Vrijlaten Mandela betekent einde apartheid Harde opstelling VS voor begin topontmoeting PvdA verwijt CDA politieke duidelijkheid 0VERHE. even._ UITBLAZEN De oude vlieghei DEN UYL WIL HOE DAN OOK IN HET CA TSHUIS FEL DEBAT IBANKEN/Z. De moeite waar DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1985 BI ACHTERGROND )ONDERDAG 5 SEPTEMl toermondse lierenarts raat vrijuit DE STEM COMI T5 PAGINA WIM KOCK Onopgemerkt, althans door mij, is de vorige week een bescheiden regionaal jubi leum voorbij gegaan. Het vliegveld Gilze-Rijen be stond op 28 augustus 75 jaar. Daarmee is het 't oudste nog bestaande en als zodanig onafgebroken in ge bruik gebleven vliegveld van Nederland. Bij Koninklijk Be sluit van 11 maart 1910 waren de statuten goedgekeurd van de N. V. Eerste Nederlandsche Vliegvereniging, opgericht te Breda, door een aantal regiona le voormannen, onder wie de arts Bossers, de Bredase burge meester Van Lanschot en de Leurse fabrikant Heerma van Voss, de man die een jaar eer der de eerste vlucht boven Ne derland had georganiseerd. Het doel van de vereniging was pre tentieus: het houden van vlieg- demonstraties; het (doen) deel nemen aan vliegwedstrijden, het vervaardigen van vliegtui gen en het opleiden van vlie gers. Als vliegterrein kozen de notabelen het woeste, geografi sche hart van de gemeente Gil ze-Rijen; de door bossen en zandverstuivingen omgeven Molenheide. Op 28 augustus 1910 werd het 'vliegveld' met feestgedruis en met demonstra tievluchten van de Brit Archer en de Rus Lewkowitsj - die hun brevet nog maar drie we ken op zak hadden! - geopend. Twintigduizend mensen om zoomden het vliegterrein. Ar cher werd meteen hoofdin- strukteur van de vliegschool. Nog in hetzelfde jaar sloeg de chef-staf van het leger, generaal Snijders, die zoveel zou gaan betekenen voor de opkomst van de Nederlandse luchtvaart, op de Molenheide de zes dagen durende demonstraties gade van de 'slecht-weer-vlieger' Gijs Kiiller. Aan de rand van die Molenheide ben ik geboren. Ik ben er opgegroeid met op de achtergrond het toenemend ge daver van de 'vlieghei', culmi nerend eerst in de bommenta pijten die de geallieerden er in 1944 op neerlieten en later nog maals in het onvergetelijk luid ruchtige geknetter van vele tientallen Harvards, waarin leerlingen van KLM, lucht macht en marine rondfladder den boven de vier kerkdorpen rond het veld. Spitfire Ik werd er natuurlijk ook een beetje vliegtuiggek. Heel vaag zijn mijn herinneringen aan vooroorlogse pinksterda gen toen ik aan de hand van mijn vader mee mocht naar de Molenheide om te kijken naar de vliegdrukte. Eén scherp beeld: een vernield vliegtuig, zomaar neergestort tussen de vliegdennen en zandhopen van 'Klein Zwitserland'. Bijna op diezelfde plek hielp ik in 1944 een Poolse vlieger bevrijden uit de Spitfire waarmee hij tussen de bomen was neergekomen. Een onbedoelde, maar toch zachte landing blijkbaar want de man was maar licht gewond en het vliegtuig stond op het oog vrijwel onbeschadigd op z'n neus, leunend tegen de bo men. Mijn vader was hevig geïn teresseerd in wat er zich op het vliegveld afspeelde, maar op een passieve manier. Hoewel hij nog maar twee jaar oud was geweest toen graaf de Lambert in 1909 bij Leur opsteeg, hoor de hij nog tot de generatie die perplex had gestaan bij de 'wonderen van de luchtvaart'. Hem hoorde ik ook nog vaak 3 illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli het liedje over Jan Olieslagers zingen: Als Jan Olieslagers dood is dan krijgen wij misschien De helft van zijn centen en ook z'n vliegmachien. Via zijn oudste broer, die in dienst was geweest, had mijn vader ook Albert Plesman en kele malen ontmoet, toen die nog militair vlieger was en af en toe de Molenheide aandeed. Hij was daar, geloof ik, een beetje trots op. Enfin, mijn va der was wel luehtvaartminded, maar welk type voorbij vloog