6 KARPOV-KASPAROV OPNIEUW TEGENOVER ELKAAR Schaaktweekamp legt machtsstrijd in bond bloot VANDERAERDEN PLEIT VOOR TITELSTRIJD MERKENPLOEGEN ♦nland BUS inkrijk BEDEVAART LOURDES tGSE, DIE MOET I MEEMAKEN iitsland Spanje ostenrijk >erautoverhuur »r de prettigste id. slta. kleintje intie m TREVISO - Eigenlijk heeft Eric Vanderaer- den, dit seizoen naast de profronde van Neder land winnaar van de Ronde van Vlaanderen en Gent-Wevelgem plus nog eens twee ritten in de Tour de France, een hekel aan het we reldkampioenschap op de weg. Moeilijk Kritiek Incidenten Geld Sterk Drama Saai Verziekt Karpomanes Voorrechten A51 n zeer mooie STACARAVAN. koelkast, geiser aangebouw- bosrijke omgeving in Limburg r.n.o.tk. Tel. 04258-1694. >NDEN v a. 75,- v-a. f 143,- dag. Prijs afhankelijk van leef- men aan in Londen-Victoria en er naar vrijwel alle belangrijke irgen. okin 10, A'dam, tel. 020-275151 of JN IN SEPTEMBER. hat (bij Montbron) in de Charen- ptaande bung, met grote tuinen, jigen meer, winkel en rest. en in |n staat de zon hoog. Kleureninfo Vitte Menweg 4a, 7917 TK Gees- EGTUIG 17/9 -12'9 113/10-17/10 aat 13, Tel. 043-215715 enucusstraat 41, 0-556010 Lit. A. v. Ostadestraat 18, 1355-71128 v. Cleefstraat 46, 17533 Jjanslaan 76, 4750-15272 ENHOF" - HOCHWESTERWALD. ftbad, 30°, sauna, sol., fitness, fietsen, en, 2 tv's, video, zéér goede keuken. jüNHOF-JUBILEUMAANBIEDING" 110 dgn. v.p. 599,-; 14 dgn. v.p. 799,-; 21 lag folder of tel. inform, pburg. Tel. 09-4926626531. meemaken in 't mooie Z.-Sauerland, pof [ion Zur pust seil 1805 Fam Schulte Finnentrop-Fretter, Esloher Straft 210 109-49.2724.310 im Naturpark Homert. I m. gezellige sfeer, kamers m. douche juinkant), ligweide, tafeltennis, sauna, loo m. v. bos, heerlijke wandelwegen, 1 halfpension van DM 36,-. Vraag folder. f d, sauna, visbeek, etc., 16 km v. Co- lel, 5 dg. logies 250,- p.p./5 dgn. hp. p.p. Inl. tel. 045-311242 (18-21 uur). fker eten in HOTEL RAUMLAND, I Hinterstutpel 7, (Hoch-Sauerland) gn., overn. met on tb. 3x avondeten f48,-. f-Sauerland, vakantiewoningen v. 2- en te aanv. Tel. 09-49.2102.80422. Incie Alicante-Costa Blanca) nbad t.h. in rustige omgeving, ge- i. Op 20 min. lopen van 't strand. In- 158, na 19.00 uur. t LA Hoed< ■lp LADIS/Tirol (n. Landeck). lelijk fam.pension, heerlijke wan- p. 225 Ös. Tel. 09-43-5472.6324. Dfember en 4/7 oktober 1985. 'jr één van deze aktie- ielige naseizoen. Of om 14 In. Aquadelta, Bruinisse/Zeeland |n klein. Wandelen, fietsen, zwemmen. .iet het zonnigste* klimaat van in Zeeland. Er zijn luxe bungalows met pj grote, geriefelijke appartementen, ih', bowling- en tennisbanen, overdekt, zwembad, sauna, solarium, bruin café, staurants, crèche, speeltuin, midgetgolf fietsenverhuur enz. 6-pers. bung. 2-pers. app. vanaf: vanaf: ♦ƒ253- ƒ183,- enuddeid 150 zonuren per jaar méér an in de rest aan Nederland! Bron. KNMI) ON voor meer informatie /plaats- uren naar: Aquadelta Recreatie, istbus20, 4310AA Bruinisse. 5» ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1985H9 076-236882 DE STEMS/ WK IS „Je komt altijd wel in gewetensnood", zo zegt de Belgische hoop in bange wielerdagen. „Het WK is geen eerlijke koers. In die zin tenminste, dat de heren van de Iternationale Wielerbond ons vaak voor grote problemen stellen. Wat moet ik bijvoorbeeld doen als John Lammerts van Panaso nic aan een kansrijke solo be gint? Zodra ik achter hem aan ga vraagt mijn sponsor zich af of ik gek ben geworden. En als ik hem laat gaan, valt heel België over mij heen, dat ik de kansen van mijn eigen land