Schii bero Hersendeskundigen buigen zich over hoofd-zaak bij ouderen Duizen< Mosself in Phili Screenen op kanker GEWONE Hypotheekrente per 20 augustus 1985 Braderie A doorstaat s MAANDAG 26 AUGUSTUS 1985 EXTRA OP MAANDAG Depressie Oud is uit Ontgeesting Doe normaal Y erzamelnaam Stop slaat door Moertje MEDISCHE RUBRIEK U PAGINA ZEELAND 1 Oproer VOORAL ZON Dy T48 Door Frits Stommels „Als je de cijfers bekijkt lopen die voor dementie uiteen van 5 tot 25 procent. De grote moei lijkheid echter is om de diag nose dementie te stellen. In heel veel gevallen gaat het niet om echte dementie, maar om pseudo-dementie", aldus de sociaal-geneeskundige J. van der Plaats, als arts werk zaam in het verpleegtehuis Martinushof in Arnhem. Zij is in die stad bezig met een onderzoek onder 170 oude ren. „Daarbij", zegt zij, „is ons opgevallen dat seniele demen tie minder voor komt dan in de cijfers tot uitdrukking komt en dat zogenaamde multi- vaatdementie (als gevolg van aderverkalking in de bloedva ten) meer voor komt dan de cijfers aangeven". In het algemeen zou je, vol gens haar, kunnen zeggen dat het 'slechts' in 7 procent van de gevallen gaat om echte de mentie en dat het voor de rest andere dingen zijn. Deze week houden hersendeskundigen uit twaalf landen in Amsterdam hun zogenaamde interna tionale zomerschool. Het onderwerp is seniele de mentie. Volgens een van de sprekers, neuroloog H. van Crevel van het Academisch Medisch Centrum, neemt de seniele dementie epidemische vormen aan. Volgens een woordvoerder van het Nederlands Instituut voor Hersenonderzoek zijn er in Neder land naar schatting tussen de 100.000 en 200.000 de mente mensen op grond van een organische sto ring in de hersenen. Als de pseudo-dementie - de mentie op basis van een bepaald gedrag - daarbij wordt geteld ligt het geschatte cijfer veel hoger. Dan komt men uit bij een schatting van zo'n 300.000. Deskundigen zijn aan het zoeken hoe deze 'blij vende verzwakking van de intellectuele vermo gens bij de ouder wordende mens' tot stand komt. Eén gebiedje in de hersenen heeft al wat duidelijk heid gebracht, maar het is nog lang niet zover dat de 'veroorzaker' gestopt kan worden. Tot zo lang zal het aantal demente mensen toe nemen. Niet omdat dementie eerder voorkomt dan vroeger, maar gewoon omdat mensen langer blij ven leven en er dus meerderen kans lopen om de ment te worden. Dementie meer schijn dan werkelijkheid „Vaak laat een depressie zich aanzien als een lichte demen tie. Alcoholgebruik met als ge volg een ineenschrompeling van de hersenen en ook hoge bloeddruk geven vaak de schijn van dementie", aldus Van der Plaats. Bij wel 15 procent van de ouderen kan het gaan om een ongeneeslijke hersenbeschadi ging die de indruk van seniele dementie geeft, maar dat niet hoeft te zijn. Zo worden soms percentages van zogenaamde dementionele beelden opgege ven die nog veel hoger liggen dan de door de Amsterdamse neuroloog genoemde 5 tot 15 procent. In zo'n geval worden cijfers genoemd van 20 of zelfs 25 procent. Ofschoon je aan vergeetach tigheden niet dood gaat is er, volgens Van der Plaats, een soort angstpsychose aan het ontstaan. „Iedereen die iets begint te vergeten wordt voor het gemak uitgemaakt voor dement en als je dat maar lang genoeg tegen iemand blijft zeggen dan wordt hij of zij het ook werkelijk". Dat we tegenwoordig iemand zo snel het plakkaatje 'dement' opdrukken heeft, al dus deze sociaal-geneeskundi ge, ook te maken met de mo derne maatschappij. „Veel meer dan vroeger wordt