en waar het was gemaakt of waarvoor het diende, dat inte resseerde hem niet. Wij jon getjes daarentegen werden in de oorlog wandelende vlieg- tuig-encyclopaedieën. Liverpool Na de komst van de Duit sers was er van de gemoedelijke Molenheide met zijn genoeglijk brommende Fokkertjes binnen enkele weken al niets meer over. Molenheide, bossen, zandverstuivingen; alles was weggebulldozerd en geëgali seerd en al in de nazomer van 1940 stegen de eerste bommen werpers op voor hun nachtelij ke aanvallen op Engelse steden. Ik heb pas nog gelezen - in de nieuwe versie van 'Vijf Jaar Luchtfront' (dl. 2), de oorlogs geschiedenis van het vliegveld en zijn omgeving - dat de eer ste stad die vanaf Gilze-Rijen werd aangevallen Liverpool is geweest. Toen ik dat las schoot me een scène te binnen uit de film The Cruel Sea. Twee marine mannen komen thuis in Liver pool na een gevaarlijke escorte- reis. Even later staan ze verbijs terd voor de puinhopen van het huis waarin de vrouw woonde naar wier gezelschap ze beiden zo hadden verlangd; de een z'n zus, de ander z'n geliefde. Het blokhoofd van de luchtbescher ming bevestigt wat ze zelfs als vermoeden nog niet hadden willen aanvaarden. De vlucht Het vliegveld werd de alles overheersende factor in het da gelijks leven. Dat moest er vaak op worden ingesteld. Veel luchtalarm. Grote en kleine aanvallen, 's-nachts en overdag, neerstortende vliegtuigen - ook veel Duitse die terugkwamen van hun missies, gebroken rui ten en dakpannen, in puin ge vallen huizen en tenslotte ge wonden en doden. Ook drie van mijn klasgenoten werden in het laatste oorlogsjaar slachtof fers van het vliegveld. Kelders werden steeds ver stevigd, schuilkelders gegraven. Boeren moesten grond afstaan en daarna de graszoden van hun weilanden. Burgers werden gedwongen met een schop naar het vliegveld te komen om bomschade te herstellen. Steeds zwaarder werden de bombarde menten, meer schade, meer angst en tenslotte - begin 1944 - steeds massaler: de vlucht, evacuatie genoemd. Ook ik ver liet in februari 1944, voor het eerst voor langere tijd, mijn ge boorteplekje aan de rand van de Molenheide, die al lang door beton en geroofde graszoden was bedekt. (Slot volgt). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 1©01100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1per maand. 1 80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/ m vrijdag'van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnlt rplstipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mathieu Kothuis NELSON MANDELA, de ongekroonde koning van de zwarten in Zuid- Afrika, zou al lang ver geten moeten zijn. Dat was althans de bedoe ling van het Zuidafri- kaanse bewind toen het de voormalige president van het Afrikaanse Na tionale Congres (ANC) in '63 opborg op het be ruchte Robbeneiland. Het tegendeel is echter gebeurd. De nu 67-jarige Mandela is hét symbool geworden van de anti- apartheidsstrijd in Zuid-Afrika en de zwar te jongeren die de man zelfs nog nooit hebben ontmoet zien in hem de belichaming van het nieuwe Zuid-Afrika dan langzaam aan de hori zon gloort. De grove misrekening van de blanken dat Mandela met tertijd wel zou worden ver geten vormt nu tevens het grote dilemma voor de Zuid- afrikaanse regering. Bij een voortdurende detentie van de ANC-leider zorgt de sterker wordende roep om diens vrij lating tot een verhoging van de toch al gespannen situatie in het land. Wat er gebeurd als Mandela vrijkomt is al net zo ongewis. In de optiek van de regering kan het ANC er juist die stimulans uit put ten die het blanke bewind nu juist wil voorkomen. De Zuidafrikaanse regering kiest dan ook het zekere voor het onzekere en houdt Man dela gevangen, iets wat ze in feite altijd van plan was te blijven doen. Begin dit jaar bood presi dent Pieter Botha Mandela diens vrijlating aan als hij beloofde zich