even..u UITBLAZEN! Kruideniers maken front tegen grootwinkelbedrijf Flevoland kiest provinciebestuur IKV is wat gespannen over zijn toekomst roenen mik twee kamers OM NIEUWE 1 demagogie 'Sociologie der Boeren9 Eensgezindheid en pioniersgeest kenmerken verkiezingsstrijd MIENT JAN FABER SPEELT RISKANT SPEL Verbod op draadloze elefoon Gr< be^ WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 ACHTERGROND Fusies Consumenten Groei Beperkt Voorkeur Groeistuipen rei BOEREN die sociolo gie studeerden? Ja wel. En het liep nog eens storm op die cursus sen ook. „Jammer even wel, dat te vreezen is, dat de Cursisten, - hoe leer gierig zij ook zijn, - niet bij machte zullen blijken, om zulk een uitgebreide stof, als de Sociologie is, in zich te behouden. Want waar de op komst talrijk is en de beschik bare plaatsruimte bekrompen, daar valt er niet aan te denken, om de gelegenheid te bieden tot het maken van aanteekenin- gen." Ja en zelfs wanneer die gelegenheid er wel zou zijn, zou het er misschien niet van ko men „wegens de ongewoonte van schrijven, die zoovele boe ren er op na houden." Met dit alles in het achter hoofd zette de R.K. Pr. M.F. Sengers zich aan het schrijven van de Boerenletding of Sociolo gie der Boeren in Vragen en Antwoorden. Onder het nihil ob- stal van de bisschoppelijke autoriteit te Buscodu<;i zag zijn werkje in 1914 het levenslicht. Het boekje werd onlangs in be perkte oplage herdrukt als een relatiegeschenk van een bedrijf dat sterke historische banden heeft met de boerenstand. Het is 70 jaar na dato een curieuze en vermakelijke 'ka- thechismus' voor de katholieke boer geworden. Het kernmotief is de emancipatie van de boe renstand langs een 'betere' weg dan die van het socialisme of het liberalisme. De geloofsafval heeft de weg vrij gemaakt voor het Kapitalisme dat op zijn beurt de samenleving doet ver loederen. De Sociale Kwestie - christen, liberaal of socialist - is de kapstok waaraan de pries ter Sengers de problematiek van de boeren heeft gehangen. Zoals een herderlijk inge steld voorlichter betaamt, houdt Sengers zich ook uitvoe rig bezig met alledaagse zaken, zoals de verhouding tussen boer en dienstbode: VRAAG 155: Wat is de dienst bode volgens de christelijke be ginselen aan den boer verschul digd? ANTWOORD: 1. Liefde en eerbied. 2. Onderdanigheid. 3. Getrouwheid. De boer op zijn beurt had ook verplichtingen tegenover de dienstbode. De christelijke plichten van de boer, verschul digd aan de dienstbode waren: 1. Eene liefderijke en welwillen de behandeling. 2. Naar het tijdelijke verschaf fing van datgene, waarop zij vol gens billijkheid aanspraak mo gen maken. 3. Naar het geestelijke de ver antwoordelijke zorg, die in hoe danigheid van overste op hem rust. Voor het aangaan van een dienstovereenkomst met een dienstbode had de boer volgens de christelijke beginselen de keuze uit een mondelinge of schriftelijke overeenkomst. De voorkeur van Sengers ging uit naar de mondelinge overeen komst, „wijl dit is een onderling bewijs van vertrouwen, steunend op wederzijdsche christelijke be ginselen. Maar als de boer ge noodzaakt was „vreemde dienstboden te nemen, wier ka rakter niet voldoende is bekend of wier getrouwheid niet te ver trouwen is", was het volgens de WIM KOCK raadgever beter een schriftelij ke overeenkomst op te maken. Het was ook in 1914 al niet eenvoudig om aan goede dienstboden te komen, getuige de eerste vraag van het hoofd stukje 'De Boer en zijn dienst boden': VRAAG: Wat is de dienstbo denkwestie, beschouwd van den kant der boeren? ANTWOORD: De algemeen gevoelde moeilijkheid om aan goede dienstboden te komen en ze in den dienst te houden. Grote zorg spreekt ook uit het hoofdstuk 'De Boer en zijn huisgezin'. Een jonge boer op vrijersvoeten moest goed uit z'n doppen kijken en niet alleen naar het uiterlijk van zijn ge liefde: VRAAG: Waarop vooral moet de boerenzoon letten bij de hu welijkskeuze? ANTW.: 1. Op godsdienst en deugd. 