t enige ing Ivens blij met erkenning voor zijn filmwerk Onderzoek naar berging kernafval in zeebodem \ALLEEN PVDA HEEFT FELLE KRITIEK Prins maakt eerste zeereisje Vrouwelijke Kamerleden kritischer dan mannen )etre|Hd 'VRAAG DOLMAN NAAR Presentatie benzineprijs dei^gt niet DE STEM COMMENTA AR |Teken aan de wand FNV haalt Pont binnen mMDERDAG 12 SEPTEMBER 1985 'BINNENLAND [SDOCUMENT I DESKUNDIGEN zijn er vrij- |wel zeker van dat in de bodem loader Winterswijk nog meer sporen en mogelijk zelfs bot- I resten van dinosauriërs aan- Iwezig zijn. Onlangs is er een I voetafdruk van een dinosau rus ontdekt. DEN HAAG - Een meerderheid van de Twee de Kamer (CDA en VVD) steunt de voor het vluchtelingenbeleid verantwoordelijke staats secretaris, Korte-Van Hemel, vandaag in een Kamerdebat. Klokkenberg Zou u niet graag goedkoper auto rijden? Bel dan: 01608-35549. T28 PAGINA 3 ste actie is dat de mensen lend jaar naar de stembus De sociale zekerheid it hoe dan ook een van <je Ingrijkste onderwerpen Se verkiezingsstrijd. Dat ook een reden zijn voot en WD om uit welbe- en eigenbelang deze even over de verkiezin- Iheen te tillen. Een anders nte regering zal deze nen corrigeren, dat kan anders. En als dezelfde Ibinatie terug komt, dan nen ze de zaak altijd nog voeren. Het uitstel is dan |imaal". De PvdA stelt dat de uit ingen weer omhoog moe- naar 75 procent. Wij laten niet uit over het percen- Het is misschien log), fer dat je iets doet tussen (f0 en 80 procent afhanke- van leeftijd en dienstja- Onze grootste zorg is de van de uitkeringen en langdurig werklozen. Die pgen straks binnen de ste keren in de bijstand gorden geschoven. De hele Ik wordt zo afgebouwd dat: I stelsel een bodemvoorzie- dreigt te worden, waar- iedereen op het sociale pimum wordt terugge- kt", aldus Pont. bovenwettelijke aanvul- gen zijn volgens hem geen l alternatief voor een he erlijke wettelijke regeling, de afbraak van de socia- zekerheid een feit wordt |m we natuurlijk niet stil en, maar dat is eigenlijk Is twee. In de bovenwette- _ke sfeer kun je alleen maar [rtstondig bezig zijn: je it nooit voor een reeks van ien mensen een aanvulling gen op hun uitkering. Dat aalt geen werkgever. Bo adien kan er dan in een Irke sector meer dan in een frakke. Dan zou er een soort f-eveningsfonds kunnen nen, maar als het zover komen dan kun je de hk net zo goed bij wet rege- Pont: „De Voedingsbond left gesuggereerd dat ik me fet druk genoeg maak voor I laagste inkomens, de men- i met een uitkering. Dat is el raar. Die suggestie kan ortkomen uit het feit dat ik lenzen stel aan wat ik wil, knt het moet bereikbaar |n. Er kunnen belemmerin- i zijn, economische belem- |sringen bij voorbeeld. Als daar van overtuigd ben, |in ben ik ook niet genegen i te suggereren dat het wel |u kunnen worden bereikt, trek er heel hard aan, orzover ik denk dat het Innen de mogelijkheden gt. De voorzitter van de TV hoort met een heel (arm hart te kijken naar de- enen die het het moeilijkst ebben in de samenleving". twee jaar geldige toeris- [nkaart op te waarderen tot n vijf jaar geldige pas- irtkaart. Als die van een achinaal leesbare tekst kan orden voorzien, kan dat r een aantal landen (bij- rbeeld de VS) aanleiding jn de visumplicht te laten illen. En paspoorthouders e zelden of nooit buiten luropa komen, zouden kun- |en volstaan met de pas- irtkaart in plaats van het Itijd duurdere) paspoort. Buitenlandse Zaken wil armee tegelijk voorkomen t over twintig of dertig ar het Nederlandse pas- jrtsysteem opnieuw op de jlling moet, met alle ellende ie dat dan weer met zich leebrengt. Of zoals Uiterlin- :n het zegt: „Met het nieu- e document proberen we in spelen op ontwikkelingen i de EG, in de Raad van —luropa en in de