UITBLAZEN Fraude in bouw wordt steeds geraffineerder Honger maakte eind aan het bewind van de Leeuw van Juda even..L IKV: 'HE de Stem col Spion aan de Muur D1BT1M ACHTERGROND FRAUDE VERSPREIDT ZICH OVER MEER SECTOREN HAILE SELASSIE TIEN JAAR GELEDEN IN VERGETELHEID OVERLEDEN Zestien jaar cel geëist voor executie getuige Terletdrama Sancties ono WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1985 T5 PAGINA; Filialen Hoofdaannemer Grondwet Revolutie WOENSDAG28 AUGU ZO'N DUITS spiona- geschandaal kan mij nu absoluut niet be koren. Het Franse trou wens ook niet. Pas wan neer politieke gevolgen zich aandienen, groeit er iets van belangstelling in me. Je moet nu eenmaal zo'n beetje weten wie waar zit. Hel mag je niet overkomen dat je in geacht gezelschap zit te raaskallen over wat Helmut Kohl volgens jou zou moeten doen terwijl die man maanden geleden al is afgetreden vanwe ge een of ander schandaal met een dronkaard. Dus hou je het allemaal wel een beetje bij Zie je zo'n man als Hans, Joachim Tiedge op de televisie dan weet je al meteen wat er aan hem mankeert. Niet in Ox ford gestudeerd. Zelfs met in Cambridge. Want dat maakt de schuinsmarcherende Britse ge heime agent juist zo fascine rend. Hij heeft gestudeerd, heeft als student uit modieuze overwegingen of uit opstandig heid tegen pa, gestoeid met communistische ideetjes en is op de koop toe nog homo ook. Dat zegt tegenwoordig niet veel meer. maar in de jaren vijftig en zestig was dat een smakelijk detail. De geleerde agent was er bovendien chantabel door. Als George Smiley, drie Le- C'arré-romans lang op zoek is naar rode mollen en dito sla pers, het even niet weet. neemt hij de trein naar Oxford waar hij thee gaat drinken bij een uiterst slonzige, maar zeer ge leerde vrouw die bovendien een geheugen heeft als een floppy disc. George Smiley is de vlees geworden burgerlijke gewoon heid, maar van binnen, meer bepaald in hoofd en hart, is hij een man van de wereld én gent leman. Echt Brits. De ware gentleman ziet er niet uit als gentleman. Loopt niet met bol hoed en streepjesbroek. Dat is z'n bediende die je ziel gaan. Smiley ziet er gewoon uit. Min of meer als een boekhouder met procuratie van 25 jaar gele den. Zie je Tiedge al naar een hooggeleerde, maar wat slordig en alternatief levende vrouw in Heidelberg reizen om raad in te winnen? Nee. Of de platvoeten van de Franse DGSE? Dat zijn volgens de Parijse correspon dent van de Volkskrant alle maal huurlingen of boeven uit de Parijse onderwereld. Die we ten niet eens hoe ze tegen een geleerde moeten praten. Grijze mollen In Duitsland kunnen ze er niks van. Spionage is daar blijkbaar voornamelijk vrou wenwerk. Grijze mollen die zich begraven achter stoffige bureaus, levend van andermans gewichtigheid en opwinding. Geen wonder dat Hans Joa chim Tiedge, die van zichzelf al zoveel problemen had, die dof fers niet opmerkte. Die zaten maar vriendelijk te koeren te gen hun bazen, jaar na jaar; geen andere ambitie dan me- mootjes pikken en kopiëren en misschien op het eind van hun loopbaan een schouderklopje en medaille van hun echte baas van over de Muur. Zet zo'n Duitse secretaresse, getekend door twintig jaar vol gehouden punctualiteit (want daar letten Duitsers als geen anderen op), nu eens naast Christine Keeler, de frivole en begerenswaardige del die des tijds als lijfelijke schakel fun geerde tussen de Britse minister van Oorlog John Profumo en de Russische marine-attaché in WIM KOCK Londen. Een minister met een warm en levensgroot veilig heidsrisico in zijn eigen bed. Dat noem ik stijl. Maar minis ter Zimmermann van Binnen landse Zaken in Bonn, gaat voor de televisiecamera zitten, werpt vriendelijke blikken naar het