UITBLAZEN Argentijnse ex-junta wacht zware straffen LwS DES APABECIQQS tKit- IS C« Pinochet onbuigzaam op herdenking staatsgreep T L b Rijk pakt oppervlak^ 0NTWAPI EENZU1 even Argentijnse generaals voor het eerst aanwezig bij proces Nog pas gisteren (2) BEVOLKING WARS VAN 'NATIONALE VERZOENING' -BlBfUM- VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 ■ACHTERGROND' Tegen amnestie Campagne Fel verzet OPPOSITIE GROEIT, MAAR LEGER IS STERK Geen rust Vastberaden Stagnatie RE Hulpbisschop in voorjaar te verwachten Ten koste van wate V0IKSPE1TI Teken het volks[ Verscheur GELD, halverwege de jaren '60. Je rekende wel met heel andere bedragen dan tegenwoor dig. In de oude ordner zit ook nog de aanslag van de Inkomstenbelasting 1965. Mijn eigen krabbels op dat formulier onthullen de waarde van de gulden van toen. De aanslag bedroeg 56 gulden. Peanuts? Vergeet het maar. Ik was het natuurlijk vergeten, maar de notities tonen het nog aan: ik diende tegen die aan slag een bezwaarschrift in. Te recht blijkbaar want de belas tinginspecteur halveerde de aanslag. Bingo. Maar daarmee is het verhaal niet af. Minstens zo onthullend over mijn finan ciële armslag van dat jaar is de wijze waarop ik betaalde: in drie termijnen; de eerste keer een tientje en daarna twee keer 9 gulden. Maar ja, wat wil je? Voor 28 gulden - het bedrag van de ver mindering van de aanslag - kon je een half jaar lang een lande lijk ochtenblad lezen. Ik vind de doorslag van een briefje uit 1968 aan het girokantoor waar in ik de machtiging voor het ochtendblad om elk kwartaal 12,65 abonnementsgeld van mijn rekening te halen intrek. In dat licht bezien zijn de par- keerovertredingen, die ik -on wennig eerst met Breda's nieu we blauwe zorle - nog al eens pleegde, met 15 gulden per ac ceptgirokaart heel wat dikker betaald dan ik eerst dacht toen ik het bundeltje girokaarten vond. Toen die blauwe zone pas was ingesteld gingen we regel matig over de schreef. Op de krant waren er die de politie er van verdachten speciaal op de mensen van De Stem te loeren, maar de commissaris zal wel van me willen aannemen dat ik dat nooit heb geloofd. Later leerden we leven met de par- keerschijf en wenden we eraan de tijd in de gaten te houden. „Even m'n schijf verzetten". Je hoorde het tientallen keren per dag in alle geledingen van het bedrijf. Je had toen sleutelhan gers met een wekkertje erin dat je kon laten aflopen tegen de tijd dat je de parkeerschijf moest gaan verzetten. Passend huis In 1965 was onze tweede zoon geboren en was het flatje te klein geworden. Opnieuw be gon de speurtocht naar een passende woning. Een passende woning betekende vooral ook een goedkoop huis. Breda had de Hoge Vucht in aanbouw. Daar wilde eigenlijk niemand heen, maar de meeste woning zoekenden kwamen er natuur lijk wel terecht. Om te kunnen wonen had ik al zoveel moeten doen wat ik niet wilde. Ooit had ik gezworen nooit te zullen gaan 'inwonen', maar ik had het gedaan. Op 'n flat wonen? Ondenkbaar was het geweest, maar ik woonde op een flat en nog eens een piepkleine ook. Toen ik rond 1960 een familie lid bezocht dat een nieuw huis had betrokken in de Tilburgse variant op de Hoge Vucht, daar 't Zand geheten, had ik ook du re eden staan zweren. „Ik nooit van m'n leven in zo'n rijtjes huis." We konden, na veel vij ven en zessen, een gemeentewo ning krijgen in de Hoge Vucht, WIM KOCK midden in een rijtje met aan het ene eind van de korte straat een hoge flat en aan het andere een school-in-aanbouw. We waren er blij mee. Over aanpas singsprocessen gesproken. In 1967 verhuisden we naar de spiksplinternieuwe eenge zinswoning van het roemruchte doorzontype dat je in staat stel de bij de overburen dwars door de kamer heen in hun achter tuin te kijken. De overburen zelf kon je, door alle vitrages heen, volgen op hun gangen door de kamer. Het was alsof je naar een schimmenspel keek, maar het was natuurlijk niet beleefd om te veel te kijken. We zaten goed in de buren. Nog nooit hadden we buren zó dichtbij gehad. Vooral de ach tertuin kon je niet in zonder bijna over iemand te struikelen. Beste