\Kampeerseizoen mdanks slechte ,omer geslaagd Stads- en streek vervoer in 1986 vier pet duurder HARTPATIËNTENVERENIGING: ZWAK BESTUUR MOET WEG Tutu dreigt met week staking HANDIGE ^ISS E SHO Krijgsgevangene hield zich 40 jaar verborgen 1FTF.1Z595, Twee keer Nederland-België BOTHA VERSOEPELT REGELING NATIONALITEITEN Treinen op elkaar in: 100 doden )ochter van iresident harte ontvoerd j 14 DAGEN GRATIS 10ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.- |dEN haag - Het kampeerseizoen 1985 is, ondanks de Islechte zomer, redelijk geslaagd. In grote delen van |het land was de bezetting van de terreinen gelijk aan ■die van 1984, aldus de Kampeerraad, adviesraad voor Ide verblijfsrecreatie, in zijn terugblik op het afgelo- I pen seizoen. I hemd. In wil/grijs/blauw. Mt 152 (41,-1 tfm Vanaf 41.— Israël versterkt Golan-hoogvlakte Merijntje DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1985 FNV-voorzitter Pont niet gerust op verdere atv Oosterhoutse politie pakt gewapende overvaller I DE STEM de 4ïn1 krant ft«nt|es''-rubriek J pflfsonoel gevraagd" ligt hot I 'iZde *and- dat snel ®n 1 -react.es komen. DE STEM I De provincies Brabant en Limburg en de Zeeuwse kust bleken tavoriet bij de kampeerders, die in deze gebieden voor volledig Bezette campings zorgden. Langs de Noord- en Zuidhollandse 'kust viel de belangstelling wat tegen. I Volgens de Kampeerraad gaat de belangstelling van de kam peerder steeds meer uit naar campings in een aantrekkelijke [omgeving, met goede voorzieningen, een prettige sfeer en een aanvaardbare prijs. Het kamperen bij de boer nam fors toe; de verhuur van zomerhuisjes steeg licht, na jarenlang een dalende tendens te hebben vertoond. NEW YORK (AP) - Een Duitse soldaat die nog gediend heeft onder veld maarschalk Rom- raels Afrika Korps en 40 jaar geleden uit een Amerikaans krijsgevangenen- kamp is gevlucht, heeft zich overgege ven aan de Ameri kaanse immigratie dienst. De man, de in middels 64-jarige Georg Gaertner, verscheen samen met functionarissen van de Immigratie- en Naturalisatie dienst op een pers conferentie waar zijn lot uit de doe ken werd gedaan. Gaertner heeft zijn ware identiteit bekend gemaakt op hetzelfde moment dat een boek van zijn hand ver scheen; Hitiers laat ste soldaat in Ame rika, waarin hij vertelt over zijn ontsnapping uit het Amerikaanse krij gsgevangen- kamp en de daarop volgende jaren in Colorado, Californië en Hawaii. Gaertner, die ser geant was, werd in 1942 door de Britten in Tunis gevangen genomen. Hij werd daarna uitgeleverd aan de Amerikanen. In de VS verbleven 425.000 Duitse krij gsgevangenen die over 500 kampen zaten verspreid. Ondanks zijn angst om ontdekt te worden was hij be trokken bij een red dingsactie van 226 treinpassagiers die waren bedolven door een lawine in januari 1952. Hoe wel een foto van hem in kranten werd gepubliceerd heeft niemand hem ontdekt. Hij trouwde in 1964, maar pas drie jaar geleden durfde hij zijn vrouw Jean het ware verhaal te vertellen. Zij had gedreigd hem te verlaten als hij niet spoedig uitleg gai waarom hij nooi. ambtelijke aan vraagformulieren in wilde vullen. DEN HAAG (ANP) - De tarieven in het stads- en streekvervoer gaan per 1 april 1986 met vier procent (inclusief de kosten van levensonderhoud) omhoog. Dit zijn minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en de vertegenwoordigers van het stads- en streekvervoer overeenge komen, aldus heeft het ministerie meegedeeld. Aanvankelijk was het gezien de te verwachten kostenontwik keling de bedoeling de tarieven meer te laten stijgen, maar dat bleek niet nodig. Die kostenontwikkeling viel mee door deels ex terne oorzaken en het feit dat de vervoerbedrijven de kosten in de hand hebben weten te houden. De gemeenten zijn verheugd met dit resultaat en achten het met de minister en de streekvervoerders mogelijk met deze, be perkte, tariefsverhoging een voor het openbaar vervoer wer vend beleid te voeren, aldus het ministerie. It Van acryl. In zwart Mt 104 (39,-1 t/m 188 '39.- ndplooibroek Van wol/acryl. In zwart. >,-) t/m 182 (85,-1. Vanaf 75.