:ws! 6,6 MILJOEN TON TE OOGSTEN Zeven rijstroken tile ONTWAPENING, 0KE. EENZIJDIG, NEL Van langer naar beter leven Smit-Kroes tegen WD-visie Markermeer Milieuraad wil strengere eisen voor raffinaderijen I )e$re|yd Braks wil net van toervaarwegen door Nederland VOLKSPETITIONNEMENT? Gevaarlijke combinatie enda kheden KAS-/SPAAR- CERTIFICATEN rvaluta in opkomst, and haakt er op uwe en interes- en depotrekening, s, kas- en spaar- mm 'ns langs of bel or u in ECU'S and h b-694303/694399 'BINNENLAND GEZONDHEIDSZORG VERLEGT AANDACHT BINNENLAND Ivens krijgt in Parijs Gouden Kalf BESTEM COMMENTAAR Modelvliegtuigen Spaarpot voor groot woningonderhoud Beveiliging gaat af op ogen ZEELAND EN BRABANT VOLDOEN AL Teken het volkspetitionnement niet. Verscheur het kaartje. T5 PAGINA? gan - FOTO AFP op compromissen te n. Hij wil ndividuele aanwijzen die impor- lemmeren, exporten ëren en dumpen op de narkt. „De spagetti- met de EG is ons goed en", aldus een mede- r van de president n. r het het lijkt onwaar- ijk dat de Amerikaan- lksvertegenwoordigers nog bij speldeprikken agetti willen laten. Ze lust op veel zwaarder tionistisch geschut, likijnen zowel als De- ten. De dertiger jaren, n soortgelijke anti-im- etten Amerika en de ereld in een diepe de- e stortten, lijken al te geleden om nog af- wekkend te zijn. Voorhoeve: ...Geen paniek- zijn ontoelaatbare acties i onschuldigen." Tweede Kamer maakt aan de vooravond van -jesdag, nog maar een 'g weekje van. Vandaag ns het vragenuurtje een e interventie van Bec- en Lankhorst (PPR) de volgens hen beperkte oed van de Haagse ge- nteraad op de benoeming de nieuwe burgemeester ermans; daarna uitge- ider debatten over het haalrecht in de bijstand ver een meer samenhan- onderwij svoorrangsbe- waarmee Deetman be- t dat hij meer aandacht voor kinderen in achter- dsituaties. ot slot nog wat kleinere tjes: over de executie enkele vakbondsleiders ndonesië en de Neder- ~e reactie daarop (oppo- woedend dat de regering heeft gedaan, CDA en dik tevreden), en over ormele regeling van de al overeengekomen grens- igingen tussen de pro- ies Zuid Holland, Zee- en Brabant. e Eerste Kamer heeft als rnaamste agendapunt de 'chting van de Postbank. eindredactie: Frans Boogaard 40-13456 at 50, 01650-39326 at 10. 01178-1740 aiNSPAG 10 SEPTEMBER 1985 T28 PAGINA 3 AMSTERDAM (ANP) - In de gezondheids zorg verschuift de aandacht in toenemende mate van levensverlengende naar levensver- beterende maatregelen zoals de preventie van ziekten en revalidatie. De directeur-generaal van de volksge zondheid, J. van Londen, zei dit in Amster dam bij de opening van een internationaal symposium over oogkasaandoeningen. Hij constateerde, dat de beperkte financiële mid delen een barrière vormen voor deze ver schuiving, terwijl die anderzijds geboden is voor een doelmatige besteding van het be perkte budget. Van Londen herinnerde aan de plannen 0m de organisatiestructuur van de hulpver lening aan blinden en slechtzienden te wijzi gen. Zorg dichtbij of in de thuissituatie, reva lidatie, training, omscholing en informatie over hulpmiddelen staan daarbij voorop. Er is een regionalisatieplan ontwikkeld, dat in houdt dat er zes regionale centra komen met verschillende soorten deskundigen die hulp bieden aan (thuiswonende) blinden en slecht zienden van alle leeftijden. De politiek spreekt zich binnenkort over dit plan uit. Aan het congres in Amsterdam nemen ruim 300 specialisten op het gebied van oog kasaandoeningen deel. Zij komen uit 34 lan den. De belangrijkste onderwerpen zijn nieu we onderzoektechnieken, de behandeling van oogkastumoren en de plastische chirurgie van oogkasmisvormingen. De diagnostiek en behandeling zijn de afgelopen tijd zo verbe terd, dat het bij kwaadaardige tumoren van de oogkas in tegenstelling tot vroeger in de meeste gevallen mogelijk is om het oog te be houden. Volgens de organisatoren kan dat alleen in hooggespecialiseerde centra met teams van deskundigen op verschillende terreinen. LELYSTAD (ANP) - VVD-minïster Smit (Verkeer en