Braderie Axel kan niet meer stuk Muziek, dichters en schrijvers op Bergs Leesluisterfestival Admiraalzeilen en rondvaart tijdens havenfeesten in Paal HULST ONDERHANDELT MET RABO-BANK DE STEM DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1985 Beest politierapport GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE m DUYSE-MAHU KPJ wint touwtrekken Hengstdijk Rockband Phantom in Absdale Huiswerk Succesvolle optredens Hava Naguila in buitenland Plaatselijk nieuws Axel Heikant Hengstdijk Hulst Koewacht Noordstraat St.-Jansteen Vogelwaarde BBM VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 BERGEN OP ZOOM - De Bergse stichting Podiumcul tuur houdt zaterdag 14 sep tember opnieuw een leesluis terfestival. Op het inmiddels ver buiten Bergen op Zoom bekend geworden evenement zullen dichters en schrijvers uit Nederland en België voor dragen uit eigen werk. Htm optreden wordt afgewisseld met levende muziek, café Het Zwijnshoofd in de Moeregreb- straat de poort wijd opengezet voor de literaire/muzikale avond. Boudewijn Büch is aangetrokken als presentator. Tevens treedt Büch op het lee sluisterfestival in discussie met An Dekker van de femi nistische uitgeverij Sara in Amsterdam over vrouwenlite ratuur. Dit naar aanleiding van het binnenkort verschij nende vrouwenliteratuurtijd schrift van haar uitgeverij. De poëten en schrijvers die dit jaar het Bergse festival ko men opluisteren zijn: Heere Heeresma, René Stoute, Moni- ka van Paemel, Leonard No- lens -de laatste twee zijn zeer populair bij onze zuiderburen- en Bert Bevers -de meest be kende dichter uit Bergen op Zoom. De muzikale optredens wor den onder meer verzorgd door de vier man sterke Bergse for matie Isso Distant met kri- tisch-satirische teksten, bege leid door de door hen zelf zo genoemde 'Jazzwave', terwijl zangeres Vivian Cleiren korte performances geeft. Trouwe bezoekers van het leesluister festival kunnen opnieuw ge nieten van het duo Theo van der Hek, dat uitsluitend mu ziek van Nederlandse compo nisten ten gehore brengt. Twee jeugdige Bergenaren, Onno Witte en Tom Bouma, die samen Complex vormen, geven een staaltje van hun kunnen op slagwerk en bas weer. Het leesluisterfestival 1985 vindt op zaterdagavond 14 september in café Het Zwijns hoofd plaats, aanvang 20.00 uur. Scholieren krijgen op vertoon van een CJP-pas kor ting op de entreeprijs. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de WV. Van onze correspondent PAAL - Het komende week einde worden voor de ach- tiende keer in het kleine vis sersdorp Paal de Saeftinghe- of wel de havenfeesten ge houden. De organisatie is in handen van leden van de ac tieve watersportvereniging. Het ruimschoots gevulde feestprogramma speelt zich niet alleen af in een vijftig meter lange tent op het ha venterrein, maar ook gro tendeels rond de haven. De feesten beginnen vrijdag avond 31 augustus om acht uur met het optreden van Danny Christian en Mieke en hun orkest. Zaterdagmiddag worden de feesten voortgezet met touwtrekwedstrijden voor dames en heren, waarbij de Paalse kampioenen extra beloond worden. De fanfare Nooit Gedacht uit Graauw met drumband en majoret- ten verzorgt het muzikale gedeelte. Tevens zijn er die middag ballonvaarten, waarbij medereizigers bij terugkomst een brevet krij gen. Dan is er ook nog het admiraalzeilen, waaraan wordt deelgenomen door de platbodems, iemmerheng- sten, lemmeraken, hoogaar- sen, schouwen en grundels. 's Avonds is er in de feesttent het optreden van het dans en showorkest Regy Line. Zondagmorgen is er een openlucht misviering, waar bij pastoor Ruyloft uit Graauw de voorganger is. Het thema voor deze dienst luidt: Goed zeemanschap. Na de mis is er de boot- en ha venwijding. 