Sas mag meer huizen bouwen Belgisch treintje tuft weer door Axelsestraat Gildefeesten Sluiskil spectaculair geopend VAN 1 Voorproefje op verkiezingsstrij d in raad Terneuzen Bedrijven vormen steunfonds voor startende ondernemers Antheunis inkorfcenl VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1985 BlBTlM VAN ZEELAND 'BELASTINGEN FORS OMHOOG Krakende wagen in Westdorpe 'CDA EN VVD VIT OP POLITIEKE REL' Plaatselijk nieuws Eede Sas van Gent Sluiskil Zaamslag Zandstraat krijgt nieuwe basisschool VRIJDAG 30 AUGl DEN HAAG - In c ree-Overflakkee ei ken van oesters hectare nu tot 35C komst. Voorlaatst* sterrit ook voor Freewheel T16 PAGINA ZEELAND Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent kan dit jaar meer huizen bouwen dan het aanvankelijk door de provincie toegewezen aantal. Het college van B en W heeft in Middelburg met succes een beroep gedaan op een reserve-contingent dat de provincie nog achter de hand had, zo deelde wethouder J. Platschorre gis teravond mee tijdens de raadsvergadering. Het extraatje komt volgens hem goed van pas, want er la gen meer bouwaanvragen dan er huizen waren toegewezen aan de gemeente. De verhoog de bouwactiviteit komt boven dien de gemeentelijke kas ten goede, omdat er weer meer bouwgrond wordt verkocht. En die grond is, zo bleek ook gisteravond bij een discussie over Sas' financiële positie in de komende jaren, het zorgen kind van de gemeente. De ver liezen op het grondbedrijf zul len in 10 jaar oplopen tot ruim 4 miljoen gulden. Volgens B en W valt in de komende jaren dan ook niet te ontkomen aan vrij forse belas tingverhogingen. Daarover struikelde met name CDA- woordvoerder L. van Waes, maar hij kreeg van Platschor re te horen, dat hij dan maar met concrete alternatieven moet komen. Raadsvoorzitter W. Dusarduijn haalde de scherpe kantjes eraf, door erop te wijzen, dat het nog maar om globale cijfers gaat. De raad besloot gisteren om de Zeeuwsvlaamse ijzergiete rij in Sas van Gent financieel te steunen bij de aanleg van aardgasleidingen. Het bedrijf moet de bijdrage van ongeveer 8.000 die op tafel kwam ech ter binnen een jaar terug beta len. De rest van de benodigde 70 mille voor de aanleg zal waarschijnlijk door de pro vincie worden uitgetrokken. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Een vrachtwagen die de Sasse dienst Gemeentewerken in ge bruik heeft voor de kern Westdorpe, is 'erger dan een wrak'. „Het is een gevaar voor de mensen die ermee moeten werken en een gevaar voor andere weggebruiker", zo waarschuwde gisteravond raadslid G. de Buck (CDA) het college van B en W. Volgens hem zitten er grote gaten in de bodem en functio neren de remmen niet behoor- lijk. Hij verzocht het college dan ook de zaak te onder zoeken en de auto van de weg te nemen. Uit het antwoord van wet houder J. Platschorre kon hij afleiden dat de auto waar schijnlijk volgend jaar zal worden vervangen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Terneuzense gemeenteraad nam gisteren een voorproefje op de komende verkiezings strijd. De PvdA-fractie voelde zich zwaar aangevallen door de WD en het CDA. Het liep echter allemaal met een sisser af toen burgemeester C. Ocke- loen aanbood de zaak binnens kamers verder af te handelen. Aan de orde was het vast stellen van de notulen van de raadsvergadering van 25 april. Tijdens die bijeenkomst stel den A. Persijn (Links Perspec tief) en S. de Poorter (PvdA) dat de commissie voor be zwaar- en beroepschriften niet op juridische maar op po litieke gronden twee beroepen niet ontvankelijk hadden ver klaard. De beroepen waren in gediend door het comité 'Vrouwen in de bijstand' en 'Vrouwen voor Vrede'. De bei de groeperingen hadden vorig jaar een subsidieverzoek inge diend dat door de raad werd afgewezen waarop ze in be roep gingen. De fractievoorzitter van het CDA, P. Hamelinck, opende gisteren de discussie en vroeg aan S. de Poorter -Persijn was wegens vakantie afwezig- of het niet verstandig was zijn beschuldigingen die hij tijdens de april-vergadering had geuit, terug te trekken. „Zo niet, dan heb ik toch wel veel moeite met uw functioneren", aldus de christen-democraat. J. Hamelink, de fractievoor zitter van de PvdA, nam het op voor zijn partijgenoot die zelf niet aan het woord kwam en vroeg zich af of het CDA uit was op een politieke rel. Deze beschuldiging uitte hij ook aan het adres van de WD. „Deze twee partijen hebben al enkele malen geprobeerd de PvdA voor het blok te zetten. Blijkbaar willen ze de raad veranderen in een politieke arena zo vlak voor de gemeen teraadsverkiezingen". Tevens deelde hij mee dat De Poorter niemand heeft beledigd maar dat hij in april voor zijn me ning was uitgekomen. Verbazing De liberaal W. de Zeeuw sprak zijn verbazing er over uit dat J. Hamelink de WD in zijn betoog had betrokken. „Bij het CDA en de WD be staat geen behoefte aan pola risatie. Wat we nu bespreken is geen partij-politieke zaak maar betreft het functioneren van een van de leden van de raad die zich onheus heeft op gesteld naar de commissie toe". Hij stelde verder dat het De Poorter zou sieren als deze zijn woorden zou intrekken. J. de Zeeuw (D'66) deelde mee dat het een vreemde zaak was dat het optreden van De Poorter niet eerst binnen de commissie voor bezwaar- en beroepschriften aan de orde was gesteld. Burgemeester C. Ockeloen was het niet met de democraat eens. Hij zei dat tij dens het vaststellen van de no tulen zulke zaken aan de orde moeten komen. Verder is hij van mening dat de uitspraken van De Poorter niet door de beugel kunnen, omdat de com missie geen politiek maar een rechtsprekend orgaan is. Ver volgens riep hij de fractie voorzitters op de zaak verder binnenskamers te bespreken waarmee de zaak gisteren was afgedaan. Van onze correspondent ONDANKS ONTBREKENDE VERGUNNING TERNEUZEN - Het omstre den treintje, dat op de eerste dag van de Axelsestraat- feesten in Terneuzen van de 'rails' werd genomen, tufte gisteren weer vrolijk door de straat. Ook vandaag kun nen de bezoekers nog ge bruik maken van deze at tractie, die ook gisteren weer duidelijk aansloeg bij de bezoekers. Oorzaak van de strubbe lingen op woendag was een controle door de rijksver keersinspectie. Die kwam tot de conclusie dat de Belgi- sche eigenaar van het treintje niet over een ver gunning beschikte om op Nederlands grondgebied meer dan acht personen te gelijk te vervoeren. Met de wet op het personenvervoer in de hand werd de organi satie van de feesten de wacht aangezegd en die haalde het voertuig om zes uur 's avonds van de straat. „Het zag er op dat mo ment somber uit", aldus voorzitter J. den Toonder, „maar onderhandelingen op hoger niveau brachten uit komst, onder de voorwaarde dat we het treintje zouden laten keuren in het bijzijn van de politie". Die techni sche keuring werd gisteren uitgevoerd door een chef monteur van een plaatselij ke garage en het voertuig werd in orde bevonden. De inmiddels naar Knok- ke afgereisde bestuurder kwam spoorslags weer naar de Scheldestad. Begunstigd door het prachtige weer trokken de feesten gisteren een grote belangstelling en met het aanhoudende mooie weer voor vandaag en mor gen verwacht de organisatie hetzelfde resultaat te berei ken. Als extra attractie voor morgen (zaterdag) is er tus sen 15.00 en 17.00 uur een op treden van de Zeeuws- Vlaamse troubadour Piet Brakman aan het program ma toegevoegd. Van onze correspondent SLUISKIL - Met een spec taculaire stunt, waarbij boeienkoning Tiest Harms uit Terneuzen geboeid en gekooid zich onder water van zijn boeien en kettingen ontdeed, zijn de vijfde Gil defeesten te Sluiskil ge opend. Een middenstands- beurs met 32 deelnemers en een gevarieerd avondpro gramma trokken zo'm 3000 bezoekers naar de feesttent op Groenoord. Tiest Harms, die sinds 1965 dagelijks bezig is met