Broeder Paulus waakt over tuin van Maristenklooster week tr nieuwe VEERTIG JAAR PATER MARIST Harmonie Hulst geeft concert in De Efteling D'66 bezorgd over mestopslag Zeeland Bridgecursus voor eginners in Axel 'Alleenstaanden zijn geen zielepoten y 't Voske m Huist Beurs voor kleding in Hulst DISSELKOEN, tELONING MANNENMODE B.V. DISSELKOEN REETPARADE jr op het Molenplein poMDERPAG 12 SEPTEMBER 1985 PAGINA ZEELAND 2 ONDERNEMING IEREN VAN ZEELAND Blote voeten Tuin KANS OP VERVUILING DEL TA WA TEREN' Hondenmatch in Koewacht GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE VAN DUYSE-MAHU RIET MORCUS VAN SOOS KONTAKT HULST: Drempelvrees Uitbundige viering 35-jarig bestaan ouderenbond Hulst Scoutinggroep Kloosterzande houdt open dag Kloosterzande Hulst Sint-Jansteen Lamswaarde Emmahaven Nieuw-Namen |en Taxateurs leiden tot het terugverkr|i.l Icht van 4 op 5 september! Ilen goederen bij: |3, Oosterhout ding waaronder kostuums! 3 van Henri Cotton's, tniiienJ linbello etc. \itingen bij: I 3003 KA Rotterdam, 'oon: overdag: 010-6777221 's avonds: 010-15452/1 juzen jlst T22 fvlle dienstverleningen voor Begrafenis en crematie IXTKA i OPBl-.RCJKUIMTl IN" ARMS'IT UN (SUNNY)- HULST - Vandaag, precies veertig jaar ge leden, is Petrus Tanghe broeder Paulus ge worden. Dit jubileum wordt vandaag in be sloten kring gevierd. Een mis om 11.00 uur, opgedragen door overste Bun van de Pater Maristen in Hulst. Daarna een feestelijke bijeenkomst, een open receptie en een familie-dineetje. veertig koeien melken. Ik deed dat werk erg graag". Met weemoed denkt hij dan ook terug aan die tijd. „Ik kende daar bijan ieder een en vond het eigenlijk he lemaal niet leuk toen de pro vinciaal mij vroeg om de tuinman van Hulst, die met pensioen ging, te vervan gen". I staan bij uw Nissan dealer èci Lcra's, Sunny's en Cherry's.! I meer dan ze normaal al hadden] hu toe apart in rekening werden niets. Zo is de Micra X-type j lynamische wieldoppen, rechte] luitenspiegel, AM/FM radio, patlappen en verstelbare huofdl leunen op de voorste zitplaatsen Voor de Sunny en de I Cherry zijn weer andere pak| I kenen samengesteld. Alles 1 1 functionele accessoires kadotej 1 tot méér dan duizend gulden. I) die u koopt. eten wij u op het hart drukkeiil 1 wacht dan niet. De voorraad ij (langstelling wél. Geen wondi nog nooit zo veel geweest! „Voor mij hoeft dit alle- I maal niet", zegt de 64 jarige broeder, die nu alweer enke le jaartjes de grote tuin bij het Maristenklooster aan de Carmelweg in Hulst onder handen heeft. „Maar ik vind het wel fijn om weer eens de hele familie bij elkaar te I hebben". Petrus Tanghe is oor spronkelijk afkomstig uit I Hoofdplaat. Uit een gezin met veertien kinderen die hun jeugd niet ver van de Braakman doorbrachten. Mijn vader werkte in de landbouw en vond het eigenlijk helemaal niet zo leuk toen ik te kennen gaf dat ik het klooster in wilde. Vooral omdat het zo ver van huis was". Zijn keus voor de Pater Maristen was vlug gemaakt. „De Maristen kwamen altijd inde kerk in Hoofdplaat as sisteren en dan kies je eigenlijk vanzelf voor zo'n orde". Hij herinnert zich nog dat hij de Capucijnen bij voorbeeld helemaal niet zag zitten. „Die liepen altijd op blote voeten". Het noviciaat van de Ma risten was in Gelanerburg, vlak bij Enschede. „Nou dat was niet bij de achterdeur en bovendien was het oorlog en dan