Popmuziek op clubavond Harleyrijders J j spitten IN //fr DOLLE DINSDAG IEKATEL EN CASEMA HAKEN AF IN OOSTBURG 999.- 249/ BUIJZE 5 1949/ IREN T.V, RT ZEEUWS Reeks inbraken vakantiehuizen iUREAU IARKT Si 1949.' CITROËN; DINSDAG 3 SEPTEMBER 1985 VAN ZEELAND 1-1247 Burgemeester Landbouwers Hoofdplaat Hulst W. DE BLOCK WISSE B.V. T20 PAGINA ZEELAND 4 Eén offerte voor aanleg kabel-tv Van een onzer verslaggevers SLUIS - De Sluise Harley Davidsonclub Broomstick houdt vrijdag 6 september een clubavond voor Harley- rijders in een feesttent op het plaatselijke fietscros- sterrein. Dit in samenwerking met café Boo uit Sluis en de West-Zeeuws-Vlaamse Streekjeugdcentrale (SJC). Vele regionale bands laten die avond hun muziek ho ren. De feestavond begint om 18.00 uur. Achtereenvolgens zijn Mental Destruction uit Breskens, Roots uit Aarden burg, de Hulster formatie Phantom en de uit Brabant afkomstige groep Herb Mews and the Mules te ho ren. In eerste instantie zou de tent op een terrein bij de Oostpoort komen. Men heeft daarvan afgezien omdat ge luidsoverlast werd gevreesd voor het nabij gelegen be jaardenhuis Rozenoord. In overleg met het gemeente bestuur heeft men daarom besloten de tent op het fiets- crossterrein te plaatsen. Een dag later wordt in de zelfde tent de jongerendag Rock Sluis '85 gehouden. 9V1 ugesnelheid 400 en 80 16 programma's incl. s. Watertemperatuur 'erlijk instelbaar van 90° C. ,e'-knop: ezuinig 425- ïot acte grill-bakoven. ovenruimte ende «huishouding door 1400 Bri'l vermogen inigende wanden. 69.- Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Slechts een maatschappij, het Onafhankelijk Nederlands Adviesbureau voor Kabeltelevisie (Onak), heeft aan de gemeente Oostburg een offerte uitgebracht voor het aanleggen van kabeltelevisie. De andere twee maatschappijen, Zekatel en Case- ma, hebben uitstel gevraagd. Op dit moment achten ze de aanleg van kabeltelevisie in de gemeente Oostburg financieel niet haalbaar. kleurentelevisie 15270/102 Icm beeldbuis, Ssbediening en ^zoeksysteem. 20 jrzenders kleurentelevisie J5770/102 Icm beeldbuis, psbediening en kst. Zenderzoeksysteem foorkeurzenders De offerte van Onak is gis teren op het gemeentehuis binnengekomen. Volgens de adviseurs van het bedrijf is de aanleg van kabeltelevisie in de gemeente Oostburg haalbaar. Ze stellen de aanleg wel af hankelijk van een aantal za ken. Welke punten dat alle maal zijn was gisteren nog niet bekend. Volgens de offerte is de aan voer van het signaal vanuit Sluis, waar reeds geruime tijd een kabelnet ligt, technisch niet mogelijk. De kabelabon nees in Sluis kunnen vijftien zenders ontvangen. Volgens Onak zal Oostburg eventueel het signaal uit de buurge meente Terneuzen kunnen ha len of de kabelmaatschappij zal binnen de gemeente een eigen ontvangststation moeten laten bouwen. Het gemeente bestuur van Terneuzen is nog steeds in onderhandeling met drie maatschappijen, Onak, Zekatel en Casema, over de eventuele aanleg van een ka belnet in de eigen gemeente. De offerte van het advies bureau is gesplitst. Volgens de opstellers van het stuk heeft de bekabeling van eerst de twee grootste kernen, Oost burg en Breskens waarbij te gelijk Schoondijke kan wor den meegenomen, de meeste kans op succes en is dat tevens het goedkoopst. Vervolgens kunnen dan de andere kernen van de gemeente een voor een aan de beurt komen. Een an dere mogelijkheid is alle ker nen ineens op het net aanslui ten. Er is nog een andere moge lijkheid voor de gemeente Oostburg om de kabel