Frank, voorheen Thea Blindedarm Mooi Navoelen Bof Spannend Gebleven Lippenstift Van de ene dag I 1 Ik had eigenlijk twee moeders, Lant mijn zus was ruim vijftien jaar louder dan ik. Achteraf zeg ik: die lad iets door, al wist ze natuurlijk liet wat. Want terwijl mijn vader let best lollig vond dat ik zo Jongensachtig' was, deed zij altijd laar best om me zo vrouwelijk Lgelijk voor de dag te laten tomen. Jongetjes Taboe 1 dat het bezit van normbesef oorrum- Vlinister Korthals Altes 4 Shirley Temple heb ik nooit zien zitten' Thea als mannequin. boekje mee. Ik las het en was meteen vastbesloten. Dit is het helemaal, dat stond voor me vast. Of ik niet opzag tegen alles wat er moest komen? En wat er nou nog moet komen? Nee, als je iets maar sterk genoeg wil, dan-valt alles weg. Neem de amputatie van de borsten, hopelijk komend voorjaar. Dat is natuurlijk geen geintje, maar ik heb het gevoel dat het móét. Vergelijk het maar met een bündedarm waar je elke dag last van hebt. Die laat je toch óók weghalen? In het begin ga je goed door de molen. Lange gesprekken. Is het geen modegril? Geen bevlieging? Denk eerst nog maar eens twee maanden na. En vult u deze lijst met vijfhonderd vragen even in. Van hoe je de liefde bedrijft tot je houding ten opzichte van belastingontduiking. Daarna een reeks gesprekken met een psycholoog, en tenslotte was het zover. We zijn met z'n vieren, met een bevriend paar erbij, die eerste hormoonampulen gaan ophalen en we hebben er meteen een feestdag van gemaakt. Wat er sindsdien veranderd is? Veel - je houdt het niet voor mogelijk wat pak weg tien ampulletjes, samen nog geen eierdopje vol vloeistof, kunnen aanrichten. Ik heb een echte mannenstem gekregen - ja ik merkte wel toen je opbelde dat je dacht dat je een huisgenoot aan de lijn had. Zoiets merk ik natuurlijk graag, ik hoor mezelf ook graag praten dus Haargroei, bouw. Geloof het of niet, maar je groeit er zelfs van. Ook op mijn leeftijd, ik zal een centimeter of twee drie groter worden. Op straat en in winkels ben ik gewoon al 'meneer', maar natuurlijk heb ik nog typische vrouwelijke kenmerken. Dat wordt de tweede fase, om daar wat aan te doen. De borsten noemde ik al. Dat kunnen ze tegenwoordig zo mooikleine snee, melkïdieren weghalen, de zaak weer dichtmaken en op maat gemaakte tepels erop. Als ik daaraan denk zie ik me volgende zomer al gewoon aan de plas gaan liggen en zwemmen. Als een echte man. De volgende stap is het verwijderen van de eierstokken en de baarmoeder. Dat is eigenlijk een routine-operatie zoals heel veel vrouwen die meemaken. Nou vraagje natuurlijk: en dan? Want dat is voor veel mensen de hamvraag. Ik denk dat er geen 'd&n' is. Ze experimenteren in Amerika wel met het vervaardigen van een penis, maar het wordt natuurlijk geen 'echte'. Tenminste, nóg niet. Zoals de dokter van de Genderstichting zei: dan zouden we eerst een draadje moeten trekken van daar naar je hoofd, want daar moet het toch vandaan komen Zul je misschien zeggen:' dus je komt er niet helemaal. Dat is waar, maar ik zal er erg tevreden mee zijn als ik bij het hoogst bereikbare ben aangeland. Ik voel me nou al veel meer man dan vroeger, en dat merkje op de gekste manieren. Ik betrap mezelf erop dat ik met heel andere ogen op straat naar mooie vrouwen kijk - ik denk op dezelfde manier als jij het doet. Vroeger was dat veel minder. Ik merk