— E N B R G Klokkenberg op halve kracht is het interieur nog u al van Suzuki gewend ird heeft u al: een vijf' |k, twee buitenspiegels plu: (roeier achter, ird beschikt de vijf-deUfS raaazend rappe 1.3 liter :r een prijs die raaazend aaIV 11640-57057. >-223622 >27. - foto ap SAN SALVADOR (UPI) - Een S'oep zwaar bewapende man nen heeft de dochter van de Salvadoraanse president Jose Napoleon Duarte ontvoerd en één van haar lijfwachten ge dood. De 34-jarige en oudste doch- r van de president, Ines Guadalupe Duarte de Navas, Wrd in de middag meege voerd toen zij aankwam bij de universiteit in San Salvador. Volgens ooggetuigen ontstond ra vechtpartij toen de ont voerders de vrouw staande welden. Bij deze vechtpartij schoten de mannen een per soonlijke bewaker dood en 'ord een ander gewond. De vouw is vermoedelijk in een auto weggevoerd. Geen enkele groepering «oeft tot nu toe de verant woordelijkheid voor de ont voering opgeeist. President Duarte heeft naar aanleiding van de ontvoering reis naar New York afge- i. Hij zou in New York het woord voeren voor de Algeme ne Vergadering van de Ver enigde Naties. JEL AVIV (DPA) - Het Israe lite opperbevel heeft met 1 °°g op mogelijke Syrische aanvalsplannen de defensieli- ™s en de troepen op de geall ieerde Golan-hoogte uitge weid versterkt. Jj verband met de komende feestdagen, Nieuwjaar Grote Verzoendag, sluit Is- volgens generaal Or de ""gelijkheid van een Syrische nvalspoging op het gebied 3" de Golan niet uit. Hup hup Holland Van onze verslaggevers BREDA - Er wordt vandaag weer geopereerd in de Klokkenberg. Er zullen dagelijks drie open hartoperaties worden verricht. Dat is de helft van het normale aantal, maar vanwege onderbezetting op de perfusie-afdeling (hart-longmachine) vindt de medische staf van de hartkliniek het niet verantwoord een volledig pro gramma af te werken. Dat heeft de Medische Staf gisteren medegedeeld. De hartchirurgen hebben steun gekregen van de Neder landse Hartpatiënten Vereni ging. In een brief aan staatsse cretaris Van der Reijden van Volksgezondheid zegt voorzit ter P. van Overveld het eens te zijn met de beslissing van de chirurgen niet te opereren. „De ontslagen en de sfeer heb ben onmiskenbaar hun neer slag op de patiëntenzorg. De chirurgen willen echt wel ope reren, maar dan wei onder normale omstandigheden", al dus de belangenbehartiger. Volgens Van Overveld moet er een ander bestuur komen met meer respect voor de patiënten en het medisch personeel. „Het huidige bestuur en de directie zijn zwak en niet voor rede vatbaar", aldus de voor zitter van de hartpatiënten vereniging. Het Klokkenberg- bestuur kan volgens hem al leen aanblijven als het zijn houding drastisch wijzigt. Ir. J.F.R. Gooden, woordvoerder van het Klokkenbergbestuur, was gisteravond niet bereik baar voor een reactie op de uitspraken van Van Overveld. Onverantwoord De medische staf van de Klokkenberg heeft bewerin gen van het bestuur tegenge sproken, als zouden de specia listen in een machtsstrijd met bestuur en directie zijn ver wikkeld. „De staf is uitslui tend uit op handhaving van een verantwoorde patiënten zorg en op continuering van de hartchirurgie op het bestaan de kwalitatieve en kwantita tieve niveau", aldus de staf. Men wijst erop dat de afge lopen weken steeds een be perkt programma is gedraaid in verband met de personeels bezetting. Toen dinsdag ook nog bleek dat het bestuur niet bereid was de ontslagaan vraag voor het hoofd van de operatiekamer T. Pierot in te trekken, laaiden de emoties op de operatiekamer zo hoog op, dat verder opereren onverant woord was. Het verloop van de ontslagzaak, die diende voor kantonrechter mr. Linthorst in Breda, heeft de verpleeg kundigen zoveel vertrouwen gegeven in een positief resul taat voor het ok-hoofd, dat de emoties wat zijn weggeëbd. Ondertussen is voor de der de keer een onderzoek gestart naar de problemen in de Klok kenberg. Het onderzoek wordt verricht door de oud-inspec teur voor de volksgezondheid Drion. Bij staatssecretaris Van der Reijden liggen al twee rapporten op tafel: een van professor Greep en een van de Vereniging voor Thoraxchi- rurgie. De kamerleden Niessen en De Pree (PvdA) hebben giste ren vragen gesteld aan Van der Reijden. Zij willen weten wat de bewindsman denkt te doen om de problemen op te lossen. Zij vrezen dat als er niet snel een oplossing wordt gevonden de wachtlijsten weer langer zullen worden en er weer hartbruggen moeten worden ingesteld. Zie