zie je elkaar bijna niet". Hij heeft heel wat jaren moeten wachten voor hij weer naar Zeeuwsch- Viaanderen terug kon. Na rijn intreding werkte hij in de keuken en knapte allerlei karweitjes op tot hij overge plaatst werd naar Lievelde in Gelderland. „Dat is een klein dorpje waar we een boerderij moesten onder houden. Elke dag om vijf uur uit de veren en dan In Hulst wachtte een tuin van ongeveer 2500 vierkante meter op de goede zorgen van broeder Paulus. Het is hem goed afgegaan. Vol trots toont hij de groenten die er ondanks het slechte weer prima bijstaan. „Het is een beetje vuil", veront schuldigt hij zich, „ik ben net terug van vakantie en het onkruid was goed door gegroeid". Terug van Oostenrijk. Ging hij vroeger bijna uit- sluitendin eigen land op va kantie, voornamelijk op fa miliebezoek, nu trekt hij het liefst de wereld in. Hulst vindt hij een mooie plaats maar de bevolking is minder joviaal dan in zijn vorige standplaats. Het ligt ook een beetje aan hem vindt hij. „Ik ken de mensen hier natuurlijk ook minder goed. In Lievelde voetbalde ik met de mensen en later met hun zonen. Dat schept een hechtere band". Voetbal is een grote hobby van hem gebleven. Nog steeds volgt hij enkele clubs. Door de week is hij in de tuin. In het klooster worden uitsluitend groenten uit zijn tuin gege ten. Hij doet het zo graag dat hij voorlopig niet van op houden wil weten. „Ik ga niet met pensioen. Ik blijf werken tot ik niet meer kan". Vandaag is het echter een verplichte rustdag. De laatste jaren houdt broeder Paulus de tuin van het Maristenklooster bij. fotowimkooyman Van een onzer verslaggevers HULST - De Koninklijke Ste delijke Harmonie met drum band is door het sprookjes park de Efteling uitgenodigd zondag een concert te geven voor het daar rondlopend pu bliek. Het optreden wordt be oordeeld door een jury, met de mogelijkheid in de winterpe riode terug te komen om mee te dingen naar de hoofdprijs. De Hulster muzikanten ma ken van het uitstapje meteen maar een alternatief voor de jaarlijkse feestdag. Dat bete kent dat vier afgeladen toe- ringcars richting Kaatsheuvel zullen vertrekken. De harmonie is overigens bezig aan een druk program ma. Zo was er afgelopen zater dag een rondgang door de Dullaertwijk. Zondag 29 sep tember wordt op het buiten- centrum 't Jagertje een muzi kale jeugdcontactdag gehou den voor alle jeugdleden uit Hulst. Ook jeugdige muzikan ten die geen enkele binding hebben met de harmonie zijn welkom. Onder leiding van di recteur Johan de Witte wordt een programma afgewerkt, dat aan het eind van de dag moet resulteren in een optre den voor ouders en bekenden. Vorig jaar was deze bijeen komst een groot succes. Zondag 13 oktober houdt de harmonie een 'trainingskamp' ter voorbereiding van het bondsconcours op 3 november in Hulst. Korpsen uit de onge- ving die aan dat concours meedoen krijgen 18 oktober gelegenheid aan de zaal te wennen. Op 30 november ten slotte doet een gedeelte van de harmonie mee aan een play-in op de Pannenschuur in Nieuwvliet Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De D'66 Tweede Kamerfractie maakt zich ern stig zorgen over de plannen voor mestopslag en -versprei ding in de provincie Zeeland. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van het Kamerlid Tommei aan de ministers Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat), Winsemius (Ruimte lijke Ordening en Milieube heer) en Braks (Landbouw en Visserij). Volgens Tommei kan de komst van dierlijke mest uit de intensieve veehouderijge- bieden in Brabant gemakke lijk leiden tot vervuiling van de Zeeuwse oppervlaktewate ren. Door de hoge uitspoeling (ADVERTENTIE) van stikstof (26 kilogram per hectare per jaar) zouden met name de natuurlijke milieus van Grevelingen, veerse Meer, Markizaat, Zoommeer en Oos- terechelde ernstig gevaar kun nen lopen, aldus het kamerlid, dat zich onder meer baseert op uitlatingen van dr. ir. C. Ka merling, inspecteur voor de volksgezondheid en het milieu in Zeeland Uit de vragen van Tommei blijkt dat D'66 gedegen onder zoek wil voordat de ministers met de mes ttrans porten uit Oost- en Midden Brabant naar zeeland instemmen. Boven dien zouden ze met gerichte bemestingsnormen moeten voorkomen dat het Zeeuwse oppervlaktewater te hoge stikstofgehaltes krijgt. RESTAURANT GA-J Bierkaaistraat 8 Tel. 01140-3444 Het adres voor uw familiediners, koffietafels enz. Gerenommeerde keuken, aparte zaal aanwezig. Reserveren prettig voor u en voor ons. Keuken open van 12 lot 21 uur. Dinsdag gesloten A.M/I-M RADIO (MICRA) s brid8eclub Axel begint woensdag 18 september met o öridgecursus voor beginners. De cursus, die tien avonden wordt telkens in De Halte gehouden. RUm-iWISSI'IK ACHTFJf (CHKKKY l-.ls SUNNY 5-Dt.UKÜ) ELER SIVKTIl I STUURSVII1 (SUNNY). VOOR MINDER ONDERHOL® riaansen, Baljuw Veltersweg t, 'el drijf Moret, Schuttershofweg 15. tel. Oio Van onze correspondent KOEWACHT - Zaterdag 14 september worden in de LM-hondenschool te Koewacht de open Ne derlandse kampioen schappen Engelse Obe dience gehouden. Dit zijn wedstrijden in gehoorzaamheid voor konden, waaraan door 65 dieren uit Nederland en Belgie wordt deelgeno men. De wedstrijden be ginnen om 10.00 uur en hebben plaats onder lei ding van een Engelse keurmeester. (ADVERTENTIE) DELFTS BLAUW Porc. lies MAKKUM Tichelaar WEDGWOOD Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN Steonetraat 19- Hulat Telefoon 01140-14376-12068 Van onze correspondent De bridgecursus is een be- dat het goed gaat met het "dgen in Axel. „Er is een re- natige aanwas van leden i doordat er nog meer be stelling voor onze club be- hebben we besloten deze ""Sus te houden", zegt be- rjhrslid Armand van Bam- cursus wordt verzorgd J de Belgische bridger u?Se Wauters uit Mechelen. S i bezoekers tijdens de o lesavonden speelvaardig ken. Dit betekent dat je de pegels weet en dat je de ijf( ,van het kaartspel bezit. ««JE? kennis is het ™keT om ook in clubver- gaan spelen", legt Ar- gn, J ,vatl Bambost uit met P°°g naar de organise- "de bridgeclub Axel. oewel deze vereniging nor ie 'neK®n jaar bestaat, hr a snelle groei geke t. u Bambost kenschetst de «e club als een 'gezellig- r 'oroen, of Vini. thuis. Dat durf ik te beweren. Zowel in sociaal als in sportief oogpunt. Wat het laatste be treft spelen we in drie lijnen. Elke lijn heeft een eigen ni veau, zodat een speler die pas begint tegenover gelijkwaar dige tegenstanders komt te zitten. Als men in een bepaal de lijn meer dan regelmatig succes heeft, volgt er promotie naar een volgende groep (lijn) die kwalitatief meer gewicht heeft. Zo is en blijft bridge bij ons voor iedereen prettig", al dus Vn Bambost. Om aan de bridecursus mee te kunnen doen, hoeft men