er van iemand feitenkennis ge vraagd. Er wordt van je ver wacht dat je een behoorlijke parate kennis hebt. Wee degene die bijvoorbeeld geen antwoord weet te geven op de vraag wie de president van de VS is. Ook al kan zo iemand nog zo prima meepra ten over bijvoorbeeld levens- beschouwelij ke zaken, het schuldig blijven van het (pa rate) antwoord wordt hem of haar heel zwaar aangere kend". Dan hadden de mensen het vroeger heel wat gemakkelij ker. Het was - met name op het platteland - voldoende als zij wisten hoe het er voor stond met appels en peren. De president van de VS kon hen daarbij gestolen worden. Die kennis hadden ze in het leven van alledag gewoon niet no dig. Maar vandaag de dag tel je al vlug niet meer mee als je niet een flinke dosis parate kennis bij de hand hebt. Mis je een antwoord en behoor je ook nog tot de groep van ouderen dan word je dubbel hard ge troffen, want oud is uit. De ouderen zelf gaan daar bij overigens niet vrijuit, want zij scheppen, aldus sociaal-ge neeskundige Van der Plaats, een zeer negatief beeld over zichzelf. „Onbewust gaan ze zich de mindere voelen, ook al geconfronteerd met het feit dat de mensen ouder worden en het logische gevolg daarvan is dan ook dat ouderdomskwa len meer voor komen". hebben ze het naar buiten toe schijnbaar over anderen wan neer ze zeggen: die oudjes daar. Als ze werkelijk bij zich zelf te rade gaan blijken ze niet zo'n hoge pet van zichzelf op te hebben". Daarom is het des te belang rijker dat ouderen zoveel mo gelijk in hun wezen worden gelaten en dat er niet gek wordt opgekeken als ze eens niet hun dag hebben. Veel oudere mensen zijn van tijd tot tijd depressief, maar daar mee nog niet meteen dement. Je zou kunnen zeggen dat het hoort bij de levensfase. Denk alleen maar eens aan het ont vallen van allerlei bekenden. Van der Plaats: „Als ik het voor het zeggen heb zeg ik al tijd: Doe normaal, ga oudere mensen niet verstoppen en ga ze niet alles uit handen nemen. Bij een goede relatie zie je de mensen vooruitgaan. Er wordt nog een beroep gedaan op al lerlei vermogens. Als iemand in een omgeving verkeert waar nog van alles gebeurt wordt hij of zij niet zo vlug de ment. Ook zal een ouder iemand veel langer buiten de dementie blijven als op hem of haar positief wordt gerea geerd". Veel artsen denken, aldus mevrouw Van der Plaats, bij het behandelen van dementie onmiddellijk aan medicijnen. Voor haar als sociaal-genees kundige geldt veel meer de be langrijke rol van de omgeving. Ook vindt zij het jammer dat allerlei publikaties van met name medici vaak zo fatalis tisch - er is niets aan te doen - zijn waar het gaat om demen tie. „Het lijkt er soms op dat mensen dement worden ge maakt". Zij zegt: „Ik heb er vooral moeite mee wanneer een neu roloog aan de hand van wat hij gezien heeft op de CT- scanner (een kleiner wordende hersenmassa) tegen de familie zegt dat vader of moeder weer erg achteruit is gegaan. Dit terwijl het juist weer heel goed gaat. Maar voor de so ciaal-geneeskundige betekent het wel dat het werk van maanden op slag verloren is". Volgens de Nijmeegse neuro- farmacoloog prof. dr. A.R. Cools is dementie nog altijd een verzamelnaam voor een aantal stoornissen die heel verschillend zijn. „Zoals in de vorige eeuw alles wat met de longen te maken had werd ge schoven onder tuberculose, zo wordt nu dementie onder één en dezelfde noemer gebracht". Er is één uitzondering: de ziekte van Alzheimer. Deze heeft men thuis weten te bren gen. Daarbij zijn onder andere