nam fan ara Hel van een stroom en jezusdiep. Turnhout in de Kempen, de stad met de troeven PEN DAGJE UIT O DUIKEN NAAR KOPERSCHAT BIJ EEN KANAALEILAND RT ZEEUWS C. B. van de Berghe halve fondkampioen Midden-Z-Vlaanderen NA ZEELAND 3 skil leuzen mslag lieting DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1985 IBblIM VAN ZEELAND Jaarlijks sportweekend in Sluis markten Gerechtshof Natuur IIP (ikpN\ lllf Begijnhof Speelkaart Bier Zeehengelclub Sluiskil zondag 1 september raar leden een viswed- in de Westerschelde. Ge wordt van 15.15 tot 18.lg p het parkoers nabij de uzense watertoren en de rijd telt mee voor het impioenschap van ZCS. ssen - In het kader van lfabetiseringsproject in laalzone gaat woensdag ;ember weer een lees-, en rekencursus van Deze zijn bedoeld voor n die moeite hebben met schrijven en/of rekenen dt ook voor niet-Neder- aligen. Het lesmateriaal gepast aan volwassenen, rsusjaar wordt voor het alleen in groepen ge- De groepsgrootte be- maximaal uit acht cur- met twee begeleiders, nteel worden deze gege- Terneuzen en Sas van Als het noodzakelijk is r ook een cursus in Axel. ïadere inlichtingen kan irecht via telefoonnum- 150-94781. rond - Het COC' sch-Vlaanderen houdt j g 30 augustus een extra ond. Mede door de stij- belangstelling voor de: onden op de tweede en vrijdag van de maand et COC bij wijze van ex- nt ook op andere (de vrijdag van de maand) gen soosavonden beleg- >e avond begint om ne- ir in het pand Blokken Leden van de kaartver- g DVV speelden in café apen van Zeeland de ze- wedstrijd in dit seizoen, lend voor het clubkam- chap. Uitslag: 1. J. van 2. H. van de Voorde, 3. uw Gelderland, 4. D. eisen, 5. N. Knol. De is momenteel: 1. N. Knol nten, 2. M. de Vos 333, 3. nelink 331 punten. Uit- jokeren: 1. mevrouw rt, 2. mevrouw Pladdet, rffrouw Almekinders. Brakman - De West rs-Vlaamse zanger Piet ran treedt zaterdag- 7 september op te Eede legenheid van de na- ermis tijdens een ker- in een feesttent. Het int om 20.00 uur. RENHOEK - Concordia, mschieting, M. Verdonk 15 n mevrouw Verdonk-Van D jaar schutter, 60 schutters: eerste hoge en eerste zijvo- Verdonk, Concordia; twee- je vogel: J. Smallegange, ed; derde hoge vogel: W. de ADLM; tweede zij vogel: B. tmoes, Terneuzen; grootste (7): W. Voet, Soranus en L. ;e, Concordia. Wip 2: eerste •gelJ. van de Guchte, Spes tweede hoge vogelJ. ;ange, Zorgvlied; eerste zij- W. Voet, Soranus; tweede A. Rentmeester, Willem ;rde zij vogel: M. Verdonk, lia; grootste aantal (8): A. n, Vrije Schutters. NSTEEN - St.-Jan, staande 87 schutters: Wip 1: eerste >gel: L. Vermeulen, Nieuw- tweede hoge vogel: F. Her- Axel; eerste zij vogel: H. St.-Jansteen; tweede zij- V. de Mey, Elversele; derde J. Goossen, Kloosterzan- 'de zij vogel: E. Jonkheym, rzande. Wip 2: eerste hoge H. Merckx, St.-Jansteen; hoge vogel: J. Smet, Axel; ij vogel: J. de Letter; tweede E. Verschueren, beiden steen; derde zij vogel: A. de versele; vierde zij vogel: R en, St.