internatio- lale burgerluchtvaart, ius lat lukt hebben we straks en document dat tot in de olgende eeuw ongewijzigd :an worden gehandhaafd.' Tegen deze achtergrond ran Uiterlinden dan ook naar heel weinig waarde- ing opbrengen voor de angst 'an de Vereniging van Ne' lerlandse Gemeenten èn he ninisterie van Binnenlandse Saken, dat het nieuwe pa?' >oort onnodig duur W0IT' 'erlenging (als gevolg van d®, rjentrale 'aanmaak') onnodig lang gaat duren en het de centralisatiebeleid van ne cabinet dreigt te worde ioorkruist. - Uiterlinden: „De paspoo uitgifte loopt in feite nu n°<> zoals die na de souvereim- teitsoverdracht in 1813 is w* gevoerd. Maar daar verad dert ook straks nog ma weinig aan, en zeker niet te nadele van de gemeenten. Resteert slechts de waarom, na meer dan e® kwarteeuw Europese same werking, er nu een Europe®" paspoort komt dat alleen de Bondsrepubliek, het v enigd Koninkrijk en Nedc land fraudebestendig w°^ en in de andere zeven (stra negen) EG-lidstaten niet. Uiterlinden, spotte" „Dat is Europa in a nutshe Van onze correspondent I p4BlJS - „Ik ben er trots op Nederlander te zijn en Neder iger zal ik altijd blijven. De eerlijkheid zal overwinnen. Daar ben ik altijd van over- tuizd geweest. Mijnheer de minister, ik ben erg blij dat u -it Nederland bent overgeko men om mij hier in Parijs deze onderscheiding te overhandi- ;en." pat was gisteravond de eer ste reactie van de Nederlandse rst Joris Ivens, nadat hij iujt handen van minister brinkman van Cultuur in het llnstitut Neerlandais in Parijs I het gouden kalf had gekregen. livens kreeg deze onderschei ding van de Nederlandse film dagen bij wijze van 'erkenning Ivan de kwaliteiten van zijn I gehele werk als filmmaker en [erkenning van de bijzondere [betekenis van zijn persoon Ivoor de Nederlandse filmeul- tuur', zoals minister Brink man zei. Daarnaast kreeg Ivens van de bewindsman een bedrag van 100.000, dat de ci neast inmiddels heeft ver schonken aan het Nederlands filmmuseum in Amsterdam dat dit geld zal besteden aan het catalogiseren van zijn werk. Verder ontving hij be dragen van 350,- ter aanvul ling van het budget voor een nieuwe film die over de Chine se cultuurgeschiedenis zal gaan en een bedrag van 300.000 van de NOS dat tevens de uitzendrechten voor die film claimde. Minister Brinkman stond in zijn toespraak een moment stil bij de moeilijke periode die Joris Ivens heeft meegemaakt, nadat hij tijdens de onafhan kelijkheidsstrijd in Indonesië partij had gekozen voor de In donesiërs. „Het werd u van Nederlandse zijde op velerlei wijze niet gemakkelijk ge maakt uw werk als filmmaker uit te oefenen. Ik constateer dat de geschiedenis u meer ge lijk heeft gegeven dan uw toenmalige opponenten", aldus de minister. Joris Ivens was zichtbaar geroerd bij het ho ren van deze woorden. De Ne derlandse overheid heeft - dat was haar recht - hard terug geslagen, toen ik partij voor de Indonesiërs heb gekozen", zei hij. „Ik ben mijn paspoort kwijtgeraakt en dat heeft mij veel gehinderd. Toch ben ik nooit ingegaan op aanbiedin gen uit andere landen mijn nationaliteit te verwisselen", aldus Joris Ivens, die in no vember 87 jaar hoopt te wor den. De korte plechtigheid in Pa rijs werd bijgewoond door ve le vrienden van de cineast uit de filmwereld. Daaronder de Nederlandse filmmakers Pim de la Parra, Wim Verstappen en Fons Rademakers. DEN HAAG (ANP) - Neder land neemt deel aan een inter nationaal technisch-weten- schappelijk onderzoek naar mogelijkheden radio-actief afval op de oceaanbodem op te bergen. Het gaat nadrukkelijk niet om onderzoek naar het dumpen van dergelijk afval, aldus woensdag een bekend making van het ministerie van economische zaken. Het ministerie reageert daarmee