis onmiddellijk parti culier te gelde maakt door het apparaat zelf op de markt te brengen. Omdat de diepzee-expert echter geen ambtenaar is, maar in een via regeringsopdrachten ge sponsord privé-laborato- rium werkt, kan de overheid hem zijn ondernemerschap niet verbieden. Andere vragen rijzen aangaande de militair-stra tegische betekenis van de 'Argo'-technologie voor .de VS en het Westers bondge nootschap. Ballard bevestigt dat 'andere landen' belang stelling tonen voor de robot waarmee oceanografen voor het eerst in de geschiedenis voor onbeperkte tijd op meerdere kilometers diepte onbeperkte stukken zeebo dem kunnen bekijken en af tasten. Die belangstelling hoeft helemaal geen militaire be doelingen te hebben en ex port van zulke apparatuur kan daarom moeilijk wor den verboden. Zulks temeer omdat de onderdelen van de 'Argo' (met name video-ca mera's, sensoren en schijn werpers) niet dermate tech nisch geavanceétd zijn dat ze onder de verbodsverorde ning vallen voor export van Amerikaanse technologie die in het Oostblok terecht zou kunnen komen. Het is meer de perfecte combinatie van bestaande technieken -inclusief het gebruik van de satelliet 'Navstar' voor tot op centi- Een deel van het achterdek van de Titanic met de deels vergane leiren. meters exacte plaatsbepa ling op zee- die gezorgd heeft voor de vondst van de Titanic. Een zegsman van het Pentagon blijkt dan ook niet erg verontrust over Ballards exportplannen met de 'Argo'. „De Russen kun nen zoiets ook als ze willen", aldus de woordvoerder. Voorsprong Dat neemt niet weg dat de VS graag een voorsprong wil behouden in wat de mili tarisering van de oceaanbo dem belooft te worden. „De marine is uitermate geïnte resseerd in deze ontwikke ling. De 'Argo' en de nog verder verbeterde opvolgers die op stapel staan, zullen tal van geheime opdrachten krijgen", zegt dr. William Marquet, een andere weten schapper bij 'Woods Hole'. Zijn collega-oceanograaf Bill Nierenberg, een top-ad- viseur van het Pentagon, meent: „De kennis van de zeebodem is wezenlijk voor zaken als als anti-onderzee boot-systemen en de navi gatie van onder water af te vuren raketten". En Ballard zelf zegt: „De toekomstige kracht van de VS-marine zal afhangen van haar ver- De boeg van de Titanic op de oceaanbodem. De an kerkettingen zijn nog goed zichtbaar. trouwdheid met de zeebo dem". Nieuwe technieken om ook mensen op zeer grote diepte te beschermen tegen de reusachtige druk van het duizenden meters hoge oce aanwater, zullen niet lang meer op zich laten wachten. Volgende zomer al wil Bal lard persoonlijk afdalen naar de Titanic om de 'Al- vin' uit te proberen, een unieke onderzeeer die op de vier kilometer diepe lig plaats van het schip drie in zittenden in leven kan hou den en met twee mechani sche armen dingen ter grootte van een koffer kan oppikken. Lanceerbases Ook die operatie zal bij dragen tot de verwezenlij king van Pentagon-projec- ten, zoals het uitzoeken van geschikte lanceerbases voor kernraketten op de oceaan- grond. Daarnaast komen nu al lang slapende plannen van de marine tot leven om spe cifieke objecten, die ooit in onbereikbare diepten zijn verdwenen, te vinden. Er gens op de vloer van de At lantische Oceaan ligt de nu cleaire onderzeeboot 'Thres her', die in 1963 is gezonken. In de buurt van Hawaii moet sinds 1968 ook een ge- explodeerde Russiche