Rampen9 gangsters en andere 6ontspanning9bij de TROS Japans-Amerikaanse dans in Grote Kerk in Breda De nieuwe loten li; misschien ein delijk'n echte auto. Gratis Leippark Festival Tilburg op zes podia TROS - VOORZITTER MINDEROP: Bernhard Droog stort in Jerry van Rooijen leidt WDR- Big Band )|NSDAG 3 SEPTEMBER 1985 VIOTOREN MOTOREN PAGINA GIDS 1 Méér kans in de Staatsloterij. -♦< uzuki 450 GS. londa CX 650 Honda CBX Honda CBX uzuki 380 GT Honda 400 (amaha DT 125 Honda Lead Scooter 1981 1981 1980 1979 .1979 1979 1978 1983 NZE AUmflDPj Marijke Amado. nig rendement HILVERSUM - De TROS heeft in het nieuwe seizoen twee praatprogramma's afgeschaft: 'De duvel is oud' (met Joop Landré, verhuisd naar de radio) en 'Tijd voor Marijke', omdat ze te weinig rendement opleverden. Hoewel de TROS niet kapot is van de mogelijkheden van mid dagtelevisie („als kweekvijver voor toekomstige toppers op de avond op zijn minst aanvechtbaar"), is het toch zaak om ander half miljoen kijkers te behagen. Daarom begint de TROS om half drie steevast met een educatieve serie (hockey, duivensport, plankzeilen) gevolgd door een dubbele aflevering van 'Sons and Daughters'. Nieuw is de jeugdserie 'Dr.Who' die een aantal jaren geleden door de TROS van het scherm werd gehaald omdat hij te wreed voor kinderen werd bevonden. Vaste avond is de maandagavond, die start met 'Jan, Jans en de kinderen', 'Knightrider' en vanaf 1 januari weer het A-Team. Zes weken lang mag Ron Brandsteder 'De Showbizzquiz voor Telelot' presenteren, waarvan de opbrengst voor een goed doel is. Veel oudjes komen al dan niet in een nieuw jasje terug. 'De Kip en het Ei' wordt drastisch gerestaureerd, Ivo Niehe mag weer zijn 'TV-Show' brengen en er komen veel series, zoals 'A woman of substance' (met Deborah Kerr), 'The secret of the black dragon' (avonturen), 'De 5 zintuigen' (het avontuurlijke le ven van Adriaan Brouwer, leerling van Frans Hals), 'Dempsey and Makepiece' (stuntwerk van Engelse agente en Amerikaanse mannelijke collega) en 'Wallenberg' (met Richard Chamber lain). De donderdagavonden worden gevuld met een vernieuwde 'Kieskeurig' en 'De Eerste de Beste'. Ook is op deze wisselavond een reeks van rampenfilms te verwachten. Vrijdag wordt de kluchtavond met werken van John Lanting en Piet Bambergen en de zaterdag wordt besteed aan wat de TROS humor noemt. John Lantings zorgt voor humor. - foto anp Van onze rtv-redactie HILVERSUM - Zet drie tele visienetten op. Stop op A de geprofileerde omroepen zoals VARA, KRO en NCRV, par- leer op B de NOS plus de kleintjes plus de ook op A ope- rererende geprofileerde om roepen. En gebruik C alleen voor de zogeheten publieks- omroepen als TROS, Veronica en AVRO. Dit deels oude plan is giste ren door de TROS weer gelan terd, maar van een nieuw rerfje voorzien. Het plan, ge formuleerd door TROS-voor- ritter Mr.H.J.Minderop wil af van de verplichting dat elke jmroep vaste procenten cul tuur, edukatie, informatie en amusement in zijn pakket :noet verwerken. Onzin en niet realistisch meer, zegt de TROS [al jaren). Er moeten drie zen iers komen met ieder hun ïigen karakter. Dan heeft het publiek tenminste houvast. Het eerste net is bestemd voor omroepen die zo graag politiek en/of religie in hun program ma's stoppen, het tweede net moet cultureel-educatief van karakter zijn en het derde net is uitsluitend bedoeld voor amusement. Mr.Minderop stelt verder het volgende voor: betaal de twee ideële netten uit de om roepbijdragen plus de STER. Bekostig het derde net uitslui tend met reclame-opbrengsten Nederland 3 moet pretnet worden met veel reclame Mr.H.J. Minderop. - foto archief de stem via de STER en laat de totale