druk rond UKEN Ziekenhuis moet efficiënter werken Aantal 'drop-outs' neemt toe Nijpels roept op tot boycot van het volkspetitionnement )etre|yd Zonnekuur moet veel veiliger DURE APPARATUUR TE WEINIG BENUT PLOEGENDIENSTEN IN AVOND EN WEEKEND Invoering van derde tv-net medio 1987 DE STEM COMMENTAAR Veilig vliegen Duits kanon van onderzeeër opgevist STEEDS MEER JONGEREN VERLATEN MIDDELBARE SCHOOL VOORTIJDIG ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1985 PAGINA 3 BINNENLAND1 Dikke kolenlagen in de Achterhoek Nijpels wil euthanasie regelen voor verkiezingen Gezinszorg voor dag en nacht houdt mensen uit tehuis UTRECHT - Ziekenhuizen kunnen aanzienlijk efficiënter werken als de vaak zeer kostbare apparatuur ook 's avonds en in het weekend wordt gebruikt. Daarvoor zouden ploegen diensten moeten worden ingesteld. Pierre Dubois krijgt Constantijn Huygensprijs Nederlander leest krant ruim half uur per dag Ook NOS-radio en NCRV krijgen geen visum Zuid-Afrika CD A-Kamerlid Van den Toorn duikelt naar 72-ste plaats BINNENLAND Asiel T5 PAGINA 2 erkgemeenten gekid- zwaar mishandeld, eek heeft de Katho- rk in Chili de rege- raagd een onderzoek eze aanslagen in te 'dent Pinochet heeft eigen karakteristieke de crisis gereageerd: de aanval te gaan. gime kenmerkt zich ndere door een diep- lde haat tegen het nisme. Vorige week president felle kri- de Chileense politici „zwakke houding" te- de Marxistische g. „Die slechte Chile- zichzelf aan het com- e verkocht hebben, oppassen, want we astische maatregelen aldus Pinochet tij- n bezoek aan het zui- het land. Misschien e generaal met derge- tspraken de verbrok- nheid van het regime n elkaar te lijmen, r wie weet wat de ars in het leger en de over de huidige si- denken. Nu zijn het Carabineros en de cht die door de man- aald worden... maar aldus een van de informeerde journa- an het land. PVR1GHT THE GUARDIAN ijzen of aan de loon- keling in principe mo- s door de premie op te Wankel omdat mers er niet zeker jn dat zij mettertijd UT-uitkering krijgen ookt met de premies jarenlang hebben be- De ontwikkeling van kering hangt immers samen met de beste- an de loonruimte tij- e jaarlijkse CAO-on- delingen. financiering van de naren-VUT vertoont de trekken van kapi- kking zoals die bij pen- egelingen gebruikelijk wordt een fonds ge- waaruit straks de itkering wordt geput, geval wordt het Alge- Burgerlijk Pensioen- daarvoor aangespro- betaalbaarheid van de bepaalt de toekomst van deze vorm van sduurverkorting. De ng moet worden vol uit de jaarlijkse loon- e. Daaruit moeten nog paar andere wensen n betaald, zoals behoud groting van koopkracht dere vormen van ar- uurverkorting. Er is n dat wensenpakket al zekere verschuiving aar. In weerwil van isbaar uit de vakbonds- ren krijgt de VUT n een steeds meer be- 'en positie. Anno 1744. ffiÉf-.r T28 HAAREN (ANP) - WD-leider Nijpels heeft vrijdag opgeroe pen het volkspetitionnement van het Komite Kruisraketten Nee (KKN) tegen de plaatsing van kruisraketten niet te steu nen. Aan de vooravond van de overhandiging vandaag van de eerste 1.000 handtekeningen van het petitionnement aan het KKN stelde de liberale voorman gisteren op een par tijbijeenkomst in Haaren (bij Den Bosch) dat de hele onder neming naar zijn overtuiging geen absoluut recht doet aan de kwestie rond de plaatsing van kruisraketten. Hij meent dat het petition nement geen zuiver beeld geeft van het vraagstuk: „als er staat 'ik keer mij tegen de kernbewapening' dan zal ieder Nederlander dat kunnen on derschrijven, maar daar gaat het helemaal niet om". De vraag is niet of wij tegen kernbewapening zijn, de vraag is hoe wij die kernbe wapening zoveel mogelijk kunnen terugdringen. Dat doel komt eerder dichterbij door gezamenlijke NAVO- stappen dan door eenzijdige Nederlandse stappen, aldus Nijpels. De WD-fractieleider keert zich voorts tegen het feit dat het petitionnement geen refe rendum of opiniepeiling is, omdat niet wordt geregi streerd wie tegen een bepaalde stelling is alsmede