on derzeeër liggen en in het zelfde jaar kreeg de Ameri kaanse atomaire submarine 'Scorpion' een nooit gevon den zeemansgraf bij de Azo- ren. Niet ver buiten de kust van Spanje ligt nog altijd de waterstofbom die een Ame rikaans vliegtuig in 1966 is verloren. Mysterie voorbij Nu de Titanic is gevonden lijken de eeuwen van myste rie en maagdelijkheid voor goed voorbij voor de diepten van de wereldzeeën. En net als het voorheen onaange roerde heelal, lijkt ook het land ver beneden de golven gedoemd een schietterrein te worden. Robert Ballard be lichaamt dat noodlot, als hij ondanks zijn eigen exploita tieplannen getuigt van zijn liefde en respect voor de on derwaterwereld en voor de fabelachtige stoomboot die hij daar aantrof. „De Titanic ligt in een lieflijk heuvellandschap aan de rand van een een magni fieke vallei. Soms steken er hevige zandstormen op. Maar meestal is het er rustig weer. Dan is het er vrediger dan waar ook ter wereld. Het is een perfecte rust plaats voor de overblijfselen van de grootste zeeramp uit de geschiedenis. Moge dat altijd zo blijven. God zegene de nu gevonden zielen". Ballard is niet geïnteres seerd in het leeghalen of omhoog brengen van het schip en hij hoopt dat nie mand anders daaraan zal beginnen. Maar de robots die hij gaat verkopen kun nen haast niet anders dan anderen in de verleiding brengen het zeemansgraf van meer dan 1500 mensen te gaan plunderen. Alles wat ze meebrengen zal veel geld opbrengen. „Al zouden de kluizen van het schip geen enkele diamant bevatten, verzamelaars zullen welk voorwerp dan ook willen kopen. Elk kopje of scho teltje uit die boot zal al goud waard zijn", zegt de vinder van de Titanic. AMSTERDAM (ANP) - Georganiseerde fietstochten trokken dit jaar tot nu toe gemiddeld vijf tot tien procent meer deelnemers dan vorig jaar. Dat meldt de Stichting Fiets. Het totale aantal al gehouden en nog te organiseren fietseve- nementen bedraagt in 1985 ongeveer 8.000. De schatting van het aantal deelnemers aan deze tochten ligt tussen de anderhalf en twee miljoen mensen. Het fietstoerisme heeft ondanks het slech te weer de afgelopen zomer toch weer hoogtij gevierd, conclu deert de Stichting Fiets. De VW-kantoren melden een steeds groter wordende vraag naar huurfietsen, fietsroutebeschrijvingen en fietskaarten. Van het documentatiemateriaal voor de door de ANWB samen met de Hartstichting uitgezette 'Nationale Fietsronde' (een route van 1.850 kilometer, goed voor een fietsvakantie van twee tot vier weken) werden in een jaar tijd bijvoorbeeld 10.000 exemplaren verkocht. De Stichting Fiets meldt in haar jongste bulletin verder dat volgend jaar in Amsterdam weer een tweewieler-Rai wordt ge houden. Deze internationale rijwielexpositie vindt plaats van 28 februari tot en met 5 maart. WIE ALTIJD heeft gedacht dat de sociale premies, die worden ingehouden op zijn loon, uitsluitend bestemd zijn om de sociale uitkerin gen te betalen, moet wel raar opgekeken hebben toen er onlangs over verlaging van enkele premies werd gefilo sofeerd. Over een langere periode be schouwd, is het wel zo dat de premie-opbrengst van de so ciale fondsen gelijke tred moet houden met de sociale uitkeringen. Maar deze sa menhang geldt niet voor elk jaar afzonderlijk. Daarom kan er met de sociale pre mieheffing ook politiek wor den bedreven. En dat staat nu blijkbaar te