's Middags zijn er demonstraties judo en de Amfirol, terwijl de harmonie St.-Bavo uit Wilrijk het mu zikale gedeelte verzorgt. Om vier uur komt de paraclub uit Turnnout aan bod. De parachutisten landen op het haventerrein. Daarna is er gelegenheid voor iedereen om gratis met de verschil lende jachten in de haven een rondvaart te maken in het Speelmansgat en de Schelde. En tenslotte treedt 's avonds het dans- en show orkest Regy Line op in de tent met de sluitingsfeesten van de Saeftinghe. Ter gelegenheid van de feesten zijn er drie speciale dranken gemaakt; te weten de Willem van Saeftinghe (blauw), het Scheldewater (groen) en de laatste nieuwe Nektar (geel). Verkoopkansen pand Seydlitz zijn gestegen Burgemeester Hack wordt in het zadel geholpen. Van een onzer verslaggevers AXEL - Het streekcentrum Axel heeft de afgelopen ja ren weinig geluk met de ope- ningsstuntjes van de brade rie. Liet vorig jaar Marco van Basten het op het laatste moment afweten en raakte diens 'stand in' Leo van Veen de weg kwijt, gisteren ging de openingsstunt bijna de mist in omdat de kameel, waarop burgemeester A. Hack een rondje zou rijden, pas anderhalf later dan was afgesproken in Axel aan kwam. Het ontmoedigde de orga nisatoren niet. Axel heeft wat veel zomerfeesten in de voorbije maanden gemist hebben: schitterend weer. Burgemeester Hack zei het al in zijn openingswoord: „Het kan nu niet meer stuk". Het deed de burgervader zichtbaar goed dat de lege plekken in het winkelbe stand van de Axelse Noord straat nagenoeg verdwenen waren. Hij zag dat als een bewijs van een goed vesti gingsbeleid van de gemeen te. Jacky Schoot, voorzitter van het streekcentrum, wees op de samenwerking tussen verschillende belanghebben de organisaties in Axel. „De ze bundeling van krachten "biedt naar onze mening per spectieven voor toekomstige activiteiten", aldus Schoot die vervolgens de ontwikke ling van Axel als woon- en winkelstad aanhaalde. „Als onze gemeentebe stuurders de slogan 'Axel uw woongemeente' voldoende aandacht blijven geven, kunnen wij de leuze 'Zonder een verre tocht in Axel ge kocht' blijvend inhoud geven voor onze plaatselij ke en re gionale consumenten". Het uitgebreid feestpro gramma werd gistermiddag voor café 't Amstelhoekje geopend met een play-back- show in de open lucht. Veel belangstellenden zagen de kleine Madonna de eerste prijs in de wacht slepen. Haar wat oudere concurren te werd door de jury, die be stond uit Frank Groothaert, Olaf de Bart en Victorien van Leeuwen, beloond met een tweede prijs. Wat teleurstellend vond het publiek de vijfde plaats van Lineke de Wolf, die een nagenoeg perfecte imitatie van Bette Middler ten beste gaf. Op de muziek van het nummer 'Beast of Burden' sloop, kroop, sprong en dans te Lineke als een bezeten en blijft daar stevig zitten Bette rond. „Ik heb haar de hoogste waardering gege ven", zei jurylid Frank Groothaert na afloop. „Ze ging echt als een beest te keer. Maar in de einduitslag kwam ze niet verder dan de vijfde plaats". Voor de braderieliefheb bers viel er gistermiddag nog veel meer te beleven. Onder meer het kinderpro gramma 'Achterwerk in de Kast' dat voor café De Pie per werd gebracht, een bal lonvaart, doorlopende mode- - FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER shows en optredens van het muziekkorps Thalia. Vandaag zijn er onder meer demonstraties oude ambachten, touwtrekwed strijden, klepperwedstrij- den, een rommelmarkt en diverse kermisattracties. voor