goed, als ik zo met je zit te praten, dat je niet helemaal kunt navoelen wat ik bedoel soms. Dat kan ook niet, want je moet er geweest zijn om erover mee te kunnen praten. Nee, een buitenstaander zal het nooit helemaal begrijpen. Vaak hoor ik nou van kennissen: gut, moet dat nou, op jouw leeftijd? Die mensen denken kennelijk alleen aan seks, terwijl het om iets heel anders gaat: je hebt je hele leven in een gevangenis gezeten, en nou heb je de kans om eruit te komen. Dan doet het er toch niks toe of je vijf en twintig of drie en vijftig bent? Ik bof trouwens toch. Mijn omgeving reageert over het algemeen positief en ik heb geen problemen met familieleden. Ik hoor die verhalen wel van anderen. Van nichtjes en neefjes die stug 'tante' blijven zeggen tegen een man met een snor en eenbaard, of van mensen die beginnen te mopperen over de 'kosten die de gemeenschap moet dragen terwille van zo'n gril'. Nou valt dat trouwens ook nog eens een keer mee. Ik denk dat mijn behandeling krap twintig mille kost. Af en toe denk ik: hoe zou dat nou een eeuw of een halve eeuw geleden gegaan zijn? Dan waren mensen als ik in een gesticht terecht gekomen. Want wat was dat nou voor gekkepraat? Een vrouw die eruit zag als een vrouw maar zei een man te zijn? Dat moet net zo krankzinnig hebben geklonken als iemand die beweerde Napoleon te zijn. Mijn god, daar moet wat afgeleden zijn Ik besef heel goed dat ik bof nóu te leven, al had ik beter vijf en twintig jaar later geboren kunnen worden, dan was ik er heel wat eerder achtergekomen. Maar beter laat dan nooit. Deze anderhalf jaar zijn een spannend, moeiüjk ook. Door ongeduld, maar ook door de aanpassing van en aan je omgeving. Ik merk dat ik heel verschillend reageer. Soms loop ik frank en vrij over straat, groet iedereen. Een andere keer keer draai ik gauw mijn hoofd om als er een kennis van vroeger aankomt. Ook al omdat ik niet iedereen wil uitleggen wat er precies aan de hand is. En soms zeg ik dat ik hees ben, als iemand bij 'Thea' informeert waarom ze zo'n zware stem heeft. Toch ben ik blij dat ik hier gewoon ben blijven wonen. Je moet er toch doorheen, al is het af en toe niet gemakkelijk. Laatst wilde ik gaan vissen. Ik naar de stad om wormen te kopen. Geen probleem: 'ja meneer, natuurlijk meneer, alstublieft meneer'. Ik bèn er, dacht ik. Maar ik loop de winkel uit en hoor een jongen, die vroeger bij me op kamers heeft gezeten, van de overkant van de straat roepen: 'Hé Thea, hoe is 't d'r mee?' Dan denk ik: toch nog even geduld hebben, Frank." leidt tot het gevoel in het verkeerde lijf te huizen, komt zowel bij mannen als vrouwen voor. Maar er zijn aanzienlijk méér mannen die zich laten veranderen in vrouwen dan omgekeerd. Veel mensen denken trouwens dat de vrouw die man wil worden niet voorkomt, en ondanks alle publiciteit rond de transseksualiteit duurt het vaak heel lang voor mensen, die te maken hebben met genderdisforie, de mogelijkheden ontdekken en bijvoorbeeld in contact komen met de Stichting Nederlands Gender Centrum, die is opgericht voor hulp aan en begeleiding van transseksuelen. Een paar maanden geleden bleek uit een onderzoek van de Utrechtse universiteit dat het hormonaal en operatief behandelen van transseksuelen 'nuttig en heilzaam is' en dat er 'geen reden bestaat om te twijfelen aan het therapeutische resultaat van geslachtsaanpassingen' Het onderzoek