beschadigingen aangetroffen in de nuclis basalis, een heel bepaald structuurtje. Door een tekort aan chemische bood schappen ontstaat er een zoge naamde pre-seniele vorm. Cools maakt deel uit van een groep wetenschappers die heel intensief bezig is met her senen- en gedrag-onderzoek bij oudere mensen. De aan dacht is in het bijzonder ge vestigd op de ziekte van Par kinson (stoornissen in het be wegingsapparaat van de mens of motorische stoornissen). Daarnaast worden cognitieve stoornissen (rigiditeit of ge brek aan denken) bestudeerd. Een doorbraak is geweest dat de wetenschap erachter is gekomen dat tussen de ziekte van Parkinson en de ziekte van Alzheimer een nauwe re latie bestaat voorzover het de aangedane hersenstructuren betreft. Ergens in ons brein komt een samenspraak tussen beide ziektebeelden tot stand. „Nu we dat weten kunnen we gaan zoeken naar een far macotherapie, waarmee je kunt ingrijpen in de knoop punten, waar beide ziekten el kaar raken. Tot nu toe kunnen we alleen de symptomen aan pakken. We hebben nog geen effectieve geneesmiddelen te gen de ziekte van Alzheimer", aldus Cools. Aan de hand van een voor beeld geeft hij aan hoe beide ziekten in elkaar grijpen. „Neem een computer. Een heel klein programmeerfoutje gooit aanvankelijk alleen wat regeltjes door elkaar, maar na verloop van tijd loopt het hele programma goed fout. Zo kun je je voorstellen dat er eerst wat cognitiefs (wat onze ken nis of geheugen betreft) ver keerd gaat en dat het eindigt met een gestoorde motoriek". Volgens Cools is het zaak dat we er vroeg bij zijn. „Je kunt je voorstellen dat het doorslaan van één stop in onze hersens nog kan worden opge vangen. Maar het is te laat wanneer we wachten tot er 25 stoppen zijn doorgeslagen. Dat is niet meer door andere func ties in de hersens op te vangen en dus niet meer te genezen". Een algemeen probleem is, aldus Cools, dat de patiënten eigenlijk te laat in een zieken huis terecht komen. Als gevolg daarvan wordt er pas laat vastgesteld of ze lijden aan de mentie of aan de ziekte van Parkinson. Het komt erop neer dat we van de ene kant niet (te) dra matisch doen, maar van de an dere kant moeten we tekenen die in een bepaalde richting wijzen niet zo maar wegwui ven. „Er zijn", aldus Cools, „gevallen bekend dat de om geving de ziekte wegpraat. Als gemeenschap worden we nu Volgens de Nijmeegse psycho- gerontoloog prof. dr. J.M.A. Munnichs is dementie eigen lijk een volkomen ontgeesting van de mens, een aftakelings- verschijnsel, waarbij alle ver mogens van de mens worden aangetast. Hoe dat precies gebeurt is, volgens hem, niet bekend. Maar wel weet hij dat wan neer je nooit je hersens traint de mogelijkheid bestaat dat ze afstompen. „Dat dementie het gevolg zou zijn van alleen een lichamelijk proces is", aldus Munnichs, „al lang achter haald". Toch geldt ook voor hem dat naar mate de levensduur wordt vermeerderd ook de kans toeneemt dat je ten slachtoffer valt aan het ziek tebeeld van dementie. Daarom is het eigenlijk zo triest dat de hele omgeving is gekeerd te gen oudere mensen. Dat geldt niet in de laatste plaats de mentaliteit in veel ziekenhui zen. In het algemeen is het zo dat de oudere mensen in een af- hankelijkheidspostitie worden gemanoeuvreerd en dat heeft bij hen weer tot gevolg dat er een bange instelling en apa thische houding gaat ontstaan. Het is, volgens Munnichs, de eerste stap op de weg naar een dementioneel syndroom. Op name in een verpleeghuis ligt dan in het directe verschiet. Uit onderzoek is