even..L UITBLAZEN Handelsoorlog tussen Reagan en 't Congres Pinochet politiek verder geïsoleerd SMREN IN ECU'S! 6,6 MIL. Gevaarlijke co Heer in 't verkeer AMERIKAANSE PRESIDENT NEEMT INDUSTRIE TEGEN ZICH IN gezondheids. Van langt BEStem com WIM KOCK BOM ACHTERGROND Principe Dure dollar Geschut Bhopal in Nederland Goalkeeper Haags hoogstandje Onschuldig Agenda 'PROTESTA' VAN OPPOSITIE GROOT SUCCES Nieuwe interessante spaarmogelijkheden European Currency Unit De ECU is als beleggings- en spaarvaluta in opkomst. Credit Lyonnais Bank Nederland haakt er op in met een groot aantal nieuwe en interes sante spaarvormen: spaar- en depotrekening, spaar- en termijndeposito's, kas- en spaar- - certificaten en obligaties. Kom 'ns langs of bel op om te horen wat wij voor u in ECU'S kunnen doen! t Qredit Lyonnais Bank Nederland Coolsingel 63,3012 AB Rotterdam, Telefoon 010 - 694303/694399 DINSDAG 10 SEPTEME WAAR mensen zich al niet aan ergeren. Zaterdag stond er een opsomming in de krant van zaken waaraan autorijders zich het meest ergeren. Bij dit soort' ver halen vraag ik me altijd af wie 'zichzelf erin herkent'. We hadden hier te maken met de Ergernis-toptien, het resul taat van een soort 'enquête' van het ANWB-blad 'De Kam pioen'. Ik zou zo'n enquête eer der hebben verwacht in de 'De Autokampioen', een blad dat niet ieder lid zomaar thuis krijgt, maar waarop je je spe ciaal moet abonneren. Dat maakt dat de 'Autokampioen' in elk geval voornamelijk door echte automobilisten wordt ge lezen. Met echte automobilisten bedoel ik lieden die net iets njeer in auto en verkeer zien dan middelen om mee van A naar B te geraken; mensen met belangstelling voor auto en wegverkeer, die iets verder gaat dan de benzineprijs of het voor en tegen van een verkeersdrem pel voor de eigen deur. Klachten 'De Kampioen' heeft niet het soort lezers dat je moet vra gen naar hun ergernissen. De genen die ertoe komen het blad uit de wikkel te namen zijn, ge tuige de ingezonden brieven, zeer actieve lezers/leden en te vens mensen die boordevol klachten zitten. Wat zij al niet meemaken bij Franse benzine stations, Italiaanse grensover gangen, in Oostenrijkse pen sions en vooral op en langs de weg. Af en toe staat er een brief tussen van iemand die ergens - minstens een dag rijden van Nederland, want daar begint pas Barbarije - beleefd of zelfs vriendelijk is behandeld. De lof die dan wordt neergeschreven is buiten alle proporties en een onbedoelde belediging van het volk waartoe de beleefd en vriendelijk uitgevallen verte genwoordiger hoort. Wie de lezers van 'De Kam pioen' dus haar hun ergernissen op de weg vraagt, komt aan het adres van mensen die, blijkens hun eigen brieven zo dom, on wetend en onervaren op stap gaan dat ze alücht wat te kla gen hebben als ze terugkeren. Vandaar misschien dat ik mij, in het volle besef dat ik in het verkeer geen toonbeeld van ge duld ben, in die ergernissen niet herken. Neem bijvoorbeeld ergernis nummer 1geen richting aange ven. Ik maak dat vaak mee. Vooral met fietsers. Erger ik me daaraan? Nee. Ik zie of voel toch wel wat ze van plan zijn. Ik vind het gewoon stom omdat zo'n fietser nooit kan weten of er niet een automobilist aan komt die op dat moment toe vallig iets aan het hoofd heeft dat niet primair betrekking heeft op de veiligheid van zijn medeweggebruikers. Dat komt voor. Mensen nemen hun zor gen ook mee in de auto. Opgebroken Erger ik me dan helemaal niet op de weg? Nou ja, zoiets, soms. Voorbeeld van de afgelo pen week: het is spitsuur, dus druk op de route naar huis. Bij het kruispunt besluit ik rechtsaf te slaan zodat ik verderop op een van verkeerslichten voor ziene kruising de hoofdweg op kan. Halverwege de twee kruis punten is de weg overdwars op gebroken en afgesloten. Oranje borden met zwarte pijlen wij zen de