Aanleg van zuurstofleiding onder druk Minister opende internationaal noodvoedseldepot Voedsel binnen 24 uur op weg naar Afrika] VOLGENS Sas van Gent en Zelzate wisselen kunstenaars uit RT OOK GROENGORDEL GEKAPT ZONDER VERGUNNING DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1985 Vrijwilligers halen zaterdag kaarten tegen kernwapens op Meetnet voor grondwater in Z-Vlaanderen VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND van de BMW-dealer Weer cursus Pech Onderweg in Terneuzen politierapport BINNENSCHELDE WORDT OVERHOOP GEHAALD nONPERDAG 5 SEPTi Nieuwe cursussen ZIKY in Terneuzen EXPOSITIES IN BEIDE Van een onzer verslaggevers TERNEIJZEN - Ruim 200 vrij- willig(st)ers gaan zaterdag 7 september in Zeeuwsch- Vlaanderen op stap om zoveel mogelijk kaarten van het volkspetitionnement tegen de plaatsing van kruisraketten bij elkaar te krijgen. Het Vredesplatform heeft hiertoe een netwerk van con tactpersonen opgezet die ook plaatselijk allerlei acties heb ben voorbereid. Alle Zeeuws-Vlaamse ker nen worden 7 september be zocht door geluidswagens, voorzien van verzamelbussen, veelal vergezeld van ophaal- ploegen. Er wordt zoveel mo gelijk huis-aan-huis opge haald. Dat gebeurt ook in de week van 9-14 september. Daar naast is in een aantal kerken gelegenheid de kaarten te de poneren. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur is bezig met de opbouw van een grondwa termeetnet in Zeeuwsch- Vlaanderen. Begin dit jaar is men begonnen met de eerste werkzaamheden in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Men wil nu ook in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen peilbuizen gaan plaatsen. Eerder al werd een meetnet aangelegd op Tholen, St. Phi- lipsland en oostelijk Zuid-Be veland. Dat gebeurde in het kader van het Zoommeeron- derzoek. Voor de werkzaam heden in Zeeuwsch-Vlaande ren en onderhoud van het be staande meetnet trekt het pro vinciebestuur komend jaar 150.000 gulden uit. Het meetnet is van belang voor het grondwaterbeheer, een taak die de provincie in 1984 kreeg bij de inwerking treding van de Grondwater wet. Men moet komend jaar nog eens voor 30.000 gulden in strumenten aanschaffen en 10.000 gulden steken in de voorlichting over een grond waterplan. Een soortgelijk bedrag is gemoeid met rapportage en publicatie van onderzoeksge gevens. De voorbereiding van een grondwaterbeschermings- plan gaat de provincie komend jaar 40.000 gulden kosten. Met al deze nieuwe uitgaven is al rekening gehouden bij het op stellen van provincie-begro ting 1986. T16 (ADVERTENTIE) Garage Verixugge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De ANWB geeft ook dit jaar in Terneu zen weer de succesrijke cursus Pech Onderweg. In de afgelopen 20 jaar heb ben zo'n 150.000 Nederlanders deze cursus gevolgd en de be langstelling is nog steeds groeiende. Opvallend is dat momenteel de helft van de cursisten uit vrouwen bestaan. De cursus omvat vier les- avonden van 2 te uur in vier achtereenvolgende weken. In Terneuzen worden de cursus sen gegeven in de vier weken tussen 23 oktober/13 november en 27 november/18 december in het gebouw van de gemeen telijke brandweer. Aanvangs- uur: 19.30 uur. Belangstellen den kunnen contact opnemen met het ANWB-kantoor in Terneuzen. Van een onzer verslaggevers OOSTERHOUT - Minister E. Schoo van Ontwikkelingssa menwerking heeft gistermid dag de eerste internationale noodvoedselvoorraad van het Wereldvoedselprogramma in Oosterhout geopend. Zij deed dat door een pallet voedsel te