mm Prachtig boek over de 'Mozart van de Middeleeuwen' Met Chinese orakels, holisme en astrologie meer mens?' Over recht en recht krijgen Franse o geheime MAN WEl ugwnui OU HUUUb I US 1985 Nieuwsgierigheid Astrologie Schimmige wereld van de werkloze Tweeverdieners: ondoorzichtig Bijstand een eindstation? Bestuur en vereniging Huwelijk en fiscus Eigen woning en de fiscus VRIJDAG 30 AUGUS Renault- arbeiders en politie slaags op Champs Elysées T47 Hélène Nolthenius. - FOTO QUER1D0 'Renaissance in mei', de historische roman die Hélène Nolthenius bijna dertig jaar geleden over het veertiende-eeuwse Florence schreef met de onbekende, blinde com ponist-dichter Frances co Landini als centrale figuur, 'de Mozart van de Middeleeuwen', ver scheen in herdruk bij Querido. Het verhaal is vol van le vensechte taferelen, zoals wanneer het op de 'schone route' drukker en drukker wordt. „Boeren trekken langs met stadse waar in de ezel manden, die vanmorgen vroeg met groente naar bin nen zijn gereden. Dames in koetsen, of minder vaak, in draagstoelen, begeven zich naar hun buitenhuizen, jon gelieden keren terug van de jacht, sperwers op de vuist of meuten aan de toom en de bogen ontspannen, zoals voorschrift is wanneer men de poorten wil passeren. Op de rivier wemelt het van platte schuiten die van Pisa komen met waren uit Frank rijk of de Levant; kleine ri vierhavens zijn er overal. Watermolens malen, links en rechts, leerlooiers en wol- spoelers staan beneden aan de oevers wolstrengen te dro gen hangen". Dante, Petrarca, meester Giotto en de uitdagende Boc- cacio treden op. Wie 'Duocento' of 'De stee neik' van Hélène Nolthenius, musicologe van professie, ge lezen heeft, weet, dat zij prachtig schrijft met een klassieke overdaad aan woorden, de sierlijke, lange, maar grammaticaal loepzui vere zinnen. De schrijfster heeft een scherp oog voor saillante details, resultaat van minitieuze research, maar de details halen ner gens de vaart, de leesbaar heid en de gedegenheid uit het verhaal. Als Hélène Nolthenius vandaag het boek zou moeten schrijven, zou ze het onder werp - zo zegt ze in de inlei ding - anders hebben aange pakt. Zij heeft zich nu be perkt tot enkele retouches in de tekst en enkele aanvullin gen in de noten en de biblio grafie. Gelukkig maar, want het boek is echt een ju weeltje. A.T. 'Renaissance in mei, Floren tijns leven rond Francesco Landini'. Auteur; Hélène Nolthenius. Uitgave: Queri do, Amsterdam. Prijs: 45,00. DE I TJING, het boek der veranderingen, is een duizenden jaren oud Chinees orakelboek dat het vermogen heeft op alle vragen een passend antwoord te geven. De I Tjing antwoordt in symbolische taal, in Chinese beeldspraak van eeuwen ge leden en daarom is het voor de westerling anno nu nog al eens moeilijk de wijsheden van het boek te vatten. De Amerikaan Dr. Joseph Murphy, gespecialiseerd in paranormale en occulte be zigheden, heeft met zijn boek 'Geheimen van de I Tjing' (Gottmer, 27,90) getracht een verduidelijking van de aloude I Tjing te geven. Hij doet dat ondermeer door aan de oude Chinese spreuken bijbelteksten te koppelen en de antwoorden in die sfeer uit te leggen. Op zich is dat een nobel streven, maar er schuilt een gevaar van al te grote ver simpeling in. Murphy komt herhaaldelijk tot een vrij eenduidige uitleg, die hier en daar naar dogmatisering riekt. En het is juist dit soort dogmatisering van uitspra ken geweest, die met de bij bel als basis op zeer enge ge loofsvormen is uitgekomen. Murphys aanpak kan te maken hebben met de ople ving van het christelijk ge loof in Amerika, die onder meer bewerkstelligd heeft, dat de aan de macht zijnde conservatieve christenen daar alles tolereren zolang het maar in een bijbels dag licht kan worden geplaatst. Aan de andere kant maakt Murphy met de aanhaling van de bijbelteksten de zaken alleen maar ingewikkelder. De bijbel is immers net als de I Tjing een boek vol met ge heime