was aangezwengeld omdat er van verschillende kanten was gesuggereerd dat de geslachtsaanpassing een soort modegril zou zijn die eigenlijk niet nodig zou zijn. Ex-mannen zijn regelmatig in de publiciteit geweest, ex- vrouwen komen nauwelijks of niet aan het woord. Hetgeen eigenlijk merkwaardig is, want uit het bovengeciteerde onderzoek bleek ook dat voormalige vrouwen het in hun omgeving en de maatschappij gemakkelijker hebben dan ex- mannen. Op deze pagina het - TEKENING AD COUWENBERGH 'Vermomd' als Shirley Temple: 'Ik voelde dat er iets verkeerd zat'... één woord gezegd over het feit dat ik me man voelde. Dat kon gewoon niet. Ik kwam hier weer terug in de stad, ging rijlessen geven. Een leerlinge heeft me toen meegenomen naar het COC, en daar kwam ik tot de conclusie dat ik 'dus' gewoon lesbisch was. Dat is eigenlijk zo gebleven tot vorig jaar. Een gek leven natuurlijk. Enerzijds omdat je de lesbische verhoudingen moest verbergen voor de buitenwereld, en anderzijds omdat je iets was wat je toch eigenlijk niét was. Ik heb in die tijd een café gehad op het platteland. Mijn vriendin ging mee, maar om niemand daar te choqueren poseerde ze als mijn zus. Ik ben van alles geweest. Sous-cheffin op de damesafdeling van een modehuis bijvoorbeeld. Ja, dat zal je gek in de oren klinken, wantje zit nou tegenover iemand die er uit ziet als een man. Op 20 maart heb ik de eerste hormoonspuit gehad en sindsdien is er van alles veranderd. Hier, kijk mijn dijen maar. Dat waren, een half jaar geleden, de wat slapper wordende dijen van een vrouw aan de verkeerde kant van de vijftig. Nou zijn ze hard van de spieren. En mijn schouders zijn centimeters breder. Ik had een maatje 38, als ik nou vrouwenkleren zou willen dragen - néé dus - zou ik zeker 42 moeten hebben. En hier, ik begin al een baard te krijgen en mijn bovenlip prikt ook al. Ja, lach maar, voor jou betekent zoiets natuurlijk niks, maar voor mij heel véél Waar hadden we het over? O ja, sous cheffin. Ik liep trouwens ook modeshowtjes. Ja, op hoge hakken, keurig opgemaakt. Wat moest ik anders? Nou zul je misschien zeggen: nou èn, dan maak je je op. Maar ga JIJ nou eens elke morgen voor de spiegel staan met een lippenstift in de vingers, hoe voel jij je dan? Juist ja, dat dacht ik ook. En voor mij was het al die jaren niet anders. Want ik voelde me man, ik was een man, alleen mijn lichaam en de burgerlijke stand dachten er anders over, Alleen in de sport kon ik min of meer mezelf zijn. Waterpolo, atlethiek. De vrouwen hadden me er graag bij, want ik was een van de besten. Geen wonder eigenlijk. Sinds acht jaar heb ik nou dezelfde vriendin. Ze zegt: ik heb jou eigenlijk altijd als man gezien, ook al wisten we geen van beiden iets van transseksualiteit. Daarom is er ook weinig veranderd in onze verhouding. Van de ene dag op de andere, na de eerste hormooninjectie, werd het van 'haar' 'hem' en van 'Thea' 'Frank'. Ik geloof niet dat ze zich nog één keer heeft vergist. Wat mensen die je minder goed kent natuurlijk voortdurend blijven doen. Twintig maart. Zeg maar dat het voor mij zoiets als een tweede geboorte was. Twee weken tevoren was ik jarig. Toen heb ik een feest gegeven om als Thea afscheid te nemen en zo vóélde ik het ook. Wat het erge is, dat het al die jaren heeft moeten duren. De Genderstichting bestaat al vijftien jaar, maar wist ik veel? En toen ik las