gebeuren. Aan de ene kant hoor of lees je dat de sociale uitkeringen naar beneden moeten, omdat zij uit economisch oogpunt te hoog zijn; dan is als gevolg daarvan een lagere premie begrijpelijk. Maar aan de andere kant wordt voor die voorgenomen verlaging een heel ander argument ge bruikt: het op peil houden - althans zoveel mogelijk - van de koopkracht van de burgers. Dat heeft weinig uit te staan met bezuiniging op de sociale uitgaven. Voor het overheidsbeleid heeft deze premieverlaging echter ook een heel andere betekenis, en dat is de reden waarom er enige verwarring kan ont staan. Zoals bekend, beheren de ge zamenlijke sociale fondsen de premie-inkomsten en be talen zij de uitkeringen. Op dit ogenblik is de financiële situatie van de fondsen zoda nig dat ermeer is binnenge komen aan sociale premies dan er aan sociale uitkerin gen is uitgegaan. Er is dus sprake van een financieel overschot. Zo'n overschot van één of meer miljarden guldens ont staat meestal toevallig. Het is namelijk erg moeilijk om ongeveer een jaar vooruit een nauwkeurige schatting te maken van zowel de te verwachten uitkeringen als de premiepercentages en de inkomens waarop deze per centages betrekking hebben. Aldus kan het voorkomen dat er zowel overschotten als tekorten ontstaan in de loop van een jaar. En bij de huidi ge omvang van de sociale uitkeringen beloopt zo'n 'schattingsfout' al gauw en kele honderden miljoenen. Op dit ogenblik is het over schot van de sociale fondsen dus als een tijdelijke meeval ler te beschouwen. Deze is echter mede ontstaan door dat de premies zijn bepaald op grond van de stelselher ziening. Maar die is nog niet doorgevoerd. Men zou in principe de uitkeringen min der kunnen korten dan nu wordt voorgenomen, omdat het geld er blijkbaar is. Maar dit is de regering niet van plan. Er wordt immers naar gestreefd de totaliteit van de overheidsuitgaven in de loop van de jaren verder te ver minderen om op die manier weer meer economische ruimte te geven aan particu liere bestedingen. Dus geen afbouw van de overschotten in de richting van de uitke ringen. Een tweede mogelijkheid is om de financiële reserves van de fondsen weg te wer ken door een lagere premie te heffen dan nodig is om de lopende uitkeringen te kun nen voldoen. In de plaats van een hogere premie-op brengst komt dan de intering op de financiële reserves. Dat is de keuze waarvoor de regering in 1986- naar ver luid - heeft geopteerd. Door het wegwerken van de financiële overschotten op deze manier kan een aardige geste naar het premiebeta- lende publiek worden ge daan. Voor het volgend jaar zullen de sociale premies, als percentage van het loon, dan ook lager kunnen worden vastgesteld dan zonder inte ring noodzakelijk was ge weest. Hiermee kan een duw in opwaartse richting wor den gegeven aan het besteed baar inkomen van de bur gers. De koopkracht van het loon kan aldus gemakkelij ker op peil worden gehou den, of zelfs iets worden ver hoogd, zonder dat dit ge paard behoeft te gaan met aanzienlijke bruto loonstij gingen. Want aan een stij ging van de bruto lonen heeft ook het kabinet een hekel, omdat dan ook de salarissen van de ambtenaren meer omhoog zullen moeten. En dat betekent natuurlijk weer een groter probleem voor de minister van financiën om zijn staatsschuld te kunnen beheersen. Door op de hier besproken manier tegen de