overhandigen aan de heer Ja mes Ingram, uitvoerend direc teur van het Wereldvoedsel Programma. De opening werd verder bij gewoond door onder meer de minister voor Landbouw en Visserij, Ir. G. Braks. In het depot van de firma Huybregts aan de Gooikensdam in Oos terhout ligt een voorraad van 2000 ton voedsel, waarmee de meest acute noden in Afrika kunnen worden geledigd. De voorraad bestaat uit graan, graanproducten, peulvruch ten, spijsolie, magere melk poeder en biscuits. Minister Schoo zei gisteren onder meer, dat de huidige grootschalige voedselhulp aan Afrika een grotere rol kan spelen bij de ontwikkeling van de voedsel- en landbouwsector van dit continent dan thans het geval is. „Hiervoor zijn be tere afspraken tussen de ont vangende landen en de dono ren noodzakelijk, alsmede een betere organisatie van de voedselhulp. Dat zou ertoe kunnen leiden dat meer lokale fondsen beschikbaar komen voor het herstel van de land bouw en de verhoging van de voedselproductie", aldus de minister. Zij wees op het verschil tus sen grootschalige voedselhulp, die jaarlijks nodig is om in de behoefte van de steden te voorzien en noodhulp, bedoeld om de mensen op het platte land van de hongersnood te redden. „Voor deze noodhulp dienen aparte procedures en voorzieningen te bestaan. De noodvoedselhulpvoorraad in Oosterhout is hier een van". Er zijn in de wereld slechts drie van dergelijke noodvoed- seldepots. In Singapore voor ziet men de noodgebieden in Azië, in Costa Rica wil men de nood lenigen in Zuid- en Mid den- Amerika. Het voedseldepot van Huy bregts wordt geëxploiteerd door het Wereld Voedsel Pro gramma. Oosterhout richt zich op de acute nood in Noord- en Midden-Afrika. De wereld heeft de afgelo pen anderhalf jaar erg veel voedsel richting Afrika laten gaan. Volgens de heer Ingram heeft de bevolking in Afrika de laatste achttien maanden anderhalf biljoen ton voedsel gekregen. „Maar belangrijk is, dat bij noodsituaties voedsel snel ter plaatse is. Dat kan van levensbelang zijn", zei hij. Terneuzen legt illegale verbouw van school stil Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft de verbouwings werkzaamheden aan de rk basisschool De Zeemeeuw in Terneu- zen-Zuid met onmid dellijke ingang stilge legd. Dit nadat was gebleken dat er geen bouwvergun ning is aangevraagd, laat staan verleend. Ook kwamen ambtenaren van de dienst openbare wer ken tot de ontdekking dat een brede strook in de meters dik ke groengordel - die de school scheidt van de aanpalende Rondweg - op last van het be stuur van De Zeemeeuw ille gaal is weggekapt. Een en ander is overigens gebeurd in het volste vertrou wen dat er doör de betrokken autoriteiten wel degelijk toe stemming zou zijn verleend voor deze handelingen. Een van het Ministerie van Onder wijs ontvangen akkoord verklaring met de noodzake lijke aanpassingen van het schoolgebouw en omgeving in het kader van de nieuwe wet op de basisscholen, is door het bestuur van De Zeemeeuw uitgelegd als een carte blanche voor alle nodig geachte werk zaamheden. „En daar is men natuurlijk de fout in gegaan", aldus gis teren directeur J. Huigh van de dienst openbare werken van de gemeente Terneuzen. „Net als elke andere inwoner of instelling had De Zee meeuw een bouwvergunning moeten aanvragen. Het is daarom niet meer dan logisch, dat alle werkzaamheden zijn stilgelegd totdat deze zaak of ficieel is geregeld". Gesneuveld Beschouwt openbare wer ken de illegale verbouw nog als een min of meer te begrij pen vergissing, het rigoreus