De tien soorten ■NU GEEN SUCCESVOL DE STEM Diamanten echtpaar in Axel k George Z Sponselee z i Buurman moet schade betalen Kermispret draait uit op handgemeen Deltawerken verzekeren tegen fouten Koewacht wint supercup WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1985 VAN ZEELAND DRAAIMOLEN TABOE VOOR VENTJE Wilhelmina- schieting van St.-Jan Beschermd Zomertaling Handtekeningen voor instellen commissie Hulst NA RUZIE OVER TV-MAST Plaatselijk nieuws Koewacht T22 PAGINA ZEELAND 2 Van onze correspondente MIDDELBURG - Op 21 mei was er kermis in Hulst: de draaimolen van de 48-jarige J. van S. uit het Belgische Loke ren en zijn 21-jarige zoon F. draaide op volle toeren en iedere rit betekende een 'voile bak'. De beide zoontjes van het Hulster echtpaar Van H. wa ren zelfs zo bezeten van de at tractie dat hun moeder maar gelijk 14 kaartjes had gekocht. Maar na het eerste rondje liep het al fout. Een van de zoontjes ging in zijn enthou siasme zo ver, dat hij -al draaiende- alle 'toestellen' uit probeerde, waarmee hij zich de woede van de draaimolen baas op de hals haalde. „Zitten blijven of anders er af", zo luidde het bevel. Na het jongetje enkele malen ge waarschuwd te hebben zette Van S. zijn draaimolen stil en werd het kermisklantje inder daad 'afgezet'. Huilend deed het kind zijn beklag bij zijn moeder die, met de resterende kaartjes in de hand, haar ver haal kwam halen bij zoon F. van S. die op dat moment de kassa beheerde. „Ze wilde haar geld terug", aldus vader Van S. dinsdag voor de politierechter in Mid delburg, „maar daar beginnen we natuurlijk niet aan". Toen de vrouw op een bepaald mo ment een tientje uit de hand van de kermisbaas griste, was voor de man en zijn zoon de maat vol. De zoon haalde met de vuist uit, waarna J. met de inmiddels toegesnelde Van H. op de vuist ging. Met een be schadigde kaak moest de laat ste in het ziekenhuis worden opgenomen en dinsdag diende hij zijn schadeclaim van 219 gulden in. „Erg spijtig allemaal", er kende Van S. voor de politie rechter, „maar ik laat me toch niet het brood uit de mond sto ten door een jongetje dat zelfs niet naar zijn eigen ouders wilde luisteren". Wel gaf hi] toe dat het misschien beter was geweest de moeder het geld terug te geven, 'want al die tijd stond mijn molen stil en verdiende ik dus geen frank', aldus Van S. Rekening houdend met de omstandigheden werden Van S. en zijn zoon beiden veroor deeld tot een boete van 300 gulden en betaling van de toe gebrachte schade. WD opnieuw tegen project werklozen AXEL - De VVD-fractie in de Axelse gemeen teraad heeft gisteravond opnieuw geprobeerd het Sas/Axelse werklozenproject de grond in te boren. In een spoedbrief aan B en W van Axel werd ge vraagd de aanstelling van een vaste projectleider in heroverweging te nemen. De liberalen vinden het col legevoorstel, een vaste man/vrouw in dienst te nemen, met de begroting voor 1986 voor ogen, onverantwoord en ondoordacht. In de brief wijst de VVD op een 'les uit het verleden'. Ge bleken is namelijk dat de hui dige opzet van het project, hoofdzakelijk cursussen in de sociaal-culturele sfeer, een te leurstellende response te zien gegeven heeft. „Door op dezelfde voet voort te gaan, met een gelukkige vermindering van het aantal werklozen (25 procent) en van mannen zelfs 35 procent, mo gen we verwachten dat de res pons in evenredigheid zal af nemen", meent de VVD, die nooit onder stoelen of banken heeft gestoken het project pu re bezighouderij te