-Jansteen. ORPE - Zaal M. de Cock, 30 •s: hoge vogel: Ch. Boeye, pe; eerste zij vogel: J. Suy, ht; tweede zij vogel: me- )e Mey, Zuiddorpe; groot tal (5): P. Samijn en R- Zuiddorpe en O. de Jae- tdorpe. duijn de loopbaan va» am. Onder de officii ars bevonden zich verde' >uw M. de Kroon, inspec- voor het basisonderwijs' >uw J. Horstra namen® .rsoneel en Jo de RÜ11, week nog directeur van jverheidsschool in Sas, per 1 september opge' door Piet Bertram zelf- Bertram bedankte g's' tdag de aanwezigen voor -enlange samenwerking anden van de Sasse bun der ontving hij ee" mate als afscheidsca' Het personeel bood zU" lende hoofd een tinnen spot aan. ïdaag, tussen 15.00 en lur, is er in de school een idsreceptie voor ouders iere belangstellenden rs e j ft T20 PAGINA ZEELAND 4 NEDERLANDSE bergers gaan een poging doen een lading ko per ter waarde van anderhalf a twee miljoen gulden te bergen. Het metaal bevindt zich in een wrak bij het Kanaaleiland Sark. De berging is een initiatief van een Franse firma, maar wordt uigevoerd door het Vlissingse bergingsbedrijf Van den Akker en het duikbedrijf Vriens te Ber gen op Zoom. Een Zeeuws-Bra bants bergingsteam op zoek naar een 'koperschat'. Het is zeer de vraag of de poging zal slagen gezien de omstandighe den ter plaatse. „Er staat een hel van een stroom en het is er jezusdiep", aldus directeur Wout Mange van Van den Ak ker. Door Paul de Schipper IN DE zomer van 1918 torpedeerde een Duitse U-boot het Franse stoom schip Jeanne-Marie (2971 brt). Het schip zonk onder de kust van Sark op een diepte van vijftig meter, Sark is een eiland in de buurt van het Engel se Guernsey. De Jeanne-Marie was met een lading koper en andere me talen onderweg van New York naar le Havre. In de zomer van 1931 deden Ita liaanse duikers een eerste poging om de lading koperen 'knuppels' van elk 150 kilo te bergen. Volgens de eiland bewoners slaagden de Italianen er in om 700 ton koper boven water te krijgen. Een van de twee ingezette bergingsvaartuigen raakte tijdens het werk verward in de eigen anker kabels, werd gegrepen door de sterke stroom, sloeg om en zonk. Volgens de Frans berger Francois Bernard moet er nog zo'n 700 ton ko per in het wrak zitten. Bernard is di recteur van Salvtec Offshore BV, ge vestigd in Den Haag. Hij bezit de vereiste bergingsvergunning. In juni van dit jaar probeerde Bernard met het bergingsvaartuig Tugro en zes duikers de resten van de Jeanne- Marie opnieuw te lokaliseren. Hij ondervond dat er weinig zegen op het wrak rust. Begin juli '85 ramde een Franse vissersboot de Tugro en zo kon Bernard weer opnieuw begin nen. Waarnemer Gefinancierd door ondermeer een Amsterdamse advokaat heeft hij dit keer twee Nederlandse bedrijven in de arm genomen. Het gespecialiseer de duikbedrijf Vriens levert een chef-duiker, die tevens als supervi sor van de bergingswerkzaamheden optreedt. Ook zorgt Vriens voor de 'observatie-bel'. Dat is een bemand onderwaterstation. Een waarnemer in deze bel kan, via een radio-ver- binding naar een werkvaartuig bo ven water, aanwijzigingen geven. Het drijvend materieel bestaat uit het bergingsvaartuig Onrust van van den Akker. Het schip is voorzien van een kraan met een grijper. De Onrust, staat onder commando van kapitein 'Bill'de Hondt, een man van wie Mange zegt: „Hij heeft alles al gevonden wat we wilden vinden". Initiatiefnemer Bernard zorgt zelf voor een ploeg van vier duikers. Zij moeten proberen het wrak te lokali seren. De duikers werken met pers lucht die via compressoren aan dek door slangen naar beneden wordt geperst. Een methode overigens die men bij Van den Akker nogal ris kant vindt gezien de diepte waarop gewerkt moet worden. „Wij zouden het met flessen doen", aldus Mange. Percentage Van den Akker en Vriens werken op procents-basis met als uitgangs punt 'nu cure, no pay'. Mange: „We Wout Mange: eerlijke bussiness krijgen