Heemkundige Kring Sas zoekt 'oude kleinoden' Peuterzaal viert tienjarig bestaan MUZIKALE VERJAARDAG SHOWBAND IRENE 4.00 3.50 Modeshow Maison Magdalena vandaag en morgen ING IRLOGES HEEL WAT IS DE MOEITE VAN HET BEWAREN WAARD Meisje gewond na ongeval in Zaamslag |eden Cappo <a >ug Jag ïuitvlot lin, slijterij dinsdag 3 september 1985 axi-markt IM kerij D1BT1M VAN ZEELAND [ERZORGINGI JEN larkt geven Ikkelijke 0 TERNEUZEN parkeerplaatsen voor invaliden ijven op Markt HOOFD ALGEMENE ZAKEN DE STEM Ton Kragten overleden politierapport UIT HET ZAKENLEVEN Hen opening van Malcontent Mode OLLEKE BOLLEKE WESTDORPE A! 13-1308 gen bakkerij T16 pagina zeeland 3 '01153) 1261 fij een leuke Van onze Haagse redactie OEN HAAG - De gemeente Eerneuzen moet voorlopig vier invaliden-parkeerplaatsen aan de Markt handhaven. Er is geen noodzaak om die par keerplaatsen nu op te doeken. Dat is het oordeel van de waarnemend voorzitter van de afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State. De ANIB (invalidenbond) af deling Zeeland had om schor sing van het besluit van de ge meente gevraagd. De Raad van State vindt wel dat de gemeente inmiddels voldoende voorzieningen heeft voor invaliden die in de bin nenstad van Terneuzen hun auto willen parkeren, maar dat wil niet zeggen dat de par keerplaatsen op de Markt daarom ogenblikkelijk mogen vervallen. Bovendien loopt er nog een beroep bij de Kroon van de ANIB tegen het besluit van de gemeente. Daarop mag eerst gewacht worden. Vim een onzer verslaggevers BREDA - Gisterochtend is in het St.-Ignatiusziekenhuis van Breda het hoofd Algeme ne Zaken van uitgeversmaat schappij De Stem bv, de heer A. (Ton) G. J. Kragten, overle den. De heer Kragten werd bijna 61 jaar oud. Hij leed aan een ongeneeslijke ziekte, die hem de laatste maanden voor zijn VUT het werken onmoge lijk maakte. De heer Kragten, geboren en getogen Utrechter, kwam veertig jaar geleden, op 17 augustus 1945, in dienst bij de advertentie-afdeling van het Utrechts Katholiek Dagblad, een van de Neerlandia-bladen, dat later Het Centrum ging heten. Op 1 juli 1964 trad hij als directie-assistent in dienst van De Stem bv in Breda. In 1973 werd Ton Kragten be noemd tot hoofd Algemene Zaken. In die functie heeft hij een wezenlijk aandeel gehad in de voorbereiding van en de coördinatie rond de nieuw bouw van het bedrijf en de in stallatie van een nieuwe off set-rotatiepers in de jaren ze ventig. In het verenigingsleven en vooral ook binnen de rk kerk heeft de heer Kragten in zijn woonplaats Breda diverse functies vervuld. Hij was on der meer enige jaren lid van het kerkbestuur van de paro chie St.-Dominicus. Donderdagochtend om 11.00 uur vindt de uitvaartdienst, gevolgd door de begrafenis, plaats in de kerk van St.-Jan de Doper in Breda. Door George Wijne SAS VAN GENT - In 1968, toen ten behoeve van de kanaalwerken een gedeeltelijke af braak van de sluis noodzakelijk bleek, was dit voor enkele Sassenaars een sig naal. Met aan het hoofd huisarts Frank Puy- laert vonden zij dat niet alles van het oude Sas aan de nieuwe tijd moest worden opgeof ferd. De Heemkundige Kring werd opgericht en telt momenteel on geveer 150 leden. Het gehele sluizencom- plex, daterend uit 1826, werd onder het zand bedolven. De nieuwbakken Heemkundige Kring wist te bewerkstelli gen dat sluizen en kade muur 'maar' een halve me ter onder de rooilijn geslecht werden. Hoofddoel van de Kring was oude dingen weer in ere herstellen. „Want als je gaat zoeken, dan komt er heel wat boven dat de moei te van het bewaren waard is", zegt Puylaert. Het duurde niet zo heel lang of de buitenwereld kwam tot de ontdekking dat er met de Heemkundige Kring niet te spotten viel. Het lozen van rioolwater door Zelzate op de Canis- vlietkreek (een fraai natu- rugebied) bleef, ondanks verzoeken en protesten van de Kring, maar voortduren. Tot de