egaliseren van zo'n dertig vierkante meter groengordel vindt Huigh allesbehalve te tolereren. „De school wilde op die ma nier een nieuwe toegang tot het schoolplein scheppen. Nog afgezien van het feit dat daar- Door het illegale kapwerk is er een forse bres ontstaan in de meters dikke groengordel die de rk basisschool De 1 scheidt van de drukke Terneuzense Rondweg. - foto de stem voor een behoorlijke hoeveel heid openbaar groen is ge sneuveld, dient men zich toch af te vragen of een dergelijke uitrit, die uitkomt op het zeer drukke fietspad naast de Rondweg, uit het oogpunt van verkeersveiligheid wel ge wenst is. Daarover moeten B en W nu een uitspraak doen en het is in het geheel niet uitge sloten dat daarvoor geen toe stemming wordt verleend en dat de school alles weer in de oorspronkelijke staat zal moe ten terugbrengen". Goeder trouw Volgens de directeur van De Zeemeeuw, H. van Damme, is de hele kwestie geregeld door het schoolbestuur. Het be stuurslid dat verantwoorde lijk is voor bouwkundige za ken was gisteravond echter niet voor commentaar bereik baar. Wel P. van Rooij, chef van de afdeling onderwijs van de gemeente Terneuzen, die de hele zaak bestempelt als 'een vervelend misverstand, waar bij we er absoluut uitgaan dat De Zeemeeuw te goeder trouw heeft gehandeld'. Hij zei geen antwoord te kunnen geven op de vraag hoe het komt dat het schoolbe stuur een toch zo voor de hand liggende handeling als het aanvragen van een bouwver gunning over het hoofd heeft gezien. GOES - Bij een inbraak in de bouwkeet van de firma H. aan de Westwal is een motorslij p- zaagmachine ter waarde van 2000 gnlden gestolen. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - De Binnen schelde voor de kust van Bergen op Zoom wordt overhoop gehaald. Laad- schoppen, draglines en metershoge haspels vormen het speelgoed van een ploeg werknemers van De Visser en Smit uit Papendrecht. Hun werkzaamheden concentreren zich rond een metersdiepe sleuf, waar in een zuurstofleiding komt te liggen. Die leiding loopt naar het bedrijfster rein van General Electric Plastics (GEP) in Bergen op Zoom en moet er eind november liggen. In opdracht van het Belgisch bedrijf Air Liquide wordt een zuurstofleiding van 7 km aangelegd op 2,5 meter bene den NAP. Die lage ligging is door de gemeente Bergen op Zoom bedongen, omdat er recreatieplannen bestaan voor de Binnenschelde en men de vei ligheid van de recreanten niet voor lief wenst te nemen. Vandaar ook dat een reeds bestaan de ondergrondse stikstofleiding een eind moet zakken. Die leiding loopt eveneens naar GEP. Nu de grond toch open ligt, kan die stikstofpijp in een keer meegenomen worden. Toch is er een kink in de kabel gekomen. Het lei dingentraject passeert een punt in de Binnenschelde, waar Bergen op Zoom Laadschoppen en draglines vormen het 'speelgoed' van de werknemers voor het graven van een metersdiepe sleuf voor de pijpleiding. - foto de stem/dick de boer een waterloop heeft gepland. Op die plek moeten de leidingen langs een zin kerconstructie gevoerd worden. Aanvankelijk was het de opzet dat dit karwei tijdens de zomerstop van GEP geklaard zou worden. Toen lag het bedrijf toch stil en zou men geen schade ondervinden als de stikstoftoe voer vanwege de omleiding even werd stopgezet. Daaraan is men in augustus evenwel niet toegekomen, zodat het werkschema nu is omgegooid. Volgens een woordvoerder van de gemeente Bergen op Zoom ontstaat geen vertra ging bij de aanleg van de stikstoflei ding. Hij zegt dat in augustus 