sociale pre mieheffing aan te kijken, wordt al gauw duidelijk wel ke samenhang er bestaat tussen de sociale fondsen en de overheidsbegroting. Ook wordt nu duidelijk welke rol het inkomensbeleid van de overheid hierbij speelt. Het is trouwens niet de eerste keer dat zo'n 'ruil' tussen premieheffing en intering op de financiële reserves van de fondsen voorkomt. En het is ook niet de eerste keer, dat hierdoor in het jaar daarop nogal flinke verhogingen van het premietarief moeten worden doorgevoerd om de dan uit te keren sociale uit gaven te kunnen financieren. Theoretisch is het mogelijk dat er in 1987 dan genoegen wordt genomen met een te kort in de fondsenpot, als men niet naar al te hoge pre mies wil. Maar zo'n gedrags lijn ligt niet v&or de hand, wanneer de overheid erop uit is de sociale uitkeringen - en daarmee ook de premies - te verlagen. Althans op wat langere termijn. Daarom zal het meevallertje van nu wel over enige tijd tot een tegen valler leiden. Uiteindelijk is het ook hier een kwestie van tijd voordat de rekening de finitief vereffend wordt. IN EEN winkel voor auto benodigdheden, een zoge heten Asseswarissesjop, kunt u een pannenkoffer kopen. Ik heb er een voor het raam zien staan in zo'n winkel aan de Beverweg en het inrigeerde mij tvat voor pannen en van welk model in zo'n koffer moesten en pasten. Het was een vrij platte koffer en ik kon me geen beeld vormen van de bijbehorende pannen. Ge lukkig stond de Engelse naam van de pannenkoffer er ook op en toen was 't een fluitje van een cent. Hoe wel ik de Zweedse verta ling veel löker vond (Nöd- vaske!) zei een 'noodvaasje' me ook niet zo veel als het Engelse Breakdown Set. Dat onthulde me dat ik hier te doen had met een handig koffertje gevuld met gereedschap voor de onfortuinlijke automobi list die onderweg met pan ne kwam te staan. Die overcomplete N heb ik nog diezelfde dag onderge bracht in een jodenkoek. Appi Heyn verkoopt deze koeken van ongezuurd deeg gebakken in cylinder- vormige dozen die op het etiket vermelden: jodekoe- ken. Konsekwenter ware geweest jodekoeke, maar Van Dale eist: jodenkoe- ken. Wist u dat het fluitje van een cent dat ik hierboven achteloos bespeelde ooit verkrijgbaar is geweest voor die prijs? In Gouda werden ze vervaardigd in de potten en pijpenfabriek van Goedewager, zaliger nagedachtenis. Ze hadden de vorm van een mooi op zittend beertje van een for maat dat net in de hand past. Zou ooit een Nederlander - desnoods van vlak over de zuidgrens - zeggen wat de nieuwslezer van de BRT zei in het journaal van 21-2-'85 over de elfstedentocht: „Nederland heeft er 22 jaar moeten op wachten." De volgorde van woorden in een zin is een geheimzinnig iets. In de zinsdelen: a) Nog iets leukers b) Nog iets lan- gers c) Nog iets anders, kunt u de volgorde niet veranderen in a) en b). Pro beer maar. Leuker nog iets, langer nog iets is niet lan ger begrijpelijk Neder lands, maar: Anders nog iets? hoort u dagelijks als u proviand in gaat slaan. Mag men vogels verwijten dat ze hun eigen nest be schijten? Ja, volgens de Friezen wel. Die hebben hun overtuiging vastgelegd in het spreekwoord: 'It bin- ne de béste fügels net, dy 'y op har eigen nest skite'. Er ger u niet aan dat woord schijten. 