in de toekomst te zullen onthouden van ge weld. De weigering van Mandela om op deze voor waardelijke vrijlating in te gaan was voor de Botha-re- gering bepaald geen verras sing. „Alleen vrije mensen kunnen onderhandelen. Ge vangenen kunnen geen af spraken aangaan", aldus Mandela die zich met deze reactie even onverzettelijk toonde als altijd gedurende zijn inmiddels 23-jarige ge vangenschap. „Heel mijn leven heb ikv aan de strijd van de zwarten gewijd. Ik heb tegen blanke overheersing gevochten en tegen zwarte overheersing. Ik heb het ideaal gekoesterd van een democratische en vrije samenleving waarin iedereen in harmonie samen woont en gelijke kansen heeft. Voor dat ideaal leef ik, voor dat ideaal ben ik bereid te sterven". Deze boodschap die Mandela uit de gevange nis meegaf aan zijn 25-jarige dochter Zinsi zegt de Zuid- Een van de laatste opname van Nelson Mandela, vlak voor zijn gevangenschap in '63. - FOTO AP afrikaanse regering genoeg. Een vrijgelaten Mandela be tekent pas echt het begin van het einde van het apartheids regime en een einde aan de macht van de blanke min derheid. Nelson Mandela werd in '63 tot levenslang veroordeeld wegens 'sabotage' en 'samen zwering tegen de staat'. De Hoge Raad van Pretoria zond Mandela vervolgens naar het beruchte Robbeneiland in de Tafel Baai bij Kaapstad. De laatste jaren slijt Mandela zijn dagen in de Polsmoor- gevangenis niet ver van het centrum van Kaapstad. Mandela die in 1918 werd geboren als zoon van een Temboe-opperhoofd heeft zijn leven vanaf zijn jeugdja ren geheel gewijd aan de be strijding van het apartheids regime in zijn land. Na zijn studie in de rechten sloot hij zich aan bij het ANC. In '52 werd Mandela benoemd tot campagneleider van het ANC toen deze organisatie besloot tot een massale vorm van verzet tegen de apartheid. Toen het ANC in '60 onder druk van de vervolgingen en onderdrukkingsmethoden van de Zuidafrikaanse rege ring besloot ondergronds te gaan, nam Mandela het ini tiatief tot de oprichting van 'Umkhonto we Sizwe' (de speer van de natie). Deze mi litante vleugel van het ANC, officieel in '63 van start ge gaan, zou in de visie van Mandela moeten uitgroeien tot een volksleger in de strijd tegen de blanke machtheb bers. In het oprichtingspam flet schreef Mandela: „Het geduld van het volk is niet onuitputtelijk. In het bestaan van de natie komt een mo ment dat gekozen moet wor den tussen strijd of onder werping. Dat moment is nu gekomen". Mandela dook onder en zocht steun voor zijn bewe ging bij andere landen in Zuidelijk Afrika. Na zijn te rugkeer in Zuid-Afrika maakte de politie zes maan den lang jacht op de verzets strijder en uit die periode stamt ook zijn bijnaam de Zwarte Pimpernel. In augus tus 1962 werd Mandela einde lijk toch gearresteerd. 23 Jaar gevangenschap hebben Mandela niet gebro ken. Integendeel, zijn ontbe ringen op Robbeneiland heb ben hem kennelijk nog ge. sterk en diegenen die hem ir gevangenschap hebben ont moet staan altijd versteld van het onverzettelijke ip diens karakter. De Ameri kaanse jurist Samuel Dash die Mandela in januari jongsleden in de Pollsmoor. gevangenis stond verbaasd over het kalme, zelfverzeker de en waardige gedrag van Mandela. „Ik kreeg tijdens ons gesprek dan ook de in druk dat ik niet te maken had met een gueriilastrijder maar met een staatshoofd" Ook op het blanke bewind in Zuid-Afrika heeft de on verzettelijke en waardige Mandela in de loop der jaren kennelijk een sterke indruk gemaakt. Zo zeer zelfs, dat de angst voor diens vrijlating het wint van de bezwaren van een voortdurende gevan genschap van Mandela. En ook nu zelfs de Zuidafri kaanse (blanke) zakenwereld roept om de vrijlating van Mandela lijkt een spoedig be sluit daarover niet te ver wachten. Het Zuidafrikaans bewind dat nog geen werke lijke aanstalten maakt de macht te willen delen met de zwarte