mensen daar niet van, maar als ik geloofd had dat het hielp zou ik de ligusterhagen omhoog hebben gebeden. M'n dure eed nooit in zo'n huis in zo'n straat te zullen gaan wonen was weliswaar een loos gebaar gebleken, maar was niet louter uit overmoed voort gesproten; eerder uit voorge voel. Ik woonde er zeer ongaar ne en liet geen vrij uur onbenut om het veld of de bossen in te gaan. Lelijke Eend De rekening van de verhui zer heb ik nog: 250 gulden. De huur bedroeg 135 gulden. Daar kwam nog 30 gulden bij voor de garagebox om de hoek want - dat was een kleine triomf op de karigheid van het leven - we waren als autobezitters de nieu we straat ingekomen. Kort voor de verhuizing hadden we onze eerste auto gekocht. Een twee dehands Eend, een fraai ci troengeel exemplaar. Het was onze eerste doorbraak naar het land van de welvaart waarin zich toen steeds meer mensen gingen ophouden. Ik ben nooit meer zo verliefd geweest op een auto als op die Eend. Het ge beurde dat ik me 's-avonds laat ineens niet meer kon bedwin gen, in de Eend stapte en zo maar ging rijden. De kant van Oosterhout op via Teteringen. Voorbij Oosterhout bij de stap horsterkruising (een toen veel besproken want gevaarlijke ge lijkvloerse kruising met de rijksweg naar Utrecht) de aut- snelweg op en daarlangs weer naar huis. Op de vrije midda gen, als ik avonddienst had, verkende ik met m'n oudste zoon per auto de binnenlanden van West-Brabant; voor mij toen nog net zo onbekend als de Italiaanse Po-vlakte, om voor de vuist weg maar eens een streek te noemen waar ik nooit geweest ben. Autorijden was duur. Dat is altijd duur geweest. Maar toch: de oudste benzinebon die ik nog heb is van 25 september 1967: 16,3 liter voor 8,90 gul den. Dat is dus nog geen 55 cent per liter. (Slot volgt). Illlllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllü Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M Brader. Hoofdredactie; L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe, Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17 00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-T7.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 RnnkrpIptiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. l"5 PAGlNu DE NEGEN in Buenos Aires terechtstaande Ar gentijnse generaals zijn woensdag voor het eerst sinds het begin van hun proces in de beklaagden banken gaan zitten om het requisitoir van openbare aanklager Julio Strassera aan te horen. Strassera heeft vijf dagen om zijn eisen tegen de ex-juntale- den, onder wie drie voor malige presidenten, voor te lezen. Tijdens de ongeveer 80 zittingen waarbij vanaf april tot augustus zo'n 850 getuigen werden gehoord, hadden de generaals ge weigerd persoonlijk te ver schijnen voor de rechters -burgers van wie zijn de bevoegdheid niet erken nen. Zij lieten het aan hun 20 advocaten over hen te vertegenwoordigen. Maar tijdens deze tweede fase van het proces zijn zij bij de wet verplicht aanwezig te zijn. Terwijl zeven van hen woensdag in uniform ver schenen vertoonden de twee ex-presidenten Jorge Videla en Leopoldo Galtie- ri zich in grijs pak, alsof zij vreesden hun uniform te onteren voor deze niet-mi- litaire rechtbank. Videla had eerder in een bood schap verklaard dat het proces helemaal niets voorstelt en 'om politieke doeleinden wordt gevoerd tegen de militaire instel lingen'. Honderden politieman nen, velen met machinege weren, hielden de wacht rond het rechtsgebouw in het centrum van Buenos Aires, waarvan de ingang elektronisch is beveiligd. Enkele tientallen demon stranten stonden buiten. Zij hadden de generaals, die achter elkaar in zwarte gepantserde limousines voor werden gereden, op gewacht. Iedere keer dat een van hen aankwam schreeuwden zij 'Moorde naars!'