Steffi Graf in halve finales Beenhakker: 'Te veel balverlies' Karpov geeft partij op 'MJUMmU AAIE VERTONING VAN ORANJE EN DEFENSIEF BULGARIJE Rit-zege Corredor IDER GRENIEN. u voor't laatst ie? }e Renault dea lt lokt.'85 [ze financiering dse guldens, [en krijgt om er pren. [auto die gepre- jirheid, binnen- |i is dat hoogst- ifort. Een ?ns aanzienlijk I )ij voorbeeld lieuwe koplam- Ihaalt u stoere irmoderne Irofiteert ter klep nueen- fis geschied op ist waarbijde bOO,-. Eenjaar buitenkansje lan is er een al- immers albs rigopjaarbisis n op basis van beurs tetaSen >p jaarbasis 'ant maar eens irpottenvanle Alhoewel le ruimte die ;ij u het allemad i is morgen na leMiê jnfie Donderdag 5 september 1985 Minuut stilte voor Lenstra Herenveen voor aan- vang van de oefenwedstrijd Van het Nederlands elftal te gen Bulgarije is gisteravond to minuut stilte in acht geno teen voor de maandagavond "verleden ex-topvoetballer Lenstra. Veranderingen KNVB-sponsor wil van contract af Ernie Brandts breekt teen 9» INTERPOLIS SCHAAKTOERNOOI gf9°.,„rzekgil UITSLAGEN Drie leiders in Tilburg Verlies Polen WK junioren Rob Druppers 1054. 8, 36882 DE RTEM-S YORK (IPA) - Steffi ■raf is de eerste Westduitse énnisspeelster sedert Helga lasthoff in 1973, die de halve jnales van het toernooi om de ,pen Amerikaanse tennistitels Jeft bereikt. In een dramati ze partij, die onder uitzon- ierlijk warme weersomstan- iigheden (bijna veertig gra- len en een vochtigheidsgraad ,an tachtig procent) werd ge peeld, versloeg de 16-jarige ;raf de zeven jaar oudere pnerikaanse Pam Shriver in l,ie sets met tiebreaks: 7-6 6-7 .5. De uitslagen van de tie- ireaks waren telkens hetzelf- le voor de winnende speelster: 4. Steffi Graf staat in de halve inales voor heter vuren tegen de titelverdedigster Martina Navratilova, die in de kwart finales met haar Amerikaanse landgenote Zina Garrison af rekende (6-2 6-3). Steffi Graf, vorig jaar in Los Angeles winnares van het Olympische demonstratietoer- nooi, was vanzelfsprekend dolgelukkig na de zenuwslo pende partij. „Bij 3-4 in de derde set met Pam Shriver aan service gaf ik mezelf niet zoveel kans meer", zei de speelster uit Heidelberg, die na de uitschakeling van Boris Becker in Flushing Meadow de tenniskoorts in West- Duitsland met succes gaande houdt. „Maar Pam werd tegen het eind toch wat moe. Ik denk dat het nog een of twee jaar duurt voordat ik het niveau van Navratilova en Evert kan halen. Ik ben benieuwd hoe het in de halve finales tegen Navratilova zal gaan. Ik heb tot nog toe nog nooit tegen haar gespeeld. Ik zal proberen haar aan de baseline vast te nagelen. Winnen zal niet ge makkelijk zijn. Maar wie weet, breekt ze wel een been". In het herenenkelspel plaat ste de Zweed Mats Wilander, nummer drie op de plaatsings lijst, zich voor de halve finales. Hij versloeg zijn als zesde ge plaatste landgenoot Anders Jarryd, die zich bij de stand 2- 6,6-2, 5-0 (15-0) in het voordeel van Wilander terugtrok we gens maagklachten. Wilander komt in de halve finales uit te gen de winnaar van de partij tussen John McEnroe en Joa- kim Nyström. UITSLAGEN Herenenkelspel: vierde ronde: Ivan Lendl (TSj) - Jaime