Kinderen maken polis duur IKV: HET BLIJFT NEETEGEN KRUISRAKETTEN TIEN KILOMETER SPITFIRES Ruding: overheidsfinanciën rond 1990 gesaneerd I iezelUd DE Stem commenta ar Minister betreurt afwijzing bezoek aan Nelson Mandela Sancties onontkoombaar Politie Rotterdam niet meer massaal bij voetbal WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1985 BIOSI BINNENLAND en Voorhoeve akkoord over artikel dioxines in moedermelk Geen sancties tegen Indonesië na bevestiging van executies Kabinet heeft Zeeland geen werk te bieden CDA'er Buikema verlaat Kamer BINNENLAND kort Zestien jaar cel geëist voor executie getuige Terletdrama Vrij Nederland OVERGANG ZIEKENFONDS-PARTICULIER T28 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Minister Ruding (Financiën) verwacht dat de overheidsuitgaven rond 1990 zullen zijn gesaneerd. Maar dan moet het huidige beleid worden voortgezet, al hoeven de ombuigingen mis schien niet zo draconisch te zijn als de afgelopen vier jaar het geval is geweest. Aldus de bewindsman in Den Haag, waar hij het con gres van de Vereniging Neder land in den vreemde toesprak. Deze vereniging behartigt de belangen van de ongeveer 600.000 Nederlanders buiten Nederland. Ruding noemde eerder dit jaar op een NCW-bijeenkomst een ombuigingsbedrag voor de komende kabinetsperiode van 24 miljard gulden noodzake lijk. Ter illustratie: CDA, VVD en PvdA gaan in hun concept verkiezingsprogramma's uit van respectievelijk 11, 18 a 20 en 7,5 miljard gulden aan nog noodzakelijke ombuigingen. Ruding schatte dat nog eens vier jaar nodig zijn om de overheidsfinanciën op een aanvaardbaar niveau te bren- Over bezoeken aan andere verzets- en kerkelijke leiders en vertegenwoordigers van vakbonden en werkgevers is tussen Luxemburg, huidig EG-voorzitter, en Pretoria nog steeds overleg. Het gesprek met deze maat schappelijke groeperingen en de oriëntatie in het algemeen op de situatie in Zuid Afrika zijn twee van de in totaal zes doelen die Van den Broek, Poos (Luxemburg) en An- dreotti (Italië) zich hebben ge steld. Zij rekenen daar verder toe het persoonlijk en direct overbrengen van de ernstige ongerustheid van de 'Tien', het herinneren aan eerdere EG- verklaringen waarin de apart heid wordt veroordeeld, het vragen van een nadere toe lichting op de rede van Botha en het opwekken van begrip bij zijn regering voor de nood zaak van een dialoog met re presentatieve leiders van het zwarte verzet. Gegeven deze achtergrond, aldus Van den Broek, zou de missie van wat inmiddels de 'troika' heet, ook door Pretoria niet als apart- gen, omdat in drie jaar niet goed te maken is wat in tien jaar is verziekt. De minister gaf aan dat de rijksuitgaven op zich niet het hoofdprobleem zijn. Dat zijn de overdrachtsuitgaven en de kosten van de gezondheids zorg, zo zei hij. De overdracht suitgaven (hij noemde als heid-bevestigend kunnen worden uitgelegd. Wallage zei na het betoog van Van den Broek nog steeds niet helemaal gerust te zijn op het effect van de reis, die vol gens hem licht het risiko geeft als bemoedigend op het regime en ontmoedigend op het verzet te werken. Zijn collega Meijer (PvdA) vroeg Van den Broek in elk geval snel verslag uit te brengen, zodat de Kamer nog voor prinsjesdag kan debatte ren over aanvullende stappen. Scholten vroeg zich af, nu in een gesprek tussen kerkleiders en de Zuidafrikaanse staats president al is komen vast te staan dat perspectief op ge weldloze veranderingen ont breekt, niet meteen een sanc tiebeleid wordt gevoerd en waarin, zolang dat niet ge beurt, de Europese aanpak zich eigenlijk nog onder scheidt van de Amerikaanse politiek van 'constructieve be trokkenheid'. Over de oproep van president Nyerere aan de EG ook