over mannen die zich lieten ombouwen tot vrouw, toen dacht ik: dat is fijn, maar waarom kan dat ook niet omgekeerd? Pas een maand of acht geleden ontmoette ik een meisje dat jongen geworden was. Ik sloeg steil achterover. Kon dat dan? Hij gaf me een iX-Beatle \ingo Starr rootvader VNDEN (UPI) - Ring, arr is de eerste ex. atle die grootvader is vorden. De 45-jarige immer was 'ontzettend met de geboorte van i kleindochter, aldus .rrs secretaresse, Joan Midgate. tarrs 19-jarige zoon k werd vader toen zijn jarige vrouw Sarah in weekeinde het leven ionk aan 'Tatia Jayne'. t paar trouwde in ja- ari. Zak is de zoon van igo's eerste vrouw, ureen. De zoon van Ringo is f ook drummer is on- Starrs ware naam rkey. Zak en zijn iuw wonen in een huis het landgoed van Rin- Starr in de buurt van cot op 28 kilometer ten sten van Londen rr, die is getrouwd t de Amerikaanse ac- e Barbara Bach, heeft een huis in Califor- verhaal van Frank, voorheen Thea. Een verhaal van iemand die een halve eeuw lang wel voelde dat er 'iets' mis was, maar niet precies wist wat dan wel. Frank, drie en vijftig nu, is pas aan het begin van de behandeling, maar enkele maanden hormooninjecties hebben hem al spectaculair veranderd. Ik zit tegenover een stevige, gespierde man met kort grijs haar, stevige handen en een beginnende baardgroei. Er zullen in de loop van het gesprek foto albums op tafel moeten komen om Franks bewering te staven dat hij vroeger als vrouw, hooggehakt en wel, modeshows liep. Tot volle tevredenheid van de organisatoren, zoals een naast de foto geplakte brief van een mode-firma bewijst. It lectric Prunes kenden iet eens, we vonden 'Too to dream' gewoon een song." gaat er met The ghtgebeuren? eerste instantie is het !n. In Amerika werk je op de lange termijn. Je het daar helemaal op bouwen. Je bent als d een lot uit de loterij, hetzelfde geld gaat het Maar ik ben daar niet voor. Dat vertrouwen je ook hebben. Tot nog het ons iedere keer dat n de stront zaten weer ct om er uit te komen, reativiteit is nog steeds vezig en er blijven nieu- nummers komen. En iten we weer zonder incontract komen te zit- ian gaan we weer de :en af voor geld en met en langs de platen- schappijen en wie weet t er weer iemand in genda voor de komende ïn ziet er als volgt uit: DeVille, 16 september in NiJ- (Vereeniging) Q Creole and the Coconuts, nber in Den Bosch (Casino) Boys Claw en Scream Tne- i3 september in Breda (Para) ïed, 28 september in "Gronin- Vera), 29 september in R°.1" n (Arena), 30 september i ïrdam (Paradiso). stral Manoeuvres in tn 7 oktober in Groningen ementenhal). for Fears, 14 oktober i i Sit- Am- Sporthal), 15 oktober n (Edenhal). Meola, 25 september ht (Vredenburg) Crisis, 5 oktober in Utrecht -_nburg) itichard, 7 oktober in Rotte Ah0y) 19 nk- ira's Music Box, 11 en 1Z 0 in Rotterdam (Doelen) Ross, 12, 13 en 14 oktober u rdam (Ahoy) in Lion, 15 en 16 oktober ht (Vredenburg) •traits, 23 november in ^roenoordhal) ArTV Waits, 4 november in An tm (Concertgebouw), ?r in Nijmegen (Vereniging' tmber in Rotterdam (Dool november in Utrecht (v 3 oktober in Rotterdam a) amned, 29 september n (Arena) t, ïodores, 23 september in n n (Edenhal) f hei- Rot' Sinds 1 augustus Kunnen transseksuelen die-v'3 homooninjecties en operaties-van geslacht zjn veranderd, hun geboorteakte laten wijzigigen- De 'Jan' die iwintig of veertig jaar geleden werd ingeschreven, verandert met terugwerkende kracht in 'Leontien'-of omgekeerd. Menigeen zal het een zorg zijn hoe hij of zij precies op een vergeeld stukje papier in een archief wordt omschreven. Maar die menigeen heeft niet, zoals de transseksueel, jaren, soms tientallen jaren, van onzekerheid, angsten opstandigheid achter de rug. Een man dieper ongeluk in een vrouwenlichaam te terecht gekomen is of omgekeerd: tot voor kort rustte er een zwaar taboe op. 