'tls altegear dreck ende bollescyt, so als 't Pe pijn de Korte al seyt. Laat ons eindigen met een 2000 jaar oud loflied op het schijten door niemand minder dan Neus Ovidius (Publius Ovidius Naso) in zijn werkstuk Stercus Pre- tiosum oftewel Kostelijke Stront. 'Precious Shit' klinkt beter. Het vers luidt: Gevangen tussen goed en kwaad - is slechts het leven goed - van hem die steeds met regelmaat - in haast ter poepdoos moet'. Dzindzichasjvili, bij genaamd Dzindzi, of Dzjin on the rocks, doet ook mee. Evenals Poloegajevski, Pools voor inti mi. Die grootmeesters, die daar in Tilburg ten strijde trekken op het schaakbord, vormen een wonderlijk, wat exotisch gezel schap. Maar weinig mensen kunnen precies peilen wat ze daar zitten te doen, want ze graven buitengewoon diep. Ik kan deze magiërs slechts enkele schreden volgen op hun veldtochten; vrijwel onmiddel lijk begin ik te wankelen in het aardedonker waarin de myste rieuze krachten aan het werk zijn. De grootmeesters moeten soms duizelen van hun eigen genialiteit. Het verbaast me niet dat de Brit Tony Miles lig gend wil schaken zolang hij zijn tegenstanders in die houding kan verontrusten. Rond de buikligging van Mi- les is een psychologisch oorlog je ontstaan. Toen men had waargenomen dat de Brit gedu rende enkele uren in goede stemming zittend zijn avond maal kon nuttigen is, naar u be kend zal zijn, Viktor Kortsjnoi met een handtekeningenactie begonnen. Volgens Robert Hübner, doctor in de papyrolo gie en vlot causeur in een stuk of dertien talen, behoorde Mi- les liggend te eten en zittend te schaken. Jan Timman vond het kabaal wat overdreven, maar diende Miles, die dagelijks vele pakken melk soldaat maakt, een ferme verbale uppercut toe: „Het maakt mij niet uit hoe Miles er bij ligt", aldus Timman. „Het enige irritante is dat hij er ruik baar bij boert. Dat is een dub bele aanslag op de zintuigen: eerst het geluid, dan de reuk." Is de aromatische melkboer van Miles een geheim dubbel loops wapen waarmee hij zijn tegenstanders enigszins van de wijs probeert te brengen? Er bestaat nog geen duidelijkheid over, maar de geschiedenis biedt voorbeelden te over van grootmeesters die er niet vies van waren om de oppositie met hardnekkig sudderend neusop- halen of andere geluiden te sto ren. De grote Aljechin, zo heb ik me laten vertellen, bestreed zijn tegenstanders niet alleen met zijn schaakmeesterschap maar ook met sigarenwalm en alco holdampen. Viktor Kortsjnoi meende dat de KGB met zijn yoghurt had geknoeid tijdens zijn tweekamp met Karpov; Bobby Fisher veroorzaakte J weldige heibels op IJsland tJ hij daar Boris Spasski ontm te; er moest toen zelfs een s ciale zetel voor Fisher uit J Verenigde Staten worden gtt| porteerd vooraleer de ty kamp kon beginnen. Sommige opponenten Russische grootmeester I schijnen er niet onaanzieitf hinder van te hebben oj vonden dat deze zijn zetten; voerde met een ongein verdroogd handje, waarJ slechts drie vingers zaten enj hij onder de tafel verborj hield. Slechts als hij een ging verzetten kwam dat grit lige handje vüegensvlug tevo schijn, als een gevaarlijk dertje. Tal zou daarmee heel speciaal effect hebben i ten te bereiken, terwijl hem niet durfde verzoeken) ongelukkige handje verbot» te houden en de zetten met( andere hand uit te voeren. De schaaksport is hier vq] gens mij .wel mee gebaat. E| centriciteit, psychologische! logsvoering en mythologie vd men een extra dimensie die is| gankelijk is voor een breed i bliek, dat