even. UITBLAZEN Tibet herdenkt dag die men liever vergeet Pol Pot leidde wrede revolutie in Cambodja België: weer de taaionenigheid DERTIG Nognt En je kunt je spaargeld toch elke dag opnemen. *Microcomput( Nieuwe kabel WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1985 ACHTERGROND Toleranter WOENSDAG 4 SEPT verenigde spaarbank IFC Hollandse torna, mooist. Vers van de 'n kwaliteit om van ti tanden. Torro verkoc ze voor de laagst mogelijke prijs. Zoals u van Torro gewend bent. WIM KOCK ER IS weer van alles loos op radio- en te levisiegebied. Het acht-uur-journaal van maandagavond stond er bol van en in de hoek van onze woonkamer knielde een man die een 'doos' kwam monteren. Ik zat in een vergadergezelschapje toen het journaal begon. „Wat wil die Brinkman nu weer?" vroeg iemand half verontwaardigd, voor mij een bewijs dat de het ze nog altijd werkt. Brinkman is nauwelijks nog een persoon. De naam is een signaal gewor den. Een teken van rotzooi bij ^e televisie. Daar hebben de omroepen met hun reclame piepjes en in het bijzonder Ve ronica met haar herhaalde, ha- telijke va/ar-campagnes voor gezorgd. De door de zendgemachtig den - als het om omroeppoli tiek gaat - dolgedraaide kijkers en luisteraars denken nog nau- kvelijks aan Brinkman als een man, een minister die - goed of fout - ook probeert de belan gen van kijkers en luisteraars te behartigen. Omroeppolitiek is er niet om van heel omroepland één Veronica-TROS-brij te ma ken omdat er toevallig meer mensen naar André van Duin kijken dan naar Aad van den Heuvel. Omroeppolitiek is er uiteindelijk op gericht ons alle maal een zo breed mogelijke keuze aan radio- en televisie programma's te bieden en dat alles ook nog betaalbaar te houden. Nu hoort men mij niet zeg gen dat de achtereenvolgende omroeppoütici bij dit werk al tijd een gelukkige hand hebben getoond. Omroeppolitiek is in elk land waar daarover openba re discussie bestaat een hache lijke zaak, maar in Nederland wel in het bijzonder. Wij zitten met een 'bestel' waarin een steeds radelozer wordende hor de omroepen bekneld zit tussen de noodzaak hoge kijkcijfers te scoren en veel leden/abonnees te boeken én de dure plicht een eigen identiteit te tonen. De economische factor wint na tuurlijk en het gevolg is dat vrijwel alle omroepen hetzelfde brengen. Kwizzen, spelletjes, bekende Nederlanders in aller lei standjes, series, oude films en 's-zomers herhalingen. Terugkijkend heeft het om roepbestel, ondanks gerucht makende inbraken van piraten als TROS en Veronica, toch al tijd een beschermd bestaan ge leid, zeker in vergelijking met wat er te gebeuren staat als ge volg van de voortgeschreden te lecommunicatietechniek. De omroepen tonen dan ook alle symptomen van paniek. Als angstige kippen rennen ze te gen het gaas van hun te klein geworden hok. Schoppen De nieuwe tijd kondigde zich deze week ook aan in mijn voortuin en wel in de personen van twee mannen met schop pen die een 60 cm diepe sleuf door het gazon moesten graven. Een paar dagen eerder waren we door de gemeente per brief op hun komst voorbereid. Hoe wel we al eerder werden ver rijkt met Sky Channel moest er een nieuwe kabel worden ge legd om de Centrale Antenne in staat te stellen nog meer moois uit de ether onze huiska mers in te dirigeren. Weigeren mocht niet, zo -stond in de brief, maar daar stond tegenover het we ook j= geen rekening zouden krijgen. s Omdat de gemeente blijkbaar iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^ toch niet helemaal gerust was op de reacties van mensen die hun zorgvuldig geschoren ga zonnetjes doorsneden of hun bielsen gelicht zagen worden, werd