op een mededeling van de milieu-organisatie Greenpeace dat er plannen be staan voor dumping van kern afval op de oceaanbodem en dat Nederland daar een be langrijke financiële bijdrage aan levert. Greenpeace deelde vanaf Curagao verder mee dat de zeebodem met dynamiet moet worden bewerkt om op stapeling van afval mogelijk te maken. Volgens een woord voerder van het ministerie wordt echter een lanceerin- stallatie ontwikkeld voor een zogenoemde valpenetrator. Met proeven wordt bekeken of via een dergelijke penetrator kernafval kan worden opge borgen. Nederland heeft aan dit onderzoek een belangrijke financiële bijdrage geleverd. Nederland betaalde vorig jaar de missie van het schip 'Tyro', dat het meest geschikte gebied voor dumping moest uitzoe ken. Volgens de Nederlandse deskundigen aan boord van de 'Tyro' moet de zeebodem met dynamiet worden bewerkt om opstapeling van radio-actief afval mogelijk te maken. Vol gens de milieu-organisatie zijn behalve Nederland, de Verenigde Staten, Japan, Ca nada, Frankrijk, Groot-Brit- tannië en West-Duitsland be trokken bij de dumpplannen. Greenpeace heeft zich tegen de plannen uitgesproken. Steun vluchtelingenbeleid Van een onze verslaggevers i den HAAG - De presentatie I van benzineprijzen deugt niet. De indruk wordt gewekt dat [aanpassingen over de hele li- nie gelden, terwijl ze soms I slechts voor een enkele maat- schappij op gaan. De consu- I ment heeft ook weinig aan de vermelding van 'de meest voorkomende prijs' vanwege I ile grote regionale verschillen. 1 De Bovag dringt er in een I brief bij de benzinemaat- schappijen op aan meer duide- 1 hjkheid te scheppen aan het prijzenfront. Er is nu sprake I van verhoging van 'de' benzi- neprijs, terwijl die soms alleen J betrekking heeft op een enkele 1 maatschappij. Konsumenten I Kontakt is het prijsbeleid van I de grote maatschappijen al ja- I ren een doorn in het oog. I De consumentenorganisatie I kiest onverbloemd de zijde I van witte-pomp-houders. Die I i:jn door de bank genomen en- kele centen per liter goedko- I per dan Shell, Esso, BP en an- Itere merkbenzines. Een on- I derzoek van de consumenten- I organisatie begin dit j aar wees uit dat de prijs aan de vrije |pomp gemiddeld drie cent la- herwas dan bij Shell en ruim 12.5 cent lager dan bij Esso en BP Er bestaan daarnaast gro- te prijsverschillen tussen ver- I schillende regio's. I Dinosaurus Van onze Haagse redactie Van de grote partijen is alleen de PvdA van plan forse kritiek op de behandeling van politiek asielzoe kenden in Nederland te leveren, zo blijkt. De bewindsvrouw moet zich vandaag verantwoorden voor haar opstelling tegenover po litieke vluchtelingen, die Ne derland als nieuw vaderland uitgekozen hebben. Zoals be kend stuurde de staatssecreta ris een twintigtal Iraanse vluchtelingen, die twee weken op Schiphol verbleven, on langs weg uit Nederland. De vluchtelingen werden naar het land gestuurd vanwaar uit zij, na hun vlucht uit Iran, naar Nederland vertrokken. PvdA-woordvoerster I. Haas is het niet eens met die handelwijze. „De staatssecre taris is van mening dat de vluchtelingen naar het 'land van eerste opvang' moeten. Dat is onzin, want hoe moet je gaan bepalen wat zo'n 'eerste land' is? Bovendien moeten die mensen toch ergens vandaan vertrekken op weg naar het land van hun keus? Ik zal de staatssecretaris vandaag ook om opheldering vragen over de wijze waarop de Iraniërs op Schiphol ondergebracht wer den. Dat was niet menselijk. Breng die mensen maar even onder in een goedkoop pension of hotelletje," aldus Haas. WD-woordvoerder Wie- benga is van plan de staatsse cretaris te ondersteunen, maar heeft wel kritiek op onderde len van haar beleid. „Dat die mensen eigenlijk in