een percentage van de op brengst. Vinden we niks, dan krijgen we niks, maar de eerste honderddui zend gulden die bovenkomt is voor Vriens en voor ons, vanwege de kos ten die we maken". Ter hoogte van het eiland Sark be staat een getij verschil van acht tot tien meter. Bij goed weer kunnen de duikers twee uur per dag werken, op de uren dat er de minste stroom is. Vanaf de Onrust laat men dan de ob servatie-bel zakken. De waarnemer dirigeert vervolgens de grijper op zijn plaats. Ligt er koper in het schip en kan de kraan met z'n grijper aan het werk, dan moeten de bergers re kening houden met een uitslag van zeker tien meter vanwege de 'helse' stroom. Mange: „Da's oppassen. Die vent in die bel moet er niet met z'n neus boven op zitten, want anders loopt ie kans een zwaai van die grij - per te krijgen. Nou kan die bel daar wel tegen, maar het is toch niet zo comfortabel als je er in zit. Het zicht onderwater is er gelukkig beter dan bij ons. Hier voor Walcheren heb je net een halve meter zicht, maar daar kun je wel zes of zeven meter kijken, dus we kunnen die kijkbel wel uit de buurt houden". Insider Hoe zeker is Mange dat er zich nog koper aan boord van de Jeanne-Ma rie bevindt? „Ja"", zegt hij „er moet 700 ton liggen, maar er is wat uitge haald door die Italianen. Ik hou er rekening mee dat dat meer is dan opgegeven". En dan, als insider in het bergersvak, glimlachend: „Kijk je zorgt voor je ploeg. Dat deed ik zelf vroeger ook toen ik nog dook. Dat liep nooit uit de hand. Nee, het is niet zoals tegenwoordig dat ze soms een half schip leegroven. Mensen die zoiets doen, gaan er bij ons op staan de voet uit. Nee, de afvalletjes hè, iemand die appelen vaart, die appe len eet. Dat is altijd al zo geweest. Dat bedoel ik als we over 700 ton praten". Op het gebied van 'schatzoeken' beschikt Mange over enige ervaring: „Ik heb indertijd op de Renate Leo nard gedoken. Die lag dwars van Te xel. D'r zou tien ton goud in zitten, Van onze correspondent SLUIS - Vrijdag 30 en zaterdag 31 augustus wordt door de Sluise Sportraad weer het jaar lijkse sportweekeinde voor de Sluise bevolking gehouden. De deelname aan dit weekeinde is gratis. Vrij dagavond om zeven uur is er een Wallenloop, geen wedstrijd. Gestart wordt vanaf De Stenen Beer richtng molen en verder over de wallen naar De Zuiddijk, langs camping De Meidoorn, over de kleine wallen naar het Walplein, waar de finish is. Zaterdag is er een fietstocht van ongeveer 20 kilometer in de omge ving van Sluis, waar jong en oud aan kunnen deel nemen. Gestart wordt om tien uur op het school plein aan de Klooster straat. Bij voldoende belang stelling wordt om 14.30 uur vanaf het zwembad een een-kilometer zwemwedstrijd gehouden voor zwemmers en zwemsters van alle leef tijden. Iedere deelnemer aan een onderdeel van het sportweekeinde ont vangt een herinnerings vaantje. AMSTERDAM - In Bintje 35/ 50mm werden 2 contracten ver handeld voor levering november tegen 112,00. De stemming was Kalm. In Bintje 50mm werden 4 contracten verhandeld voor leve- november bij een prijs van Jl9,70 tot ƒ19,90, alsmede 200 con- teacten voor levering april tegen J26,50 tot ƒ27,40. De stemming was voor november prijshoudend en voor april vast. TERNEUZEN - Per stuk: bloem kool A 101-297, A2 74-83, B 137 Komkommers 39-60, meloenen 184- aw. Per bos: selderij 13-25, peterse- "e 7-14, bospeen 49-70. Per kg: Meerlanders 8-25, andijvie 58-75, jroten 