toekijkend binnenland en verklaart van niets te hebben ge weten. Dat hele nest verraderlij ke secretaresses, de zwalkende Tiedge en de minister wist van niks. Ja, denk je dan, zo gaat het vaak met ministers en weg is de spanning. Patent Spionage is alleen maar in teressant als het Engelsen zijn die haar bedrijven zoals ook de Engelsen het patent hebben op spectaculaire spionage-schan- dalen. Namen als Maclean, Lonsdale, Burgess en Blunt gal men nog steeds na. Hel waren op een enkele uitzondering na mannen van goede komaf, eru diet en gezegend met een goede smaak. Ze spraken tot de ver beelding en je komt ze dan ook nog steeds tegen in de spiona- ge-thrillers van de jaren 'SO. Er bestaat natuurlijk ook geen betere spionage-literatuur dan de Engelse. De wat oudere Eric Ambler en van na de oor log John LeCarré, Len Deigh- ton en Ted Allbeury. Hun spionnen zijn geen topdogs maar gewone veldwerkers, blind rondtastend vaak tussen ontmaskering en verraad. Spionnen op hun retour die nog éénmaal naar 'de overzijde' worden gestuurd omdat er iets is met iemand die zij nog heb ben gerecruteerd. Anti-helden man voor man. In zijn twee laatste in het Nederlands ver schenen boeken laat Deighton zo'n oude spion opdraven en terugkeren naar zijn oude mi lieu aan de Muur. Dat levert mooie beeldjes op van de gehei me diensten-scene in het Ber lijn van de jaren '50. Supermachten Het zijn verknipte, van de gewone wereld vervreemde mensen die dat zelf weten en die hun wanhoop bestrijden met een tot boeiende proporties uitgroeiend cynisme. Daar komt nog bij dat ze opereren in een herkenbare en toch zo on wezenlijke context, veroorzaakt doordat de schrijvers, onver stoorbare Britten als het zijn, uitgaan van de voor hen even vanzelfsprekende als voor ons bizarre gedachte dat het er nog iets toe doet wat Engeland alle maal uitspookt op de scheids lijn tussen de supermachten. Hans Joachim Tiedge en zijn Bonner krans van secreta resses zie ik zo'n boek nog niet vullen. Niet op een zo boeiende manier tenminste. En het dom me vijftal uit Frankrijk dat zul ke duidelijke sporen naliet bij het opblazen van de Rainbow Warrior heeft ook bij voorbaat reeds alle spanning weggeno men. Het Profumo-schandaal - toen voornamelijk geëxploi teerd als seksschandaal - is al weer 22 jaar geleden en de af faire met Anthony Blunt ging te snel in de doofpot. Het wordt hoog tijd dat er weer eens een hoge Britse spion over de schreef gaat. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda Postadres. Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda. Nieuwsdienst 076-236883 Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe Gmnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, «01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8 30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per |aar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje» 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RsnkrPlstiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mathieu Kothuis SINDS de invoering van de Wet Ketenaanspra kelijkheid in juli '82 is het aantal faillissemen ten in de bouwnijver heid met maar liefst 40 procent afgenomen. Dat blijkt uit een onderzoek van het WODC (Weten schappelijk Onderzoek en Documentatie Cen trum) van het Ministerie van Justitie. Daarmee lijkt het beoogde effect van deze wet, nl. een einde maken aan de wijdver breide fraude in de bouw, een stuk dichterbij. Maar is dat wel zo? Een van de effecten van de wet is kennelijk ook dat nu is gekozen voor nóg geraffineerdere fraudeme thodes. De verscheidenheid aan fraudepraktijken neemt toe, vaker worden buiten landse firma's ingeschakeld om Nederlandse wetten te ontduiken, met valse