BRT brengt in maand 16 Amerikaanse films isp- Vier documentaires over zomer van 1985 in Amsterdam Vrije Belgische zenders op weg naar legaliteit AVRo-top rond EBrSIIBHe E G E E G WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 c: INKADER VANJONGERENJAAR Het Cultureel Centrum van Amstelveen op maandag dieht OENSDAG 4 SEPTEMBE Ballonvaarders in Aki Reorganisatie Auteur Jeffrey Archer vice- voorziter van Britse conservatieven NEDERLAND 2 Extra concert Diana Ross in Rotterdam dppie Happie en Sta „Was ik Oen sterke man geweest, dan schreef ik moeiteloos drie boeken per jaar". A. Moonen, schrijver T2 PAGINA GIDe 1 Scene uitThe China Syndromemet Jack Lemmon. - foto archief de stem Van onze rtv-redactie De Belgische televisie be gint vanavond met een se rie van maar liefst 16 Ame rikaanse speelfilms die in een tijdsbestek van een precies een maand op het scherm worden gebracht. De serie heet 'The Gates to the States' en wordt uitge zonden in het kader van het Festival van Vlaande ren. De BRT-filmdienst wil via deze films de grote lijnen aangeven van de ci nema in Amerika. Vanavond begint de BRT met 'Thank Your Lucky Stars', een musical met Eddie Cantor, Humphrey Bogart en Bette Davis uit 1943. Dinah Shore neemt de meeste liedjes voor haar rekening, maar er wordt ook gezongen door ac teurs die het meestal alleen bij spreken laten, Bette Davis, Olivia de Havilland en Errol Flynn. De musical is het meest optimistische genre in de Amerikaanse film. Met een overdaad aan beeld en geluid wordt een moralistisch ver haal verteld. Donderdag 5 september volgt 'Norma Rae' van Martin Ritt uit 1978 met Sally Field als jonge arbeidster in het conservatieve Zuiden van Amerika. Onder invloed van een vakbondsman uit het noorden (Ron Leibman) be sluit ze haar collega's te orga niseren om een einde te maken aan de misstanden in de fa briek. 'Norma Rae' is een voorbeeld van een moderne, geëngageerde film. Vrijdag 6 september wordt 'Cutter's Way' uit 1981 met Jeff Bridges vertoond, over een Vietnam-veteraan die zich wil wreken op de gevestigde macht. De film is gemaakt door Ivan Passer, een Tsjech die in zijn geboorteland ver schillende, zeer gevoelige en subtiele films maakte. Passer is een van de vele buitenland se regisseurs die nieuwe we gen aangeven in de Ameri kaanse cinema. Andere films die tussen nu en 4 oktober op het program ma staan van de BRT zijn 'The China Syndrome', de bekende kernreactor-film van James Bridges met Jane Fonda, Jack Lemmon en Michael Douglas, 'Cool Hand Luke' met Paul Newman, 'True Confessions' met Robert de Niro en Robert Duvall, 'And justice for all' met A1 Pacino, 'On Moonlight Bay' met Doris Day, 'Big Car nival' met Kirk Douglas, 'Sa hara' met Humphrey Bogart en 'High Plains Drifter' met Clint Eastwood. Van onze rtv-redactie Studenten van de Neder landse Filmacademie in Amsterdam maakten voor de IKON vier documentai res van ieder 25 minuten onder de noemer '1985 Zo mer in Amsterdam'. Mor gen wordt in de vooravond het eerste programma ver toond op Nederland 2: 'Sla- AMSTELVEEN (ANP) - Als gevolg van bezuinigingen zal het Cultureel Centrum Am stelveen in het nu reeds be gonnen seizoen op maandag gesloten zijn. Tevens zal voor een aantal voorstellingen het toegangskaartje 50 cent meer kosten omdat veel produkties duurder zijn geworden. Bij de meeste voorstellingen blijven evenwel de bestaande prijzen gehandhaafd. Het aan tal voorstellingen en concerten zal in vergelijking met het af gelopen seizoen niet vermin deren. Dit is gisteren meegedeeld op een persconferentie van het Cultureel Centrutn in Amstel veen ter gelegenheid van de presentatie van het program ma voor dit seizoen, dat trou wens al begonnen is met een voorstelling van de Hoofdsta doperette voor een uitver kochte zaal. pen, en meer van dat' van Ewald Wels en Richard Vierbergen. Deel 1 geeft een beeld van de Sleep-in aan de Mauritskade in Amsterdam, waar per