Dorpsfeest Zaamslag voor laatste keer in september Stichting trekt meer geld voor reizen uit VRIJWILLIGERS AAN DE SLAG IN WESTDORPE VAN URK Drukte op Axelsestraatfeesten Directeur J. de Rijk geridderd PVDA 00 Mosselfeest Sluis heeft concurrentie van strand ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1985 VAN ZEELAND Ti 6 PAGINA ZEELAND 3 ZATERDAG 31 AU< Programma WESTDORPE - In de geschiedenisrijke Autri- chepolder van Westdorpe gaan vanaf maan dagmorgen 2 september weer enkele vrijwilli gers opgravingen doen naar interessante oude voorwerpen. Cursus Engels in Sluiskil BUSREIZEN 'UIT SUCCESVOL Hoerenleed bij Tiffany Peugeot-onderdelen steeds uit voorraad leverbaar Wets winkel Terneuzen kapt er mee politierapport ZUIDWESTHOEK i Verschuiving Van ome correspondent ZAAMSLAG - De kans dat het dorpsfeest te Zaamslag, dat vrijdag 6 en zaterdag 7 september wordt gehouden, voortaan in een andere pe riode valt, is zeker niet uit gesloten. De organisatie denkt dan het tweedaagse festijn te vervroegen naar een weekeinde in de late lente, ongeveer eind mei, be gin juni. Of dat al in 1986 te realise ren is, blijft nog een open vraag. Zaamslag zou dan een van de eersten worden die de rij zou openen van nog vele te volgen evene menten die in de zomer maanden in het Zeeuws- Vlaamse worden gehouden. Toch hebben de voor gaande acht dorpsfeesten in Zaamslag, met uitzondering van vorig jaar, maar dat vond zijn oorzaak in het slechte weer, altijd een enorme belangstelling ge kend. He komende feest, weer op touw gezet door de winkeliersvenreiging ZAVO (Zaamslag Vooruit) in sa menwerking met de plaatse lijke oranjevereniging, biedt heel wat variatie. Ook tal van verenigingen in het dorp dragen hun steentje bij met het houden van een Vlaams kermis. Verder is er een standwer kersconcours met een tiental deelnemers en verzorgt ra dio Tijger een play back show op beide dagen. Het dorpsfeest wordt vrijdag middag 6 september officieel geopend door de echtgenote van Terneuzens eerste bur ger, mevrouw Ockeloen- Swart. Vrijdag: 16.00-23.00 uur: optreden van het zigeuner orkest Ramona; 16.10-18.00 uur: eerste voorronde play Dack-wedstrijd, een half uur later gevolgd door een twee de; 18.30-22.00 uur: optreden Sjores A-brassband; 19.00- 21.00 uur: wedstrijden in paalklimmen; 19.00-23.00 uur: optreden Boekhandel- band; van 20.00-24.00 uur speelt de JLS-showband op het podium aan het Plein Oost; 20.00-22.00 uur: hand drukwedstrijden. Verder die avond nog een optreden van John Spencer met medewer king van de rock- en roll- groep The Pattycoats uit Terneuzen. Zaterdag 7 september: 9.00 uur: opening van de Maxi- markt, tevens start van de toertocht van toerclub Mag- dalena; 9.30 uur: start Uni- cefloop vanaf de kantine van de voetbalvereniging Zaamslag aan de Sportlaan; 10.00-18.00 uur: standwer kersconcours; 10.00-18.00 uur: streetparade door het dweilorkest De Treuzelaars uit Bergen op Zoom; 10.00- 18.00 uur: drive-in-show Swallow; 10.00-11.00 uur: concert door de plaatselijke harmonie De Volharding op de kiosk; 11.30 uur: oplaten ballonnen door de school jeugd; 12.30-15.00 uur: rom mel- en snuffelmarkt in de Koepoortstraat; 13.30-18.00 uur: showorkest Label op het podium, Plein Oost; 14.00-18.00 uur: Boekhandel band; 14.00-14.30 uur: optre den van Piet Brakman; 14.00-16.00 uur: boomzaag- wedstrijden; 14.30-15.30 uur: demonstratie powerlifting; tussen 15.30 en 17.00 uur de finales play back- en hand drukwedstrijden, gevolgd door een tweede optreden van Brakman en de finale van het paalklimmen. Wie het wat rustiger aan wil doen kan tussen 10.00 en 18.00 uur een kijkje nemen of meedoen aan- de snel schaakwedstrijden van en tegen leden van de