factu ren wordt de loonsom ge drukt en op ruime schaal wordt misbruik gemaakt van gelden op geblokkeerde reke ningen. Kortom, als gevolg van de Wet Ketenaansprake lijkheid (WKa) duiken nu he le ketens van bouwonderne mingen, bv's, eenmanszaken en buitenlandse firma's on der in de fraude. De crimine len vinden andere wegen om te frauderen. Per jaar werd voorheen in de bouw voor miljoenen gul dens gefraudeerd door het niet betalen van sociale pre mies, loon- en omzetbelas ting. Werknemers, in dienst bij koppelbazen bleken bo vendien veelal niet verzekerd en raakten in grote proble men bij ziekte of ongeval. Vooral in de jaren '60 en '70, toen er fors werd gebouwd, zijn er miljoenen omgegaan in de praktijken van koppel bazen en malafide onderaan nemers. Koppelbazen ver dienden goud en ook hun werknemers werden er niet slechter van en gingen met een fors weekloon (vaak het dubbele of het driedubbele van het gebruikelijke loon bij een bonafide aannemer) naar huis. Tegen deze malafide kingsconstructie dus, waar bij slechts één van de bv's is opgenomen in de keten van ondernemingen die het werk uitvoert. Bovendien heeft de WKa er toe geleid dat er ge hele 'zwarte' (malafide) ke tens van bedrijven zijn ont staan waarbij het feitelijke werk wordt uitgevoerd door werknemers in dienst van eenmanszaken. In dezelfde lijn ligt volgens het onder zoek het voorbeeld van de fa brikant die zijn bedrijf laat verbouwen door eigen perso neelsleden die daarvoor in dienst treden van een aparte bv. Deze bv treedt op als sub onderaannemer van een an dere bv. Premies en belastin gen worden niet afgedragen en de bv's bieden verder geen verhaal. De fraude in de bouw heeft zich nu over veel meer sectoren verspreid. Voorheen was die fraude meer geconcentreerd in bepaalde sectoren, met name onder stratenmakers, metselaars, betontimmerlieden en ijzervlechters. fotoarchief de stem praktijken in de bouw bleek geen kruit gewassen en j usti- tie zag met lede ogen aan hoe koppelbazen na een veroor deling al vrij snel opnieuw opdoken. Via de wet Ketenaanspra-, kelijkheid (WKa) stelde de wetgever de hoofdaannemer aansprakelijk voor de af dracht van de sociale premies en belastingen. Verwacht werd dat de bonafide onder nemingen met grotere zorg vuldigheid onderaannemers zouden aantrekken om te voorkomen dat ze zelf aan- sprakelij k zouden worden gesteld voor het betalen van deze premies en belastingen. Uit het nu afgesloten onder zoek blijkt deze verwachting, voor een groot deel althans, te zijn uitgekomen. „Aanne mers lijken zorgvuldiger te zijn geworden met de keuze van onderaannemers", aldus het rapport. Ook zou minder met onderaannemers ge werkt worden en meer met eigen personeel, hetgeen goed mogelijk is in een periode van overschot op de arbeids markt bij geringe bedrijvig heid. Wel zou er een tendens zijn, dat ondernemers een deel van de lonen zwart beta len. De WKa schiep dus een nieuw fraudeterrein. Maar bovendien, zo zeggen de on derzoekers, is de malafide onderaannemerij door de WKa nog lang niet helemaal verdwenen. Vooral onder schoonmaakbedrijven blij ken die malafide praktijken gewoon door te gaan zonder dat veel rekening wordt ge houden met het risico van aansprakelijkheid op grond van de nieuwe wet. De WKa is slechts van toe passing als met een keten van (onder-) aannemers wordt gewerkt. Het risico van aansprakelijkheid kan dus simpel worden vermeden als niet in een keten wordt gewerkt. De (bouw-)aanne- mer die niet met onderaan nemers in zee wil gaan, zet dus uitsluitend eigen perso neel in of zoekt het nu in de zogenaamde partiële aanbe steding. Terwijl in het verle den hele ondernemingen ma lafide werkten (koppelbazen en onderaannemers), komt