niet over specifieke kaartcapaci- teiten beschikken. „Je hoeft glad niet kunnen te kunnen kaarten, om het maar even sterk te zeggen", zegt Armand van Bambost. Ook de AVRO- televisie start in oktober weer een bridgecursus, die als goede herhaling kan dienen voor de cursus in Axel. Belangstellen den voor dit kaartspel zijn woensdagavond 18 september welkom in De Halle te Axel. TY" eerste les begint om 19.30 Tien jaar geleden begon de vereniging Kontakt met soosavonden voor alleenstaanden in Den Dullaert in Hulst Voor gebroken mensen uit ge broken huwelijken. Voor weduwen en weduw naars. De start in 1975, op weg geholpen door het maatschappelijk werk en het gemeenschaps- werk, was bescheiden. In de kleine zaal, met mu ziek van een pick-up. Twee lustra verder huist Kontakt in de grote zaal van het gemeenschaps centrum en speelt er een heus orkest. De avon den trekken gemiddeld honderd alleenstaanden. De een zoekt er vlinders voor zijn buik. De ander zomaar gezelschap. Secretaresse Riet Morcus, 32 jaar weduwe, was er vanaf het begin bij. „Zie lepoten?, nee hoor. Maar ze hebben allemaal een zwaar pakje gedragenZaterdag vieren de al leenstaanden een klein feestje. Een decennium Kontakt. Van een onzer verslaggevers HULST - Waar ze zich na al die jaren nog aan stoort zijn de schaamtegevoelens. „Hoe vaak ik niet opgebeld word door men sen die wel willen komen maar niet durven. Bang voor de buurt. Bang dat ze de naam krijgen naar een man of vrouw te zoeken. Maar daar is het helemaal niet om begonnen. Ze bekijken ons verkeerd. De soos is er niet om te koppelen. Natuurlijk, er ko men huwelijken van en vriendschappen. Maar dat gebeurt toch overal. Op de kermis. In een danstent". wij trekken nu wel behoorlijk wat mensen. Maar de meesten komen van buiten Hulst. En in Terneuzen en Oostburg zie je hetzelfde verschijnsel. In Ter- neuzen hebben ze mensen uit Hulst en in Hulst uit Terneu zen. Daar kennen ze ons niet, denken ze dan". Riet Morcus is blij dat ze haar hart eens kan luchten. De vereniging Kontakt doet niets meer en niets minder dan een keer in de maand een groep alleenstaanden de kans geven zich een avond te vermaken. Met een dansje, een spelletje bingo. Even weg uit de sleur. „Wat er buiten de soos ge beurt, daar kunnen wij niets aan doen. Je moet niet verge ten: iedereen heeft wat mee gemaakt en iedereen zoekt ge zelschap. Dat kan bij ons". Het aantal dat van die mo gelijkheid gebruik maakt, is volgens haar nog maar een heel klein deel van het totale aantal alleenstaanden in Zeeuwsch-Vlaanderen. De angst voor roddel weerhoudt te veel mensen ervan te doen wat ze in hun hart het liefst zouden willen doen. De schrik zit er zo goed in dat zelfs degenen, die de drempelvrees overwonnen hebben, niet helemaal vrij zijn van schaamtegevoelens. „Kijk, Op de soosavonden - de vereniging gaat ook wel eens een dagje op stap - gaat het er volgens Riet altijd heel gezel lig aan toe. Hoewel allemaal volwassen heeft het hele ge beuren soms weg van een klassefuif. Vrienden en vrien dinnetjes zitten bij elkaar, de lelijke eendjes alleen. „Veel vrouwen zitten heel de avond alleen op een stoel. Dat vind ik niet zo leuk. Ze moeten niet al leen aan hun eigen vrienden en kennissen denken maar ook die mensen die voor het eerst binnenkomen er bij betrek ken. De eerste keer is echt niet gemakkelijk hoor. Als we het