verder pagina 3 DEN HAAG (ANP) - Het wetsvoorstel waarin wordt voorgesteld dat bij verkoop van een eigen woning tien procent van de verkoopprijs ais kosten voor de loon- en in komstenbelasting kunnen worden afgetrokken indien een werkkring verhuizing noodzakelijk maakt, is inge trokken. De Pool Komornicki (rechts) en de in wit tenue gehulde Belgische international Georges Grun leveren een gevecht om de bal in de interland Polen-België. - fotoepa Van onze sportredactie CHORZOV - België en Polen speelden gisteravond met 0-0 gelijk, hetgeen voor Polen di recte kwalificatie voor de We reldkampioenschappen voet bal in Mexico opleverde. Het resultaat van de saaie en slechte wedstrijd in Polen betekent echter ook, dat de historie van de roemruchte in terlands tussen België en Ne derland een nieuwe episode gaat beleven. Immers, op 16 oktober in Brussel en op 20 no vember in Rotterdam 'vech ten' beide naties met elkaar om een plaatsje voor Mexico '86. Oranje heeft recht op die kans omdat het een tweede plaats in de eigen kwalifica- tiegroep bereikte achter het reeds geplaatste Hongarije. Het gebeurt nu al vier we reldkampioenschappen voet bal achtereen, dat Nederland en België elkaar tegenkomen in de aanloop naar de eindron den. België dolf tweemaal het onderspit; voor het WK in München (1974) en voor het wereldtoernooi in Argentinië (1978). Tijdens de confrontaties waarin de deelname aan het WK in Spanje (1982) op het spel stond, trok Nederland aan het kortste eind en plaatste België zich. Het staat inmiddels vast dat Nederland-België op 20 no vember in het Feijenoord-sta- dion gespeeld wordt. Dat heeft secretaris Jan Huybregts gis teren verklaard. Als Polen tweede geworden was in groep I en dus met Nederland^ een barrage had moeten spelen, dan was het Olympisch sta dion van Amsterdam de plaats van handeling geweest. Dit uit promotioneel oogpunt ten op zichte van het Oostblok, in verband met de aanvraag van de stad om de Olympische Spelen van 1992 te mogen or ganiseren. Huybregts heeft bij de Bel gische bond een verzoek inge diend voor 10.000 plaatskaar- ten voor Nederlandse suppor ters voor de wedstrijd op 16 oktober in Brussel. Als het verzoek gehonoreerd wordt, krijgen de Belgen 10.000 kaar ten voor Rotterdam. PRETORIA (RTR/ AFP/UPI) - Bisschop Tutu heeft de Zuidafri- kaanse regering met een staking gedreigd. Alle zwarten, werkenden en scholieren, blijven in oktober een week thuis als de regering de nood toestand niet opheft. Bij voorduring van de hui dige toestand „zal ik onze mensen adviseren voor een week eten en drinken in te slaan en week lang binnens huis te blijven." De bisschop zei dit op een congres van 400 geestelijken. Onder opheffing van de nood toestand verstaat hij: de sol daten terugroepen uit de zwarte woonsteden en de ge vangenen vrijlaten of in staat van beschuldiging stellen. Hij heeft er genoeg van, dat 'zwarten als vliegen worden gedood'. Tutu heeft een ge weldloze actie op het oog. Hij nodigde zijn gehoor op het congres uit zich bij dit initia tief aan te sluiten. Ongeveer tegelijkertijd kondigde president Botha aan, dat de zwarten die in naam in woner zijn van een thuisland, maar in Zuid-Afrika wonen, de nationaliteit van Zuid- Afrika kunnen behouden. Waarnemers wijzen er op dat de aankondiging van Bo tha, die sprak op een vergade ring van zijn Nasionale Partij in Bloemfontein, een belang rijke afwijking betekent van 'net apartheidsbeleid dat sinds 1948 overheidsbeleid is toen de Nasionale Partij onder pre mier Hendrik Verwoerd aan de regering kwam. De regering wil tevens de juridische status nader bezien van de zwarten die in de vier thuislanden Ciskei, Venda, Transkei en Bophutatswana wonen. Het gaat om ongeveer 10 miljoen mensen, als men de zwarten er bij rekent die in blank gebied wonen. Botha liet doorschemeren dat hij denkt aan een dubbele natio naliteit voor de zwarte Zuid afrikanen. Voorlopig wil hij het beleid van de thuislanden (door Zuid-Afrika onafhanke lijk verklaard, maar door de internationale gemeenschap niet als zodanig erkend) niet ter discussie stellen. De Verenigde Staten be schouwen de aankondiging van Botha als 'positief maar onvoldoende'. De woordvoer der van het Witte Huis ver klaarde dat Washington alle inwoners van Zuid-Afrika, ook