Yza- ga (Per) 4-6, 6-3, 6-4, 6-0, Jim my Connors (VSt) - Stefan Ed- berg (Zwe) 6-4, 3-6, 6-3, 6-4; kwartfinales: Mats Wilander (Zwe) - Anders Jarryd (Zwe) 2-6 6-2 5-0, Jarryd trekt zich terug. Damesenkelspel: kwartfina les: Martina Navratilova (Tsj) - Zina Garrison (VSt) 6-2 6-3, Steffi Graf (WD1) - Pam Shri ver (VSt) 7-6 6-7 7-6. Herendubbelspel: kwartfina les: Leconte/Noah (Fra) - Kohlberg/Van 't Hof (VSt) 7-6, 4-6, 5-7, 7-6, 7-6, De Palmer/ Donnelly (VSt) - Curren/ Kriek (VSt) 6-1, 7-6,4-6,7-6. Damesdubbelspel: derde ron de: Catarina Lindqvist/Jo An ne Russell (Zwe/VSt) - Bettina Bunge/Eva Pfaff (WD1) 6-7 6- 4 6-0, Hana Mandlikova/Wen- dy Tumbull (Tsj/Aus) Hobbs/Jolissaint (Gbr/Zwi) 6- 3 6-4. Meisjesenkelspel: tweede ron de: Natalia Zjvereva (Sov) - Ingelise Driehuis (Ned) 6-3, 6- 2, Simone Schilder (Ned) - Ste phanie London (VSt) 3-6, 6-0, 6-2; derde ronde:Patricia Ta- rabini (Arg) - Simone Schilder (Ned) 6-3 6-0. 8 Milt opnieuw matchwinner Door Bert Willemsen HEERENVEEN - En weer was daar Rob de Wit. Ruim vier maanden geleden hield de gril lige Ajax-linksbuiten door een 'gouden' treffer tegen Hongarije Oranje in de race voor de eindronde van het wereldkampioenschap in Mexico en gisteravond tekende hij opnieuw voor een 1-0 overwinning van het nationale voetbalteam. Aan zowel de zege op Bulgarije als het beslissende doelpunt moest ditmaal aanzienlijk minder waarde worden toegekend, want het betrof immers een oefen duel. Maar Rob de Wit verzeker de zich wel van de dankbaar heid van de 12.000 Friese toe schouwers, die een saaie en weinig spectaculaire verto ning moesten aanschouwen. Dank zij De Wit werd het pu bliek in het Heerenveen-sta dion niet ook nog eens met een bloedeloze remise als eindre sultaat opgescheept. Oranje verdiende de zege zeker, al strandden de meeste combinaties door kortsluitin gen, Bulgarije maakte het Ne derland overigens niet erg moeilijk. Het deed te weinig pogingen om in het bezit van de volle winst te geraken. De Bulgaren trokken zich meestal ver terug en gaven het initia tief volledig uit handen, waar door hun grote technische vaardigheden meestal onder het efficiënte verdedigen ver borgen bleven. Het duo Mi- chels/Beenhakker had dan ook niet eens vier aanvallers hoeven op te stellen om Oranje het spelverloop te laten bepa len. Het werd de Nederlandse ploeg al snel duidelijk dat de Bulgaarse coach Vutzow hooguit twee van zijn spelers een aanvallende opdracht had gegeven. Daarom werd direct een wijziging toegepast. Rijk aard werd een pure midden velder, Brandts verhuisde naar links ter bewaking van Kostadinov en Van Tiggelen ging libero spelen. De blonde Groningen-verdediger droeg ook de verantwoording voor het meest penibele ogenblik, hat Van Breukelen voor de rust moest doorstaan. Van Tiggelen liet de bal simpel on to zijn voetzool doorglijden, toat Dimitrov onverwacht wij kon aanleggen. Van Breu kelen voorkwam een treffer en in tweede instantie schoot Gospodinov naast. Overmacht Intussen sloofde Oranje zich tevergeefs uit om de score °Pen te breken. Lange tijd stonden de Bulgaren succes in he weg. Zij zorgden in het een- torn voor een numerieke meerderheid, die