vinden. „De realiteit is dat het nu geen succesvol gebeuren is. Wij vragen u dan ook om Woorhands niet tot een benoe ming over te gaan". De brief bleek gisteravond mosterd na de maaltijd. Het college heeft inmiddels, op ad vies van de commissie voor so ciale zaken die het project het voordeel van de twijfel heeft gegeven, een projectleidster aangesteld. Met goedkeuring ■ook van de gemeente Sas van Gent die in de personeelskos ten bijdraagt. De brief van de VVD heeft het standpunt van het college niet kunnen veranderen. „Er is geen aanleiding om op het ad vies terug te komen", stelde wethouder J. van Schaik VVD-briefschrijver T. Mar- teyn voor een voldongen feit. De VVD lag gisteravond ook dwars bij het unanieme voor stel van B en W -wethouder P. Apers schaarde zich gister avond alsnog achter de meer derheid van het college- de jeugdshowband Axel een waarderingssubsidie van 2944 gulden in de handen te stop pen. Ook GPV-voorman De Putter, die op zich niet tegen het voorste] was, gunde om principiële redenen -er werd afgeweken van de vastgestel de verordening- de showband het extraatje niet. De nee knikkers trokken bij de stem ming aan het kortste eind. Met elf stemmen voor en vier tegen werd het voorstel van B en W goedgekeurd. ST.-JANSTEEN - De schut tersvereniging St.-Jan hield voor de 91e keer de Wilhelmi- naschieting op de staande wippen. Ondanks het slechte weer lieten 98 schutters zich in schrijven voor de blokschie- ting, onder wie veel Belgen. Op wip 1 schoten elf deelne- mers de blokvogel af. In de [..kampioensstrijd, die slechts •één ronde duurde, pakte E. Heimbeek uit Bierbeek de blokvogel en hij werd kam pioen. Op wip 2 schoten 9 schutters do blokvogel af. In de vierde ronde van de strijd schoot Nico Goosen uit Kloosterzande de blokvogel opnieuw af en kreeg de eerste prijs. Hij behoorde ook bij de strijders op wip 1. Bij de schieting die daarna volgde gaven 87 schutters acte de présence. Winnaar op wip 1 werd P. Martens uit Koewacht °P wip 2 D. de Dapper uit Temse. - 1 A "0 VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren in Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingslijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (plv. chef), Emile Calon, Go Meertens, Cor de Boer Goto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène verstraeten. Middelburg: Henk Postma. Goes: Aad van der Wouden. Advertentie-expl. inspecteur Zeeland: C. Me nu, ptójé 01150-95839. RIJKSWATERSTAAT: Vervolg van pagina 1 Intussen heeft men elkaar op het eindbod van 280 miljoen gulden gevonden. Wel zijn - zoals bekend- de afbouw van de weg over de pijlerdam, het aanstorten van de fundering en een aantal risico's, die aan vankelijk aan Dosbouw waren 'toebedeeld', uit dit laatste be stek gehaald. Rijkswaterstaat heeft -om de prijs fors te drukken- enke le van die risico's op zich geno men en zich daarvoor prompt verzekerd. Gisteren is bekend gewor den dat Rijkswaterstaat zeer tegen de gewoonte in bij het eindbod met een overschrij ding van de kant van Dos bouw van de raming met tien procent genoegen heeft geno men. Bij eerdere onderhande lingen met de bouwcombinatie ging Rijkswaterstaat niet ver der dan zes procent. Over de afbouw van de weg en het aanstorten van de fun dering beginnen binnenkort onderhandelingen. Waterstaat heeft een stok achter de deur: komt men er niet uit dan zullen deze wer ken aan een andere aannemer worden opgedragen. Door alle tegenvallers die er zijn geweest staat