omleiding aan. Ik moet een lange lus terüg maken in de richting van waar ik ben geko men. Het ergert me dat de we genbouwer niet vóór het kruis punt waar ik rechtsaf sloeg heeft aangegeven dat de geko zen weg afgesloten was. Dan was ik gewoon doorgereden en op een ander kruispunt de hoofdweg zonder de hulp van verkeerslichten opgereden. Een ander voorbeeld, ook in een spitsuur. Ik sta op een se cundaire zijweg te wachten tot ik de drukke hoofdweg op kan. Van rechts komt een heel lang zaam rijdende file, gevormd door de verkeerslichten die een paar honderd meter verderop links staan. Daarvandaan komt, telkens als het licht op groen heeft gestaan, een pluk auto's. De file van rechts wordt nooit zo kort dat de staart mijn zijweg voorbij is dus moet ik er tussen zien te komen. Dat vraagt een beetje begrip van de medeweggebruikers. Als er van links weer even niets aankomt en er in de file een opening on- staat die op een gaatje begint te lijken, rij ik langzaam de weg op. Dan ziet de nog zeer jonge man die het beginnende gaatje heeft laten vallen me aankomen en haastig trapt hij het gas in om het gat gauw weer te slui ten. Een automatische hande ling uit blind egoïsme. Geluk kig knippert de automobilist na hem met z'n lichten ten teken dat ik kan invoegen. Knipperen In Engeland is het knippe ren met groot licht altijd een te ken dat je je gang kunt gaan; dat de ander even wacht of in houdt, behalve wanneer het om een achteropkomer gaat die wil inhalen. In Nederland neemt het knipperen met de lichten in deze betekenis ook toe. Ik vind dat prima, maar het heeft ook risico's. Dezer dagen stond ik op een drukke weg stil om linksaf te slaan. Achter mij vormde zich een snel groeiende rij wachtenden. Er naderde een tegenligger met knipperende lichten. Even dacht ik dat de bestuurder die rij achter me zag en mij even de gelegenheid wil de geven uit de weg te gaan, maar nee. Hij reed te snel en knipperde te driftig. „Haal het niet in je hoofd vlak voor m'n neus over te steken oen!" sein den de koplampen. Het was tenslotte een BBA-bus die even inhield om mij door te laten en zo de file weer op gang bracht. Zulke dingen zijn het die mij opvallen in het verkeer. Maar ergeren? Ach, natuurlijk vloek ik ook wel eens inwendig, soms zelfs hardop, maar in het algemeen vind ik het slechts jammer dat er altijd te veel ver keer op de weg is om echt lek ker te kunnen rijden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli: Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoopa, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12 30 en 13.30-17 00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1.80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertentjps uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21 30 uur 076-236394/236911 RsnkrolstiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Mare De Koninck DE VRAAG of het tot een handelsoorlog komt tussen Amerika en haar belangrijkste economi sche rivalen in de we reld, zal gedurende de komende weken worden beslist in de strijd die is losgebroken tussen pre sident Reagan en het Amerikaanse parlement (Congres). Er is sprake van een 'han delsoorlog' binnen Washing ton, waar de volksvertegen woordigers na een zomerver blijf in hun kiesdistrict zijn teruggekeerd met in hun oren nog de luide roep van de achterban om protectionisti sche maatregelen tegen goedkope importen. „De protectionistische pan is aan het overkoken. Het Amerikaans Congres staat te trappelen om muren op te werpen tegen de invoerlawi- nes uit Europa, Japan en de derde wereld", aldus Repu- blikijns fractievoorzitter in de Senaat ('Eerste Kamer') Robert Dole, een man die in 1988 tot president van de Verenigde Staten denkt te kunnen worden verkozen. De huidige president echter wil niets horen van kunstmatige