kennis en symbolische taal, die wellicht vertrouw der in de oren klinkt, maar daarom nog niet beter begre pen wordt. Ook bijbelteksten zijn voor velerlei uitleg vat- Door Wim va n Leest baar en in verband gebracht met I Tjing-teksten wordt het vinden van de juiste uit leg nog gecompliceerder. Ik hou het dan ook bij de Ankh-Hermes-uitgave 'I Tjing, het boek der verande ringen', die in 1953 voor het eerst bij die uitgeverij ver scheen. Dat boek is een ver taling van het werk van de Duitse sinoloog dr. Richard Wilhelm met een zeer ver helderend voorwoord van prof. dr. Carl Gustav Jung. Door de jaren heen is die ver sie zeer bruikbaar én be trouwbaar gebleken. Mur phys boek is er hooguit een andere, eenduidigere kijk op de materie en zeker geen aanvulling op die oude I Tjing. Een boek dat beweert, dat je na lezing ervan meer mens zult zijn, wekt op zijn minst je nieuwsgierigheid. De Amerikaanse Jean Houston schreef in 1982 het boek 'The possible human: a course in extending your physical, mental and creative abili ties'. Dat boek is onder de titel 'Meer mens' bij Ankh- Hermes verschenen (prijs 39,50). Houston gaat uit van de holistische levensvisie. Het heel-zijn van de mens op li chamelijk en geestelijk ni veau staat centraal. De mens is in Houstons ogen een on vermoede bron van moge lijkheden en bij de juiste ex- plotatie is die mens tot veel in staat. Die mogelijkheden blootleggen en er vaardig in worden wil Houston berei ken aan de hand van oefe ningen, die in elk hoofstuk van 'Meer mens' voorkomen. In die oefeningen schuilt ook mijn grootste bezwaar tegen dit boek. Zo als jonge onderzoekers tegen oudjaar nog wel eens wat ledematen willen verliezen als ze aan de hand van instructieboekjes zelf vuurwerk proberen te maken, zo worden er in 'Meer mens' oefeningen voorge schoteld, die voor de leek op dit gebied best eens gevaar lijk zouden kunnen zijn. Er worden energieën aange sproken en vrijgemaakt, die met deskundige begeleiding zeker heilzaam kunnen zijn, maar die de experimenteren de onderzoeker van grote le vensvragen best eens in de problemen zou kunnen bren gen. Houstons benadering van de mens is er een die in Ame rika bijval vindt en zeker is er voor haar visie veel te zeg gen, maar het is niet meer dan een van de vele manie ren om aan je zelf te werken. Je zou haar aanpak kunnen zien als een mengeling van moderne psychologie en yoga - technieken. Astrologie wordt meer en meer gezien als een serieuze wetenschap. Daarmee wordt deze kijk op de verschijnse len aan de sterrenhemel ein delijk weer eens recht ge daan. Onder invloed van de door Descartes en Newton gepropageerde exacte weten schappen verdween astrolo gie uit de Europese samenle ving na eeuwen en eeuwen lang een vooraanstaande rol te hebben gespeeld. Dat astrologie deze eeuw weer onder de aandacht kwam via dames- en roddel bladen heeft enerzijds niet aan de geloofwaardigheid bijgedragen, maar anderzijds heeft het wel mensen aange zet zich opnieuw in de astro logie te gaan verdiepen. Over astrologie verschijnen de laatste jaren dan ook volop goede boeken, die aantonen dat astrologie op juiste wijze bedreven zeker geen natte vinger-werk is, maar wel de gelijk inzicht kan verschaf fen in het doen en laten van de mens. 'Astrologie en crisis' van Drs. G. J. Kolmus (Ankh- Hermes, 24,50) verklaart de sterrenbeelden en planeten van invloed op de achtereen volgende levensfasen, die mens door maakt. Te begin nen bij Ram en eindigend in Vissen verdeelt Kolmus een mensenleven in perioden van zes jaar, die elk aan sterren beeld gekoppeld zijn. Dat sterrenbeeld heeft dan een bepalende invloed op die le vensfase. 