FRANSMAN VOOR DERDE KEER DICHTBIJ WERELDTITEL Wat anderen van me delaat me 9 1i isiitok zATERDAG 14 SEPTEMBER 1985 HILVERSUM 5 HILVERSUM 2 HILVERSUM 3 HILVERSUM 4 HILVERSUM 5 Toorn RENE VAN DE KERKHOF WEER IN DE NEDERLANDSE COMPETITIE (NOS). VARA: 18.06 Dingen v, dag. 18.30 Vara's generale mot kantie. NOS: 20.03 Bopthema' swingsessions. 20.30 Langs dot sport en mufiek. 22.02 Metro', cial. 23.07 Met het oog op KRO: 00.02 Wat je van verrek! 01.02 KRO Niemandsland. DE stems; door JOHN VAN DINTHER 'RANCORCHAMPS - Soms hij balorig. Soms is hij een TROS: 7.05 Nieuwsshow (7.30 0 i .rninnP'pn VfiOrfll OT> 8.30, 9.30 ,10.30 Nws). 1130 Tp kWajOngen. VÜUldl UP Uiil Aktua kamerbreed. 12.26 Me^u «jple gelegenheden, of wat lingen voor land- en tuinS! cie j 12.36 Nieuwsshow, vervolg /S Sjaarvoor door moot gaan, S^otemetw^' m^de°5(le3rï iril Alain Prost nog wel eens afieteN(^.3Ó4Nws)r.ir3rN^^luit de band springen. Zoals bijvoorbeeld verleden ö^rhel^oorircMmglTaMjaarin Antwer^n. Daar liet hij CO huis. AVRO: 18.40 avS een TV-uitzending met Niki sportpanorama junior. EO: a ,,u(]a bijna in het honderd lo- ArSnesMRonZft)5' 20 «fi pen. Prost kreeg tijdens de opna- 20.03 uit het land. 21.00 Laat ons mes de lachers op zijn hand door rustdag wijden. 22.00 Metterd»1 rlronkom'Ari te imiteren Ver» 22.30Nws. 22.35 Reflector. 22soa (fndronKeman re imiteren, ver ze week. 23.15 Voor iedereen!, volgens tartte hij de Engelse TV- terdagavonduur. 23.55 Tenslotte, journalist door pakjes boter naar ■■hipmpmm. m hoofd van zijn teamgenoot te Hslingeren. - J Nws IR Adelheid kent geen tijd. 17.30 N» 17.36 AVRO's radiojournaal i» Nws. 18.10 Buitenlandspect] jJk Alain Prost met naast hem Niki Lauda: „Ik kijk niet meer achterom, maar vooruit". i - FOTO ANP Ieder heel uur nieuws. Vroegop. 7.30 Rabarbara. ou non stop. 9.03 Gospelrock j Popsjop (11.30 Weerman). 12.03 Vast zomer-spektakelshow i Tussenuur. 15.03 Popstation, i NCRV-zaterdag-sport. 18.04 avondspits. NCRV: 19.02 Kopte 20.03 Disco-express. 21.02 Elri Pop. 22.02 Country Style. 23.02 klonken de Millers: AVRO: 7.00 Het vroege werk, Nws. 8.02 Mooi zo, kunstprograrr ma voor kinderen. 9.00 Leg™ 10.30 Concerto mattinale. V0t 12.00 Strauss en Co. 13.00 Nws. 131 Veronica klassiek: Het Radio Fi harm. Ork. Saarbrücken met pi: no; Moderne muz. voor pianotr met hobo; Club Veronica klassiel Nieuwe grammofoon en compae platen. 16.00 Lang leve de oper, KRO: 17.00 Zin in muziek. 17.; Den Bosch 800-journaai. 18.00 Nw 18.02 Klassiek desert. 19.00 Laud; te. 19.50 Ter overweging. 20.00 Ho land Festival Oude Muziek 198 21.50 Spektakel theater. 22.00 Jaz connection. 23.00 Spektakel: De fa milie Mann als spiegel van tijdperk. NOS: 9.03 NOS-Sportief. 9.25 Wa terstanden. Feduco: Taal van alle dag (2), herh. 9.45 Drank en drug, (3), herh. 10.00 Medelanders Neder landers, voor Hindoestaanse vrou wen (herh). 10.30 Werken aanwer (1), herh. EO: 17.30 Kayen Rasja is hoop). 17.45 lyi Haberler (Goe< nieuws). 18.00 Muziekprogramma PP: 18.20 Uitzending CDA. TROS 18.30 Tempo Doeloe. NOS: 19.0G Nieuws voor buitenlanders (19.00 Turks. 19.10 Berbers. 19.20 Marok kaans/Arabisch. 19.30 Spaans). AVRO: 9.02 Juist op zondag (9.25 Waterstanden). 10.02 Duyscotheek. 11.02 Vakantie op Stilness. 12.02 Een regel uit een lied met Tosca Gerrit en Piet. 13.05 AVRO-maga- zine. NOS: 14.02 Langs de lijn sport en muziek. 