niet naar eigen behoren ver dedigde." Eric Vanderaerden zou graag zien dat de UCI de deel name aan het WK voor profes sionals open stelt voor merken ploegen. „Dat is de simpelste, maar ook de meeste eerlijke oplossing. Via het klassement van de wereldbeker kan een voudig een goede selectie wor- .den doorgevoerd. De beste 18 of 19 ploegen laat je vertrek ken. Zo'n formule lijkt me ook beter voor jongens als Sean Kelly, Stephen Roche, Phil Anderson en Acacio de Silva. De mannen uit de kleinere wielerlanden. In de huidige opzet beginnen zij aan het WK met een achterstand op de rest, want zij hoeven van hun Ierse, Australische en Portu gese landgenoten niets te ver wachten." 'i Eric Vanderaerden: „Tijdens het WK kom je altijd in gewetensnood". Niet dat Eric Vanderaerden, sinds enkele maanden vader van een dochter, ervan uitgaat dat morgen de uit 13 man to taal (België mag omdat Cri- quielon titelverdediger is een coureur extra inzetten) zich in dienst zal stellen van zijn per soontje. Met achter zijn bril wat twinkeling in zijn ogen zegt Vanderaerden: „Net als in Nederland en Frankrijk is het elk jaar moeilijk om van onze ploeg een eenheid te maken. Dan kom je weer op de spon- sorbelangen. Rudy Matthijs zal zijn eigen kans willen gaan. Jef Lieckens ook. De se lectie is in België ook veel te vroeg definitief samengesteld. Er zijn jongens bij die snakken naar het eind van het seizoen. Die in de criteriums na de Tour de France en het reizen daar naartoe zich over de kop hebben gereden. Er zitten morgen jongens in België thuis naar de TV te kijken, die ik er graag bij had willen heb ben." Vanderaerden weigert met klem namen te noemen. „Dat zou niet verstandig zijn", zo geeft hij aan. Wel uit hij kri tiek op de manier waarop Claude Criquielon het afgelo penjaar de status van wereld kampioen hoog (in de ogen van Vanderaerden vrij laag) hield. „Criquielon heeft zijn titel niet zo goed verkocht. Hij presen teerde zich niet als een vedet te. Zoals Kneteman na zijn wereldkampioenschap in 1978 had hij zich aan de mensen moeten laten zien. Al moet ik toegeven dat Criquielon tegen heeft dat hij een Waal is en dat bij ons de wielerliefheb- bers in Vlaanderen wonen. Dus hij werd altijd wat arg wanend bekeken. Maar als ik morgen eventueel zou winnen, doe ik het toe gewoon heel an ders als Criquielon. Die regen boogtrui schept verplichtin gen. Dan moet je je het hele jaar laten zien. En niet zoals Criquielon heeft gedaan alleen in Luik-Bastenaken-Luik en in de Waalse Pijl. Dat waren wedstrijden bij hem om de hoek." Erjc Vanderaerden gelooft in zijn kansen om morgen de 52e wereldtitel sinds de Ita liaan Alfredo Pinda in 1927 voor het eerst als zodanig ge huldigd werd, af te kunnen halen op het erepodium naast de tribune met de tv-commen- taar-positie in Giavera del Montello. „In het parkoers zit een stevige helling, maar die is op de force te nemen. Daarna gaat het eigenlijk alleen maar heuvel af. Ik durf het niet hardop te zeggen, dat het voor de Italianen gemaakt is. Al zou men achteraf wel eens tot die conclusie kunnen komen. Maar dan vergeten de mensen dat de Italianen in het wereld kampioenschap altijd een voorname rol spelen." Eric Vanderaerden schiet spontaan in de lach. Ook hij weet namelijk als zijn voor spelling uitkomt en die groep rijdt naar de finish dat het dan wel zal uitlopen op het betere gooi- en smijtwerk in de laat ste honderden meters. De inci denten in de Tour de France en in de Tireno Adriatico met Vanderaerden in een van de hoofdrollen liggen nog