de groepen 'weet niet' of 'geen antwoord'. Tevens acht hij de vraagstel ling van de handtekeningen actie onzuiver aangezien 'niet op 1 november een besluit wordt genomen over de plaat sing, maar op die datum con form het besluit van juni 1984 wordt vastgesteld of de USSR het aantal SS-22 raketten heeft beperkt tot 378'. Zo niet, dan plaatst Nederland con form dat juni-besluit, dat door een kamermeerderheid is goedgekeurd, hield Nijpels zijn gehoor voor. Van een cmzer verslaggevers HEERLEN - In de Gelderse Achterhoek zitten grote hoeveelhe den steenkool in de bodem. Dat is gebleken uit een aantal boringen van de Rijks Geologi sche Dienst (RGD) in de zogheten Gelria-concessie in dit gebied. Directeur dr. Th. Krans van de RGD in Heerlen heeft dit giste ren bevestigd. Volgens hem stuitte de dienst bij het dorpje Hen gevelde op een diepte van 1100 meter zelfs op een kolenlaag met een doorsnede van 3.20 meter. Dit is de op een na dikste kolen- laag die ooit in Nederland is aangetroffen. De boringen van de Heerlense RGD in de Achterhoek vonden plaats in het kader van een onderzoek dat deze dienst in op dracht van de regering instelt naar de omvang van de kolenre- serves in de Nederlandse bodem. HAAREN (ANP) - De VVD wenst de euthanasie-kwestie voor de verkiezingen van mei 1986 regelen. Vóór 1 oktober dient het kabinet te laten we ten of het van plan is met een wetsontwerp te komen. Als dat niet gebeurt is het aan de kamer om zelf stappen te on dernemen. De VVD verkiest in dat ge val met de PvdA en D'66 in zee te gaan en het initiatief-voor stel van D'66 te ondertekenen, zij het in een wat aangepaste versie. WD-fractieleider Nij pels zei dit vrijdag op een par tijbijeenkomst in het Brabant se Haaren. Nijpels stelde niets te voelen voor plannen om het euthana- sie-vraagstuk over de verkie zingen heen te tillen, zoals on der anderen minister Brink man (welzijn, volksgezondheid en cultuur) heeft geopperd. Er is voor Nijpels geen enkele re den nog langer te wachten. Hij kondigde aan dat de WD-specialist op euthanasie- gebied Dees in de betrokken kamercommissies (volksge zondheid en justitie) weldra zal voorstellen het kabinet te verzoeken vóór oktober ken baar te maken of het van plan is te kómen met een wettelijke regeling. UTRECHT (ANP) - Doorlo pende beschikbaarheid van hulp voor verzorging en huis houding kan veel mensen be hoeden voor verhuizing naar een bejaarden- of verpleegte huis of zelfs voor opname in het ziekenhuis. Vaak blijkt het in ieder geval mogelijk te zijn opname in een tehuis of zie kenhuis uit te steUen, zodat de betrokkene zo lang mogelijk thuis kan blijven. Dat blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Gro ningen naar het effect van de invoering van '7 x 24-uurs hulp' in Velp en omgeving, dat vrijdag in Bunnik is gepresen teerd. De meeste van de 240 instel lingen voor gezinszorg in ons land werken al enkele jaren toe naar een grotere bereik baarheid voor hun klanten, ook buiten kantooruren. In verschillende delen van het land is het al mogelijk, dag en nacht, een beroep te doen op de gezinsverzorging. Van een onzer verslaggevers Het Nationaal Ziekenhuisinstituut gaat in opdracht van de Ziekenhuisraad onderzoeken wat de effecten van bedrijfstijdverlenging zuUen zijn op budgette ring, organisatie en arbeidsvoorwaarden. „Als dat po sitief uitvalt dan moeten we het dóen", aldus de woordvoerder. Ook de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen zal, daartoe aangespoord door de vereniging van specialisten- in-opleiding, een soortgelijk onderzoek uitvoeren. Voor ziekenhuizen, die met zeer geavanceerde apparatuur werken en daardoor kapitaal intensieve bedrijven zijn, is ploegendienst eigenlijk heel logisch, vindt men in zieken fondskringen. In de huidige si tuatie wordt dure apparatuur vaak vervangen vanwege ver oudering en zeker niet vanwe ge slijtage. Volgens adjunct-directeur G.Huffmeijer van de VNZ be staan er verschillende redenen om de mogelijkheden voor ploegendiensten te