het volgens het WODC-rap- port nu veel meer voor dat zeer veel ondernemingen ten dele frauduleus werken. Het gevolg is dat veel meer secto ren bij ontduiking betrokken zijn geraakt dan voorheen toen de fraude veel meer ge concentreerd was (in de bouw met name in de sector stratenmakers,metselaars, betontimmerlieden en ijzer vlechters). Een even simpele als effec tieve manier die de bouw heeft ontdekt om de WKa te ontduiken, is het opsplitsen van de onderneming in ver scheidene bv's. Een ontwij- Een andere mogelijkheid om de WKa te ontduiken biedt de constructie van een in het buitenland gevestigde vennootschap. Als deze Ne derlandse onderaannemers inschakelen kunnen ze even min effectief aansprakelijk worden gesteld voor niet be taalde belastingen en pre mies. In februari van dit jaar werd door de onderzoekers Heimig en Siemer een rap port gepubliceerd naar het misbruik van buitenlandse rechtspersonen. Hierin kwam naar voren dat eind vorig jaar in totaal 2381 bui tenlandse rechtspersonen met een filiaal in Nederland waren ingeschreven in de Kamers van Koophandel, een toename met 29 procent ten opzichte van twee jaar gele den. Van 585 van deze bui tenlandse rechtspersonen be stond bij de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) informatie en/of aanwijzin gen dat ze voor frauduleuze doeleinden werden gebruikt. Veel van die bedrijven speel den vooral een rol in de kop- pelbazerij Volgens die laatste onder zoek werden deze buiten landse rechtspersonen (voor al GmbH's en Limiteds) inge zet om de keten van onder aannemers langer en daar door ondoorzichtelijk te ma ken. Op papier wordt dan van de ene naar de andere bv werk uitbesteed, het perso neel werkt in Duitsland of in Nederland op projekten, de gelden gaan van de ene naar de andere rechtspersoon om dan uiteindelijk terecht te komen bij wéér een andere rechtspersoon in J.ersey of Liechtenstein vanwaar het wordt doorgesluisd naar de koppelbaas in Nederland. Fraudeurs in met name de kassenbouw, glaszetterij en de schoonmaakwereld laten zich door de WKa kennelijk niet afschrikken. Na een kor te schrikreactie bij de invoe ring van de wet blijken frau depraktijken daar onver minderd van kracht. Ook in het Rotterdamse havenge bied, bij las- en constructie werken, gaan fraudepraktij ken kennelijk ongehinderd voort. Ondernemers, voor heen als koppelbaas werk zaam, zoeken bij gebrek aan werk in de bouw nu een an der werkterrein in bijvoor beeld de 'BTW-carroussel' waarbij goederen steeds heen en weer de grens worden overgestuurd om daarmee omzetbelasting terug te kun nen vorderen. Het lijkt dus gevaarlijk te concluderen dat de WKa rechtstreeks heeft geleid tot een vermindering van de fraude. Weliswaar is een groot aantal koppelbazen en onderaannemers verdwenen, maar de fraude wordt nu va ker en rechtssteeks bedreven door hoofdaannemers. Im mers het betalen van zwart loon is ook fraude; het mani puleren met verschillende bv's, al dan niet in het bui tenland gevestigd, niet min der. De WODC-onderzoekers sluiten bovendien niet uit dat de malafiditeit door koppel bazen en onderaannemers weer toeneemt bij een ople ving in de bouw en een nieu we schaarste op de arbeids markt. Of koppelbazen en malafide onderaannemers dan weer net zo veel kans krijgen om te frauderen zal vooral afhangen van de mate waarin justitie dan daadwer kelijk tot aansprakelijkstel ling overgaat. Door Pieter-Jan Dekkers GISTEREN was het tien jaar geleden dat de afge zette keizer van Ethio pië, Haile Selassie I, in zijn paleis in de hoofd stad Addis Abeba over leed. De 'Leeuw van Ju- da', 82 jaar oud en een jaar eerder door revolu tionaire militairen van de troon gestoten, stierf in vergetelheid. Zelfs