Werkwijze natuurgenezer is nonsens, zwarte magie' Noodplan voor veerboten op Westerschelde TOELOOP IN ZEELAND VERBOVEN VERWACHTING HET WEER Overvaller op de loop voor gegil Vlissingen vraagt hulp voor visserij STER-OCCASIONS Weekenddienst Stemredactie A79 w ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1985 Zomer voorbij PAGINA ZEELAND 1 T27 MAN AANGEHOUDEN MIDDELBURG - De Zeeuwse vestiging van de Open Universiteit heeft zo'n run op de cur sussen te verwerken gekregen dat men nu al kampt met huisvestingsproblemen. Daders reeks inbraken aangehouden Vertraging BOETE EN VOORWAARDELIJK GEËIST Hulpje Risico RUTTCHEN BREDA Zeeland nog niet klaar met nieuw plan afvalstoffen Weer in Europa Schapen dood in weiland aangetroffen ECHTPAAR GEWOND Motor uit de bocht in Axel Zeeland aast op rijksgeld podiumkunst - VAN ZEELAND Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Er is een noodplan opgesteld voor het geval dat zich opnieuw pro blemen voordoen met de aan- leginrichtingen van de Wes- terschelde-veren. In het verleden, met name in de eerste helft van dit jaar, tijdens de gedeeltelijke strem ming van het veer Vlissingen- Breskens, leidden dat soort mankementen tot chaotische toestanden, met name voor voetgangers, fietsers en brom fietsers. Automobilisten kunnen al tijd nog, zij het met een grote omweg, uitwijken naar het andere veer of via België de overkant bereiken. Dat is voor langzamer verkeer en voet gangers niet mogelijk. Een werkgroep van deskundigen heeft nu geadviseerd om voor die categorie veergebruikers noodvoorzieningen aan te leg gen. Het gaat daarbij om al ternatieve opstapmogelijkhe- den tijdens langdurige storin gen bij de aanleginrichtingen. Op de lijn Vlissingen-Bres- kens wil men dan één van de reserve-veerboten inschake len, bij Kruiningen-Perkpol- der zouden schepen van de Verenigde Bootlieden B.V. te Terneuzen uitkomst moeten bieden. (Brom)fietsers en voetgangers kunnen dan via een noodponton de boot op. De aanpassingswerken kosten zo'n 60.000 tot 85.000 gulden. Men wil ook de informatie en berichtgeving over storin gen, die in het verleden te wensen overliet, verbeteren. De werkgroep heeft het pro vinciebestuur geadviseerd het noodplan zo snel mogelijk uit te voeren. Nu al ruimtegebrek in Open Universiteit Van onze correspondente VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft de 22-jarige Vlis- singer A. J. G. aangehouden. Hij wordt er van verdacht dat hij op 25 mei van dit jaar in Moerbeke in België heeft getracht een bejaarde winke lierster te beroven. Dit mis lukte doordat de bejaarde da-« me ging gillen, waarna G. op de vlucht sloeg. Verder bekende hij in mei 1984 in Beveren-Waas inge broken te hebben in een wo ning. Daar had hij een was machine weggenomen. Na het onderzoek is hij na enkele dagen hechtenis weer in vrijheid gesteld. Van een onzer verslaggevers Dat werd gistermiddag duidelijk tijdens de officiële opening van het Zeeuws studiecentrum door de com missaris van de koningin dr. C. Boertien. De Open Universiteit draait nog geen jaar en er hebben zich nu al meer studenten bij het Zeeuws studiecentrum aangemeld dan in de jaren ne gentig, wanneer de Open Uni versiteit volgroeid moet zijn, haalbaar werd geacht. In totaal hebben zich in Zee land 764 studenten aangemeld. Van hen moesten er 343 op wachtlijsten worden ge plaatst. De prognoses wezen in de richting van 690 ingeschre ven studenten in de negentiger jaren. Het Zeeuws