Waterstaat) heeft zich op een partijbijeenkomst in Lelystad sterk af gezet tegen de opvatting in het ontwerp- verkiezingsprogramma van haar partij dat het Markermeer niet moet worden ingepolderd. Smit sprak hoop en verwachting uit dat de algemene ledenvergadering van de liberalen bij de definitieve vaststel ling van het program het standpunt zo danig wijzigt, dat dat op één lijn komt met de opvatting van het huidige kabi net, dat. zich in principe heeft uitgespro ken vóór inpoldering, maar zich niet wil vastleggen op het tijdstip waarop die Markerwaard een feit moet worden. Volgens de bewindsvrouwe is het ka binetsstandpunt een zorgvuldig compro mis tussen haar partijgenoot en collega Winsemius (VROM), waarin de aspecten milieu, ruimtelijke ordening, landbouw, economie en waterstaat tegen elkaar zijn afgewogen. Smit vertrouwt er op dat de Minister Smit-Kroes. - FOTO ARCHIEF DE STEM WD-ledenvergadering tot de overtui ging komt dat 'de polder Markerwaard, op het juiste moment, op de juiste wijze en op een financieel gezonde basis aange legd, het landsbelang in de toekomst zeer zeker zal dienen'. WD-leider Nijpels, die na de minister op dezelfde bijeenkomst het woord voer de, verwacht dat bij de vaststelling van het definitieve verkiezingsprogramma van zijn partij de Tweede-Kamerfractie inzake de inpoldering van het Marker meer de kant zal kiezen van de partijge noten-ministers Smit-Króes en Winse mius. In het ontwerpverkiezingsprogramma van de WD voor 1986-1990 wordt die in poldering van de hand gewezen. Dit deel van het ontwerpverkiezingsprogramma stuit ook op veel verzet binnen de regio nale afdelingen van de WD in de toe komstige twaalfde provincie Flevoland. Die afdelingen hebben steeds gestreefd voor aanleg van de Markerwaard. De minister stipte ook de kustuitbrei- ding tussen Hoek van Holland en Sche- veningen aan. Zij was niet optimistisch over de berekeningen van het zogeheten rapport-Waterman. De voorlopige ex ploitatie-berekeningen daaruit belopen naar haar zeggen een tekort van 1,5 tot 2 miljard gulden. Smit denkt dat financiële participatie van het rijk naar het zich laat aanzien onontkoombaar zal zijn. Bietencampagne onder druk Overval SNEL ingrijpen van een ar restatieteam van de gemeen tepolitie Utrecht heeft voorko men dat twee bankrovers na een gewapende overval op een lankfiliaal in de wijk Over- vecht er met de buit van ruim 250.000 gulden vandoor konden gaan. Direct na de overval kon tweetal, C. van de S. (34) tiitNieuwegein en A.H. (23) uit Utrecht, in de boeien worden igen. Het arrestatieteam was op weg naar een oefening toen de melding van de bank overval werd ontvangen. Contract EEN delegatie uit de stad Tianjin in de volksrepubliek China heeft tijdens een bezoek aan Groningen twee contrac ten afgesloten met een geza menlijke waarde van enkele miljoenen guldens. De Chine zen brengen een bezoek aan "■roningen op uitnodiging van een Groninger handelsdelega- ;ie die eerder dit jaar in China was. Zelfstandigenaftrek DE zelfstandigenaftrek voor mdernemers die geen nv of bv lebben gaat per 1 januari 1986 gulden bedragen bij een winst van minder dan 72.715 lulden. Ligt de winst tussen 12.715 en 75.790 gulden dan is de aftrek 5.125 gulden. Tussen '5790 en 78.865 is de aftrek 1-625 gulden. Tussen 78.865 en 11.940 is de aftrek 4.125 gulden en boven de 81.940 is de aftrek 1.625 gulden. Deze bedragen worden nog aan de inflatie correctie aangepast. fdartentekort ffi zijn nogal wat postkanto ren, die handtekeningenkaar ten voor het volkspetitionne- ment tegen de kruisraketten «kort kwamen. Het gaat om ettelijke tienduizenden kaar ten, die alsnog door de PTT nabezorgd worden. Dat heeft een woordvoerder van de PTT meegedeeld. Dit is volgens hem één van de drie 'edenen waarom een aantal kaarten niet op de juiste plek terecht is gekomen. Volgens not Komité Kruisraketten Nee pat het om ongeveer 160.000 kaarten en dat aantal komt aardig in de buurt van de schatting van de PTT. Van een onzer verslaggevers BREDA/AMSTERDAM - Het slechte