vers in het geheugen. „Het is logisch dat ik wel eens wordt gedis- De Belg Eric Vanderaerden wordt door de Italianen als de grote concurrent gezien als het gaat over de vraag wie morgen na afloop van het wereldkampioenschap op de weg voor profs de regenboogtrui van Claude Criquielon overneemt. Zelf hebben deAzurridehen bekende maatregelen genomen. Zo werd op het 14.7 km. lange parkoers, dat door de heren beroeps achttien maal (265 km. totaal) afgelegd moet worden, op het lijf geschreven van de uit de buurt van Giavera del Montello komende Moreno Argentin. Een traject met een stijie helling, die van 80 m. boven NAP oploopt naar 238 m. en daarna eigenlijk 10 km. licht aflopende weg. Verraderlijk is het ook voor hen die het niet kennen. Niet minder dan 49 bochten zitten erin. Eric Vanderaerden maakt er zich geen kwalificeerd. Ik sprint tot het uiterste. Ga tot de grenzen, maar raak daar voor mijn eigen gevoel nooit overheen. In de Tour, toen begon Kelly en in de Tireno was het een grove fout van de jury. Maar daar hebben we hier morgen ook mee te maken. Zou ik met Bontempi naar de streep gaan, dan moet ik goed oppassen. Want al die Italiaanse jury-le den zitten als havikken op te letten of ik niets verkeerd doe. Bontempi zal in zo'n geval al tijd gelijk krijgen." Eric Vanderaerden. - FOTOARCHIEF DE STEM, zorgen over. Hij voorziet een aankomst van een groep van 15,16 man, waarin het toch op de sprintsnelheid zal aankomen. „En Moreno Argentin komt daarvoor juist iets aan snelheid te kort", zo berekende de 23-jarige Beig, vorige week nog winnaar van de prof ronde van Nederland voor zichzelf. ding, hulp verlenen. Maar wel op een andere manier zoals Hinault en Herrera in de Tour de France. Die openlijke sa menwerking tussen die twee was een schande. Ik had Hi nault altijd hoog staan, maar nu is dat een stuk minder ge worden." In het internationale wie- Ierwereldje wordt in de 'wan delgangen' vaak gesproken over het vele geld wat er om gaat bij een wereldkampioen schap voor profs. De regen boogtrui zou te koop zijn. Van deraerden, bedachtzaam: „Voor mij is die trui het hoogst haalbare in de wielersport. En ik denk niet dat ook maar een van mijn collega's zich ver koopt, zolang hij zelf kans heeft om te winnen. Maar zo dra je kansloos bent, is het wat anders. Dan kun je iemand, die zich nog wel goed voelt, eventueel tegen een vergoe- Vanderaerden voelt zich sterk. Zeker ook nadat hij zon der extra veel inspanning de profronde van Nederland als eerste etappe-koers op zijn erelijst kon laten bijschrijven. „Dat heeft me verrast, omdat het niet veel kracht "heeft ge kost. Ik was er ook niet om te winnen. Alleen, het kwam zo toevallig uit. Daarom was het verstandig van Phil Anderson om daar weg te blijven. Die kan geen koers rijden om te trainen. Die wil altijd winnen. Ik niet. Ik koers wel eens op de spaarbrander. Gewoon om te kijken hoe de anderen het doen. Want vergeet niet dat ik nog veel moet leren. Vandaar dat het geen ramp zou zijn als ik morgen niet win. Alleen als ik de kans zie grijp ik hem. Dat is zeker en vast." BS BHB ■■■bbmmmmmmmm BB Door Pieter Eggen DEN HAAG - Maandag wordt in de grote zaal van het Gebouw van de Vakbonden in Moskou de schaak tweekamp om de wereldtitel tussen Anatoli Karpov en uitdager Gary Kasparov hervat. Of eigenlijk is hervat niet het woord, want sinds de miraculeuze en tumultueuze toestanden in het begin van dit jaar, 'be kroond' met het persoonlijk ingrijpen van de voorzit ter van de wereldschaakbond, de Philippijn Campo- manes, weet de schaakwereld niet of hij op dit mo- Ineenstorting ment wel een wereldkampioen heeft. 