weinig mo gelijkheden tot combinaties Van onze sportredactie De 47-voudige internatio nal, die gedurende zijn loop ban furore maakte bij Hee- toveen en SC Enschede, had p ontmoeting als eregast zul ten bijwonen. Lenstra wordt Tiidag gecremeerd. openliet. Slechts zelden ont dekte de matige Valke een gaatje. De ruimte lag dus op de vleugels, maar uitgerekend daar leverden Gullit en De Wit in de eerste helft een te genvallende prestatie. Te wei nig wisten ze hun bewakers uit te spelen en lukte dat eens een keer, dan ontbrak bij de voorzet meestal het maatge voel. Dat de Bulgaren ondanks hun fraaie toppositie in een van de kwalificatiegroepen voor het wereldkampioen schap toch geen wonderelftal vormen, toonde een hele reeks kansjes voor Marco van Bas ten aan. Keer op keer strandde de aanvalsleider van Ajax op een Bulgaars lichaamsdeel of het eigen gebrek aan scherpte. Na de rust verscheen Oranje met twee logische veranderin gen. Brandts bleef in de kleed kamer achter ten faveure van clubgenoot en libero Stevens, waardoor Van Tiggelen naar de linkerkant kon opschuiven. Daarnaast mocht Tahamata proberen de zwakke pogingen van Gullit te doen vergeten, hetgeen de Feyenoorder gedu rende de 45 minuten geen mo ment lukte. Rob de Wit kreeg wel een herkansing. Die greep hij, en hoe! Eensklaps lukten hem de meest fantastische passeeracties. De handige dribbelaar groeide uit tot de beste Oranje-klant naast de overal aanwezig Willy van de Kerkhof. Of de tegenstander Dyakov, Koev of Paschev heette, De Wit zag hem een voudig niet staan. Nadat Van Basten en Kieft geen munt uit De Wits voorbereidende werk hadden geslagen, besloot de Ajacied het maar helemaal in zijn eentje te doen. Met dank zegging aan Dimitrov en in valler Paschev, die de Oranje aanvaller rustig zijn gang lie ten gaan, kreeg De Wit de bal uit een eigen pass retour. Daarna knalde hij onbedaar lijk hard in de korte hoek: 1-0. Eindelijk hadden de 12.000 Friezen reden tot juichen. In de resterende tien minuten werden zij wat Oranje betreft louter met angst geconfron teerd. De Bulgaren verlieten onder leiding van de formida bele spelverdeler Sadkof hun egel-stelling en kwamen en kele keren heel dicht bij de ge lijkmaker. Zelfs De Wit moest ver terugkomen om een misser van Wijnstekers ten opzichte van Kolev te corrigeren. NEDERLAND - BULGARIJE 1-0 (0-0). 80. De Wit 1-0. Scheidsrechter: Schmidhuber (WD1). Toeschouwers: 12.000. NEDERLAND: Van Breuke len; Wijnstekers, Brandts (Stevens), Van Tiggelen, Van de Kerkhof, Rijkaard, Valke, Gullit (Tahamata), Kieft, Van Basten en De Wit. BULGARIJE: Walov; Djakov (Pasjev), Kojev, Dimitrov; Pe- trov, Zadkov, Zdravkov, Gos- podinov, Kostadinov (Kolev), Getov en Iskrenov (Gotsjev). Ruud Gullit (links) in duel met de Bulgaar Petrov. Van onze sportredactie HEERENVEEN - De sponsor van de KNVB, de Japanse electronicafabrikant Sony, die vorig jaar een driejarige spon sorovereenkomst sloot met de voetbalbond, wil tussentijds van die verbintenis af. De voetbalbond zal op de eerst volgende vergadering, op 10 september, daarover een uit spraak doen. De geldschieter van de KNVB is na een uitvoerige evaluatie van de eerste