de frontlij nstaten te bezoeken zei Van den Broek, dat gepoogd wordt 'dit in de overbelaste agenda's in te pas sen'. voorbeelden de huursubsidie en de studiekosten) zijn vol gens hem gezwellen gebleken, die al maar konden door groeien. Maar ook de onderne mingen kregen er van langs, die ondanks miljardensteun door wanbeleid ten onder zijn gegaan. Ruding toonde zich verre AMSTERDAM (ANP) - Het weekblad Vrij Nederland en het VVD-Tweede Kamerlid J.J.C. Voorhoeve hebben over eenstemming bereikt over een artikel dat het blad deze week publiceert over de rol van de politicus bij de opvang van Afghaanse oorlogsslachtof fers. Volgens hoofredacteur R. Ferdinandusse ging Voorhoe ve akkoord met het artikel na dat enkele passages in onder ling overleg waren geschrapt. De weggestreepte stukken hebben volgens de auteur, F. Salverda, echter geen afbreuk gedaan aan de inhoud van het verhaal. Het VVD-kamerlid pro beerde maandag door middel van een kort geding de uitgave van het verhaal dat de VN- journalist daarover zou schrij ven te voorkomen. Hij vreesde dat het verhaal schadelijke gevolgen zou hebben voor het Afghaanse kind dat hij vorig jaar adopteerde. van trots op het feit dat 70 pro cent van wat in Nederland wordt verdiend, via de over heid opnieuw wordt uitgege ven. Nederland laat alleen Zweden achter zich. De minis ter zei liever een middenmoot- positie in te nemen; het beleid blijft daar op gericht. Critici van het bezuini gingsbeleid hield hij voor dat ondanks de maatregelen de investeringen en de consump tie in Nederland stijgen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een com missie van de Gezond heidsraad wil dat er beter onderzoek komt naar het voorkomen van dioxines in moedermelk. Dat staat in een advies aan de be windslieden van WVC. Verontreiniging met dioxines is met die door pcb's de duidelijkste be dreiging van de kwaliteit van moedermelk. In ons land zijn hierover geen cij fers voorhanden. Wel is een eerste onderzoek opge zet. De verontreiniging met pbc's blijkt tien keer min der dan gevaarlijk wordt geacht. Pcb's zijn chemi sche verbindingen die door industrieel gebruik in het milieu komen. Zij verdwij nen daaruit nauwelijks omdat ze maar moeilijk worden afgebroken. Nu de aangetroffen hoeveelheden zo klein zijn, ziet de com missie geen reden om het gebruik van moedermelk te beperken. DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse regering ziet geen aanleiding tot strafmaatrege len tegen Indonesië nadat vanuit Jakarta de officiële be vestiging is gekomen dat de drie terdoodverdoordeelde ex- vakbondsleiders inderdaad zijn geëxecuteerd. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft meteen de Indonesische am bassadeur in ons land ontbo den en hem zijn bezorgdheid en teleurstelling over de gang van zaken kenbaar gemaakt, zo heeft hij de Tweede Kamer laten weten. Tegenover de Indonesische ambassadeur heeft de minis ter duidelijk gemaakt dat het Nederland niet zozeer gaat om een protest tegen de rechtsple ging in Indonesië als zodanig maar dat de bezorgdheid zich juist richt op het niet honore ren van het Nederlandse appèl op strikt humanitaire gron den, aldus Van den Broek. CDA en VVD steunen het regeringsbeleid ten aanzien van het niet nemen van straf maatregelen. De oppositie is ronduit verbijsterd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De regering be seft terdege dat het samenval len van de opheffing van de Deltadienst van Rijkswater staat en de reorganisatie van een flink aantal andere (se- mi)-overheidsinstanties voor de werkgelegenheidssituatie in provincie Zeeland extra na delig uitpakt. Het kabinet heeft Zeeland echter niets te bieden om deze gevolgen mede op te