al eens geble ken dat een op de drie mensen er niet thuis hoort. Volgens Munnichs heeft de medische professie op het ogenblik veel belangstelling voor dementie. Maar voordat iemand dement is is hij of zij al door veel fasen gegaan. Er is onder andere al een pseudo- dementie - zoals een depressie die als zodanig wordt aange zien - achter de rug. Ouderen kunnen, aldus Munnichs, ook in de dementie vluchten. Ze geven dan bewust geen ant woord meer op vragen en ze vergeten dan zogenaamd alles. Dementie wordt, aldus de Nijmeegse psycho-geronto- loog, te eenzijdig - alleen me disch - aangepakt. „In het al gemeen wordt er veel te wei nig aandacht besteed aan de sociologische en psychologi sche aspecten". Munnichs vraagt zich af of de artsen die in de Nederland- ^jiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij£ Een dikke tien jaar geleden E kregen dokters van alle kan- S ten op hun brood dat ze te E weinig deden om kanker te j§ voorkomen. Toegegeven, ze dempten heel ijverig putten, E maar - zo ging het verwijt E dan was het vaak te laat: Het E kalf was dan allang verdron- E ken. De roep om meer pre- ventie kwam toen vooral van linkse zijde. Onder druk van E de Rooie Vrouwen in de E PvdA kwam een landelijk E bevolkingsonderzoek naar E baarmoederhalskanker op 3 gang. De Socialistische Partij 3 begon in die jaren een luid- E luchtige campagne met de E voor de hand liggende leus E 'Voorkomen is beter dan ge- E nezen'. We zijn nu tien jaar later, 3 en in die tijd trad er een E merkwaardige omslag op. Terwijl dokters steeds en- Ei thousiaster gingen pleiten 3 voor meer bevolkingsonder- 3 zoek, kon je in de (niet in de 3 laatste plaats linkse) media 3/-steeds meer kritische gelui- 3 den horen. Niet zo verwon- derlijk, want ook in de me- E dische vakbladen woedt tot E op heden een opiniestrijd E over het nut en de wenselijk- E heid van bevolkingsonder- EE zoek naar kanker. De scheidslijn tussen beide par- 3 tijen loopt grofweg tussen de dokters van de praktijk en de theoretici van de gezond heidszorg. De 'praktische' dokters zijn vaak vlak vóór en dat is best te begrijpen. Zij staan vaak machteloos bij patiënten die niet meer te helpen zijn omdat de ziekte te ver is voortgeschreden. De theoretici zijn niet zozeer te gen, dan ivel tamelijk kri tisch. Men heeft zich in het be gin behoorlijk verkeken op de moeilijkheden om de re sultaten van zo'n onderzoek te duiden. Neem baarmoe derhalskanker. Het leek zo simpel allemaal. Met een voudig en niet pijnlijk on derzoek, het uitstrijkje, kan men deze ziekte al vroeg ont dekken. In een vroeg sta dium is deze kanker heel goed te behandelen zonder dat er ingrijpend hoeft te worden geopereerd. Boven dien groeit de kanker erg langzaam. Ook al een voor deel, want daardoor hoeven vrouwen bij wijze van spre ken niet elke maand lastig gevallen te worden voor een uitstrijkje. Kortom, als geen andere kwaadaardige ziekte leent baarmoederhalskanker zich voor een grootscheeps bevolkingsonderzoek. Al gauw kon men de trotse re sultaten laten zien. Onder zochte vrouwen liepen dank zij een vroege behandeling duidelijk minder kans om aan baarmoederhalskanker te overlijden. Dankzij dat onderzoek? Gezondheidstheoretici, met de epidemioloog prof. dr. F. Sturmans voorop, maakten aannemenlijk dat gunstige resultaten heel bedrieglijk kunnen zijn. Een paar 'val kuilen' (copyright Stur mans). Het resultaat van vroegtijdige opsporing wordt vaak vertaald in het percentage mensen dat na 5 of 10 jaar na ontdekking van de ziekte