binnen te halen. De Zierikzeese pro jectontwikkelaar R. Coltof wil zijn vakantiedorpen langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust laten aansluiten op het Sluise net. Hij zelf acht zijn plan haalbaar. Tevens zouden tege lijk de kernen langs de kust kunnen worden aangesloten. Volgens Coltof kan de ge meente Oostburg vervolgens goedkoop de andere kernen la ten aansluiten. O GOES - Zeelandbrug - Het CNV in Zeeland staat achter het voornemen van het Zeeuws provinciebestuur om de inciden tele gebruikers van de Zeelandbrug te laten bloeden voor een tolverlaging ten behoeve van de regelmatige gebruikers. Dat blijkt uit een brief van districtsbestuurder L. Phernam- bucq aan de Zeeuwse staten. Gedeputeerde Staten hebben voorgesteld dat incidentele gebruikers 5,50 gulden tol per rit gaan betalen (nu 3,50 gulden). Dat is volgens Phernambucq geen 'sociale prijs' meer. Maar hij vindt dat acceptabel wan neer regelmatige gebruikers daardoor permanent minder gaan betalen. Zoals gemeld denken de Zeeuwse staten daar momenteel wat anders over. Daar ligt nu een voorstel van het PvdA-statenlid G. de Vries-Hommes, waarin het door GS voorgestelde verschil tussen het tarief voor regelmatige en incidentele gebruikers wat wordt afgetopt. GOES - CNV - De Zeeuwse districtsraad van het CNV komt dinsdagavond 10 september bijeen in de Prins van Oranje te Goes. Men spreekt dan onder meer over deelname aan een Zeeuws Overlegplatform voor de woonconsument, het experi ment met een CNV-vakbondsschool en de geplande opheffing van het ETI-Zeeland. Voorgesteld wordt de heer Visser, oud di recteur van het GAB-Middelburg af te vaardigen naar de Zeeuwse Raad voor de Arbeid. Hij vervangt daar S. Jorritsma, die gekozen heeft voor deelname aan de sociaal-economische consults tiegroep Zeeland. HANSWEERT - Festival - De Reimerswaalse muziekver eniging Scheldegalm' houdt zaterdag 28 september een festi val. Men start om 14.00 uur met een zeskamp op het Dorps plein in Hansweert. Vanaf 18.15 uur treden diverse muziek korpsen op, hetzij met een rondgang door de straten hetzij op verschillende locaties te Hansweert. KAPELLE - FNV - De gezamenlijke Bevelandse FNV-afde lingen houden, in samenwerking met het FNV-district Zee land en de Industriebond-FNV afdeling Goes/Noord-Beve land, zaterdag 7 september een themadag. Op deze dag komt net nieuwe FNV-programma 1986/1990 'Kiezen voor nieuwe Kansen' aan de orde. Centraal staan echter de relatie poli tiek/vakbeweging en de verkiezingen in 1986. Alle politieke Partijen en diverse maatschappelijke organisaties zijn uit genodigd. Sprekers zijn onder meer Johan Stekelenburg (over kruisraketten en kernenergie) en de voorzitter van het I FNV-district over actuele Zeeuwse zaken. Op het program ma staat ook enige culturele ontspanning. De bijeenkomst vindt plaats in zaal De Vroone en begint om 14.00 uur. MIDDELBURG - Provincie - Het Zeeuws provinciebestuur spreidt de vleugels alsmaar verder over het Middelburgs Abdij - - complex uit. Nieuwste aanwinst van de provincie wordt het ge bouw aan de Groenmarkt 14, dat nu nog bij de rijkspolitie in ge- l bruik is. Het dagelijks provinciebestuur heeft de staten voorge- I steld het gebouw van het rijk over te nemen. De politie verhuist dan naar een kantoorpand in Middenburg-Zuid. De provincie betaalt 10 jaar lang de huur van het nieuwe politiepand. Het gaat om 170.000 gulden per jaar. Daarnaast legt de provincie nog 150.000 gulden op tafel voor de verhuizing. De provincie wil het I over te nemen