Zuid-Afrika en de macht van het kapitaal „Laat ons werken" even..t UITBLAZEN Voorzienig Pieper CDA-lijst AGENDA Werf let Wereld kampioen BUIT} OPROEP VAN GETROUWDE PRIESTERS TOT NEDERLANDSE BISSCHOPPEN: VVD: niet 'open' genoeg Haags hoogstandje Onderhol van wegei in gevaar Leeftijd Trappist Emigrant DINSDAG 3 SEPTEMBER 1985 ACHTERGROND DINSDAG 3 SEF STAGNATIE DO( PLANNEN MINIS ROND 'T BINNENHOF JOOP Zoetemelk was al een groot renner. De grootste uit de Ne derlandse wielergeschiede- nis, zei men. Maar zon dagmiddag werd hij een legende. Generaties wie- Ierliefhebbers zullen nog van hem spreken. Geze gend zijn zij die het moment, waarop een reputatie legenda risch wordt, mogen meemaken. Zij kunnen het kun kindskinde ren vertellen: Opa was erbij. Dankzij de televisie waren het miljoenen die Joop onsterfelijk zagen worden; die de tranen al in de ogen stonden toen Mart Smeets' stem begon over te slaan. En ik, stommerik, was er niet bij. Ik heb het moment gemist. O zeker, ook ik kreeg even een dikke keel toen om zeven uur Studio Sport inzette met Joops eindrush. Mijn stem beefde toen ik mijn huisgenoten vol strekt overbodig meedeelde dat dit een magistrale prestatie was. Eerlijk, dat woord ge bruikte ik: magistraal. Alsof ik opeens ook sportjoumahst was. Wat een mens al niet kan over komen als ontroering de geest blokkeert. Ik heb die finish nog een keer of drie, vier gezien en op het laatst kon ik er mijn ogen wel droog bij houden, maar dat ik het ware moment heb ge mist; het wegrijden van Joop toen niemand nog wist - ook hijzelf niet - dat hij zou gaan winnen; de opwinding toen de volgers 'stilvielen'; de opvlam mende hoop; het verterende ongeloof eerst; maar Joop vlóóg; de laatste bocht; de ach tervolgende meute toch angstig dichtbij?; nee: de telelens verte kent het beeld, stelt Smeets gauw gerust; Joop heeft geen tele-ogen en als hij nogeens heeft omgekeken richt hij zich op in het zadel; misschien strij den weten en geloven nog om voorrang in dat gemoed, maar het weten wint en de armen gaan omhoog als twee zegevie rende uitroeptekens. Ach, ik heb het allemaal ge zien, maar niet live en dat maakt bij de geboorte van een legende alle verschil van de we reld. Als ik nu nog een geldig excuus had, zou ik mezelf kun nen troosten. Het „onontkoom bare verplichtingen elders" kan een zachte zalf zijn. Zulke ver plichtingen kunnen zelfs vol doening geven, genoeg om het gemis te compenseren, maar het moeten al zeer gewichtige verplichtingen elders zijn willen ze opwegen tegen een gemiste historische gebeurtenis als die waarbij Joop Zoetemelk we reldkampioen op de weg werd. Helaas: er was geen sprake van zelfs de lichtste verplichting. Niet meer om kwart voor vier, toen Studio Sport de uitzen ding zou vervolgen. Toen stond ik gewoon mijn eerste overdosis van het hockeyseizoen in te ne men aan de bar van het 'pavil joen', met broeders en zusters in de sport die ik een hele zo mer niet had gezien. Gezelüg maar no cricket wanneer een landgenoot op vreemde bodem een heldendaad verricht. WIMKOCK z'n 30ste al worstelt met een bierbuik - en van té jonge bier buiken trilt het tegenwoordige straatbeeld - zal op z'n 39ste inderdaad oud zijn, te oud in elk geval om te fietsen als Joop of sportprestaties van half dat niveau te verrichten. Joop heeft nooit een bierbuik gehad. Joop Zoetemelk bewijst dat elke gezonde mens in staat moet worden geacht de fysieke bloeitijd van z'n leven te rek ken. Maar je moet er wel wat voor doen natuurüjk. Op het celibaat na, leefde Joop tot nu toe als een pre-conciliaire trap pist. Sober, serieus en zeer ge disciplineerd. Een man die elk werelds gemak en genoegen on