berscherming van de Ameri kaanse industrie tegen bui tenlandse concurrentie. Rea gan werpt zich op als de kampioen van de vrijhandel en verwerft zich daarmee he le nieuwe groepen vrienden en vijanden. De nieuwe tegenstanders van de president, die toch het symbbol bij uitstek is van het vrije economische handelen, zijn nu de leiders zelf van het vrije bedrijfsleven in de VS. „Ik heb altijd in vrijhandel geloofd, maar nu ben ik er van overtuigd dat alleen bru te douane- en tariefmaatre gelen effect kunnen hebben tegen de Japanners", zegt Andrew Grove, president-di recteur van 'Intel', een elec- tronica-concern in Califor- nië. Hij vertolkt intussen het gevoel van de de meeste Amerikaanse ondernemers, niet alleen tegen Japan, maar ook tegen Europa en landen als Taiwan, Zuidkorea en Brazilië. Ondanks dat krachtige sentiment in de business-we- reld, de vakbeweging en het Congres, waagde Reagan het eind augustus om een presi dentieel veto aan te kondigen tegen een noodwet die de acuut dreigende ondergang van de Amerikaanse schoen industrie zou moeten voorko men. Vijfenzeventig procent van alle verkochte schoenen in de VS komt intussen uit het buitenland en alleen al in 1984 hebben 105 Amerikaanse schoenfabrieken moeten sluiten. Reagan voelt zich in zijn standpunt sterk gesteund door de jongste werkgelegen heidscijfers. De werkloosheid in de VS viel vorige maand terug tot 6,9%, dat is het laag ste peil sedert vijf jaar. „Dankzij lagere belastingen en vrijhandel", luidde zijn trotse commentaar. Deson danks ziet het staatshoofd zich geplaatst tegenover een Congres dat niet minder dan 200 verschillende handels wetten in behandeling heeft om de Amerikaanse indu strie te beschermen. Veel van de wetsontwer pen kunnen rekenen op een meerderheid en zijn verre gaand van inhoud. Zo is er een overkoepelend wetsvoor stel, de 'Trade Emergency Act 1985', dat aan alle landen die zelf ook hun industrie af schermen (en dat kan men bijna elk land aanwrijven) en die een handelsoverschot met de VS hebben, een alge hele extra invoerheffing van 25 procent zou opleggen. In zijn kennelijke vastbe slotenheid om veto's uit te spreken over elke protectie- wet die zijn bureau bereikt, vindt Reagan voor het eerst in zijn presidentschap en thousiaste steun onder theo retische economen en onder de in Amerika invloedrijke consumentenorganisaties. Eendrachtig met het Witte Huis rekenen zij het Ameri kaanse publiek voor wat pro tectionisme in concrete ge vallen kost. Alleen al de re stricties die gedurende 1984 golden op importen van auto's, suiker en kleding, hebben de Amerikaanse con sument in dat jaar 14 miljard dollar oftewel 228 dollar per gezin gekost. Elke baan die in 1984 dankzij de importquota's op staal is gered, heeft de Amerikaanse economie 114.000 dollar gekost. De im portbeperking op auto's heeft in 1984 de prijs van een Ja panse auto in de VS gemid deld 950 dollar duurder en een Amerikaanse wagen ge middeld 370 dollar duurder gemaakt. Wetenschap en Witte Huis zijn het er ook over eens dat het de hooggeprijsde dollar is en niet zozeer de subsidiepo litiek in andere landen, die verantwoordelijk is voor de importlawine in de VS. On danks recent waardeverlies is de dollar nu tegenover de Duitse mark nog altijd 52 procent meer waard dan in 1981. Verlaging van dollar en rentestand door met name verkleining van het begro tingstekort moet een verbe tering brengen van de Ame rikaanse handelsbalans, die dit jaar op een record tekort van 150 miljard dollar afste vent (was vorig jaar 123 mil jard, terwijl er twee jaar eer der nog een overschot was). Waarschijnlijk zal nog voor eind septemer blijken of Reagan zijn veto-voornemen tegenover het Congres kan volhouden. De volksverte genwoordiging kan een pre sidentieel veto breken met een tweederde meerderheid. In