het eind- 'plaatje' van de Oosterschelde- werken intussen fors onder druk. Rijkswaterstaat rekent er echter nog vast op, dat de kosten van alle Oosterschelde- werken -dus die in het weste lijke gebied en in het oostelij ke samen- beneden de 8 mil jard gulden zullen blijven. Binnenkort verschijnt het 18e (halfjaarlijkse) voort gangsrapport over de Ooster- scheldewerken. Speelde men in de afgelopen twee perioden quitte, dit keer vallen er weer overschrijdingen te melden, die totaal in de tientallen mil joenen lopen. Twintig procent daarvan drukt op de begroting van Verkeer en Waterstaat, tachtig procent op begrotingen van andere ministeries. - r fl s V V s Het echtpaar J. Verplanke-Van der Hoofd is zestig jaar getrouwd foto de stem cor j de boer AXEL - Het echtpaar J. Verplanke-Van der Hoofd vierde gisteren het 60-jarig bruilofts feest. Verplanke, geboren in Axel, is 83 jaar en geniet nog steeds een goede gezondheid. Als het goed weer is fietst hij nog regelmatig door de polders. Zijn vrouw is 82 jaar, werd geboren te Hoek en ook zij is nog goed ge zond, zij het dat verre afstanden lopen niet zo best meer gaat. Het echtpaar woont sinds vijf jaar in een van de bejaardenwoningen van het zoge naamde Kasteeltje aan de Oosterstraat. Uit het huwelijk zijn zes kinderen geboren en er zijn tien kleinkinderen en zes achterklein kinderen. De laatsten wonen allen in Canda, maar dat was geen probleem om toeh aan wezig te zijn bij het diamanten feest van opa en oma. Verplanke was landbouwer van beroep. In 1967 verliet hij de hoeve aan het Poolse Kruis, een paar kilometer oostelijk van Axel en vestigde zich aan de Stationsstraat. Daar vond hij ook de tijd en de ruimte voor zijn hobby: het maken van houten voorwerpen die betrekking hebben op het iandbouwge- beuren, zoals paarden, wagentjes, een boer derij en molentjes. Omdat bij hun verhui zing naar de Oosterstraat daar eigenlijk geen plaats voor was, schonk hij werkstuk ken aan het Axelse museum aan de Noord straat, waar ze nu in de hoerenkamer nog staan te pronken. Gistermorgen was er een receptie voor de medebewoners van de bejaarden woningen en kwam ook burgemeester Hack namens het gemeentebestuur van Axel het echtpaar feliciteren. Later op de dag was er een re ceptie in restaurant Zomerlust aan de Bos- laan te Axel, waar heel wat bekenden en vrienden het echtpaar Verplanke kwamen gelukwensen met het bereiken van deze mijlpaal. Het is een wat vreemde titel: de tien soorten. Wie evenwel in natuurbeschermingskrin gen wat thuis is, zal het di rect doorhebben. Het betreft tien vogelsoorten die in de Nederlandse jachtwet ge noemd worden als bejaag- baar wild. Waarmee dan niet gezegd is dat er daad werkelijk op gejaagd wordt. Er zijn ook soorten waarop de jacht niet is geopend, de bergeend bijvoorbeeld. Maar deze tien soorten zijn wel te bejagen, maar daar over straks. Men dringt er dus op aan deze soorten uit de jachtwet te halen en over te brengen naar de vogelwet. Wie is men? Van oor sprong een groep Limburgse natuurbeschermers uit de kringen van IVN (Instituut voor Natuurbeschermingse ducatie) en Kritisch Fauna beheer. De grote pleitbezor ger voor de tien soorten is Wim de Veen, die tevens lid is van Vogelbescherming, de landelijke vereniging die voluit heet: Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Nu kun je over jagen da genlang redetwisten en dan ben er nog niet uit. Voor de een is het een sport voor op sensatie en bloed beluste lie den; voor anderen