onder zoeken. Ten eerste kunnen pa tiënten in zo'n systeem sneller en in grotere aantallen wor den geholpen, waardoor wachtlijsten verwijnen. Volgens Huffmeijer zou al lereerst dure apparatuur, zo als niersteenvergruizers en computertomografie, intensie ver moeten kunnen worden gebruikt Hij vindt dergelijke apparaten veel te duur om er DEN HAAG (ANP) - De Con stantijn Huygensprijs is dit jaar toegekend aan Pierre H. Dubois voor zijn gehele letter kundige werk. Dit heeft het bestuur van de Jan Campert Stichting vrijdag meegedeeld. Aan de Constantijn Huygens prijs is een bedrag van 9.000 gulden verbonden. De Jan Campertprijs is toe gekend aan Kees Ouwens voor zijn gedichtenbundel 'Klem'. De F. Bordewijkprijs gaat naar J.M.A. Biesheuvel voor zijn verhalenbundel 'Reis door mijn kamer' en de Nienke van Hichtumprijs naar Willem Wilmink voor zijn jeugdboek 'Het verkeerde pannetje'. Aan elk van deze drie prijzen is een bedrag van 4.500 gulden ver bonden. De jury bestond uit Harry Scholten, Anton Korte- weg, Harry Bekkering, Han Eoppe, Margaretha Ferguson, Paul de Wispelaere en Ad Zui derent. VOOR de internationale luchtvaart is 1985 een rampjaar. Dat staat nu, met nog een heel kwartaal te gaan, al vast. Een niet da gelijks op de voorgrond tredende organisatie op luchtvaartge bied, de internationale vereniging van vliegtuigpassagiers IAPA (meer dan 100000 leden in 170 landen) heeft ook een beschul digende vinger uitgestoken naar de vliegtuigindustrie. Die zou te weinig doen aan - in het bijzonder - de passieve veiligheid van vliegtuigen. Al sinds jaren wijzen deskundigen en bezorgde geïn teresseerden erop dat bij veel ongelukken meer mensen omko men dan onvermijdelijk is, vooral waar het misgaat op de grond of op zeer geringe hoogte. Bekleding van stoelen en veelvuldig toegepaste kunststofbekledingsmaterialen zijn niet alleen zeer brandbaar maar geven bij brand bovendien giftige dampen af. Vliegtuigen zijn relatief zeer bedrijfszeker en veilig, maar als er wat gebeurt, moeten de overlevingskansen voor de inzittenden ook zijn geoptimaliseerd. Daaraan schort het nog te veel, alsof de industrie alte kaarten heeft gezet op de veilige bedrijfszekerheid van het vliegtuig zelf. Ook aan de veiligheidsdiscipline van de luchtreizigers man keert het een en ander. De lAPA-voorzitter wees er bijvoorbeeld op dat steeds meer 'handbagage' wordt meegenomen in de cabi ne waardoor beenruimte verstopt raakt en bijvoorbeeld de onder de stoel bevestigde reddingsvesten klem komen te zitten. Veilig heidsprocedures worden door cabinepersoneel geroutineerd af geraffeld of door de passagiers niet aanhoord. Er is nog een element dat de vliegveiligheid bedreigt: de moor dende concurrentie. Traditioneel hielden veel luchtvaartmaat schappijen voor zichzelf veiligheidseisen en onderhoudssche- ma's aan die verder gingen dan de autoriteiten eisten. De nood zaak tot kostenbeheersing heeft die marges op veel plaatsen al doen verdwijnen waardoor de minimale eisen zelf onder druk zijn komen staan. Het luchtvaart-rampjaar noopt tot herbezinning op het gebied van de veiligheid. Op meer dan één terrein. Een eerlijke en ade quate voorlichting aan het publiek is daarbij onmisbaar als het gaat om het herstel van het nu ernstig aangetaste vertrouwen in de luchtvaart. slechts acht uur per dag mee te werken. Ploegendiensten kunnen er tevens toe bijdragen dat de werklast redelijker wordt ver deeld. Doordat ploegenstelsels leiden tot meer efficiënt wer ken kunnen ook mogelijke be zuinigingen, die ten koste gaan van de zorg, worden ver meden. Invoering van ploegensyste- men zal gevolgen hebben voor de arbeidsduur voor artsen en verplegend personeel. Uit een onderzoek van het Instituut voor Sociale Geneeskunde te Nijmegen is gebleken dat de meeste ondervraagde artsen het wenselijk vinden dat art sen korter gaan werken, in de zin van een werkweek van 40 uur. De meest naar voren ge brachte reden daarvoor is de toenemende werkloosheid on der artsen. AMSTERDAM (ANP) - De