in de gaten hebben stapt iemand van het bestuur er op af. Om ze gerust te stellen. Verder kunnen wij ook niets Mevrouw Marcus van soos Kontakt: een zwaar pakje gedragen". ,Ze hebben allemaal - fotowimkooyman doen. Maar ja, niet iedereen vindt wat ie er zoekt. Sommi gen komen nooit meer terug". Om de muurbloempjes van de wand los te kleven wordt drie keer per avond een af- klapdans gehouden. „Of een sneeuwbal dans, of de dames gaan de heren vragen. Ze moeten niet altijd in hun eigen groepje zitten. Denk ook eens aan de dames die alleen zitten, zeg ik dan". Omdat de vereniging geen subsidie krijgt en met beperk te financiële middelen moet rondkomen - „We kunnen het niet te duur maken want veel mensen zitten in de bijstand" - zal het tienjarig bestaan za terdag bescheiden worden ge vierd. De zaal is een uur lan ger open. Bij de bingo zijn ex tra prijzen te winnen. En iedereen krijgt een consump tie aangeboden. „Meer kunnen we echt niet doen". Los daar van is er misschien ook niet echt reden om te feesten. Tien jaar soos voor alleenstaanden betekent voor velen ook tien jaar alleen. Van onze correspondent HULST - De katholieke bond voor Ouderen afdeling Hulst heeft gisteren in het cultureel centrum Den Dullaert haar 35-jarig bestaan gevierd. Meer dan tweehonderd ouderen woonden het feest bij, waar onder afgevaardigden van ouderbonden van SL Jansteen, Heikant, Graauw en Nieuw- Namen. De festiviteiten begonnen met een plechtige eucharistie viering, waarbij geestelijk ad viseur P. van der Veeken voorging. De liturgische ge zangen werden uitgevoerd door het Hulster Ouderen- zangkoor onder leiding van dirigent P. de Pundert uit St. Jansteen. Voorzitter van de ouderen bond E. van de Manacker gaf een overzicht van het reilen en zeilen van de bond gedurende 35jaar. Zo bleek dat de bond oor spronkelijk was opgericht door katholieke arbeiders. Het hoofdbestuurslid van de dio cesane bond P. Weemaes sprak over de verbinding van de kring met de diocesane bond en de landelijke instel ling. De voorzitter van het ge coördineerd Ouderenwerk Ca- miel Hageman was vol lof over de werkwijze van de bond, die in de loop van de ja ren een steeds grotere activi teit aan de dag heeft gelegd. Hij drong er op aan om op de zelfde manier als in het verle den verder te gaan. Na de toespraken gingen al le aanwezigen aan tafel. Daar na volgde een optreden van jeugdcircus Reinaldi. Van een oneer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De scoutinggroep De Zwarte Das sen houdt zaterdag 14 septem ber een open dag. Vanaf 12.00 uur is het ter rein achter het gemeenschaps huis St. Martinus te Groenen dijk geopend voor iedereen die kennis wil maken met de scoutinggroep. Deze middag wordt ook voor de jeugd van 10 tot 15 jaar een spelencircuit gehouden. Wie mee wil doen moet zich laten inschrijven voor 13.00 uur en de deelname kosten be dragen anderhalve gulden. Iedere deelnemer krijgt een tractatie en een herinnering. Tijdens het spelencircuit worden ook enkele demon straties gegeven zoals het leg gen van knopen, het aanleggen van een kampvuur en het bak ken van brood op primitieve wijze. Met de open dag hoopt de organisatie de interesse bij de ieued te wekken voor het Plaatselijk nieuws FNV-kaartingen - Ook ko mend seizoen heeft de werk groep FNV Groenendijk weer een serie kaartavonden op touw gezet. De data