met enige nadruk gewag gemaakt van het feit dat er tot aan toe vrijwel geen problemen waren geweest met mensen in wier tuinen moest worden ge graven. Op het eerste oog was dat een geruststellende zin want er stond ergens anders ook nog dat de gemeentewer kers na gedane arbeid de oor spronkelijke toestand 'zo goed als mogelijk' zouden herstellen. Maar tussen de regels las ik nog iets anders: vrijwel niemand maakt moeilijkheden dus wees jij nou niet recalcitrant. Je legt het toch af, want het móet. Littekens In de zijstraat, waar mensen op precies dezelfde platte- grondjes wonen als het onze, ontstond desondanks conster natie toen iemand niet één maar twee sleuven in zijn nog nieuwe gazon moest gedogen. Om vier uur in de middag bond de gemeente in en of het nu daaraan te danken was dat wij geen problemen meer hadden weet ik niet, maar feit is dat ze in de zijstraat dwars door de voortuinen kwamen en dat bij ons de kabel onder het trottoir is gelegd zodat alleen de aftak king naar het huis door de tuin loopt. Opjjel oog is„glles bevre digend in de oude staat her steld. Inclusief het gazon waar regen en natuur alleen nog het litteken hoeven weg te wissen. Toen ik vanmorgen opstond en uitkeek op de zijstraat aan de overzijde, eigenlijk een soort woonerf van de eerste genera tie, zag ik de mannen van de gemeente al weer druk bezig. Waarschijnlijk omdat de sier bestrating te ingewikkeld is of te veel tijd kost om op te bre ken, gingen ze weer dwars door de voortuinen. Niemand stond te schelden of verstijfd van ont steltenis toe te kijken en ik vroeg me af hoe het toch komt dat zovelen denken dat we te genwoordig minder tolerant zijn dan vroeger. Het is eerder ongelooflijk wat de mensen pikken. Een brief van de ge meente is voor verreweg de meesten genoeg om berustend toe te zien hoe hun tuinen over hoop worden gehaald. Of is het apathie? „Wat doe je er eigen lijk tegen? Je mag al blij zijn dat het niks kost." Ik ben vergeten over hoe veel kanalen we straks kunnen beschikken, maar het zijn er een heleboel. Nu gaat het er ■nog maar om wat de gemeente erin stopt. Op Nederland-3 zit niemand te wachten lees ik. Meer Sky Channels lijkt me ook overdreven. BBC-2 of ITV; als dat zou kunnen? Een Film- Net kun je zelf maken als je een video aanschaft. Waar we eigenlijk op wachten is niet méér kanalen, maar meer goede programma's. Als er dat nog eens van komt voor ik televisie helemaal ben ontwend, mogen ze over tien jaar weer een nieu we kabel komen leggen om nóg meer mogelijkheden te kunnen bieden. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, J 1,80 per kwartaal, j 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties tÉ" 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag "van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van jre.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584- Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA; Door T.R. Lansner (The Guardian) DE AFGELOPEN we ken zijn de inwoners van Lhasa druk bezig geweest met het versie ren van de hoofdstad ter gelegenheid van een tien dagen durend feest om de twintigste verjaardag van Tibets officiële in lijving als zelfstandig gebied van China te vie ren. De feestelijkheden, die zondag begonnen zijn en tien dagen zullen gaan duren, worden door Peking gesponsord, maar de dag die her dacht wordt is voor de Tibetanen zelf nauwe lijks* een reden voor een uitbundige feeststem ming. Ter gelegenheid van het festival is er een modern lu xueus hotel in de stad ge opend. Wegen hebben een nieuw wegdek gekregen en van de helderwit geschilder de gebouwen wapperen ge kleurde banieren. Er