uitlaat werd dichtge metseld en de gevolgen er van in Zelzate duidelijk zichtbaar waren. De Kring haalde er zelfs de interna tionale nieuwsmedia mee. In 1979 werd de werk groep 'Behoud Canisvliet' in het leven geroepen. Jan Sanderse werd de voorzitter. Hij liet opnieuw de rioolaf- voer afsluiten. Toen kregen ze in Zelzate eindelijk in de gaten dat het menens was. Gevolg: nu draait er al se dert een paar jaar een wa terzuiveringsinstallatie. In 1982 plaatste de Heemkundige Kring twee oude kanonnen op de Dam. Verlanglijst Enkele jaren na de op richting vond het bestuur het noodzakelijk een 'ver langlijst' op te stellen, waar op onder andere voorkwa men het rooien van de oude en het planten van nieuwe bomen langs de Oost- en de Westkade (inmiddels gerali- seerd); de reparatie van het hekwerk van de Nederlands hervormde kerk en het uit voeren van herstelwerk zaamheden aan het voorma lige klooster aan de Westka de. Ook deze werken zijn in middels uitgevoerd. Restte nog het renoveren van het Keizer Karelplein. De bedoeling is het midden gedeelte ongeveer 20 centi meter te verlengen, op die manier het kanaal visueel door te trekken en vervol gens aan beide zijden met bomen beplanten. Jan San derse: „Een heel karwei, waarvoor veel geld op tafel moet komen". Tenslotte, en zeker niet op de laatste plaats, herstel van de Mo lenberg, de molen en de wa terkorenmolen. Monumentenzorg Toen in januari 1980 op nieuw een 'verlanglijst' werd opgesteld, kwam men tot de oprichting van de af deling 'stadsverfraaiïng en monumentenzorg'. Eén van de belangrijkste onderwer pen was het schoonmaken en herstellen van de ardui nen stenen in de tweede ka- naalarm. Ondertussen (1982) waren de beide oude kanonnen op de Dam geplaatst, evenals het beeld van de Schepen trekker, en werd de stich ting 'Kom over de brug' in het leven geroepen. De brug werd in 1984 over de kana- alarm geplaatst. Een heet hangijzer is nog altijd de verdere restauratie van de bovenbouw van de waterko renmolen. Namen In vroegere tijden droegen (ook in Sas van Gent) veel gebouwen een naam. Zc vindt men op de Westkade 'De Gulden Peer', 'De Gul den Fonteyne' en 'De Witte Engel' (de voormalige brou werij van de familie Neve- jan). Op de Oostkade 'De Vijfhoek', de woning van dokter Puylaert. De vroegere directeurs woning van de Coöperattie- je Suikerfabriek (nu kan toor architectenbureau Schoonis) krijgt binnenkort zijn oude naam terug: 'Her tog van Marlborough'. Op het grasveld voor de Neder lands hervormde kerk staat een steen, gevonden in de tuin van de hoogbejaarde juffrouw Emily de Smidt {Westkade), waarop te lezen staat: 'Drager van het wa pen uit het Huis van Oranje Nassau, Willem II (1626- 1650), Willem III (1650-1702), Koning van Engeland (1685)'. Tevens was dat het wapen van de burggraaf van Bos ton, Engeland. Die streed onder de hertog van Marlbo rough. Tenslotte is het de bedoeling de oude kern van Sas van Gent in zijn vroege re glorie te herstellen en van het 'oude kerkhof', naar En gels voorbeeld, een fraai (wandel)park te maken. Kernen Ook in de kernen Philip- 'Si - FOTO DE STEM/C0RJ. DE BOER pine en Westdorpe zijn er nog overblijfsels die de aan dacht van de Heemkundige Kring waard zijn. In Philip pine werd alvast de deur van het Nederland her vormd kerkje hersteld, wer den twee arduinen palen herplaatst en een oude graf steen in de kerk geplaatst. Westdorpe heeft daarnaast nog oude grensstenen (Oos tenrijk en de Verenigde Ne derlanden, ongeveer 1715) en enkele fraaie oude patri ciërshuizen in Jugendstil. Bijzonder trots is de Heemkundige Kring op de volledige (50 stuks) serie boeken geschreven door F. de Sinclair, pseudoniem voor A. H. van der Feen (1873-1953), die in het begin van deze eeuw tot in de ja ren twintig rijksontvanger in Sas van Gent was. „We hebben die collectie fn de bi bliotheek ondergebracht. Dan zullen ze