Nederlander besteedt dage lijks ruim een half uur (32 mi nuten) aan het lezen van zijn krant. Veertien procent leest de krant van het begin tot het einde en 32 procent leest eerst datgene wat hem of haar het meest interesseert en daarna de rest. Mensen die alleen de voor hen interessante stukken lezen vormen 38 procent en de 'kop pensnellers', die alleen de kop pen en soms nog enkele regels lezen, 15 procent. Dat is vast gesteld bij een onderzoek ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan van het Centraal Bureau voor Courantenpubli citeit (Cebuco), de marketing organisatie van de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers (NDP). Volgens de uitkomsten van het onderzoek lezen mannen langer de krant dan vrouwen en bij het stijgen der jaren krijgt het dagblad ook steeds meer aandacht. Jongeren tus sen 18 en 24 jaar bij voorbeeld laten hun ogen 22 minuten door de krant dwalen, terwijl mensen van tussen van 60 tot 69 jaar daar 41 minuten over doen. Het dagblad wordt voorna melijk thuis gelezen (93 pro cent). DUIKERS van de vereniging Ecuador op Terschelling hebben een 88 mm kanon ge licht dat afk.omstig.is van een in 1917 bij Terschelling gezonken Duitse onderzeeër. De 36 opvarenden kwamen indertijd om het leven. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet verzet zich niet langer tegen de wens van de Tweede Kamer tot invoering van een derde net. De ministerraad besloot gisteren om medio 1987 over te gaan tot invoering van Nederland 3 zonder dat hierbij (voorlopig) de omroepbijdrage hoeft te worden verhoogd. Het extra net zal worden betaald uit hogere STER-inkomsten. De extra STER- blokken zullen dan voortaan niet alleen voor en na het Journaal worden uitgezonden maar ook tussen sommige programma's. Minister Brinkman legt in een brief aan de Tweede Kamer uit dat hij verwacht dat door de verbeterde economische situatie meer bedrijven gebruik zullen maken van de 'reclameseconden'. Mocht dat tegenvallen dan zal het kabinet genoodzaakt zijn de verhoging van het kijk- en luistergeld te overwegen, aldus de brief. HILVERSUM (ANP) - De Zuidafrikaanse ambassade heeft geen visum wiUen afge ven voor de NOS-radiover- slaggever Kees Gravendaal en Hier en Nu-verslaggever Jan Zindel van de NCRV. Gravendaal en Zindel zou den donderdag meereizen in het gezelschap van minister Van den Broek van Buiten landse Zaken op zijn EG-mis- sie naar Zuid-Afrika. Woens dag werd ook De Stem-jour- nalist Frans Boogaard een vi sum voor Zuid-Afrika gewei gerd. Hij was door de Audet- bladen afgevaardigd om de reis van de drie EG-ministers naar Zuid-Afrika te verslaan. N OS-televisieverslaggever Charles Groenhuysen kreeg wel tijdig toestemming van de ambassade om naar Zuid Afrika te reizen. Een reden waarom de visa niet zijn afge geven hebben de NOS en NCRV niet gekregen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - CDA-kamerlid Van den Toorn uit Zevenber gen, bij de vorige verkiezingen nog goed voor een vijfde plaats op de kandidatenlijst, heeft een fikse duikeling ge maakt naar de 72-ste plaats op de conceptlijst die gisteravond is vastgesteld door het CDA- partijbestuur. De onverkiesbare plaats voor Van den Toorn heeft alles te maken met zijn afwijzing van de plaatsing van kruisra ketten, hoewel hij een van de acht in de CD A-fractie was met een 'gravamen', het van partij wege erkende principië le bezwaar tegen kernbewape ning. Van den Toorn heeft inmid dels protest aangetekend te gen deze 'politieke moord'. „Als je tegen plaatsing van kruisraketten in ons land bent, handel je helemaal niet in strijd met het partijprogram", aldus Van den Toorn gisteren in een eerste reactie. A j/ v u Het zijn prachtige woorden: hoogtezonnen, zonnehemels, solaria, zonnebanken en vooral gelaatsbruiners. Nee, kop- schroeiers, braadbanken, zweetnesten en roodkokerszul len ze die dingen heus niet noemen. Af en toe waarschuwt iemand de bleekneuzen die zélf het zonnetje in huis halen. De straling zou schadelijke gevol gen hebben. Zon-de