niet in vervoen kan raken van de Ben Oé-j riant die door Dzindzi van werd gehaald, maar wel boeid wordt door het feit Karpov een flipperkastfanai en dat Dzindzichasjvili ford nen heeft verloren aan backgammonspel. Op dat niveau kunnenI als buitenstaanders, deze hojj priesters van Caissa nog beetje volgen. Dat Tony vergeefs heeft geprobeerd Rus Poloegajevski een vertel de rochade aan zijn broek tl smeren zal snel vergeten tip maar het beeld van de massif tafel, waarop hij ligt uitgesltS alsof een illusionist hem midden gaat zagen, staat in i herinnering gegrift, evenals 1 feit dat hij dubbelloops boeièl t Z"""-'" beta rente vast af- rentepercentages lings gedurende sluit- wijze provi- met gemeente zonder geme® sie in garantie garantie opgave werke opgave werke bank lijk bank lijk Annuïteiten- hypotheken A.B.N. M/A Var. 1.5 7,0 7,39 7,2 7,6! M/A 1 jr. 1,5 7,1 7,50 7,3 7,71 M/A 3 jr. 1,5 7,5 7,93 7,7 8,1) M/A 5 jr. 1,5 7,7 8,15 7,9 8,39 Plushypotheek M/A 7 jr. 1.5 7,9 8,36 8,1 8,58 Amro bank M/A var. 1,5 7,0 7,39 M/A 2 jr. 1.5 7,2 7,61 7,4 m M/A 5 jr. 1,5 7,7 8,15 7,9 8,39 M/A 7 jr. 1,5 7,9 8,36 8,1 8,58 Centrale M/A 2 jr. 1 6,9 7,23 7,1 7,14 Volksbank M/A 5 jr. 1 7,4 7,77 7,6 Direktbank/ M/A 1 jr. 1 6,9 7,23 7,1 7,44 NCB bank M/A 3 jr. 1 7,3 7,66 7,5 7,8/ M/A 5 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,18 Grenswissel- M/A 1 jr. 1 7,0 7,34 7,2 7,55 kantoren/CDK M/A 5 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,119 7,64 HJ/A 1 jr. 1 7,2 7,43 7,4 HJ/A 5 jr. 1 7,7 7,96 7,9 8,1/ Hypotheek!. M/A 5 jr 1,25 7,6 8,11 7,6 8,11 Noord-Br M/A 10 jr. 1,25 7,9 8,44 7,9 8,44 gemeenten M/A 15 jr. 1,25 8,0 8,54 8,0 8,54 M/A 30 jr. 1.25 8,1 8,65 8,1 8,6) 8,25 M/A renterust 1,5 7,7 8,25 7,7 Van Lanschot/ M/V var. 1,5 6,5 7,01 6,9 7,34 Woon- opstart M/V var. 1,5 6,5 b,9l fonds M/V 1 jr. 1,5 6,7 7,23 6,9 7,J4 7,56 Holland* M/V 2 jr. 1,5 6,9 7,43 7,1 M/V 5 jr. 1,5 7,5 8,10 7,7 8,22 comfort M/V max 10 jr 1,5 7,5 8,10 7,7 8,22 NMB M/A 1 jr. 1,5 7,0 7,39 7,2 7,61 M/A 3 jr. 1,5 7,5 7,93 7,7 8,15 M/A 5 jr. 1,5 7,7 8,15 7,9 8,36 keuzehyp. M/A 7 jr. 1,5 7,9 8,36 8,1 8,56 Postgiro en M/A 2 jr. 1 7,0 7,34 7,2 7,55 Rijkspost M/A 5 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 8,31 spaarbank M/A 7 jr. 1 7,7 8,09 7,9 RABO (adv.) M/A var. 1,25 7,1 7,42 7,3 7,63 M/A 3 jr. 1,25 7,4 7,74 7,6 8,01 M/A 5 jr. 1.25 7,6 8,01 7,8 8,23 8,44 M/A stabiel 1,25 7,8 8,23 8,0 HJ/A var. 1,25 7,3 7,57 7,5 7,77 HJ/A 3 jr. 1,25 7,6 7,88 7,8 8,09 HJ/A 5 jr. 1,25 7,8 8,09 8,0 8,30 8,51 HJ/A stabiel 1,25 8,0 8,30 8,2 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 7,4 7,82 7,6 7,96 M/A 5 jr. 1.5 7,6 7,98 7,8 8,25 HJ/A 3 jr. 1.5 7,6 7,91 7,8 8,12 HJ/A 5 jr. 1,5 7,8 8,12 8,0 8,33 Verenigde M/A Yt jr. 1 7,1 7,44 7,3 7,66 spaarbank M/A 3 jr. 1 7,2 7,55 7,4 7,77 M/A 5 jr. 1 7,5 7,87 7,7 M/A ideaalr. 1 7,4 7,77 7,6 7,98 Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 1,5 7,0 7,55 7,2 7,77 standaard M/V 5/9 jr. 1,5 7,7 8,32 7,9 8,54 standaard M/V 10/15 jr. 1,5 7,9 8,54 8,1 8,70 aanvr. no-risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvr. op lage lasten M/V 7 jr. 1.5 8,1 8,61 interim M/V 1 jr. 1,5 6,9 7,45 6,9 7,45 2e kw 85 budg. KW/A var. 1,5 8,3 8,74 8,3 Leven hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10/- 7,5 7,76 7,5 7,76 15/20 jr. 7,6 7,87 7,6 7,8' Levensverz KW/A 5/10 jr. 7,5 7,76 7,5 