zendtijd en de verdeling hier van afhangen van het geld dat binnenkomt. Weinig reclame, dus weinig zendtijd; veel re clame, dus veel zendtijd. Op de netten A en B horen volgens de TROS dan alleen korte re clame-blokken thuis rond de journaals. Op het derde, amu serende net (waar de TROS zelf dolgraag op wil zitten) mag er veel meer reclame zijn, maar met een maximum van 10 procent van de zendtijd. Ook wordt de STER niet be perkt tot blokjes rond de Jour naals, maar mag er ook tussen de programma's door reclame gemaakt worden; ja, zelfs midden in een programma, in een zogeheten natuurlijke pauze, als dat programma lan ger duurt dan lVz uur. Zeker de helft van dat derde net moet met Nederlandse pro- dukten gevuld zijn. In feite is het door Minderop voorgesteld derde net com mercieel, hoewel er geen winst wordt nagestreefd. Alle in komsten moeten immers in zendtijd worden omgezet. Ook de STER heeft zich, voor de vakantie, uitbundig uitgespro ken voor een sterk vergelijk baar derde net. Met een derde, commerciële net dat zichzelf bedruipt wordt voorkomen dat reclame-gelden afdrijven naar het buitenland, bijvoor beeld via Sky Channel en Mu sic Box, aldus de STER en de TROS neemt dit argument gaarne over. Ook komt er een einde aan de verplichting van omroepen als Veronica en TROS om 'serieus spul' op de buis te zetten. Dat doen ze niet graag en daar lichten ze vaak de hand mee, tot chagrijn van veel moralistischer ingestelde omroepen als VARA, NCRV en KRO. Met lichte kost krijg je immers veel meer kijkers dan met zware onderwerpen en meer kijkers betekent ook meer zendtijd. Om kijkers te krijgen moet de geprofileerde omroepen water in hun ethi sche wijn doen. De TROS wil deze vicieuze cirkel doorbre ken en is daarmee de enige niet. Mr.Minderop noemt zijn ongesubsidieerde, derde, pret net het Ei van Columbus. Bui tenlandse commerciële televi siestations dingen naar de gunst van de Nederlandse kij ker. Reclame-budgetten drei gen hierdoor over de grens te verdwijnen en 'Hilversum' heeft dat geld hard nodig. In de voorgestelde Media wet van minister Brinkman wordt hierover gezwegen. Steeds heviger wordt de roep naar een vlotte, amuserende zender die de slag met de sa tellieten rustig aankan. Ons omroepbestel, zo zeggen de pleitbezorgers van publieks- zenders (lees AVRO, TROS, Veronica, die overigens als ge- lijkdenkende broeders regel matig samenwerken: het ATV-verband) heeft zijn tijd gehad. Maar van de politiek valt voor Hilversum weinig te verwachten. Minderop stelt dat zijn der de net niet puur commercieel is en dus past in de geest van ons bestel. Er is wel degelijk een waterscheiding tussen re clame en inhoud. Bovendien houdt zijn plan rekening, zegt de TROS-voorzitter, met wat economisch haalbaar is door het beginsel van variabele zendtijd. Het derde net mag geen winst maken, maar de inkomsten moeten in zendtijd omgezet worden. Dit is na tuurlijk niet van risico ont bloot, maar de TROS durft de ze uitdaging aan. Verhoging van de omroepbijdrage is niet nodig en ook dat is een gevoe lig punt in de politiek. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiii De Amerikaanse danser José Brown met zijn Japanse collega's, samen de groep Changing. ■- foto peter lind Van onze kunstredactie Het Amerikaans-Japanse danstheater Chan- Sing geeft op donderdag 5 september een voor stelling in de Grote Kerk in Breda van het pro gramma 'Where the moon goes'. De choreogra fie is een mengeling van genres: Amerikaanse moderne dans, jazz en Japanse elementen ver want aan Noh-theater en Butoh-dansen. De groep werd in 1984 in New York opge richt door de zwarte Amerikaanse danser José Brown, die ook