1986, als GEP weer een zomerstop heeft, de lei ding op het punt van de waterovergang op de zinkerconstructie wordt aange sloten. Dan wordt de bodem over een afstand van 50 meter opnieuw openge gooid. Beneden NAP Volgens hem laat dit onverlet dat de stikstofleiding over het gehele tracé voor november tot 2,5 meter beneden NAP omlaag gebracht wordt, zonder dat de leiding ontkoppeld hoeft te wor den. Met andere woorden: de stikstof wordt tijdens de werkzaamheden ge woon door de leiding getransporteerd. Op die leiding staat een druk van 30 bar. Daarom is er constant toezicht om bij eventuele beschadiging van de pijp lijn van zacht staal met een rubber coating ogenblikkelijk alarm te kun nen slaan. Dat kon evenwel niet ver hinderen dat vorige week een stuk van de voormalige Oosterscheldebodem in stortte, waardoor het uitgraven van de grond extra werd bemoeilijkt. Van een onzer verslaggevers OOSTERHOUT - Bij noodsituaties kan het voed t sel binnen een etmaal op weg zijn naar Afrika. Da:| is het unieke aan het noodvoedseldepot van heil Wereld Voedsel Programma in Oosterhout, dat| gisteren door minister Schoo is geopend. Normaal nemen spoed- zendingen van voedsel zo'n zes weken tot twee maanden in beslag. Dat komt omdat er allerlei formaliteiten moeten worden vervuld. „Vraag me niet hoe dat alle maal kan, maar het is nu eenmaal zo", zei de minister gistermiddag tijdens een korte persconferentie. Het project is ook uniek omdat nu voor de eerste maal in de geschiedenis van de voedsel hulp en als eerste plaats in de wereld levensmiddelen voor internationale nood hulp liggen opgeslagen. Het depot is gevestigd in een van de bedrijfshallen van de firma Huybregts in Oosterhout. Het wordt geëx ploiteerd door door de Mul tilateral Emergency Food Aid Store (MEFAS). Dat is een gezamenlijke onderne ming van het Wereld Voed sel Programma (WFP) en Nederland. Het doel is de fy sieke opslag van levensmid delen op zodanige wijze, dat deze onmiddellijk op afroep verzonden kunnen worden naar gebieden, waar de voedselvoorziening als ge volg van een rampsituatie ernstig in gevaar is geko men. Waarom heeft het Wereld Voedsel Programma nu juis gekozen voor Nederland, en dan met name Oosterhout als opslagplaats voor het noodvoedsel voor Afrika? Wat betreft de keuze van Nederland allereerst de heer James Ingram, uitvoerend directeur van het Wereld Voedsel Programma: „Ne derland is altijd bereid ge weest nieuwe initiatieven te tonen als het gaat om ont wikkelingshulp. Dat land heeft ook altijd gezegd die hulp belangrijk te vinden. Bovendien toont zij het meeste begrip voor de pro blemen. De regering heeft ons alle medewerking gege ven". Een andere reden waarom WFP Nederland heeft ver zocht een dergelijke voor raad aan te leggen is het feit dat zowel de luchthaven Schiphol als de zeehavenj Rotterdam de mogelijkheid bieden om de hulp snel naar het getroffen gebied te| transporteren. En over de lokatie Ooster- hout zei minister Schoo, „Het is vanuit Oosterhoutl naar Rotterdam en Schiphol maar een goed uur rijden Bovendien vonden we hier| een goedkope ruimte". Het voedseldepot is overi gens al enige tijd in gebruik Van daaruit zijn reeds ver zendingen gegaan naar Oeganda en Nigeria. In het! pand van Huybregts liggen constant opgeslagen 900 toni tarwe, 400 ton maïs, 300 ton plantaardige olie, 200 ton peulvruchten, 150 ton gevi tamineerde magere melk poeder, 50 ton Nederlandse biscuits en 32 ton Zwitserse biscuits. Het pand heeft de status van douane-entrepot, het geen wil