'Astrologie en cri sis' heeft als ondertitel 'Per soonlijke, sociale en mondia le keerpunten' en Kolmus gaat bijvoorbeeld in op de astrologie van Nederland, terwijl de midlife- of over gangscrisis zeer ruime aan dacht krijgt. Kolmus heeft een aardig en heel begrijpelijk boek ge schreven, dat hooguit door de aangehaalde voorbeelden uit het dagelijks leven zo nu en dan oubollig aandoet. Voor het overige is 'Astrologie en crisis' een helder boek, dat weliswaar geen antwoorden geeft op de vraag hoe de cri ses in een mensenleven te be strijden, maar wel inzicht geeft in het onstaan ervan en in de mogelijke oorzaken. 'Geheimen van de I Tjing', door dr. Joseph Murphy. Uitg. Gottmer, prijs 27,90. 'Meer mens', door Jean Hous ton. Uitg. Ankh-Hermes, prijs j 39,50. 'Astrologie en crisis', dor drs. G.J. Kolmus, uitg. Ankh- Hermes, prijs 24,50. DE WERELD van de werkloze is een schimmi ge, waarin een ding vast staat: de werkloosheid. Zeker, er wordt verteld wat de werkloze hoort te doen. Aan het begin van een lange weg staan im mers hulpverleners. Zo dra echter de eerste schreden op het pad der werkloosheid zijn gezet, volgt een eenzame wan deling. Een nieuwe gids van Kluwer geeft informatie over wat zich tijdens het werkloze bestaan kan voordoen. En hoe de werk loze op de voorvallen dient te reageren. Één aspect eruit: be tekent geen werk hebben ook dat men thuis stil moet zitten? Daar is al zoveel over gezegd en geregeld dat een werkloze door de bomen nauwelijks meer het bos ziet. Over het algemeen weet men dat werken (tegen belo ning) met een uitkering verbo den is. Wie dit verbod negeert krijgt al snel het stempel frau deur opgedrukt. Toch gaat dit verbod niet voor alle gevallen op. Sommige uitkeringstrek kers mogen na verkregen toe stemming proberen zelfstan dig geld te verdienen. Met het boekje 'Werkloos, uw rechten' wordt het eenvou diger erachter te komen wat nu wel en wat niet mag. De vakbonden houden echter de vinger aan de pols. Zij zullen bij al te grote vrijwilligers-ac- tiviteiten zeker de trom roe ren, waardoor controlerende instanties actieve werklozen op z'n minst enkele lastige vragen zullen stellen. Nu hoeft een actieve werk loze niet meteen te schrikken, want waar een grote werk loosheid is, zullen banen niet voor het opscheppen liggen. Met gepaste inzet om een baan te vinden blijft er toch vol doende tijd om onbetaald de handen uit de mouwen te ste ken. Volgens spelregels van de Sociale Verzekeringsraad zijn echter ook bepaalde vormen van onbetaald werk uit den boze: niet in een bedrijf, ook niet als het een familie-bedrijf is; vergoedingen moeten wor den opgegeven; van de onbe taalde werkzaamheden moet melding worden gemaakt. JvdV 'Werkloos, uw rechten'. Uit geverij Kluwer, 90 pag. f 21. De boekenmarkt wordt de laat ste jaren overstroomd met pu blicaties over het recht van de burger in onze steeds ingewik kelder wordende maatschappij en hoe hij of zij daadwerkelijk zijn of haar recht kan krijgen. Want dat het een (het recht hebben) niet automatisch ge volgd wordt door het ander (het recht krijgen) is vaak eer der regel dan uitzondering en wie zijn recht wil halen moet daar de nodige moeite voor doen. Nu is het inschakelen van rechtskundige bijstand de bes- te manier om zich van profes sionele hulp te verzekeren in geval van juridische conflicten met mede-burgers of overheid. Maar omdat voorkomen nu eenmaal beter is dan genezen kan het geen kwaad dan men zelf zich wat beter op de hoog te stelt van regels en regeltjes, die bedoeld zijn om de burger de nodige (rechts)bescher- ming te geven, maar vaker wordt uitgelegd als een betut teling en een beperking van de burgerlijke vrijheden. Hoe dat zij, feit is dat het in vullen van een simpel belas tingformulier tegenwoordig heel wat van de belastingplich tige vergt en een in wezen sim pele regeling als de werkloos heidsuitkering de betrokkene vaak de handen ten hemel doet slaan. Gebrek aan kennis verzwakt de positie waarin men - vaak tegen eigen wil - komt te verkeren. Met name uitgeverij Kluwer laat van tijd tot tijd boeken ver schijnen waarin een onderdeel van onze ingewikkelde rechts regels worden vertaald naar de praktijk van alle dag. Zo