1987 of 1990 mocht hij in ruil wereldkampioen worden. Na die nederlagen volgde een trieste serie van ongeveer twintig uiterst saaie remises. Dat ritme brak Karpov op. Eerst verzuimde hij de twee kamp uit te maken en vervol gens verloor hij drie partijen, waarvan twee op rij. Iets minder dan een jaar ge leden, half september '84, ging in Moskou de eerste editie van de schaaktweekamp van start. Karpov-Kasparov beloofde de 'match van de eeuw' te wor den, zoals twaalf jaar eerder Spasski-Fischer. Karpov- Kasparov: het duel tussen de koele berekening en de onge breidelde fantasie; perfecte zakelijkheid tegen hoogstaan de artistieke romantiek; dit soort kwalificaties vlogen door de lucht als de tweekamp ter sprake kwam. Maar ook een andere pikan te tegenstelling werd aange roerd; die tussen de apparats jik Karpov, die door de Mos- kouse bureaucratie als model- Rus naar voren geschoven is tegen de Azerbeidjani van half-joodse afkomst Kaspa rov; de strijd dus tussen het oude Rusland (Karpov) en de snel opkomende nieuwe gene raties en volkeren van de Sov jet-Unie (Kasparov). Zo werd de schaaktwee kamp tot meer dan een ge vecht van stijlen en persoon- ui kheden, maar ook een klein Sovjet-Russisch drama. En in derdaad is ten dele sprake van een drama. Want waar Sovjet schakers in het verleden naar buiten altijd op het ongeloof lijk saaie af buitengewoon correct bleven over hun in de Sovjet-Unie wonende en scha kende tegenstanders, daar hebben Kasparov en Karpov het laatste half jaar in enkele interviews in Westerse kran ten niet nagelaten de kleinze righeid van de ander en de eigen ongebroken esprit ver klaart. Dat is zeer on-Russisch en het kan erop wijzen dat ook de immer zo machtige Sovjet schaakbond de beide kempha nen niet in de hand heeft; of anders gezegd, dat beide scha kers de bond inmiddels in twee kampen hebben laten uiteenvallen. De ontwikkelingen rond de eerste uitgave van de schaak tweekamp hebben daarvoor voldoende reden gegeven. Het verhaal is bekend: Toen Kar pov binnen één maand met 4-0 leidde, gonste het in de wes terse pers van de geruchten dat Kasparov werd dwarsge zeten door de schaakbond. De nog pas 22-jarige goochelaar uit Bakoe zou op last van de hoge heren ingehouden moe ten spelen en verliezen. Pas in Toen dat eenmaal geschied de, gebeurden er bijzonder vreemde zaken rond de twee kamp. Fide-voorzitter Campo- manes brak de tweekamp op eigen gezag af -na nooit opge- heldere contacten met de grootmeesters en de schaak bond- en verklaarde hem kor te tijd later voor ongeldig. Het systeem, waarbij de speler die het eerst zes winstpartijen had geboekt, was verkeerd ge weest, zo oordeelde de Fide- baas wat aan de late kant, en had de spelers aan de rand van de ineenstorting gebracht. De persconferentie waarop Campomanes het voorlopige einde van de tweekamp aan kondigde, tekende de inmid dels grondig verziekte verhou dingen. Kort nadat de Fide- voorzitter had gezegd dat bei de schakers akkoord waren met een uitstel, gevolgd door een nieuwe tweekamp over 24 partijen, maakte de jonge uit dager Kasparov een enorme scène. Ten overstaan van de wereldpers meldde hij ge dwongen te zijn geweest ak koord te gaan. En dat terwijl hij op het punt stond Karpov te verpletteren. Karpov was aan het einde van zijn krach ten, maar. hij, Kasparov, voel de zich nog fit, zo meldde hij de steeds verbaasder toeluis terende journalisten en offi cials. Kasparov ging kort daarna nog