dergeschikt maakte aan zijn zelf verstrekte opdracht; een groot wielrenner te worden en te bhjven. Een saaie man dus eigenlijk, maar gaandeweg sympathieker, niet alleen om dat hij verlegen is, maar zeker ook omdat hij goed bleef fiet sen in een tijd waarin de Ne derlandse wielrennerij in de verlammende greep van een malaise leek te geraken. Een man zonder vijanden in het pe loton en dat zegt wel wat in het wielerwereldje. Een bescheiden man die altijd genoeg heeft ge had aan zichzelf. Prachtige overwinningen, maar - op deze laatste na - allemaal zo vanzelf sprekend en logisch en dus zon der spektakel. Het grote publiek houdt van spektakel en daarom rees de ster van Joop aanvankelijk maar langzaam. Hij was al een heel eind gevorderd met het sa menstellen van een voor Neder landse wielerbegrippen unieke erelijst, toen andere renners nog steeds de show stalen. Ik herinner me de tijd dat alleen echte kenners in Joop Zoetmelk de toprenner zagen. In de jaren dat hij steeds weer tweede werd in de Tour de France las je dik wijls dat het Joop ontbrak aan karakter. Hij was geen killer, schreven en zeiden ze. Geen winnaar. Misschien wel de bes te renner, maar niet de man die de agressie bezat om de gena- destoot uit te delen. Ook werd er wel met enig venijn op gewe zen dat Joop eigenlijk een emi grant was; in het buitenland woonde en voor het buitenland fietste. Sinds Joop de Tour de France in 1980 dan eindelijk won, nadat hij de ronde in 1976 al eens een keer op papier in zijn zak had gehad, zijn deze stemmen verstomd. Sindsdien wordt Joop niet alleen bewon derd door het wielerpubliek, het houdt ook van hem. Dat laatste is ongetwijfeld ook een beloning voor z'n wat schutteri ge verlegenheid. Want Neder landers mogen spektakel waar deren, diep in hun hart houden ze het meest van mensen die 'gewoon' bhjven doen. Alleen hen is het van harte gegund met kop en schouders boven de rest uit te steken. Joop Zoetemelk is er zo een. Joop Zoetemelk is bijna 39 en iedereen vindt dat oud. Het is historisch wel ongewoon dat een wielrenner op z'n 39ste nog in de wereldtop meedraait, maar het is niet iets om, telkens wanneer de grijsaard weer een criterium voltooit, voor van je stoel te vallen van verbazing. Wat heet oud? Iemand die vóór iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinl Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie drs J.H M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Glnnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, «01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17 00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand, 66,30 per kwartaal of f 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen inclusief 5% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RflnkrpIstiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738 T5 PAGINA 2 Door Louis van de Geijn ZUID-AFRIKA voerde in 1984 voor 11.5 miljard rand aan goud uit. De handelbalans vertoonde vorig jaar, net als in voorgaande jaren, een overschot. De waarde van de export overtrof die van de import met 3.5 miljard rand. Toch voegt dit land zich nu bij notoire schuldenlanden als Mexico, Peru en Bolivia door de aflossingop buiten landse verplichtingen op te schorten. Wat jarenlange campag nes en politiek gekrakeel niet vermochten, schijnt de inter nationale financiële wereld in een handomdraai te kun nen bewerken, stelt Marijke Smit van het Komitee Zuide lijk Afrika tevreden vast. Nu al zijn er onmiskenbare teke nen dat het Zuidafrikaanse zakenleven (en dus de poli tieke leiders) gevoeliger is voor de stemming op de in ternationale geld- en kapi taalmarkt dan voor alle reso luties