Rock Sluis: festival met oude toppers RMAN' West-Zeeuws-Vlaams muziekfestival zondag in Groede Beveren pakt uit met historisch massaspel BRAINBOX EN Q'65 Ypocvt £CCe ONDERDAG 5 SEPTEMBER 1985 extba PAGINA GIDS 2 Zaterdag voor achtste maal poëziedag 't Kofschip in Blankenberge John Spencer op Dorpsfeest in Zaamslag EMM DIT JAAR GASTHEER Zes opvoeringen bij kasteel Cortewalle Triënnale Havenzangers en Risqué in Boschkapelle Filmclub Hulst start seizoen Hoerenleed in Tiffany Hulst Show-taptoe zaterdag in Koewacht Dansfestival is primeur voor Zeeland Piet Brakman zingt in Eede Beurs Dullaert met veel muziek Meespeel theater zaterdag in Sluis Vrouwenwerk Kunst in Clinge Axels talent Ook te zien AS Jje op de voet! Voor de les én klassiek kraat 23, Breda 10004 T1 HET VLAAMS-Nederland- seliteraire tijdschrift 't Kof schip houdt zaterdag in de feestzaal van het stadhuis van Blankenberge (B) voor de achtste maal de jaarlijkse poëziedag. Tijdens dit eve nement wordt de Poëzieprijs van de Stad Blankenberge en de Daan Inghelram Pro zaprijs uitgereikt. Zo'n 600 Vlaamse en Ne derlandse amateur-kunste naars zijn lid van de Kof schip Kring. Deze schilders, dichters, beeldhouwers en schrijvers komen elk jaar in Blankenberge bijeen voor een kunstzinnige happening, gevolgd door het 'dichters- diner'. De poëziedag wordt om 13.30 uur geopend en is vrij toegankelijk voor elke be langstellende. EEN OPTREDEN van John Spencer, de zanger die nogal eens scoort met Nederlandse vertalingen van Ameri kaanse hits uit de jaren vijf tig, besluit morgen de eerste dag van het Dorpsfeest te Zaamslag. In de feesttent op het Plein start het optreden van Spencer rond 21.00 uur. Hij zal worden begeleid door de Terneuzense rock roll- band The Pettycoats. Zaterdag tijdens de slot dag van het Dorpsfeest ook veel muziek. Onder meer in de middaguren diverse op tredens van de Zeeuws- Vlaamse liedjeszanger Piet Brakman. SLUIS STAAT het komend weekeinde bol van de mu ziek. In een grote tent bij de Oostpoort wordt zowel vrij dag als zaterdag een popfes tival gehouden. Het eerste, morgen, is in feite een club avond voor Harley-rijders, georganiseerd door de Sluise Harlev Davidson-club Broomstick. Naast motor freaks zijn uiteraard ook andere muziekliefhebbers welkom. Voor zaterdag staat dan Rock Sluis '85 op het pro gramma, het tweede pop- feest dit jaar in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, dat door de SJC en de stichting JOE in West is opgezet in het kader van het Jongeren- jaar. Het Broomstick-festival begint morgen om 18.00 uur met een optreden van de blues/rock-formatie Mental Destruction uit Breskens. Vervolgens zijn te zien en te horen Roots uit Aardenburg (muziek uit de zestiger ja ren), Phantom uit Hulst (hardrock) en tenslotte de Brabantse rock rollers Herb Mews The Mules. De entree bedraagt 5,-. Zaterdag om 12.00 uur gaat Rock Sluis '85 van start. Naast de al eerder genoemde groepen Mental Destruction, Roots en Phantom, treden dan op de Hoofdplaatse Konsumpties (kermisrock), rockgroep The Jar uit Oost burg, Terrific Tim uit Aar denburg (moderne popmu ziek), de Vlissingse new wa ve-band Ex'Q-s, de cover- groep Defence d'Afficher uit Axel, Nightflyer uit Sluis met melodieuze popmuziek en het uitstekende Rotnaam uit Breskens. Rond 21.30 uur is het de beurt aan Brainbox, eind ja ren zestig legendarisch