zuidwest nederland Kantoren in Terneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (plv. chef), Emile Calon, bo Meertens, Cor de Boer uoto), Ton Koomen (sport). Hulst Frank Deij, Eugène verstraeten. Middelburg: Henk Postma. Goes: Aad van der Wouden. Advertentie-expl. inspecteur Zeeland: C. Me nu, privé 01150-95839. HULST - Op de Moerschans- straat vond een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. De bestuurders L. C. uit Hulst en P. van de B., eveneens uit Hulst, kwamen elkaar te gemoet gereden. C. lette even niet goed op met het gevolg dat beide auto's op elkaar bot sten. C. liep hierbij lichte ver wondingen op aan het hoofd. De materiële schade was aan zienlijk. HULST - Dinsdagavond is tussen 19.15 en 00.15 uur op de Sportlaan in Hulst de daar ge parkeerde auto van J. S. uit Hulst aangereden door een an dere auto. Bij terugkeer bij zijn auto bemerkte S. dat het rechter voorportier, het ach terportier en het achterspat bord beschadigd waren. De dader is na het gebeurde door gereden. KAPELLEBRUG - Bij de wo ning van de familie Windhey in de Brouwerijstraat is in de bodem naast een wilgenboom een pan gevonden die was ge vuld met mitrailleur- en licht- kogels. Al eerder werden hier granaten gevonden die door soldaten in oktober 1944 wer den achtergelaten. De rijkspo litie is op de hoogte gesteld van de munitievondst. SLUISKIL - Dinsdagnacht omstreeks half een werd een brandje ontdekt op een par- keerplaatsje aan de Vergaart- straat te Sluiskil. De brand weer van Sluiskil had het vuur spoedig bedwongen. Bij nader onderzoek bleek dat dinsdagmiddag de zoon van H. M. uit de Vergaartstraat was bezig geweest met het ver branden van enig afval, waar van een gedeelte is blijven smeulen en later weer vlam heeft gevat. De schade bleef beperkt. ST. JANSTEEN - Tussen 11 en 22 augustus is in de Brouwe rijstraat een sigarettenauto maat weggehaald. TERNEUZEN - Terneuzenaar K. G. deed gisteren bij de ge meentepolitie in zijn woon plaats aangifte van diefstal. Tussen dinsdagmorgen 08.00 uur en diezelfde avond 20.00 uur zijn uit zijn woning aan de Iepenlaan te Terneuzen ge luidsapparatuur en een klein geldbedrag gestolen. (ADVERTENTIE) DELFTS BLAUW Porc. fles MAKKUM Tichelaar WEDGWOOD - Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN Steenstraat 19- Hulst Telefoon 01140-14376-12068 Van een onzer verslaggevers HULST - De kansen dat de gemeente Hulst het duur aangekochte monumentale pand Seydlitz op de Markt ooit nog kwijt raakt zijn gestegen. Monumentenzorg heeft erin toegestemd dat in het pand, eens bestemd om er de gemeentesecretarie in onder te brengen, gebankierd mag worden. Er zijn inmiddels onderhan deling geopend tussen ge meente, Monumentenzorg en de RABO-bank die, nu Monu mentenzorg zich soepeler op stelt, interesse heeft getoond. De onderhandelingen zijn echter in een nog zo'n pril en teer stadium dat burgemeester F. Jacobs er gisteravond tij dens de gementeraadsverga- dering niet meer over wilde los laten. De zaak werd aange roerd door J. van Dorrselaer (Clinge Belangen) en door B. Martens (PvdA), die gister avond geen enkel agendapunt onbesproken liet. Het zou hem zeer plezieren als de gemeente er in slaagde 'de miskoop van Van een onzer verslaggevers HENGSTDIJK - Het eerste team van de Katholieke Plat telandsjongeren uit Klooster- zande heeft maandagavond laat de touwtrekwedstrijden in de feesttent in Hengstdijk op zijn naam geschreven. Onder grote belangstelling, ruim zeshonderd toeschou wers, wisten De Plattelands jongeren in de eindstrijd het gerenommeerde team van Walhout de Visser uit