pand gebruiken voor represenatieve doeleinden, de inrichting van fractiekamers en huisvesting van ambtelijke diensten. IVLISSINGEN - Verpleeghuizen - Het verpleeghuisconflict op I^eren Dj kt opgelost. Er wordt nu gestreefd naar een tijde- I bJke noodvoorziening bij het oude verpleeghuis van de stichting |uefp!ee6- en Rusthuizen aan de Herengracht te Middelburg. I "et uitbreidingsplan voorziet in de plaatsing van 25 bedden. De IKeeuwse gedeputeerde W. Don (volksgezondheid), de Stichting I «'pleeg- en Rusthuizen Zeeland en de stichting Streekzieken- I "u's Walcheren zijn het daarover met elkaar eens geworden. I net is de bedoeling om het verpleeghuis aan de Herengracht in- lv de Djdelijke noodvoorziening te sluiten zodra een nieuw I erP'eeShuis kan worden gerealiseerd. Dat zou dan moeten ver- I in,? 'n (°t °P de plaats van) het te sluiten ziekenhuis van Mid- I Di''Dit-plan zou eind 1 in uitvoering kunnen komen. I i-r c[lristelij ke stichting Verpleeg- en Rusthuizen kwam eerder I instl8 uiet gedeputeerde Don (PvdA) in aanvaring toen het lbwwnen ^Deud maakte voor een noodvoorziening met zo'n 40 lbo ^en dergelijk plan, aldus Don, zou toekomstige nieuw- I diUW 'n gevaar kunnen brengen. Op de achtergrond speelt een lv»CUSSie mee over de ievensbeschouweüjke status die het nieu- |un.v1rPleegDuis zou moeten krijgen: christelijk, buiten-kerke- Vandaag begint De Stem met de nieuwe rubriek 'Spitten in 't verleden', waarvoor wij de medewer king hebben verkregen van de bekende Aarden- burgse historicus George van Vooren, secretaris van de Heemkundige Kring West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Met deze rubriek hopen wij te voldoen aan de wens van diverse lezers om wat meer aandacht aan de geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaanderen te schenken. Tweemaal per maand treft u de rubriek op deze pagina aan. De onderwerpen zijn net zo gevarieerd als de (Zeeuwsvlaamse) geschiedenis zelf. Een greep uit de afleveringen die u mag verwachten: Doodstraf voor een paardendief; Kapers op Het Zwin; Betgen vluchten. Dinsdag 5 september 1944 is in de geschiedenis bekend geworden als Dolle Dinsdag. Vanwaar die naam? Wel, op die dag waren de Nederlan ders, met name die in het zuiden, dol van vreugde en enthousiasme omdat het er naar uitzag dat de bevrij ding van de Duitse over heersers komende was. De Duitsers en hun Nederland se handlangers daarentegen waren dol van angst en on zekerheid over hetgeen hen te wachten stond, nu de geallieerde stoomwals na derde. Zondag 3 september had den Britse pantserkolonnes Brussel bereikt en die zon der slag of stoot bezet. De daaropvolgende dag trok het 23e Britse Hussards, onder aanwijzingen van de ver zetsbeweging, Antwerpen binnen en kregen de stad en het volledige havencomplex nagenoeg onbeschadigd in handen. Daarmee was voor de Duitse troepen in het noorden van Frankrijk en het westen van België de te rugweg naar Nederland en Duitsland nagenoeg afge sneden. Een bericht van Radio Oranje dat Breda gevallen was en een boodschap van minister-president Ger- brandy voor Rotterdam om haveninstallaties en spoor wegen te beschermen en voor de militairen om te wachten met het aantrekken van hun uniformen, waren de druppels die de emmer deden overlopen .en waar door iedereen het op zijn heupen kreeg. In Zeeuwsch-Vlaanderen kwam daar nog het bericht bij dat ook Gent gevallen was. De geallieerden waren dus slechts twintig kilome ter verwijderd van de Zeeuws-Vlaamse grens. Dat het bericht van de verove