veel gevallen lijkt zelfs die tweederde meerderheid al leszins mogelijk. Natuurlijk zit de president Reagan FOTO AFP ook op compromissen te broeden. Hij wil ndividuele landen aanwijzen die impor ten belemmeren, exporten subsidiëren en dumpen op de wereldmarkt. „De spagetti- oorlog met de EG is ons goed bevallen", aldus een mede werker van de president Reagan. Maar het het lijkt onwaar schijnlijk dat de Amerikaan se volksvertegenwoordigers het nu nog bij speldeprikken met spagetti willen laten. Ze zijn belust op veel zwaarder protectionistisch geschut, Republikijnen zowel als De mocraten. De dertiger jaren, waarin soortgelijke anti-im- portwetten Amerika en de hele wereld in een diepe de pressie stortten, lijken al te lang geleden om nog af schrikwekkend te zijn. „HET hele probleem van de veiligheid, individueel en collectief, staat onderaan op de politieke agenda. Er zit genoeg deskundigheid in Ne derland, maar het aantal deskundigen in de Kamer is beperkt tot drie, vier man. En dat terwijl Nederland een ongelooflijk kwetsbaar land je is! Als je alleen al kijkt wat er aan giftige stoffen over de weg wordt ver voerd Een giframp a la Bhopal is hier allerminst uit gesloten." Prof. dr. ir. Joris Voorhoe ve (WD) bekommert zich blijkbaar toch niet alléén om het opdringende rode gevaar en het lot van de modale Af ghaan. Morgen verschijnt van zijn hand (en van die van een aantal veiligheidsdes kundigen van verschillende departementen) het boek 'Geen paniek', een handlei ding voor zelfbescherming in rampsituaties waarvan hoogstens de titel, na Voor hoeves toelichting, wat merkwaardig aandoet. In het boek, waarover Rietkerk (Binnenlandse Za ken) en zijn staatssecretaris Van Amelsvoort uitermate te spreken schijnen te zijn, is de oude scheiding tussen wat Voorhoeve in kennelijk jar gon 'vred.es- en conflictram pen' noemt, losgelaten. De ratio daarachter is dat nogal wat rampen, hoe verschil lend de oorzaak ook mag zijn, gelijke effecten hebben. Slachtoffers van radio-actie ve fall-out bijvoorbeeld zal het niet onmiddellijk uitma ken of de straling waartegen ze zich te weer moeten stel len, afkomstig is van een atoombom dan wel van een in het ongerede geraakte nu cleaire centrale. De beste oplossing is trou wens in beide gevallen: weg wezen. Voorhoeve was het al, voordat hij Kamerlid werd, opgevallen dat in Zweden en Zwitserland de civiele be- Van Dam: ...Wassenaars allooi... scherming veel beter gere geld is dan in het dichtbe volkte Nederland. In Wage- ningen, waar hij later bui tengewoon hoogleraar werd, wijdde hij er zijn inaugurele rede aan, in Den Haag pro beerde hij de Wetenschappe lijke Raad voor het Rege ringsbeleid voor een hand zaam boekje te interesseren. „Toen dat allemaal op niks uitliep, besloot ik zelf maar wat deskundigen aan te schrijven. Hier in de Nolens- zaal hebben we er achter een kop soep en een paar brood jes over zitten praten. En nu, minder dan een jaar later, is het er." De rampenbestrijding en civiele bescherming worden in Nederland echt onderge waardeerd, ook financieel, aldus Voorhoeve, die erop wijst dat de jaarlijkse lasten per hoofd van de bevolking niet meer dan een tientje zijn. En, in één adem erach teraan: „Aan defensie beste den we honderdmaal zoveel." -U zou ook het defensie budget wat omlaag kunnen brengen Voorhoeve: „Daarover hoeft u van mij geen voor stellen te verwachten." KOSTO, de over het alge meen nogal vlot-pratende mediaspecialist van de PvdA, staat er sinds afgelopen zo mer om bekend dat zijn poli tieke uitspraken niet altijd even weloverwogen zijn. Maar ook zijn toenmalige slachtoffer Marcel van Dam, wiens geschiktheid als even tueel minister-president hij sterk in twijfel trok, schiet wel eens naast het doel. Dat was bijvoorbeeld' het geval toen de parttime-me dewerker van de