perio de van de overeenkomst tot de slotsom gekomen, dat het 'op grond van strategische en po litieke overwegingen' de voor keur verdient het contract vrij te geven aan het Nederlandse bedrijfsleven. Na de bonds vergadering van 10 september zullen de betrokkenen een persverklaring uitgeven. De huidige geldschieter van de KNVB is wel van plan zich met de sportsponsoring in Ne derland te blijven bezighou den. Philips lijkt de meest se- riueuze kandidaat om de plaats van Sony in te nemen. André van der Louw, de voor zitter van de sectie betaald voetbal, liet zich in Heeren veen niet uit over namen, maar bevestigde wel dat er al gesprekken gaande zijn tussen' de KNVB en kandidaat-spon sors. Van onze sportredactie HEERENVEEN - Drie dagen na de verkoop van Glen Hysen brak PSV-verdediger Ernie Brandts gisteren een teen van zijn linkervoet in de oefenin terland tegen de Bulgaren. De centrale verdediger zai zeker drie weken zijn uitgeschakeld. Brandts raakte al na een kwartier een tegenstander on gelukkig, maar bleef tot de rust doorspelen. (ADVERTENTIE) van 27 augustus t/m 18 september 1985 in het Interpolisgebouw te Tilburg. Een Internationaal Grootmeesterstoernooi met deelnemers van wereldtopniveau. Uitslagen voetbalwedstrijden Bundesli- ga: Fortuna Düsseldorf - Borussia Dort mund 4-2, FC Nurnberg - Bayer 04 Le- verkusen 3-2, Hamburger SV - Borussia Mönchengladbach 4-1, FC Köln - Werder Bremen 3-3, Hannover '96 - VfB Stutt gart 1-3. Stand: 1. Werder Bremen 5-8, 2. FC Niirnberg 5-7, 3. Borussia MG 5-7, 4. Waldhof Mannheim 5-6, 5. VFL Bochum 5-6,6. Bayer Ürdingen 5-6,7. Hamburger SV 4-5, 8. Bayern München 4-5. Uitslagen voetbalwedstrijden Belgische eerste divisie: Kortijk - Charleroi 1-0, Be veren - Ander lecht 1-1, Mechelen - Waterschei 2-2, AA Gent - Seraing 0-1, RWDM - Lierse SK 0-1, Standard Luik - Lokeren 2-2, Cerkel Brugge Club Brugge 0-1. Stand: Club Brugge 6-9, Beerschot 5-8, Anderlecht 6-8, Beveren 6-8, AA Gent 6- 8, Seraing 6-7, Lierse SK 6-7, Waregem 5-6, Lokeren 6-6, Standard 6-6, Antwer pen 5-5, Cerkel Brugge 6-5, Waterschei 6-5, Mechelen 6-4, Kortrijk 6-4, FC Luik 5-3, RWDM 6-3, Charleroi 6-2. Van onze schaakmedewerker TILBURG - De serie afgebro ken partijen uit het Interpo lis-schaaktoernooi in Tilburg, die gisteren werd uitgespeeld, leverde één verassing op. Vic tor Kortsjnoi slaagde er tegen alle verwachtingen niet in het vervolg van zijn ontmoeting met Poloegajevski uit de vier de ronde tot winst te voeren. De afgebroken stelling bracht na afruil van stukken inderdaad het verwachte paardeneindspel met een pion voorsprong voor Kortsjnoi. De Zwitser slaagde er echter niet in - ondanks een groot aantal zetten - zijn voormalige land genoot tot overgave te dwin gen. Met deze remise miste Kortsjnoi op een half punt de aansluiting bij een trio koplo pers. Die koplopers zijn: Tim man, die al in het spelershotel een vól punt namens Poloega jevski kreeg aangeboden, Lju- bojevic, die gisteren nog ze ventien zetten nodig had om Romanisjin te verslaan, en Romanisjin zelf, die zijn afge broken partij tegen Dzindzi- chasjvili wist te winnen. Vandaag wordt de zevende ronde gespeeld met als onbe twist