is er de serie 'Recht en Raad', waarin met name de juridische problemen uit de doeken wor den gedaan. In de serie 'Klu- wers belastingwijzers' worden fiscale problemen aangepakt en redelijk eenvoudig (voor zover ingewikkelde regelingen dat mogelijk maken) vertaald. ciale dienst van de gemeente waarin men woont. Niet alleen moet hij bepaalde privé-zaken weten, hij moet er ook op toe zien dat de bijstand niet onei genlijk wordt verstrekt. En waar dat toe kan leiden bleek onlangs wel in een Noordhollands plaatsje, waar een gescheiden vrouw, levend van de bijstand, als het ware werd bespioneerd, vanwege een 'vriend', die een deel van haar kosten zou dragen. In 'Bijstand, een recht', wordt in simpele bewoordin gen uitgelegd wie er recht heeft op een uitkering, hoeveel die bedraagt, welke normen de gemeenten hanteren, waar men moet zijn voor een derge lijke uitkering, wanneer die ophoudt, voor welk bedrag de sociale dienst de kosten van de bijstand kan verhalen, eet. Het boekje brengt ongetwijfeld duidelijkheid in een zeer on doorzichtige materie. PJD 'Bijstand, een recht',uitgeve rij Kluwer, 76 pagina's, f 21. de-ouder-toeslag, de aanvul lende alleenstaande-ouder toeslag. Dan zijn er allerhande ta riefgroepen, zoals de tarief groep alleenstaanden, de ta riefgroep alleenstaande ouders, de tariefgroep onge- huwden, de tariefgroep geza- menlij ke huishoudingen. Daarnaast zijn er nog spe ciale overgangsregelingen voor ongehuwd samenwonen de tweeverdieners met kinde ren, voor de bejaarde ouders die bij hun kinderen inwonen, voor huishoudens met thuis wonende invalide kinderen, eet. Inderdaad, geen schoon heidsprijs voor eenvoudige wetgeving. Daarom is het van belang dan mensen, die geen belastingconsulent in de arm (kunnen) nemen via dit boekje zelf kunnen bepalen onder welke (tarief)groep men valt en hoe te handelen als de be lastinginspecteur een andere mening is toegedaan. Wie in een klooster zit, zit goed. Staatssecretaris Koning (Financiën) heeft er, op aan drang van een oud-KVP-Ka- merlid, voor gezorgd dat deze groep mensen er financieel niet op achteruit zijn gegaan. Maar dat zal voor de meeste mensen niet zijn weggelegd. PJD "Tweeverdieners, U ook', uit geverij Kluwer, 88 bl. f 21. DE BIJSTAND. Voor ve len een laatste financiële strohalm. Voor mensen die er een beroep op moe ten doen vaak het einde van een station: langdu rig werkloos, gescheiden, zelfstandig maar met te weinig verdiensten om rond te komen (eigenlijk dus als ondernemer mis lukt). In andere gevallen is de bij stand juist het begin, zoals voor schoolverlaters vanaf een bepaalde leeftijd die niet aan de slag kunnen komen. Verder kunnen mensen van allerlei rang of stand een beroep doen op de bijstandswet voor nood zakelijke uitgaven die ze zelf niet kunnen betalen en daar voor nergens anders kunnen aankloppen. Voor veel bejaar den, die in een bejaardentehuis wonen, legt de bijstand vaak de extra kosten van de verzor ging bij. Het is niet alleen nuttig te weten wie er voor de bijstand in aanmerking komen, het is ook zaak erachter te komen hoeveel bijstand men kan krij gen en - vooral - wat men er allemaal voor moet doen om op deze manier financieel onder steund te worden. Vaak zullen bijstandstrek kers zich overgeleverd voelen aan de ambtenaar van de so- VANAF 1 januari 1984 geldt de nieuwe regeling voor tweeverdieners. Mensen met twee inko mens (of ze getrouwd zijn of samenwonen maakt geen verschil) worden vanaf die datum extra belast. Nu heeft de wetgever het zo geregeld dat in principe ieder een tweeverdiener is. Als men meent géén tweeverdiener te zijn dan moet men dat zelf be wijzen en doorgeven aan de fiscus. De omgekeerde bewijs last dus. Kluwers 'Tweeverdieners, U ook', probeert het antwoord te geven op de vraag wanneer men wel tweeverdiener is en dus extra belasting moeten be talen en wanneer niet. Het geeft exact aan hoeveel de meewerkende partner mag bijverdienen