gewichtheffen, liet zich ten overstaan van politieagent Fred Spijkerman met zware kettingen omhangen, die daarvoor door het publiek waren gekeurd. Vervolgens werd hij in een stalen kooi, afgesloten met diverse hangsloten, in een met water gevulde container neergela ten. Na 55 seconden had Tiest zich bevrijd uit zijn benarde positie en kon hij het applaus van het talrijke publiek in ontvangst nemen. Vervolgens liet de Sluiskilse jeugd de ballons los voor de ballonwedstrijd. In de twee feesttenten was het inmiddels gezellig druk. Om acht uur begon er een optreden van aankomend Sluiskils talent. De jeugdca- baretgroep Het Talent open de met een liedje 'Een beetje vrede', gezongen door Amanda Phillipsen. Robin de Kerf oogstte met zijn op treden veel succes bij de jon geren. Terwijl de boerenkapel de sfeer er nog meer in bracht, werd hun optreden afgewis seld met playbackoptredens van De Zeven Zotten, Dorus en als klap op de vuurpijl de Dolly Dots, vertolkt door de van vorig jaar bekende fa milie De Putter. Namens de Axelsestraatfeesten bood de Axelsestraat-miss Ingrid Allaart het Gildecomité bloemen aan. De Gildefeesten duren tot en met zondag. Tiest Harms wordt in de boeien geslagen .en komt na 55 seconden boven water (foto boven) - FOTO'S 0E STEM/CORJ DE BOER Wandelen - De wandel vereni ging De Smokkeltrappers houdt van maandag 2 tot met donderdag 5 september de jaarlijkse avondvierdaagse De start is steeds om 19.00 uur bij 't Hof van Eede. Inschrij. ven de maandag vanaf uur. Men kan twee afstander, lopen, dagelijks vijf of 10 kilo- meter. Donderdag worden wandelaars ingehaald door Aardenburgse fanfare. Jongerenkoor - Zondag 1 sep. tember start het rk Jongeren- koor weer met een jaar vat zingen en muziek maken. Inde rk kerk aan de Markt is er dat een jongerendienst met at thema 'Geloven is een werk woord'. Deze dienst beginton 11.00 uur. Koor en orkest staat onder leiding van Piet de Wit te. Wandeltocht - Het wandelco mité Sluiskil houdt woensdag avond 4 september een zomer avondwandeltocht over 5 en 11 kilometer. Inschrijven vanal 18.00 uur in hotel Atlanta, Ir Lelyplein. Bij de pont is dt start om 18.30 uur. Elke nemer die de tocht volbrengt, ontvangt een medaille. De me dische voer7orging is in han den van het Rode Kruis, afde ling Sluiskil. Ploegkampioenschap - Dt RAK-Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren houdt zaterdag 31 augustus de jaarlijkse pi wedstrijd bij de familie Frey- ser, Eendragtweg 14 te Zaam slag. De wedstrijd begint om 13.30 uur. Het ploegwerk wordt gejureerd door een des kundige jury, bestaande uit Th. Hiel, R. de Millano, G. Kerckhaert en P. Verhelst. De mechanisatiebedrijven uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn aanwezig met een werk tuig. ZANDSTRAAT - Eind dit jaar begint in Zandstraat, de klein ste Sasse kern, de bouw van een bijna volledig nieuwe ba sisschool. De ongeveer 50 leer lingen zullen er in augustus 1986 hun intrek kunnen ne men. Met het groene licht voor dit project is een belangrijke zorg van schooldirecteur F. de Vos weggenomen. „Het is erg belangrijk voor een kleine kern als Zandstraat dat er een school blijft. Zo blijft het aantrekkelijk om hier te wonen, wat voor d meente weer een stimulans is om ook voor Zandstraat aar woningbouw te denken. Iels waar men trouwens positief tegenover staat. Ja, dit is heel belangrijk voor de leefbaar heid", aldus De Vos. De nieuwe school verrijsl schuin tegenover het uit lffl daterende oude gebouw, eer onderkomen dat volgens de di recteur echt verouderd is. „Je zit pal aan een drukke ver keersweg en de hoge en kleine lokalen liggen op het noorden Die voldoen niet meer aan he dendaagse normen". De nieuwbouw grenst aar de uit 1954 daterende kleuter school, die wel grotendeels in tact blijft. Er komen twee nieuwe lokalen en een meenschapsruimte bij. Vat overlast tijdens de bouw zal nauwelijks sprake zijn. Zono dig kunnen de kleuters makkelijk uitwijken naar andere behuizing. De leerlingen worden vol gens De Vos volgend jaar huisvest in een gebouw waar in 'de geest van de nieuwe wc! volledig tot zijn recht komt „Er kan nog beter individueel gericht onderwijs worden geven, hoewel wij daar, op on ze kleine school met klein' groepen al geruime tijd mee bezig zijn. Maar in de nieu* school kunnen we nog mee: persoonlijke aandacht geven" aldus directeur De Vos. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Als variant op 'Moeders voor Moeders' gaat in Zeeland en West-Brabant een Particuliere Participatie Maatschappij (PPM) onder het motto 'Ondernemers voor On dernemers' van start. De PPM wordt gevormd door zakenlie den uit beide regio's die met geld en goede raad beginnende ondernemers en ondernemers, die hun bedrijf willen uitbrei den, terzijde willen staan. In Nederland is een PPM niet iets nieuws. Als de West- brabants-Zeeuwse PPM van de grond komt is dat de 35ste in den lande. Wel is het de eer ste in zijn soort in het zuid westen van Nederland. Het is de bedoeling van de PPM om met name startende ondernemers aan geld te hel- pen als die aan komen zetten met plannen voor het opzetten van een goed bedrijf(je) en voor de centjes niet bij een bank hoeven aan te kloppen. Overigens worden door de PPM niet alle aanvragen ge honoreerd. Gelet op de resul taten met de PPM in Gelder land, schatten de initiatiefne mers van de aanvragers uit Zeeland en West-Brabant in de toekomst ongeveer tien procent te kunnen helpen. Het plan voor oprichting van de nieuwe PPM is onge veer een half jaar geleden ont staan tijdens een van de maandelijkse informele bij eenkomsten van enkele Bergse ondernemers. Men sprak toen over de manier waarop hun bedrijven zijn ontstaan. In haast alle gevallen was er sprake van iemand die hard wilde werken, een goed plan had en dankzij een geldschie ter dat kon uitvoeren, vertelt P. Verhage uit Bergen op Zoom. Als de nieuwe PPM doorgaat, dan wordt hij straks voorzitter van de raad van commissarissen. Naar de mening van Verha ge is de tijd voorbij dat men bij oprichting van bedrijven bij het rijk kan aankloppen. Net als vroeger hebben naar zijn mening starters nu ook de hulp nodig van geldschieters. Als dat via de PPM geregeld kan worden is dat volgens Verhage een uitstekende zaak. Voor het oprichten van een PPM is een bedrag van mini maal één miljoen gulden no dig. Momenteel heeft de PPM- in oprichting al een bedrag van een half miljoen bij el kaar. Het geld is bijeenge bracht door mensen uit Oos terhout, Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom, Nieuw Vos- semeer, St. Philipsland, Tho- len, Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen. Verhage noemt het een koud kunstje om het resterende be drag bijeen te krijgen. Naar zijn mening is het zeker dat per 1 november gestart kan worden. Het bestuur van de PPM gaat bestaat uit een raad van commissarissen van zeven mensen, afkomstig uit het hele werkgebied. Zes commissaris sen zijn al voorlopig aange steld. Twee komen ei uit Ber gen op Zoom, twee uit Breda, eén uit Terneuzen en één uit Middelburg. Als voorlopig di recteur is aangetrokken drs. A. Korteland uit Rotterdam. Het kantoor van de PPM wordt ondergebracht bij de Kamer van Koophandel in Breda. De Kamers van Koop handel in Breda, Middelburg en Terneuzen hebben inmid dels hun medewerking aan de PPM toegezegd. Bedoeling van bestuur en directie van de PPM is van particulieren geld bijeen te krijgen en dat dan te stoppen in met name nieuwe bedrijf jes. Het achterliggende doel is volgens Verhage de bedrijvig heid in de regio te bevorderen. De jonge ondernemers krij gen van de PPM niet alleen geld, maar ook hulp aangebo den. „Om alle mogelijkheden goed uit te buiten stellen wij ons voor om de ondernemers een commissaris aan te bieden, die niet als pottenkijker, maar wel als vraagbaak en praat paal voor