het inmid dels bekende 'land van eerste opvang' thuis horen is juist. Maar dat betekent niet dat po litieke vluchtelingen in een soort barak op Schiphol on- NET zit Pretoria niet lekker, dat een aantal blanke Zuidafrikaanse Wernemers in het nabuurland Zambia tegen het advies van pre sent Botha in besprekingen voert met leiders van de ANC, de in «iid-Afnka verboden zwarte anti-apartheidsbeweging. Binnen st bedrijfsleven mag er dan al veel langer kritiek bestaan op het Wheidsbeleid, door daar op dit moment zo demonstratief blijk te geven, brengt de ondernemerswereld de regering wel in S'ote verlegenheid. 3oor hun internationale contracten hebben de captains of in dustry in Zuid-Afrika aanzienlijk minder last van de verkrampte aager'-mentaliteit, die de regerende Nationale Partij zo huiverig Taakt om aan de zwarte meerderheid concessies te doen. Het is °®rigens niet zo dat het bedrijfsleven linea recta zou willen aan wen op algemeen kiesrecht. De one man- one vote-formule tou van de ene dag op de andere de zwarten aan de macht bren- W en dat is voor nagenoeg alle blanken, de meeste kleurlingen ir|diërs en zelfs voor grote groepen (ontwikkelde) zwarten wshands onaanvaardbaar. Zwart Zuid-Afrika vormt geen een- Wen heeft nog te weinig kader om een hoog geïndustrialiseerd ie kunnen besturen. Het algemeen kiesrecht zou van Zuid- I JJaeen tweede Oeganda maken. wat wil het bedrijfsleven dan? Een van de belangrijkste critici "et apartheidsbeleid, Oppenheimer, de grote man van de I Want-industrie, schetste onlangs het toekomstbeeld van een 12 mu|ti-raciale samenleving, waar meerderheid en minder- "b gelijkberechtigd naast elkaar leven maar dan wel onder 5 leiding. Als de Nationale Partij voor die weg durft te kiezen Ibn ens Oppenheimer op de eerste plaats aan alle Zuid-Afri- lol 1 on9eacht hun kleur, het recht gegeven moeten wórden Lfzich vrij door hun land te bewegen en werk te zoeken waar zij IJWënsen. Voorts zou voor alle Zuid-Afrikanen, ook in de zoge- 1 thuislanden, hetzelfde Zuid-Afrikanerschap moeten gaan limhM en zou voor 'eóereen alle posten in de regering en het I 'otelijke apparaat open moeten staan, op voorwaarde dan dat l.,ae9rondslag van de nieuwe multi-raciale samenleving onder- I bi'lfen en over de nodige capaciteiten beschikken. I,nerv°rmingen van deze aard zullen ons hier in Nederland lijotpw chi'n'ijk wat magertjes voorkomen. Voor blank Zuid-Afrika I wenen ze echter een complete revolutie. Toch zullen de blan- er niet aan kunnen ontkomen. Vanaf het moment dat presi- de Rubicon van het apartheidsbeleid overstak was er li "weg terug meer. Mocht de regering aanvankelijk nog ge- I; nl hebben dat de afbouw van de apartheid zeer geleidelijk Itep vedopen - de milde sancties van Amerika en van de taan eens verc|eelde) Europese Gemeenschap moeten haar 'n gesterkt hebben - de ontmoeting in Zambia is een teken It'wfwand: 00k 'n Zuid-afrika is het zo, dat grote zakenmensen I,.. 'Ijs eerder weten hoe de kaarten in de wereld ligger) dan mi- 3en hun ambtenaren. dergebracht moeten worden. Daar moet de luchthaven maar iets op regelen. Boven dien wordt het de hoogste tijd dat een asielaanvraag sneller verloopt. In sommige gevallen is dat vier jaar, dat kan na tuurlijk niet." Wiebenga blijkt tevens een voorstander van het zogenaamde 'Canadese systeem' waarin de lucht vaartmaatschappijen een gro tere verantwoordelijkheid krijgen. „Die luchtvaartmaat schappijen staan dan garant voor de kosten van de terug keer. Dat houdt in dat er ver moedelijk veel beter gecontro leerd wordt op valse pas poorten en tickets," aldus de WD-woordvoerder. Het CDA-Tweede Kamerlid Krajenbrink steunt de staats secretaris, met de WD, maar is ook van mening dat de