40-46, prinsessebonen 149- 219, savoyekool 76-86, rodekool 49- ™i spitskool 100-120, kassnijbonen masse 1 194, stoksnijbonen 189-281, hrom 130-150, waspeen 45, Deense wntekool 23-38, pruimen Belle de Lsuvain 100. Per bakje a 6 kg: to- idem vleestomaten A 480, B 430-500, BB 510. OP NAUWELIJKS acht kilometer van de Ne derlandse grens ligt de hoofdstad van de Ant werpse Kempen: Turn hout. Met zijn kasteel, musea, cultureel centrum, stads park, begijnhof en minia tuur spoorbaan, een ideale plaats om de dagtoeristen, ook buiten de vakantiepe riode, een aangename dag te bezorgen. Turnhout heeft alle troeven in handen, het is immers het wereldcentrum van de speelkaart. Turnhout ontstond rond het aloude kasteel van de hertogen van Brabant in de 12e eeuw. Dit gebouw doet nu dienst als gerechtshof. De stad kende eeuwen lang een reeks van tegenslagen en was vaak centrum van strijd en onrust. Brabantse om wenteling in 1789 en de Boe renkrijg in 1798. Napoleon zorgde voor de aanleg van de steenweg Antwerpen- Turnhout. De E3 ontsloot de stad volledig. Het oude cen trum van de lakenindustrie ontpopte zich tot winkel- en recreatiestad. Als u de E3 verlaat komt u langs een van de oudste dor pen in de Kempen: Vosse- laar. De plaats waar de chi- rurgijnen in de middeleeu wen bloedzuigers kweekten voor de aderlatingen en waar in 1905 een van de grootste urnenvelden van België is ontdekt. Enkele ex emplaren zijn meer dan 3000 jaar oud en bevinden zich in het Taxandria-museum. Door de werkelijk schitte rende natuur rijden we naar Turnhout. Op het Markt plein staat de St.-Pieters- kerk. Waar in de achtste eeuw een houten bidplaatsje stond, verscheen een ro- maanse kapel waaruit het huidige gebouw is ontstaan. Het interieur is interessant, vooral het prachtige kerkge- stoelte dat afkomstig is van de voormalige priorij van Corsendonk. Het voormalige kasteel van de hertogen van Brabant in Turnhout. Het uit de twaalfde eeuw stammende bouwwerk is nu in gebruik als gerechtshof. De foto had zevenhonderd jaar geleden gemaakt kunnen zijn. Het oude stadhuis is in 1961 vervangen door een se mi-modern gebouw. Het meubilair en de oude schil derijen vonden een plaatsje in een modern interieur. Turnhout bezit een mooi en stemmig begijnhof (open tussen 08.00 en 21.00 uur) dat opgericht is in de 13e eeuw. Honderden begijntjes heb ben hier gewoond. Thans woont er nog één en wordt het 'Hof' verder bewoond door bejaarden. Het blijft evenwel een oase van rust in de steeds rumoeriger wor dende binnenstad. Het be gijnhofmuseum toont alles wat in de loop van de tijden te maken had met het leven, de devotie en het werk van de begijntjes. Turnhout is nog drie an dere musea rijk. Het Ta xandria-museum bezit alle vondsten en merkwaardige relieken uit de Kempen en belangrijke collecties mun ten, porselein, kantwerk en beeldende kunst. De Wiele waal is een natuurhistorisch museum. Voor vogelliefheb bers een ornithologish uni cum. Het belangrijkste en meest originele is echter het Museum van de Speelkaart. In een 16e eeuws patriciërs huis krijgt u door middel van tentoongestelde oude machines voor de fabricage, tekeningen, lithografische stenen en talrijke verzame lingen kaarten, een over zicht van de meer dan 150 jaar oude speelkaartnijver heid. Ten zuiden van de stad ligt een 33 hectare groot do mein: het stadspark met sportcentrum, met uitge breide wandeldreven, een