een acherhaalde vorm van voed selvoorziening, voor weer anderen een noodzakelijk en onmisbaar handwerk om dierpopulaties in toom te houden. Dat laatste dan te lezen als: schade aan de landbowu voorkomen of in de hand houden. We laten die discussie hier verder voor wat ze is. Heel sterk generaliserend kun je zeggen dat er in ons land toch algemeen gedacht wordt in die laatste richting: jagen doe je alleen om de schade in te perken dus. Let wel, dat is sterk vereenvou digd, maar we bedoelen er mee aan te geven dat er eigenlijk niemand meer is die zegt: laten we jagen op die of die soort, want die schiet zo moeilijk, dat is echt sport om die te raken, of dat soort zaken meer. Dat kom je echt nog wel tegen in Frankrijk en Italië: oneet bare roofvogels afschieten bijvoorbeeld, om het schie ten, niet om de buit. Schade dus. Schade ja, schade nee, dat weegt zwaar mee. Daarom zijn enkele jaren geleden enige meeuwesoorten volle dig beschermd verklaard: ze deden immers geen schade. Dat blijkt dan overigens niet te kloppen. Lees over de meeuwenproblematiek bij de mosselboeren in Yerseke. Ook is gebleken dat land bouwgrond dichtgetrapt kan worden als er regelmatig grote groepen vogels op ver toeven. Bij vuilnistbelten doet dat zich nogal eens voor met meeuwen. Al met al heeft men de zaak terugge draaid en bestrijding is, waar nodig, weer mogelijk. Nu de tien soorten: water snip, houtsnip, krakeend, pijlstaart (eend), winterta ling, slobeend, kuif-, topper en tafeleend en de goudple vier. Waarom juist die? We lichten een en ander uit de motie zoals die in een IVN- vergadering werd ingediend en aangenomen. Geen van deze tien soorten doet scha de aan landbouw (akker-, tuin-, bosbouw en fruit teelt). De tegenwoordige be jaging is dus plezierjacht, geen beheersjacht. Sommige van deze soorten hebben in Nederland een laag, zo niet De tafeleend, een van de tien vogelsoorten die onder 'bejaagbaar wild' vallen kritisch broedbestand: wa tersnip 5500 broedparen; wintertaling 2300 tot 3500; krakeend 550 tot 900; tafe leend 1000 tot 1300 en kui- feend 6000 broedparen. Ten aanzien van de een desoorten heeft Nederland een internationale verant woordelijkheid, omdat van wintertaling, slobeend, pijl staart, tafel-, kuif- en top pereend in gunstige jaren 30 tot 60 procent van de Noord- europese populatie in ons land overwintert. Bejaging van watersnip en winterta ling maakt verwarring met en afschot van poelsnip, bokje en zomertaling tot een bestaand gevaar. Deze laat ste drie soorten zijn even eens in de jachtwet opgeno men, maar de jacht er op is het gehele jaar gesloten. De zomertaling is een soort die in haar hele ver spreidingsgebied zeer snel achteruit gaat (door nog on bekende oorzaak, Sp.). Het maken van een juist en snel onderscheid, een eerste ver eiste in een jachtsituatie, tussen water- en poelsnip en tussen winter- en zomerta ling, kan, zeker in bepaalde seizoenen als onmogelijk worden beschouwd. Inmiddels heeft ook Vo gelbescherming deze motie onderschreven. Onze provi- ciale landschapsbeheerder, Het Zeeuwse Landschap, volgt ook in die gebieden waar Het Zeeuwse Land schap het jachtrecht heeft, in andere gebieden zal de ja gers gevraagd worden deze soorten te ontzien. Zoals u al heeft gelezen willen vele vo gelbeschermers de patrijs ook aan dit rijtje toevoegen. Ook daarvoor geldt dat ze geen schade toebrengt aan de landbouw en ook dat de stand onvoorstelbaar sterk is achteruit gegaan. Oorzaken? Meerdere, dat