van je geld. Persoonlijk vind ik dat je je energie beter kunt gebruiken om de praktijken van de échte zon eens onder de loep te ne men. De achterbaksheid van de Koperen Ploert. De hemel- kachel die weigert te branden. Het is toch logisch: wie niet ge noeg krijgt van de natuurlijke zon, gaat lenen bij een zonne bank. In voetbaltreinen zit straks geen noodrem meer. Dat is een stuk veiliger. Nu het voetbal zelf nog. Als op het veld ook niet meer aan de noodrem mag worden getrokken, zal het spel stukken leuker wor den. Als dan verder in de eredivisie een ander puntensysteem wordt toegepast, zoals bij huurwoningen, kan misschien voorkomen worden dat de bal- letploeg van Ajax aan het eind van het seizoen moet degrade ren. Problemen zijn er bij de Ne derlandse ploeg voor de we reldkampioenschappen wiel rennen. Ik zou zeggen: stop Post en Raas, desnoods onder dwang, in één wagen. Maar dan wel een auto zonder rem. Ik hou er nu maar mee op. An ders komt u niet meer toe aan de rest van de krant, binnen het voorgeschreven half uur. MERIJI*. AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Consument en Vei ligheid in Amsterdam wil snel maatregelen om zonnekuren veiliger te maken. Consument en Veiligheid heeft dat vrijdag meegedeeld in een reactie op de resultaten van een onder zoek naar het gebruik van ul tra violet (UV) apparatuur dat zij in opdracht van de directie stralenbescherming van het ministerie van VROM heeft gehouden. Bij het onderzoek is onder andere ingegaan op proble men die ontstaan bij het ge bruik van hoogtezonnen, zon nehemels, solaria, zonneban ken en gelaatsbruiners. Volgens de stichting is ge bleken dat gebruikers van dergelijke UV-apparatuur na afloop regelmatig klachten hebben. Veertien procent heeft na afloop een rode, pijnlijke of uitgedroogde huid, blaren, fik se verbrandingen en pijnlijke ogen. Niet zelden moet daarna een arts worden ingeschakeld, aldus Consument en Veilig heid. Per jaar volgen ongeveer 1 miljoen Nederlanders een UV-kuur, variërend van in to taal 30 minuten tot 25 uur. Ter voorkoming van klach ten wil de stichting dat wette lijke begrenzingen worden ge steld aan de stralingsintensi teit van UV-apparaten en dat automatische beveiligingen tegen de overschrijding van voorgeschreven stralingsdose ringen verplicht worden. Ook moeten volgens Consument en Veiligheid eisen worden ge steld aan de gebruiksaanwij zingen bij apparatuur die voor privé-gebruik bestemd is en moet bij alle zonnekuren ef fectieve oogbescherming ver plicht zijn. De stichting Consument en Veiligheid is van mening dat bruiningscentra en dergelijke aan een vestigingsvergunning gebonden moeten worden waardoor toezicht kan worden gehouden op een veilige ex ploitatie. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Het aantal jon geren dat een middelbare school verlaat zónder diploma - volgens de jongste gegevens van het Sociaal Cultureel Planbureau nu dertig procent - zal de komende jaren nog toenemen. Dat is de verwachting van de Raad van Besturen van Katholieke Scholen voor VWO/AVO. Volgens de heer W. van Walstijn van de Raad ziet het er naar uit dat de wrijving tussen onderwijs en jeugd nog zal groeien, en dat een groter aantal 'drop-outs' daarvan het gevolg zal zijn. Veel jongeren die hun studie voortijdig afbreken keren overigens later op het schre den terug: het stormachtig ge groeide dag- en avondonder wijs bewijst dat voortijdige schoolverlaters later vaak langs andere wegen toch di ploma's halen. Desalniettemin ligt het aan tal uitvallers op school nu véél hoger dan tien of twintig jaar geleden. Wat is er mis? Deugt de school niet, of ligt het aan de leerlingen? En hoe moet het verder? Voor de heer Van Walstijn, woordvoerder van de bond waarin de besturen van ka tholieke scholen voor VWO en AVO verenigd zijn, is het on juist om meteen naar zonde bokken te gaan zoeken. Hij zegt: „De kloof tussen jeugd en school wordt steeds groter - dat is een gegeven. En als u het mij vraagt dan zeg ik: de ko