vangen. Dat verklaarde minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) gisteren in alle dui delijkheid in de Kamercom missie. Zeeland, zo zei ze haar partijgenoot Te Veldhuis na, zal het zelf moeten rooien door de nieuwe mogelijkheden uit te buiten die bijvoorbeeld de Oosterscheldewerken op re creatief terrein hebben ge schapen. De lopende opheffing van de Deltadienst ondervindt bij de betrokkenen weinig weer stand, meldde de minister. Nog geen 50 van de 1650 ambtena ren hadden bezwaren inge diend tegen de persoonlijke gevolgen van de opheffing. De minister kon de ambtenaren die bij een andere overheids dienst worden geplaatst, ge ruststellen dat zij bij eventue le volgende reorganisaties niet als laatstgekomene het eerste weer op straat zouden worden gezet. Geruchten dat het beheer en het onderhoud van de Ooster scheldewerken zouden worden geprivatiseerd, zei Smit-Kroes met klem te willen ontzenu wen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Wegens per soonlijke omstandigheden heeft het CDA-Kamerlid mr. J. Buikema uit Hengelo (O) als lid van de Tweede Kamer be dankt. Het afscheid van Buikema heeft niets van doen met poli tieke overwegingen. Hij is ge noopt het Kamerlidmaatschap neer te leggen vanwege ernsti ge ziekte van zijn echtgenote. Mr. Buikema zal vermoede lijk opgevolgd worden door P. J. Biesheuvel, voorzitter van het CDA in Den Haag. "K J i/ <*F 15 Uitkijken mensen. September ligt op de loer. De R komt in de maand. De R van Ruding. Op de derde dinsdag van die maand wordt de begroting ge presenteerd. Minister Ruding heeft gezegd dat hij met krachtige hand blijft bezuini gen. De begroting wordt steeds kleiner. Tot 1990 blijft Ruding snijden. Zolang hij in Den Haag het Grote Mes mag hanteren na tuurlijk. Pas dan is het land weer gezond. Dan zijn we weer allemaal gelukkig. 'Het messcherpe optreden van opper-kapper Ruding mag een voorbeeld zijn voor de Neder landse haarsnijders, die al ja ren hun uiterste best doen om te bewijzen dat ze heus wel een knip voor de neus waard zijn. Gewoon doorknippen tot 1990. Maar ja, geen haar op hun hoofd die daar aan denkt. Ze werken met vaardige vin gers aan hun image. Maar er zitten zoveel dode puntjes aan dat de gehoopte groei maar niet wil komen. Als u vindt dat de kapper een beetje merkwaardig om u heel drentelt, dan moet u bedenken dat hij vaktechnisch op zijn te nen loopt. Tenminste dat zegt deAnko, de kappersbond. Wachten moeten we tot 1990. Dan is het hakken en snijden voorbij. Misschien is lang haar dan weer mode en sieren volle krullen het stralende gezicht van Ruding. MERIJN Marokkaanse broers HET ziet er naar uit dat twee Marokkaanse broers in Eind hoven hun technische studie daar kunnen afmaken. De twee liepen kans het land uit gezet te worden nadat zij uit Marokko in Nederland waren teruggekeerd. Staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) heeft de bereidheid uitgespro ken 'welwillend te bezien of er mogelijkheden zijn betrokke nen in de gelegenheid te stel len hun opleiding hier te lande te voltooien.' Motorolie MOTOROLIE kunnen auto mobilisten maar beter niet bij de pomp kopen. Die is daar twee tot drie keer zo duur als in de winkel, vindt Konsu- menten Kontakt. Volgens de organisatie zit er tussen alle merken motorolie nauwelijks verschil in kwaliteit. Als de automobilist maar let op de geschiktheid van de soort olie voor zijn auto (viscositeit of API-aanduiding), kan hij het beste de goedkoopste olie ge bruiken die hij krijgen kan, aldus KK. Wat betreft zuini ger rijden maakt het allemaal geen verschil. Ziekte van Weil SLOOTWATER in Rijsoord (gem. Ridderkerk) is besmet met de veroorzaker van de ziekte van Weil. Deze infectie ziekte