zeggen dat alle douaneformaliteiten reeds zijn vervuld, zodat onmid dellijke verzending mogelijk is. Het is de bedoeling dat de voorraad op peil gehouden wordt. Direct na verzending van partijen voor noodhulp of anderszins moeten deze zo spoedig mogelijk worden aangevuld. In verband met beperkte houdbaarheid van sommige produkten zullen deze, indien niet eerder af geroepen voor noodhulp, tot maximaal vier maal per jaar vervangen worden. Of schoon de eerste aanleg van de voorraad door Nederland is geleverd, ligt het in de be doeling dat verdere aanvul ling of vervanging zal ge schieden uit bijdragen van andere donorlanden aan het WFP. Zo heeft Zwitserland al 32 ton biscuits geleverd. De firma Huybregts houdt constant transport wagens ter beschikking voor onmiddellijk vertrek. De verzending geschiedt dus per vliegtuis of per schip, al naar gelang de haast en de omvang van de partij. Oos vijf Van een onzer vers loOSTBURG - Staatsbo [re bos binnen de gren )ostburg aanleggen. Het oude voetbalveld vai |en een gedeelte van het pk |tien hectare) zijn de meest g de gisteren de Oostburgse ïee tijdens de bijeenkoms voor openbare werken. Enige tijd geleden heeft Staatsbosbeheer een bebos- Isingsplan voor Zeeuwsch- I Vlaanderen bekend gemaakt. I De dienst wil een aantal hec- I tares laten beplanten. Deze week werd echter bekend dat Ide golfvereniging De Woeste Kop een golfbaan mag aanleg gen op het terrein Smitschorre in Axel dat 40 hectare groot is. Staatsbosbeheer had dit ter rein bestemd voor bosaan- plant. Nu daar echter een golf baan komt, van minimaal 20 hectare, wil de dienst toch vasthouden aan het beplan tingsschema. Men heeft daar om aan verschillende gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen om uitwijkmogelijkheden ge vraagd. De Oostburgse commissie ging gisteren akkoord gaan met de aanleg van een of meer stukken bos in de regio. De ge meente Oostburg heeft mini maal 21 hectare grond be schikbaar voor beplanting. Of er in het plan Vossekaai wer kelijk bos wordt aangeplant hangt af van de plannen van de projectontwikkelaar R. Coltof. Hij wil daar een va kantiedorp laten bouwen. Gaat dat niet door dan zijn er ook nog plannen voor de aan leg van een concoursterrein. Veerhaven Naast een bos wil de com missie ook een speelterrein la ten aanleggen op het oude Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vffl ming (ZIKV) start deze maand in Terneuzen weer met een grof aantal cursussen. Nieuw zijn, in vergelijking met het aanbod het vorige seizoen, een viertal kortlopende cursussen en de jaa cursussen textiel en cultuurgeschiedenis. Bij de kortlopende cursussen gaat hem om getouwweven, zi de-schilderen, algemene muzische vorming (voor kinderen van a 7 jaar) en sieraden maken. Het pakket jaarcursussen bestaat uit boetseren/beeldhouwa kinderatelier (voor de leeftijdsgroepen 6-8, 8-9 en 10-12 jaar) kenen/schilderen, handvormen/pottenbakken, grafische teel nieken en de genoemde nieuwe lessen textiel en cultuurgeschï denis. De meeste cursussen beginnen deze week en vinden plaats het ZIKV-gebouw aan de Leeuwenlaan 40 te Terneuzen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De gemeentelijke Culturele Raad van Zelf en de Culturele Commissie van Sas van Gent zijn erin gesis» twee groepstentoonstellingen op te zetten in het kader van culturele samenwerking tussen beide gemeenten. De pogingen om culturele vrijdag 13 september om 2t uitwisselingen te bewerkstel ligen dateren al van 1980, toen beide culturele raden de mo