mende tien jaar zal dat nog er ger worden. En het gevolg daarvan is dat hoge percenta ge uitvallers. Veel tè hoog na tuurlijk. Het is jammer voor de betrokkenen als ze de school niet afmaken, maar het is ook jammer voor het onder wijsbeleid. Want we hebben te maken met investeringen die niet volledig benut worden." Bovendien, zo zegt Van Walstijn, is de school door de snelle maatschappelijke ver anderingen is de school het 'alleenvertoningsrecht' op het terrein van ontwikkeling aan het verliezen. „Jongeren doen veel kennis op in hun eigen kring, daarnaast zijn de me dia, en met name de televisie, van enorm veel belang gewor den. De school is één van de bronnen waar men zijn dorst kan lessen, niet meer, zoals vroeger, dé bron." Maar de maatschappij, het bedrijfsleven, heeft daar geen boodschap aan. Juist in deze tijd van werkloosheid blijkt dat 'het papiertje' heel wat meer kans op een betaan bete kent dan géén papiertje. Van Walstijn: „Dat is dui delijk - en dat zal ook wel zo blijven. Maar het neemt niet weg dat de school, en speciaal de schoolmethodiek, steeds minder aansluit op die speci fieke jeugdcultuur. En het ge volg is dat steeds meer jonge ren concluderen: daar voel ik me niet thuis. De vraag is: kan de school daar wat aan doen? Ik heb mijn twijfels, want een school kan niet anders dan een pakket kennis overbrengen aan de leerling. Daar hoort bijvoorbeeld ook discipline bij. Daar hoort huiswerk bij. En dat zijn dingen die in een jeugdcultuur, waarin de vrije tijdsbesteding steeds belang rijker is geworden, moeilijk in te passen zijn." In de jaren zestig probeerde men met allerlei democratise- ringsvormen school en leer ling dichter bij elkaar te bren gen, maar het resultaat is niet overdonderend geweest. Van Walstijn: „Je kunt allerlei or ganen scheppen, de leraar kan een spijkerbroek aantrekken en zich laten tutoyeren - maar dan ben je toch alleen met uiterlijkheden bezig. Daarmee tast je bet schoolsysteem niet echt aan, en ik zou ook niet weten hoe dat zou moeten. In elk geval heeft het de kloof tussen school en leerling niet gedicht." Overigens blijkt dat een aanzienlijk deel van de drop outs later via het dag/avond onderwijs toch op jacht gaat naar 'het papiertje'. Dat blijkt uit de enorme groei die het dag/avondonderwijs heeft doorgemaakt: van zo'n twin tigduizend leerlingen in 1974 tot 130.000 (verspreid over 450 scholen) nü. Directeur J van Rhijn van de Vereniging van avond schoolbesturen daarover: „Het is op zich natuurlijk niet best als dertig procent wegloopt uit het normale schoolsysteem, en in zoverre zouden we onze eigen groei dus niet moeten toejuichen. Maar van de ande re kant is het wel erg prettig dat jongeren die het niet meer zien zitten op school nu een al ternatief hebben." Stroomstoot EEN 47-JARIGE hengelaar ui Apeldoorn heeft vrijdagmid dag een stroomstoot van eei hoogspanningskabel door staan. De man had zijn hengel uitge worpen in een kweekvijver waarbij het snoer de hoog spanningsleiding raakte. Di man viel bewusteloos en i' naar een ziekenhuis gebracht. Schietpartij EEN 25-jarige vrouw en een 26-jarige man zijn vrijdag door een schietpartij in een woning aan de Pantserstraai in Rotterdam-Zuid om het le ven gekomen. De man die de schoten met een vuistvuurwa pen loste, meldde zich kort na de schietpartij bij de rijkspoli tie in Rhoon. Volgens de woordvoerder van de Rotter damse politie was er sprake van onenigheid tussen de slachtoffers en de dader, maar waarover is nog niet duidelijk. SINDS 1982 verleent ons land minder asiel. Van de asielzoe kers kreeg in dat jaar 57,2 pro cent de status van vluchteling of asieigerechtigde. Twee jaar later was dit percentage ge daald tot 37,9. Voor de eerste helft van dit jaar komt het uit op 25. In de afgelopen tien ja ren was het alleen in 1981 nog lager, namelijk 22,4 procent. Dit heeft Vluchtelingenwerk Nederland vrijdag vastgesteld aan de hand van de gegevens die het ministerie van justitie heeft verstrekt.

de Stem | 1985 | | pagina 3