nu nog artistiek leider is. Uit gangspunt was een dansvorm te vinden, die een smeltkroes van culturen bevatte. Dit was mogelijk door dansers en danseressen van ver schillende nationaliteiten aan te trekken. Sinds '74 werd heel veel gereisd en liet men ach ter plekke vaak inspireren door de cultuur van de autochtone bevolking. Behalve in de Verenigde Staten werd er opgetreden voor het hentre Beaubourg in Parijs, in De Melkweg in Amsterdam (in 1978), in Italië en tijdens aller lei manifestaties, zoals een Jazz Festival in Umbrië, op straat. Zelfs in Teheran (Iran) Werd op straat gedanst, maar dat was in '78, toen Khomeiny nog niet aan het bewind was. jj^n jaar later volgde een optreden met de Opera van Tibet in Dharamsala in India. Sedert in 1980 voorstellingen in Japan wer den gegeven, ontstond een nauwe verbintenis met dit land. José Brown verdiepte zich daar in de oude theater- en dansvormen en trok Ja panse dansers aan. In Japan maakte Brown een speciale choreografie voor de befaamde Amerikaanse musicals 'The Wiz' en 'Tommy' ten behoeve van voorstellingen in dit land. Ook bij Strawinsky's 'Le Sacre du Printemps' maakte hij een danscompositie voor uitvoerin gen in Tokio. José gaf ook succesvolle solo voorstellingen, zoals twee jaar geleden in de schouwburg van Eindhoven en in de Tanz-Fa- brik in Berlijn. Dit jaar werd er gewerkt in Kopenhagen. Opmerkelijk is, dat het trai ningsschema ook yoga en Ikebana (Japanse bloemschikkunst) bevat. Brown is inmiddels als choreograaf verbon den aan het Teater og Bevaegelse in Kopenha gen. Daar ontwierp hij ook het recente werk 'Where the moon goes'. Naast José Brown wordt er gedanst door: Akemi Masaki, Shin Matsuzaki, Yoko Shimai, Rika Tsuchiya en Atsushi Yoshida. Het Bredase optreden van de dansgroep Changing is georganiseerd door bloemschikkunstenaar Geer Pouls uit Breda, die contacten onderhoudt met het gezelschap sinds zij elkaar in Tokio ontmoetten. De voorstelling in de Grote Kerk in Breda begint om 20.15 uur. Door onze kunstredactie ARNHEM - Voor Bernhard Droog zal er geen afscheids- rol zijn in 'Beschuit met muisjes' van Heijermans. De eerste repetities voor dit stuk hebben er toe geleid, dat de acteur ingestort is. Zijn arts heeft toneelgroep Theater daarop laten weten dat hij het onverantwoord vindt, dat Droog alsnog zijn rol oppakt. Toneelgroep Theater spreekt in dit verband van 'artistieke verschillen van inzicht'. Hierbij gaat het dan om een kwestie tussen de ac teur, die de rol van Prosper Bien Aimé op zich zou ne men èn regisseur Gees Lin- nebank. 'Beschuit met muisjes' stond in het kader van het afscheid van Bernhard Droog, die begin volgend Bernhard Droog. jaar 65 jaar wordt. Het had een glorieus afscheid moeten worden. Het gezelschap is immers zeer veel aan de ac teur verplicht. Droog heeft jarenlang belangrijke rollen gespeeld, en bovendien telt hij binnen het gezelschap als de man met de langste staat van dienst. Berhnard Droog - foto archief de stem heeft nog met Rob de Vries gewerkt bij Theater. Toneelgroep Theater zegt de gang van zaken bijzonder te betreuren. De produktie wordt evenwel niet van het repertoire genomen. De rol van Prosper Bien Aimé wordt overgenomen door Piet Romer sr. De première is vastgesteld op 3 oktober. (ADVERTENTIE) Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van loten- verkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070-477294/477484. (ADVERTENTIE) Grandon Napoleon Brandy V.S.OA Druppel voor f>l» druppel tot llMNDyN leven gekomen ~EF7, lal en in stilte ïS^h "";!i - gerijpt, om in }®0lEO!