Schiphol-directie niét zo moet tegensputteren en asielzoe kenden een tijdje herbergen. „Schiphol moet niet weglopen van haar verantwoordelijk heid. En de opvatting van de bewindsvrouw over dat land van eerste opvang, die deel ik. Alleen moet je dan even goed bekijken of zo'n land politieke vluchtelingen goede bescher ming biedt. En verder moeten de proce dures die allemaal bij een asielverzoek om de hoek ko men kijken veel korter," aldus Krajenbrink, die zich overi gens 'stoort' aan het feit dat „iedereen nu intussen denkt dat Nederland maar een beetje aanrommelt met politieke vluchtelingen. Wij voeren over het algemeen een heel mense lijk beleid. Dat wordt met al die heisa rond de Iraanse vluchtelingen wel eens verge ten," aldus de CDA-woord- voerder. Kroonprins Willem-Alexander, reserve-officier in opleiding bij de marine, maakt dit weekend met zijn klasgenoten zijn eerste tocht op de Noordzee met het zeilschip Urania. De prins (vierde van linkshier temidden van zijn 'maten'. - fotoanp Van ome Haagse redactie AMERSFOORT - De Voe dingsbond en de Vrouwen bond van de FNV hebben gis teren hun twijfel uitgesproken over de benoeming van Hans Pont als opvolger van voorzit ter Wim Kok. De onderwij zersbond ABOP plaatste vraagtekens bij de gevolgde procedure. Greetje Lubbi van de Voe dingsbond deelde mee dat haar leden de afgelopen perio de alleen maar zijn gesterkt in hun twijfel ten aanzien van de nieuwe voorzitter. Steun kreeg zij van Maria van der Veen, die Pont verweet weinig in zicht te tonen in de positie van vrouwen binnen en buiten de vakbeweging. Hun opmerkingen wekten de woede van Jaap van der Scheur (Abva/Kabo), die luid ruchtig in de bres sprong voor zijn vroegere vice-voorzitter. Voorzitter Kok, die het „een lief ding zou zijn geweest" als er niet over zijn opvolger was gebakkeleid, zei later in zijn afscheidsrede: „Er is maar één manier om je staande te hou den: de handen ineen slaan en elkaar niet los laten, ook als het heel moeilijk is." Pont probeerde in zijn eer ste toespraak als voorzitter al le twijfels weg te nemen. Be langrijke kenmerken voor de toekomst van de vakbeweging noemde hij de voortsnellende ontwikkeling van de technolo gie, het voortzetten van de emancipatie van vrouwen en de individualisering, zonder dat die ten koste gaat van de onderlinge solidariteit tussen mensen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Vrouwelijke Kamerleden vinden hun werk belangrijker dan hun manne lijke collega's. Zij zijn er in tensiever mee bezig en beoor delen hun werk kritischer dan mannen doen. Deze taakop vatting, die voor sommigen ook nog wordt gecombineerd met de zorg voor een gezin, lijkt het werken in de Tweede Kamer voor vrouwen extra moeilijk te maken. Deze conclusies van de poli ticologe Monique Leijenaar, 'die enige jaren onderzoek ver richtte naar de positie van vrouwen in de politiek, komen niet uit de lucht vallen. Het gisteren officieel gepresen teerde boek 'Vrouwen en het Binnenhof' - waarin gesprek ken met alle vrouwelijke Ka merleden - staat er bol van. De 45 vrouwen van de Eer ste en Tweede Kamer (20% van het totaal aantal kamerle den) besloten in het inmiddels vier jaar opererende Kamer breed Vrouwen Overleg een boek over zichzelf te maken. Het resultaat: interviews met de 45 vrouwen, een voorwoord van de eerste vrouwelijke mi nister Marga Klompé, de eer ste resultaten van onderzoek en een historisch overzicht. Vragen over de vergader- cultuur, de combinatie moe der-Kamerlid, de rol van de media en over de kwaliteiten die vrouwelijke Kamerleden nodig hebben worden gesteld en openhartig beantwoord. Precies 67 jaar geleden nadat de eerste vrouw, Suze Groene- weg, haar intrede in het parle ment deed. Dankzij