studiecen trum van de Open Universiteit is gevestigd in de Zeeuwse Bi bliotheek te Middelburg. Men beschikt daar over enkele ka mertjes en kan verder gebruik maken van de multi-functio- VLISSINGEN - Vorige week werd de 18-jarige A. B. B. uit Vlissingen op heterdaad be trapt bij een inbraak in een winkel. Naar aanleiding hier van kon de politie deze week de 20-jarige J. K. en de 21-ja- rige R. R. E., beiden woonach tig te Vlissingen, aanhouden. Uit het onderzoek bleek dat B. en K. al 14 maal hadden in gebroken, terwijl E. 3 maal was meegeweest. E. is na het onderzoek in vrijheid gesteld, terwijl B. en K. vrijdagmorgen zijn voorgeleid voor de officier van justitie te Middelburg. Zij blijven voorlopig in hechtenis. nele ruimten in de bibliotheek. Desondanks is sprake van ruimtegebrek, waardoor met name problemen ontstaan op het vlak van de studiebijeen komsten en -begeleiding. Commissaris Boertien zei gistermiddag dat het provin ciebestuur bereid is mee te helpen bij het zoeken naar aanvullende behuizing. Tij dens de opening werd van ver schillende zijden gepleit voor een zelfstandiger positie van het Zeeuws studiecentrum. Dit om beter in te kunnen spelen op specifieke Zeeuwse proble men, bijvoorbeeld de moeilijke bereikbaarheid van het stu diecentrum voor Zeeuwsvla mingen. Namens de Zeeuwse staten pleitte G. de Vries-Hommes in dat verband voor het houden van aparte studiebijeenkom sten en spreekuren in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze vroeg ook aandacht voor de positie van de vrouw. Zo pleit te ze onder meer voor kinder opvang ten behoeve van vrou welijke studenten. Door het leggen van een knoop opende commissaris der koningin Boertien het Zeeuwse studiecentrum. - fotowillem mieras Voorzitter N. Verboom van de Zeeuwse adviescommissie vroeg aandacht voor de 'kin derziekten' waar de Open Universiteit mee worstelt, on der meer de vertragingen bij het ontwikkelen van cursus sen en problemen rond de ver zending van studiemateriaal. Tijdens een forumdiscussie kwam de vraag aan de orde of het onderwijs aan de Open Universiteit kwalitatief gelijk is aan andere vormen van ho ger onderwijs. VLISSINGEN (ANP) - De ge meentebesturen van Vlissin gen en Urk hebben minister Braks gevraagd een plan te maken waarmee de werkgele genheid in de visserij gehand haafd kan worden. Vlissingen heeft dit gisteren bekendge maakt. Volgens beide gemeen ten moet de rijksoverheid in overleg treden met het be drijfsleven in de visserij. De gemeenteraden van Urk en Vlissingen vinden dat de Europese Gemeenschap de Nederlandse visserij de nek omdraait door haar te weinig visvangsten toe te staan. Hier door dreigt een deel van de Nederlandse vissersvloot -niet alleen in Urk en Vlissingen- op korte termijn werkeloos te raken. De Tweede Kamer heeft staatssecretaris Ploeg, die op het departement met de visse rij belast is, al in juni om een dergelijk plan gevraagd. Ploeg zegde de Kamer toen toe dat hij in de laatste week van augustus -deze week- maatre gelen bekend zou maken die de visserij voor massale werk loosheid moet behoeden. Dat is niet gebeurd. Von onze correspondente MIDDELBURG - De wijze van onder zoek en diagnose van de 64-jarige Belgi sche natuurgenezer J. van S. uit Hulst moet beschouwd worden als 'pure non sens, zwarte magie'. Deze resolute uitspraak deed dokter Lelie, geneeskundig inspecteur van de >iksgezondheid Zeeland, vrijdag voor de rechtbank in Middelburg in de zaak tegen