ge- brainbox. worden met hun toenmalige hit 'Dark Rose'. Zanger Kaz Lux en ster-gitarist Jan Ak kerman waren bepalend voor het zeer specifieke ge luid. De groep viel al na twee jaar uit elkaar, maar werd in 1980 heropgericht en bestaat nu uit Kaz Lux (zang/gitaar), Rudy de Queljoe (sologitaar), Cyrille Havermans (bas) en Pierre van der Linden (drums). Het sluitstuk van Rock Sluis vormt het optreden van de Haagse Q'65, ook al een reünie-band van late dertigers. De groep werd in 1965 bekend met simpele bluesgetinte rock a la The Pretty Things. Tegenwoor dig is dit soort muziek ook weer populair onder de - FOTO ARCHIEF DE STEM naam 'garagerock'. De Kjoe hield het in 1974 voor gezien maar kwam in 1980 weer bij elkaar ter gelegenheid van de eerste 'Haagse Beatnach'. Het succes was zo groot dat de band besloot weer te gaan optreden. De Q'65 wordt ge vormd door Wim Bieler (zang/mondharmonica), Joop Roelofs en Joop van Numwegen (gitaar), Peter Vink (bas) ën Beer Klaasse (drums). Kaarten voor Rock Sluis '85 kosten 10,- in de voor verkoop en 12,50 zaterdag aan de tent. Voorverkoopa dressen zijn Café Boo (Sluis), Café Markt 15 (Oost burg), Boo's Paviljoen (Groede) en Café du Com merce (Breskens). HET JAARLIJKE muziek festival in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, waaraan ook ditmaal alle korpsen uit de ze streek belangeloos hun medewerking verlenen, wordt zondag in Groede ge houden. De plaatselijke mu ziekvereniging EMM, die 145 jaar bestaat en enkele jaren geleden fuseerde met Uit het Volk, voor het volk te Bres kens, treedt dan op als gast heer. De korpsen die zondag het paptaartendorp' in de ban van muziek zullen brengen zijn, naast de organiserende vereniging, de Aardenburg- se Fanfaren met drumband en majoretten, Oefening Baart Kunst uit Hoofdplaat, drumband Harmonie uit Oostburg, Oefening Kweekt Kunst uit Schoondijke met majoretten, Apollo uit Sluis met drumband en majoret ten, brassband IJzendijke Geduld Overwint met show korps Jeugdbelang, het ge renommeerde Veronica uit Zuidzande en muziekver eniging Willem Beukelsz met drumband en majoret ten uit Biervliet. Om 13.30 uur wordt het festival geopend, wanneer de diverse gezelschappen bij toerbeurt een rondgang door het dorp maken om vervol gens een optreden te verzor gen op de kiosk op de Markt. Het grote spektakel begint om 18.00 uur op de Markt, wanneer alle korpsen tege- lijkertijd in actie komen met 'Amazing graze', en 'Semper Dixilent' onder leiding van dirigent Raymond de Cock van Breskens/Groede. Afge sloten wordt met het tradi tionele taptoesignaal, ge volgd door het Wilhelmus. In totaal geven zo'n vijfhon derd muzikanten dit evene- fnent kleur. DE KERMIS te Vogelwaar de wordt dit weekeinde op geluisterd door artiesten van naam, die zullen optre den in de feesttent op het parkeerterrein te Boschka pelle. Zaterdag wordt vanaf 20.00 uur de spits afgebeten door De Havenzangers (en- trée 10,-) en zondag geeft Risqué acte de présence, een viertal dames dat vroeger als The Pins de koortjes mocht zingen bij het zange resje Doris D. Het optreden van Risqué begint om 22.30 uur en wordt vanaf 20.00 vooraf gegaan door de Vero nica Drive In Show. Entrée eveneens 10,-. Maandagavond wordt het kermisgebeuren besloten met een 'zeemansbal' in de feesttent. De muziek wordt verzorgd door het orkest Ca lypso. Aanvang 21.00 