van de Verenigde Na ties tesamen. Zuid-Afrika heeft een bui tenlandse schuld van onge veer 17 miljard. Niet eens zo verontrustend, gegeven de handelbalans en de reserve positie. In elk geval niet zon der meer te vergelijken met de Zuidamerikaanse inflatie kampioenen. Wat Zuid-Afrika zo kwetsbaar maakt, is de sa menstelling van de schulden aan het buitenland. Meer dan de helft van de leningen van internationale banken heeft een korte looptijd. Tot dusver zijn die min of meer automa tisch vernieuwd. Nu het tij als gevolg van de groeiende politieke onrust keert, be vindt het land zich echter on middellijk in acute geldnood. De regering-Botha bevindt zich daarbij in een gouden kooi. De financiële reserve van het iand bestaat voorna melijk uit goud. Het gefor ceerd verkopen van een deel van die bezittingen zou de goudprijs doen dalen. Er is daarom de afgelopen dagen wel gesuggereerd dat gou verneur De Koek van de Zuidafrikaanse centrale bank in Londen en New York zou voorstellen een deel van de goudvoorraad als het wa re te verpanden. Als dat al aan de orde is geweest, heeft De Koek daar voor naar het schijnt geen medewerking weten te krij gen. Zuid-Afrika is nu een maal ook een politiek gevoe lig onderwerp waardoor 'boekhoudkundig' voor de hand liggende oplossingen niet in aanmerking komen. Diezelfde factor maakt het ook moelij k het Internatio naal Monetair Fonds (dat in 1982 nog wel met 1 miljard over de brug dorst te komen) aan te spreken. De Zuidafrikaanse econo mie heeft in de jaren 1982 en 1983 de diepste recessie mee gemaakt sinds tientallen ja ren. De nationale produktie nam zelfs af. Voor 1985 werd een minieme groei voorzien van 1%, mede door een strak ke bezuinigingspolitiek. Op die manier probeerde de re gering de prijsstijgingen te beteugelen en de rente (zo'n 25%) naar beneden te krijgen. De hoop was ook dat dit be leid het vertrouwen in de diep wegzakkende Zuidafri kaanse munt op de valuta markten zou kunnen herstel len. De scherpe devaluatie (van 85 naar 35 dollarcent in een jaar tijds) versterkt wel iswaar de export (naast goud vooral steenkool) maar maakt de schuldpositie er niet vrolijker op. De belangrijkste handels partners voor Zuid-Afrika zijn de Verenigde Staten, Ja pan, Groot-Brittannië en West-Duitsland. Nederland neemt in de statistieken een bescheiden plaats in. Volgens het CBS bedroeg de invoer vorig jaar ƒ477 miljoen (wel 166 miljoen méér dan in 1983) en exporteerde Neder land voor bijna 873 miljoen naar ginder (een groei van ruim ƒ200 miljoen). Bij de uitvoer gaat het vooral om chemische en farmaceutische produkten en om machines. Deze statistieken zeggen ove rigens niet alles omdat han delskanalen niet altijd de rechte lijn volgen (denk aan olie). Nog moeilijker zijn de re laties met Zuid-Afrika in kaart te brengen als het gaat om directe en indirecte in vesteringen. Volgens een vo rige week uitgekomen rap port van de Nederlandse an ti-apartheidsbewegingen en de vakcentrale FNV bedroe gen de totale waarde van buitenlandse investeringen in Zuid-Afrika vorig jaar 100 miljard. Er was nog sprake van een groei met 14%. In het rapport staan Groot-Brittanië, de Verenig de Staten en West-Duitsland als de grootste investeerders in Zuid-Afrika te boek. Hoe wel de titel ('Nederland in vesteert in apartheid') anders doet veronderstellen, geeft het geen getal voor Neder land. In de studie wordt wel een dertigtal Nederlandse bedrij ven opgevoerd met vestigin gen of andere belangen in Zuid-Afrika. Sommige on dernemingen (Forbo, AKZO, Dura) hebben daarvan in de laatste jaren grotendeels af stand gedaan. Andere hand haven hun Zuid-Afrikaanse bedrijven met de