nog in leven is. Door onderzoek wordt een ernstige ziekte eerder ont dekt en daardoor stijgt auto matisch dat percentage. Ook al zou tegen die ziekte geen enkele behandeling helpen, dan zou het nog lijken dat vroegtijdig opsporen de le vensverwachting kan ver lengen. Nog een valkuil. Je kunt redeneren dat mensen die aan zo'n onderzoek mee doen veel bewuster omgaan met hun gezondheid. Die gaan so wie so eerder naar de dokter, worden eerder be handeld en hebben alleen daarom al betere vooruit zichten op genezing. De slechtste risico's zitten dan in de niet deelnemende groep. Verschil in 5 jaarsoverleving tussen beide groepen hoeft dus niet perse te wijzen op de effectiviteit van het bevol kingsonderzoek. Maar ook al is het onder zoek effectief (en voor-baar moederhalskanker twijfelt daar onderhand niemand meer aan) dan doemen er weer onverwachte proble men op. Hoe grondig moet zo'n onderzoek zijn? Wil je met een test alle mensen met een bepaalde ziekte opspo ren, dan moet de test zeer ge voelig zijn. Eigenlijk weer té gevoelig, want onvermijde lijk worden dan ook mensen opgespoord die de ziekte he lemaal niet hebben. Bij baarmoederhalskanker ont- 3 staat deze onvermijdelijke fout doordat het allereerste stadium moeilijk van een E ontsteking is te onderschei- i den. Dat is niet zomaar een foutje. Een foutpositieve uit- slag brengt nogal wat te- 3 weeg. Eerst de schok van het bericht, dan het wachten op e de uitslag van het vaak uit- E gebreid onderzoek, en dat al- E les had je niet mee hoeven 3 maken als je niet was onder- 3 zocht. E Door de test minder gevoe- 3 lig te maken wordt het pro- E bleem alleen maar verscho- 3 ven. Dan scoort de test weer 3 niet bij mensen die de ziekte 3 wél hebben. Heb je je laten 3 onderzoeken, alles is in orde E zegt de dokter, en dan blijk 3 je de ziekte toch te hebben. Kortom, wat zo simpel E leek, bleek niet zo simpel te e zijn. Alleen van het bevol- e kingsonderzoek op baarmoe- E derhalskanker staat nu met E harde cijfers vast dat het E echt wat uithaalt. Onderzoe- E kers in de proefregio Nijme- E gen stelden onalngs vast dat E dankzij dit onderzoek het E aantal gevallen van deze 3 kanker drastisch was ge- E daald. Baarmoederhalskan- 3 ker zou zelfs helemaal kun- E nen verdwijnen als dit soort 3 onderzoek zou blijven be- E staan. se verpleeg- en verzorgingste huizen werken wel voldoende goed geïnstrueerd zijn in de psychiatrie. Dementie is na melijk ook binnen de psychia trie een van de meest ingewik kelde begrippen. Niet een klein stukje, maar de hele mens wordt aangesproken. Het is, aldus Munnichs, een aantasting van de persoonlijk heid. Ofschoon er een zekere in vloed kan worden uitgeoefend op de menselijke gesteldheid en in dit kader op de dementie zelf weet men, aldus Mun nichs, niet hoe dementie ont staat. „Je moet", zo zegt hij, „voorstellen dat in een oude klok- een moertje loslaat, waardoor het mechanisme niet meer werkt. Je vindt het moertje onder in de kast en je begrijpt dat het mechanisme niet meer werkt, maar je weet niet hoe dat moertje is losge gaan". rilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllliiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiË Aangezien psycholo gen, sociologen, poli ticologen en dat soort lieden zelf ook geen geldige methoden hebben om hun beweringen te staven, durf ik (en ik heb ooit psycho logie gestudeerd, dus ik kan het ook niet weten) in mijn functie van corres pondent te Washing ton de stelling te pone ren dat het over een tijdje wel weer