uur en toegang 6,-. DE HULSTER filmclub Ci- né'83 begint vanavond het nieuwe seizoen met 'Wit ness', een politiefilm van Edward Feldman. De rol van de FBI-agent John Book wordt gespeeld door Harri son Ford. Regisseur Peter Weir is een meester in het maken van goede en vooral span nende thrillers. In de film moet een FBI-agent een 8- jarige knaap, die getuige was van een moord, be schermen. Top-suspense als blijkt dat de killers zijn eigen collega's zijn. Aan vang 20.00 uur in de Koning van Engeland. Toegang 6,-. IN ZALENCENTRUM Tif fany te Hulst speelt op veler verzoek het Multatuli-thea- ter uit Antwerpen het to neelstuk 'Hoerenleed' van Jan Christiaaens. Zaterdag vertellen de twee actrices weer in het Antwerps dia lect over hun wederwaar digheden van het rosse le ven. Dat doen ze temidden van het publiek. Hierdoor krijgt dit stuk een eigen sfeer en is daarom een must voor de liefhebbers van het klein theater. Aanvang 20.30 uur, toegangsprijs 8,50. ZATERDAG VINDT in Koewacht weer de jaarlijkse show-taptoe plaats, georga niseerd door de plaatselijke muziekvereniging Een dracht Maakt Macht. Naast dit EMM zijn ditmaal ook showbands uit Goes en IJ zendijke van de partij. Het Goese Showkorps Ex celsior verzorgt twee optre dens in de bekende Ameri kaanse stijl. De band bestaat uit ongeveer 70 mensen en is onderverdeeld in een drum- en brass-sectie en een zoge heten colour guard. Excel sior heeft ook in het buiten land naam gemaakt, getuige de muzikale uitstapjes naar onder meer Tunesië en Tsje- choslowakije. Showdrumband Jeugdbe lang uit IJzendijke (circa 45 leden) wordt gevormd door een colour guard, trompetis- ten, tamboers en percussio nisten. Sinds vorig jaar heeft de formatie een totaal nieuwe show met daarin on der meer een Beatles medley en stukken uit de roek-ope ra Jesus Christ Superstar. De organiserende muziek vereniging EMM treedt aan met 55 leden en bestaat uit een majoretten-korps, drumband en fanfare. Het programma van de show-taptoe op het Kerk plein te Koewacht ziet er als volgt uit: 20.00 uur: Presentatie van de deelnemende korpsen 20.15 uur: Optreden EMM uit Koewacht 20.40 uur: Showkorps Excelsior uit Goes 21.10 uur: Showdrumband Jeugdbelang uit IJzendijke 21.30 uur: Tweede optreden Ex celsior Goes 21.50 uur: Finale met het Wilhel mus, gespeeld door EMM. Toegang ƒ2,50; donateurs en jongeren tot 16 jaar gra tis. ZEELAND KRIJGT de pri meur van het eerste Neder landse jeugddansfestival dat op 26, 27, 28 en 29 september wordt gehouden. Dat Zee land de primeur krijgt heeft onder meer te maken met het feit dat in deze provincie een dansstimuleringsplan wordt uitgevoerd. Voor dit experiment heeft het pro vinciebestuur in principe drie jaar financiële steun toegezegd. Het festival bestaat uit professionele dansvoorstel lingen in diverse theaters, dansprojecten in het basis- en voortgezet onderwijs en een proefproject dans in het sociaal-cultureel werk. Tij dens dit festival zullen 16 groepen, die zich bezig hou den met jeugddans, in totaal 21 voorstellingen verzorgen. Tevens worden er dan een aantal werkbijeenkomsten gehouden rond de vraag hoe jeugddansvoorstellingen in gepast kunnen worden in het onderwijs en in het so ciaal-cultureel werk. Op 28 september worden vier geselecteerde choreo grafieën uitgevoerd die ge kozen zijn uit de inzendin gen van het speciaal voor dit