OE B\Fr Ballonvaart eindigt abrupt in de golven Studenten: Plan Deelman 4grof schandaal9 ANDIJVIE EN RUNDERGEHAKT r^IEUWEABONNTÉ*^ LIBERALEN BELOVEN FORSE BELASTINGVERLAGING Tarieven ziekenhuizen fors omhoog Bart Peeters Havenschap Vlissingen lonkt naar atoomafval InterP j 14 DAGEN GRATIS JS 1985 INDEUGEND >NDEUGEND nodig: )25slc jaargangKantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur Goes Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen ^^Lossejiuniniers^ NEDERLANDERS ONGEDEERD OP WEG NAAR NEW YORK INRICHTINGEN HOUDEN TOCH MILJARD GULDEN OVER KRITIEK OP NIEUW PLAN STUDIEFINANCIERING DINSDAG 27 AUGUSTUS 1985 Jongeling: het geweten van de Tweede Kamer 9e INTERPOLIS SCHAAKTOERNOOI Andijvie, Mager rundergehakt, 500gA4ff5.98-|f\ QQ I Woonplaats: Betaling O 66,30/kwartaal 22,97/maand DE STEM „de 4in1 krant T1 al per week kunnen krij- bn, de rest van tv-kijkend tederland moet het met Hmenvattingen van hoog- lit drie minuten doen. Een weinig aanlokkelijk poruitzicht. Tenzij Evert fen Napel naar FilmNet pat. [EN VAN de atleten, die let op het atletiekgala van lürich afgelopen woens- |ag liet afweten, was Ser- ei Boebka. De Russische Polsstokhoogspringer is wereldrecordhouder met pn sprong van zes meter zou op het 1,2 miljoen |witserse francs tellende ala van Res Brügger een lan de vele absolute top- |ers zijn. Maar Boebka schitterde oor afwezigheid, hij |ioest van de Russische ond in de hoek staan, om- at hij ondeugend was ge feest. Wat is er gebeurd? Op 12 juli kwam de 21- arige Boebka naar Parijs net het voornemen daar len nieuw wereldrecord op |ijn specialiteit te vestigen. de Franse hoofdstad Iwam hij immers altijd tot litstekende prestaties, roen de atleet tegen de or ganisatoren zei, dat er wel lens een sprong van zes peter in zou kunnen zitten jierd ook zijn startgeld tot Pen droomhoogte opgedre ven. Aanvankelijk kreeg Jloebka zijn gebruikelijke Itartgeld aangeboden: 1000 Amerikaanse dollar voor lem, 2000 voor de Russi sche atletiekbond. Maar vervolgens bood Organisator Raymond Lor- aan Boebka bij een rea lisering van zij n zes meter- |prong 10.000 dollar extra betalen. Stiekem recht streeks aan de atleet, niet aan de Russische bond zo- kis gebruikelijk is. Boebka sprong zes meter en ont ging 10.000 dollar. ORT HIERNA wilde de ■rganisator van het atle- ekgala in Nice Boebka jontracteren voor zijn 'Ni- aia'. Hij informeerde bij ,orre hoeveel dat zou gaan osten en kreeg het bedrag enoemd wat Lorre kwijt as voor Boebka's record. En toen gebeurde het. De an wendde zich zoals erplicht is, tot de Russi- |che bond om een startver- unning voor Boebka los te rijgen. Hij vertelde daar- ij, dat hij 1000 dollar meer ilde betalen dan de orga- isator van 'Parijs'. De ussische functionaris roeg toen, hoeveel dat as. '14.000 dollar', ant- oordde de ander. En laar mee was het lot van loebka bezegeld. Hij werd ■nkele dagen later door jwee Russische 'apparats- iks' in Nice opgehaald, vaar hij verbleef voor de Nikaia'. Terug in Moskou noest Boebka de 10,000 lollar afstaan en kreeg te ïoren, dat hij voorlopig riet naar het buitenland nag. Vorige week nam Boeb ka deel aan de Europa Cup-wedstrij den in Mos kou, waar hij tevergeefs probeerde zijn wereldre- :ord te verbeteren. Dat temde de Russische bond nild en derhalve bleef het rij één gala schorsing. In 3erlijn was Boebka er weer bij. Maar aan het in casseren van extraatjes waagt hij zich voorlopig riet meer. van Loon (Zegge), 30. K. Raats ;Nispen), Ploegenklassement: 1 De Bataal Halfweg, 2. Roosendaal, 3. ZW Dia na Zundert. VIED WELINGEN: 1. E. van Zoe- en (Culemborg), 2. M. Vink Schijndel), 3. K. Kools (Ouden- >osch), 4. E. Paauwse (Koog a/a Saan), 5. A. Arp (Hilversum), 6. M- Cokkelkoren (Woerden), 7. R, The- >es (Rosmalen), 8. C. van Boekholt Boxmeer), 9 M. Faas (Warmen- ïuizen), 10. R. Verweij (Schalk- vijk), 11. J. Valentijn (St.