2. Op stand. 3. Op begaafdheden. 4. Op gezondheid. 5. Min of meer op vermogen. In het bijzonder gezondheid en begaafdheden waren van groot belang want een huwelijk was voor de boer van zoveel ge wicht „omdat hij in zijn bedrijf bekwame vrouwelijke hulp nood- ig heeft, die grootendeels door de vrouw zelve wordt verleend. Een jonge boer die een meisje had, was er nog lang niet en het was maar de vraag of het verantwoord was de verkering aan te houden: VRAAG: Wat is dikwijls de oorzaak van te langdurige ver keeringen onder den boeren stand? ANTW.: Het gebrek aan boer derijen. VRAAG: Welk middel is daar tegen aan te wenden? ANTW.: 1. Zonder vooruitzicht geen verkeering aanknopen. Gelukkig zag Sengers in tweede en derde instantie ook nog mogelijkheden in het uit breiden van het aantal boerde rijen door ontginning en split sing of door het stichten van een 'vereeniging R.K. Platte landswoning die middellijk be strijding van dit euvel ten doel heeft.' Wat in elk geval door gaans af te keuren viel was vol gens hem „Dat getrouwde kin deren bij de ouders hun intrek nemen" en dat was voor 1914 een wonderlijk fris geluid. Het is niet helemaal eerlijk om je, zeventig jaar na dato, al leen maar vrolijk te zitten ma ken over deze 'Sociologie der Boeren'. Het was in de kern een serieus werkje dat inging op wezenlijke problemen, materië le zowel als immateriële ('naar het tijdelijke en naar het geeste lijke') waarmee de toenmalige katholieke boerenstand wor stelde in zijn overlevingsstrijd tegen 'Akker-Socialisten' en de 'teugelloze' liberalen. Voor de drie resterende dagen van deze week heb ik ander onderwerp in de pen, maar na mijn daar opvolgende vakantie (tot 30 september) kom ik nog eens op dit boekje terug. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin= Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraal 26, ©01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5. ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17,00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RanlfrPlfltipQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA Door Louis van de Geijn IN VIJF jaar tijd hebben de zelfstandige kruide niers éénderde van hun marktaandeel ingele verd bij het grootwin kelbedrijf. De levens middelenwinkeliers met de kleinste omzetten za gen hun aandeel vanaf 1979 zelfs zakken van 22,8 tot 13,1%. De grootwinkelbedrijven hebben nu al meer dan 62% van de koek (in 1979 nog ruim 44%). Alleen al vorig jaar 'pakten' zij er ruim vijf pro centpunten bij. Die ontwikkelingen heb ben zich voltrokken in een krimpende markt De aan tasting van de koopkracht heeft met name de detailhan del hard geraakt. Vorig jaar daalden de bestedingen aan voedings- en genotmiddelen zelfs met 4%, een daling die zich na de oorlog nog niet had voorgedaan. Gerekend over vier jaar was er nog sprake van een stijging van de omzet in guldens met 8% in de 'food'-sector, maar bij een geldontwaarding van 20% in die periode is dat een