verder met zijn kamikaze achtige oorlogvoering tegen Karpov en de zijnen toen hij in een interview met Der Spiegel de verwevenheid van belan gen van Karpov, Campomanes en sommige leiders van de schaakbond uit de doeken deed. Onder het motto: 'Tegen Karpov kan ik wel schaken, maar ik kan alleen niet van Karpomanes (een verbaste ring van de namen van de we reldkampioen en de Fide- voorzitter, PE) winnen' heeft Kasparov de messen opnieuw geslepen. Verschillende waarnemers hebben beweerd dat de belan genverstrengeling van Kar pov, de Fide-baas en de leiding van de Russisch schaakbond ook terug te voeren is op te genstellingen die met het schaken niets meer te maken hebben. Zo is er het verhaal van Moskou en de provincie: de jonge Kasparov vertegen woordigt als half-jood (dus dissident!?) half-Azerbeids- jaans de opkomst van de niet- Russische volken. Maar hoe leuk dit soort theorieën ook zijn en hoe gretig de aftrek er van bij Kremlin-kijkers, erg waarschijnlijk is deze vondst niet. In het verleden zijn er ook niet-Russische Sovjet burgers wereldkampioen ge weest. De Armeen Petrosjan is er het beste voorbeeld van. En Tal en Bronstein hebben beide duidelijk joodse achtergron den. Het vefhqal klopt temeer niet, omdat schaken voor de Sovjet-autoriteiten te belang rijk is. Volgens het Russische idee van een socialistische sa menleving is schaken één van die uitingsvormen op de grens van sport, kunst en weten schap die de superioriteit van het Russische denken moeten bewijzen. De talentvolle beoefenaren van dit spel mogen rekenen op ongewoon veel vrijheid en voorrechten, in ruil voor suc ces en voorbeeldig gedrag. Wie daaraan niet voldoet, of de pech heeft dat een andere schaakgod meer voorrechten verdient, kan lelijk op ^jjn ge zicht gaan in zo'n systeem. De nooit erg tactvolle Kortsjnoi kan er van meepraten. De Sovjet-schaakautoritei ten zitten momenteel in de vervelende situatie dat de mo del-burger Karpov weliswaar wereldkampioen is, en nog steeds nauwelijks te kloppen, maar dat ze uitgerekend in de twaalf jaar jongere Kasparov de meest serieuze opvolger hebben. Een kwestie dus van het goede paard kiezen. Kas parov heeft zich tot nu toe ook neijes gedragen. Hij was zo vriendelijk na het overlijden van zijn vader zijn joodse ach ternaam Weinstein in te ruilen voor de heel wat Russischer achternaam van zijn moeder, die Kasparov heet. En ook ver der is hij hij steeds dankbaar voor zijn bevoorrechte positie géweest. Dat hij desondanks na de merkwaardige ingreep van Campomanes Karpov en een deel van zijn broodheren on gezouten de les heeft gelezen heeft veel te maken met de be langentegenstellingen van de autoriteiten op de achter grond. Tegen deze achtergrond was het niet zo verwonderlijk dat Karpov enkele weken geleden ineens zijn spreekwoordelijke nietszeggendheid in interview aflegde. Niet gehinderd door enige instructie liet hij het masker van de vriendelijke leegheid vallen. Niet hij, maar Kasparov was tijdens de titel strijd aan het einde van zijn la tij n. De uitdager was een gladjanus, die hem, Karpov, zo gek had gekregen als eerste de verklaring te tekenen van Campomanes over het afbre ken van de wedstrijd in fe bruari. Daarna had Kasparov die scène over het handjeklap kunnen maken, zo 'ontmas kerde' de wereldkampioen zijn jonge rivaal. Om vervolgens met opgeheven hoofd het be houd van de wereldtitel in het vooruitzicht te stellen. „Al wordt het moeilijker, want ik heb Kasparov nu 48 gratis schaaklessen gegevep", aldus Karpov.

de Stem | 1985 | | pagina 7