-Wille- irord), 12. R van de Donk (Schijn- lel), 13 A. de Ridder (Arnemui- len), 14. R. Jansen (Veldhoven), 15- V. Geijs (Kwadendamme), 16. H- Ie Rooij (Schiedam), 17. T. Steijger Delft), 18. H. Roeven (Oosterhout), 9. A. Kroon (Oud-Gastel), 20. O- lommes (Delft), 21. R. Lockefeir Oudenbosch), 22. W. Aarts (Wan- ooij), 23. D Hoopman (Koog a/d taan), 24. A. Roks (Breda), 25. W. laas (Yerseke). MoegenkJassement: 1 RTS Jan an Riebeeck (Culemborg), 2. W.V. laaskant (Cuijk), 3. ZW Diana Zundert). nat probleem lost u het beste apmet een ..Kleintje in de ctafTi immers met minstens ,-r van de tien Stemlozere L, lezeressen die speciaal belangstelling hebben voor onz® Kleintjes -rubriek personeel gevraagd1' ligt het v00r de hand. dat er snel en veel reacties komen. DE STEM Evelien Brink, Evert Louwman en Henk Brink, vlak voor ie start. SCHIPHOL (ANP) - De bal lonvaart van Amerika naar Europa door drie Nederlandse ballonvaarders is maandag middag geëindigd in de golven van de Atlantische Oceaan. De bemanning van de bal lon, Henk (42) en Evelien (30) Brink en Evert Louwman (45), werd maandagavond na enke le uren dobberen op zee aan boord genomen van het con tainersschip 'Ever Greet', een Taiwanees schip met bestem ming New York. Het wordt daar 1 september verwacht. Tegen half zes maandag middag werd duidelijk dat de zondagochtend begonnen bal lonvaart van St. Johns in Ca nada naar Europa abrupt was afgebroken. De bemanning van een vliegtuig van de Ame rikaanse luchtvaartmaat schappij Panam meldde dat ze gezien had dat de ballon, de 'Flying Dutchman', snel daal de. Bij de bouw van de capsule was met een dergelijk onvrij willig einde rekening gehou den, maar toch verkeerde het vluchtcentrum op Schiphol lang in onzekerheid over het lot van de bemanning. Aan die spanning kwam de finitief een eind toen een Nim rod verkenningsvliegtuig van de Britse marine de ballon wist te lokaliseren en moei zaam radiocontact kon krijgen met de ballonvaarders. 'Le vend en gezond', zo meldden de drie Nederlanders zich rond half negen maandagavond. Volgens woordvoerder Remmers van het begelei dingscentrum op Schiphol was om twee uur maandagmiddag het laatste radiocontact ge weest tussen het begeleidings centrum en captain Henk Brink. Kort voor half vier wilde Schiphol de ballonvaarders het advies geven te stijgen van 14.000 voet naar 18.000 voet (5,5 kilometer) in verband met een slechtweergebied dat de noordoost koersende ballon te gemoet ging. Dit radiocontact kwam echter niet tot stand. Wel meldde Brink zich eni ge minuten later met de mede deling dat hij de ballon doel bewust liet zakken. De rede nen daarvoor kon hij niet meer opgeven. Het radiocon tact viel volledig uit. Dat kwam pas weer tot stand toen het Britse marinevliegtuig bo ven de in zee drijvende capsu le cirkelde. Omdat de ballon te ver van land in zee was terechtgeko men om te kunnen rekenen op hulp via helikopters, was de bemanning aangewezen op redding vanuit zee. Verken ningsvliegtuigen van de Britse marine bleven in afwachting van de eerste schepen boven de in zee drijvende capsule en ballon cirkelen. Het eerste schip dat in de buurt kwam, een tanker, kon geen hulp bieden. De 'Ever Greet' nam uiteindelijk om streeks negen uur de beman ning aan boord. Ook de capsu le werd geborgen. De ballon, waarde 150.000 gulden is ech ter verloren. De 'Flying Dutchman' zou de eerste combinatieballon van helium (ruim zes miljoen liter) en hete lucht zijn ge weest die over de oceaan was gevlogen met een