betrek kelijke groei. In de kleine levensmidde- lenbedrijven (tot 10 werkne mers) daalde vorig jaar de omzet in guldens met 3,2 en in volume zelfs met 7%. Het De levensmiddelenhandel houdt deze week zijn eigen petitionnement: alle hens aan dek tegen een vrije suikerprijs. Een massaal 'nee' van de winkeliers moet Economische Zaken ervan weerhouden de minimumprijs voor suiker te laten vervallen. Want ook zonder een suikeroorlog is het al onrustig genoeg in de branche. Fusies en overnames van groothandels en inkoopcombinaties zijn aan de orde van de dag. De-zelfstandige winkeliers, al jarenlang vergeefs knokkend om de opmars van het grootwinkelbedrijf te stoppen, zoeken het kennelijk in steeds grotere verbanden. Eén van hun voorvechters is „wilde Eric", eigenaar/directeur E. Albada Jelgersma van de groothandelsorganisatie Unigro, de meest agressieve tegenstrever van bedaard voortstappende grootgrutters als Albert Heijn. grootbedrijf wist nog een omzetgroei (nominaal) van ruim 5% te bereiken. Intussen zijn de marges voor de zelf standige winkelier de laatste jaren gehalveerd. Verdere schaalvergroting, nog meer gezamenlijke in koop, het ontwikkelen van actuele winkelformules, het aantrekken van creatief ma nagement, dat zijn belangrij ke elementen uit de strategie die het vrijwillig filiaalbe drijf heeft ontwikkeld om het grootwinkelbedrijf een halt toe te roepen. De levensmiddelengroot handel grossiert de laatste jaren in fusies, de inkoop combinaties worden telken- jare groter. Volgens Het Fi- nancieele Dagblad ontwik kelt zich een marktverdeling waarbij een vijftal grote par tijen de dienst zullen uitma ken in de levensmiddelendis tributie. Naast de giganten Ahold, Edah (Vendex), Her mans (intussen in Duitse handen) en een nog te vor men kluster van inkoopcom binaties is daarin een be langrijke plaats gereserveerd voor Unigro/Centra. Unigro-directeur E. Alba da Jelgersma zelf, die van wege zijn stijl van handelen in de branche ook wel als 'wilde Eric' wordt aangeduid, heeft een astronomisch be drag als drie miljard (groot- handelsomzet) in zijn hoofd als hij denkt over de positie van zijn onderneming in de nabije toekomst. Unigro (ruim 1000 aangesloten win kels die o.m. bekend staan onder de namen Vivo, Kwiek, Végé, Tip en Kroon) boekte vorig jaar nog een omzet van 'slechts' 1 miljard. Eerste stap op weg naar een verdrievoudiging van die som is de inlijving van colle ga Schuitema, grossier van Centra-kruideniers en inko per van de Sperwer-groep. Al enkele jaren geleden, toen Schuitema plotseling diep in de rode cijfers zakte, maakte Albada zijn bedoelingen dui delijk. Schuitema vroeg de tijd om eerst orde op zaken te kunnen stellen. Intussen heeft Albada bijna de helft van de aandelen te pakken en lijkt een overname onaf wendbaar. 'Bedaarde grootgrutter' ALbert Heijn - foto anp Dat laatste is althans de mening van bestuurder Guus van Betten van de Diensten bond FNV. De bond maakt zich zorgen over de expansie drift van Unigro. De ervarin gen met Albada Jelgersma zijn niet gunstig en Van Bet ten is bang dat aan de goede verhoudingen met Schuitema zo een eind komt. Het spreekt ook allerminst vanzelf, vindt Van Betten, dat Unigro de overnemende partij moet zijn. Schuitema is er inmiddels in geslaagd de resultaten sterk te verbete ren. Bovendien is de gemid delde omzet per winkel bij Schuitema ruim twee maal die van de Unigro-winke liers. De Dienstenbond vet wacht problemen als twee organisaties