nacht 700 jeugdige toeristen kunnen overnachten. De Sleep-in werd ooit gestart als alterna tief voor het omstreden slapen in het Vondelpark. Er komen veel buitenlandse jongeren aan het woord die Amsterdam zien als centrum van jeugd cultuur. In het tweede deel vertellen drie jongeren over hun ideeën, in deel drie wordt een jongere gevolgd die het ouderlijk huis heel jong heeft verlaten en zich ophoudt in kraakpanden en in het laatste deel komen twee meisjes aan het woord die in de grote stad carrière willen maken. De IKON ziet de serie '1985 Zomer in Amsterdam' als een activiteit in het kader van het jongerenjaar en als een logisch vervolg op de tv-projecten 'Slikken of stikken' en 'Wal king back to happiness'. Amsterdam is een jongeren- stad geworden. Er wonen meer dan 50.000 studenten, 30% van de toeristen bestaat uit iongeren. Veel jongeren uit het buitenland en ook uit Neder land blijven in de hoofdstad ■rangen omdat ze het idee heb- oen dat de vrijheid daar groter ,s dan elders. Boudewijn Klap, lie het initiatief nam tot de tmsterdam-serie, heeft ook de A VRO doet mee aan stripblad 'E Uoor Hans Kuitert De AVRO en met name het tv-magazine over strips, 'Wordt Vervolgd', heeft een stevige poot gekregen bij de bladengi gant VNU. Het stripblad voor jongeren 'Eppo' werkt sinds deze week nauw samen met de omroep en de makers van het eerder genoemde programma. De samenwerking is al direct herkenbaar aan de naams verandering van het blad, dat voortaan 'Eppo Wordt Ver volgd' gaat heten. Deze week ligt het tweede nummer met die titel in de kiosken. Hoofdredacteur Peter van Leersum van Eppo spreekt van een puur zakelijke samenwerking met de programma-ma kers Han Peekei, Wouter Stips en Kees de Bree. Bedoeling is dat de programma-makers en de redactie van het blad hun activiteiten op elkaar afstemmen. Van Leersum: „We zullen gezamelijk onderwerpen be handelen. Zodra het programma in het komende wintersei zoen weer van start gaat, werken wij samen in de sfeer van een programma-blad, specifiek voor Wordt Vervolgd dan. Andersom is dat net zo. Een samenwerking die goed is voor de binding met onze lezers." Geen geld De hoofdredacteur van het stripblad ontkent ten stelligste dat de AVRO of Han Peekel-produkties geld hebben gesto ken in Eppo. Suggesties in die richting wijst hij naar het rijk der fabelen. De oplage-cijfers van het blad bewogen zich de afgelopen jaren stevig in neergaande lijn - hoe erg het le zersverlies was en is wil men bij Oberon niet vertellen - en een gewijzigde formule samen met een indirecte reclame via het tv-programma moeten het tij keren. In de stripwereld is de nodige beroering ontstaan over de samenwerking. Allereerst is de naamgeving verre van han dig. Er is al een stripblad dat 'Wordt Vervolgd' heet en dat wordt uitgegeven door de Belgische uitgever Casterman. Er is bovendien een encyclopedie van die naam en voorts na tuurlijk het tv-programma. Onthullend In dit verband geeft de redactie van het blad zich in het eer ste nummer al meteen bloot. Als bijschrift bij een lezers- brief, waarin gevraagd wordt naar het bestaan van een stripcatalogus, vergeet de redactie gemakshalve het bestaan van bovengenoemde encyclopedie te melden. In plaats daarvan prijst men een boek aan van de pro gramma-makers Han Peekei, Kees de Bree en Wouter Stips dat, omdat duidelijkheid kennelijk troef is, ook al 'Wordt Vervolgd' heet. Een boek dat overigens in geen enkel opzicht een naslagwerk kan worden genoemd. Om te benadrukken dat de AVRO zich het monopolie op stripgebied heeft toegeëigend, is er ook een 'Fanclub Wordt Vervolgd' opgericht, waarvan lidmaatschap in het jeugd blad Eppo wordt aanbevolen. Een fanclub met eigen t-shirts, Han Peekei: Wordt vervolgd. - foto archief de stem posters, agenda's en dergelijke zaken. Han Peekei, de tv-ma- ker, heeft zijn belangstelling voor strips commercieel zinvol weten te maken, dat is zeker. Bijgesteld