zou een hele rubriek vergen om alle echte en mogelijke oorzaken op te noemen. Het is evenwel zeker niet zo dat de jacht hoofdoorzaak is. In tal van Zeeuws-Vlaamse polders wordt nooit of nau welijks op de patrijs gejaagd en ook daar zijn er bijna geen meer over. En mogelijk doet dit natte j aar er nog een schepje bovenop. Daarom is het zeker zaak voorzichtig om te springen met wat er nog is. Maar gezegd moet worden dat vele jagers al uit zichzelf de patrijs geheel of in belangrijke mate ontzien. We kregen een reactie van de heer J. Heye van Clinge (geboren 1898) over eiken hakhout. We noemden één gebruik niet: bakens voor het afzetten van mosselper celen en vaargeulens naar haventjes zoals vroeger naar De Paal en dergelijke. De gebruikte eiketakken waren wat dikker dan bandroeden, zo'n vier, vijf centimeter. Ze hadden geen lang leven. Hij denkt dat alle hout dat daarvoor" in de Oosterschel- de - in de zandkreek zie je ze nu nog staan - afkomstig was van Hulst en Clinge. Ook de botvisserij gebruikte ze. Hij noemde twee handela ren van weleer: Drumont uit Clinge en in Hulst Goede- mond(t). Kennelijk voorza gen die dus heel Zeeland van dat hout. Ook werden ze in de oorlog van 1914-1918 ge bruikt als baken bij de djerk (turf) steken dat nabij Baai- hoek gebeurde. Voor huis brand toendertijd. Als het steken klaar was zocht men al een goede plek voor de volgende dag. Men stak al vast zo'n baken in de bodem. Met een lap of zo iets er aan, hield men het woud van ba kens uit elkaar. Elke schip per wist dan al precies de plek waar hij de volgende keer zijn hoogaars kon laten droogvallen. Van onze correspondent HULST - Op het stadhuis in Hulst heeft gisteravond een bestuursdelegatie van de PvdA-afdeling Hulst, samen met het raadslid Benno Mar tens, aan de wethouder van welzijnszorg, mr. E. de Rech ter, een handtekeningenlijst voorzien van 80 handtekenin gen aangeboden. Deze handtekeningenlijst diende ter ondersteuning van een hernieuwd verzoek van de Hulster PvdA-afdeling om te komen tot het instellen van een commissie sociale zaken in de gemeente Hulst. De bedoeling is dat deze commissie dan de beleidsmo- gelijkheden die staan in de PvdA-nota 'De gemeente Hulst en de laagste inkomens' gaat onderzoeken. Men hoopt hiermee te bereiken dat zo de gemeente meer aandacht gaat besteden aan de minima. De PvdA vindt dat de gemeente Hulst een eigen verantwoor delijkheid heeft in de inko menssfeer. gg GOES - Op de kruising van Brakelstraat-Abel Tasman straat nam de bestuurder van een bestelauto, de 48-jarige L.W. uit Ovezande, de bocht te ruim. Daardoor kwam de 34- jarige fietser P.S. uit Goes te vallen. Hij is per ambulance overgebracht naar het Berg- zicht-ziekenhuis. GOES - Op de Singelstraat stond dinsdagmorgen om 11.10 uur de 24-jarige motorrijdster D.W. uit Goes stil. Een perso nenauto, bestuurd door de 23- jarige mej. J. de K. uit Goes, reed tegen het voorwiel van de motor, waardoor mej. W. kwam te vallen. De personen auto reed een eindje verder en de bestuurster bleef toezien hoe het allemaal af zou lopen met de motorrijdster. Daarna reed ze weg. De politie ver zoekt getuigen zich te meiden op het politiebureau. 