zonder dat men door de fiscus als tweeverdie ner wordt gekwalificeerd, met alle negatieve financiële ge volgen van dien. De wetgever heeft zich met deze regeling overigens niets aangetrokken van de vaak en veel gehoorde verwijten, dat de belastingwetgeving in Ne derland steeds ingewikkelder wordt. Als er een prijs bestond voor de meest ingewikkelde belasting-wet, zou de Wet Tweeverdieners zeker in de prijzen vallen. Alleen de toeslagen al, die zijn ingevoerd: de alleenstaan de-toeslag, de bijna-alleenver- diener-toe slag, de alleenver diener-toeslag, de alleenstaan- breken van leden (en dat komt vaker voor dan men denkt) sterft de vereniging een na tuurlijke dood. Het kan voor komen dat een vereniging nog maar één lid heeft. Zolang dal lid 'lid' blijft, blijft de vereni ging voortbestaan. KLUWERS belastingw ijzers kunnen de fiscale ontwikkelingen maar nauwelijks bijbenen. Onlangs verschenen de nummers 14 en 15, de eerste over de langstlevende echtge noot, erven en fiscus, de twee de over de financiële en juridi sche gevolgen van het huwe lijk. Wat die laatste uitgave be treft, de auteur gaat daar uit voerig in de totstandkoming van het huwelijk, de rechten en verplichtingen van echtge noten jegens elkaar en jegens derden, het huwen in algehele gemeenschap van goederen, de aansprakelij kheidsbepaling door een Besloten Vennoot schap en door huwelijksvoor waarden, het einde van het huwelijk door scheding of overlijden en - vanzelfspre kend - de financiële en fiscale gevolgen daarvan, hoe het met het pensioen zit als een van de partners overlijdt en werkelijk alles over het huwelijk in rela tie tot de loon-, inkomsten-, vermogens- en dividendbelas- Voor wie in een vereniging een bestuursfunktie vervult ol daar interresse voor heeft is 'Bestuur en Vereniging' eer nuttige gids. PJE 'Bestuur en Vereniging', uit geverij Kluwer, 103 bl. f 21,-. ting, de premieheffing voor de sociale verzekeringen, wie er aansprakelijk is voor belas tingschulden en de tweever- dienerswet, derde fase. Het is geen simpel boek, maar dat kan, gezien de inge wikkeldheid van de Neder landse belastingwetgeving ook nauwelijks. Belastingwijzer nummer 14 is nog meer gespecialiseerder dan zijn nakomer. Dit boekje geeft voorlichting over het erf recht en dan in het bijzonder over de mogelijkheden de partner goed verzorgd achter te laten. Overigens is dit boek je vooral van belang voor on dernemers aangezien de schrijver ook de bedrijfsopvol ging en de weduwe-voorzie ningen binnen het onderne- mersverband bespreekt. PJD 'Het huwelijk, financiële en juridische gevolgen', uitgeve rij Kluwer, 142 bl., f 19,70. •'Langstlevende echtgenoot, erven en fiscus', uitgeverij Kluwer, 160 bl., f 19,70 (abon nees van deze serie betalen f15,75). IEDEREEN krijgt in z'n leven wel te maken met het fenomeen 'vereni ging'. Dat kan de plaatse lijke voetbalclub zijn of de biljartvereniging. Maar ook de ANWB, de Consumentenbond of de NCRV zijn verenigingen. In de serie 'Recht en Raad' wordt uit de doeken gedaan wat precies een vereniging is, waarom die statuten moet hebben en waarom die vaak zo ingewik keld zijn geformuleerd, wat er in regelementen moét staan, welke bevoegdheden bestuurs leden hebben, waarom er al tijd een notaris aan te pas moet komen om een vereni ging te kunnen oprichten en wanneer een vereniging te maken krijgt met de belas tingdienst. In het boekje wordt op al de ze vragen duidelijk en in een voudig Nederlands een ant woord gegeven. Er wordt ook ingegaan op het beëindigen van een vereniging, iets wat elke bestuurder van een ver eniging zou moeten weten, maar wat blijkbaar bij hele volksstammen ontbreekt. Eerst moet de vereniging worden ontbonden. Dat is het geval als het doel van de ver eniging, zoals dat in de statu ten is vastgelegd, is bereikt. Ook de algemene vergadering van leden kan een vereniging ontbinden en een vereniging kan na faillissement worden ontbonden