vogelvijver, hertenkamp, zwembad, sportvelden en een atletiekbaan. Verleden jaar is hier ook het mini- stoomtreinparkoers in ge bruik genomen. Temidden van de bossen (gemeente Oud-Turnhout) ligt de voormalige priorij Corsendonk. De priorij werd in de 18e eeuw opgeheven. Enkele van de 16e eeuwse gebouwen zijn prachtig ge restaureerd. In een van de kloosterzalen is het Albert van Dijckmuseum onderge bracht. Slechts in het week einde van 10.00 tot 16.00 uur geopend. Een plaatselijke brouwer heeft enkele jaren geleden een bier van hoge gisting ge brouwen naar oud recept en het onder de naam Corsen- donkbier op de markt ge bracht. Agnus en Pater (licht en donker bier) wor den met recht steeds meer gewaardeerd. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - C. B. van de Berghe uit Sas van Gent is zowel aangeduid als onaangeduid halve fondkampioen geworden in de kring Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen. - FOTO WILLEM MIERAS goud van het rijk. Het schip was ge torpedeerd in '44. Nou we hebben het wrak gevonden. Het lag precies op de plaats waar het moest liggen, alleen, d'r zat niks in, maar ja de marine had er ook al eens op gedoken. Eer lijke bussiness hoor, maar 't goud was er niet meer. Dat is met al die schatzoekerij op zee. D'r gaan zoveel verhalen, maar ik denk wel eens dat ze de staven goud er eerst op mikken om ze dan weer op te duiken". Van den Akker en Vriens blijven tot eind september aktief op de duiklokatie bij Sark. Is er dan geen resultaat geboekt dan houden ze er mee op. Niet alleen om dat de om standigheden snel slechter worden. „Nee", zegt Mange, „als we dan niks hebben wordt het ons te duur". De kansen taxerend schat hij twintig procent kans op succes te hebben: „Ik ben pessimistisch, maar dat ben ik altijd. Het is al moeilijk om die schuit te vinden. Als we 'm vinden is het de vraag of er koper is en als er koper is, dan moeten we het ook nog aan dek zien te krijgen". Het aangeduid is verder als volgt: 2. Th. van Zeele, Sas van Gent; 3. J. du Puy, Sluiskil; 4. C. de Poor ter, 5. J. Giele, beiden Axel; 6. combinatie Elegeert, 7. R. van de Berghe, beiden Sas van Gent; 8. R. de Schoolmeester, Terneuzen; 9. K. Verbunt, Axel; 10. P. Baecke, Westdorpe. Onaangeduid: 1. C.B. van de Berghe; 2. J. du Puy; 3. Th. van Zeele, 4. R. van de Berghe, 5. P. Baecke, 6. combinatie Elegeert, 7. J. Giele, 8. A. van de Berghe, Sluiskil; 9. A. Bouchaute, 10. ge broeders Visser, beiden Sluiskil. Beaumetz Volharding Westdorpe, 63 jon ge duiven, 1679,9 mpm: 1. C. van Acker, 2. Gijsel-Istas, 3 en 5. H. van de Veeke, 4. A. Rombout. Met 50 oude duiven, 1724,02 mpm: 1,3 en 5. A. Rombout, 2 en 4. H. van de Veeke. De Vrede Sas van Gent, 104 jonge duiven, 1679,36 mpm: 1 en 7. P. Koers, 2. C.B. van de Berghe, 3. R. Cappaert, 4 en 5. combinatie Ele geert, 6. H. Marquinie, 7. W. Win- ne, 9. Th. van Zeele, 10. R. Geer- naert. Met 59 oude duiven, 1697,21 mpm: 1 en 5. C.B. van de Berghe, 2. H. Marquinie, 3 en 4. A. Gerrit- se. De Eendracht Terneuzen, 241 duiven, 1715 mpm: 1. Joh. Zegers, 2 en 10. M. de Roo, 3. F. Temmer man, 4 en 7. G. van Houdt, 5. A. van Houdt, 6. D. de Smet, 8. J. Geelhoedt, 9. H. de Boevere en zoon. De Reisduif Sluiskil, 39 jonge duiven, 1663,37 mpm: 1. A. Bou- chaut en zoon, 2 en 3. Clerck- Dhaene, 4 en 5. Feber-Maas. Met 43 oude duiven, 1707,37 mpm; 1 en 2. A. Bouchaut en zoon, 3. Clerck- Dhaene, 4. J. Sijs, 5. R. de Guchte- neire. De