niet zo gauw verloren gaan", zegt dokter Puylaert. „Alleen de stads bibliotheek in Groningen heeft ook een volledige se rie". BRESKENS - Nabij de vis sershaven is door onbekende oorzaak de auto van de heer L.G. uit Zomergem te water geraakt. De auto werd door de brandweer en een duiker weer boven gehaald. De auto is geheel vernield. ST. KRUIS - In de Molen straat is een landbouwtrak- tor bestuurd door A.D. uit St. Kruis in aanrijding gekomen met een personenauto be stuurd door M.G. uit Aar denburg. Dit gebeurde toen de trekker linksaf sloeg. BRESKENS - Op de kruising Grote Kade - Dorpsstraat verleende D.v.L. uit Oost- Souburg geen voorrang aan een personenauto bestuurd door C.H. uit Watermael- (Boitsfort. Een aanrijding was het gevolg. SLUIS - Zondagavond is in de Meerminnestraat door een man en een vrouw een tweetal lederen jassen gesto len. Dit gebeurde in de win kel van de firma S. Het gaat hier om de heer R.E. uit Bre da en mevrouw C.v.L. uit 's Hertogenbosch. Beiden wer den bij deze diefstal op he terdaad betrapt en later aan de politie overgeleverd. Zij zijn op het bureau te Oost burg ingesloten. TERNEUZEN - Gistermor gen ontdekte G.S. dat wa ingebroken in zijn schuurtj aan de Zeventriniteitstraa Daaruit waren verdwene: een koperen schaal, een vis hengel, een gereedschapskis met inhoud en een tv-anten ne. De totale waarde is circ 2500 gulden. TERNEUZEN - Uit een aai de Beethovenhof geparkeer de personenauto van J.N. i zondagnacht een radiocas sette-recorder gestolen. Tus sen zondagmiddag 14.00 uu en middernacht is van d personenauto van A.P. aai de Schuberthof de antenn afgebroken. PAAL - In de nacht van zon dag op maandag is tusse middernacht en 03.00 uur i de Zeestraat de geparkeerd auto van P.B. uit Kapelle brug aangereden door eei ander voertuig. De dader i na het gebeuren doorgere den. GOES - Afgelopen weekem is ingebroken in het gebouv van de SKOA in de Nieuw straat. Via een raam aan d achterzijde is men binnenge komen. Uit de directiekame werden een kleurentelevisii en een video-recorder me afstandsbediening ter waar de van ruim 2800 guldei weggenomen. (ADVERTENTIE) iiniiiinwiiiiimiiiiiiimimimmiinninmiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii aat 8, Zaamslag 1272 Zoals gisteravond voor een enthousiast publiek in Terneu zen de nieuwe modetrends voor najaar/winter '85/'86 werden getoond, kan men vanavond en morgenavond daarvan genieten in Hulst (Den Dullaert) en Axel (De Hal le). Maison Magdalena Damesmode, Van Westen Heren en Jongensmode, Van Fraeijenhove Schoenmode, Dees Kindermode en Lingerie en Kapsalons Buijze Haarmode, alle uit Zaamslag, brengen dit alles in een sprankelende show, vol vaart en kleur. Er zijn voor beide avonden nog enkele kaarten beschikbaar, telefonisch bespreken op 01153-1734. TERNEUZEN - Malcontent Mode aan de Noordstraat te Terneuzen wordt vanavond heropend. De winkel is ver bouwd en het interieur is aan gepast aan deze tijd. Tussen 18,00 en 21.00 uur kan men de geheel gemoderniseerde zaak bekijken. De Splenter nu ook in Terneuzen TERNEUZEN - De aloude Oostburgse schoenen- en le- derwarenzaak De Splenter vestigt zich ook in Terneuzen. Donderdag 5 september is het dan zover. Vanaf 18.30 uur kunnen belangstellenden een kijkje nemen in de nieuwe winkel van De Splenter in de Noordstraat 69-71. Van onze correspondent ZAAMSLAG - De 12-jarige J.H. uit Zaamslag liep gistermiddag J een verkeersongeval een hersenschudding en wat schaaf- onden op. Zij werd per ambulance overgebracht naar het Ju- ana ziekenhuis te Terneuzen. Het ongeval gebeurde op het fietspad van de Terneuzense- raat toen het meisje, dat deel uitmaakte van een groepje fiets- i wer<J ingehaald door twee bromfietsers. Daarvan kwam UlJ Zaamslag met het meisje in aanraking. Hij werd niet tei? t^0c'?een andere bromfietser, K.P. uit Zaamslag, kwam allen en liep wat schaafwonden op. Van onze correspondent WESTDORPE - In Westdorpe vieren de kleintjes binnenkort feest. Bestuur en leidsters van de peuterspeelzaal Olleke Bolleke hebben het de laatste weken druk gehad met de voorbe reidende werkzaamheden. Zaterdag 7 septem ber bestaat Olleke Bolleke tien jaar en dat mag natuurlijk niet ongemerkt voorbij gaan. Voor die feestdag is een uitgerbeid programma sa mengesteld. 