de Belg, die in hoger beroep was gegaan van een vonnis van de kanton rechter in september van het vorig jaar. En opnieuw kwam het openbaar minis terie tot de conclusie dat Van S. zich in derdaad had schuldig gemaakt aan het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst en overtreding van de wet op de geneesmiddelenvoorziening, waarvoor mr. Huijgen een boete van 2000 gulden en een maand voorwaardelijke hechte- nis met een proeftijd van twee jaar eiste. Als getuige-deskundige gaf dokter Lelie een uitvoerige toelichting op het lijvige rapport, dat ook al door de kan tonrechter was gehanteerd. Vooral de zogenaamde 'kankertest' en het 'harton- derzoek' en de hierbij door Van S. ge bruikte technieken hadden de verbijste ring van de deskundige opgeroepen. De diagnose 'wel of geen kanker' werd door de man gesteld door het hanteren van een pendel, die hij boven de hand van de patiënt liet schommelen. Daarbij hield hij in de andere hand een glazen buisje, waarin een bruin poeder. De aard van de bewegingen van de pendel gaf hem ver volgens het antwoord op de gestelde vraag. Bij het 'hartonderzoek' hield de na tuurgenezer (die zichzelf paranormaal begaafd noemt) dezelfde pendel boven een uitklapbare anatomische prent, ter wijl in dit geval in de andere hand een houten staafje werd gehouden. Na de diagnose ging de pendel naar een bak ampullen en hier werd op dezelfde ma nier aangewezen welk geneesmiddel te gen de 'kwaal' diende te worden voorge schreven. Tenslotte kon de patient met het recept terecht bij een 16-jarige hulp je, dat de geneesmiddelen uitreikte en de contante betaling incasseerde. Veertien jaar lang had Van S. op deze manier in Hulst de geneeskunst uitgeoe fend, maar klachten waren er nooit ge weest, aldus de verdediger van Van S., mr. Asselbergs. „Uiteraard niet", pa reerde dokter Lelie, die stelde dat het be kend is dat mensen, als het mis gaat, zich eigenlijk diep schamen voor het feit dat ze zich hebben laten beetnemen. Boven dien zouden de 'patiënten' van Van S. vooral afkomstig zijn uit België. Ook officier van justitie mr. Huijgen sprak van 'pure kwakzalverij', waarbij het risico voor ernstige schade aan de betrokkenen groot was. Het gezegde 'Baat het niet, het schaadt niet' gaat hier dan ook niet op, aldus mr. Huijgen, voor al omdat er onder de geneesmiddelen die bij deze man in beslag zijn genomen stoffen zaten die bepaald niet onschuldig genoemd kunnen worden. „De kloof tussen natuurgenezers en klassieke artsen zal wel altijd verschrik kelijk diep blijven", zo verzuchtte Van S. in zijn laatste woord. Uitspraak over veertien dagen. (ADVERTENTIE) ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE OFFICIËLE MERCEDES-BENZ DEALER. 2x Porsche 924 Carrera GT1982 Porsche 928 Koenig1980 Porsche 924 Turbo1981 Porsche 9241981 BMW 635 CSi1982 BMW 628 CSi1982 BMW 728 I1982 Verder div. SAAB's BMW's en 80 Mercedes Benz mo dellen Zorgvlietstr. 1 Breda 076-653950 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur beeft de mi nister van VROM gevraagd om de werkingsduur van het provinciaal afvalstoffenplan met twee jaar te verlengen. De officiële werkingsduur van het plan loopt halverwege volgend jaar af. De provincie is dan nog niet klaar met de opstelling van een nieuw plan. Zou dat tot een 'plan-loze' pe riode leiden dan verliest de provincie de regulerende greep die ze nu heeft op het storten van bedrijfsafval en huisvuil. De vertraging in de plan voorbereiding