meerderheid in het land duldt vooralsnog geen zwart 'staatshoofd' naast zich dat die macht bij zijn vrijlating ongetwijfeld op za] Door Barry Schweid TERWIJL de eerste voorbereidingen voor de Amerikaans-Russische topontmoeting in no vember worden getrof fen, heeft de Ameri kaanse regering voor een harde opstelling in het bewapeningsbeleid gekozen en lijkt weinig geneigd tot een verzoe ning. Het klimaat wordt nog verder verslechterd door de opwinding over het 'spionagepoeder', hoewel Amerikaanse functionarissen zeggen dat zij slechts oog had den voor de gezondheid van Amerikanen in Moskou en niet voor de gevolgen voor de topont moeting toen zij de KGB ervan beschuldigden een mogelijk schadelijke stof te gebruiken. Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is de chemische stof gebruikt om de contacten na te gaan tussen Amerikanen en Russen, onder wie dissi denten, in Moskou. De Sov jet-Unie heeft de beschuldi gingen als 'absurd' afgedaan en de regering-Reagan 'een daad van provocatie' verwe ten. Ondanks dit jongste con flict en het onverzettelijke Amerikaanse standpunt ten aanzien van de Star Wars en de proefnemingen met wa pens in de ruimte is de rege ring wel van plan de samen werking op het gebied van de landbouw, milieubescher ming en huisvesting van di plomaten voort te zetten. Mi nister van landbouw John Block is zoals gepland naar Moskou gestuurd om de Rus sische aankoop van Ameri kaanse landbouwprodukten te bevorderen. De verkoop van maïs en tarwe, die toch al een ongekend hoogtepunt heeft bereikt, zou nog groter kunnen worden als Block er in slaagt de Russen ertoe te bewegen nog meer te kopen. Van meet af aan heeft de Amerikaanse regering de verkoop van graan - en de inkomsten daaruit voor de Amerikaanse boeren - buiten de verschillende pressiemid delen gelaten die tegen de Russen worden gebruikt om hen van beleid te doen ver anderen. Om te protesteren tegen de staat van beleg in Polen en het neerschieten van een Zuidkoreaans passa giersvliegtuig twee jaar gele den werden andere sancties ingesteld. Robert McFarlane, de presidentiële adviseur voor nationale veiligheid, heeft het jongste vertoon van Amerikaanse kracht maan dag ingeluid toen hij in een rede zei dat 'zelfs een gelei delijke verbetering' in de be trekkingen moeilijk bereikt zal worden als er geen veran dering komt in het beleid van het Kremlin. In zijn rede, die was geti teld 'Amerikaans-Russische Betrekkingen aan het Eind van de 20ste Eeuw', beschul digde hij de Russen van een 'ongekend staaltje van got spe' omdat zij het Ameri kaanse ruimteonderzoek be kritiseren terwijl ze zelf met een groots project bezig zijn. De volgende dag maakte het Witte Huis bekend dat de VS ondanks bezwaren van de Sovjet-Unie de eerste Ameri kaanse proefneming met een anti-satellietwapen in de ruimte zal laten doorgaan. „We moeten testen doen en wel nu", zei woordvoerder Larry 'Speakes. „Zij hebben er een en willen niet dat wij er een hebben". Volgens sceptici beschik ken de Russen echter slechts over een zeer simpele versie en zou de Amerikaanse proefneming het in 1972 ge sloten verdrag op antiballis- tische raketten ondermijnen. Het verdrag, dat wordt be schouwd als een mijlpaal in de wapenbeheersing, legt de verdediging met raketten aan banden met als onderlig gende gedachte dat de drei ging van een verwoestende vergelding de kans op een kernaanval verkleint. Donderdag werd de harde re Amerikaanse opstelling verwoord door president Reagan persoonlijk, toen hij in een toespraak tot Republi keinen de plannen voor de ontwikkeling van een rake tafweersysteem in de ruimte met verve verdedigde. Ver wijzend naar de Russische bezwaren, vroeg Reagan: „BWaarom investeren ze zelf zoveel roebels in dezelfde technologie?". Het Star Wars-project behoort tech nisch gezien tot de kwesties waarover in Genève wordt onderhandeld. Maar