doel uitgeschreven choreo grafieconcours. Het Scapino Ballet zet als medewerker aan dit festival haar 40-jarig jubileum luister bij, zo blijkt uit een mededeling van het Dansoverleg Zeeland. DE TROUBADOUR van het Zeeuws-Vlaamse land, Piet Brakman, treedt zaterdag op tijdens het tentfeest van de KPJ te Eede. Plaats van handeling is de feesttent aan De Grein. Aanvang 20.00 uur en toe gang 5,-. Na afloop is er een bal met muziek van Stu dio de Zeeuw. HET PARK van het kasteel Cortewalle in de Vlaamse grensgemeente Beveren is de komende twee weekein den het decor voor het groots opgezette massaspel 'Sefken en de Geuzen'. Het openluchtspel schotelt de toeschouwers in vijf tafe relen gebeurtenissen voor uit de periode 1542-1585, 'Be veren van de Boergondische Praal tot de Spaanse Bedel staf'. 'Sefken de Puitensla ger' is de hoofdpersoon en tevens de verbindende 'rode draad' tussen de verschil lende geschiedenisperioden. De organiserende Orde van de Pilorijn is maanden lang in de weer geweest met de voorbereiding van dit massale schouwspel. De eni ge factor die de organisato ren niet onder controle heb ben is het weer. „Maar" zegt voorzitter Jacques Maas, „de manden met eieren voor de 'erme clèren' (Carmelites- sen) hebben we al klaar staan". Oorspronkelijk was het plan om de hele opvoering 'live' op toneel te brengen. „Maar dat idee hebben we laten varen, omdat de draagkracht van de stem men niet toereikend is". Vandaar dat alles nu op klankband is gezet, na mon tage en knipwerk zo'n 1.200 meter geluid. Behalve de plaatselijke toneelgroep 'Kamer Edelweiss' verlenen alle Beverse verenigingen hun medewerking. In het TIJDENS DE vier beursda- gen in het gemeenschaps centrum Den Dullaert in Hulst zijn er enkele opmer kelijke optredens. Vanavond is de band Termenike vanaf 19.30 uur te zien en te horen met swingende muziek en morgen treden in de grote zaal enkele volskdansgroe- pen op. Avogro en Ha va Naquila, die zijn verhinderd, worden vervangen door de Belgische groepen Reinaert uit Won- delgem en Boerke Naes uit St.-Niklaas. De Grutmoole uit Sas van Gent vertegen woordigt de Zeeuws- Vlaamse kleuren. Aanvang 20.00 uur, toegangsprijs 3,50. Zaterdag is er voor de kinderen om 14.00 uur de va riétéshow Jacona (toegangs prijs 2,508 en treedt voor de ouderen tussen 19.00 en 21.45 uur de Zeeuws-Vlaamse troubadour Piet Brakman op. Diezelfde avond kan de jeugd van Hulst zich verma ken in de grote zaal waar om 20.00 uur een disco-avond begint. Toegang gratis. spel zijn 90 sprekersrollen te vervullen en spelen zo'n 500 figuranten mee. Bovendien komen er ook nog eens 30 ruiters opdraven. Gekozen is voor het park van kasteel Cortewalle, om dat het daar mogelijk is vier podiums tussen de bomen en de kasteelgracht aan te brengen. De vier afzonder lijke podiums nemen zo'n 600 vierkante meter ruimte in beslag. Eentje is zelf met behulp van het leger in de gracht gelegd. De tribune biedt plaats aan 1.500 toe schouwers. De toegangsprijs bedraagt 200 frank. Er zijn zes opvoeringen: 6, 7 en 8 september en 13, 14 en 15 september. Het spel begint telkens om 21 uur. TONEEL WAARBIJ het pu bliek kan ingrijpen en mee doen wanneer het dat nodig vindt. Dat staat komende zaterdag in Sluis te gebeu ren. Het Meespeeltheater uit Nijmegen geeft die dag de voorstelling 'Bepaalde Ge beurtenissen' tijdens de West-Zeeuws-Vlaamse jon gerendag, aanvang 12.00 uur in de feesttent bij de Oost poort. De opvoering gaat vooraf aan het popfestival Rock Sluis '85. 