17.55 Mededelin gen en uitgebreid weerbericht AVRO: 18.05 Toppers van toen. 18.30 Ondertussenmet Brusse. 19.02 De Bennie Bang Show. 19.20 De twaalf maagden (4), hoorspelse rie. 20.03 Zondagavondshow. NOS: 23.07 Met het oog op morgen. TROS: 0.02 De Nachtwacht. Krieken met Adje. NCRV: 8.00 Nws. 8.10 Te Deum Laudamus. 8.25 Woord op zondag. IKON: 9.00 De andere wereld van zondagmorgen. 10.00 Nws. 10.02 Es ter (3). 10.12 Kerkdienst. 10.56 Wilde Ganzen. KRO: 11.00 Eucharistie viering. 12.00 Gerechtigheid en vrede (RKK). 12.30 Profeet in eigen land (4). NOS: 13.00 Nws. 13.10 NOS-Cultuur. 14.30 Wat een taal. 15.15 Meer over minder. 16.30 Zo kan het ook. ZVK: 17.00 Kerk dienst. IKON: 17.58 Wilde Ganzen 18.00 Nws. 18.10 Brood en spelen. 18.40 Liturgie kerkmuziek. VOO: 19.10 Club Veronica - Trend. 20.00 Nws. 20.03 Radio Romantica. 22.30 Nws. 22.35 Het zwarte gat. Ieder heel uur nieuws. KRO: 8.ffi Hurrie-up. 9.02 Zin in pop. 10.0» KRO-miniparade. 11.02 Het wees huis van de hits. 12.02 And the beat goes on... 13.02 KRO-ORK KRO's Wereldparade. 17.02 Radio 'De Zwarte Roos'. 18.02 Paul van der Lugt ad interim. 19.02 Pop-eye 20.03 KRO-studio 3. 21.02 Kracht voer. 23.02 Op slag van maandag. NOS: 8.00 Nws. 8.02 H vier. 10.00 Musica Religiosa. 11.00 Mozart ma tinee. 12.30 Het beste uit Diskota- bel. 13.00 Nws. 13.02 Opera-mati nee: Nieuwe grammofoonplat®}! 14.00 Onder de groene linde. 14® Concert op de zondagmiddag: K®1' terdams Filharm. Ork. met fluit an hobo (in de pauze ca. 15.05-15" Praten over muziek). 16.30 DisK°* tabel. TROS: 18.00 Nws. 18.02 K3" merconcert: Strijkkwartetten 19.00 De kunst van Domenico Scar latti (1). 20.00 Specialiteiten 1» carte. 22.00 Koren en korpsen. 24® Guitariteiten. 23.00 Cascade. NOS: 12.00 Tambu. 12.30 Suara Ma luku. 13.00 Voor blinden en sled» zienden. 13.10 Zorg en hoop- D' Programma voor buiteruanos werknemers (13.55 Turkije. «S Marokko. 15.05 Joegoslavië. D-f Italië. 15.50 Spanje. 16.20 PwW8® Kaap Verdië. 16.40 Griekenland VOO: 18.10 De grote verwarring- NOS: 19.00 Nieuws voor bui^ma^ ders (19.00 Turks. 19.10 Berber* 19.20 Marokkaans-Arabisch. Spaans). Zo olijk Alain Prost kan zijn buiten _E racebanen, zo serieus is de Franse lichtgewicht op de circuits met zijn vak >zig. Hij lijkt de laatste jaren rijper te ajn geworden, houdt zijn hoofd koel in Ipenibele situaties en laat zich niet meer Ifsjutten, hoewel hij tijdens de Grand Iprix van Nederland drie weken gele iden in een ultieme poging Niki Lauda is passeren in de laatste ronde bijna in Ie vangrails belandde. Geheim „Het grote geheim van de formule I je eigen limiet en die van de auto zo lltht mogelijk te benaderen", zegt Alain Prost. „Je moet er echter voor zorgen dat je de grens niet overschrijdt. In Zand- voort balanceerde ik op de grens. Het sensationeel. Wanneer je daar voor kiest zul je ongetwijfeld wel eens Grand Prix-races winnen. Maar lang niet goed. Want eens sta je stil. Pats. Basta. Finito. Aan de andere kant is het zo dat wanneer je te ver van de limiet blijft, je ook verkeerd bezig tent". Hoewel zijn teamgenoot Niki Lauda iade GP-races nog steeds voor zijn eigen kansen - dagoverwinning - wil rijden, is hij toch een steun en toever- t van de Fransman. De Oostenrij- met 169 GP-races de meest erva ren formule I-coureur, geeft zijn zes jongere stalgenoot waardevolle Sjs, heeft hem aan het verstand kun nen brengen dat de snelste trainings- Hjiimet