Reagan is niet van plan daar iets aan af te doen in ruil voor Russi sche concessies om hun nu cleaire aanvalswapens te be perken. De hardere opstel ling van Reagan en McFarla ne is wellicht ingegeven door het idee dat de Russen bij de wapenonderhandelingen in Genève of de topontmoeting met Gorbatsjov alleen tot concessies bereid zijn als de VS zich vastberaden toont. Tot dusverre heeft de Sov jet-Unie echter geen duim breed toegegeven. In een pro testnota over de Amerikaan se beschuldigingen omtrent het 'spionagepoeder' die vori ge week aan het Amerikaan se ministerie van buiten landse zaken werd overhan digd, werd de VS verweten de topontmoeting in gevaar te brengen. „Achter het ter sprake brengen van deze op geklopte kwestie kan men slechts één bedoeling zien -• het voorbereiden van een nieuwe lastercampagne te gen de Sovjet-Unie om het klimaat te verzieken in de betrekkingen tussen onze landen en de vijandigheid je gens het Russische volk aan te wakkeren". (AP) Door Pieter-Jan Dekkers HET KAN raar lopen in de politiek. Amper tien jaar geleden richtte de toenmalige PvdA-leider Joop den Uyl doorlopend het verwijt aan het pas opgerichte CDA dat deze partij de kiezers absolu te onduidelijkheid zou presenteren. De chris ten-democraten weiger den pertinent vóór de verkiezingen uit te spre ken met wie ze na de verkiezingen het liefst zouden willen (doorre geren. Lood om oud ijzer dus. De toenmalige CDA- en WD-leiders zijn verdwenen, maar Den Uyl is gebleven. En de situatie van toen is omgekeerd: het CDA spreekt zich nu ruim vóór de verkie zingen zeer nadrukkelijk uit voor de WD als toekomstige coalitiepartner. En daar is Den Uyl helemaal niet blij 'Eerst moet de kiezer spre ken' orakelt hij en verwijt het CDA de politieke duide lijkheid, waarvoor hij in het verleden zelf altijd op de barricade is geklommen. In feite is het nu de PvdA die een soort lood-om-oud-ijzer- politiek aanhangt door er op de hameren dat eerst de kie zer moet spreken alvorens partijen zich op toekomstige partners vastleggen. Natuurlijk is het opvallend dat het CDA voor de veran dering eens met een duidelij ke stellingname de verkie zingen in gaat. Neem bij voorbeeld CDA-voorzitter Piet Bukman die, zonder een serieuze vergelijking van de programma's, al bij voorbaat voortzetting van de CDA/ WD-coalitie aankondigt. Ook fractieleider Bert de Vries gaat daar gemakshalve al van uit. Hij heeft wel veel lovende woorden voor het 'realistische' program van de PvdA, maar alleen als de so cialisten vier jaar oppositie- voeren verloochenen maken ze na de verkiezingen een kans. CDA-Kamerlid Frans Jo zef van der Heijden komt he lemaal niet aan programver gelijking toe: het feit dat de 'oude' Den Uyl de PvdA-lijst aanvoert en straks de eerste PvdA-gegadigde is voor een topfunktie in het nieuwe ka binet, maakt de kans op een CDA/PvdA-coalitie 'nihil', schrijft hij het in CDA-blad. Den Uyl had al lang de pijp aan Maarten of Marcel moe ten geven en de weg moeten volgen van de verbleekte schimmen van tijdgenoten als Biesheuvel, Schmelzer, Toxopeus en Geertsema. Nu is partnerruil na Ka merverkiezingen doorgaans een moeilijke zaak. Immers, de regeringspartij die de oude partner inruilt voor een nieuwkomer devalueert daarmee in feite het beleid dat in de afgelopen vier jaar met die oude coalitiepartner is gevoerd. Aan de andere kant loopt die nieuwkomer het gevaar het beleid voort te moeten zetten, dat in de op positionele periode juist te vuur en te zwaard is bestre den. Met het oog op mogelijke regeringsdeelname na de verkiezingen heeft de PvdA- top een verkiezingsprogram opgesteld dat op slechts en kele punten het door CDA en WD gevoerde beleid achter af wil bijstellen: de plaatsing van kruisraketten, de hoogte van de sociale uitkeringen en de koppeling van de uitke ringen aan de lonen. Op vrij wel alle andere punten in