Van Leersum: „We hebben de formule van het blad bijge steld. Die samenwerking met de AVRO is daar een facet van. We mikken nu op een doelgroep, die ook boven de 14 jaar uitkomt en we proberen een soort stal van herkenbaar Nederlandse tekenaars in het blad te presenteren." Met zo'n aangescherpte stijl is verandering van naam niet onlogisch.Met argus-ogen kijkt de Nederlandse stripwereld naar de winter uit. Zal er straks in Peekels programma nog wel ruimte zijn voor andere strip-activiteiten dan die van Oberon en Eppo? En misschien is in het verlengde daarvan de vraag gewet tigd of die samenwerking een bepaalde sluikreclame-gevoe lige minister in het verkeerde keelgat schiet? Stripmakers en -uitgevers in Nederland wachten in spanning af. Een vrije zender in actie: radio Reijnaert in het Belgische De Klinge. - fotoarchief de stem Van onze rtv-redactie Het begon allemaal zo'n vijf jaar geleden. Met de opkomst van hon derden piratenzenders herleefden in België de woelige tijden van Ra dio Noordzee en Veroni ca. Veel van deze piraten bleken eendagsvliegen te zijn die het na een paar „uitzendingen" voor gezien hielden. Maar de meeste radio-amateurs knokten door, gingen steeds profes sioneler werken en zochten erkenning als legale pro grammamakers. De Belgische regering kon niet langer om de pi raten heen en riep het fe nomeen van de 'vrije zen ders' in het leven, ook al om de wildgroei tegen te gaan. Alle piraten, die aan drie door de regering ge stelde eisen voldoen, zou den zich in het vervolg le gaal mogen noemen. De eerste voorwaarde luidt dat de zenders gebasseerd moeten zijn op de rechts vorm VZW, vergelijkbaar met de Nederlandse stich tingsvorm. In de tweede plaats moeten de radio amateurs door middel van hun programmering kun nen aantonen dat ze van enig nut zijn voor him streek. Tenslotte moet de zend apparatuur voldoen aan bepaalde normen die ge controleerd worden door de RTT (de Belgische PTT). Aan de eerste twee eisen voldoen inmiddels veel piraten en wat dat be treft mogen de meeste vrije zenders zich legaal noemen. Alleen met de keuring van de aparatuur wil het nog niet zo vlotten: de RTT beschikt over te weinig testwagens om de honderden zenders te con troleren. Het zal nog zeker zo'n twee jaar duren voor dat de definitieve vergun ningen een feit zij n. Veel vrije zenders heb ben inmiddels echter al een voorschot genomen op hun uiteindelijke erkenning als vrije zender. Ze beschou wen zich allang als legaal, zijn hard bezig him door gaans geïmproviseerde studio's om te bouwen tot moderne radiocentra en trekken steeds meer 'pro fessionele' medewerkers aan voor hun program ma's. Dit alles onder toe juichingen van de recla mewereld die een nieuw fenomeen ontdekt heeft om haar produkten via de ether te slijten. Vooral in de grensstreek krioelt het van de vrije zenders die met hun pro gramma's niet alleen dui zenden Nederlandse luiste raars, maar ook adverteer ders trekken. in TROS-Aktua zal vanavond om itudiogesprek te zien zijn met de dr !jge week vergeefs trachtten van G diegen. Evert Louman en Henk en ondanks de publiciteits-rem van 1 lit van hun mislukte tocht. HILVERSUM (ANP) - De re organisatie van de leiding vag de radio- en televisie-afdelia gen van de AVRO is voltooii met de benoeming van drie zo genoemde programmamana gers, die zowel radio als televi sie onder hun hoede krijgen Het AVRO-bestuur heeft mei ingang van 1 september Keei Buurman benoemd tot pro —Een goede vriend en collega van Derrick is bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Op verzoek van gijn weduwe, Hannelore Wiegand, neemt inspecteur Derrick het onderzoek op grammamanager verstrooiing zjth. Maar de enige sporen, RTV, Chris van Hoorn tot ma. nager cultuur RTV en Fon zjjn wat lakschilfers en de scherven van een verbrijzel de koplamp. Het onderzoek wijst uit, dat Wiegand door een lekke band van de weg is geraakt en daarna in de sloot is