de plaats waar hij werd be graven is na tien jaar niet meer te achterha len. Na zijn dood speculeerde met name de financiële we reld over het enorme fortuin dat de keizer gedurende zijn 58-jarige regeerperiode had verzameld en dat voor het grootste deel in het buiten land was ondergebracht. De Ethiopische regering heeft jaren tevergeefs geprobeerd dat miljardenkapitaal in handen te krijgen. De naam Haile Selassie roept steeds de herinnering op aan de tengere figuur die in 1936 vanaf het spreekge stoelte van de Volkenbond in Genéve de wereld waar schuwde voor de fascistische agressie van Italië's dictator Mussolini, wiens troepen zijn land waren binnengevallen. 'Toelating van de agressie, aanvaarding van de fascisti sche bezetting, zal de doodsklok luiden over de vrede', hield hij de wereld voor. Tevergeefs. De Italianen maakten korte metten met de keizerlijke strijdkrachten en Haile Selassie werd banne ling in Engeland. Vier jaar later zuchtte West-Europa onder de knoet van Hitler. In 1941 keerde hij aan het hoofd van de geallieerden in Addis Abeba terug om door te gaan met zijn feodaal getint be wind, alsof er niets was ge beurd. De wereld heeft altijd een wat schizofreen beeld van de Negus gehad. Aan de ene kant de internationaal geres pecteerde figuur, die Ethiopië uit het isolement haalde, de slavernij afschafte, modern onderwijs invoerde en een van de steunpilaren van de Afrikaanse samenwerking werd. Aan de andere kant de ab soluut heerser in een achter lijk land die tot elke prijs be reid was zijn troon te hand haven, die van zijn ministers en generaals slaafsheid eiste en een elite creëerde die Ethiopië als een persoonlijke bezit voornamelijk ten eige bate bestuurde. Dit laatste beeld is overi gens pas veel later ontstaan. In de jaren vijftig en zestig was Haile Selassie nog de exotische Afrikaanse vorst, die uitermate goede betrek kingen onderhield met de overgebleven Europese vor stenhuizen. Hij was op paleis Soestdijk een graag geziene gast. Dat de Nederlandse pers in die dagen volstrekt kri tiekloos over de Negus schreef als een 'man met gro te staatsmanwijsheid' blijkt wel uit de verhalen in de kranten aan de vooravond van zijn staatsbezoek in no vember 1974. 'De Keizer, die klein van gestalte is, maakt op ieder die het voorrecht heeft met hem in aanraking te komen, een diepe indruk door zijn grote persoonlijk heid. Hij heerst over zijn land met de rechtvaardig heid en de wijsheid die hem tot een van de grootste man nen van onze tijd bestempe len', schreef De Stem. En in een pamflet van het Afrika Instituut werd de Negus ge kwalificeerd als 'Zegevieren de Leeuw van de stam van Juda', 'Uitverkorene van God' en 'Verdediger van het Geloof'. En dat allemaal omdat ko ning Salomo 3.000 jaar eerder een kind had verwekt bij de koningin van Sheba. Deze zoon, Menelik, was de eerste van de dynastie, waarvan Haile Selassie de laatste was. Ethiopië, tamelijk geïsoleerd in de noordoosthoek van Afrika, is daarom een over wegend christelijk land ge bleven temidden van Islami tische buren. Haile Selassie was tot zijn afzettting in 1974 hoofd van de Koptische kerk. De keizer mag zijn land dan een grondwet hebben ge geven, de slavernij hebben afgeschaft en het onderwijs hebben bevorderd, Ethiopië blijft onder zijn verlicht des potisme een achterlijk, feo daal land, waar de gewone man gemiddeld niet ouder wordt dan 35 jaar, waar 90 procent van de bevolking van de Sahel geteisterd dooi een enorme droogte, waar door honderdduizenden mensen de hongerdood ster ven. Vooral in het opstandige Eritrea eist de honger een zware tol. Haile Selassie ba gatelliseert de nood in eigen land, waardoor internationa le hulpacties de hongerende bevolking