ring van Breda vals bleek te zijn, wist men hier uiteraard nog niet. In Aardenburg begon er op Dolle Dinsdag een ge vaarlijke stemming te ont staan. Ofschoon er nog wel Duitsers waren, begon men in groepjes samen te scholen en enkele jonge kerels, die wat te veel gedronken had den, begonnen het Wilhel mus, het Oranje Boven en 'Zonder Wilhelmina kunnen wij niet leven' te zingen. Toen het donker geworden was sneuvelden bovendien de ruiten van een café op de Markt, waarvan de eigenaar Duitsgezind was. Die nacht of anders de volgende mor gen zouden de Tommies toch hier zijn? Breskens had op Dolle Dinsdag al te maken met een stroom terugtrekkende Duitsers, die overgezet wil den worden en alles wat kon rijden vorderden, zoals kar ren, paard en wagens, zelfs fietsen zonder luchtbanden. De weg van Schoondijke naar Breskens was vol auto's en andere voertuigen, artillerie en marcherende kolonnes, een eindeloze rij die de Westerschelde over moest. Velen kwamen te voet uit Noord-Frankrijk. Later zou deze terugtocht, door het bombardement, voor het dorp zo desastreus verlopen. Tussen deze Duitse kolon nes door kozen ook de Duits- gezinden het hazepad, waar onder de door de Duitsers aangestelde burgemeester van Breskens met vrouw en kinderen en de waarnemend burgemeester van Schoon dijke. In Oostburg poetsten die dag ook de Duitse Orts- kommandant, de plaatselij ke militaire bevelhebber en de gevreesde en gehate Si- cherheitspolizei de plaat. In Sluis begonnen vanaf elf uur Duitse kolonnes van uit België door te trekken, voorop auto's met machine geweren. De stoomtram Breskens-Maldegem reed niet meer en de elektrische tram naar Knokke viel zon der stroom. Ook in IJzendijke trokken duizenden Duitsers met paarden en hoge Franse karren door, om overgezet te worden in Hoofdplaat of Breskens. Zondag 3 septem ber, twee dagen tevoren, hadden de boeren en andere paardenbezitters op de Markt in IJzendijke hun laatste paarden moeten inle veren, maar er werden er slechts enkele gepresen teerd. Allerlei geruchten de den de ronde, het een nog fantastischer dan het ande re, wat in niet geringe mate eraan bijdroeg om de men sen van de kook te brengen. Geruchten over bijzonde re dingen die in andere Dolle Dinsdag: de geallieerden rukken op FOTO ARCHIEF DE STEM De situatie in de eerste week van september 1944 plaatsen gebeurd waren - moeilijk te controleren om dat reizen gevaarlijk was - hoorde men overal. Zo ver telde men in IJzendijke dat in Biervliet op verscheidene plaatsen de vlaggen waren uitgestoken, dat de Duitsers in Hoofdplaat voor de over tocht allerlei dingen ver brandden en dat vele men sen goede zaken deden door schrijfmachines, radio's, kleren, schoenen en derge lijke voor een appel en een ei van de Duitsers over te ne men. In Oostburg ging het praatje dat de Duitsers in Breskens de bunkers lieten springen en hun wapens weggooiden of verkochten. Een aantal landbouwers uit Zuidzande was op bevel van de Duitse commandant maandagmorgen 4 septem ber 1944 onder dwang op stap gegaan met 21 boeren wagens en 40 paarden om een Duitse legereenheid, die naar de Heimat terug wilde, naar het oosten te transpor teren. Op iedere wagen zat een Duitser met geladen ge weer, die moest zorgen dat niemand kon ontsnappen. Onderweg in België moest herhaaldelijk halt gehouden worden voor overkomende vliegtuigen en moest men dekking zoeken. Ten oosten van Gent kwam de kolonne op Dolle Dinsdag in de oor logszone terecht en kon niet verder. Het werd redden wat er te redden