de 23 miljoen zwarten die 73 procent van de bevolking uitmaken, als Zuidafrikanen beschouwt. In Zuid-Afrika zelf is in brede kring positief gerea geerd op de aankondiging van president Botha van Zuid- Afrika dat alle zwarte inwo ners het staatsburgerschap van de republiek kunnen be houden of terugkrijgen. Economen, wetenschaps mensen en commentaarschrij vers in de pers beschouwen de verklaring van het staats hoofd als een belangrijke con cessie aan de zwarte bevol king. „Een belangrijke stap in de goede richting, om een posi tief klimaat te scheppen voor politieke veranderingen in Zuid-Afrika", was de reactie van de voorzitter van de Ka mers van Koophandel, Mi chael Weir. Naar zijn mening bemoeilijkte de onduidelijke status van de bewoners van de thuislanden Transkei, Ciskei, Bophutatswana en Venda tot nu toe pogingen om in te gaan op verlangens van de zwarte meerderheid. Een woordvoerster van de hulporganisatie voor zwarten 'Black sash' (Zwarte Sjerp), die bekend staat om haar kri tische houding jegens de rege ring, noemde uitvoering van Botha's aankondiging de eer ste echte stap van de regering op weg naar de afschaffing van de apartheid. Zie ook pagina vijf LISSABON (AFP) - Bij een treinongeval in Portugal zijn minstens 100 doden gevallen. Een nog groter aantal passa giers raakte gewond. Kort na de botsing van twee treinen meldde een woord voerder van het ziekenhuis in Viseu, ceniraal Portugal, dat moeilijk inzicht in de ernst van de ramp was te krijgen. Drie wagons lagen uit de rails en er was brand uitgebroken. Een conducteur, die vlak na de botsing uit de trein was ge sprongen, zei dat in de voorste (brandende) wagons meer dan 200 passagiers zaten. Prak tisch niemand kwam daar le vend uit. Het ongeluk gebeurde toen een stoptrein in botsing kwam met een sneltrein tussen de havenstad Porto en Hendaye aan de Spaans-Franse grens. Om hulp aan de gewonden snel op gang te brengen wer den helicopters ingezet. Brandweerlieden probeerden beklemde passagiers uit de brandende wagons te redden. In de trein zaten Portuge zen, die in Frankrijk werken en die van vakantie terug keerden. Een woordvoerder van de Portugese spoorwegen zei, dat het ongeval vermoedelijk te wijten was aan een fout van het station van Mangualde. DE NIEUWE voorzitter van de FNV, Hans Pont, is ver ontrust over de maatschap pelijke aanvaarding van verdere arbeidstijdverkor ting. Terwijl in diverse stu deerkamers inmiddels door werkgevers en werk nemers driftig wordt ge broed op de mogelijkheid van Invoering van een 36- urige werkweek in 1986 of 1987, ziet Pont de negatie ve geluiden die vanuit di verse hoeken over ATV worden geuit als een dui delijke bedreiging voor de verdere herverdeling van werk. Zie Pagina Achtergrond Van een onzer verslaggevers OOSTERHOUT - Een bank overvaller in Oosterhout heeft maar kort de buit mogen vast houden. Twee minuten na de overval haalde de politie hem uit de vluchtauto. Even na het middaguur stapte de 53-jarige C.H. uit Meerkerk de Credit Lyonnais binnen met een pistool. Daar mee mr akte hij de kassier en kele tienduizenden guldens af handig. Om snel te kunnen vluchten hield de overvaller een auto aan. Hij dwong de chauffeur met hem er vandoor te gaan. Op een kruising stopte de vluchtwagen echter voor een stoplicht, waardoor de politie de doorgang kon blokkeren. De overvaller werd uit de auto gepraat en samen met de bestuurder in de handboeien geslagen. Pas op het politiebu reau kwam de politie erachter, dat de bestuurder niets met de overval te maken had gehad. Deze kon toen met de schrik nog in de benen gaan. Heel wat meer geluk had een rover in Amsterdam. Na het stukslaan van een ruit bij een juwelier en het leeggraai en van de etalage nam hij de benen. Drie mannen zetten de overvolging in en konden hem grijpen, maar omstanders dachten dat het om een over val ging. Zij hielpen de over valler, die loskwam en dank baar alnog de benen nam. (ADVKRTENTÏET HANDDOEK groot formaat, 60 X140 cm Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en de handdoek zal u worden toegestuurd. I"NIEUWE ABONNtE Naam en voorletters: Adres: Postcode: Woonplaats: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA. ^Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1985 | | pagina 1