Bonte Duif Aardenburg in sa menspel met De Grensvliegers Eede, 124 jonge duiven, 1740,5 mpm: 1 en 3. J. de Vreeze, 2. N. d'Hondt, 4. V. de Vreeze, 5. E. Rijckaert, 6 en 9. M. Verwulst, 7. A. Baerdemaker, 8. R. de Clerck, 10. J. Wieme. Met Moed Vooruit Boschkapelie, 136 duiven, 1695,21 mpm: 1 en 4. J. Stallaert, 2. J. Cappendijk, 3. Jos de Klerk, 5. D. Dobbelaar, 6. R. Herman, 7. A. Verbraeken, 8. W. Dobbelaar, 9. F. Dobbelaar, 10. A. Schuren en zoon. Herleving KI ooste rzande, 170 oude duiven, 1738 mpm: 1 en 10. L. de Waal en zoon, 2. A. Vercaute- ren, 3 en 8. C. Bisschop, 4. R. Ru ben, 5. A. Eijsackers, 6. A. Huls hout, 7. G. Pouwels, 9. R. Mahu. Met 90 jonge duiven, 1678 mpm: 1. A. Hulshout, 2. A. Colpaert, 3. J. Voet, 4. J. van Ekelen, 5. Rudy van Goethem. De Zwaluw St.-Jansteen, 110 dui ven, 1601,42 mpm: 1 en 10. E. van Goethem, 2. P. Rottier, 3 en 5. E. van Deursen, 4. R. Danckaert, 6. P. van Looij, 7. J. Verheijden, 8. G. Vlaminck, 9. J. Van Daele. De Reisduif G.raauw in samen spel met De Postduif Lamswaar- de, 136 jonge duiven, 1675,06 mpm: 1. R. Harms, 2. Alf. Maas, 3 en 8. G. Vioen, 4. gebroeders De Bac ker, 5. O. Kouijzer, 6. F. de Koster, 7. W. Volleman, 9. R. Heijens, 10. A. Wante. Met 31 oude duiven, 1561,26 mpm: 1 en 5. P. de Galuwé, 2. E. Verstraeten, 3. J. Bol en co, 4. G. Vioen. CC Zuid-Beveland 1011 oude dui ven, 1739,61 mpm: 1 en 4. H. van Noorden, Kruinngen; 2. J. van de Velde, 's-Heer Arendskerke; 3. De Keyzer en zoon, Hansweert; 5.C. Steenhard, Goes; 6 en 9. P. Rijk, 's-Heerenhoek; 7. G. Meuwesen, Goes; 8. Weststraete-Martens, Goes; 10. M. Blok, Kruiningen. De Reisduif Breskens, vanuit Compiègne, 118 jonge duiven, 1778,22 mpm: 1. J. Buize, 2,4 en 7. M. Quaars, 3. J. Reinhout, 5 en 9. J. Versprille, 6. H. Simpelaar, 8. mevrouw Simpelaar, 10. P. de Jonge. Blauwe Doffer Hansweert, van uit Beaumetz, 121 jonge duiven, 1688 mpm: 1,4 en 8. J. Zanstra, 2. De Keyzer en zoon, 3 en 5. A. de Leeuw, 6. F. Vette, 7. A. Bogers jr, 9. A. Eijke, 10. combinatie De Vis ser. Met 58 oude duiven, 1726 mpm: 1 en 4. De Keyzer en zoon, 2. F. Vette, 3 en 5. P. Ocké jr. GOES - Kerken - De derde Zeeuwse kerkendag vindt volgend jaar mei of juni plaats in Goes. Er worden dan niet alleen dis cussiegroepen gevormd, maar ook 'werk-tests' gehouden. Men overweegt tijdens de dag een Goese kerkenroute te houden. De Zeeuwse raad van kerken boog zich onlangs over defKiitzetting van vreemdelingen die al lang in Nederland verblijven en nie mand last bezorgen. Men concludeerde dat formeel recht daarbij niet altijd behoort te prevaleren boven bewogenheid voor de zwakkere. De raad koos deken J. Aarts tot voorzitter. Men over weegt de interkerkelijke werkgroep Vrouw en Geloof als ge woon onderdeel van de raad te accepteren. De raad gaat mee werken aan een studiedag over het thema 'hoe verder na het pausbezoek'. GOES - CNV - De regionale werkgroep ontwikkelingssamen werking van het CNV vergadert donderdag 5 september om 19.30 uur in het verenigingsgebouw De Schakel te Middelburg. Op de agenda staat onder meer een brief van Pax Christi inzake de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. GOES - Politiedwang - Het Zeeuws provinciebestuur heeft aan gekondigd politiedwang te gebruiken om reclameborden van motel Goes langs de rijksweg te verwijderen. Gedeputeerde Sta ten wijzen erop dat de borden zijn geplaatst zonder de benodig de ontheffing van de