heeft reeds twee slacht offers gemaakt, van wie één, een 63-jarige inwoner, inmid dels is overleden. De ziekte wordt verspreid via de urine van ratten. Voor zover bekend is het jaren geleden, dat er in Nederland iemand aan is overleden. Laatste slag om volksgunst Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De laatste slag om de volks gunst voor of tegen de plaatsing van 48 kruis raketten in Woensdrecht is gisteren in Den Haag door de onderscheidene vredesbewegin gen ingezet. Zoals bekend is 1 november de beslissende datum voor de definitieve regeringsbeslissing. Het Interkerkelijk Vredes beraad (IKV) bracht gister morgen in het Haagse Nieuwspoort naast allerlei an dere acties omtrent de jaar lijkse Vredesweek het komen de Volkspetitionnement tegen de kruisraketten onder de aandacht. In precies dezelfde Haagse ruimte bezwoer ex- premier Piet de Jong namens een dertigtal organisaties 's ARNHEM (ANP) - De procu reur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem, mr. C. Bleiehrodt, heeft wegens moord zestien jaar cel geëist tegen de 20-jarige A.K. (Ka- raer) uit Arnhem. De man wordt ervan ver dacht dat hij in juni vorig jaar "op het Arnhemse zweefvlieg- centrum .Terjët.de, 18-jarige Desiree Westerdijk heeft ver moord, nadat een medeplichti ge van K. haar 41-jarige half broer A. Westerdijk en diens 40-jarige vrouw had doodge schoten. Volgens de procureur werd Desiree Westerdijk met drie pistoolschoten geëxecu teerd, omdat K. bang was dat zij hem als getuige van het drama later als een van de da ders zou kunnen aanwijzen. De eis tegen K. was conform het vonnis van de Arnhemse rechtbank, die hem in januari van dit jaar eveneens tot zes tien jaar cel veroordeelde. K. drong daags na Pinksteren vo rig jaar met twee medeplichti gen de stacaravan van het echtpaar op het vliegveld bin nen. Bedoeling was om Wes terdijk te beroven van de weekeinde-opbrengst van zijn restaurant. Het echtpaar verzette zich tegen de indringers en in de schermutseling die volgde schoot de 24-jarige A.M. Wes terdijk en zijn vrouw dood. Hij schoot bovendien op de door het lawaai gealarmeerde Desiree, die zwaargewond raakte. De drie daders vluchtten ne het doodschieten van het echt paar Westerdijk en het neer schieten van Desiree in paniek de stacaravan uit. K. bedacht zich echter, vroeg het wapen van zijn mededaders en ging terug naar binnen. Kort daar na hoorden die mededaders naar hun zeggen drie schoten, waarop K. weer naar buiten kwam en met hen de benen nam. middags het Nederlandse volk via de verzamelde pers toch het heilloze van dat petition nement te onderkennen. IKV-voorzitter dr. Jan van Putten noemde het volkspeti tionnement een van de laatste wettige middelen van de te genstanders om te trachten de kruisraketten buiten de deur te houden. Hij vond het zeer bedenkelijk dat IKV-tegen- standers zoals het ICTO het petitionnement afschilderen als ondermijning van de par lementaire democratie terwijl het een recht is dat nota bene in de Grondwet is vastgelegd. Maar nog veel bedenkelijker is het dat de regeringspartijen CDA en VVD zich steeds ster ker bij deze valse beschuldi ging aansluiten. De IKV-voorzitter ver klaarde dat CDA en VVD heb ben laten weten dat de kruis raketten er i» Woensdrecht komen, ongeacht welke grote meerderheid van het Neder landse volk zich ook door mid del van het petitionnement of zelfs de Kamerverkiezingen van volgend jaar zich ertegen zou verzetten. Deze en andere ervaringen hebben er inmid dels toe geleid dat het IKV-be- stuur onder de noemer ""de maat raakt vol' egn Jupda- mentele bezinning in eigen kring op gang aan het brengen is welke middelen en metho den van actievoeren in de toe komst gehanteerd kunnen