met hm uiteenlopende bedrijfscultt ren in elkaar worden gesct. ven. En vreest voor 500 bar% omdat de activiteiten vat beide organisaties elkaar deeltelijk overlappen. Niettemin ziet ook de vak. bond in dat een verdere bun. deling van krachten in he vrijwillig filiaalbedrijf nodig is om de groei van Ahol( Edah en een reeks kleiner; regionale grootwinkelbedrij. ven te keren. Alleen al vat. wege de werkgelegenhei. hecht de bond aan de zelt standige winkelier. De om»; per manuur ligt haast op 4 helft van die in het grootwin. kelbedrijf. Daarin ligt me|. een ook de kracht (servict kwaliteit) en de zwakti (kostprijs) van de klei® kruidenier. Mede daarom zitten 4 vakbonden op dit punt niet op één lijn met de consume», tenorganisaties. De nadruk die vanuit deze hoek word; gelegd op lage prijzen is niet in het belang van de leder die in de detailhandel wer. ken. Als Konsumenten Kon- takt dezer dagen pleit voor het loslaten van de suiker, prijs, schudt Guus van Bet- ten van de Dienstenbond zachtjes het hoofd. Door ANP-verslaggever Ruud Klumpers OP 18 september gaan de in woners van de IJsselmeerpol- ders naar de stembus om het bestuur van Nederlands nieu we provincie, met de voorlopi ge naam Flevoland, te kiezen. Bij de verkiezingen wordt een grote opkomst verwacht, om dat de inwoners van het nieu we land sterk meeleven met het wel en wee van hun ge bied. Die betrokkenheid heeft volgens bestuurders van het gebied alles te maken met de pioniersgeest, de uit daging samen iets nieuws te ont wikkelen op de voormalige zeebo dem. Van een felle verkiezingsstrijd is in de nieuwe provincie niet veel te merken. Er valt ook niet veel te strijden, want de belangrijkste poli tieke partijen zijn het eens over de hoofdlijnen van het provinciaal be leid. Dat geldt bij voorbeeld voor de verbetering van de infrastructuur: het doortrekken van de Flevospoor- lijn via Emmeloord naar het noor den des lands en de aanleg van de autosnelweg A 50 (van noord naar zuid Nederland). Met het stimuleren van bedrijvig heid wil Flevoland de relatief hoge werkloosheid (in Lelystad bijna ne gentien procent van de beroepsbe volking) en de pendel van Almere en Lelystad naar met name Amster dam terug brengen. Op dit moment werken 7.500 mensen uit Lelystad op het oude land. Nadat de vestiging van bedrijven in de afgelopen jaren door de recessie nagenoeg tot stil stand kwam en ondernemingen in de polders hun deuren moesten slui ten, gaat het sinds kort economisch weer wat beter in de polders. Wezenlijk voor haar ontwikke ling vindt de nieuwe provincie eveneens dat de geplande groei van het aantal inwoners wordt gehaald. Nu nog telt Flevoland een kleine 170.000 inwoners. Dat zijn er te wei nig voor een volwaardige provincie. Dit aantal moet daarom in het jaar 1990 200.000 en in het jaar 2000 zo'n 360.000 zijn. Dit betekent dat het programma Eensgezindheid over grote lijnen. voor de woningbouw moet worden gehandhaafd. Helemaal gerust is iedereen daar in Flevoland niet op, omdat gemeenten op het oude land meer willen gaan uitbreiden dan tot nu toe de bedoeling was. Die wo ningbouw zou ten koste kunnen gaan van de uitbreiding in Flevo land. In dat geval komen de beide groeigemeenten Lelystad en Almere in ernstige financiële problemen. Het verder ontwikkelen van de recreatieve en sportieve voorzienin gen staat eveneens hoog genoteerd in Flevoland. Als alles volgens plan verloopt, krijgt Lelystad het groot ste watersportcentrum van