VARA, die voor de modale kiezer nog steeds een 25-urige werk week nastreeft, in de zendtijd voor politieke partijen alle luisteraars opriep lid te wor den van de PvdA, „behalve als ze in de buurt van Ruding wonen, want mensen van dat Wassenaarse allooi is de par tij liever kwijt dan rijk". Verbazing, om het maar eens heel zwak uit te druk ken, bij de ruim 150 leden tel lende plaatselijke afdeling van de sociaal-democraten. De wethouder (die heeft de PvdA in Wassenaar, ondanks het feit dat tien van de 21 raadszetels aan de WD toe vallen, en zes aan het CDA), de afdelingsvoorzitter en de voorzitster van de lokale Rooie Vrouwen hingen al luttele minuten na de uitzen ding aan de telefoon en geza menlijk stelden ze een fraaie motie op voor het Partijbe stuur, de Tweede Kamer fractie en de partijgenoten Den Uyl, Van Dam en Schae- fer: een driemanschap dat volgens de plaatselijke afde ling zich het vaakst schuldig maakt aan ongenuanceerde uitlatingen over de villabe woners onder de rook van Den Haag. En toen werd het stil. Want fractie, partijbestuur noch driemanschap reageerden. Bellen met het partijbu reau was dus op het eerste gezicht wijzer geweest, maar de afdelingsbestuurders die dat al tijdens de uitzending probeerden, kwamen ook niet verder dan de in-ge- sprek-toon zoveel nieuwe leden meldden zich aan. Alleen, naar verluidt, heel weinig uit Wassenaar. AL maanden geleden zou in open zee de vernuftige techniek van het 'nieuwste in Nederland gefabriceerde luchtafweersysteem, de zoge naamde Goalkeeper, gede monstreerd worden. Op het laatste moment kregen de genodigden bericht dat de demonstratie niet door kon gaan, omdat één van de 30- millimeter-kanonnen was vastgelopen. Maar vorige week liet het ministerie van Defensie dan toch weten dat binnen niet al te lange tijd een nieuwe de monstratie was gepland, midden op de Atlantische Oceaan. Bij wijze van proef wordt daar een exocet-raket, van het type dat tijdens de Falk- land-oorlog de Britse oor logsbodem Sheffield zo vak kundig de grond in boorde, worden afgevuurd op het Ne derlands fregat Callenburgh, dat met de allernieuwse Goalkeeper is uitgerust. Doorgaans heeft de Wes terse defensie, en zeker de Nederlandse, zelfs voor de Rus nauwelijks geheimen, en des te opvallender is het dus dat het aantal genodigden ditmaal nogal is beperkt. Het ministerie, zo ver klaart een bereidwillig woordvoerder, heeft dat niet ondoordacht gedaan: „Want als het mis gaat, kunnen we verkoop van de Goalkeeper aan andere landen wel ver geten." De exocet-raket wordt overigens niet recht op de Callenburgh afgevuurd, maar op zijn directe omge ving. „Om ernstige tramme lant te voorkomen." Misschien was achteraf dat vierkant getuigde, zeilen de opleidingsschip van de PvdA (concept-program toch zo gek nog niet. „RUDING is een goeie mi nister. Maar hij beweert wei eens vreemde dingen." (Mi nister Korthals Altes - Justi tie) ZUID AFRIKA begint de politiek steeds intenser bezig te houden. Na de gelijknami ge notitie van Van den Broek en de parlementaire behan deling daarvan, vlak voor het zomerreces, leken de proble men in het land van presi dent Botha ver van het Bin nenhof weg, maar de onrust van de laatste tijd heeft de discussie over sancties, des noods eenzijdig, opnieuw op gerakeld. Zelfs Guus Zoutendijk, de WD-senator die vrijwel als enig Nederlands politicus nog voorkomt in de kaarten bakken van de Anti-Apart heidsbeweging Nederland, heeft het er nu over. Alleen is hij erop uit sanc ties te doen treffen tegen te genstanders van de apart heid, die hun acties richten op die bedrijven die nog steeds goede zaken doen met de blanke onderdrukkers in Zuid Afrika. Zoutendijk, klagerig: „Het valt mij op dat je nooit leest dat er mensen zijn gearres teerd. Straks gaan we nog al lemaal bij elkaar de ruiten ingooien