7,76 aangesl.bij NVL M/A 5/10 jr. 7,6 7,87 7,6 ria koUROU PAPEETE Lcois Mitterrand heeft sproken in de ingenieur ceerbasis in Kourou na lancering van een Ariar „Ik heb alle vertrouwen i Isident de zeer teleur geste Iviuchtcontrolecentrum een |ken. „Ik had U gelukgewen Ipen. Ik feliciteer U niettem [werk verricht en, op Uw tc Idie geen.teleurstellingen ke Het Franse staatshoofd was [speciaal voor de lancering naar Kourou, in Frans-Guya- na, gekomen op zijn reis naar het atol Mururoa in de Stille ftceaan. Het Franse persbu reau AFP sprak al van een [zwarte vrijdag' voor Mitter rand die niets anders dan ['machteloos' kon toekijken hoe na 10 minuten besloten werd i Ariane op te blazen omdat ae raket hoogte verloor. De Franse technici ervaren de mislukte lancering als een lechec. De klap komt op een noment dat de Ariane recen tly k de nodige punten had gescoord in de strijd met het Amerikaanse ruimteveer om de markt voor het lanceren van satellieten. Met de jongste nislukking meegerekend, zijn fcr nu drie lanceringen fout ge gaan op een totaal van 15. In nei 1980 ging het voor het LONDEN (RTR/AFP/UPI/ )PA) - De 46-jarige Oleg Gor- iievski, het hoofd van de Rus sische geheime dienst KGB in Londen, werkte al bijna 20 {jaar voor de Britten. Dit is rijdag door anonieme zegs lieden van de Britse geheime Dienst verklaard tegen een verslaggever van het Britse ersbureau Reuter. Het minis erie van buitenlandse zaken Londen maakte donderdag ekend dat Gordievski in Iroot Brittannië politiek asiel beeft gevraagd en gekregen. Van Lanschot/ Woonfonds Holland met gemeentegarantie Woonfonds Holland zonder gemeentegarantie Van Lanschot Copyright „Vereniging Eigen Huis I Volgens de zegslieden had Gordievski al contact met de Britse geheime dienst toen hij In de jaren zestig ging werken Voor de afdeling III van de KGB. Deze sectie bemoeit zich Vooral met Groot-Brittannië pn de Scandinavische landen. Gordievski werd in 1966 in De nemarken gestationeerd. De Deense conservatieve minister pan justitie Erik Ninn-Hansen Verklaarde donderdagavond pat Gordievski ook in Dene narken als dubbelagent heeft bewerkt. De onthulling van Ninn-Hansen heeft in Dene- I Door een onzer verslaggevers BREDA - 'We zitten op de Butste koers', is de leus aarmee de Sociaal-de- jhocratische Partij van premier Olof Palme cam pagne heeft gevoerd voor Pe Parlementsverkiezin- pen die morgen in Zwe- Plaatsvinden. De r. verzekerde toon was iet geheel misplaatst en de verkiezingsstra- Fgie begin dit jaar werd P'tgedacht, maar doet de utste maanden ineens Wsterlijk aan. Dat komt P rdat de florissante r^omisehe situatie R s heeft gemaakt .r.een opmerkelijke en e verslechtering. I °lof Palme kwam in 1982 CL 1^hIW aan mac^^ na 6611 J£wh e van zes jaar waarin rurce"oaS geregeerd door Ivor u- regeringen van lln S "ende samenstelling. L'^den, waar sinds de ja- L, dertig de sociaal-demo- IwppT aan bewind zijn ge llist 'u Worden de niet-socia- tarf0 part'jen (Gematigde Irale p' Cen^rumPartij en Libe- E)e artij) samengevat onder Iziin de burgerlijken'. Het IWpf, ,e_?°ciaal-democraten ge- ha. die het rijke industrie- liouwd en hebben uitge- l2°als de verzorgingsstaat die kennen en die [dere u?n 'n verscheidene an- haEuropese landen is ["agebootst. É?.w(:"0n'deraars van 'bet |van HSe m°del' spraken wel de derde weg', als een

de Stem | 1985 | | pagina 4