Europa. Het moet eventueel geschikt zijn als zeilaccommodatie voor Olympische Spelen in 1992. Flevoland spant zich ook in voor het verwezenlijken van een zeer groot recreatief en educa tief project dat Waterwonderland moet gaan heten en alles heeft te maken met water. Eensgezind is de nieuwe provincie ook over de inpol dering van het Markermeer. Minder op één lijn zitten de poli tieke partijen in Flevoland over de bouw van een kerncentrale in de ge meente Noordoostpolder. Weliswaar is geen enkele partij enthousiast over de vestiging van zo'n centrale, maar het CDA en de VVD sluiten de mogelijkheid ervan niet uit. De PvdA is zonder meer tegen. In vergelijking met de andere elf provincies krijgt Flevoland een be perkt aantal ambtenaren. Het zul len er niet meer dan ongeveer 200 zijn. De kleinschalige opzet van het provinciale apparaat heeft te ma ken met het besluit geen extra kos ten te maken voor het stichten van Flevoland. Tevens wil men er bu reaucratie voorkomen. Weliswaar krijgt Flevoland een volwaardig ta kenpakket, maar de nieuwe provin cie gaat - meer dan in andere pro vincies het geval is - beleidsonder delen zoals woningbouw delegeren aan de zes gemeenten: Lelystad (hoofdstad), Almere, Noordoostpol der, Dronten, Urk en Zeewolde. De belangen van de polders in het nieuwe land mogen gelijk zijn, maar hun aard is sterk verschillend. Zo heeft de Noordoostpolder een agrarisch karakter. Hier hebben zich vooral de boerenbedrijven ge vestigd waarvoor op het oude land geen ruimte was. De woonwijken van Emmeloord, centrum van de Noordoostpolder, zullen niet sterk worden uitgebreid. Anders ligt dat in noord-oost en zuid-west Flevoland. Daar zijn wel iswaar ook uitgestrekte landerijen, maar er ontstaan ook echte steden: Lelystad, en Almere, beide bedoeld als overloop van de Randstad en het Gooi. Lelystad telde in 1980 nog 43.000 inwoners, nu zijn dat er 56.000 en in het jaar 2000 zal dat aantal zijn opgelopen tot 100.000. Almere, dat nu nog 40.000 inwoners heeft, moet er in dat jaar 151.000 hebben. Het gaat veelal om mensen uit de oude saneringswijken in grote steden. Ze verlangen veelal naar een huis met een tuintje in de frisse polderlucht. Daar komt het hoge voorzieningen niveau dan nog als pluspunt bij De ontwikkeling naar gemeenten met een stads karakter heeft in Le lystad en Almere ook geleid tot forse stijging van de criminaliteit Vooral winkeliers in de stadseent;; klagen over vandalisme. De winkels in het centrum van Lelystad willen zélfs een eigen politiepost om eind aan die overlast te maken. De verscheidendheid aan polder- bewoners komt tot uitdrukking ie hun politieke voorkeur. In 4 Noordoostpolder vormen CDA ei VVD de meerderheid en in Urk zijn dat vooral dé kleine christelijks partijen, terwijl in met name Lely stad en Almere de linkse partijen favoriet zijn. Ook is daar als reactie op de aanwezigheid van buitenlan ders de Centrumpartij actief. In 4 gemeenteraad van Almere heeft 4 partij twee zetels. Volgens de prog noses maakt de CP overigens geen kans op een zetel in Provinciale Sta ten. Links zal volgens een enquêts de meeste stemmen krijgen. Het toenemende aantal inwonen van Lelystad en Almere heeft tol gevolg dat het aantal op de consu ment gerichte gerichte bedrijven ei sterk toeneemt. Het ene winkelcen- trumn na het andere wordt er uit de klei gestampt. Een gevolg van hel stijgende aantal inwoners is ook dal dagbladen mogelijkheden zien voor een groei van het aantal