Europese bemanning. Ook het feit dat een vrouw aan boord was kwam nooit eerder voor. Bij de twee eerdere, geslaagde, ballo- noversteken (in 1978 en 1984) was de bemanning Ameri kaans. Volgens Remmers is er meer dan honderd maal geprobeerd per ballon de Atlantische Oce aan over te steken maar mis lukten deze tochten, meestal door het slechte weer. De 'Flying Dutchman', ontworpen en gebouwd door Cameron, kostte twee miljoen gulden en is daarvoor ook verzekerd, al dus Remmers. De capsule met inhoud (duur instrumenta rium) zal hoogstwaarschijn lijk nog in orde zijn. De film die van de spectacu laire ballonvaart gemaakt wordt hoeft volgens Remmers niet verloren te zijn. De definitieve oorzaak van het mislukken van de ballon- tocht is een gaslek geweest in de ballon. Dit heeft captain Henk Brink maandagavond in een telefoongesprek met het begeleidingscentrum op Schiphol bekendgemaakt. Henk Louwman is presi dent-directeur van Louwman en Parqui, waaronder Toyota Raamsdonksveer valt. CDA kraakt program VVD Van ome Haagse redactie DEN HAAG - Het CDA heeft forse kritiek op het gisteren gepresenteerde ontwerp-verkie- zingsplan van coalitiepartner VVD. Het CDA verwijt de VVD te weinig aandacht te be steden aan de zwakkeren in de samenleving. Vraagte kens plaats de partij bij de VVD-belofte dat ambtena ren en uitkeringstrekkers er de komende vier jaar niet op achteruit zullen gaan. Het meest opvallende punt in het WD-program is de be lofte aan de kiezers dat on danks nieuwe bezuinigingen de belasting- en premiedruk de komende regeerperiode elk jaar met 1 procent moet dalen. Dat kost jaarlijks zo'n 3,5 mil jard gulden. De VVD wil ook doorgaan met bezuinigen: tot 1990 10 tot 20 miljard gulden. Dat is meer dan het dubbele dat het CDA in haar program heeft staan. Door het jaarlijks verlagen Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur van het havenschap Vlissingen heeft het Sloege- bied kandidaat gesteld voor opslag van (hoog)-radio-actief afval. Volgens gedeputeerde Bar- bé (CDA, havenschappen) heeft het bestuur aan de Lof- ra-commissie (die mogelijke opslagplaatsen in het land se lecteert) gemeld dat een aantal plekken in het havenschapge- bied technisch gezien voor op slag in aanmerking komen. Het havenschap heeft dat geconludeerd op grond van de technische informatie die het dagelijks provinciebestuur eerder al aan de Lofra-com- •hissie gaf. De commissie heeft zelf het betrokken gebied al geruime tijd op het lijstje staan. Daar bij wordt zowel gedacht aan grondgebied van Borsele als van Vlissingen. Vlissingen heeft meteen een Planologische barrière opge worpen voor de eventuele komst van de opslag-fabriek. •Maar het provinciebestuur en borsele tonen zich toeschiete lijker. (ADVERTENTIE) van de belastingen en de so ciale premies én door dalende prijzen kan de koopkracht van ambtenaren, trendvolgers en uitkeringsgerechtigden bij een economische groei van 2 pro cent worden gehandhaafd en gaan de werknemers in de marktsector, ondanks arbeids tijdverkorting en een loonma tiging van 2 procent, er in koopkracht op vooruit. De liberalen willen het overheidstekort in 1990 tot 4 a 4,5 procent hebben terugge bracht. Volgens financieel specialist De Korte kan dat bereikt worden door doorvoe ring van de stelselherziening in de sociale zekerheid, het af stoten van overheidstaken, fraudebestrijding en het af zien van herstel van de koppe lingen tussen lonen en uitke ringen en tussen salarissen van ambtenaren en trendvol gers en de loonontwikkeling in het bedrijfsleven. In totaal zou het VVD-program bezuini gingsmogelijkheden bieden tot 25 tot 30 miljard gulden. De WD stelt verder voor de belastingtarieven te verlagen onder