weer van de afgelopen weken heeft ook de bietente lers parten gespeeld. Het is voor de suikerin dustrie de vraag of de campagne op tijd kan beginnen. Suiker Unie Breda, grootste suikerfabrikant van ons land, wil in Zuidwest-Nederland op maandag 23 september in Dinteloord, Zevenbergen, Roosendaal en Sas van Gent van start gaan. „De boeren hebben am per het graan binnen en de aardappels zitten nog in de grond. Als het slechte weer aanhoudt komt de plan ning in de knel," aldus ir. H. Vlam, directeur produk- tie en research van Suiker Unie. Vorig jaar was Suiker Unie als gevolg van de sterke na- groei van bieten met kerstmis niet klaar. Er moest doorge werkt worden. Nu hoopt men toch rond 19 december de cam pagne te kunnen afsluiten. Suiker Unie. en concurrent CSM (Centrale Suiker Maat schappij met onder meer fa brieken in Breda en Sas van Gent) -moeten tijdens de ko mende campagne samen 6,6 miljoen ton bieten verwerken. Het totale bietenareaal is dit jaar 130.000 hectare. De op brengst die^ met het meerjarig Van onze correspondent PARIJS - De in Parijs woon achtige Nederlandse cineast Joris Ivens ontvangt morgen avond uit handen van minis ter Brinkman van Cultuur het 'Gouden Kalf' dat hem op de laatste filmdagen in Utrecht is toegekend voor zijn gehele werk. Deze hoogste Nederlandse filmprijs wordt Ivens uitge reikt op een receptie in het In- stitut Néerlandais in de Fran se hoofdstad. Naar verluidt zal minister Brinkman bij die ge legenheid een extra subsidie van 100.000 aankondigen voor het Nederlands Filmmu seum in Amsterdam. Direc teur Jan Vaal zal dit geld kun nen besteden aan het catalogi seren van het colledige werk van Ivens. Joris Ivens, die al vele jaren in Frankrijk woont en vorig jaar door president Mitter rand werd benoemd tot ridder van het Legioen van Eer, heeft onlangs in Italië een hoge staatsonderscheiding gekre gen. HET Midden-Oosten blijft een haard van onrust. Het machtsva cuüm dat na de terugtocht van het Israëlische invasieleger in -entraal Libanon is ontstaan, heeft in en rond Beiroet geleid tot goedige gevechten tussen elkaar beconcurrerende Islamitische Ook christelijke milities zijn bij deze burgeroorlog be- oKken. De Libanese regering blijkt niet in staat tussenbeide te heS6n heeft nu offic'eel aan Syrië 9evraa9d om de orde ,e Wat zuidelijker, op de bezette westelijke Jordaanoever en in de ^astrook, is de situatie al niet veel beter. Daar voert het Pales- kói verzel een verbeten guerilla tegen al even fanatieke joodse gisten, die zich in het bezette gebied hebben ingegraven. i,,l er die kolonisten vallen bijna dagelijks slachtoffers als gevolg U aansla9en door Palestijnse terreurcommando's. Gewapende tj. Slachten proberen het Palestijnse geweld met strafexpedi- pvni en met als enig resultaat, dat de toestand met de dag exPtosiever wordt. lette fe9erin9-Peres heeft nu troepenversterkingen naar het be- leap §eblecl 9estuurd. Het lijkt echter niet waarschijnlijk dat het Scah-spireai van geweld kan doorbreken. Het wankele Israëli- van rik et is zelf hopeloos verdeeld over het beleid ten aanzien liikri i Zette 9e£'eclen. De ene helft zj,et ze als een onlosmake- het d Aan de s,aat lsrae|. de andere wil over de toekomst ervan zwalk 7?rat,'eren praten. Die tweeslachtigheid resulteert in een Daarv beleid, dat de bevolking weinig vertrouwen inboezemt. lsrae^Qhek'iteren W86r extrem'slen 'n het Palestijnse en - 9e politieke crisis in Israël gaat gepaard met een economische. ua,|s een gevaarlijke combinatie gemiddelde correspondeert is iets lager dan die van verleden jaar. Ir. Vlam wijst er op, dat het suikergehalte van de bieten door de slechte zomer onder het langjarige gemiddelde ligt. Suiker Unie verwacht deze campagne 540- a 550.000 ton suiker te fabriceren, wat over eenkomt met het quotum (ge garandeerde hoeveelheid sui ker). Vorig jaar werd er bij Suiker Unie 575.000 ton suiker geproduceerd. Ook dit jaar kan de Bredase onderneming over 950 losse campagnemede werkers beschikken. In de afgelopen jaren heeft Suiker