voorbijgaan. De keizer wil zijn prestige niet Sinds keizer Haile Selassie, 'De Leeuw van Juda', tien jaar geleden op 82- jarige leeftijd in ballingschap overleed is in Etiopië niet veel verbeterd. - foto archief de stem niet kan lezen en schrijven - de keizer trouwens ook niet - en waar de keizerlijke fami lie, de adel en de kerk vrijwel alle land in bezit hebben. In 1960 wordt de keizer voor het eerst geconfronteerd met tegenstand. Terwijl hij op bezoek is in Brazilië rebel leert de keizerlijke garde en probeert kroonprins Wossen de oude vorst van de troon te stoten. Een schoonzoon ver hindert dat. Een teken aan de wand? Misschien. Maar de keizer maakt er zich zeker niet druk over. Hij gaat door op de in geslagen weg, probeert zijn land internationaal aanzien te geven, reist de halve we reld af, maar steekt geen vin ger uit naar arme boeren, doet niets tegen de enorme corruptie van de bestuurders en de onbedwingbare land- honger van adel en kerk. Een schuchtere poging tot land hervorming stuit op hard nekkige tegenstand van de door hem zelf gevormde elite. In 1973 worden de landen laten aantasten door berich ten over van honger sterven de landgenoten, heet het. Daarmee graaft de keizer zijn eigen graf. De economi sche en sociale spanningen nemen in versneld tempo toe. Begin februari 1974 beginnen in Addis Abeba demonstra ties, die vrijwel onophoudend zullen voortduren tot sep tember van dat jaar, als de keizer door rebellerende jon ge militairen wordt afgezet. De keizer ziet zich ge dwongen aan enkele eisen van demonstranten en mui tende soldaten toe te geven, al staat de monarchie nog lang niet ter discussie. Elk rebellerend legeronderdeel betuigt tegelijk met de eis om hervormingen onvoorwaar delijke trouw aan de vorst. Zelfs eind juni, als het leger de regering aan de kant zet, lijkt er voor de keizer nog geen vuiltje aan de lucht. Hij stemt in met een grote zuivering: ministers, gene raals, grootgrondbezitters, kortom de elite die onder zij n bescherming vijftig jaar lang het land en de bewoners heeft uitgebuit. Haile Selas sie tekent daarmee zijn eigen vonnis. Want niemand in Ethiopië heeft zich in die ja ren zo verrijkt als de keizer en zijn familie. De meer radicale jonge mi litairen krijgen de overhand in de het comité van de strijdkrachten dat de plaats van de regering heeft inge nomen en vanaf medio augustus is sprake van groeiende openbare kritiek op de keizer zelf. Hij wordt voorzichtig me de-verantwoordelijk gesteld voor het uitbuiten van het volk, een beschuldiging die later in steeds feller worden de bewoordingen uitmondt in demonstraties, tijdens welke het hoofd van de keizer wordt geëist. In september scanderen duizenden beto gers 'Hang de keizer op' voor dienst koninklijk paleis. De militairen grijpen niet in. Begin september verliest de keizer zijn laatste steun, de kerk. Patriarch Teoflos kiest openlij k voor de revolu tie en op 12 september is het dan zover: Haile Selassie wordt tijdens een formele plechtigheid in zijn paleis af gezet vanwege 'corruptie en plichtsverzuim'. Kroonprins Wossen zal te zijner tijd de troon bestijgen, maar zover komt het niet; in maart 1975 wordt de monarchie afge schaft en op 27 augustus van dat jaar overlijdt de keizer. Tien jaar later zucht het Ethiopische volk onder een marxistisch bewind dat de zelfde methoden hanteert als het feodale regime van Haile Selassie, dat zich niet stoort aan de mensenrechten, korte metten maakt met tegen standers, dezelfde fouten maakt als degenen die het heeft afgezet en tolereert dat honderdduizenden Ethio- piërs door honger omkomen. Het was in de tijd van Hai le Selassie een gezegde, dat de troon slechts waardigheid verleent, als de