motivering dat zij de apartheid afwijzen, hun personeel goed behande len en zo een bijdrage denken te leveren aan de oplossing van de problemen. Naar de gevolgen van het doorknippen van de econo mische banden tussen Neder land en Zuid-Afrika voor de nationale economie en de werkgelegenheid kan men slechts gissen. Het Komitee Zuidelijk Afrika denkt dat 2000 banen daardoor worden geraakt, maar niet in direct gevaar komen (Sancties te gen Zuid-Afrika, 1984). Een CNV-medewerker heeft on langs geschat dat 11.000 ba nen op de tocht staan als Zuid-Afrika in de ban wordt gedaan. Ramingen van het werkgeversverbond VNO komen in de buurt van 150.000 arbeidsplaatsen, be trokken bij de Zuidafrikaan se markt, zonder dat wordt aangegeven hoe veel van die banen direct gevaar zouden lopen. Neemt Nederland in het goederenverkeer met en de investeringen in Zuid-Afrika internationaal gezien een be scheiden positie in, dat geldt ook voor de financiële be trekkingen. Uit een overzicht van de bankleningen aan Pretoria in de afgelopen ja ren blijkt dat Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten en West-Duitsland ook in dit opzicht de hoofdrol vertol ken. Oostenrijkse en Ita liaanse banken zijn de laatste jaren eveneens erg actief ge weest. Verder trekt een le ning van $171.9 miljoen van Vaticaanstad de aandacht. Nederland neemt over de jaren 1982/1984 een zeven tiende plaats in, gerekend naar de omvang van het uit staande kapitaal, met lenin gen tot een totaal van 163.8 miljoen. Het gaat dan om le ningen waaraan een Franse dochter van de ABN heeft deelgenomen. Officieel heb ben de Nederlandse banken inmiddels afgehaakt. Grote internationale leningen wor den echter in de regel ver strekt door consortia, waarin de Nederlandse banken door gaans ook hun aandeel heb ben. Door Cees Manders VOOR BOMERS, Simo- nis, Ter Schure en de andere Nederlandse bis schoppen is er een drin gende boodschap uit Ariccia, van de 'synode van de getrouwde pries ters'; „Als er in uw bis dom weer een priester weggaat of overlijdt, weet dan dat u bij ons terecht kan, dat wij on middellijk bereid zijn de open plaats in te ne men." Dit zegt de Nij meegse priester Lam bert van Gelder, aan het slot van 'zijn' synode in Rome. Maar de Nederlandse bis schoppen zullen op dit royale aanbod van Van Gelder (en 2100 anderen) niet in kunnen gaan, hoe spijtig sommigen van deze bisschoppen dat ook vinden en hoe desastreus het priestertekort in hun bis dommen ook is. De bisschop pen mogen niet, van de paus. De paus wil alleen onge trouwde of celibataire ge- loofsdienaren, en is niet be reid uitzonderingen op deze regel te maken. Getrouwde priesters hoeven bij hem niet op clementie te rekenen. Ze krijgen zelfs geen dispensatie van de (eeuwige) priesterge loften om voor de kerk te kunnen trouwen. Honderdvijftig getrouwde priesters ('ex-priesters' vol gens het Vaticaan) uit de hele wereld hebben de afgelopen week in Ariccia onder Rome 'synode' gehouden, in het ge zelschap van hun dames. En uit dit samenzijn blijken ze de nodige kracht te hebben geput om door te gaan met hun strijd voor een kerkelij ke erkenning van hun ge huwde staat. Deze kracht gaan zij nu overbrengen op hun '80.000 lotgenoten', thuis in de Amerika's, in Afrika, Europa en Azië. Zoveel ge trouwde priesters telt de ka tholieke kerk. De synode heeft besloten door te gaan en als interna tionale organisatie van ge trouwde priesters en hun echtgenotes te blijven be staan. Dat belooft dus nog heel wat van deze synodes in de toekomst, tenminste zo lang de huidige paus Woityla met zijn celibataire voorkeur de katholieke kerk leidt. Na hem zal alles beter worden. zo hopen (en