de ondernemer kan dienen", merkt Verhage in verband hiermee op. Volgens hem zijn er in Zee land en West-Brabant volop managers met grote kwalitei ten te vinden die vroegtijdig, vrijwillig of verplicht uit hun functies zijn gestapt. Zij zou den dan uitstekend het werk van zo'n commissaris kunnen doen. En dat niet voor veel geld, maar voor een schijntje. Gaat het ondanks die bege leiding mis met een bedrijf, dat via de PPM financieel wordt gesteund, dan betaalt het rijk mee aan de verliezen. Om de verliezen te beperken wordt bij het beoordelen van aanvragen terdege gelet op de levenskansen van een nieuw bedrijf. Dat beoordelen ge beurt door drie mensen uit de raad van commissarissen en de directeur. Hierbij legt.de PPM wat an dere normen aan dan een dj' rectie van een bank. „Wij W' ten op de kwaliteit van idee, de kwaliteit van een on dernemer. Wij nemen meert sico, maar durven daarcW ook iemand sneller de help®1 de hand te bieden", zegt dr> Korteland. Gaat het met nieuwe bedrijf goed, dan dat na een aantal jaren hetgf leende bedrag terugbetalen. Volgens Verhage moet PPM niet gezien worden een tweede Brabantse Off wikkelings Maatschap)" (BOM). Die heeft naar zi'; mening meer belangstelM voor grotere projecten, waf' bij het gaat om bedragen vaj minstens anderhalve ton. wij zijn ook bereikbaar V0» de uitvinder achterin schuur", zo geeft Kortela» het verschil aan. ,7 Van onze correspondent SLUIS - Een motie, op gebracht door de fractie D'66, om een waardering! sidie beschikbaar te st aan de milieu-organi Greenpeace haalde het g ren niet in de Sluise raad. Nu lozingsvergunm uitgegeven zijn voor 6i ton titaan-dioxide en 1 ton tricarbonaat-tenfenol km ten westen van de cherse kust, wilde D'66 dels een waarderingssut van 25 gulden per raa nogmaals een stukje bev zijn opwekken bij de b king. D'66 kreeg wel de I Oe Van o Staatssecretaris Plo bekend laten maken, ris tegemoet aan een i gevraagd nieuwe oest de Grevelingen. Ploeg is tot dit besluit men op grond van berekt gen van het Rijksinst voor Visserij Onderzoek Landbouw-Economisch tuut. Het laatste heeft va; steld dat een bedrijf lei vatbaar is als het per jaa half miljoen oesters kan ken. Bij een kweek van jaar heeft een oesterbt vijftien hectare nodig. Vol het visserij-instituut 1 een hectare kweekgrond middeld 100.000 oesters jaar od. Nieuwe kwekers die Grevelingen willen begi krijgen dan ook minsten; percelen van elk vijf ht toegewezen, mits zij aE voorwaarden voldoen. O acht aspirant-oesterkw behoefte hebben aan een lijkse produktie van een joen van deze schelpdiere Ploeg de dienst der Dome die de uitgifte van grc verzorgt, adviseren hui hectare zaaigrond in de Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - Piet Ani nis uit Hulst is dit jaar kampioen geworden bij hi korfcenturm Hulst. Het treffende kampioens werd vervlogen in de overnachtvluchten v Sint-Vincent, Dax, Bare- en Bergerac. 2. gebro Thijs, St.-Jansteen; 3. H. nacker, Hengstdijk; 4. All. paart, Kloosterzande; 5. J de Branden, Clinge; 6. L de Gucht, Hulst; 7. M. K Van onze corresponden SLUIS - Met nog één voor de boeg kan de Sc jjijkse trimformatie heel de zege in de Zeeuwseh-Vlaamse si tencompetitie niet meer gaan. F st ti, In de voorlaatste breidde het de voorsproni maar eens met een klei kilometer uit. Wielerto dat tien weken lang o tweede plaats stond, zaj Sas van Gent passeren. De belangstelling „s deze voorlaatste rit was want niet minder dan vet clubs met een totaal v; deelnemers, kwamen afs pelen. Volgende week w dag valt het doek over tweede uitgave met de sterrit in Oostburg, we °m acht uur in café Vi aan de Oostburgse Marl brijsuitreiking volgt. Uitslag: 1. Freev Schoondijke 1060 kilomei TC Sas van Gent 880; Breskens 650; 4. SV Graauw 570; 5. PZEM, neuzen 480 kilometer. Sta Freewheel 10.580; 2. TC van Gent 4790; 3. Wielert 4400; 4. TC Breskens 3810; Alrv,r 9^r»n

de Stem | 1985 | | pagina 12