van belang is. „Hij moet louter ervoor zorgen dat Alboreto achter hem weet Lauda, „Ik heb hem dat verleden week in Monza op het hart [edrukt. Hij heeft mijn advies ter harte genomen". Steun De wijze raadgevingen van Lauda leen psychologische steun voor me", iegt Prost. in Monza ontdekte ik enkele minu ten voor de start dat de turbodruk niet in orde was. Twee jaar geleden zou ik inmijn broek hebben gedaan. Puur uit spanning. Nu niet meer. Ik wist dat Al- toreto achter me stond. Ik kon de race tontroleren. En dat geldt ook voor de komende wedstrijden. Ik hoef niet per sé te winnen. Het enige dat telt is dat ik Alboreto achter me houdt". Opnieuw staat Alain Prost op de drempel van de wereldtitel. Opnieuw heeft hij - met nog vier GP- races op het programma - een riante voorsprong (12 punten) op zijn enige concurrent Michele Alboreto. De situatie in het huidige formule 1-seizoen is identiek aan die van twee jaar geleden. Toen had de 30-jarige Fransman in de slotfase van de competitie om de voornaamste titel in de autosport zelfs 14 punten meer dan zijn toenmalige rivaal Nelson Piquet. Prost bezweek echter in 1983, toen nog in dienst van Renault, onder de Prost investeer slechts 275 gulden in racecarrière spanning. Wist zijn zenuwen niet in bedwang te houden en verspeelde het wereldkampioenschap aan Nelson Piquet. Op twee punten achterstand. Verleden jaar kwam hij voor de fel begeerde eerste plaats slechts een half punt tekort. En weer werd het wereldkampioenschap voor formule 1-coureurs in de slotrace beslist. Alain Prost won weliswaar, maar teamgenoot Niki Lauda, die als tweede werd afgevlagd, mocht zich later op het erepodium in het Portugese Estoril voor de derde keer in zijn loopbaan als wereldkampioen laten huldigen. Weer tastte Prost mis. Het klinkt cliché-achtig, maar 'Driemaal is scheepsrecht'. Of dit spreekwoord zal opgaan voor Alain Prost? Aan de vooravond van de 13e Grand Prix van België op het fel bekritiseerde en omstreden Francorchamps-circuit is daarover nog niets met stellige zekerheid te zeggen. Ondanks het feit dat Michel Alboreto verleden week na door Prost te zijn vernederd er vast van overtuigd was dat Prost de wereldtitel nu niet meer zou kunnen ontglippen, zegt Prost: „Een ongeluk zit in een klein hoekje". De afgelopen twee jaar moest Prost bittere teleurstellingen verwerken. Tot twee keer toe strandde hij in het zicht van de finish,' met een minimale achterstand. In het formule I-wereldje werd gefluisterd dat Prost psychisch de druk niet kon verwerken. Dat hij daardoor onnodige fouten maakte. Nelson Piquet schamperde verleden jaar nog: „Prost zal altijd de 'bijna-we- reldkampioen' blijven". „Ik heb die WK-nederlagen niet als pech ervaren. Dat het in de race om het wereldkampioenschap in de afgelopen jaar op de beslissende momenten ver keerd afliep, neem ik op de koop toe. Verliezen is inherent aan de sport. Maar ik neem er geen genoegen mee. Ik probeer altijd de beste te zijn. Zelfs bij een spelletje kaart. Als ik een partijtje tennis speel, probeer ik mijn tegen stander te vernederen. Ik ben welis waar nog geen wereldkampioen, maar ik heb meer overwinningen dan Piquet en Rosberg. Een Grand Prix-overwin- ning betekent voor mij meer dan de wereldtitel, ook al wil ik graag kam pioen worden. En niet zoals in de voor gaande jaren in de laatste race de titel uit handen geven". Wanneer Alain