bidden) de ge trouwde priesters (en hun echtgenotes). De volgende sy node is al over twee jaar. De 'synodevaders' hebben er afgelopen zaterdag in een slotbijeenkomst met de pers aan herinnerd dat er in de wereld ook nog eens 200.000 uitgetreden en getrouwde kloosterzusters bestaan, die misschien nog meer 'gedis crimineerd en genegeerd' worden door haar vroegere omgeving dan de getrouwde priesters. Het moeilijkst heb ben zowel de getrouwde priesters als de getrouwde kloosterzusters het in de lan den (Italië met name) die tra ditioneel dicht bij het Vati caan 'staan', relatief het makkelijkst in landen als Nederland. 'Horende doof en ziende blind' is het Vaticaan ge weest ten opzichte van de 'Synode van Ariccia'. Radio Vaticaan en de Osservatore Romano (het Vaticaanse dagblad) hebben er met geen woord melding van gemaakt, op bevel van de paus zelf, zo beweren de getrouwde pries ters. 'Maar we gaan ervan uit dat ze in het Vaticaan niet enkel de Osservatore lezen en naar Radio Vaticaan luiste ren en onze synode via de Italiaanse en internationale pers goed hebben gevolgd", zegt de Italiaanse getrouwde priester Gennari. De Duitse getrouwde priester Vogels vertelt wat hem overkomen is toen hij namens de synode trachtte een officieel contact met het Vaticaan tot stand te bren gen. „Ik heb eerst gebeld met het staatssecretariaat, maar de Vaticaanse telefoniste zei dat er niemand was om me te woord te staan. Of ik nog eens wilde terugbellen. Later belde ik weer, en toen kreeg ik dan toch nog iemand van het staatssecretariaat aan de lijn. Ik zei hem dat ik de sy nodedocumenten aan de paus wilde geven. Weet u wat ik toen te horen kreeg: geef de stukken maar af aan de Zwitserse Garde bij de Bron zen Poort." De getrouwde priesters be vestigen in de synodale slot documenten hun „geloof zo als dat gedefinieerd is door de kerk", en wel eenstemmig (110 vóór, géén tegen en één onthouding). „Misverstand daarover is dus niet moge lijk." Vervolgens herhalen zij de 'traditionele' eisen tot af schaffing van de celibaats- plicht en tot de volledige ge lijkberechtiging van de ge trouwde geloofsdienaren. „Christus heeft de apostelen en alle verkondigers van het evangelie het recht gegeven om te trouwen, en de kerke lijke wetgever (de paus dus, cm) kan dat ons dan niet zo maar afnemen." Ook moet het afgelopen zijn met de dis criminatie van de vrouw in de kerk. Volgens de getrouwde priesters is het voor de kerk veel voordeliger het celibaat op te heffen: Het priestertekort is nu zo groot dat de kerk de ge trouwde priesters eenvou digweg niet kan missen; het feit dat een priester kan kiezen tussen celibaat en huwelijk komt de 'rijpheid' zijn uiteindelijke keuze ten goede; het is beter dat er in de re gering van de kerk ook ge trouwde mensen zitten; zonder het celibaat zouden ook de vrouwen deel kunnen nemen aan de besluitvor ming in de kerk; getrouwde priesters kun nen zich beter verplaatsen in het leven van de gelovigen; de celibaatsplicht staat een toenadering van de RK kerk tot andere christelijke con fessies (die het celibaat niet kennen) in de weg; en de opheffing van de ce libaatsplicht zou een einde maken aan de illegale en hei melijke relaties tussen pries ters en vrouwen. Deze clan destiniteit is in strijd met de menselijke waardigheid en veroorzaakt bovendien bij de betrokkenen zeer veel leed. De getrouwde priesters hebben al deze en andere sy nodale overwegingen dus bij de Bronzen Poort van het Vaticaan achtergelaten. De bisschoppen en kardinalen die in het najaar aan de Vati caanse synode over het Con cilie deelnemen krijgen er ook een exemplaar van. Wat Nederland betreft is (volgens Lambert