zijn 13 september, 18 oktober, 15 no vember, 20 december, 10 ja nuari en 7 februari. De kaart avonden worden gehouden in het gemeenschapshuis St. Martinus te Groenendijk en beginnen telken om 19.30 uur. Iedere avond zijn er twintig prijzen te verdienen. Voor het algemeen klassement tellen alleen de eerste 5 avonden mee, waarvoor nog eens even zoveel prijzen beschikbaar zijn. Gemeenschapsdienst - Zondag 15 september wordt een ge meenschapsdienst gehouden in de kapel van de Blaauwe Hoeve. Het thema is 'Voor of tegen, en met'. Medewerking wordt verleend door combo en jongerenkoor. Aanvang 11.15 PvdA-vergadering - De PvdA Hulst-Hontenisse houdt woensdag 18 september een algemene ledenvergadering in café de Kroon in de Wilhelmi- nastraat. Aanvang 20.00 uur. Aan de orde komen ondermeer het verkiezingsprogramma en de 'profielschets' voor de raadsfractie. Oud papier - Na een paar maanden afwezigheid halen de jeugd en jeugdleiders vari de voetbalvereniging STEEN zaterdag 14 september vanaf half negen weer oud papier op. Yoga - Woensdag 18 septem ber begint in Lamswaarde weer een cursus yoga. De cur sus wordt gegeven door Hans Dee. Voor opgave en informa tie mevrouw B. Stallaert, 01142-204. Bedankje - Tijdens een gezel lige bijeenkomst, voorafge gaan door een Schorretocht, bedankte een delegatie van de Stichting Streekcentrum Axel, Herman en Magda Krieo kaert-de Deckere voor het ve le werk dat zij jarenlang als administrateurs verrichtten. Door de overname van café Buyske, nu café Het Verdron ken Land in Emmahaven, moesten zij dit werk stopzet ten. De heer Mulders, tot voor kort directeur van de Amro- bank in Axel, prees hen voor hun inzet en het vele werk dat zij deden en overhandigde hen hiervoor een geschenk. Reünie - De afstammelingen van Alfons Kerckhaert en Isa bella van Esbroeck uit Hengstdijk komen zaterdag 12 1 oktober vanuit vele windstre ken bijeen in Nieuw-Namen, Het zijn drie generaties Kerckhaert's die men ver wacht. De reünie begint met een bezoek aan het Verdron ken Land van Saeftinghe en aan café Het Verdronken Land. Om 17.00 uur is er eefi eucharistieviering in de kerk te Nieuw-Namen. Daarna wordt de avond voortgezet met muziek en dans in het ge meenschapscentrum De Kau- ter. Van een onzer verslaggevers HULST - Op initiatief van de werkgroep kleding- en speel goedbeurzen wordt woensdag 25 september een kinderkle- dingbeurs gehouden in hei Houtenkwartier te Hulst De beurs duurt van 14.00 tot 15.30 uur. De werkgroep, voortgeko men uit het speelzaalwerkj functioneert nu geheel zelf standig en staat een kwart varv de opbrengst steeds af aan een goed doel. De rest is voor dege ne wiens spulletjes van eige naar verwisselen. In het verleden hebben speelzaal de Robbedoes, het Jeugdvakantiewerk en di Handy-club al van de actie: geprofiteerd. Dit keer is de op brengst bestemd voor dé Stichting Speel-O-theek 'Aap Noot Mies', die het geld goed kan gebruiken voor de start van de speel-o-theek in Hulstri Najaars- en winterkledingl uiteraard in goede staat, kaq worden aangeboden op woensdag 25 september 's morgens van 9 tot 11 uur bij dé leden van de werkgroep in hei Houtenkwartier. Vanaf nu aj kunnen spulletjes echter ook worden ingeleverd bij de da mes I. van de Wetering in dé Liniestraat 6 en Th. Verschue- ren in de Zwaluwstraat 29, al-j lebei in Hulst.

de Stem | 1985 | | pagina 15