staan praalkarren klaar voor de optochten, waaraan monni ken en schoolkinderen mee zullen doen, maar ook af vaardigingen van de politie en het Chinese Volksleger. China zegt dat de feeste lijkheden 'de vriendschap tussen het Chinese en Tibe taanse volk zullen bewijzen'. De Tibetaanse reactie op dit alles is op z'n hoogst lauw te noemen. Inwoners van Lhasa zeggen dat weerspannige huiseigenaren die hun wo ningen niet verven of versie ren een boete kunnen krijgen van maximaal duizend gul den. In sommige werkplaat sen krijgen de arbeiders te horen dat deelname aan de f eestelij kheden verplicht is. Een Tibetaan die over een redelijke Engelse woorden schat beschikt, laat een stroom van verwensingen horen wanneer hem ge vraagd wordt naar het ko mende festival. „Laten ze hun feestjes zelf maar hou den, wat hebben we er aan?" voegt hij er verontwaardigd aan toe. Het is duidelijk dat de meeste Tibetanen nog al tijd een diepe wrok tegen de Chinezen koesteren, ondanks het feit dat de situatie in Ti bet iets verbeterd is in de af gelopen vijf jaar. Maar een in het rood gehulde monnik uit het indrukwekkende, der tienhonderd jaar oude Potala Paleis, dat het stadsbeeld van Lhasa bepaalt, die zijn Wes terse bezoeker een aantal fo to's van historische Tibe taanse bhoeddistische kloos ters toont, schudt triest zijn hoofd. „China heeft alles ver nietigd", vertelt hij in zijn gebrekkige Engels. Moord op en opsluiting van onschuldige burgers, in com binatie met een voor Tibet ongeschikt economisch be leid, zorgden tijdens de Cul turele Revolutie dat de Tibe tanen ook in materieel op zicht gebrek leden. Wat hun cultuur betreft: Hun reli gieuze kunstwerken werden zo goed als allemaal vernie tigd. Nu er een einde is geko men aan het radicale maois- me gaat het Tibet, net als in de rest van China, in econo misch oDzicht wat beter. GoeloGömp^ TANG ,Mani ^.t:s:li:;FN/g h a l-:-: V^fejajen B Tanghsioeng/' RIVIER WEG 0 km 300 Veel Tibetanen zaten ten tijde van de Culturele Revo lutie in de gevangenis. Een cynicus zou over de verkla ring van de Chinese regering dat het Volksleger in de jaren 1973-1977 gratis het haar had geknipt van 86345 Tibetanen zeggen dat je aan dit aantal kon aflezen hoeveel Tibeta nen er toen gevangen zaten. De verslapping van het ideologische fanatisme van Peking kan misschien voor een verbetering zorgen in de vijandige houding van de Ti betanen tegenover China. In kleinschalige economische en religieuze praktijken kennen de Tibetanen tegenwoordig een aanzienlijke mate van vrijheid. Buiten het belang rijkste boeddhistische heilig dom van Lhasa, de Jokhang- tempel, weten de verkopers van foto's van de verbannen Dalai-Lama deze verworven vrijheden handig te combi neren. Het aantal straatventers is Een plattelandsfamüie uit Tibet. De man draagt een gebedsmolen bij zich. - FOTO ARCHIEF DE STEM het afgelopen jaar vertien voudigd en ook het aantal toeristen neemt nog steeds toe. In de winkels zijn tegen woordig artikelen te koop, die variëren van kleurige kleding en blikvoedsel tot cassettebandjes van Michael Jackson en stereo-installa ties. Er is een overvloed aan Chinese produkten, maar de duurdere, geïmporteerde ar tikelen zoals Heineken bier en Marlboro sigaretten blij ven buiten de financiële draagkracht van de gewone burger liggen. Ook zijn er bewijzen dat Peking zich toleranter heeft opgesteld wat betreft het boeddhistische geloof. Kleu rige gebedsvaandels wappe ren van daken, bruggen en de kleine tempeltjes langs de weg. Duizenden gelovigen bezoeken dagelijks de Jok- hang-tempel. Velen hebben flessen met Yak- boter bij zich om de kaarsen op het al