abonnees Ze voeren een verbeten strijd om de lezersgunst. Het blijkt dat de nieuwkomers in de polders - ongeacht hun herkomsl - zich er vrij snel thuisvoelen, al moeten ze nog wel aan elkaar wen nen. Het zijn de groeistuipen van de twee gemeenten. De saamhorigheid van de Flevolanders blijkt ondei andere uit het zeer grote aantal ver enigingen in een gemeente als Lely stad. Er is bij voorbeeld geen sport of andere vrijetijdsbesteding te be denken, of er is wel club voor. Dal heeft overigens ook te maken met de gemiddeld jonge leeftijd van de in woners. Een andere voorbeeld gemeenschapszin in Flevoland zijn de vergevorderde plannen vooreen eigen regionale omroep. Als minis ter Brinkman van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur de initiatief nemers van het radio-station hun zin geeft, beginnen de uitzendingen voor Flevoland op 1 januari 1986. Door Jan Bouurmans „DIT jaar moet het eruit komen." De anders zo zekere toon van Mient Jan Faber, de spil van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV), had deze keer toch een wat onbestendige ondertoon. Met zijn uitspraak speelt hij ook riskant spel. Fa ber heeft het komende jaar tot niets meer of minder dan het oogst jaar van zijn vredesbe weging gebombardeerd. Maar hij ziet die oogst niet zó geruststellend tegemoet. Want Faber heeft het dan bslist niet alléén over het lo pende Volkspetitionnement tegen de kruisraketten van Woensdrecht, dat blijkens de eerste signalen afstevent op een grandioos succes. Dat zou meer zijn dan de 'beroeps krachten' van de vredesbe weging na de massabetogin gen van Amsterdam en Den Haag hadden verwacht, om dat een zekere moeheid on der de vredesactivisten niet te ontkennen valt. Maar Faber en de zijnen lijken een grandioos succes van het petitionnement eer der te vrezen dan zich eraan op te trekken. Want ze zien het 'zwarte gat' erna opdoe men. Ze hebben namelijk in de wandelgangen van het Haagse Binnenhof al lang te horen gekregen dat die kruisraketten er hoe dan ook zullen komen; CDA en WD zullen ervoor zorgen dat de kruisrakettenzaak vóór de eerstvolgende verkiezingen is beklonken, petitionnement of niet. Faber is een realist en hij ziet de bui best hangen. Wa neer ondanks alle publieke successen de kruisraketten er toch komen, is het gevaar erg groot dat vele sympathisan ten de vredesbeweging de rug toekeren onder het motto 'het haalt allemaal toch niks uit'. Van oudsher heeft het IKV op een veel bredere basis ge werkt. Het is dan ook alles behalve toevallig dat het be raad het laatste jaar druk doende is geweest de achter ban weer dat bredere per spectief voor te houden en de moordende fixatie op de kruisraketten te doorbreken. Maar daar hebben zich ook meteen de eerste moeilijkhe den geopenbaard. De vredes beweging, het IKV niet uit gezonderd, kreeg een gewel dige toevloed van sympathi santen en actievoerders toen de strijd werd toegespitst op de kruisraketten. Toen scho ten de plaatselijke IKV-ker- nen als de bekende padde stoelen uit de grond. Binnen die plaatselijke kernen blijkt nu een niet onbelangrijke weerstand te bestaan om de 'strijd' weer op de oorspron kelijke brede leest te schoeien: een eerste duidelijk signaal, dat in de nabije toe komst met afkalving reke ning moet worden gehouden. Financiële perikeltjes zijn een tweede signaal. Het gaat meer om een ontstane one venwichtigheid in de finan ciële huishouding, beklem toonde IKV-voorzitter Jan van Putten onlangs, die