heeft te maken met de vraag of het nieuwe plan kan voorzien in een alter natieve verwerkingsmethode, die hergebruik van afvalstof fen mogelijk maakt. In het nu geldend plan staat dat storten van het afval op centrale bel ten -momenteel de enige mo gelijkheid- op den duur on aanvaardbaar is. Maar studies geven aan dat alternatieven, zoals composte- ring van huishoudelijk afval, aanzienlijk hogere kosten met zich meebrengen. Composte- ring zou dan ook leiden tot forse verhogingen van de rei nigingsrechten, die de ge meenten aan de bedrijven en burgers in rekening brengen. Het dagelijks provinciebe stuur wil de studieresultaten de komende maanden eerst met de gemeenten bespreken. Gezien de perikelen rond de afvalverwijdering in het re cente verleden, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen, wil het provinciebestuur voorkomen dat zich opnieuw 'negatieve ontwikkelingen voordoen'. Meestal matige zuiden tot zuidwesten wind. Wisselende bewolking en minder warm weer. Maximum temperaturen van 20-23 graden, minimum temperaturen van 11-16 gra den. Zondag: maximum tem peraturen van 20-24 graden. De vooruitzichten van maandag tot en met woens dag: eerst wisselende bewol king met soms wat neerslag. 0 f - c i LYL.f 22 23.1 22 «NP/KNMI v >1-08-85 12 uur 1 Vanaf dinsdag veel bewolking met nu en dan regen of buien en een geleidelijke daling van de temperatuur. De invloed van het hogedrukgebied boven Oost-Duitsland en de Baltische Hoogvlakte is vrijwel verdwenen en een storing weste lijk van de Britse eilanden neemt in betekenis toe. Dat is het weer beeld van vanmorgen vroeg. Dat betekent het einde van uiterst fraai zomerweer met maxima van 25 graden dat ons ten deel viel. Vanaf maandag wordt het iets minder mooi. Maar daarbij moeten we niet gaan denken aan slecht weer. Vandaag zal er iets meer bewolking zijn en de kansen op een bui nemen toe. Let wel, de kansen nemen toe, dat wil nog niet zeg gen dat het volop gaat regenen. Wel daalt de temperatuur naar 20 tot 23 graden. Alles bij elkaar genomen nog altijd een vooruit zicht op beter weer dan we in de tweede helft van juli en de gehe le maand augustus gekend hebben. Ik heb het al eerder uitgelegd: de hogere luchtlagen blijven on stabiel van opbouw en er hoeft maar weinig te gebeuren of het weer is van slag. Maar we kunnen wat hoop hebben, vandaag raast de wervelstorm Ellena over het zuidoostelijk deel van de Verenigde Staten. Dat kan betekenen dat de cycloon, straks af buigend naar de Atlantische Oceaan, grote massa's warme lucht onze kant uitstuwt. In deze tijd van het jaar is het al meer voorge komen dat deze enorme stormgebieden, elders dood en verderf zaaiend, ons mooi najaarsweer bezorgden. Overigens moeten we met een lichte omslag van het weer ge lukkig zijn. Dat is een vreemde opmerking, maar boven onze in dustriegebieden dreigde gevaar door de vuile lucht, die bij ge brek aan wind bleef hangen. Niet alleen Rijnmond keek zorgelijk naar deze ontwikkeling, ook in Zeeland hield men de vinger aan de pols. Delen van Zeeland werden gistermiddag nog bedreigd door de vuiluitworp van Antwerpen en Gent. Toen de wind iets toenam gisteren tegen de avond, was dat gevaar snel verdwenen. Rijnmond kwam donderdagavond al tot fase drie in de alarme ringsreeks. Men kent vijf codes, bij code 4 wordt het gevaarlijk vooral voor mensen met ademhalingsstoornissen. U ziet, dit ge vaar kan zowel optreden bij windstil en warm weer, als bij