taar brandend te houden. In 1983 werd het 25-jaar oude Chinese verbod op het afleg gen van de boeddhistische geloften opgeheven. Een ze ventienjarige monnik uit het oosten van Tibet is één van de paar duizend jongeman nen die in de afgelopen twee jaar lid zijn geworden van de een of andere kloosterorde. De jonge monnik werkt nu in zijn woonplaats aan de we deropbouw van een klooster, dat tijdens de Culturele Re volutie verwoest was. Zijn gezicht glimt en hij knikt met enthousiasme in antwoord op de vraag of hij het prettig vindt monnik te zijn. Hij waarschuwt echter: „De Chi nezen laten ons nu wel bou wen, maar we weten niet wat er zal gebeuren wanneer het klooster klaar is of we ook toestemming zullen krijgen om er in te wonen." Overal in Tibet heerst er twijfel over de toekomst. Zal de huidige religieuze en economische versoepeling doorzetten, of zal de Chinese onderdruk king van de jaren vijftig weer opleven? In 1973 kwam er een einde aan twintig jaar georgani seerd verzet tegen de Chinese bezetter. Het bezoek van pre sident Nixon aan China leid de tot het onmiddellijk stop zetten van CIA-hulp aan de Tibetaanse guerrilla's in het noorden van Nepal. Peking neemt echter geen risico en heeft uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen voor het komende festival. Er zijn extra troepen naar Ne pal gestuurd en militairen en politie, uitgerust met auto matische wapens, marcheren dagelijks door de hoofdstra ten van de stad. Inwoners van Lhasa zeg gen dat veel jonge Tibetanen door de autoriteiten gewaar schuwd worden tegen „het ondernemen van anti-sociale activiteiten." Het aantal huiszoekingen is sterk geste gen en op een aantal toe gangswegen naar Lhasa zijn nieuwe controleposten ver schenen. Maar behalve de paar kor te briefjes, die af en toe in de handen van westerse toeris ten gestopt worden en waar op om „hulp tegen de Chinese onderdrukker" gevraagd wordt, zijn er geen aanwij zingen dat het verzet in Tibet weer opleeft. Wanneer de festiviteiten verstoord wor den, ook al gebeurt dat slechts door aanplakbiljetten of pamfletten die de Chinese aanwezigheid veroordelen, zal de buitenwereld hier wei nig van horen, aangezien buitenlandse journalisten ze ker tijdens de feestelijkheden weinig bewegingsvrijheid hebben. „Maar alle spanning wordt door de Chinezen zelf veroorzaakt", aldus een Ti betaan. „En je kan als Tibe taan alleen wat ondernemen, wanneer je bereid bent je le ven te riskeren. De Chinese laars is te machtig." Peking lijkt vastberaden het maximum aan positieve propaganda uit de herden king te halen. Maar de glim lachende schoolkinderen en monniken zullen noch de buitenwereld, noch de Tibe tanen zelf er van kunnen overtuigen dat een verjaar dag van Chinese heerschap pij een werkelijk vreugde volle gebeurtenis is. POL POT, van wie maandag is meegedeeld dat hij is afgetreden als hoofd van de militaire tak van de Rode Khmer, wordt algemeen be schouwd als de drijven de kracht achter de wre de revolutie, die tussen 1975 en 1979 dood en ver derf zaaide in Cambod ja. Sommige waarnemers be schouwen zijn terugtreden als een eerste stap op weg naar vredesoverleg tussen Vietnam en de anti-commu nistische coalitie onder lei ding van prins Norodom Si hanouk. Hanoi had zijn per soon zelfs een blokkade ge noemd voor onderhandelin gen. Maar anderen zijn scepti scher. Naar hun mening zijn er nog heel wat leden van de 'kliek van Pol Pot' binnen de coalitie van Sihanouk actief. Ook houden zij rekening met de mogelijkheid dat China achter het bericht over de pensionering van Pol Pot zit. Peking zou er mee beogen de Rode Khmer een aanvaard baarder beeld