Prost dit seizoen we reldkampioen wordt, dan is hij in de geschiedenis van de formule I de eerste Fransman die in de statistieken bijge schreven kan worden. Maar in eigen land is de op het voet balidool Michel Platini lijkende cou reur niet bijster populair. De chauvinistische Fransen nemen hem onder meer kwalijk dat hij in 1983 uitweek naar Zwitserland, waar hij nu woont met zijn vrouw Anne-Marie en zoon Nicolas. Bovendien laadde hij de toorn van zijn landgenoten op zich door Renault in '83 de schuld van zijn falen in zijn schoenen te schuiven. „Frank rijk stond dat jaar op zijn kop. Ik had 14 punten voorsprong. Renault wijdde aan mijn naderend kampioenschap een gigantische reclamecampagne. Overal' in het land kwam je affiches tegen met mijn foto. Toen het mislukte, werden de ruiten van mijn auto ingegooid. Ook omdat ik me in de Franse pers niet al te vleiend over mijn landgenoten en de •Renault-renstal had uitgelaten", her innert Prost zich. Afstand Alain Prost begon 10 jaar geleden zijn raceloopbaan als kart-coureur. Met slechts 275 gulden op zak. Meer dan voldoende om Frans kampioen te worden. Zijn carrière verliep vlekkeloos. Hij hoefde geen cent meer te investeren om de top te bereiken, in tegenstelling tot zijn Nederlandse leeftijdgenoten Ro- thengatter en Lammers, die hij in 1979 als Europees kampioen in de formule 3-klasse opvolgde. Daar waar de Zand- voorter al lang met gigantische schul den - inmiddels terugbetaald - van het toneel verdween en Huub Rothengat- ter zich in alle bochten moet wringen om financieel overeind te blijven, staat Alain Prost op de drempel van het we reldkampioenschap. „Ik ben pas 30 en heb nog alle tijd. Ik laat mijn hoofd niet op hol brengen. Ik heb inmiddels geleerd om afstand te nemen van teleurstellingen", zegt hij vol overtuiging, „Niki heeft me voorge houden dat ik niet meer achterom moet kijken, maar vooruit. Ik heb op dit mo ment een psychologsiche voorsprong. Ik zie wel wat het wordt. Ik wil echter niet zoals Piquet, Rosberg en Lauda het ene jaar wereldkampioen worden en het jaar daarop in de achterhoede rijden. Ik wil elk jaar meestrijden voor de titel. En dat is me de afgelopen jaar uitstekend gelukt. De bekroning zal eens komen. Wellicht dit jaar al. door Romain van Damme HELMOND - Manchester City, weer terug in de hoogste Engelse divisie, Sporting Lissabon, altijd «end op de Portugese "tel en Belenenses, even eens uit Portugal, hadden eem benaderd. Op zijn zwerftocht door '"opa, op zoek naar een Jeuw avontuur, liet René van Je Kerkhof achteloos weten "e' die clubs wel wat in hem Toch clubs die gewend ®jn iets meer te betalen dan Modaal in handen krijgt. Een paar dagen later teken- René van de Kerkhof een Miejarig contract bij eerste divisieclub Helmond Sport, j alle respect voor de Oost- tabantse club, maar Man- -ter City en zeker Sporting 'ssabon mogen toch wat ho- ;;r aangeslagen worden. De 'acties op de keus van René J~) de Kerkhof waren begrij- ™lk. René weer door de T0"1 Schermen met clubs daanzien en vervolgens het .van het bescheiden Hel- Sport aantrekken. Reus typ] natuurlijk word ik daar aans op aangevallen", hij onmiddellijk toe, aar het is mijn keus. Wat ander van me denkt, inte- '■w dme niet 20 vee'- Luis- Manchester City en v® Lissah°n kon iK ko~ j.. ,aar ik wilde voor twee lat ekenen- Die clubs wilden whter niet. Ze wilden slechts een contract