goed zal komen met die rechtse jeugd van vandaag de dag. Hier in Amerika, waar het neo-conservatisme nog altijd hoogtij viert, kan je heel duide lijk waarnemen hoe de kiem wordt gelegd voor een maat schappelijke revolutie van het soort waaraan ik als rebel van de late zestiger jaren persoonlijk al eens heb deelgenomen. Vermaard New Yorks psy choloog prof. dr. Don Hoffziger is het met mijn observatie eens. Behoudend Amerika heeft de laatste jaren al bijna alles be reikt (Reagan in het Witte Huis, 22 procent van de Amerikaanse kinderen weer onder de oficiële armoede-grens, kruisraketten in Europa etc.) en nu dient de kroon op het werk geplaatst: Amerika moet worden verlost van de aloude plaag die bekend is onder het drieletter woord sex. Op ontelbare fronten is de aanval tegen de zinnelijkheid in gezet. En volgens de enquêtes begint het succes van het Victo riaans reveil zich af te tekenen. Blijkens de onderzoeken storten zich anno 1985 belangrijk min der Amerikaanse jongelui in het voorhuwelijks geslachtsverkeer dan in 1982 en in 1979 het geval was. Onder de jeugd die zich er wel aan waagt leven daarover veel meer schuldgevoelens dan een paar jaar terug. Aha, zegt prof. dr. Hoffziger mij na: Dat gaat de goede kant op. Freud zei 076-877850-653950 RUTT< beta rente vast af- rentepercentages lings gedurende sluit- wijze provi- met gemeente zonder gemeente sie in garantie garanti opgave werke opgave werke bank lijk bank lijk Annuïteiten- hypotheken A.B.N. M/A Var. 1.5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 1 jr. 1,5 7,5 7,93 7,7 8,15 M/A 3 jr. 1,5 7,8 8,25 8,0 8,47 M/A 5 jr. 1,5 8,0 8,47 8,2 8,69 Plushypotheek M/A 7 jr. 1.5 8,2 8,69 8,4 8,91 Amro bank M/A var. 1,5 7,0 7,39 7,2 7,61 M/A 2 jr. 1,5 7,5 7,93 7,7 8,15 M/A 5 jr. 1,5 8,0 8,47 8,2 8,69 M/A 7 jr. 1.5 8,2 8,69 8,4 8,91 Centrale M/A 2 jr. 1 7,3 7,66 7,5 7,87 Volksbank M/A 5 jr. 1 7,7 8,09 7,9 8,31 Direktbank/ M/A 1 jr. 1 7,4 7,77 7,6 7,98 NCBbank M/A 3 jr. 1 7,7 8,09 7,9 8,31 M/A 5 jr. 1 7,8 8,20 8,0 8,41 Grenswissel- M/A 1 jr. 1 7,4 7,77 7,6 7,98 kantoren/CDK M/A 5 jr. 1 7,8 8,20 8,0 8,41 HJ/A 1 jr. 1 7.6 7,85 7,8 8,06 HJ/A 5 jr. 1 8,0 8,27 8,2 8,48 Hypotheek!. M/A 5 jr 1,25 7,6 8,11 7,6 8,11 Noord-Br M/A 10 jr. 1,25 7,9 8,44 7,9 8,44 gemeenten M/A 15 jr. 1,25 8,0 8,54 8,0 8,54 M/A 30 jr. 1.25 8,1 8,65 8,1 8,65 M/A renterust 1,5 7,7 8,25 7,7 8,25 Van Lanschot/ M/V var. 1.5 6,9 7,45 7,1 7,56 Woon- opstart M/V var. 1,5 6,7 7,13 fonds M/V 1 jr. 1,5 7,1 7,66 7,3 7,79 Holland* M/V 2 jr- 1,5 7,3 7,88 7,5 8,00 M/V 5 jr. 1,5 7,8 8,43 8,0 8,55 comfort M/V max 10 jr 1,5 7,8 8,43 8,0 8,55 NMB M/A 1 jr. 1,5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 3 jr. 1,5 7,8 8,25 8,0 8,47 M/A 5 jr. 1,5 8,0 8,47 8,2 8,69 keuzehyp. M/A 7 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 Postgiro en M/A 2 jr. 1 7,0 7,34 7,2 7,55 Rijkspost M/A 5 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 spaarbank M/A 7 jr. 1 7,7 8,09 7,9 8,31 RABO (adv.) M/A var. 1.25 7,4 7,80 7,6 8,01 M/A 3 jr. 1,25 7,7 8,12 7,9 8,34 M/A 5 jr. 1,25 7.9 8,34 8,1 8,55 M/A stabiel 1,25 8,1 8,55 8,3 8,77 HJ/A var. 1,25 7,6 7,88 7,8 8,09 HJ/A 3 jr. 1,25 7,9 8,20 8,1 8,40 HJ/A 5 jr. 1,25 8,1 8,40 8,3 8,61 HJ/A stabiel 1,25 8,3 8,61 8,5 8,83 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 7,4 7,82 7,6 7,98 M/A 5 jr. 1,5 7,6 7,98 7,8 8,25 HJ/A 3 jr. 1,5 7,6 7,91 7,8 8,12 HJ/A 5 jr. 1,5 7,8 8,12 8,0 8,33 Verenigde M/A jr. 1 7,6 7,98 7,8 8,20 spaarbank M/A 3 jr. 1 7,6 7,98 7,8 8,20 M/A 5 jr. 1 7,8 8,20 8,0 8,41 M/A ideaalr. 