van Gel der) in Ariccia door de (20) le den van de Nederlandse dele gatie besloten om elkaar voortaan elk jaar in Neder land te blijven ontmoeten, om de krachten gebundeld te houden en 'om beter onder de aandacht van de bisschoppen te kunnen brengen dat we als getrouwde priesters beschik baar zijn.' IN het nieuwe concept program van de WD staat het, onder aandachtspunt 224, zeer kernachtig: „Ver anderingen in het over heidsbeleid dienen tijdig be kend te zijn. Naast de pas sieve openbaarheid dient meer aandacht te worden gegeven aan actieve voor lichting over het overheids beleid." Dat het concept-program met deze wervende tekst werd gepresenteerd één dag na de publieke uitval van partijvoorzitter Kamminga naar premier Lubbers, die de vrijdag ervoor juist wat actieve voorlichting over het overheidsbeleid had gege ven, laten we nu maar even zitten. Want zeker zo inte ressant is de vraag, hoe 'open' de WD zélf is. Als het om financiële in formatie gaat - kasgege- vens, de vraag hoe zo'n par tij aan haar inkomsten komt - blijkt dat ook nogal tegen te vallen. „Zonder toestemming is het zelfs vrijwel onmogelijk dit soort gegevens te be machtigen," zegt drs. J. Aukes. Hij is projectcoördi nator van een werkgroep bij het Limperg-instituut, een Amsterdamse instelling die zich intensief bezighoudt met externe verslaggeving van bedrijven en andere or ganisaties. De WD werd als enige politieke partij bena derd in het kader van een onderzoek naar de informa tieverstrekking door non- profit-organisaties, zoals belangengroepen en instel lingen op het terrein van on derwijs, volksgezondheid, welzijn, cultuur, recreatie, sport en energie en vervoer. Aukes kreeg niet echt een 'keihard nee'; hij mocht eventueel, met toestemming van de algemeen secretaris van de WD, de accoun tantsrapporten gaan inzien in het Documentatiecen trum voor politieke partijen in Groningen. Aukes: „Onze criteria voor informatieverstrek king zijn tamelijk ruim, maar door deze dubbele voorwaarde wordt de WD toch wel een grensgeval. Naar Groningen moeten is niet zo'n bezwaar, wij willen ter inzage gelegde stukken zeker als openbaar beschou wen, maar dan ook nog spe ciale toestemming nodig hebben voor die inzage - dan is het toch wel de vraag of je nog van openbare informa tie kunt spreken." Het onderzoek van Aukes en zijn interuniversitair in stituut voor accountancy wordt pas eind dit jaar, be gin volgend jaar afgerond, maar zijn indruk is toch dat de categorie belangenorga nisaties, en binnen die cate gorie de WD, het meest te rughoudend was informatie te geven. „Er was tenminste geen enkele andere organi satie die zei: ga het daar of daar met speciale toestem ming maar inzien." Blijft de vraag waarom de WD zo terughoudend is met de verstrekking van dit soort gegevens. Maar dat heeft misschien te maken met de publikatie van een ander wetenschap pelijk onderzoek, enkele maanden geleden. Dat wees namelijk uit dat de oprich ting van de partij, nu 37 jaar terug, in wel zeer belangrij ke mate was gefinancierd door een bekend biermag naat. „WIJ Nederlanders verfeilt graag overal ter wereld in Wi voor een curieus land wij wi nen; zó klein dat je het op c kaart met een vergrootgl moet zoeken en bovendien laag gelegen dat voortdurer - Smit-Kroes: ...pompen of verzuipen... het scheepsbevel geldt: pon pen of verzuipen." (Minister Smit-Kroes - Ve: keer en Waterstaa IS de wens de vader van de gedachte, of was minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) alleen maar naïef, toen hij eerder dit jaar de CDA-commissarissen der koningin Van Agt en Kre- mers toezegde alles op alles te zullen zetten om op het industrieterrein