voor een jaar bieden. Sporting heeft me keurig afgebeld. Manchester ook, maar van Belenenses heb ik nooit meer iets gehoord. En die club heeft me wel een week achtervolgd. Ze bleven bellen. En plotseling is het over. Maar maakt niet uit, ik heb mijn .keus bepaófld. Bij Helmond Sport dus." Niet terug Een paar citaten, opgete kend uit de mond van René. „Nee, ik keer niet meer terug naar Nederland. Ik heb in het buitenland gezien hoe er ge leefd kan worden. Een groot verschil met Nederland. Het leven in het buitenland spreekt me aan." En: „Ik had veel eerder naar het buitenland moeten gaan. Het avontuur trekt me." Toen hij in Hong Kong speelde: „Mijn vrouw blijft in Athene wonen. Daar ga ik af en toe naar toe. Het bevalt de kinde ren en haar daar prima. We hoeven niet meer terug". René hoort het aan, had dat uiteraard verwacht. „Ik sta nog volledig achter die uit spraken. Toen ik dat zei, wilde ik niet meer terug. Het buiten land beviel me uitstekend. Daar ben ik heel eerlijk in. Ik was ook niet van plan om te rug te keren. Maar luister. Ik ben 34 nu. Stel dat ik getekend had in Engeland of Portugal. Dat was voor een jaar ge weest. Was ik 35. En had ik weer op zoek gemoeten. Op die leeftijd wordt dat moeilijk. Dat heb ik nu al gemerkt. De clubs wilden me slechts voor een jaar vastleggen. De leef tijd. Wel begrijpelijk. Maar ik wil ook aan mijn toekomst denken. Vorig jaar was er al sprake van dat ik bij helmond Sport zou gaan voetballen. Dit jaar kwam de sponsorgroep van die club weer aanzetten. Met een driejarig contract en de zekrheid dat ik straks een baan heb. En dan ga je naden ken. Straks ben ik uitgevoet- bald. Dan moet ik toch verder. Met die baan kan dat. Nee, wat het precies wordt, weet ik niet. Dat gaan we de komende we ken bekijken. Of maanden. Dat komt wel goed". Doornhol René is weer terug. Niet zover van de plaats waar hij negen jaar lang met het nodi ge succes achter de bal rende. Bij PSV. De club die af en toe doornhol van de impulsieve vleugelspeler werd. Want Re né, ooit door Rijvers naar FC Twente gehaald- en door die zelfde Kees Rijvers meegeno men naar PSV, heeft in zijn actieve carrière bij de Eindho- vense club heel wat keren bij de manager gezeten. Steeds met het verhaal dat hij weg ging. Naar clubs die het nodige geld voor hem wilden neertel len. Het is frappant hoe vaak René naast het 'grote geld' pakte. AI moet er eerlijkheids halve aan toegevoegd worden dat de schuld niet altijd bij hem lag. Clubs Het begon in '79. Toen nam René plaats in de transfermo len. In dat jaar dacht René rond te zijn met Atletico Ma drid. Volgens eigen zeggen had hij daar een driejarig contract getekend. Het Madrileense pu bliek heeft in het 'Vicente Cal- deron'- de Nederlandse ex-in- ternationbal echter nooit in de armen kunnen sluiten. Vervolgens meende René de bankrekening te kunnen spek ken met Duitse marken. Over gemaakt door FC Köln dat echter afhaakte toen PSV voor de vleugelspits meer dan een miljoen vroeg. Nog in datzelf de jaar was er een flirt met het Italiaanse Perugia, maar ook dat liep op niets uit. In juli '80 was Lazio Roma de volgende club die René naar de laars van Europa lok te. De Helmonder meldde zich in het trainingskamp, maar ontdekte daar dat juist Lazio wel heel erg veel wist van het toen spelende omkoopschan daal waarbij onder meer ook Paolo Rossi betrokken was. Lazio werd