te geven in de landen die de coalitie van Si hanouk beschouwen als de wettige regering van Cam bodja. De zetel van Phnom Penh in de Verenigde Naties wordt dan ook bezet door een diplomaat uit het kamp van Sihanouk. Verder wijzen zij er op dat Pol Pot, die volgens sommige biografieën 60 is, problemen heeft met zijn gezondheid. Een foto van Pol Pot uit '79. Als commandant van de Rode Kmers wordt hij opgevolgd door Son Sen. - FOTO ARCHIEF DE STEM Hij zou voor medische be handeling enkele malen naar Bangkok gereisd zijn en kort geleden naar Peking. Over de persoon van Pol Pot is weinig bekend. Zijn naam kreeg een zeer slechte reputatie nadat de Vietna- mezen hem en de Rode Khmer in 1979 het Cambod jaanse oerwoud in hadden gejaagd. In bijna vier jaar bewind veranderden de Rode Khmer het land in Zuidoost- Azië van een graanschuur in één groot kerkhof. Volgens zeer voorzichtige schattingen kwamen er in deze periode 300.000 Cambodjanen om het leven, maar er zijn ook aan tallen van drie miljoen doden in omloop. Nadat Pol Pot in april 1975, net vóór het eind van de Amerikaanse betrokkenheid bij de oorlog in Zuidoost- Azië, in Phnom Penh pre mier was geworden, wist haast niemand iets van hem al lijkt hij het brein te zijn geweest achter de nederlaag van generaal Lon Nol in de burgeroorlog die vijf jaar ge duurd had. In het hele land voerden de Rode Khmer op grote schaal zuiveringen door. Zij wilden het land Cambodja vanaf de grond opbouwen en vonden haast iedereen verdacht. Mensen die contact hadden met het Westen, waren ver dacht net als leden van de in telligentsia. De inwoners van de steden werden massaal naar het platteland getrans porteerd. Zelden heeft Pol Pot zich in het openbaar vertoond. In december 1979, bijna een jaar na de Vietnamese invasie, stond hij een vraaggesprek toe aan de Japanse televisie. Toen hij nog premier was, ontving hij in 1978 in Phnom Penh een groep journalisten uit Joegoslavië. Prins Noro dom Sihanouk, die er geen geheim van maakt dat hij weinig met Pol Pot op heeft, verklaarde eens dat de Rode- Khmerleider met zijn ronde gezicht en bril over 'een ze ker charisma' beschikt. In zijn memoires schrijft Siha nouk, die Pol Pot twee keer ontmoet heeft, dat hij goed en overtuigend kan praten. De in 1925 in een boerenge zin in Kompong Thom in het centrum van Cambodja ge boren Pol Pot kreeg voor het eerst bekendheid onder de naam Saloth Sar, de leider van het communistische ver zet tegen Sihanouk in de jaren '60. Naar zijn eigen zeg gen bracht hij zijn kinderja ren bij zijn ouders door, waarna hij zes jaar in een pagode verbleef. Hier leerde hij lezen en schrijven. Twee jaar was hij een boeddhisti sche monnik en nadat hij het diploma van de middelbare school had behaald, kreeg hij een beurs om in Frankrijk te gaan studeren. Terug in Cambodja sloot hij zich aan bij een onder grondse organisatie in Phnom Penh die tegen het Franse koloniale bestuur ac tie voerde. In 1963 verliet hij de hoofdstad omdat de politie hem op het spoor was. „Het publiek kende mij niet erg goed. Maar de politie volgde mijn activiteit. Ze kenden mij maar wisten niet precies wie ik was", aldus Pol Pot la ter over deze periode. De ko mende 12 jaar bracht hij op het platteland door, waar hij de basis legde voor de com munistische partij die hij hielp oprichten. Pas in april 1975 keerde hij, aan het hoofd van de Rode Khmer, in Phnom Penh terug. Gedurende zijn gehele loopbaan berustte zijn uitge breide macht op de politieke afdeling van het Rode- Khmerleger die hij beheer ste. De Rode Khmer zegt dat hij de nationale communisti sche partij van Cambodja heeft opgericht, maar