Moerdijk één of misschien zelfs twee kerncentrales te laten bou wen? De brief waarin de libera le bewindsman zijn inspan ningsverplichting toezegde werd gestolen - tezamen met andere stukken die moesten worden verplaatst, zoals de actiegroep 'De wraak van jonkheer mr. De Brauw' dat zo eufemistisch noemt - en gepubliceerd. Vandaag of morgen komt de Kamer erop terug, maar het hoofd van de vicepre- mier zal niet worden geëist, zo bleek afgelopen week al toen Van Aardenne tijdens een overleg met de Kamer commissie E.Z. met name het CDA al snel van zijn goede bedoelingen wist te overtuigen. Een inspanningsverplich ting was immers alleen een verplichting als ook de Ka mer dat zo voelde, en de Ka mer had nog niet gekozen waar de kerncentrales moesten komen. Als de Ka mer Moerdijk niet wil, komt daar dus geen kerncentrale. En verder had Van Aarden ne nooit gezegd dat Moer dijk voor hem een must was. Had hij in zijn brief niet ge schreven slechts te voorzien dat het toekomstig kernver mogen in Zeeland en Bra bant zou komen? En was voorzien niet iets heel an ders dan willen? Het CDA weer gerustge steld. En dat terwijl toch juist in die kringen de begrippen voorzien en voorzienigheid altijd het karakter van een bij na-zekerheid hebben ge had. HOE pluk je op elk mo ment van de dag een druk bezet Kamerlid even uit zijn bezigheden om hem een kort commentaar te ontlokken? De Tweede Kamer heeft daarvoor een prima sys teem: de pieper. Daarmee is elk volksvertegenwoordiger tot in het kleinste kamertje bereikbaar. Toch zal de tijdens verga deringen nogal eens hoorba re 'piep' in de toekomst min der te horen zijn. Want iedere pieperdrager kan nu kiezen tussen de oude piep en een onhoorbare, lichte vi bratie, die overigens alleen voelbaar is als het oproep- apparaalje op het lichaam wordt gedragen. Volgens een medewerker van de telefooncentrale van de Kamer blijven de meeste parlementair journalisten vasthouden aan de 'oude' pieper, en hebben - „het klinkt wellicht wat banaal" - juist enkele vrouwelijke Kamerleden een vibrerend apparaatje gevraagd. Of de bereikbaarheid er onder lijdt, wordt pas over enkele maanden duidelijk. DE kandidatenlijst van het CDA voor de Kamerver- - Van Aardenne: ...voor zien... kiezingen levert verrassing na verrassing op. Zo mag staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) in de ogen van premier Lubbers dan „onmisbaar" zijn voor het huidige kabinet - hij mocht immers geen kandi daat zijn voor het burge meestersambt in Den Haag - als Kamerkandidaat moet hij nu met een 25-ste plaats genoegen nemen. Zeker zo opmerkelijk is de 33-ste plaats-met-stip van CNV-bestuurder Gerrit Terpstra. Een ongewoon ho ge klassering voor een nieuwkomer, maar dat niet alleen: Wat doet iemand van het CNV, dat de afgelopen tijd niet moe werd het CDA te bestoken en waarvan een aantal bestuurderen zelfs de oprichting van een nieuwe christelijke volkspartij overwoog, op de CDA-lijst? Terpstra zegt dat hij maar rustig wil afwachten hoe de achterban reageert, maar dat over het algemeen bin nen het CNV 'genuanceerd' wordt gedacht over samen werking met de politiek. „Er zijn twee stromingen. De ene vindt dat de invloed op de politiek groter moet zijn, de andere vindt dat de vakbe weging zich niet met de poli tiek moet bemoeien. Ik hoor bij de eerste." Aarzelend erkent hij dat hij gevraagd werd - „nee, niet onder druk gezet; ik laat me niet onder druk zet ten" - dat hij „het niet zo ge weldig interessant vond lijstduwer te worden" en dus geen genoegen hoefde te nemen met een lage plaats, maar ook dat hij „alleen een alternatief ziet in de poli tiek, nu hij er al 21 jaar bij het CNV