het financieel-economisch beleid zijn de socialisten niet van plan de bezuinigingsmaatre gelen van het kabinet-Lub- bers terug te draaien. Den Uyl, die gezien de Joop den Uyl: 'eerst moet de kiezer spreken'. prognoses z'n laatste kans ruikt om ooit nog eens de eerste viool op het Catshuis te kunnen spelen, rept nau welijks meer van het 'af- braak-beleid' van Lubbers. En de partijtop onder leiding van de wispelturige Max van den Berg lijkt de achterban in de houdgreep te hebben, zodat er straks geen ongeluk ken kunnen gebeuren zoals in 1977, toen het tweede kabi net-Den Uyl door een dorps politicus om zeep werd ge holpen. De PvdA heeft een pro gram ontworpen waarin voor het eerst sinds de oprichting van de partij wordt gecon cludeerd dat niet alle heil van de staat kan komen en dat er minder gepland moet worden. Kortom, de invloed van de overheid moet worden teruggedrongen. Het woord privatisering ontbreekt (nog?) in dat program, anders zou de lezer geneigd zijn te denken dat hij in het VVD- program zit te neuzen. In ieder geval sluit de nieuwe PvdA-ideologie aan op de veel geroemde eigen verant woordelijkheid van de bur ger, zoals dat in het CDA- program wordt gepropa geerd. De PvdA-wens om de overheid een actiever beleid te laten voeren op het so ciaal-economisch terrein (be strijding werkloosheid) lijkt daar in tegenspraak mee. Lijkt, want de PvdA wil dat regering, werkgevers en vakcentrales in gemeen overleg samen de grote so ciaal-economische lijnen voor de toekomst gaan uit zetten. Het verschil met het CDA zit vooral in de arbeids tijdverkorting, die, vinden de sqcialisten, beter door de - FOTOARCHIEF DE STEM overheid moet worden be vorderd. Misschien is die realisti scher kijk van de sociaal-de mocraten op de nabije toe komst voor sommige CDA'ers reden om niet meer de bal maar op de man - in dit geval Den Uyl - te spelen. Zoals Frans Jozef van der Heijden, die slechts met de PvdA wil samenwerken als het met de WD mislukt èn Den Uyl in het politieke mausoleum is bijgezet. Of zoals oud-KVP-minis- ter Nelissen, tegenwoordig topman bij de Amrobank, die vindt dat er alleen al van de naam 'Den Uyl' een negatie ve invloed uitgaat op de so ciaal-economische positie van Nederland. De onderne mers, zegt hij, worden schichtig door het vooruit zicht dat Den Uyl na de ver kiezingen misschien wel eens Door onze verslaggever «1JMEGEN - Het Nijmeegse nisius-Wilhelminazieken- kuis krijgt eind dit jaar als perste ziekenhuis in ons land ;en zogenaamde 'kleuren Dop- iler echo-cardiograaf'. Dit ap- Jaraat betekent een revolutie n de cardiologie. jylet deze Japanse cardio- ,..aaf van zes ton is het moge- uk om de bloedstroom in het nart te bestuderen zonder dat een catheter in het lichaam de zogenaamde hartcathete- risatie) hoeft te worden ge bracht. Voor de hartpatiënt etekent het dan ook een uit- kon Har Van een onzer verslaggevers gOERMOND - De Roermond- se dierenarts J.S. is gisteren door kantonrechter R. Houter- nan vrijgesproken. Hij stond terecht omdat hij er van verdacht werd op on vettige wijze geneesmiddelen, .waaronder hormoonprepara- [ten (geen groeihormonen, red.) te hebben verstrekt aan vee fokkers. De dierenarts kwam eerder dit jaar in opspraak omdat hij [directeur en aandeelhouder vas geweest van Dopharma j V. in Raamdonksveer, een uedrijf dat betrokken is bij het .geruchtmakende hormonen- pchandaal dat twee maanden geleden de nodige opzien Ibaarde. De dierenarts ging echter ook bij deze affaire Jvrijuit, omdat hij begin dit ■jaar zijn aandelen van het be drijf had verkocht. Van een onzer verslagl AMERSFOORT - Als het over Zuidl bedrijfsleven zich achter de ovcrli" j graag naar de achtergrond ziet gaan 1 I Schuimbekkend van woede reaga Iraar H. de Lange gisteren op de stelll [Meys. Als de regering een boycot a| [eerste die zich daarin voegen, aldus I I De Dienstenbond FNV had