gelijkheid daartoe onderzoch ten. En hoewel de resultaten aanvankelijk eigenlijk niet helemaal aan de verwachtin gen beantwoordden, werden de contacten op cultureel ge bied danig verstevigd. Een concreet initiatief dat uit de diverse contacten is ge groeid, is een tentoonstelling door kunstenaars uit de ge meente Sas van Gent in Zelza te en een expositie van Zel- zaatse kunstenaars in Sas. De eerste tentoonstelling is van 14 tot en met 17 september in het gemeentehuis te Zelzate. Veertien kunstenaars uit Groot-Sas exposeren ruim veertig kunstwerken, varië rend van pentekeningen tot olieverfschilderen en van handgemaakte poppen tot ke ramiek. De tentoonstelling wordt uur officieel geopend en voor het publiek toegante- zaterdag 14 september 10.00 tot 12.00 en van 14.00 17.00 uur; zondag 15 septeirf van 10.00 tot 12.00 uur en 14.00 tot 18.00 uur; maandaS en dinsdag 17 september 9.00 tot 12.00 uur. De tweede tentoonstelt' wordt gehouden in het st» huis aan de Westkade te 5 van Gent van 18 tot en met oktober. Dan zullen ongevi 20 kunstenaars uit Zelz» werken tentoonstellen. Op de expo in Zelzate z werken te zien van K. Hui) I. Fleur-Heystee, S. van E® gevelde-Heijko, allen uit P lippine; H. Bronwasser-de t ninck, A. Ferket, P. Sarne Roegiers, F. Kegels, E. mens, J. Dubbeldam, J. S# mens-Robrecht, F. de K®J en A. de Roos-Versluijs, al uit Sas van Gent; J. Slock F. van Hest uit Westdorp^ O MIDDELBURG - Geitenkeuring aan de Oude Havendijk in Midd tember de provinciale keuring v keuring begint om 10.00 uur. Bijn: schreven. Drie rassen zijn op d« bonte, de Nederlandse witte en de het middagprogramma staat eer adspirant geitenhouder kan ziel beperkt aantal geiten is ook te k gankelijk. WILHELMINADORP - Ploegkan gebied, op een terrein van de Kon helminapolder, wordt zaterdag 1 titel Zeeuws Ploegkampioen 1985. nemen 21 ploegers deel, geselectee wedstrijden. De categorieën: rond telploegen, 2 en 3 schaar. Er wor Het terrein ligt aan de Langewgg pioenschappen beginnen om 12.30 nngscommissie provinciale ploegv kers kunnen meedoen met een tot< GOES - Jongerenwerk - De stich (SJJG), houdt dinsdag 10 septeml lingsavond in 't Beest te Goes. De en vrijwillige leiding van jeugdgr ze bijeenkomst worden hen vers gramma-ideeën aan de hand geda hebben een clownsproject en een clubs op touw gezet. GOES - Kinderboeken - De jeugd: SJJG en de stichting buurtwerk opgesteld voor de kinderboeken» het jeugdwerk en op scholen. Dee blijvend en kosteloos. Gelnteress Pielden. SINT-MAARTENSDIJK - Ondei cretaris van Economische Zaken I J oktober de officiële opening van Sint Maartensdijk. Hij geeft dan i oe uitbreiding van dit centrum. E oen de kortste keren bezet. De gen van een succesvolle formule. De orri 17.15 uur bij het Mechanisatiec Potweg. Om 20 uur begint in recre: ffheten ondernemersavond. Zowe H- Wijffels, lid van de hoofddirec ood, houden dan een inleiding. MIDDELBURG - Sociale Zekerhe JJiSK Midden-Zeeland houdt op m 'festatie over de sociale zekerhei h gehoorzaal te Middelburg (ing: jaat het protest van DISK tegen d iel sel herziening. DISK vindt dat c „yan velen op het spel heeft DISK-Nederland, dr. H. Koets ®dereen is welkom. Men begint or ogelijk adheasiebetuigingen. "UDDELBURG - Sociale Werkvo< 0Q j ^bestuur is bereid om 7.500 gi P tafel te leggen voor een broch erkvoorziening in Zeeland. De P'aatsen bestaat 30 jaar. Ter ge e atsehappëlijke en kerkelijke o: zien- onderwijs op de mogelijkhe a'ng wijzen. Daartoe wordt ee veol foto's.

de Stem | 1985 | | pagina 16