heeft opzitten." Dat het CDA de christelij ke vakbeweging nu enigs zins tegemoet komt vindt ook Terpstra „wel een beetje te laat". Want ook hij zal er nu niet meer in slagen de so ciale uitkeringen op te krik ken naar 75 van het laatst verdiende loon, wat het CNV altijd wilde. DE Tweede Kamer heeft als meest aandachttrekken de punt de uit het ministerie van Economische Zaken ge stolen correspondentie van minister Van Aardenne en de commissarissen der ko ningin in Brabant en Lim burg over de nieuwe kern centrales. Vorige week werd daar al een overleg aan ge wijd, vandaag volgt een ple nair debat. Andere punten: de detailhandelsvestigingen buiten de stedelijke centra, het Europees paspoort, de gewijzigde Wet op de Ruim telijke Ordening (woensdag) en het zesjarenplan betaald voetbal. De Eerste Kamer heeft deze week geen belangrijke agendapunten. EINDREDACTIE: FRANS BOOGAARD ROTTERDAM (ANP) Noord Marinebouw t weekeinde met Indone voor de bouw van een dingsvaartuig voor de Het bedrijf wilde met dit contract gemo ingaan op de vraag of tenlandse zaken en king op de hoogte zijn In de Tweede Kami Me Van on DEN HAAG - B die hier via de k< gen, mits vrij var me, voor het Ne< dertiteld worden. Dat is de voor: Brinkman (WVC), nemens, heeft aang wet, dat gisteren bij Voor het overige he kabinet, daarin in grot gesteund door het adv de Raad van State, h< vankelijke wetsvoorstf wel onveranderd gelate Daarom liepen omroi nisaties en organisatie wereld van de gedrukte gisteren opnieuw te h gen het wetsvoorstel, gen zij in de voorbereid se op vele onderdelen a kritiek geuit hadden. IV Brinkman beriep zich op zowel de Raad van S op de politieke overee ming die in de Kamer behandeling van de mei op hoofdpunten werd bi Het ziet er naar uit drie grote partijen in d< de Kamer, zich bij de deling van het wetsx vooral zullen concentri de positie van het tei (facilitair) bedrijf van dat in het wetsvoorstel afgesplitst van de NOS en tot een zelfstan wordt omgevormd. CDA en VVD vrezen dal door het facilitair bedr in de visie van het kabi een privé ondernemi markt op moet, nie,t met eerste plaats ten diens Van een onzer verslagge DEN HAAG - Het ond van wegen stagneert dl zekerheid rond de p van minister Smit-Kro Verkeer en Waterstaat beheer van verharde buiten de kom over te aan lagere overheden: x Rijk naar provincies t provincies en waterscl naar gemeenten. Waterschappen zoudi ten het wegenbeheer ga len. Vooral zij en pro voelen er weinig voor ii ringen te doen in x waarvoor zij, indien dt nen van de minister doi den gaan, binnenkor verantwoordelij kheid zouden hebben. Aldus de wegenbouw spreken van een 'zeer gt effect op hun orderporl les. Een woordvoerder Nederlandse Verenigir Wegenbouwers (NVW) te weinig duidelijkhi daardoor gaan veel plar ijskast in". Vorig najaar liet Kroes weten dat het mi plan om het beheer o wegen te decentraliseri zo best ging. Afgeloper jaar gaf het ministerie ganisatie- en advies Berenschot opdracht e derzoek in te stellen n gevolgen van de plann de minister. Dit onderzoek loopt ging op. Verwacht wo dat omstreeks oktober vember over de resulta worden gerapporteerd, een woordvoerder van I nisterie van Verkeer e terstaat. Volgens dit de ment gaat het onderho Rijkswegen normaal do Van de kant van pro en - vooral - van gem die niet opnieuw geco teerd willen worden me zienlijke lastenstijginge staat felle weerstand te 'sanering wegenbeheer'. In de oorspronkelijke nen van de minister w voorlopig - één derde v verharde wegen betrokl decentralisatie zou in z heel budgettair-neutraa ten verlopen. Maar e meenten vrezen dat z daarvan financieel de worden.

de Stem | 1985 | | pagina 2