onderdanen in deemoedigheid de dagen van hun leven slijten tot meerdere glorie van de mo narch. Zonder die tegenstel ling zou de troon slechts een decoratie zijn: 'Een troon in een lege woestijn, dat kan toch niet'. In tien jaar tijd blijkt er weinig veranderd te zijn. De troon is vervangen door een Centraal Comité, maar het land is nog steeds een lege woestijn, waar honger ko ning is. -r PEN HAAG (ANP) - Minister Ruding (Financiën) verwacht dat de overheidsuitgaven rond 1990 zullen zijn gesaneerd. Maar dan moet het huidige beleid worden voortgezet, al boeven de ombuigingen mis schien niet zo draconisch te zijn als de afgelopen vier jaar het geval is geweest. Aldus de bewindsman in pen Haag, waar hij het con gres van de Vereniging Neder land in den vreemde toesprak. Laat Van een onzer DEN HAAG - De laai gunst voor of tegen de raketten in Woensdret Haag door de ondersch gen ingezet. Zoals bekend is 1 noven voor de definitieve regerin) Het Interkerkelijk Vredes beraad (IKV) bracht gister morgen in het Haagse Nieuwspoort naast allerlei an dere acties omtrent de jaar lijkse Vredesweek het komen de Volkspetitionnement tegen de kruisraketten onder de aandacht. In precies dezelfde Haagse ruimte bezwoer ex- premier Piet de Jong namens een dertigtal organisaties 's ARNHEM (ANP) - De procu reur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem, mr. C. Bleichrodt, heeft wegens moord zestien jaar cel geëist tegen de 20-jarige A.K. (Ka- raer) uit Arnhem. De man wordt ervan ver dacht dat hij in juni vorig jaar "op het Arnhemse zweefvlieg- centrum .Terjet de, 18-jarige Desiree Westerdijk heeft ver moord, nadat een medeplichti ge van K. haar 41-jarige half broer A Westerdijk en diens 40-jarige vrouw had doodge schoten. Volgens de procureur werd Desiree Westerdijk met drie pistoolschoten geëxecu teerd, omdat K. bang was dat zij hem als getuige van het drama later als een van de da ders zou kunnen aanwij zen. De eis tegen K. was conform het vonnis van de Arnhemse rechtbank, die hem in januari van dit jaar eveneens tot zes tien jaar cel veroordeelde. K. drong daags na Pinksteren vo rig jaar met twee medeplichti gen de stacaravan van het echtpaar op het vliegveld bin nen. Bedoeling was om Wes terdijk te beroven van de weekeinde-opbrengst van zijn restaurant. Het echtpaar verzette zich tegen de indringers en in de schermutseling die volgde schoot de 24-jarige A.M. Wes terdijk en zijn vrouw dood. Hij schoot bovendien op de door het lawaai gealarmeerde Desiree, die zwaargewond raakte. De drie daders vluchtten na het doodschieten van het echt paar Westerdijk en het neer schieten van Desiree in paniek de stacaravan uit. K. bedacht zich echter, vroeg het wapen van zijn mededaders en ging terug naar binnen. Kort daar na hoorden die mededaders naar hun zeggen drie schoten waarop K. weer naar buiten kwam en met hen de bener nam. ZEER terughoudend. Zo valt c Van den Broek (Buitenlandse drang gisteren vanuit vakbewe nomische druk op het apartheit grijpelijk dat Van den Broek, a sproken bezoek samen met machthebbers daar niet bi) v vreemden Deze reis, die hij in de eer geeft hem daarvoor ook niel de minst eensgezind gedacht ove die niet alleen wil en zwart in Z maar ook de omvangrijke ecor de Bondsrepubliek en het Ver« tegen deze dubbele achtergror nale strijd tegen de apartheid dit moment niet. Als evenwel de ministeriële ti den terugkeert - dat staat nu a se beraad op 10 september r leidt, staat Nederland geen an maar uiteindelijk vergaande Lubbers heeft daarop enkele maar Van den Broek liet gister zover nog niet is. Hij neemt da woordelijkheid op zich, omdat gelopen maanden kan blijken, de zwarte Zuidafrikaanse bevo

de Stem | 1985 | | pagina 2