c.q. mogen worden. „We zijn be slist nog niet zover dat onwet tige actiemiddelen aan het ontwerpen zijn. Maar wel rijst de vraag hoe lang wij nog de weg van de parlementaire de mocratie kunnen blijven be wandelen als alle wettige ac ties aan de laars worden ge lapt", aldus Van Putten. IKV-secretaris Mient Jan Faber wilde zich niet wagen aan de vraag bij welk aantal handtekeningen zijn organi satie het petitionnement als een succes beschouwt. Ex-pre mier De Jong van de Stichting Vredes Politiek had daar 's middags helemaal geen moeite mee. Vijf Of zes miljoen handtekeningen houden mij niet uit de slaap", zei hij, want voor dat aantel kan en mag aan de plaatsing van de kruis raketten niet worden getornd. Namens het dertigtal or- gansiaties voor plaatsing van kruisraketten werd gisteren een petitie aangeboden aan minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken en aan enkele Kamercommissies. Volgens voorzitter De Savor- nin Lobman van het Her vormd Beraad Vredesvraag stukken staat zeker de helft van het Nederlandse volk ach ter de komst van de raketten. Alleen tweezijdige, controleer bare stappen zijn een echte bijdrage aan vrede en veilig heid. ZEER terughoudend. Zo valt de reactie te typeren van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) op de hernieuwde aan drang gisteren vanuit vakbeweging en Kamer voor grotere eco nomische druk op het apartheidsbewind in Zuid Afrika. Het is be- grijpelijk dat Van den Broek, aan de vooravond van een veelbe sproken bezoek samen met twee collega's aan Pretoria, de machthebbers daar niet bij voorbaat verder van zich wil ver vreemden. Deze reis, die hij In de eerste plaats als EQ-mihister maakt, geeft hem daarvoor ook niet de ruimte. Binnen de EG wordt aller minst eensgezind gedacht over het positieve effect van sancties, die niet alleen wit en zwart In Zuid en heel zuidelijk Afrika treffen, maar ook de omvangrijke economische belangen van met name de Bondsrepubliek en het Verenigd Koninkrijk. Sancties zouden, legen deze dubbele achtergrond, de belangen van de internatio nale strijd tegen de apartheid inderdaad niet dienen, althans op au moment niet. Als evenwel de ministeriële troika volgende week met lege han den terugkeert - dat staat nu al vrijwel vast - en ook het Europe se beraad op 10 september niet tot een hardere EG-opstelling le|dt, staat Nederland geen andere weg open dan stapsgewijze, maar uiteindelijk vergaande eenzijdige maatregelen. Premier Lubbers heeft daarop enkele weken geleden al gezinspeeld, maar Van den Broek liet gisteren duidelijk doorschemeren dat hij zover nog niet is. Hij neemt daarmee wel een heel zware verant woordelijkheid op zich, omdat zelden duidelijker dan juist de af gelopen maanden kan blijken, dat uitstel extra slachtoffers onder e zwarte Zuidafrikaanse bevolking tot gevolg heeft. Vervolg van pagina 1 Tijdens het debatje, dat Scholten (ex-CDA) en Wallage (PvdA) voornamelijk hadden aangevraagd om Van den Broek te laten uitleggen hoe te voorkomen is dat de missie van hem en twee EG-collega's zal worden uitgelegd als steun aan Pretoria, zei de minister ernstig te betreuren dat de Zuidafrikaanse autoriteiten niet willen toestemmen in een bezoek aan Nelson Mandela. Een lint van tien kilometer Spitfires zal zondag op de Noordlimburgse wegen te zien zijn. Een lint, dat richting Arcen gaat, waar de sportwagens - zo'n 500 - in stilstand te zien zullen zijn als de eigenaren op de onderdelenmarkt rondlopen. Gereden wordt er ook, tijdens een rijtest en en kele wedstrijden. - fotoanp OnHprznpk naar DEN HAAG Voor 800.000 nu nog vrij willig bij het ziekenfonds verzekerden staan grote veranderingen op til. Hoe de overgang naar particuliere