of de rechter kan dat doen. Bij het geheel ont- DE JONGSTE uitgave in de serie Belastingwijzers van uitgeverij Kluwer, 'Eigen woning en fiscus', is al weer in zijn derde gewijzigde druk versche nen. De veranderingen in de belastingmaatregelen die de eigen woning be treffen zijn nauwelijk nog bij te benen. De belastingwijzer is dan ook vooral nuttig voor de be lastingadviseur en anderen die beroepsmatig bij de woning markt zijn betrokken. De eigen woningbezitter heeft in het al gemeen nauwelijks profijt van de uitgebreide belastingvoor delen die in de gids aan de orde komen. Of het zou de 'starter' op de woningmarkt moeten zijn. De gids biedt namelijk wel uitge breide en nuttige informatie over de diverse hypotheekvor- men. Verder gaat deze belas tingwijzer in op de derde fase van de tweeverdienerswet en op de ficale gevolgen bij echt scheiding. Als naslagwerkje is het wel erg handig deze belas tingwijzer in huis te hebben. MK Eigen woning en fiscus, uit geverij Kluwer, 22,50. DD Van onze BONN LONDEN - de DDR in de Argen Aires, Martin Winkle bondsrepubliek. Dat is gisteren in Bonn gekwalificeerde diploma hem typeert, bevindt zich Winkler heeft twintig jaa in het ministerie van Buiten landse Zaken van de DDR ge werkt. Hij leidde lange tijd d afdeling Midden-Amerika. I Bonn verluidt dat Winkler all agenten van het Oostblok i dit gebied kent. De man heef jarenlang voor de Westduitse Inlichtingendienst, de BND, gewerkt. Er zijn volgens d~ Duitse regering geen aanwij zingen dat de komst van de DDR-diplomaat samenhangt met de zaak-Tiedge of de an dere spionage-gevallen van de laatste tijd. Tiedge, hoofd van de contra-spionnage van de Westduitse Binnenlandse Vei ligheidsdienst, vluchtte vorige week naar de DDR. Volgens onbevestigde krantenberich ten echter zou Winkler als dubbel-spion voor de bondsre publiek gewerkt hebben en Van onze correspondent PARIJS - Op de beroemde Pa- rijse Champs Elysées hebben zich gisteren felle botsingen voorgedaan tussen politie agenten en arbeiders van de Renault-fabrieken uit het Noordfranse Douai, die de be roemde boulevard hadden ge blokkeerd met een vijftigtal gloednieuwe Renaults. Deze waren vroeg in de och tend door de demonstranten, allen lid van de communisti-, sche vakbond CGT, ontvreemd van een ten noorden van Pa rijs gelegen parkeerterrein van de Franse autofabrikant. Voor de prestigieuze Re- nault-pub in de Franse hoofd stad deelden de arbeiders pamfletten uit. Daarin werd geprotesteerd tegen het over brengen van machines van de fabriek naar Spanje. Volgens de CGT importeert Frankrijk jaarlijks 160.000 Renaults uit onder meer Spanje, Portugal en België. Dit in verband met goedkopere arbeidskrachten en een gunstiger onderne mersklimaat in die landen. „Frankrijk loopt daardoor zo'n zesduizend banen mis", aldus een woordvoerder van de CGT. Toen de demonstranten zich in de richting van het Elysées- paleis begaven om de Franse WELLINGTON (DPA/RTR) - De affaire rondom de vori ge maand in de haven van Auckland (Nieuw-Zeeland) tot zinken gebrachte 'Rain bow Warrior', het schip van de internationale milieu-or ganisatie Greenpeace, wordt steeds ondoorzichtiger. De Nieuwzeelandse politie vermoedt nu dat de drie voortvluchtige leden van de Franse geheime dienst (DGSE) met een onderzee boot naar Frankrijk zijn te ruggebracht. Voorts zijn bij een gerechtelijk onderzoek sporen van explosieven op het zeiljacht van het drietal aangetroffen. Een correspondent van de Nieuwzeelandse staatsradio meldde donderdag dat toen circa zes weken geleden het jacht 'Ouvea' in de Stille Oceaan verdween, bijna ge lijktijdig vanuit Nieuw-Ca- ledonië een Franse onder zeeër is vertrokken. De Ouvea' werd bemand door de drie DGSE-agenten, die allen een speciale duikoplei- dmg hebben gehad. De Nieuwzeelandse politie gaat ervan uit dat de drie agen ten, nadat zij de Ouvea tot zinken hadden gebracht, om

de Stem | 1985 | | pagina 4