's Morgens om half elf begint in verenigingsgebouw Concordia een receptie, waar oud-bestuursleden, oud leidsters en het gemeentebestuur van Sas van Gent wor den ontvangen door het Olleke Bolleke-bestuur. Ook zij n hiervoor anderen uitgenodigd, die zich in het verleden verdienstelijk maakten voor de Westdorpse peuterspeel zaal. Om kwart voor twaalf vertrekken ongeveer twintig kinderen vanaf de peuterspeelzaal in een versierde paar- denwagen naar Concordia. Zij worden voorafgegaan door de muziekvereniging Eikels Worden Bomen, die de feestelijkheden muzikale luister bijzet. Bij aankomst in Concordia treedt voor de kleintjes een clown op. 's Middags om half twee is er, eveneens in het vereni gingsgebouw, een reünie, waarbij allen die de afgelopen tien jaar de peuterspeelzaal in Westdorpe bezochten, wel kom zijn. Tijdens deze reünie worden allerlei spelen ge daan voor groot en klein. Hierbij zijn ook andere belang stellenden welkom. De voormalige bezoekers van de peuterspeelzaal wor den getracteerd op limonade. Voorzitster mevrouw Schrijvers is vooral de ouders van de peuters dankbaar. „Dankzij hen vieren we nu het tienjarig bestaan. De me dewerking is steeds voortreffelijk", zegt ze. Van onze correspondent TERNEUZEN - Een taptoe op de markt met zeven muziek gezelschappen, voorafgegaan door optredens bij de diverse rusthuizen. Daarmee vierde de Terneu- zense showband Irene zater dagmiddag het zevende lus trum. De jubilerende band treedt graag naar buiten. „We zijn en we blijven ama teurs die in de eerste plaats muziek maken voor ons ple zier. We proberen op de diver se concoursen goed voor de dag te komen, maar de sfeer binnen de groep is nummer een", zegt PR-man Piet de Putter. Dat velen nog een goede binding hebben met de band, bewees het optreden vorig jaar van een groep van 60 mu zikanten, allen oud-leden van Irene. Deze reünie is om orga nisatorische redenen al een jaar eerder gehouden. Om in het jubileumjaar goed voor de dag te komen, schafte de band zich dit jaar nieuwe zomeru- niformen aan en werd een Hollandse show ingestudeerd. Als hoogtepunt van de feestelijkheden had Irene za terdag zeven muziekgezel schappen naar Terneuzen ge haald. Om enigszins uit de kosten te komen had men sponsors bereid gevonden een duit in het zakje te doen. De rusthuizen in Terneuzen kre gen een voorproefje te zien van de grote taptoe 's middags op de markt. Voor veel publiek gaven The Arno's uit Sas van Gent, EMM uit Koewacht, Ho sanna uit Axel, Volksvlijt en Volksvermaak uit Waspik, Irene uit Terneuzen en Julia na uit Middelburg, aangevuld met de Terneuzense Showgirls Majoretten uit Koewacht tijdens de taptoe op de markt in Terneuzen. - FOTO WIM KOOYMAN singen, een op een hoog peil staande show. Absoluut hoogtepunt vorm de het optreden van Neder lands top drie-band Juliana uit Middelburg. Het bracht een muzikaal en technisch hoogstaande show, waarbij de colour gard de show stal. Voor hun prestaties en inzet werden de deelnemende showbands door het publiek met een warm applaus beloond. Hoewel met de taptoe de feestelijkheden rond het 35-ja- rig jubileum afgesloten zijn, breekt er voor de Terneuzense showband een drukke tijd aan. Onder leiding van de instruc teurs Frans Kamp en Peter de Vos is men druk bezig om in het nieuwe seizoen op te tre den met een Zuid-Amerikaan se show. en de Flushing Girls uit Vlis lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllll

de Stem | 1985 | | pagina 15