verzekeraars per geval gaat uitpakken, is nog ondui delijk. De uitkomst hangt grotendeels af van de samenstelling van het huishouden. Gezinnen met kinderen die nu nog vrij willig bij een ziekenfonds zijn verzekerd, gaan er in het algemeen fors op achter uit. Een nauwkeurige vergelijking tussen de huidige positie van de vrijwillig bij een ziekenfonds verzekerde en zijn/haar situatie na 1 januari 1985 is moeilijk te maken. Allerlei details moeten nog na der worden uitgewerkt. Bovendien is een aantal verschillen moeilijk te wegen. Dat geldt voor verschillen in het pakket, maximering van sommige vergoedingen etc. Voor de huidige vrijwillige zieken fondsverzekerde zijn eventuele kinderen tot 16 jaar gratis meeverzekerd. In de standaard-polis van de particluiere ziektekostenverzekeraars moet voor de eerste twee kinderen de helft van de 'volwassen' premie worden betaald. Een echtpaar met twee of meer kinderen be taalt dan 480 per maand (twee maat 160 plus twee maal 80). Het zieken fonds kost ditzelfde huishouden momen teel circa ƒ330 per maand (twee maal 165.-). Het nadeel is derhalve zo'n 1800 per jaar. Ook de invoering van een eigen risico van 200 150 voor een alleenstaande), dat bij het ziekenfonds ontbreekt, kan de ziektekosten verhogen. Weliswaar ver valt de eigen bijdrage voor medicijnen (een rijksdaalder per recept tot een ma ximum van 125.-) maar het is aanne melijk dat een doorsnee-huishouden eerder het eigen risico volledig krijgt te dragen dan de knakenkaart vol stempels heeft. Ten opzichte van de ziekenfondsver zekering is de modelpolis van de parti- cliere verzekeraars ook nadeliger op het punt van tandartsenkosten. Deze polis dekt niet de tandheelkundige hulp voor verzekerden boven 18 jaar. Het zieken fonds vergoedt die kosten wel. Al deze verschillen maken een verge lijking tussen nu en straks erg ingewik keld. Het is bovendien onduidelijk wat de betekenis is van een bijdrage in de premie die de overheid wil verstrekken aan kleine zelfstandigen voor wie een premiestijging niet te dragen zou zijn. Die categorie vormt het leeuwendeel van de 800.000 vrijwillig verzekerden voor wie de overgang naar particuliere maat schappijen aan de orde is. Het blijft overigens onzeker of de vrij willige ziekenfondsverzekering op korte termijn verdwijnt. Het staat nog aller minst vast dat een meerderheid van de Tweede Kamer zonder meer de plannen van de regering steunt. Daarbij speelt met name het uitzicht op een algemene ziektekostenverzekering een rol. Zelfs als het parlement de voornemens van het kabinet straks steunt, is het twijfel achtig of de operatie per 1 januari kan ingaan. DEN HAAG (ANP) - De burgemeester van Rotterdam vraagt zich af of bij komende grote voetbalwedstrijden in de Maasstad een politie-inzet zoals tijdens de Europacup-3 fi nale Everton-Rapid Wien in het Feijenoordstadion op 15 mei op verantwoorde wijze mogelijk zal zijn. Dit beeft loco-burgemeester W.J. van der Have minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken geschreven. De minister, die om informatie had gevraagd, heeft de brief inmiddels doorgestuurd naar de de Vaste Commissies voor Welzijn en Cultuur en voor Politie. De politie-inzet kwam overeen met zeven manjaren en kostte de gemeente Rotterdam in totaal 500.000 gulden. Van der Have wijst er op dat deze actie het uiterste van het poli tiekorps heeft gevergd. De politie is in tijd gecompenseerd, en dat gaat ten koste van de algemene dienstverlening aan het publiek, aldus Van der Have. De burgemeester van Rotterdam heeft de KNVB inmid dels erop attent gemaakt dat de organisatoren in de toe komst veel meer dan nu hun eigen verantwoordelijkheid zullen moeten dragen.

de Stem | 1985 | | pagina 3