een volks petitionnement. Waren de mannelijke politi ci er toen van overtuigd dat deze vrouwelijke ambitie het gezinsleven zou schaden, nu mogen vrouwen vooral niet laten zien dat ze de zorg voor gezin of kinderen hebben. Ini tiatiefneemster van het boek Ina Brouwer (CPN) gisteren: „Dat lot delen Kamervrouwen met vele werkende vrouwen in Nederland en een toene mend aantal mannen." Parle mentaire democratie noemde zij mensenwerk, waarin doel moet zijn te komen tot een evenredige vertegenwoordi ging van vrouwen in besturen, waarin vrouwelijke politici zwangerschaps- en verzor gingsverlof moeten krijgen en waarin voor Kamerleden een drastische arbeidstijdverkor ting wordt doorgevoerd. Wijnie Jabaay (PvdA) kwam met een kordater oplos sing. „Niemand hoeft van mij verplicht zwanger te worden, maar het zou wel een vrucht bare discussie opleveren. Je moet bij wijze van spreken met dat kind in de groene bankjes gaan zitten en aan Kamervoorzitter Dolman vra gen waar de zoogkamer is. Dan verandert er pas wat." Uit de eerste resultaten van het onderzoek blijkt dat de be langrijkste belemmeringen voor vrouwen om in de poli tiek te stappen liggen in de zorg voor de kinderen en in het rollenpatroon. Opvallend is dat daarnaast vrouwen de stap niet durven zetten omdat ze te weinig politiek zelfver trouwen hebben. Bij de uitrei king van de eerste boekjes aan de fractievoorzitters zei Lies Uijerwaal-Cox (CDA): „Wij vrouwen van het Kamerbreed Vrouwen Overleg treden van daag in de openbaarheid om te laten weten wat wij als inner lijk motief ervaren, om te zijn zoals we zijn, om te werken zoals we werken." Volgens haar zit de gehuwde vrouw op dit moment op het keerpunt van een cultuurpatroon. „Niet langer kan zij de status ontle nen aan die van haar man, maar moet zij antwoord geven op de vraag: wie ben je, wat heb je te zeggen. In die situatie word je op jezelf teruggewor pen en dus op gelijkwaardig heid voor alle mensen." Vervolg van pagina 1 In de ontslagzaak tegen het hoofd van de operatiekamer mevrouw Pierot heeft mr. Houben namens de Klokken berg gesteld, dat het hoofd een bestelbon voor retractotapes niet had mogen ondertekenen. Hij zei dat mevrouw Pierot in haar verantwoordelijke posi tie het later ontslagen hoofd inkoop had moeten controle ren en had moeten nagaan wat met de bestelling was gebeurd. Het ging om een bestelling van goederen, die de Klokkenberg niet nodig had. Secretaris ir. J. Gooden van het bestuur van de Klokken berg zei dat het hoofd niet had gefraudeerd of gemanipu leerd. „Maar zij had wel moe ten zien dat er met die bon iets mis was", aldus de heer Goo den. Dat werd bestreden door de raadsman van het hoofd van de operatiekamer, mr. Peutz. „Mevrouw Pierot was geen hoofd van het magazijn", re pliceerde hij. Het ok-hoofd had daarom ook geen over zicht over de voorraden in het magazijn. Een tweede grond die mr. Houben aanvoerde om me vrouw Pierot te ontslaan, wa ren geruchten die in de Klok kenberg de ronde doen. Het bestuur van het instituut ver onderstelt dat die geruchten van het hoofd afkomstig zijn. Genoemd werden 'de kwestie van het huis', waarmee be doeld wordt het gerucht als zou de economisch directeur door leverancier HosKem zijn huis hebben laten opschilde ren; het 'Wassenaar-gerucht' dat een geheimzinnige bijeen komst betreft van de econo misch directeur, een hartchi rurg en een HosKem-verte- genwoordiger in Wassenaar betreft, waarvan niet vast staat dat die heeft plaatsge vonden; het gerucht dat direc teur Kegelaar zou hebben ge zegd dat vreemde zaakjes van economisch directeur Martens en chirurg Wijers in de doof pot verdwijnen; en dat chirurg Wijers laster over het hoofd verspreid zou hebben. Mevrouw Pierot zei dat ze