. In de met 200 mensen volgepakte rechtszaal was het muisstil toen Strassera aan zijn requisitoir begon. Hij zei recht te zullen eisen tegen de voormalige mili taire leiders, die hij ver antwoordelijk stelde voor de 'grootste massamoorden die het land in zijn ge schiedenis heeft meege maakt'. De procureur klaagden daarbij het 'staatsterrori- me' aan en het 'willekeuri ge en blinde karakter van de repressie'. „Ik sta niet alleen voor deze taak", zo zei hij. „Meer dan 9.000 vermisten steunen mij in mijn aanklacht". Strassen verklaarde in de 17 w getuigenverhoren de vallen te hebben geprest teerd van 709 Argentijn^ die werden ontvoerd, marteld, vermoord of roofd door de veiligheid diensten. Deze gevallen s slechts een fractie voor va, de duizenden misdaden j]f tijdens het militaire wind van 1976 en 1983 zij gepleegd, zo zei hij, al% rens het het woord te late aan zijn adjunct, die doe, ging met het nauwkeun uiteenzetten van 'het sjs. teem van terreur dat doo, de aangeklaagden is oj zet'. Verwacht wordt dat requisitoir 20 uur gaat dij; ren, en dat Strassera aan. staande dinsdag voor negen de maximumstr;; zal eisen: levenslang, jj negen advocatenteant hebben dan van 27 septer,-, ber tot 16 oktober voor hu verdediging, waarna hei Hof het vonnis zal moeten uitspreken. (AFP.RTR) Woensdag verschenen de ex-juntaleden voor het eerst in de burgerrechtzaal Rechts op de foto voert aanklager Strassera het woord. Op het beklaagdenbankje van boven naar beneden: Videla, Lambruschini, Graffigna, Anaya, Agosti en Galtieri. - fotosafp HET PROCES tegen negen Argentijnse voormali ge militaire junta-leden, die van 1976 tot 1983 het land regeerden, belooft een aantal zware straffen op te leveren. Enkele van de voormalige machthebbers, onder wie ex- presidenten, staat veroorde ling tot levenslang te wach ten. Openbare aanklager Ju lio Strassera liet onlangs we ten de 'maximumstraf', ofte wel 25 jaar gevangenisstraf, tegen de beklaagden te zul len eisen. Argentinië kent geen doodstraf. Op 14 augustus werd de eerste fase van het proces af gesloten, na 16 weken hoor zittingen waarbij een van de pijnlijkste episoden van de Argentijnse geschiedenis in de schijnwerpers werd gezet. De negen militairen staan terecht wegens grove schen dingen van de mensenrech ten. Hun wordt met name ontvoering, marteling en moord ten laste gelegd. Met het horen van zowel slachtoffers als voormalige regeringsfunctionarissen en diplomaten heeft Strassera willen aantonen dat de negen direct verantwoordelijk wa ren voor de verdwijning van zeker 9.000 mensen tijdens de 'vuile oorlog' die het bewind tussen 1976 en 1983 tegen zijn opponenten voerde. Na de afsluiting van het eerste gedeelte van het pro ces, waarbij sinds 22 april 847 getuigen aan het woord zijn gekomen, verklaarde hij 'zeer tevreden' te zijn. Vol gens de aanklager is bewe zen dat alle strijdkrachton derdelen tijdens de militaire dictatuur op wrede en schan- delijke wijze de mensenrech ten met voeten hebben getre den. Tegen vier beklaagden zal Strassera de maximumstraf vragen: de ex-presidenten Jorge Videla en Roberto Vio la en de admiraals Emilio Massera en Armando Lam bruschini. Tegen de vijf an deren - ex-president Leopol do Galtieri, admiraal Jorge Anaya en de generaals Or lando Agosti, Omar Graffig na en Basilio Lami Dozo - zal minder worden geëist, zo verluidt in juridische krin gen in Buenos Aires. „Het proces is zeer belang rijk, omdat het het publiek bewust heeft gemaakt van de misdaden en de verantwoor delijkheid van niet alleen het leger, maar ook van vele an deren, zoals functionarissen, artsen en priesters", zo ver klaarde Emilio Mignone, de voorzitter van het Centrum voor juridische en sociale studies in de hoofdstad. „Het belangrijke is dat het hier niet bij blijft; het proces brengt vele andere processen met zich mee", zo vervolgde hij, verwijzend naar de meer dan 1700 rechtszaken tegen militairen die op behande ling wachten. Evenals de an dere functionarissen op het gebied van de bescherming van de mensenrechten is Mignone fel tegen de voor stellen voor een algemene amnestie voor de aange klaagde militairen. Toen Raul Alfonsin in de cember 1983, kort na zijn verkiezing als president, be- Familieleden van slachtoffers van het voormalige regime protesteren bij het gerechts- gepouw in Buenos Aires. Op het spandoek staat 'De vermisten eisen berechting en be straffing van alle schuldigen'. vel gaf tot