hoogtepunt de ontmoe ting Kortsjnoi-Timman. De overige partijen zijn: Hübner- Romanisjin, Poloegajevski- Dzindzichasjvili, Ljubojevic- Miles. Uitslagen afgebroken partijen: vierde ronde: Romanisjin (Sov) - Ljubojevic (Joe) 0-1, Kortsjnoi (Zwi) - Poloegajevski (Sov) 0.5-0.5,vijfde ronde: Dzindzindasj- vili (VSt) - Romanisjin 0-1, Poloegajevs ki - Timman (Ned) 0-1. Stand: 1. Timman, Ljubojevic en Roma nisjin 3,5 punten, 4. Kortsjnoi, Dzindzin- dasjvili en Hübner 3, 7. Miles (GBr) 2 1 uitgesteld, 8. Poloegajevski 1,5 1 uitge steld. Door Ted van Leeuwen HEERENVEEN - Het systeem dat Nederland gisteren in Heerenveen wilde spelen, met vier spitsen dus, rammelde aan alle kanten en bondscoach Leo Beenhakker moet ge schrokken zijn van de wijze waarop zijn elftal de bedoe ling in de praktijk bracht. Zijn voorhoede slaagde er niet in de Bulgaarse zone-defensie te overrompelen. Het experiment mag dan ook als mislukt be schouwd worden, hoewel de bondscoach iets anders be weerde. Beenhakker: „We moeten eerst maar eens alles op een rijtje zetten. Vooral in de eer ste helft zijn de opdrachten slecht uitgevoerd. Iedereen bleef keurig op zijn plaatsje staan. Zo hebben we het veld te groot gehouden. Het cen trum-duo Van Basten en Kieft speelde te statisch, na rust ging dat veel beter". „We hebben", aldus de bondscoach, „de moeilijkste weg gezocht. De bedoeling was de tegenstander op eigen helft vast te zetten. Daarvoor moet je veel aan de bal zijn. Dat wa ren we wel, maar we verloren hem ook weer veel te vaak. Het werkt namelijk alleen als je zelf goed voetbalt. Maar het is beter de consequenties nu te onderkennen dan in de kwali ficatiewedstrijden tegen Bel gië of Polen. Uiteindelijk heb ben we wel gewonnen en dat VALENCE D'AGEN (AFP) - De Colombiaan Edgar Corre dor heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van de Toekomst gewonnen. Corredor kwam alleen over de eind streep met een geringe voor sprong op het peloton, waar van de Sovjet-renner Alexan der Zinovjev de eindsprint won voor de Nico Verhoeven. De Fransman Thierry Marie behield, ondanks het spel om de bonificatieseconden, de gele leiderstrui. De eerste etappe, die de ren ners voerde van Castelsarra- sin naar Valence d'Agen over een afstand van 138,5 kilome ter, zorgde al voor grote ver schuivingen in het klassement, omdat veel coureurs zich ver keken op de talloze bergjes in de laatste vijftig kilometer. Vijf kilometer voor de eind streep verraste Corredor, die als een van de favorieten geldt voor de eindzege, zijn rivalen. Hij bouwde snel een voor sprong op van een halve mi nuut, waar bij de finish nog negen seconden van over was. Uitslag (Col) de 138,5 kilometer in 3 uur 40 minu ten en 30 seconden, 2. Alexander Zinov jev (Sov) op 0.09,3. Nico Verhoeven (Ned), 4. Franck van de Vijver (Bel), 5. Sergej Oeslamin (Sov), 6. Jean-Jacques Philip pe (Fra), 7. Dominique Gaigne (Fra), 8. Rikscho Soeoen (Sov), 9. Heribert Weber (Zwi), 10. Remig Stumpf (WD1), 11. Ma- thieu Hermans (Ned) allen zelfde tijd als Zinovjev. De klasseringen van de overi ge Nederlanders: 31. Pascal Kolkhuis Tanke op 0.09, 43. John Bogers z.t., 47. Erik Breukink z.t., 