gelijktijdige verminde ring van het aantal aftrekpos ten. Het hoogste tarief (nu 72 procent) moet naar 60 procent worden teruggebracht. Het verschil tussen de minimum- en tweemaal modale inko mens zou, onder meer door de premieverlaging, moeten wor den vergroot, de afstand tus sen de hoogste en laagste inko mens mag niet worden ver kleind. Om de werkloosheid (de WD noemt geen streefgetal voor 1990) te bestrijden is sti mulering van de investeringen belangrijker dan stimulering van de bestedingen. Het aantal arbeidsplaatsen in de collec tieve sector moet met 2 pro cent per jaar worden vermin derd, onder gelijktijdige afsto ting van een aantal overheids taken naar de marktsector. vervolg op pagina 3 ALLE begin is moeilijk. Dat ondervonden gisteren ook de leerlingen van de St. Jozefschool in Wernhout. De leverancier van schoolmeubels had de benodigde tafeltjes en stoeltjes niet tijdig verzonden, zodat er op deze eerste schooldag even 'aan de ba sis' geïmproviseerd moest worden. - F0T0 marcel bekken Van een onzer verslaggevers UTRECHT-Er komt waarschijnlijk in september al een forse toeslag op de ta rieven van de ziekenhuizen. Het Cen traal Orgaan Tarieven Gezondheids zorg zal daarover zeer binnenkort een besluit nemen. Dat lijkt in tegenstelling te zijn met de mededeling van de directeur van de particuliere ziektekostenverzekeraars KLOZ, drs. Scheerens, dat de zieken huizen dit jaar minstens een miljard gulden zullen overhouden. Volgens hem zijn de ziekenhuizen zo zuinig geworden, dat de kosten nog la ger uitvallen dan bij het vaststellen van de budgetten was aangenomen. Het aantal opnamen en de gemiddelde verpleegduur is ook sneller gedaald dan was verwacht. Dat de ziekenhuizen een miljard gul den overhouden betekent niet dat hun inkomsten zouden zijn toegenomen. In tegendeel, de kostenverlaging is zo groot dat hun inkomsten ver onder het budget blijven. Een forse tariefsverho ging moet dat weer ongedaan maken. De verzekeraars willen wel een ge sprek met de Nationale Ziekenhuis raad over de besteding van het 'batig saldo' van een miljard gulden. De zie kenhuizen willen dat aan hun reserve toevoegen, de verzekeraars eisen een deel van dat bedrag op, aangezien ze door het opheffen van de vrijwillige ziekenfondsverzekering er enkele hon derdduizenden 'dure' verzekerden bij - krijgen. Overigens is al bekend dat de particuliere verzekeraars daarom bin nenkort hun premies mogen verhogen. In een reactie laat de Nationale Zie kenhuisraad weten dat het bedrag van een miljard gulden 'een slag in de lucht' is. De raad erkent wel dat veel ziekenhuizen dit jaar onder hun budget werken. Veel ziekenhuizen dekken zich in te gen komende bezuinigingsrondes. De budgetten zijn dit jaar met 2 procent verlaagd en ook volgend jaar moeten ze weer evenveel inleveren. Er is min der personeel aangenomen en sommige ziekenhuizen hebben zelfs personeel moeten ontslaan. Veel instellingen hebben momenteel te weinig personeel om de zorgverlening op een verant woord niveau te kunnen handhaven, aldus de Nationale Ziekenhuisraad. De raad meent dat de 800 ziekenhui zen en verpleeginrichtingen het geld dat ze dit jaar overhouden hard nodig zullen hebben om komende bezuinigin gen redelijk door te komen. De totale kosten van de ziekenhuizen bedragen al meer dan 20 miljard gulden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het nieuwe plan van mi nister Deetman (Onderwijs) inzake een stelsel voor studiefinanciering is bij de betrokkenen (de studentenbonden) en de oppositie in de Tweede Kamer slecht gevallen. De Landelijke Studenten Vakbond kwalificeert het gisteren ingediende wetsontwerp als 'een grof schandaal'. En de PvdA-fractie