teruggezet naar de tweede divisie en René kon het PSV-shirt weer uit de kast ha len. Een jaar later werd René bij Standard Luik gesigna leerd. Serieuzer waren de con tacten met Wolverhampton Wanderers. Maar na de medi sche keuring vernam René niets meer uit de Midlands. dat in het contract opgenomen werd dat hij na een tijdje mocht vertrekken voor 50.000 gulden. René zag dat zijn tijd nu gekomen was en ging op zoek naar een buitenlandse werkgever. Maar ook dat viel niet mee. Juist op het moment dat René naar het buitenland mocht, stonden de topclubs niet te dringen. Het werd uit eindelijk Apollon, een beschei den middenmoter uit de Griekse eerste klasse. René verbleef daar een jaartje en verdween vervolgens naar Seiko in Hong Kong. Als dat ter sprake komt flitsen de beelden van een enorme vechtpartij weer voor de ogen. „Ja, dat was wat", herinnert de Helmonder zich die wed strijd nog maar al te goed, „al moet ik wel zeggen dat het een incident was. Gelukkig was het niet elke wedstrijd raak. Maar dat was een vechtpartij. Wel 25 minuten lang. No u ja, dan heb je dat ook weer eens meegemaakt. Veel last heb ik er verder niet van gehad". tri» Impulsief René van de Kerkhof in zijn nieuwe out-fit. Bij helmond Sport. 'Dit is mijn keus,~wat ande ren zeggen laat me koud'. - FOTO DE GELDEflLANOER Spuugzat De leiding van PSV was het toen spuugzat. Riep René op het matje en verbood hem tij dens het seizoen aan te komen met een belangstelllende club. En zowaar, het bleef rustig rond René. Maar het bleef kriebelen. PSV begreep dat, maakte er geen bezwaar tegen Nou is René van de Kerkhof niet bepaald het type dat er gens veel last van heeft. Of er gens lang bij stil staat. „Ik ben impulsief ja", zegt hij daar over, „binnen en buiten het veld. In het veld heb ik mijn bevliegingen. Buiten het veld reageer ik eigenlijk precies hetzelfde. Het tegenoverge stelde van onze Willy. Die is wat bedachtzamer. En speelt dus nog bfj PSV en in het Ne derlands elftal. Luister, als mij iets aanstaat, doe ik het. .JDat is in feite ook nu gebeurd. Helmond deed me een goede aanbieding, zekerheid voor de toekomst, dat staat me aan en dan zeg ik ja." Geen spijt „Nee, ik heb geen spijt. Het voetbal heeft me veel ge bracht. Als ik bij PSV geble ven was, had ik er internatio naal misschien wat meer uit kunnen halen. Maar dat is achteraf gepraat. Ik heb geko zen voor het avontuur. Ik heb van alles meegemaakt. Veel gewonnen, misschien had ik wat meer interlands kunnen spelen. Naar Mexico? Jazeker, daar ga ik naar toe. Ik hoor dat iedereen daar naar toe wil. Maar ik ga om te kijken. Niet om te voetballen, die tijd is voorbij, ik voetbal nu lekker bij Helmond. Ja, op een steen worp afstand van MULO, de club waar ik begonnen ben. Ik heb met die mensen afgespro ken, dat ik af en toe een bal op hun veld schop. Hebben ze ook nog wat aan mijn terugkeer hier. Ik speel nu op het mid denveld. Onder .Bert Theunis- sen bij Apollon heb ik dat voor het eerst gedaan. Dat bevalt me prima. Ik heb ik al die ja ren t och wat overizht gekre gen. Het spel wat verdelen, veel aan de bal. Ik rechts en Toontje Nelemans links. Een gouden voetballer voor Hel mond. We hebben best een aardig team. Ik heb van mijn hobby mijn beroep kunnen maken. Mooier kan het niet. Ik heb gedaan wat ik wilde. Ik ben tevreden. Wat anderen van me denken, laat me koud."

de Stem | 1985 | | pagina 23