's-GRAVENPOLDER - In de nacht van maandag op dins dag zijn in de Gravenstraat J.H.M. uit Middelburg en P.V. uit Goes op heterdaad betrapt bij een diefstal. Zij hadden 12 kratten lege flessen wegge haald en reeds in hun auto ge zet. Na een bekentenis zijn ze weer in vrijheid gesteld. TERNEUZEN - Opnieuw is een inbraak gepleegd bij sporthandel V. aan de Noord straat te Terneuzen. Men was binnengekomen via het dak. Vermist werden in eerste in stantie drie zwarte judpakken, maar deze werden later in de nabijheid weer teruggevon den. TERNEUZEN - Maandag avond omstreeks half negen ontstond een brandje in een reactor van de LHC 1 bij Dow Chemical. De bedrijfsbrand weer had het brandje spoedig onder controle. Er ontstond nauwelijks enige schade. WESTDORPE - In de nacht van maandag op dinsdag is in gebroken in café De Molen kreek aan de Bernhardstraat te Westdorpe. Men had zich toegang verschaft door het forceren van het slot aan de achterdeur. Vermist wordt een bedrag van 170 gulden. Van onze correspondente MIDDELBURG - Een jaren slepende burenruzie escaleer de in oktober, toen de buur man een tv-antenne op zijn dak liet installeren, waarbij een van de 'tuidraden' aan de schoorsteen van de 30-jarige T. V. uit Stavenisse werd be vestigd. Enkele malen had V. zijn buurman gesommeerd zijn eigen schoorsteen voor dit doel te gebruiken en deze had dan ook de installateur gevraagd hier wat aan te doen. Door het slechte weer kwam het er ech ter niet van, maar op 13 okto ber was V. het 'zat'. Met een tang knipte hij de draad los om hem vervolgens 'al dan niet een beetje' weer vast te zetten op het dak van de buur man. Het 'beetje' bleek inder daad wat te weinig, want en kele uren later begaf de mast het en veroorzaakte daarbij een schade van ruim 600 gul den aan het dak, die dinsdag voor de politierechter door de eigenaar werden geclaimd. Politierechter mr. De Wilde: „Wat vindt u hiervan". V., die 'min of meer' erkende dat hij schuld had aan de schade: „Dat vind ik een ietsje over dreven". Mr. De Wilde geïrri teerd: „Bent u nu al dan niet bereid die schade te betalen?". V.: „Nou ik vind het dus zelf sterk overdreven", waarop hij door de politierechter 'een beetje' geholpen werd door het opleggen van een boete van 800 gulden, waarvan 700 voor waardelijk, met de bijzondere voorwaarde dat de schade binnen drie weken betaald dient te worden. Hengelen - Willy Bambost uit Overslag werd kampioen van de Koewachtse hengelvereni- ging. Aan het kampioenschap namen 52 leden deel. Behalve een hengeluitrustig ontving de winnaar nog een medaille, ge schonken door de gemeente Axel. Tijdens het kampioen schap werd op gewicht gevist. Uitslag: 1. W. Bambost, Overslag 1530 gram; 2. R. de Waele, Bel gisch Koewacht 1300; 3. H. de Guchteneire, Moerbeke 1210; 4. W. Martens, Koewacht 1090; 5. W. Passemiers, Heikant 770 gram. Van onze correspondent AXEL - Op het schutterster- rein van de vereniging Ons Vermaak in Axel werd de fi nale gehouden voor de super cup van de Bond van Staande Wipschutters in Zeeuwsch- Vlaanderen. Hiervoor hadden de schuttersverenigingen Koewacht, Terneuzen en Gil- ze-Rijen zich geplaatst. Via diverse voorronden, waarin telkens van elke bij de Zeeuws-Vlaamse Bond aange sloten vereniging zes schutters tegen elkaar in het strijdperk traden, waren deze vereni gingen overgebleven om de fi nale te betwisten. De finale wordt telkens geschoten op een terrein waar minstens drie wippen staan. Iedere ploeg moet namelijk per man tien schoten per wip afwer ken. Na een uiterst spannende strijd waren het uiteindelijk de schutters van de vereniging uit Koewacht die met de be geerde trofee gingen lopen. Zij behaalden de eerste plaats met 84 punten, vóór Gilze-Rijen met 70 en Terneuzen met 61 punten.

de Stem | 1985 | | pagina 15