Unie in het bedrijf in Dinteloord een kleine 100 mil joen gulden geïnvesteerd om de bieten beter te kunnen ver werken en ook voor de komen de tijd staan er miljoenenpro jecten op stapel. Al die inves teringen zullen ertoe leiden, dat Dinteloord één van de mo dernste suikerfabrieken van Europa wordt. De fabriek in Zevenbergen gaat volgens ir. Vlam -andere berichten ten spijt- na de campagne van '87 dicht. Al zullen er voor suikerop- en uitslag wel een man of 15 blij ven werken. Naar de mening van de nieuwe agrarisch-directeur van CSM, ir. F. Olieman, val len veel bietenpercelen in Zuidwest-Nederland vergele ken met percelen elders in het land nogal mee. CSM heeft, al dus ir. Olieman, van de ko mende campagne gematigde verwachtingen. De boeren die voor CSM werken hebben sa men 53.000 hectare voor de teelt van bieten. Pieter van Vollenhoven heeft op het terrein van de Flevohof in Dronten de opening ver richt van het 14e wereldkam pioenschap radiobestuurde modelvliegtuigen, klasse kunstvlucht. Tot vrijdag zijn er op de Flevohof trainingen en wedstrijdvluchten. Zater dag zal een vliegshow, waar aan ook de grote luchtvaart een bijdrage levert, het evene ment afsluiten. (ADVERTENTIE) wijn en gedistilleerd Tel. f015)569324 Een file ter breedte van zeven rijstroken en met een lengte van enkele kilometers zet velen klem. Zo gebeurde gisteren in Rotterdam-Zuid, waar na twee ongevallen een gi gantische opstopping ontstond. Zelfs vanuit de lucht een imposante hoeveelheid auto's. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Winse mius (Milieubeheer) moet de raffinaderijen in Nederland en met name Shell-Europoort, alsnog verplichten de uitstoot van zwaveldioxide en stiksto foxiden verder te beperken. Dat zegt de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne, het hoogste adviesorgaan van Winsemius, in een advies dat woensdag wordt vastgesteld. Volgens de raad is de verzu ring van het milieu een zo groot probleem, dat na de aan pak van de kolencentrales, bio-industrie en het autover keer de raffinaderijen niet langer buiten schot kunnen blijven. Zwavel- en stikstofo xide zijn de belangrijkste ver oorzakers van zure regen. Volgens de Milieuraad zou het Nederland sieren als het zich aanpaste aan de West- duitse normen, die beduidend strenger zijn dan de door Win semius voorgestelde. Boven dien zijn de Westduitse deel staten later gezamenlijk nog een verscherping overeenge komen van de normen die de Bondsregering ai in de Gross- feuerungsanlagenverordnung had vastgelegd. De raad wil dan ook het streven van Winsemius om de uitstoot van zwaveldioxide en stikstofoxiden in het jaar 2000 tot 200.000 en 345.000 ton terug te brengen, al in 1990 gereali seerd zien. Dat kan door de raffinaderijen tot schoner werken te verplichten en door de kolencentrale in Bugge- num, tegen meerkosten van DE BILT (ANP) - De woning bouwverenigingen willen zes van de 58 miljard gulden aan leningen vervroegd aflossen om met het rentevoordeel hun reserves te kunnen aanvullen voor onder meer groot wo ningonderhoud. Dit heeft het Nederlands Christelijk Insti tuut voor de Volkshuisvesting maandag meegedeeld. Om eenvoudige huurwonin gen te kunnen bouwen lenen de corporaties geld van de overheid. Dat betalen zij door gaans in vijftig jaar terug. Voor tien procent van het to taal aan leningen van 58 mil jard gulden moeten de corpo raties een hoge rente vergoe den. Door dit bedrag van zes miljard gulden opnieuw te le nen bij banken tegen de huidi ge lage rente, kunnen ze het rijk in een klap afbetalen. Het voordeel dat ontstaat door het verschil van de hoge rente en de huidige rente wil len ze aan hun reserves toe voegen. -J «j i? Eerst even sport. Mandlikova won van Navratilova: niet te gelova! De keeper van Den Bosch scoort en niet eens in eigen doel. Dat opent perspectieven. Alle veldspelers kunnen naar huis. Dat scheelt al direct twintig salarissen. Er is grote na-bezorgdheid bij de PTT, want er zijn niet ge noeg kaarten voor het volkspe titionnement tegen de kruisra