onderzoek naar de methoden die tijdens de 'vui le oorlog' werden gebezigd, verklaarde hij dat de toen malige militaire leiders hun strijd tegen vermeende linkse opponenten op illegale wijze hebben gevoerd. Hij gelastte een proces tegen de negen voormalige junta-lei ders, maar kon niet aan de eis van de mensenrechtenor ganisaties tegemoet komen de gedragingen van het leger als geheel aan de kaak te stellen. De president heeft zich genoodzaakt gevoeld te laveren tussen de eisen van de mensenrechtenorganisa tie, die de veroordeling en bestraffing van alle schuldi gen op alle niveaus eisen, en de geïrriteerde militairen. De militairen gaven on langs weer uiting aan hun ongenoegen met de verkla ring dat het leger er door sommige getuigenverklarin gen 'is gaan uitzien als een stel schizofrenen en sadisten, waardoor de kloof tussen militairen en burgers nog dieper is geworden'. De afgelopen weken is er sprake van een discrete cam pagne van de regering ter re habilitatie van de strijd krachten. Daarmee zou de publieke opinie ervan moe ten worden doordrongen dat het leger als instituut niet mag worden aangekeken op het laakbare gedrag van en kele van zijn leiders tijdens de dictatuur. Alfonsin zelf benadrukte onlangs nog dat het bij het proces niet om het leger maar om 'een aantal mensen gaat'. Na het proces tegen de negen voormalige leiders moet er zand over de daden van de militairen. Volgens waarnemers wil de president op deze manier bereiken dat de onrust onder de militairen wordt wegge nomen en vooral dat er psy chologische voorwaarden ge schapen worden voor een 'nationale verzoening'. Mi nister van defensie Horacio Jaunarena pleitte er onlangs voor dat Argentinië zou moeten streven naar 'collectieve schulderkei ning'. Duidelijk is dat de ring daarbij op fel verzet van de mensenrechtenorganis ties kan rekenen. Deze pen, met aan hun hoofd 4 Moeders van de Plaza Mayo (de vereniging van ft milieleden van vermisten zijn allerminst bereid om aanvaarden dat de 'vuil oorlog' het werk is gewees van een handjevol leiders,ti dat de begane gruweldadii niet meer zijn geweest 'miskleunen', die een gew pend conflict tegen 'subver sieve krachten' met zich mt brengt. De martelingen, de moor den, de gruweldaden waarin ook kinderen werden ver kracht, zullen niet zo raai weggevaagd kunnen worde» Volgens officiële cijfers 9.000 mensen verdwene» maar de mensenrechtenor ganisaties schatten het aan tal vermisten op meer dl» 30.000. Drie van de negen junta leden, de generaals Leopold! Galtieri (landmacht) en silio Lami Dozo (luchtmacht en admiraal Jorge Anaja worden vastgehouden in kader van een ander pro» voor een militair tribunaal dat 16 officieren moet be rechten vanwege hun rol tij dens de Falkland-oorlog waarbij Argentinië in een pijnlijke nederlaag tegenover Groot-Brittannië (ANP) houden aan hun verplichtin gen, tegen welke kosten ook", zo hield de president de Chi- lenen voor. Pinochet werd eerder deze week onaangenaam verrast toen de luchtmachtcomman dant, die in 1973 opdracht gaf tot het bombarderen van Al- lende's paleis, het akkoord ook ondertekende. Generaal Pinochet: „De strijdkrachten zullen zich houden aan hun verplichtingen, tegen welke kosten ook". - FOTOAP DE CHILEENSE presi dent Augusto Pinochet heeft de twaalfde ver jaardag van zijn militai re bewind aangegrepen om een felle aanval te doen op de oppositie in zijn land. Hij liet nog eens ondubbelzinnig weten dat hij niet zal toegeven aan de eisen tot snelle terugkeer naar de democratie en in ieder geval tot 1989 aan de macht wil blijven. In Santiago trad de politie ondertussen op tegen aan hangers van de vermoorde socialistische president Al- lende, die hun leider wilden herdenken. In een ruim anderhalf uur durende toespraak, die via radio en televisie werd uitge zonden, onderstreepte Pino chet keer op keer de strijd te gen het oprukkende commu nisme als zijn belangrijkste taak te beschouwen. Zijn hardste woorden waren voor de gematigde tak van de so cialistische partij, die vorige maand met centrum- en rechtse partijen een natio naal akkoord ondertekende voor