* HRVHff' H alle rust van j te genieten. wijn en gedistilleerd Tel. (015)569324' Met ingang van vandaag vindt u het overzicht van de radio- en tv- programma's op de tweede Gids-pagina, waar u ook dagelijks de strips en de UitGids aantreft. Van een onzer verslaggevers De Nederlander Jerry van Rooijen wordt de nieuwe or kestleider van de Big Band van de Westduitse televisie (WDR). Van Rooijen volgt Werner Muller op die grote triomfen vierde met dit orkest. De in 1928 in Den Haag ge boren Jerry van Rooijen be hoort tot de populairste arran geurs en bandleiders van Europa. Een van zijn belang rijkste opdrachten was het ar rangeren van de door Kurt Edelhagen gespeelde herken- ningsmuziek voor de Olympi sche Spelen in 1972. Jerry van Rooijen maakte vorig jaar als gast al samen met de WDR Big Band een toernee naar Zuid-Oost Azië. Als orkestleider van de Big Band debuteert Van Rooijen deze week tijdens de interna tionale radio- en tv-tentoon- stelling in West-Berlijn. Zondag 8 september wordt in het Leypark in Tilburg een groot muziekfestival ge houden, dat gezien kan wor den als een voortzetting van de vermaarde 'Bikse Fiste' van Hilvarenbeek. Het ge beuren heeft de naam Leip- park Festival gekregen en wordt, op verzoek van de ge meente Tilburg, georgani seerd door het Tiiburgse Noorderligt Theater en de Stichting Breiwerk. Er zijn veschillende soor ten muziek te beluisteren: hard-rock, Afrikaans, reg gae, new wave, funk, jazz en klassiek en er wordt ook aan theater gedaan. De toegang is gratis. Het festival duurt van 's middags twaalf tot 's avonds twaalf en er is een doorlopend programma op maar liefst zes podia. Op podium 1 wordt het programma afgesloten door Tabu Ley Rochereau Mbi- lia Bel Orchestre Afrlsa Les Rocherettes, een combi natie van groepen uit Zaïre. Tabu Ley is een reusachtige zanger met een hoge, soms vrouwelijk klinkende stem. De muziek die hij maakt wordt 'sou trous' genoemd en is een rumba-achtige Afrikaanse muziekvorm. De show die onder leiding staat van deze Taby Ley, of wel 'Seigneur Rochereau', is een wervelende Afrikaanse revue. De band op het po dium, bestaande uit bas, gi taren en een percussie-sec tie, wordt regelmatig aange vuld door een swingende blazersectie. Naast Taby Ley zijn er nog zangeressen Mbilia Bel en Bambo Banie- le en sluit af en toe een man- nenkoortje aan. Les Roche rettes zijn danseressen die een ballet uitvoeren dat vaak erotisch getint is. De spetterende revue duurt twee uur. De belangrijkste groep op podium 2 is de Britse band 'Spear of Destiny', gevormd rond zanger/gitarist Kirk Brandon. De groep maakt een moeilijk te omschrijven vorm van muziek, het is een soort 'muzikale oorlogs kreet', zoals een Engelse krant schreef. Kirk Brandon was ooit de leider van Thea ter of Hate, waarin hij emo tioneel en woest tekeer ging. Andere groepen die zon dag naar Tilburg komen zijn Gaga, Luc van Acker, Or chestra Jazira, Corazon Re- belde (uit Chili), Klein Or kest, Trigger and the Thrill Kings, Tango y Otras Milon- gas (Argentijns), Brabants Spear of Destiny. - fotocbs EINDREDACTIE WIM VAN LEEST Leerorkest, Muzsikas (Ho- nagrije) en verder zijn er verschilende bands uit Til burg en wijde omgeving te horen. Mink DeVille, 16 september in Nijmegen (Vereeniging) Kid Creole and the Coco nuts, 9 September in Den Bosch (Casino) Candy Dulfer and Funky Stuff, 6 september in Breda (Para) Claw Boys Claw en Scream Therapy, 13 september in Breda (Para) Damned, 28 september in Groningen (Vera), 29 sep tember in Rotterdam (Are na), 30 september in Amster dam (Paradiso). Orchestral Manoeuvres in the Dark, 7 oktober in Gro ningen (Evenementenhal). Tears for Fears, 14 oktober in Sittard (Sporthal), 15 ok tober in Amsteram (Eden- hal).

de Stem | 1985 | | pagina 19