74. Jean-Paul van Poppel op 3.25,98. Jannes Slendebroek op 5.09,106. Marco van der Hulst op 8.22. Algemeen klassement: 1. Thierry Marie (Fra) 3 uur 46 minuten en 16 seconden, 2. Dominique Gaigne (Fra) op 0.01, 3. Jean- Francois Bernard (Fra) op 0.11, 4. Pascal Robert (Fra) z.t., 5. Pascal Poisson (Fra) z.t., 6. Christophe Lavainne (Fra) op 0.12, 7. John Bogers (Ned) z.t., 8. Benno Wiss (Zwi) op 0.13,9. Vasily Zhdanov (Sov) z.t., 10. Edgar Corredor (Col) op 0.16, 17 Nico Verhoeven (Ned) op 0.18, 18. Erik Breu kink (Ned) z.t.. De klassering van de ove rige Nederlanders: 44. Matthieu Her mans op 0.31, 61. Pascal Kolkhuis Tanke op 0.42, 74. Jean-Paul van Poppel op 3.45, 98. Jannes Slendebroek op 5.35,106. Mar co van der Hulst op 8.36. van een sterke tegenstander, die speelt zoals België of Polen dat ook zal doen". Het spelletje dat Beenhak ker voor ogen had, een variant op het Ajax-systeem met een vooruitgeschoven libero, lukte vooral voor rust niet. Het plan met de hangende vleugelspit sen rammelde aan alle kanten. Er was geen communicatie tussen de linies. Vooral Valke en Gullit speelden erg slecht Gullit, die optrad als rechts buiten, verloor in de rust zijn plaats aan Tahamata. Gullit: „Ik ben het niet meer gewend om rechtsbuiten te spelen. Bo vendien had ik geen steun om te kaatsen. Met Van de Kerk hof liep het niet en de cen trumspitsen boden zich op de vleugel niet aan. In de rust is daar wat van gezegd en toen ging het beter". Ook defensief deugde er niet veel. Omdat Bulgarije met twee aanvallers speelde, moest Van Tiggelen libero spelen. Moeiteloos prikten de Bulga ren in de eerste helft door de defensie, ook al vielen zij wei nig aan. Na rust, toen Stevens in het veld gekomen was voor Brandts en laatste man ging spelen, liep het beter. Beenhakker: „Het probleem was de middenveld-bezetting. We moeten negentig minuten dicht op elkaar spelen. Dat ging slecht, daarom kwamen Valke en Van de Kerkhof in de problemen. Omdat ze teveel te doen kregen. Het is een kwes tie van inspelen en daarvoor ontbreekt in een nationaal elf tal doorgaans de tijd. Het liefst had ik met de as Koeman- Rijkaard-Van Basten-Kieft gespeeld. Maar dat kon door de blessure van Koeman niet". Beenhakker tenslotte: „Het is niet gezegd dat we zó in een uitwedstrijd gaan spelen. We moeten er eerst in alle rust nog maar eens over nadenken". HET voetbalelftal van Tsje- choslowakije heeft gisteren in Brno een vriendschappelijke wedstrijd tegen Polen met 3-1 gewonnen. BRAZILIË heeft zich gisteren geplaatst voor de finale van het voetbaltoernooi om het wereldkampioenschap voor landenploegen, bestaande uit spelers tot twintig jaar. De Brazilianen wonnen in Lenin grad met 2-0 van Nigeria. In de eindstrijd staat Brazilië te genover Spanje, dat in de an dere wedstrijd voor de halve finales in Moskou de Sovjet unie versloeg. Dat gebeurde pas bij het nemen van straf schoppen (4-3), nadat de stand na negentig minuten 1-1 en na verlenging 2-2 was geweest. De finale is zaterdag in Mos kou. ROB Druppers, de Nederland se recordhouder op de 800 en 1500 meter en de mijl, is alsnog op de 800 meter gekozen in de Europese ploeg voor de strijd om de