rechtgetrokken moet worden. De bijdragen van de aange sloten kerken zijn al die ja ren gelijk gebleven terwijl de kosten zijn gestegen, maar daar zit niet direct het knel punt. De gestegen kosten werden tot nu toe opgevan gen door de incidentele bij dragen, die voornamelijk af komstig waren van de losse aanhang. En daar zit een beetje de klad. Dat IKV-voorzitter Van Putten een bij voorbaat ne geren van het Volkspetition nement door de vaderlandse politiek aan de kaak stelt als minachting van de democra tie, is beslist ook een uiting van machteloosheid. Het schot voor de boeg dat het IKV zich bezint op de vraag of men met de acties de weg van de parlemenraire demo cratie nog wel kan blijven bewandelen, klinkt ook drei gender dan men waar zou kunnen maken. Maar de titel van de discussienota 'De Mient Jan Faber maat raakt vol' tekent wel de groeiende frustratie hetgeen op zichzelf een politiek rele vant gegeven is. 'Vredesgoeroe' Mient Jan heeft zijn oogstkaarten ech ter niet alleen op de uitslag van het Volkspetitionnement gezet. „Het moet er dit jaar uitkomen" sloeg ook op de Kamerverkiezingen van vol gend jaar. Het IKV en aan verwante vredesbewegingen hebben nu al zoveel jaar in spiratie en transpiratie geïn- - foto anp vesteerd in het kweken van een andere mentaliteit ten aanzien van bewapening en ontwapening, dat de vruch ten daarvan de komende parlementsverkiezingen moeten blijken, zo heeft Fa ber verklaard. De verkiezin gen moeten tonen hoe diep de antikernwapengezindheid in de Nederlandse samenleving wortel heeft geschoten. Dat nu is hoog spel spelen, want maar zelden hangen kiezers zich in het stemhokje op een één enkele zaak. En het is 11a al deze jaren een zeer onge wisse zaak dat de kiezer zijn stem in 1986 zal ophangen aan de atoomwapens. Een derde aspect dat tel IKV van zuinigjes naar de toekomst doet kijken, is relatie tot de kerken. Het op treden van de tegenhanger 'Interkerkelijk Comité Twee dzij dige Ontwapening' (K' TO) - wier creativiteit t uitsluitend bestaat in bestrij ding van het IKV - heeft de open discussie op het kerke lijke erf allesbehalve bevor- derd' Voornaamste ICTO doel lijkt te zijn de discus® van het kerkelijke erf te ja gen. Kerkleiders zijn in e# geval terughoudender ge' worden. Desondanks heeft Faber gesteld dat ook de M het IKV aangesloten kerke" het komende jaar zulle" moeten laten zien welke pW ze bereid te betalen indier hun principiële afwijzi"! van de nucleaire bewape' ning, in het verleden een e" andermaal officieel tref woord, eenvoudigweg word genegeerd. „De kerken kun nen het hoofd niet in schoot leggen", bezwoe- Mient Jan op een recen» persconferentie, daarmee impliciet preluderend op verwacht 'hoofd-in-®' schoot'effect van een ono^ kend aantal andere aanhad' gers in de nabije toekomst Wat het IKV van de k<*' ken in elk geval verwacht, de moed te weerstaan a- een stroming die de discuss' in eigen huis dood wil sla". Als die moed het komen jaar niet blijkt, wordt voor Faber en de zijnen e® erg schrale oogst. Erg zonh® ziet het er allemaal niet uit WOENSDAG 11 SEPTEMBEf Van onze Haagse redactü jen Haag - De Federatieve Groe kamerverkiezingen op twee of nu ïaseert die verwachting op de uit] iese verkiezingen van juni vorig ,rocent van de stemmen behaalde. Omgerekend zou dat twee amerzetels hebben opgele verd. Dit bleek in Den Haag 3ii de officiële presentatie van ge Federatieve Groenen. De partij rekent nu evenwel een veelvoud daarvan, om- jat