schaak club Terneuzen of tussen 14.00 en 18.00 uur een bezoek brengen aan de vogeltjes markt aan de Axelsestraat. Schatgraven in de polder Van onze correspondent Een en ander geschiedt in samenwerking met en on der leiding van de conservator van de stichting Mu seum Oud-Westdorpe, Johan Thomas. SLUIS - In Sluis is gisteren onder een stralende hemel voor de derde maal de plaatse lijke mosselfeesten van start gegaan. Het was overdag niet zo druk, voornamelijk omdat de toeristen het strand boven de winkelstad verkozen. Maar Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - De Stichting Zeeuwse Volks Universiteit (ZVU), afdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft ook dit jaar weer een cursus Engels voor gevorderden op touw gezet. Bij voldoende deelname komt er eventueel ook een cursus voor beginners. Docent H. de Leeuw kan voor deze cursus beschikken over een lokaal in de rk basis school Sint-Antonius in Sluis kil. De kennismakingsavond is woensdag 4 september, aan vang 19.00 uur. De cursus be gint op woensdagavond 11 september. Belangstellenden kunnen inlichtingen verkrijgen bij het bureau van de ZVU, West straat 65, Axel. De nu 48-jarige Johan Tho mas is al actief in het verza melen van oudheidkundige vondsten vanaf zijn twaalfde jaar. In 1963 is hij zelf begon nen met graven bij de ruilver kavelingswerkzaamheden en bij de verbreding van het ka naal Gent-Terneuzen. Al tamelijk snel kreeg hij vier medewerkers en het re sultaat was meer dan bevredi gend. Zo werden prachtige voorwerpen als een vuurklok, etenspotten, schalen en krui ken, waaronder een zeldzaam koekschaaltje, uit de polder- grond tevoorschijn gehaald. Deze voorwerpen en nog vele andere zijn netjes gelijmd en ter inzage neergelegd in het museum aan de Graafjansdijk in Westdorpe. In 1968 vond Johan Thomas dat een stichting in het leven moest worden geroepen. De stichting Museum Oud-West dorpe, bestaande uit zeven personen, exploiteeert sinds die tijd het plaatselijke mu seum, waar regelmatig geïnte resseerden, vaak in groepsver band, een kijkje nemen naar de bezienswaardigheden op velerlei gebied. Aanvankelijk had Johan Thomas een eigen museum in een bovenzaaltje aan de Graafjansdijk, maar die ruim te bleek te klein. Thans zijn talloze voorwepen, keurig ge rangschikt, te zien in het mu seum. Het is een mooie ruimte van de voormalige bierbrou werij De Witte Leeuw. Vanaf maandag 2 tot en met zaterdag 7 september worden door Johan Thomas weer op gravingen gedaan in de Axel sestraat te Westdorpe, op lan derijen van de familie Staal in de Autrichepolder. Daar heeft de heer Thomas in 1966 een voormalig herenhuis uit de 13e eeuw bloot gelegd. Nu worden opgravingen gedaan rondom dat herenhuis. „Alleen is het natuurlijk on begonnen werk", zegt Johan Thomas. Hij vraagt alle geïn- tersseerden hem bij dit werk te helpen. „Iedereen is wel kom", zegt hij. „Als ze een schop of spade meebrengen kunnen ze ons grote diensten bewijzen bij de opgravingen". De werkzaamheden worden uitgevoerd van 's morgens acht tot twaalf en 's middags van één tot vijf uur. Iedereen die meer inlichtingen wil kan contact opnemen met conser vator Johan Thomas, Singel 46 te Westdoipe. Van de in het verleden uit gevoerde opgraafwerkzama- heden heeft de heer Thomas niet alleen interessante voor werpen, maar hij heeft daar naast van elk voorwerp een officiële beschrijving. Het is een fraai boekwerk, dat tot stand gekomen is in samen werking met de rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek te Amersfoort. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - 'Cultuur is er voor iedereen'. Onder dit motto is de stichting 'Uit in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren' vorig jaar begonnen met busreizen naar culturele gebeurtenissen in België. Zodoende kan men voor een redelijk gering bedrag bezoeken brengen aan theater voorstellingen in Brussel, Gent, Antwerpen, Brugge en Oostende. Het komende theaterseizoen wil de stichting meer geld uit trekken voor de organisatie van deze reizen. Een kwart van de gemeentelijke subiside, ongeveer 5000 gulden, zal wor den gebruikt om de prijs van de uitstapjes te drukken. De busreizen mogen namelijk geen elitaire aangelegenheden zijn. Iedereen moet in de mo gelijkheid gesteld worden een buitenlandse voorstelling bij te kunnen wonen. Tot nu toe is dat de stichting redelijk gelukt. Vlaamse thea ters en schouwburgen zien graag het Nederlandse publiek komen. Een bezoek aan een voorstelling in Brugge komt op ongeveer een tientje en het Brusselse concertgebouw be treden kost niet meer dan der tig gulden, en dat inclusief de reis. De belangstelling voor de culturele busreizen neemt dan ook steeds meer toe. De men sen van de Stichting verwach ten dat dit jaar weer meer mensen de bus zullen nemen. Dat komt ook omdat het voor de theaters in de regio bijna onmogelijk is grote toppers naar hier te halen. Zulke voor stellingen zijn gewoon te duur. Sinds vorig jaar is de stich ting ook de officiële vertegen woordiger van de Brugse cul turele evenementencommissie. Dat is een succes geworden. Tot nu toe heeft Uit meer dan 50 theater- en concertabonne menten verkocht. De stichting heeft voorlopig een aantal busreizen gepland. Op 8 oktober in Brugge het to neelstuk 'Jan Rap en zijn maat' van de schrijfster Ivon- ne Keuls, Het koor Cantabile op 1 november in Knokke, 13 november in Gent de operette 'Het Witte Paard', Het Ballet van Vlaanderen op 14 novem ber in Brugge, de opera van Wallonië op 6 december in Antwerpen en het orkest van de RTBF op 15 december in Brussel. (ADVERTENTIE) TEKENAARS OPGELET! De tekenaar die streeft naar perfektie wil ook de voor hem ideale tekenpen, bij Van Urk mag hij een pen op proef gebruiken, om zijn ideaal te bereiken. Wij leveren diverse merken o.a. Rotring, Staedler, Faber, Castell en Reform. Verder een uitgebreid assortiment teken materialen voor profesioneel gebruik. Tot ziens bij Markt 17 Terneuzen Tel. 01150-13339 HULST - De vorig jaar zo enthousiast ontvangen theaterproductie Hoeren leed van het Multatuli-ge- zelschap uit Antwerpen wordt zaterdag 7 septem ber opnieuw gespeeld in zalencentrum Tiffany. Hoerenleed, een stuk van Jan Christiaens, wordt gespeeld temidden van het publiek, een formule die vorig jaar in Hulst erg goed in de smaak viel. De twee actrices vertel len in plat Antwerps over hun beroep. Het onder werp ligt gevoelig maar wordt met vakmanschap en de nodige dosis humor door de twee straatmade lieven op de planken gezet. Keiharde menselijke verhoudingen, ontroerende fragmenten, enkele liedjes en een portie maatschap pijkritiek vormen de in grediënten voor een sfeer vol stuk vestzaktheater. Aanvang 20.30 uur. Toe gang 8,50. Fietsen op de rollen tijdens de braderie in Terneuzen. FOTO 0E STEM COR J. DE BOER TERNEUZEN - De vierdaagse braderie van de ondernemers van de Axelsestraat in Terneuzen loopt prima. Mede door het mooie weer van de afgelopen dagen konden alle geplande buitenactiviteiten doorgang vinden. Donderdagavond trok de zeskamp veel publiek naar de winkelstraat. Het was de ploeg van Scheldesport die de wisselbeker in ontvangst mocht nemen, gevolgd door de Honte en de ploeg van Bilderbeek jr. Gis termiddag kwamen de ouderen aan hun trekken Bij dansschool Bilderbeek kon er een spelletje bingo gespeeld worden, waar mee veel mooie prijzen te winnen waren, ter beschikking gesteld door de VAO (Ver- enieing Axelsestraat en Omgeving). Met het omstreden treintje maakten de ouderen vervolgens een rondgang door de winkelstraat. Verder was er een modeshow, verzorgd door R. M. Sportief, en zorgde een boerenkapel voor de sfeer. Daarnaast wa ren er diverse demonstraties en spelen, zo als mastklimmen, gewichtheffen en rad van avontuur. De geplande Spaanse avond ging niet door. De Flamengo-dansers lieten het af weten. Hiervoor in de plaats was er een ge slaagde rock-and-roll demonstratie van dansschool Bilderbeek. Vandaag staat het Axelsestraatfeest in het teken van de muziek. In samenwerking met de jubilerende showband Irene geven diverse show- en drumbands acte de pre sence. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Jo de Rijk, tot op de dag van gisteren di recteur van de Nijverheids school Sas van Gent, is gister middag koninklijk onder scheiden. Tijdens een afscheidsbij eenkomst op het zonnige schoolplein van de Sasse huis houdschool speldde burge meester W. Dusarduijn van Sas van Gent hem de ridde rorde verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De 64-jarige Sassenaar ont ving het ridderschap als blijk van waardering voor zijn aan deel in het onderwijs, de ge meenschap van de Zandstraat en in het culturele en politieke leven in Sas van Gent. Als eer ste officiële spreker memo reerde Sas' eerste burger de loopbaan en verdiensten van De Rijk en noemde hem in zijn toespraak 'iemand die zich meer dan de gemiddelde bur ger heeft weten onderschei den'. Behalve de vele functies die De Rijk in het onderwijs had was hij jarenlang de stimule rende kracht in de kern Zand straat, maakte deel uit van di verse commités, is reeds 15 jaar voorzitter van harmonie De Vereenigde Vrienden en lid van de verbroederingscom missie. Daarnaast had hij de leiding over de Sasse scouting is bijna 12 jaar gemeente raadslid geweest. In aanwezigheid van verte genwoordigers uit het onder wijs en van de gemeente Sas van Gent nam Jo de Rijk dan gistermiddag na 40 dienstja ren dan officieel afscheid. On der de officiële sprekers be vonden zich behalve Dusar duijn onder meer G. Meche- linck, voorzitter van het schoolbestuur en mevrouw Van Dellen, inspectrice voor het nijverheidsonderwijs. Onder de vele attenties die Jo de Rijk bij zijn afscheid mocht ontvangen bevonden zich onder meer een fraaie tuinstoel en de gouden KOV- speld met oorkonde. In de open receptie die volgde kwamen velen de scheidende directeur de hand drukken. Harmonie De Vereenigde Vrienden bracht hun voorzitter een van zelfsprekende afscheidssere- nade. De heer De Rijk met zijn onderscheiding - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER (ADVERTENTIE) CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN Mr. f.J. HunmwH 4», UtafMn 011 »0-«74«« TERNEUZEN - De belangstel ling voor de wetswinkel in Terneuzen is de laatste tijd zo teruggelopen dat de verant woordelijke stichting heeft besloten per 1 september haar werkzaamheden te beëindi gen. Er komen zo weinig be langstellenden dat het voor de hulpverleners niet meer inte ressant is om avondzittingen te houden. Een van de redenen dat de belangstelling sterk is ver minderd is dat sinds enkele ja ren in Terneuzen ook een stichting Rechtshulp opereert die veel klanten afsnoepte van de wetswinkel. Mensen met juridische vragen konden tot nu toe bij beide instellingen terecht. De wetswinkel advi seerde slechts, voornamelijk in de vorm van verwijzingen, terwijl de stichting Rechts hulp meer daadwerkelijke bij stand verleent. Die 'concurrentie' heeft de wetswinkel de das omgedaan, al zijn de vrijwilligers van de winkel daar niet rouwig om. In een persbericht dat het ein de aankondigt, verwijst de stichting