de pro- Vietnamese communisten die in Phnom Penh aan de macht zijn bestrijden dit. In 1970, toen Sihanouk aan de kant werd geschoven door generaal Lon Nol, leefden ongeveer 700.000 Cambodja nen (ongeveer een-tiende van de bevolking) onder commu nistisch bewind, al omvatte het leger van de Rode Khmer maar 4.000 militairen. In 1973 vormden de Rode Khmers volkscommunes in voor hen veilige gebieden. Later wer den in het hele land coöpera ties opgezet waarbij elke coö peratie een kleine collectieve leefgemeenschap was, een to taal nieuwe vorm van sa menleving, waarbij alle vor men van culturele en sociale verschillen waren opgehe ven, aldus Pol Pot. Toen de Rode Khmers in 1975 als overwinnaars Phnom Penh binnenrukten werd hij pre mier van het bewind dat la ter verantwoordelijk gesteld is voor de meest systemati sche en methodische zuive ringen die een communisti sche regering ooit heeft door gevoerd. Dat hij partijleider was, bleek pas in 1977, kort voor een bezoek aan de Chi nese Volksrepubliek. Dit was zijn enige officiële reis naar het buitenland. Gedurende bijna vier jaar, van 17 april 1975 tot 7 januari 1979, leidde Pol Pot het land met een handvol getrouwen die nauwe banden met hem onderhielden. Verscheidene van hen waren familie van Pol Pot. Nadat het Vietname se invasieleger de Rode Khmers in 1979 het oerwoud in de buurt van de grens met Thailand in had gedreven, vervingen dezen Pol Pot door Khieu Samphan, die ge trouwd is met een zuster van Khieu Ponnary, de echtgeno te van Pol Pot. Maar tot aan zijn pensionering bleef deze het militaire hoofd van de beweging, waarvan alle tak ken behalve de militaire zijn ontbonden. Naar verluidt is Pol Pot ziek. Hij zou aan ma laria in het laatste stadium lijden en last hebben van ho ge bloeddruk. Hiervoor is hij enkele keren behandeld, in Bangkok en Peking. (AFP/REUTER) Door Aad Jongbloed DE POLITIEKE situatie in België is niet altijd even duidelijk. Sinds het Heizeldrama op 29 mei, waarbij 39 doden vielen, is het kabinet-Martens in feite al twee keer ge struikeld, maar het is er nog steeds, nu zelfs zon der parlement. Bij de p olitieke rel, die volgde op de Europacupfina le tussen Liverpool en Juven- tus, wilden de Waalse libera le ministers opstappen, maar hun poging werd verijdeld door ingrijpen van de koning. Nu kon premier Martens na een interne strijd om het fe deraliseren van het onder wijs niets anders doen dan de koning voor te stellen het parlement te ontbinden, maar de regering aan te laten blijven tot de komende alge mene verkiezingen van 13 oktober, iets wat al eerder werd vertoond door de pre miers Eyskens (in 1971) en Tindemans (in 1977). Met de ze grondwettelijke manoeu vre blikt Martens in de toe komst. Want als het parle ment niet ontbonden zou zijn, zou tijdens een volgende re geringsperiode gestemd moe ten worden over de grond wetswijzigingen, die het hui dige kabinet in petto heeft, inclusief het overhevelen van het onderwijs naar de Vlaamse en Waalse gewes ten. Dat zou zonder meer een bijzonder moeilijke kabi netsformatie betekenen, waarbij een nieuwe rege ringscrisis al ingebakken is. Boosdoener in dit geval is de PSC, de Waalse christen democraten, die bang zijn dat het christelijk onderwijs het zwaar te verduren zal krij gen in het overheersend so cialistisch Wallonië, indien de centrale overheid haar handen ervan af trekt. De PSC, met slechts 18 van de 212 Kamerzetels, denkt poli tieke winst te halen uit haar huidige opstelling. Zij kon echter niet zo ver gaan de re gering te verlaten, omdat dan de kans groot zou zijn dat het omstreden grondwetsartikel 59 bis over het onderwijs er