landschapsverordening. De directeur van motel Goes, A. van Es, is tegen de aanzegging in beroep gegaan. Op 3 september wordt hij door GS gehoord. GOES - Euthanasie - De levensbeschouwelijke organisaties voor maatschappelijk activieringswerk in Zeeland houden op vrijdag 11 oktober een themadag over 'Euthanasie in een pluri forme samenleving'. Dat gebeurt in de scholengemeenschap Groot Stelle aan de Bergweg in Goes. De themadag wordt geor ganiseerd in samenwerking met het maatschappelijk werk en de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid en is met name bedoeld voor artsen, pastores en humanistische raadslieden, be stuurders op het terrein van de provinciale, regionale en plaat selijke gezondheidszorg c.q. hulpverlening. Sprekers zijn prof. dr. H. Kuitert, prof. dr. C. Spreeuwenburg en mr. E. Sutorius. Er wordt in groepen gediscussieerd. De themadag wordt besloten met een forumbijeenkomst. HAAMSTEDE - Tankslag - De 'actie tankslag' in het waterwin gebied Nieuw-Haamstede, waarvoor het provinciebestuur 100.000 gulden beschikbaar stelde, heeft tot nu toe niet geleid tot een volledige verwijdering van ondeugdelijke olietanks. Daar om wordt een vervolg-actie gehouden. De provincie neemt de kosten voor de verwijdering van bovengrondse tanks geheel voor eigen rekening, de verwij deringskosten van ondergrondse tanks worden voor 75 procent door de provincie vergoed Het gaat om de verwijdering van in totaal zo'n 150 tanks. Gedepu teerde Staten hebben de eigenaars laten weten dat eventueel tot politiedwang kan worden overgegaan. MIDDELBURG - Afscheid - Maatschappelijk werker Wim Goedman, werkzaam bij het RIAGG-Zeeland, gaat op 29 augus tus met pensioen. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. Goedman heeft meer dan 18 jaar in Zeeland gewerkt als gespe cialiseerd psychiatrisch maatschappelijk werker. Door de jaren heen is hij betrokken geweest bij vele honderden relatieproble men die zich in Zeeuwse gezinnen hebben voorgedaan. De af scheidsbijeenkomst vindt plaats in het Middelburg RlAGG-ge- bouw. MIDDELBURG - Jeugdhulpverlening - De Provinciale Be- raadsgroep Jeugdhulpverlening praat op 3 september over de behoeften, wensen en tekortkomingen in de Zeeuwse jeugdhulp verlening. Dat gebeurt aan de hand van reacties die zijn binnen gekomen op een concept-notitie. Er blijkt vooral gebrek aan op vangmogelijkheden bij acute probleemgevallen met oudere kin deren. Aan de orde komen verder onder meer de plannen voor een fase-huis van de Veersesingel te Middelburg en plannen voor versterking van de jeugdhulpverlening op Schouwen-Dui- veland. MIDDELBURG - Nepal - De Vereniging Nederland-Nepal be legt dit jaar voor het eerst in Zeeland een 'panchayat'. Tijdens deze bijeenkomst op maandagavond 16 september in de Zeeuwse statenzaal houdt verenigingsvoorzitter J. Noordijk een lezing over Nepal. Verder wordt een klankbeeld vertoond over een tocht die Leo en Anneke Frenks maakten door Nepal. Aanvang 20 uur. Tevoren kan men een Nepal-tentoonstelling bekijken in de Wandelkerk. MIDDELBURG - Vrouwen - De Zeeuwse 'Vrouwen in de VVD' houden vrijdag 30 augustus een bijeenkomst. Het thema is: Wel ke problemen ontmoet een vrouw bij het opzetten van een be drijf. Een van de sprekers op deze avond is mr. F. de Grave, lid van de Tweede-Kamer voor de WD. De bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg begint om 20.00 uur.

de Stem | 1985 | | pagina 19