Heikant achter zich te houden. De derde plaats werd op geëist door De Vier Jaargetij den uit Lamswaarde, vierde werd De Nozems uit Klooster- zande, vijfde Het Karrewiel uit Vogelwaarde. Er deden in totaal 18 ploegen mee. Met het touwtrekspektakel, dat uitliep tot in de kleine uurijes, werd de kermis in Hengstdijk afge sloten. Van onze correspondent ABSDALE - In het kader van het buurtfeest te Absdale treedt morgenavond om acht uur in de Rolo-stallen de Hul- sterse Phantom-band op. Het repertoire van de nu on geveer vijf jaar geleden opge richte band, bestaat hoofdza kelijk uit symfonische hard- rock-muziek. De band treedt voornamelijk in Zeeuwsch- Vlaanderen op en meestal met succes. De band wordt gevormd door Ferdy Fassaert (drums), Kees Tolhoek (zang), Eddy Munnen en Jan Broere (gi taar-zang) en Paul Beket (bas). De lichteffecten worden verzorgd door Germaine Bols. In het voorsprogramma is de band Vampire uit Hulst te beluisteren. Een vijfmansfor matie die eveneens hardrock- muziek speelt. Zondag 1 september tijdens de te houden kleinveemarkt in de Rolo-stallen is het duo Ru dy en Chantal de Bakker te zien en te horen. de eeuw', zoals Martens het pand omschreef, kwijt te ra ken. De commissie sociale zaken die de PvdA wilde instellen om haar nota Gemeentelijk Inkomensbeleid, met daarin veertig aanbevelingen om de minima te ontzien, nog eens uit te diepen komt er niet. Met ruime meerderheid keurde de gemeenteraad het college voorstel de nota voor kennis geving aan te nemen goed. Martens probeerde tever geefs het instellen van een dergelijke commissie in stem ming te brengen. Burgemees ter F. Jacobs wreef hem de ge meentewet onder neus waarin duidelijk staat dat het instel len van adviescommissies uit sluitend het recht van het col lege is. Waar Martens de nodige lof kreeg voor het vele werk dat hij in de nota had gestoken bleef waardering voor de in houdelijke kant van de nota achterwege. „Niets nieuws on der de zon", zo bagatelliseerde CDA'er Blommaert het huis werk van de PvdA. Daarmee bleek hij de gevoelens van de raad te vertolken. Bij de stem ming kreeg Martens enkel steun van Van Dorsselaer. Het werk van de PvdA is overigens niet helemaal voor niets geweest. De nota heeft volgens het college nog eens zichtbaar gemaakt wat er al allemaal op het terrein van de laagste inkomens geschied. Wethouder De Rechter: „We hebben in principe ook hele maal geen moeite met de uit- ganspunten, maar wat moge lijk is doen wij al". Van een onzer verslaggevers VOGELWAARDE - De volksdansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde heeft enkele succesvolle optredens in het buiten land achter de rug. De demonstratiegroep trad op in het Zwarte Woud in de Duitse plaats Singen waar op uitnodiging van het stadsbestuur de jaar lijkse Zomerfeesten wer den opgefleurd. De groep uit Vogel waarde was als enige Ne derlandse groep aanwe zig en oogstte veel bijval met de opvoering van een vijfentwintigtal oud- Hollandse dansen. Na Singen reisde de groep door naar Zurich waar werd deelgenomen aan een kunstmanifesta tie in het stadspark. Ver volgens was Hava Nagui la present bij een groots opgezet folklorefestival in Parijs, waar ze alweer de enige Nederlandse groep was. Het jaar voor de volks dansgroep werd vorige week, nat, afgesloten in het Duitse Ubach-Palen- berg, waar in de stro mende regen aan een folkloristische optocht werd meegedaan. Hava Naguila ging daar met drie afdelingen, de tie nergroep, de senioren- groep en de demonstra tiegroep, naar toe. Hengelen - De jeugdcommis sie van de hengelaarsvereni ging GOA (Geduld Overwint