koud weer. Het is steeds de lagere temperatuur op de variërende hoogten die als een paraplu werkt voor de opstijgende vuile lucht. Maar ondanks alles hebben we ook vandaag weer de volks wijsheid in de vorm van weerspreuken voor u beschikbaar: Als augustus zonder regen henen gaat, de koe mager voor de kribbe staat. Voor de nabije toekomst: Is Sint Egidius (1 september) heet, 't geeft schone herfst met zweet. Amsterdam Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kiagenturt Kopenhagen.. Lissabon onbewolkt25 gr onbewolkt25 gr onbewolkt25 gr zwaar bew.19 gr licht bew28 gr onbewolkt28 gr licht bew.25 gr onbewolkt28 gr onbewolkt25 gr onbewolkt27 gr zwaar bew19 gr onbewolkt27 gr onbewolkt26 gr onbewolkt20 gr onbewolkt24 gr zwaar bew.24 gr half bew.21 gr onbewolkt27 gr Locarnoonbewolkt25 gr Londenhalf bew.26 gr Luxemburg.... onbewolkt24gr Madridonbewolkt35 gr Malagaonbewolkt27 gr Mallorcaonbewolkt29 gr Maltaonbewolkt28 gr Moskouhalt bew25 gr Münchenonbewolkt23 gr Niceonbewolkt26 gr Oslozwaar bew.17 gr Parijslicht bew.29 gr Praagonbewolkt24 gr Romelicht bew.28 gr Splitonbewolkt29 gr Stockholmzwaarbew.20gr Warschauonbewolkt23 gr Wenenonbewolkt24 gr Zurichonbewolkt23 gr Casa Blanca... nietontv. Van onze correspondent ZAAMSLAG - In een weiland aan de Van Lijndenpolder te Zaamslag werden gisteren twee schapen dood aangetrof fen. De vermoedelijks doods oorzaak is dat beide dieren door een loslopende hond zijn opgejaagd. Daarbij zouden de schapen eerst in een sloot zijn terecht gekomen en zoveel water heb ben binnen gekregen dat ver drinking, ondanks het feit dat de dieren zich nog op het droge wisten te begeven, het indirec te gevolg tot de dood is ge weest. Eigenaar J. H. uit Zaamslag deed gisteren hiervan aangifte bij de gemeentepolitie te Ter- neuzen. Vdn onze correspondent AXEL - Bij een eenzijdig on geval donderdagavond laat op de Zaamslagsedijk is een echt paar uit Terneuzen dusdanig gewond dat het per ambulance moest worden overgebracht naar het Julianaziekenhuis in hun Terneuzen. Het ongeval gebeurde om streeks 22.00 uur toen de be stuurder van een motorrijwiel, K. G., uit de bocht vloog en en kele tientallen meters verder in een lager gelegen bouwland terecht kwam. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur probeert rijksgelden te herwinnen die verloren zijn gegaan bij de herstructurering van het sub sidiebeleid voor de podium kunst. Door die herstructurering is de provincie er jaarlijks 1,1 miljoen gulden bij in gescho ten ten gunste van andere pro vincies. Naar echter recente lijk bekend is geworden spint Zeeland garen bij de invoering van de kaderwet voor het maatschappelijk welzijn. De nieuwe wet levert de provincie op den duur 2,5 miljoen gulden extra per jaar op. Dit ten koste van de andere provincies. Zeeland heeft zich welis waar bereid getoond om plei dooien van de andere provin cies voor een 'eerlijkere' ver deling te ondersteunen, maar' stelt daarbij als voorwaarde dat dan ook de kwestie rond de podiumkunst-gelden moet worden teruggedraaid. Zee land vroeg daar al eerder om, maar kreeg toen slechts steun van twee andere provincies. De Zeeuwse gedeputeerde voor financiën, J. Ventevogel (CDA), deelde dit gisteren mee aan de statencommissie voor bestuurszaken. Voor redactionele zaken, dus niet voor adverten ties of bezorgklachten, kunt u dit weekeinde contact opnemen met Jan Jansen, tel. 01153-1554. B.g.g. 01153-1534. I

de Stem | 1985 | | pagina 15