wereldbeker. De wed strijd tussen continentale teams en de winnaars van de Europese beker wordt van 4 t/m 6 oktober in Canberra (Australië) gehouden. Drup pers vervangt de Engelse we reldrecordhouder Sebastian Coe, die heeft afgezegd, omdat hij vindt dat de wedstrijd te laat in het seizoen valt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiii MOSKOU (Tass) - Wereld kampioen Anatoli Karpov heeft de eerste partij voor de tweekamp om het wereldkam pioenschap schaken tegen Ga- ri Kasparov, die dinsdag op de 42ste zet was afgebroken, zon der verder spelen gewonnen gegeven. Uitdager Kasparov, die met wit speelde, neemt daardoor in de tweekamp een voorsprong van 1-0. De match omvat maximaal 24 partijen. Wereld kampioen is degene, die het eerst zes overwinningen be haalt. Eindigt de ontmoeting in 12-12, dan blijft Karpov we reldkampioen. Het is de eerste keer, dat Karpov in de strijd om het we reldkampioenschap een ach terstand oploopt. De geschie denis wil dat degene die de openingspartij wint, wereld kampioen wordt. Een uitzon dering vormde Bobby Fischer, die tegen Spasski bij de match op IJsland een achterstand van 0-2 wegwerkte. De Ameri kaan raakte het eerste punt kwijt door te laat te arriveren en verloor de tweede partij. Vervolgens leidde hij Spasski regelrecht naar de nederlaag. Toen Fischer weigerde zijn titel te verdedigen, riep de we reldschaakbond in 1975 Kar pov tot wereldkampioen uit. Door de gewijzigde formule kwam Karpovs nederlaag dubbel zo hard aan. Nu remi ses weer meetellen, behoeft Kasparov de volgende 23 par tijen in theorie slechts onbe slist te houden om de titel te veroveren. Dat is heel wat an ders dan in de vorige - na 48 partijen door FIDE-voorzitter Campomanes afgebroken - tweekamp, toen Karpov na vijf vlotte overwinningen er maar niet in slaagde het zesde en beslissende winstpunt bin nen te halen. Het legertje schaakgroot meesters, dat de match volgt - Taimanov, Suetin, Dorfman, Smislov, Psachis en Geiler om er enkelen te noemen - was bij de nachtelijke analyse in de foyer hoog achter het balkon van de Tsjaikovski-zaal tot de conclusie gekomen, dat wits ver opgedrongen vrij-pion op de c-lijn met geen mogelijk heid te stoppen viel. Reden waarom Karpov het niet op een hervatting liet aankomen, maar telefonisch capituleerde. Naar het zich laat aanzien heeft Karpov zich laten ver rassen door de openingskeus van zijn tegenstander, het Nimzo-indisch, dat sinds de ontwikkeling van de Hübner- variant als kansrijk voor zwart geld. Op de vijfde zet week Kasparov af met g2-g3 en het kostte Karpov een half uur bedenktijd eer hij ant woordde met Pe4. De dame- ruil, die daar op volgde, was gunstig voor wit. De vrijwel dodelijke beklemming, waarin Karpov geraakte, werd even iets losser, toen Karpov op de 24ste zet Kd3 speelde in plaats van het sterkere Tfl, maar de opluchting van zwart was van tijdelijke aard. Volgens groot meester Taimanov speelde Kasparov tussen de 31ste en 41ste zet op zijn sterkst. Kar pov werd gedwongen een pion te geven zonder enige compen satie, waarna de witte plus pion op mars ging naar de achterlijn. innmininmini' ■iiiiuii

de Stem | 1985 | | pagina 7