alsnog door zou komen. Die kans zou geboden kunnen worden door de Waalse so cialisten, die al in een eerder stadium aanboden tijdelijk de plaats van de PSC in de regering over te nemen om tot grondwetswijziging te kunnen komen en dat was een weinig aanlokkelijk vooruitzicht voor de PSC. In België, dat dagelijks lijdt onder de taalstrijd, zijn alle partijen met uitzonde ring van de PSC het eens over het feit dat er haast ge maakt moet worden met het federaliseren van de be voegdheden om de staat evenwichtiger te maken. De Waalse christen-democraten, met haar sterk geslonken aanhang, hebben de klok nu weer even stilgezet. Door haar opstelling komt de ver kiezingsstrijd in België weer in het teken te staan van de taalstrijd en wordt de aan dacht afgeleid van waar het werkelijk om gaat, een be oordeling van het financieel- economisch beleid van het kabinet-Martens. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Volgens N tuur en Milieu, de Vere ging Milieudefensie en Landelijke Vereniging Behoud van de Wadde verstrekt het ministerie v Economische Zaken onjuis informatie over de gevar bij een ongeval in een ke centrale. Ten onrechte s EZ dat kerncentrales ve ger zijn geworden dan ti jaar terug. INLICHTINGEN. DISTRICTSKANTOREN BREDA. CATHARINASTRAAT15. TEL. 076-222433, GOES, GROTE MARKT 40. TEL. 01100-30870. 61/2% rente. De Giroselect-rekening van de Verenigde Spaarbank geeft u maar liefst 61/2% rente. Neemt u geld op dan betaalt u daarover 2% opnamekosten. Maar bijvoorbeeld bij aanschaf van een eigen huis is uw spaartegoed helemaal vrij opneembaar. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. Na Rampenplan NAM erdoor Tot woede van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft het ministe rie van landbouw en visserij dinsdag het rampenplan goed gekeurd dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft opgesteld ter beveiliging van de F-3 olie-gasleiding door de Waddenzee. Daarmee is for meel de weg vrij voor de aan leg van de pijpleiding. Ingenieurs/ ontwerpers De drie TH's en de Rijksuni versiteit Groningen hebben tweejarige opleidingen voor ontwerper in twaalf sectoren op papier gezet voor afgestu deerde ingenieurs. Ze sluiten aan op wat genoemd wordt de maatschappelij k-technologi- sche behoeften in de samenle ving. Ongeveer 500 afgestu deerde ingenieurs dienen jaarlijks een ontwerpersoplei ding te gaan volgen. Nederland gaat zijn deelne ming in de Internationale Fi- nancierings Maatschappij IFC met 17.268.000 dollar verhogen. Een wetsontwerp van minister Ruding van financiën hiertoe is dinsdag naar de Tweede Kamer gegaan. De IFC is nauw verbonden met de We reldbank en heeft tot doel de economische ontwikkeling van vooral ontwikkelingslan den te bevorderen door het particuliere bedrijfsleven daar te laten groeien. Van een onzer ve UTRECHT - De microcomputei in het bedrijfsleven. Vooral ooi veel gebruik gemaakt van de heeft er niet onder te lijden. Vo< een toename verwacht. Dat blijkt uit de resultaten v; bureau Moret en Limperg onder Bedrijven die microcomputer ruim drie. Zelfs in de kleinste zijn gemiddeld 1,66 microcomp ding veel meer dan in grotere on In 41 van de 384 bedrijven d gebruiken, zijn bij de komst va beidsplaatsen verdwenen. Bij genheid j uist toe, en wel met 60 de bedrijven was de microcomp de werkgelegenheid. Uit de enquête komt de verw< kleinere bedrijven de komende werkgelegenheid wordt verwaï bruik van microcomputers. Het groei computergebruik nodig n automatisering zo veel groei tew Geldig t/m zaterdag 7 september 1985. ÏÏJRRO TELT VOOR DRIE! 1.GEV NIEUWEBOUWLINGSTRAAT2 OOS

de Stem | 1985 | | pagina 22