viel, wat in de meeste gevallen het vege lijf betekende. Paarden en wagens werden in de steek laten. De firma Bronswijk, die al 75 jaar het Nieuws- en Advertentieblad voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen uit gaf, wilde dadelijk na de af tocht van de Duitsers met een aflevering van het ad vertentieblad komen. Het bevrijdingsnummer werd gedrukt op Dolle Dinsdag en gedateerd woensdag 6 sep tember, zo vast was men er van overtuigd dat de bevrij ding een feit zou zijn. Het blad kon dan direct weer huis-aan-huis verspreid worden. Een foto van prin ses Juliana met haar jongste dochter op de arm en een paar vreugdevolle hoofdar tikelen stonden op de voor pagina evenals een lijst van personen die door de Duit sers zouden worden opge pakt. De bevrijders kwamen echter niet. De gedrukte kranten werden weggestopt in een regenput waaruit ze later, vanonder het puin van de verwoeste drukkerij te voorschijn zijn gekomen. De Oostburgse familie Brons wijk mocht de bevrijding helaas niet meer beleven. Te Cadzand eindigde Dol le Dinsdag in een drama. Die avond laat verscheen voor een woning een uit Frank rijk gevluchte Duitser die inkwartiering vorderde voor één nacht, 's Nacht wilde hij de slaapmaker van de doch ter des huizes binnendrin gen, wat de vader en broer probeerden te verhinderen. Met de revolver in de hand werden deze door de Duitser gedwongen naar buiten te gaan, waar zij in het donker op een aangrenzend perceel bouwland door een nekschot lafhartig werden vermoord. Plaatselijk nieuws Hengelen - Aan de zesde club wedstrijd van de hengelsport- vereniging De Schelde werd deelgenomen door 22 vissers, onder wie twee junioren. Er werd ruim 4,5 kilogram vis ge vangen. Uitslag: 1. B. Simpe laar 980 punten, 2. H. Riteco 80, 3. mevrouw Von Hout 399,4. H. Pielaet 372, 5. A. Verhage 357 punten. De volgende clubwed strijd is 27 oktober van 12.00 tot 15.00 uur. Op 22 september tweede wedstrijd gevist van de driekamp Hoofdplaat- Breskens-Cadzand. Deze keer in Cadzand. De slotwedstrijd in deze reeks is in Breskens op 12 oktober van 11.15 tot 14.15 uur. Kaarting - In zaal De Smickel werd een kaarting gehouden waaraan 80 personen deelna men. Uitslag: 1. J. de Burger, Clinge; 2. A. Boon, Hulst; 3. mevrouw Van de Ha, Nieuw- Namen; 4. mevrouw De Cock, Hulst; 5. J. Praet, Nieuw-Na- Van onze correspondent CADZAND - In Cadzand en Cadzand-bad is in verschillende vakantiewoningen ingebroken. In de Vuurdorenstraat In Cadzand is in de woning van de heer G. uit Liedekerke ingebro ken door de keukendeur te forceren. Men heeft hier een radio-cassette meegenomen, een por temonnee met 5000 Belgische franken, alsmede twee paspoorten. Vervolgens is men naar de wijk De Braban der getrokken waar in de woning van de heer J. de H. uit Zevenaar werd ingebroken. Men heeft hier een kenteken, giro- en kascheques alsmede pasjes meegenomen. In Cadzand-bad is in de Duindoornstraat bij de heer J.S. in zijn zomerwoning ingebroken. De heer S. komt uit Waltkirch. Via de achter deur is men binnengekomen en men heeft een schoudertas ontvreemd waarin zich allerlei identiteitpapieren bevonden, een pas, een ken tekenbewijs en cheques. Vervolgens heeft men een handtas meegenomen waarin zich een rij bewijs, portemonnee, bankpas en een zoemlens bevonden. Van de daders ontbreekt elk spoor. (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF Tivoliweg-Hulst Tel. 01140-12058 AUTOBEDRIJF Mr. F.J. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300

de Stem | 1985 | | pagina 17