omdat we het er gens niet mee eens zijn. Dat kan toch niet?" Inmiddels heeft de WD- senator zijn partijgenoot Korthals Altes (Justitie) maatregelen gevraagd om de 'pakkans' van 'daders van deze illegale acties' te ver groten. Zoutendijk zegt verder niks te willen suggereren, maar: „Elke actie is er een te veel. De Nederlandse burgers dienen beschermd te worden. Voorhoeve: ...Geen paniek... Dit zijn ontoelaatbare acties tegen onschuldigen." DE Tweede Kamer maakt er, aan de vooravond van Prinsjesdag, nog maar een rustig weekje van. Vandaag tijdens het vragenuurtje een korte interventie van Bec kers en Lankhorst (PPR) over de volgens hen beperkte j invloed van de Haagse meenteraad op de benoeming van de nieuwe burgemeester Havermans; daarna uitge breider debatten over het verhaalrecht in de bijstand en over een meer samenhan gend onderwijsvoorrangsbe leid, waarmee Deetman be doelt dat hij meer aandacht wil voor kinderen in achter standsituaties. Tot slot nog wat kleinere debatjes: over de executie van enkele vakbondsleiders in Indonesië en de Neder landse reactie daarop (oppo sitie woedend dat de regering niks heeft gedaan, CDA en WD dik tevreden), en over de formele regeling van de al lang overeengekomen grens wijzigingen tussen de pro vincies Zuid Holland, Zee land en Brabant. De Eerste Kamer heeft als I voornaamste agendapunt de oprichting van de Postbank. eindredactie: Frans Boogaard De regering van gene raal Augusto Pinochet lijkt na de gewelddadige protesten tegen het mili taire bewind in Chili po litiek nog verder geïso leerd te zijn geraakt. Dat menen politieke waar nemers in Santiago. Bij de demonstraties zijn doden en tientallen gewonden gevallen en bijna 600 mensen gearres teerd. Ook wordt van aan zienlijke materiële schade gesproken. Tot de 'protesta' was opge roepen door het Nationaal Arbeiderscommando (CNT), de belangrijkste vakorgani satie in Chili, onder leiding van Rodolfo Seguel. De actie kreeg brede steun van de De mocratische Volksbeweging (MDP), waarin de verboden communistische partij, de Beweging van Revolutionair Links (MIR) en een fractie van de socialisten zijn ver enigd. De protestdag heeft het land op onverwachte wijze in belangrijke mate stilgelegd. Zo heeft de oppositie, na twee jaar vrijwel niets te hebben ondernomen, in de grootste Chileense steden de bevol king op grote schaal weten te mobiliseren tegen het 12 jaar oude militaire bewind. In tegenstelling tot de vo rige demonstaties werd de regering op twee fronten ge confronteerd met acties van de oppositie. Dit heeft het volgens deskundigen moge lijk gemaakt dat de protest dag, waarvan de sociale en politieke gevolgen al merk baar beginnen te worden, een succes werd. Aan de ene kant bereikten de grootste liberale en cen- tristische oppositiepartijen onder leiding van de aarts bisschop van Santiago, kar dinaal Juan Francisco Fres no, twee weken geleden een 'nationaal akkoord voor de overgang naar een volledig herstel van de democratie'. Met het akkoord, waarin te vens garanties voor vrije verkiezingen en de beïndi- ging van de uitzonderings toestand worden geëist, leg den de oppositiepartijen hun jaren oude meningsverschil len eindeliik bij. Pinochet - FOTO AP Aan de andere kant gingen de linkse politieke organisa ties, die in de MDP zijn ver enigd, opnieuw en vastbera den over tot hun traditionele protestmethode: iedereen op roepen de straat op te gaan om tegen het regime te de monstreren. De combinatie van deze twee vormen van tegenstand, die evenwel niet is voortge komen uit een van tevoren bereikte overeenkomst, had tot gevolg dat vrijwel het he le land wordt verlamd. Som mige politieke waarnemers en oppositieleden zijn dan ook van mening dat het be wind van Pinochet, dat in twaalf jaar geen brede steun onder de bevolking heeft we ten