overgang naar de demo cratie. „Dezelfde leuzen, de zelfde mensen, dezelfde over eenkomsten kunnen slechts leiden tot dezelfde resultaten. De strijdkrachten zullen zich Generaal Augusto Pino chet mag dan woensdag zijn twaalfde verjaardag als dic tator hebben gevierd, na twaalf jaar macht is hij er echter niet in geslaagd zijn land te veranderen in de oase van sociale rust, die de ple gers van de staatsgreep in 1973 hadden beloofd. Het politieke geweld, de economische crisis en een toenemende sociale onrust dwingen de sterke man van Chili tot een race tegen de tijd om te bewerkstelligen dat hij tot 1989 aan de macht blijft, terwijl de oppositie steeds luider om terugkeer naar de democratie roept. Terwijl het bewind zich tot doel had gesteld rust en orde te brengen heeft de toestand die Chili in 1985 doormaakt zich in de geschiedenis van het land slechts een keer eer der voorgedaan: aan de voor avond van de coup, waarmee twaalf jaar geleden een einde kwam aan de socialistische regering van de gekozen pre sident Salvador Allende. „Met zijn hardnekkigheid leidt generaal Pinochet ons rechtstreeks naar de burger oorlog", zo verklaarde de op positieleider en voorzitter van de christen-democrati sche internationale Anders ■Zaldivar dinsdag over de toe komst die Chili dreigt tege moet te gaan. De oppositie, die voortaan wordt bijgestaan door de Chileense RK-Kerk, lijkt echter vastberaden het voor nemen van de generaal om tot '89 aan te blijven te torpe deren. De eerste stap die Pi nochets tegenstanders in die richting namen was de re cente ondertekening van het 'nationale akkoord voor overgang naar volledig her stel van de democratie'. Met deze gezamenlijke actie zet ten de leiders van elf van ge matigd socialistische tot con servatieve oppositiepartijen hun traditionele menings verschillen opzij In het 'nationale akkoord', dat werd bereikt op initiatief van de aartbisschop van Santiago, kardinaal Juan Francisco Fresno, en werd toegejuigd door Washington, eisen de partijen een wijzi ging van de grondwet en ga ranties voor vrije verkiezin gen, alsmede de beëindiging van de uitzonderingstoe stand. Over een datum voor de verkiezingen zou moeten worden onderhandeld met eventuele gematigde krach ten binnen het leger, zoals ook het geval is geweest in Uruguay, Argentinië en Bra zilië. Pinochet heeft afwij zend gereageerd op de over eenkomst en op dergelijke onderhandelingen. Dinsdag bevestigde de ge neraal zijn harde positie door de noodtoestand, die werd af gekondigd toen de nieuwe grondwet in 1981 van kracht werd, opnieuw met zes maanden te verlengen. De maatregel, die bekend werd gemaakt door de publicatie van een decreet in de staats krant, geeft het bewind de bevoegheid mensen te arres teren en drie weken op te sluiten zonder hen in staat van beschuldiging te stellen of hen zonder enige vorm van proces te verbannen. Boven dien kunnen vergaderingen worden verboden en kan de pers de mond worden ge snoerd. Maar niet alleen Pinochet is afkerig van het akkoord. Marxistisch links -de com munisten, de Beweging van Revolutionair Links (MIR) en het Patriottisch Front Ma nuel Rodriguez- houdt vast aan een strategie van 'alge mene volksopstand'. Deze strategie, die officieel als 'terrorisme' wordt bestem peld, staat echter geen per fect functionerend repressie apparaat in de weg. De waakzaamheid van leger, po litie en geheime diensten in Chili verslapt nimmer. Het leger, dat vrijwel alle belangrijke regeringsposten in handen heeft, heeft even wel geen brede steun onder de bevolking weten te ver werven. De enige doctrine die de fel anti-communistische en pro-westerse militaire re gering hanteert is de doctrine van 'nationale veiligheid', die zijn wortels in de Verenigde Staten heeft. Dit geldt ook voor het economische beleid, dat gebaseerd is op ultra-li' beralisme en vrije handel zo als voorgeschreven door Amerikaan Milton Fried man. Door het economische mo del van Friedman na te vol gen beleefde Chili tussen Wt en 1980 een relatieve wel vaart. Maar het Chileense econo misch wonder is geen leven beschoren geweest. D( economische