'Bepaalde Gebeurtenis sen' gaat over een 18-jarige werkloze jongen met een LEAO-opleiding. Hij woont bij zijn oma in en heeft al zeker 40 sollicitatiebrieven verstuurd, echter zonder re sultaat. Druk maakt hij zich daar niet meer om want hij heeft genoeg te doen. Hij is onder meer een verwoed postzegelverzamelaar. Op een dag vindt hij een zeer zeldzame zegel die 30.000 gulden waard blijkt te zijn. Zijn familie dringt aan op verkoop, zelf wil hij dat ech ter niet. Tevens wil zijn oom dat hij een kantoorbaantje aanneemt. Het Meespeeltheater brengt het stuk eerst zelf, daarna wordt scène na scène herhaald. Het publiek wordt steeds gevraagd of het zich kan vinden in de gang van zaken. Is dat niet het geval dan mag men een figuur zelf uitbeelden. Moet je iets doen voor je uitkering? Vrijwilligers werk, is dat ook werk? Is ar beid een plicht? Mag je van je uitkering ook leuke din gen doen? Dat zijn allemaal vragen die tijdens de voor stelling aan de orde komen en waarop het publiek ant woord moet geven. - - .- mm Beeldhouwwerken SINT niklaas - Waar Antwerpen om de twee laar internationale belangstelling trekt met een 'jpenluchttentoonstelling van beeldhouwkunst «pet St. Niklaas het wat bescheidener aan. Daar «nmdt momenteel de trënnale plaats. Deze keer S-, schijnwerper gericht op beeldhouwkunst ««Belgisch Limburg. De expositie is over de stad verspreid. Bij het station staat een enorme kangeroe. Verder is er «erk te zien in het museum aan de Zamanstraat cn in het museumpark. Op het eerste gezicht ™at rommelig, maar in en rond het museum 'nat een boeiende confrontatie plaats van ver schillende opvattingen over hedendaagse kunst. Pe tentoonstelling maakt duidelijk dat in Lim- ourg vele stromingen aan bod komen, van ab stract, via absurd naar zeer naturalistisch. Men kan nog tot 9 september op deze triënnale I De toegang is gratis. Openingsuren mu- 1 «gelijks van 10.00-12.00 uur en van 14.00- «ur. Het park is open tot 18.00 uur. MIDDELBURG - De bejaarde fotografe Eva Besnyö (75!) ontpopte zich in de zeventiger jaren als de 'razende reporter van de Nederlandse vrouwenbeweging'. Vandaag laat het project Vrouw en Werk Zeeland daarvan enkele resul taten zien. „Vrouwen in mannenberoepen" heet het ten toonstellinkje met foto's van Eva Besnyö, waar mee het project vanmiddag 'open huis' houdt. Dat gebeurt op de Middelburgse burelen van de Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland (Nieuwstraat 13). Men kan er van 14 tot 17 uur terecht. Eva Besnyö werd geboren in Hongarije, vertoefde enkele jaren in Berlijn en vluchtte daarna voor het opkomend fascisme naar Ne derland. Vooral in de jaren dertig verrichtte ze hier baanbrekend werk op het gebied van de fo tografie. Ze vindt dat kunst een rol moet spelen in maatschappelijke ontwikkelingen. Onlangs verklaarde ze in een intervieuw: „Ik heb er al tijd naar verlangd, dat was mijn droom, dat ik in mijn buik een kamera had ingebouwd". Portret CLINGE - Galerie Esprit in Clinge is het nieuwe expositieseizoen met een primeurtje begonnen. De Wase kunstenares Tiny Kegels stelt er deze maand haar olieverfschilderijen en aquarellen tentoon. Het is de eerste keer dat haar werk in Neder land te zien is. Eerder