constateert dat het kabinet trouw blijft aan wat langza merhand het handelsmerk van deze coalitie is geworden: ouders met de laagste inkomens gaan er het meest op achteruit. Hun kinderen missen straks de volledige studiebeurs. Het CDA is, op enkele ondergeschikte punten wel tevreden met het wetsontwerp. Studenten tussen achttien en dertig jaar in het voortgezet en hoger onder wijs krijgen volgens Deetmans plan dezelfde basisbeurs van 7.520 (uitwo nenden) of 3.520 gulden (thuiswonen den). Voorwaarde is dat ze geen eigen inkomen of vermogen hebben. Het is de bedoeling dat het nieuwe stelsel op 1 oktober van het volgend jaar in werking treedt, maar dan moet het parlement het wetsontwerp nog dit jaar behandelen. Afhankelijk van het inkomen van de ouders en van de studiesoort kan daar verder nog een aanvullende beurs en een rentedragende lening bij komen van samen maximaal 4.556 gulden. Op z'n hoogst kan een student (weten schappelijk onderwijs) per jaar 12.076 gulden krijgen, waarvan 3.500 gulden via een rentedragende lening. Deze leningen zijn voor het hoger beroepsonderwijs voorlopig vastge steld op 2.500 gulden, voor het middel baar beroepsonderwijs op 1.500 gulden en voor de vierde klassen van vwo en havo op 1.000 gulden. Voor het overige voortgezet onderwijs geldt geen rente dragende lening. De rente van de le ningen, die in vijftien jaar moeten worden terugbetaald, komt onder de marktrente te liggen. De aanvullende beurzen bedragen voor de studenten in het voortgezet on derwijs in het gunstigste geval 2.374 gulden, voor mbo-studenten 2.224 gul den, voor hbo-studenten 1.744 gulden en voor wetenschappelijke studenten 1.056 gulden. Het kabinet is onder druk van de Kamer afgestapt van het voor nemen om de hoogte van de beurs te koppelen aan de leeftijd van de stu dent, terwijl ook de maximumleeftijd is verhoogd van 27 tot dertig jaar (dat is nu nog 47 jaar). Tegelijk met de invoering van het nieuwe stelsel wordt de kinderbijslag voor studenten boven de achttien jaar afgeschaft. Het nieuwe stelsel hoeft - mede door de gedeeltelijke afschaffing van de kinderbijslag - geen extra geld te kosten. De totale kosten per jaar be dragen 3,3 miljard gulden. Vandaag een extra bijlage van de Stem Sport ter gelegenheid van de in het komend weekeinde startende amateur-veldsporten: een vooruitblik op de komende competities en een terugblik op de prestaties van het voorbije seizoen. Één ding valt op; de diverse klassen zijn vergeven van de kampioenspretendenten. Degradatiekandidaten blijven voorlopig nog anoniem Het 24-jarige tv-wonder Bart Peeters wordt door sommigen beschouwd als de stem van een nieuwe generatie. „Kijk, ik zou graag mijn eigen generatie uit het slop willen helpen. Maar ik vrees dat ik daarvoor de macht niet heb", zegt hij bescheiden. zie Stem/Gids 1 Gisteren is op 76-jarige leeftijd het oud-Kamerlid Pieter Jongeling overleden. Hij was veertien jaar Kamerlid voor het Gereformeerd Politiek Verbond en werd alom gewaardeerd vanwege zijn 'eerlijke en principiële' benadering van de politiek. een necrologie op pagina 2 (ADVERTENTIES) van 27 augustus t/m 18 september 1985 in het Interpolisgebouw te Tilburg. Een Internationaal Grootmeesterstoernooi met deelnemers van wereldtopniveau. ^^2 Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo kilo 234513^98 J 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. HANDIGE HANDDOEK groot formaat, 60X140 cm Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en de handdoek zal u worden toegestuurd. Naam en voorletters: Adres: Postcode: I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA. |^T ^^ellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1985 | | pagina 1