te winnen, in een 'isole ment' is geraakt. Dat heeft Pinochet er niet van weer houden met de harde hand te dreigen. (AFP) (ADVERTENTIE) Breda, Prinsenkade 3, 076-222820 Hulst, Houtmarkt 6, 01140-13456 Oosterhout, Mathildastraat 15, 01620- 58600 Roosendaal, Molenstraat 50, 01650-39326 Sas van Gent, Keizer Karelplein 8, 01158-3415 Sluis, Lange Wolstraat 10, 01178-1740 Terneuzen, Kersstraat 13, 01150-95851. AMSTERDAM (ANP) - In de zorg verschuift de aandacht ii mate van levensverlengende m beterende maatregelen zoals van ziekten en revalidatie. De directeur-generaal van zondheid, J. van Londen, zei c dam bij de opening van een i symposium over oogkasaandi constateerde, dat de beperkte fi delen een barrière vormen v( schuiving, terwijl die anderzij voor een doelmatige besteding perkte budget. Van Londen herinnerde aa om de organisatiestructuur va lening aan blinden en slechtzie gen. Zorg dichtbij of in de thuis lidatie, training, omscholing over hulpmiddelen staan daar is een regionalisatieplan ontwi Biet Wverval SNEL ingrijpen van een ar- restatieteam van de gemeen- |tepolitie Utrecht heeft voorko- [men dat twee bankrovers na [een gewapende overval op een bankfiliaal in de wijk Over- vecht er met de buit van ruim [250.000 gulden vandoor konden gaan. Direct na de overval kon [het tweetal, C. van de S. (34) uit Nieuwegein en A.H. (23) uit [utrecht, in de boeien worden [geslagen. Het arrestatieteam was op weg naar een oefening |toen de melding van de bank- I overval werd ontvangen. Contract EEN delegatie uit de stad [Tianjin in de volksrepubliek (China heeft tijdens een bezoek laan Groningen twee contrac- [ten afgesloten met een geza menlijke waarde van enkele [miljoenen guldens. De Chine- jzen brengen een bezoek aan Groningen op uitnodiging van een Groninger handelsdelega- tie die eerder dit jaar in China [was. Zelfstandigenaftrek DE zelfstandigenaftrek voor ondernemers die geen nv of bv hebben gaat per 1 januari 1986 15.625 gulden bedragen bij een [winst van minder dan 72.715 [gulden. Ligt de winst tussen [72.715 en 75.790 gulden dan is [de aftrek 5.125 gulden. Tussen [75.790 en 78.865 is de aftrek 4.625 gulden. Tussen 78.865 en [81.940 is de aftrek 4.125 gulden en boven de 81.940 is de aftrek [3.625 gulden. Deze bedragen [worden nog aan de inflatie- correctie aangepast. {aartentekort [ER zijn nogal wat postkanto- [ren, die handtekeningenkaar- (ten voor het volkspetitionne- Enrent tegen de kruisraketten tekort kwamen. Het gaat om [ettelijke tienduizenden kaar- 1 ten, die alsnog door de PTT nabezorgd worden. Dat heeft een woordvoerder f van de PTT meegedeeld. Dit is [volgens hem één van de drie [redenen waarom een aantal kaarten niet op de juiste plek [terecht is gekomen. Volgens j het Komité Kruisraketten Nee [gaat het om ongeveer 160.000 j kaarten en dat aantal komt [aardig in de buurt van de schatting van de PTT. HET Midden-Oosten blijft een hat [cuurn dat na de terugtocht van entraal Libanon is ontstaan, hee Moedige gevechten tussen elkaar i S®,11!65- 0°k christelijke milities E De Libanese regering bli |herstel|8n nU °^iciee' aan zuicle|ijker, op de bezette w> tiin astro°k. is de situatie al niet v< ikki verzet een verbeten guerilla (n'°nisJjen. die zich in het bezett l'van kolonisten vallen bijna c i: aanslagen door Palestijnse tei IticI ,enfachten proberen het Pales I Pvm keren met als enig resultar [explosiever wordt. i zeef re9ering-Peres heeft nu troe Ie G 9et)ied gestuurd. Het lijkt ec I srr .^spiraal van geweld kan d< Ivan h ulnet is 2elf hopeloos verdr t Mik h ezette gebieden. De ene I Imet h ïan de staat lsrael, de anc I zwai,le^rabieren Praten. Die twe IDaan heleid, dat de bevolking [^ael,sche?ampendanweerdee) ■Dat fo~°''*ieke crisis 'n ,sraal 9aat i l s ^en gevaarlijke combinatie.

de Stem | 1985 | | pagina 2