manifesteerde ze zich in Temse en Bornem. Ze was ook vertegenwoor digd op verschillende groepstentoonstellingen in Vlaanderen. Tiny Kegels maakt portretten en stillevens. Haar uitdrukkingskracht is harmo nisch. De kleuren zijn discreet aangebracht en de composities zijn evenwichtig. Intimiteit en subtiliteit kenmerken haar oeuvre, waaronder zich ook verschillende naaktstudies bevinden. Ze specialiseerde zich tijdens een zesjarige op leiding aan de kunstacademie in St. Niklaas. De expositie duurt tot 30 september. In deze periode is Tiny Kegels op de woensdag- en zondagmid dagen in de galerie aanwezig. (Galerie Esprit, Gravenstraat 99 te Clinge. Dage lijks geopend van 13.30 tot 18.00 uur. Op dinsda gen gesloten). —f MIDDELBURG - „De kunstwereld is altijd snel in het herkennen van opkomend nieuw talent, en is nu serieus bezig aandacht te besteden aan de in Zeeland woonachtige kunstenaar Hans de Ruijter". Zo introduceert het Zeeuws Kunstenaars Centrum deze 26-jarige Axelaar, die sinds zijn eerste tentoonstellingen en projecten in de plaatselijke Galerie Bellemans ook elders in den lande van zich heeft doen spreken. In de Klove niersdoelen te Middelburg exposeert het Zeeuws Kunstenaars Centrum nu zijn werk. Hans de Ruijter drukt zich uit in een eigentijdse expres sionistische stijl, kenmerk van de generatie 'jon ge wilden', die zich alweer enkele jaren geleden in de kunstwereld vestigde. Verknipte gedaan ten doemen bij hem op uit constrasten van zwart, wit en geel. Recentere doeken laten onbe stemde werelden zien in uitbundige kleuren. Thema is onder meer de kloof tussen rede en emotie. Eind vorig jaar werd een werk van De Ruijter uitgekozen voor een verzameltentoonstelling in het Paleis op de Dam. Bij die gelegenheid werd de kunstenaar door koningin Beatrix ontvan gen. Als lid van de Stichting Niets=Alles houdt hij zich nu onder meer bezig met de promotie van kunst middels subsidies uit het bedrijfsle ven. Binnenkort is hij present op een uitwisse lingstentoonstelling met Vlaamse en Zeeuwse kunstenaars. Eigentijds expressionisme (Zeeuws Kunstenaars Centrum, Kloveniersdoe len Middelburg. Tot en met 26 september. Alle dagen, behalve op maandagen, geopend van 14 tot 17 uur, op donderdagavonden van 19 tot 21 uur. Streekmuseum Het land van Axel, Noordstraat. Werk van ZVU-cursisten (t/m 28 september). Open: woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. Tot en met 28 september. Gemeentehuis Oostburg. Tentoonstelling 'Zeeu wen in Brazilië' (t/m 30 september). Te bezichti gen tijdens de kantooruren, tot en met eind sep tember. Terneuzens Museum. Expositie Riet Korbee- Arnold en A. Hamelink. Aquarellen, schilderij en, tekeningen en keramiek (t/m 7 september). Dagelijks open van 9.30-12.00 uur en 13.00-17.00 uur. Streekmuseum IJzendijke. Tentoonstelling 'Het Waterschap over de grenzen heen' (tot midden- september). Samengesteld door het waterschap Het Vrije van Sluis. Taken van het schap in he den en verleden. Tekeningen, foto's en maquet tes. Open van maandag tot en met vrijdag van 10.00-12.00 en van 13.30-17.00 uur. In het weekend van 14.00-17.00 uur. Psychiatrisch Ziekenhuis Kloetinge. Schilderij en, voornamelijk landschappen, van Joyce Stey- vers uit Kapelle (de hele maand). Open op werk dagen van 09.00-17.00 uur en in het weekeinde van 10.00-16.00 uur.

de Stem | 1985 | | pagina 21