vorig jaar een zeer korte verkiezingscampagne was yeggelegd voor wat toen nog je Europese Groenen heette, ildus F. Eppink, één van de ■gslieden van de Federatieve Groen; was d< van St moest tussen beweg. trooi c betwis Eppi geen s nen lin tieke i ment. Meei Van onze Haagse reda DEN HAAG - Minister De Koi pen) zal zo snel mogelijk pro yplossing te vinden voor de f gerezen zijn over de uitvoeri ïaalrecht in de bijstand. De gemeentelijke sociale diens roor het uitvoeren van deze nieu ;eld zullen krijgen, terwijl er ook i logal wat onduidelijkheden zijn. De minister heeft de Kamer iat gisteren laten weten. Daarop is besloten dat de be- landeling in de kamer die roor vandaag en morgen op iet programma stond uit te (tellen met minstens een week. Het verhaalrecht in de bij - itand heeft betrekking op een lieuwe regeling waarmee het tabinet de gemeenten wil ver dichten bijstandsgeld terug te rorderen van gescheiden men- ;en, als blijkt dat die te veel ;eld hebben gekregen. Dat san bijvoorbeeld doordat bei- le partners de opvoeding van lun eventuele kinderen voor jun rekening nemen, terwijl :en van beiden (meestal de /rouw) bijstand krijgt omdat lie kinderen bij haar wonen. 3ok de nihil-bedingen, waar lij ex-echtelieden afspreken leen alimentatie te zullen vra- len of betalen en waardoor recht worder we reg< De (socialf te bezv onder 1 te weit trekke: voeren een en op hun >EN HAAG (ANP) - Vanaf eigende week maandag mo ei winkeliers geen draadloze eiefoons meer in hun etalage koop aanbieden. In feite is an alle handel in zendappa- atuur, die niet is goedgekeurd oor de PTT en waarvoor geen Tuchtiging is gegeven, verbo- en. be Radiocontroledienst tCD) is echter niet van plan ter gelegenheid van het in 'erking treden van de nieuwe opalingen in de telegraaf- en nofoonwet de bezem te halen oor Nederland, zo zei de oofddirecteur technische za- van de PTT, ir. C. de Jong. het bezit van illegale ^ndapparatuur, een misdrijf, ■aat vanaf 16 september een ■raf van ten hoogste een half iar gevangenis of 50.000 gul- eb boete. De boete is vertien- oudigd, vooral om de handel zendpiraten af te schrik- UTRE< maand Vereni bevruc aanvra nauwe De z de pa constar voorlic zaterd; meer d De dag al zaal m grote z faculte versite kunnei organi: mensei „De heeft 0 wel eet de Nee een he stelt b< vrucht deze b< nu eii kracht dus be: van de Volg de achl enkele de wac kenhui ste en heeft d noteert met he we kan led wordt blijkbaar nerveus nu het unJ1? P'aatsen van kruisraketten goed ên 'o alt''d deed moet '-)e ^r'es de del L het volkspetitionnement - een gro eot"rt°P voorhand te kleineren en verda ie vr Pet z'ctl tegen de democratie dt lens?a9ste"in9 'demagogisch'. De orgai an 0 v°orkomen alsof het parlement Dat330 aan de Ul,sla9 van deze 'volksra et ia Is na,LJÜdijk flauwe kul. ledereen 1 emr h e woord heeft. De uitkomst van I an el Pet Par|ement in feite tot niets. 'el -Tenjocratisch inzicht getuigen als Kr Da w en betrekken in hun uiteindelijke 3chtverwijt het Komlté Kruisrakets reet n? pe,ltie te gemakkelijk inzet als Hddei besluit te voorkomen. Dat sl ct 'van bet volkspetitionnement is L n 0J Het wordt hoogst zelden voc Jies l den Politieke zaken gebruikt. iQeniin n m°9elijk blijken hoe onbelar Is He vlvindt. Of is hij bang dat straks zijr Ütoch eer^rheid van de Nederlandse 1 En t ai 'Ja' moet verkopen? e u„bassant suggereert de CDA-leider demrns' bunnen beïnvloeden. demagogie. Hier pas

de Stem | 1985 | | pagina 2