situatie ver slechterde en in 1981 moeste» duizenden bedrijven deuren sluiten. De buiten landse schuld bedraagt miljard dollar, vijf maal zo veel als in 1973. De werkloos heid is 13 procent van de be roepsbevolking. De generaal lijkt ondanks uitspraken van de opposw' dat zijn positie nog nooit® zwak is geweest en dat economische crisis diepe wordt, tevreden over zijnP0' litieke prestaties en over zi) anti-communistische kruis tocht. Ook geruchten over breuk binnen het leger, aanleiding van de recen' schandalen waarbij aan lx licht kwam dat leden van carabineros bij moorden f communistische leiders j* trokken zijn geweest, hij hardnekkig van de 1 Terugkeer naar de 'holle o mocratie' van vóór 1973 hij onlangs uit te sluiten. De prijs die voor de 'kt* tocht tegen marxistisch-'® nistische agressie' wordt taald is militiare aanwez'S' heid, voortdurend en op al niveaus. Hierdoor is een o° logssituatie ontstaan tuss een bezettingsleger en ongewapende bevolking, dus een aan de Uhilce commissie van de ■WL, rechten verbonden soc„pl onlangs. (UPI.RTR.AFP.ANr1 VRIJDAG 13 SEPTEMI ROERMOND (ANP) De president van rechtbank in Roermond mr H. paulussen heeft de directie van het koeltechnische be drijf Koma BV uit Melick donderdag gelast binnen 24 uur de in de produktie- ruimte van het be drijf opgestelde 18 tv-camera's te ver wijderen. Veertien dagen geleden had de FNV namens de werkne mers van Koma in gort geding geëist het omstreden tv- circi Dit een breii de t med Van een onzer verslaggevers ROERMOND - Het bisdom Roermond verwacht dat pas in het voorjaar de nieuwe hulp bisschop voor mgr. Gijsen wordt benoemd. Dat heeft de woordvoerder van het bisdom gisteren verklaard naar aan leiding van een toenemende stroom van geruchten. Belangrijkste kandidaat is volgens waarnemers Wim van de Valk, die als leider van het missiebureau een uitstekend organisator bleek. Hij was ook de organisator van het Lim burgse deel van het pausbe zoek. „Pure speculatie" zegt voor lichter Ad Jansen van het bis dom Roermond, die overigens de mogelijkheid niet uitsluit dat het Vaticaan de benoe ming versnelt. Geruchten gaan ook over een spoedige benoeming van meerdere hulpbisschoppen in het bisdom Den Bosch, waar op korte termijn nieuwe vica rissen moeten komen. Sommi gen denken daarbij meteen aan hulpbisschoppen. In het geruchtencircuit circuleren daar de namen van drs. J. Schroder, die een tijd lang verbonden was aan de dienst voor Volwassenenkatechese in Roermond en dr. B. Speeken brink een behoudende pastoor uit Den Bosch. DEN HAAG - De overhei gen de toenemende verv water. Dit kan echter alk uitgegeven voor groots werken. Dat schrijft mini Waterstaat) in de nota gisteren presenteerde. Als gevolg van die nleuwt aanpak wordt de Ijssel nie' gekanaliseerd, zoal eerder he' plan was. Een belangrijk on derdeel van de 'zuivering' var het vervuilde water is de strijc tegen fosfaten, aldus de nota. Rijkswaterstaat gaat onder zoeken of de vervuiling van dc Rijn en mogelijk andere rivie ren met gebruikmaking var bestaande infrastructuur (zij - kanalen, stuwen) geïsoleerc kan worden, zodat de ver spreiding ervan kan worder tegengegaan. Bovendien zijn dan dure bagger- en opberg- werkzaamheden van veront reinigd slib in de Nederlandse havens op termijn mogelijk winder hard nodig. Dit maak te dr H.L.F. Saeijs, voormalig hoofd van de biologische afde ling van de Deltadienst en nc hoofd van de afdeling water huishouding van Rijkswater staat, tijdens de presentatie bekend. Een groot deel van de ver- °ntreiniging van het havenslit wordt veroorzaakt door bui tenlandse industrieën ir frankrijk en Duitsland. Daar voor wordt bij voorbeeld op de Maasvlakte bij Rotterdam (AD VER' Teken het volkspetitionnement r gevaarlijk Niet de kruisraketten bedreige Terwijl wij met onze handtekeni raketten in Nederland en denken zo de u voor éénzijdige ontwapening. Doorkruiser Niet doen. Niet tekenen, Versche ontwapening. Steun het werk van het Int sympathisant a f 10,- per |aar, als lid voo Interkerkelijk Comité Twc Beukenlaan 2,1861EH Bei

de Stem | 1985 | | pagina 2