beland. Men denkt dat hij vervolgens door een auto werd aangereden, toen hij hulp probeerde te krij gen. van Westerloo tot manager in formatie RTV, zo heeft d AVRO maandag meegedeeld. De AVRO is hiermee de eer ste omroep die de leiding vai de programmacategorieën handen van één persoon ge In de nieuwe opzet, geestes kind van de vorig jaar be noemde RTV-directeur Wife van de Linde, gaan de AVRO- medewerkers werken aan 'I verbeteren van de efficiencj en aan het optimaal gebruikei van de creativiteit', aldus d AVRO. Eventuele samenwerkin; tussen radio- en televisie-; delingen of samenvoeging nog niet aan de orde. Bij mon de van de ondernemingsraa; is al eerder tegen de samen voeging geprotesteerd. He AVRO-bestuur stelt fusies hankelijk van 'de praktisch mogelijkheid daartoe'. LONDEN (AP) - De Britit bestseller-auteur Jeffrey Ar cher is gisteren benoemd tol vice-voorzitter van de conser vatieve partij in Engeland. Archer was van 1969 tot 1974 lid van het parlement, maai stapte uit de politiek toen hij door een serie investerings- fouten failliet ging. Hij sloeg aan het schrijven en verdiende een nieuw vermogen met best sellers als 'Kane and Abel', 'The Prodigal Daughter' et 'First Among Equals'. Met zijn financiële come-back is Ar cher meteen een schoolvoor beeld van de ondernemings geest waarvoor mevrou» Thatcher zoveel bewondering heeft. De benoeming van Archei werd bekendgemaakt dooi Norman Tebbit, die maandag tot voorzitter van de partij werd benoemd. 22.30 Derrick waarop Derrick kan afgaan, Rappresen- tatione Rechtstreeks uit de Utrecht se Buurkerk komt vanavond een allegorische opera van Emilio de Cavalieri, die in 1600 te Rome, voor het eerst is opgevoerd. 'Rappresenta- tione di Anima e di Corpo' behoort tot een van de oud ste en belangrijkste werken van onze westerse muziek geschiedenis en wordt in het kader van het Holland Fes tival Oude Muziek gegeven. Cavalieri's werk gaat over de strijd van Ziel en Li chaam tegen de wereldse verleidingen. Lust en zijn twee compagnons, de We reld en het Wereldse leven, proberen hen tot het aardse leven over te halen, maar het Verstand en de Goede Raad laten zien, wat hen te wachten staat, als ze deze keuze maken. Dei ky bijc spa: ster hun filn der dezi mee Flyi dan In 1 Car Can diot twe niei In I ring groi Okt ang ring van rie i mer boei staa sloo 21.25 Beeldspraak Naast de informatieve film en de ontspanningsfilm be staat er een derde genre, dat aangeduid wordt met de ex perimentele film. Vanavond is 'Beeldspraak' gewijd aan deze stroming, die de ont wikkeling van het medium film belangrijk heeft beïn vloed. De experimentele fil mers of filmdichters, zoals ze ook wel worden genoemd, moeten dikwijls met be perkte middelen werken. Uit hun lilms stelde de in Ne derland wonende Ameri kaanse filmdichter Peter Rubin een selectie fragmen ten samen. Hij laat onder meer experimenteel werk zien van Werner Herzog, Jean Renoir, Luis Bunuel en Frans Zwartjes. Cail Nelson tijdens het KWF-gala (Neder land 1, 20.33 uur). - foto anp De Call oud< weg Maa bieu gele den. stra lijkt haai litie haai rech Diana Ross. - foto archief de ste» Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Diana R»; geeft op 14 oktober een ext" concert in het Sportpak® Ahoy in Rotterdam. De coff certen op 12 en 13 oktobe' waarvoor de verkoop eniê' dagen geleden begon, zijn it' middels uitverkocht. Voor W derde optreden van de vet' maarde Amerikaanse zange res kunen vanaf morgen, - uur, kaarten gekocht wordt" bij de theaterbespreekbureaf van de VW. Diana Ross, op dit mom®1 een van de grootste kassucces' sen in Amerika, begint ha® september haar toernee doe Europa. Toen bleek dat kaan ten voor de eerste concerten'11 Rotterdam de deur uitvlogt® werd snel besloten een der» "oncert toe te voeeen. wil nut meer duiken Oe nntst ra hen on IJIKROMD iTEtinth JiTHETWmi... tlddl BJ QÊAMCGRE U£l, W OC/D D4A*£-,

de Stem | 1985 | | pagina 16