dan ook naar 'Rechtshulp'. Deze organisatie houdt iedere vrijdag zitting in de Levensschool in Terneuzen. De wetswinkel in Terneu zen was de enige in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het instituut ont stond een kleine tien jaar gele den bij wijze van service van de kant van notarissen, advo- katen en maatschappelijk werk aan het publiek. gisteravond trok het bezoel snel aan en was het gezell) druk in het aloude grensstac je. Ook de komende twee dage staat Sluis in het teken van 4 mossel omringd met tal va: activiteiten. Vandaag en mot- gen wordt op de Beestenmarfc een antiekbeurs gehouder, Rond 15.00 start een 'mossel- hef wedstrijd', een variant 0; de wedstrijden voor sterki mannen. Tussen 13.30 en 17.1) uur is er vandaag op de Grocii Markt een rommelmarkt voj kinderen. Morgen geeft de Breskers duikclub Narwal een demoi stratie in de Kaai. Het is de bt doeling dat Jantje van Sluj uit het water wordt gehaali Verder zijn er ook demonstri ties met model-boten. En ni- tuurlijk is een groot deel vat de stad bezet met kraampje van de plaatselijke midden standers. GROEDE - Op de Traver» ontstond een aanrijding tussei een vrachtauto, bestuurd dooi F. P. T. uit Goes, en een perso nenauto, bestuurd door mejuf frouw J. E. de J. uit Son et Breugel. De personenautt werd hierbij zeer zwaar be schadigd. De ongeval gebeur de toen de personenauto links af wilde slaan naar een benzi nestation en ingehaald were door de vrachtauto. Deze be merkte het linksaf slaan vat de personenauto te laat et reed achterop de personenau to. Ook de op de personenauti liggende surfplanken werde: vernield. OOSTBURG - Een aantal snelheidcontroles in West- Zeeuws-Vlaanderen heeft we derom plaatsgevonden. Op di f Willemsweg te Schoondijkt werden 103 voertuigen gecon troleerd. een voertuig bleek tt hard te rijden en wel 73 km. It de Bredestraat te Oostbur; passeerden 890 voertuigen dt snelheidscontrole en hier wa ren 13 automobilisten die tt hard reden. De hoogste snel heid was hier 78 km. De derde controle vond plaats in Voorstraat te Groede met 14i voertuigen, 8 reden te hard met 77 km snelheid. SCHOONDIJKE - In de Prin ses Beatrixstraat is G. de K uit Schoondijke, toen hij geen voorrang verleende, gewond geraakt toen hij werd aange reden door de personenauto, bestuurd door C.B.L. uil Hoofdplaat. De K. is met enke le beenfracturen in het zie kenhuis te Oostburg opgeno men. SLUIS - Op de Beestenmark; ontstond een aanrijding waar bij betrokken waren J.L.H. ui: Sluis en J. van O. uit Zuidzan- de. Dit gebeurde toen Van 0, die geparkeerd stond op d( Markt, linksaf wilde slaan ec tegen de auto van H. aanreed Er was materiële schade. TERNEUZEN - Op de krui sing Julianastraat - Bern- hardstraat verleende gister middag de automobiliste E. D uit Terneuzen geen voorrang aan een personenauto, be stuurd door mevrouw D. D. uil Terneuzen. Bij de botsing werden beide voertuigen aan zienlijk beschadigd. TERNEUZEN - Op het kruis punt Axelsestraat - Juliana straat verleende gistermiddag de bestuurster van een perso nenauto, M. Z. uit Terneuzen, geen voorrang aan een op het fietspad rijdende bromfietsbe stuurster R. B. uit Terneuzen Laatstgenoemde kwam bij de aanrijding die volgde te val len, maar kwam verder met de schrik vrij. Alleen de brom fiets werd beschadigd. TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen is op zoek naar getuigen, die in de nacht van maandag op dins dag deze week tussen twee en vijf uur in de Terneuzense binnenstad iemand hebben gezien bij panden, waar -naai later zou blijken- brand is ge sticht of althans poging daar toe. Hoewel daags nadien reeds werd aangehouden en ingesloten de 30-jarige Ter- neuzenaar A. L., die ook