'Genderdisforie', die Door Boet Kokke Praat me niet van taboes. Op de mulo had ik een vriendinnetje waar ik, een jaar of zestien was ik toen, een verhouding mee kreeg. Ik dacht dat ik de enige mens ter wereld was die zoiets geks deed, en natuurlijk mocht niemand er iets van merken. Gek, je vraagt me nou of ik homofiel of heterofiel ben en ik ben geneigd om te zeggen: homofiel. Maar van de andere kant is dat natuurlijk °izin, want ik heb me altijd man gevoeld dan is het vallen op vrouwen dus juist mét homofiel. Moeilijk hoor Ik geloof trouwens datje het allemaal met zo scherp kunt scheiden, want de ■omstandigheden hebben er alles mee te maken. Dat meisje van de mulo was helemaal gek op me. Ze was in alle staten 'oen ik het na een paar jaar uitmaakte omdat ik vond dat het echt niet kón. h"°u zit ze in Amerika, getrouwd, vier •onderen en heel gelukkig voor zover ik weet. Maar goed, daar zat ik. Met het gevoel oa' het met die flauwekul maar eens %lopen moest zijn en dat het tijd werd '(l0r man en kindertjes. Want zo hoorde het toch? Ik kwam in Leiden terecht en kerde daar een fijne jongen kennen - s'eward bij de KLM was ie. Ik vond hem vreselijk aardig, maar ik kon forceren *at ik wilde: houden-van was er niet bij. h" als ik met hem naar feestjes ging kon •k mijn ogen niet van de meisjes "houden. Seks was een verschrikking en Jat merkte hij natuurlijk ook. Maar ik 'n de vier iaar dat net duurde nooit s tijdens een korte cerel n het huwelijk getredem aid Saunders. - fotoaJ Het was ook mijn zus die vond dat ik moest deelnemen aan de Shirley Temple-wedstrijd. Het was nog voor de oorlog, ik was net vier. Zal ik je eerst even een foto laten zien van mij als Shirley. Moet je naar dat koppie kijken, dan zie je duidelijk dat ik er niet erg kapot van was, of niet soms? Nou goed, ik won die wedstrijd en mocht in de revue optreden en natuurlijk My Boy Lollipop zingen. En tapdansen, want dat kon ik ook. Maar verdomd, ik weet heel zeker dat ik er toen al de pest aan had, dat ik voelde dat er iets verkeerd zat. Nou zegje: een kind van vier dat voelt dat-ie transseksueel is? Nee natuurlijk, ik ken dat woord trouwens pas een paar jaar. Maar ik wist dat er 'iets' anders was. Ik wilde altijd met jongetjes spelen, ik had de pest aan poppen. Toen ik als Shirley Temple gekozen werd, kreeg ik «en pop en een kinderwagen. Ik geloof met dat ik ze ooit heb aangeraakt. En toen mijn vader me vroeg wat ik voor m'n verjaardag wilde hebben hoefde ik geen moment na te denken. Een dieseltrein. Op de lagere school al. Ik wilde met de jongens meedoen, maar ik werd verondersteld met de meisjes op te trekken. Altijd maar weer van links naar rechts en van rechts naar links. En de meisjes vonden me best aardig. Omdat ik erg sportief was en veel meer durfde dan zij. Voor een meisje was ik een ruig type dat in bomen klom en andere typische jongensdingen uithaalde.

de Stem | 1985 | | pagina 15