Alles) houdt vrijdag 30 augus tus voor de jeugdleden van de vereniging een hengelwed- strijd. Het is de derde en te vens laatste wedstrijd die in dit jaar meetelt voor het club kampioenschap. Gevist wordt op de kleine kreek van 18.30 tot 20.00 uur. Na afloop worden de kampioentjes in beide catego rieën (8-11 en 12-14 jaar) ge huldigd. Collecte - Leden van de mu ziekvereniging Heikant ver zorgen deze week de collecte ten bate van de kankerbestrij ding van het Koningin Wilhel- minafonds. Ze halen de zakjes op die eerder huis-aan-huis werden verspreid. Hengelen - De hengelsport vereniging De Vogel houdt zondag 1 september de vierde en laatste wedstrijd in het vis water De Vogel. Er wordt ge vist van 14.00 tot 17.00 uur in het zuidelijk gedeelte van De Vogel in de weilanden van landbouwer De Koek. In schrijving en prijsuitreiking zijn in café P. de Waal. Schaken - De schaakvereni ging Hulst start vrijdag 30 augustus met het nieuwe schaakseizoen. Belangstellen den zijn welkom vanaf 20.00 uur in De Stadsherberg. De jeugd kan er al vanaf 19.00 uur terecht. De contributie be draagt voor senioren ƒ75,-, voor jeugdleden tot en met 12 jaar ƒ25,- (met ZSB-afdracht 35,-) en van 13 tot en met 17 jaar 45,-. KVG - Het Katholiek Vrou wen Gilde start maandag 9 september het nieuwe seizoen. Om 19.00 uur wordt in Den Dullaert door pater A. Ver- heyden een eucharistieviering opgedragen tot intentie van alle leden en overleden leden. Voor de muzikale omlijsting zorgt het koor van De Blaau- we Hoeve. Na de mis worden de jaarverslagen voorgelezen en volgen bestuursverkiezin gen. Om 20.45 uur volgt een optreden van de Zeeuws- Vlaamse troubadour Piet Brakman. Collecte - De kankercollecte in Koewacht, die deze week is begonnen, loopt tot en met 7 september. Gaaibollen - In zaal R. de Jon ge werd een gaaibolling ge houden waaraan 32 personen deelnamen. Uitslag: hoge vo gel: H. van Rijt, Kloosterzan- de; linker zijvogel: A. de Rijk, Walsoorden; rechter zijvogel: mevrouw De Koning; grootste aantal (6): E. Picavet, beiden Kloosterzande. Kaarting - In zaal R. de Jonge werd een kaarting gehouden waaraan 78 personen deelna men. Uitslag: 1. R. Rombout, 2. J. Kouyzer, 3. mevrouw De Waal-Baart, 4. mevrouw De Waal-Picavet, 5. H. Jonkheym. Kampioenschap - Het kam pioenschap van de schutters vereniging St.-Jan op de staande wip nadert het einde. Donderdag 29 augustus wordt de laatste schieting gehouden. De stand is: 1. E. Savooy 40 punten; 2. E. van Hove 33, 3. J. de Letter 32, 4. E. Verschueren 31, 5. E. Segers 28 punten. Bij de beginnende schuters gaat E. Segers aan de leiding vóór R. Gijsel en W. Peersman. Bij de dames staat mevrouw Savooy bovenaan met 14 punten. Gaaibollen - De wedstrijden voor blinden en slechtzienden in gaaibollen en gardiroll- baan, die op initiatief van de Blindenbond in café De Kroon werden gehouden, trokken 24 deelnemers. Uitslagen: Da mes: 1. mevrouw Kurvers, 2. mevrouw Du Musck, 3. me vrouw Frijman, 4. mevrouw Dronkelaar. Heren: 1. L. de Windt, 2. R. Buys, 3. A. de Vliegher, 4. M. de Mey. Touwtrekken - Bijna aan het eind van het lange touwtrek seizoen zal op vrijdag 6 sep tember in Vogelwaarde nog eens gekeken worden wie van alle touwtrekploegen de lang ste adem heeft. In een grote feesttent zullen de grote ploe gen van afgelopen seizoen, zo als Walhout-De Visser en Cambrinus, nog eens eikaars krachten kunnen testen. Alle grote ploegen hebben reeds toegezegd naar Vogelwaarde te komen. Inschrijvingen staan ook open voor dames- ploegen. Voor opgave kan men terecht bij R. de Kort, tel. 01147-1828.

de Stem | 1985 | | pagina 15