ketten. Volks PTTionnement. De organisatie KKN het haast niet meer bijbenen. De mensen die geen kaart mochten ontvangen, hebben nu een nieuw comitee opge richt: KKJ, Komitee Kaarten Ja. In Den Haag heben ze daar iets op gevonden. Volgende week dinsdag rijdt een koetsje door die stad om de kaarten tegen de raketten op te halen. Een leuk koetsje van goud! Bericht aan boeven: als u een oogje hebt laten vallen op kostbare spullen in het huis van iemand anders, dan kunt u dat beter in uw zak houden. Er is een apparaatje uitgevon den dat uw oog onmiddellijk vastlegt, zodat u later snel in gerekend kunt worden. Jaja, oog om oog, tand om tand. MERIJN UTRECHT (ANP) - Een infrarood lichtstraaltje dat de achterkant van het oog aftast, waar het bloedvatenstelsel bij ieder individu anders is, is de nieuwste ontwikke ling op beveiligingsge bied. Naast stemherkenners en identificatiesystéftien op de vingerafdruk is de oogidentificatie de derde vinding op het gebied van 'biometrische' beveili gingssystemen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een net van vaarwegen voor de toer- vaart van 3900 kilometer, met minimum-dieptes en minimum-doorvaarthoogtes bij bruggen en andere kunstwerken: dat is wat het kabinet de komende paar jaar wil gaan realiseren. 16 miljoen per jaar, alsnog rookgasreiniging op te leggen. Andere maatregelen zijn: verplicht gebruik van steen kool met een lager zwavelge- halte; strengere uitworpeisen voor zware metalen, en vermindering van de uit stoot van stikstofoxyden door de toepassing van nieuwe ka- talytische technieken; daar mee wordt ook in Nijmegen al geëxperimenteerd. Een deel van de Milieuraad is overigens bang dat toepas sing van de Westduitse nor men in Nederland de raffina- gesector ernstig in gevaar zou kunnen brengen. Dit deel van de raad wil alleen strengere normen in Europees verband, en niet alleen samen met de Bondsrepubliek. Het toervaartnet moet alle grotere watersportgebieden, zoals de Noordzee, Wadden, IJsselmeer en Delta wateren met elkaar gaan verbinden. Ook een aantal van de kleine re wateren (kanalen, plassen en meren) moet beter toegan kelijk worden gemaakt. Maar in Zeeland en Brabant zijn vooralsnog geen aanpassingen nodig, zo blijkt uit een beleids stuk van minister Braks (Landbouw en Visserij), waar aan ook de ministers Winse mius (Milieubeheer en ruimte lijke Ordening), Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat), staatssecretaris Van Zeil (Eco nomische Zaken) en de elf pro vinciebesturen hebben meege werkt. Volgens het stuk van Braks, waarover ook de ANWB en het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond zich heb ben uitgesproken, zitten in het hoofdtoervaarnet ruim 1600 bruggen, sluizen en kabe loverspanningen. Van deze kunstwerken voldoet 2,7 (vaste of te lage bruggen) niet aan de gestelde normen. Bo vendien is 173 kilomter vaar water (4,4 te ondiep. Daarnaast, vindt het kabi net, wordt nog op te veel plaatsen tol geheven en wor den tal van sluizen en bruggen maar een beperkt deel van de week bediend. In Nederland beschikken zo'n 110.000 mensen over een voor de recreatietoervaart ge schikte, met kajuit uitgeruste zeil- of motorboot. Voor de verlangde aanpassingen zijn ettelijke miljoenen guldens nodig. (ADVERTENTIE) leken bet volkspetitionnement niet. Het bevordert de vrede niet en bet is gevaarlijk. Niet de kruisraketten bedreigen ons maar de Russische SS-20 raketten. Terwijl wij met onze handtekening protesteren tegen het plaatsen von 48 kruis raketten in Nederland en denken zo de wapenwedloop af te remmen, kiezen we in feite voor éénzijdige ontwapening. Oooikruisen we de onderhandelingen in Genève. Niet doen Niet tekenen. Verscheur bet kaartje. Wél doen: kies voor tweezijdige ontwapening. Steun het werk von het Interkerkelijk Comité Twéézijdige Ontwapening, als sympotbisont b 110,- per jam, als lid voor 130- per jour. Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICT0) Beukenlaan 2,1861EH Bergen (N.H.), Postgiro: 10.53.648.

de Stem | 1985 | | pagina 3