heeft bekend, acht de politie het van groot belang dat eventuele ge-1 tuigen zich alsnog willen aan melden. Het betreft brand; stichting en poging daartoe bij Snackbar De P. aan de Noord straat, café Du Commerce aan de Markt, een container aan de Lange Kerkstraat, kleding zaak R. aan de Nieuwstraat. een woning aan de Dijkstraat 59 en een VW-busje gepar keerd staand voor het pand Dijkstraat 26. VLISSINGEN - Vrijdagmor gen kwam er een alarmmel ding van een hoekhandel in de Spuistraat te "Vlissingen. Toen de politie daar arriveerde werd er op dat moment eer. schrijfmachine door de ruit naar buiten gegooid. De dader, de 29-jarige Vlissinger J. D, kon worden aangehouden. In de loop van de dag is hij weer in vrijheid gesteld. 'Ge. voc Van onze correspondent 8 I i aardenburg/sluis/ EEDE - De samenwerl tussen de verschillende dingen van de parochies denburg, Sluis en Eede be vastere vormen aan te nei Hoewel deze samenwerkte feite uit nood geboren is gevolg van het dalend en grijzend priesterbestand, deze samenwerking ook he voile perspectieven te bied» De al langer aanwezige hoefte aan een jongerenpa: raat heeft geleid tot een roep aan de parochianen de parochies Aardenbi Sluis en Eede om mee te w ken aan een gezamenli: werkgroep jongerenpastor. De onlangs in Eede benoer pastor Jan Damen wil met hulp van enkele uit vroeg, maar niet van de grond ge men werkgroepen jonger pastoraat, opnieuw een pog wagen. Mensen van 20 jaar ouder worden uitgenod mee leiding te geven aan jiergelijke werkgroep, jongeren, maar dan wel ger tiveerde medewerkers welkom. Juist voor de vakantiepei Van onze corresponden HOOFDPLAAT - De Jo ren Vereniging Hoofdi (Joveho) viert zaterda september het twintig; jubileum. In een dorp 1 saamhorigheid hoog in vaandel staat, kun je ei lijk geen problemen wachten, ook niet bi, jeugd. Daarom is een ver over de Joveho voor de 1 liggend, want waar vil nog een vereniging, wai de afgelopen twingtig vrijwel nooit moeilijkh zijn geweest? De Joveho vond in haar oorsprong in het t malige KWJ (Katho Werkende Jongeren), nen van het eerste uur ren Gerard en Paul Sc beijn, Willy Spinnewij Johan Zeegers. Deze g hield zich voornamelijk zig met vorming en alles daar mee samenhing. In 1969 trad een a persoon op de voorgi Fons Soulimans, jaren ook actief binnen het (Streek Jeugd Centi werd toen voorzitter va Hoofdplaatse jongeren» niging Joveho. Deze ni« naam werd bedacht om jongeren te kunnen ben ren. „Zeer belangrijk ook, dat wij als KWJ forse afdracht van onze tributie moesten doen", Fons Soulimans. „Het men verwaterde een b en het werd voor de Jo nu pure ontspanning, te sporadisch" een discu avond werd ingelast, werd en is een leuke g bij elkaar". De nieuwe lichting I tert mee, als de beide gedienden' Fons Soulin en- Willy Spinnewij n verhaal afsteken. Ook hen is de vereniging er steeds voor de ontsparu Hoewel er natuurlijk eens ups en downs w. bleven de Hoofdplaatse geren hun vereniging tr Fons: „Wel is er nu een schuiving gekomen. De veho had en heeft een s» le functie. Vroeger wei pas op je zestiende lid stappen ze er op die lee uit". Een pluspunt is da ruim dertig leden sinds rig jaar over een nieuw derkomen beschikken, keurige Jaar, een zojuist bouwde discoruimte, g< lig interieur, wat wil je meer. „Toch zaten we li in ons oude honk", ve Mark van de Velde. „Hi het ook wel goed, maa omwonenden hebben b baar hinder van het ge Toch stoppen we om uur met muziek dra a De gemeente Oostburg i middels van deze proble tiek op de hoogte gebr, De toegezegde isolatie echter nog niet Joveho had geen keus oude onderkomen n worden verlaten. konden we de muziek hard zetten", aldus I van de Velde. Toch is he

de Stem | 1985 | | pagina 18