tegenover de interne onder zoekscommissie van de Klok kenberg had bevestigd twee van de geruchten te kennen. Zij ontkende echter zelf ge ruchten te hebben verspreid. Zij heeft ook desgevraagd te gen twee artsen gezegd van twee geruchten te hebben-ge hoord. Mr. Linthorst, die zeer onverwacht de ontslagzaak openbaar behandelde omdat hij de argumenten van mr. Houben om de deuren te slui ten niet zwaarwichtig genoeg vond, doet over twee weken of zoveel eerder als mogelijk uit spraak. V V? Het wordt menens met onze nieuwe provincie. Flevoland komt langzaam boven water. Er mag binnenkort zelfs ge stemd worden. Wij zijn dol op de democratie en vinden dat inspraak zelfs zo ver mag gaan dat woorden als 'gelul' gebruikt worden te gen hele hoge omes uit Den Haag. Maar Maar kiesrecht geven aan een paar mensen die zich verstopt hebben in een eindeloze, kale polder, dat gaat toch een wel heel erg ver. Heeft het zin ambtenaren de voormalige zeebodem op te sturen met een paar stembus sen, terwijl er tussen de ak kers alleen maar lege wegen lopen die rechtstreeks naar de zeedijk leiden? Als je per ongeluk je rode pot lood laat vallen, verdwijnt het onmiddellijk ergens in de drassige grond en ben je het kwijt. De wind die in de polder vrij spel heeft, gaat gierend aan de haal met de stembiljet ten. Flevoland, Lelystad, het klinkt allemaal zo ambitieus. Waar om beginnen ze niet op kleine schaal en kiezen ze niet eerst de sprookjeskoningin van de Felevohof, als ze toch zo graag willen stemmen? Democratie is een kostbaar goed. Zolang de platte land bouwgronden aan het oog wor den onttrokken door dikke zeedampen mag alle gezag be rusten bij de dominee van Urk! Laat daarom eerst de elf be staande provincies stemmen over de vraag of de IJssel- meerpolders wel aan het stemrecht toe zijn. MERIJN Chloorgas EEN ontsnapte wolk chloorgas die gistermorgen boven Eind hoven hing is in de loop van de dag opgelost. De wolk kon zo lang biijven hangen, omdat er op 300 meter hoogte boven Eindhoven een zogenoemde inversielaag aanwezig was. Het onderzoek naar de her komst van de gaswolk heeft niets opgeleverd.Voor zover bekend heeft de gaswolk geen ernstige problemen veroor zaakt en hoefde niemand zich onder doktersbehandeling te stellen. De Jonge DE NEDERLANDSE regering wil niets meedelen over het resultaat van het overleg dat een juristencommissie heeft gevoerd over de zaak van de Nederlander Klaas de Jonge die in de Nederlandse ambas sade in Pretoria zit. De com missie, die bestond uit Neder landse en Zuidafrikaanse ju risten, sloot dinsdag een twee daags beraad in Genève af. Mest MINISTER Braks (Landbouw) en zijn collega Winsemius (Milieubeheer) zijn niet van plan gevolg te geven aan het dringende verzoek van PvdA, D'66, PPR en RPF om al ko mende winter een 'uitrij ver bod' voor mest in te stellen in de zogenaamde concentratie gebieden Noord-Limburg, Oost-Brabant en Gelderland. Beide bewindslieden zien het nut wel van zo'n verbod, maar ze willen de veehouders niet voor een voldongen feit plaat sen en hen eerst de gelegen heid geven opslagmogelijkhe den voor mest te bouwen. (ADVERTENTIE) Waarschijnlijk kunt u niet alleen flink besparen op uw jaarlijkse autopremie, maar voor minder geld ook nog betere voorwaarden krijgen. Zoals een uniek No- claim Garantieplan (wel schade claimen, geen korting inleveren) of een uitgebreide gratis Alarm Service. Als FBTO-adviseur wil ik daar graag eens met u over praten. Zonder enige ver plichting. De FBTO is een grote "onderlinge", dus zonder winstoogmerk, die u prima polissen biedt tegen lage premies. Een afspraak is vlot gemaakt. FBTO-adviseur A.B.M. Al, Tolhuislaan 28, 4875 AL ETTEN-LEUR. Tel. 01608-35549.

de Stem | 1985 | | pagina 3