deze I batteren over het thema 'Geld is nie| [ka ter sprake kwam sloeg de vlam ir Banken zouden geen contacten i [drijfsleven in landen waar de bevoll [en zeker niet als zo'n oproep tot boyf [Verenigde Naties. Zo luidde de stelj [Lange elkaar in de hareri vlogen. minister of - erger - premier zou kunnen worden. Nu kan niet ontkent wor- I den dat in de periode van het kabinet-Den Uyl fouten zijn gemaakt die de structuur van de Nederlandse economie ernstig hebben aangetast. Maar het gaat te ver Den Uyl alle schuld van de economi sche ellende van de laatste tien jaar te geven. Vaak wordt vergeten dat in die pe- riode de eerste oliecrisis da nig huishield en dat de Ne- I derlandse economie sterk af hankelijk is van wat er in het buitenland gebeurt. Iets genuanceerder dan zijn partijgenoten is premier Lubbers over mogelijke sa menwerking met de PvdA. Hoewel de premier er van uit gaat dat de 'trend' van het zittende kabinet niet mag worden omgebogen ziet hij voldoende aanknopingspun ten in het PvdA-program. Bovendien zegt hij wèl reke- I ning met de kiezers te willen houden cq. met de uitslag van de verkiezingen. Hij erkent dat het beleid, zoals dat de laatste drie jaren is gevoerd en wat hem ook voor de komende jaren voor ogen staat, gemakkelijker kan worden uitgevoerd met de WD. Maar het gaat hem te ver die samenwerking in zet van de verkiezingen te maken. Bovendien staat het WD-program hem op tal van punten niet aan. Lasten verlichting voor de midden inkomens is een leuke ver kiezingsbelofte voor WD- mensen maar, aldus de pre mier, als het betaalt moet worden uit de sociale zeker heid dan is hij in ieder geval niet thuis. Wat geen ramp behoeft te zijn. Er staat immers een al ternatief voor de WD klaar. De PvdA zal desnoods diep in het stof buigen om regerings verantwoordelijkheid te kunnen dragen. En dat is voor Lubbers een blij voor uitzicht. DE TIJD dat in Noord-Brabant één j een belangengroep van notabelen bi [de zaken regelde, behoort tot een [zonneklaar zijn voor bestuurders die politieke macht kunnen zien en aan beurt. Daar waar Haagse ministeries huizen de ivoren torens zijn geword< en de vibratie van maatschappelijke niet of niet meer doordringt, kan het no 1985 wordt bestuurd, als ware [staan. In de discussie rond de bouw van [daarbij behorende inspraakprocedu herkennen om het regentendom var ?en. Langs de sluipwegen van het denlang machtige pressie-groepen i partijkaders worden nog eens extra onderonsje van ministers, ambtenart sen der Koningin is een koehandel g I dijk' bevrijd zal worden van een finar de bouw van een of meer kerncentra iedereen weet ot kan weten, dat die i Punt van ruimtelijke ordening verre derheid van de Tweede Kamer legt van voldongen feiten geen strobreed In zo'n situatie kan het geen ve door het ministerie van Economische avonden in Heinkenszand en nog rellerige sfeer zijn verlopen. De volgt de andere plaatsen die in aanmerkin een kerncentrale te krijgen, zullen or i zien geven, want de informatie is reeds bekokstoofd is of schijnt te z van de inspraak-procedure bij het pi Er zijn mensen die stellen dat er ir ,rales - om snel en goed tot zaken dere weg openstaat dan die welke zou dan met name voor Brabant ge van de kerncentrale-affaire aan de v het Industrieschap Moerdijk. Die st wel te verdedigen, maar alleen als er bus komt. 'Eind goed, al goed' is ee 19evoelig zijn. Tot dusverre heeft de t re echter alleen nog maar een net nieuwe, forse deuk in de geloofwaan Het is niet eerlijk om alleen de pr Woordelijk te stellen voor de devalua selen. Actie-middelen als inbraak er nonnades, intimidatie en ordeversti Qenstanders zich bedienen, getuigt sen democratische gezindheid. Ook I Nederland steeds meer in een situa nauwelijks nog tellen en de democre 'angengroepen en de hardste schrt Waard om daartegen in het geweer ti

de Stem | 1985 | | pagina 2