1 7,7 8,09 7,9 8,31 Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 1,5 7,0 7,56 7,2 7,77 standaard M/V 5/9 jr. 1,5 7,7 8,32 7,9 8,54 standaard M/V 10/15 jr. 1,5 7,9 8,54 8,1 8,76 no-risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvr. op aanvr. lage lasten M/V 7 jr. 1,5 8,1 8,61 interim M/V 1 jr. 1,5 6,9 7,45 6,9 7,45 2e kw 85 budg. KW/A var. 1,5 8,3 8,74 8,3 8,74 Leven- hypotheken Centr, Beheer M/A 5/10/- 7,8 8,08 7,8 8,08 15/20 jr. Levensverz. KW/A 5/10 jr. 7,9 8,14 aangesl.bij NVL M/A 5/10 jr. 7,8 8,08 7,8 8,08 Van Lanschot/ met gemeentegarantie Woonfonds Holland Woonfonds Holland zonder gemeentegarantie Van Lanschot M/A maandbetaling achteraf HJ/A halfjaarbetaling achteraf M/V maandbetaling vooraf KW/A kwartaalbetaling achteraf Met de verlaging van de hypotheekrente die vandaag bij enkele banken is doorgevoerd, is het reintepeil van 1972 bereikt Het goedkoopste variabele tarief ligt nu op 6,9%, 15 jaar vast 7,9% en 30 jaar vast is regionaal mogelijk tegen 8%. De banken die in dit overzicht nog op de oude rente staan zullen bij publicatie hun tarieven mogelijk ook verlaagd hebben. Copyright „Vereniging Eigen Huis" Door Mare de Konlnck tocht tegen vieze boekjes kt uit een hoek die tevoren als vrij-1 zinnig mocht worden be-1 schouwd, maar die inmiddels van hevige prikkelangst geeft: Het feminisme Ameri-1 kaanse stijl. Meisjes die door het nieuw I gebrek aan voorlichting i wild in verwachting zijn geraakt I worden steeds vaker bij de in gang van de abortuskliniek te gengehouden door 'pro-life-act: visten' als die kliniek al dan me: door een bomaanslag onschade lijk is gemaakt. Niet dat abortus volgens mij iets met sex te i ken heeft, maar tochZwan gere kinderen kunnen U woordig gemakkelijker terechl I in de 'geboorte-centra' opgeri door televisie-predikanten ds. Jerry Falwell (een huisvriend I van de Reagans) die voor i snelgroeiend kijkerspubliek I spectaculair tekeer gaan tegen alles wat zij tot oneerbaar uit roepen. Er is meer. Ann Landers, de I Lieve Lita van Amerika, ont- dekte onlangs via een opinie-1 peiling onder haar tientallen I miljoenen lezers, dat inmiddels I üefst 72 procent van de Amen J kaanse vrouwen niet veel meei I moet hebben van de 'daad'. Ne I werd dat percentage vooral ver-1 klaard door de formulering van I de vraag (die erop neerkwam ol I mevrouw liever door menee: I werd verkracht dan wel geknuf-1 feld), maar het resultaat van de I enquête was koren op de moles I van Amerika's nieuwe kuis- f heidsadvocaten. Ook de verschrikkelijke Aids-1 epidemie en de algemene homo-1 fobie die ermee gepaard gaat, is I een medestander in de slag te gen de losse zeden. Heel moralisne in de VS kunnen 1 tevredenheid nauwelijks verbet-1 gen nu ze de Aids-gesel in ha' den hebben om te bewijzen d ze niet voor niets altijd al teg het vrije gedoe waren. Zelfs onder de ruimdenkend I geachte Yuppies, de in goeden I doen geraakte 'carrièristen' die I ooit provo's waren, is de belang- r stelling voor een rijk sexlever. sterk afgenomen. Gedragsdes-1 kundigen stellen vast dat in dezt I invloedrijke groep „net als in dt I vijftiger jaren" de maatscha lijke loopbaan vóór vriend(innet)je gaat. „Meer dar-1 naar intimiteit zoekt de Yupp» I naar een partner die zijn of haï I maatschappelijk succes ten g«' de zal komen. Aan de hand va-' I een üjst van eisen vraagt met I zich aif: Wat krijg ik terug voos I de tijd en de energie die ik ia I haar of hem stop", aldus psj I chotherapeut John Kenström ia I Washington, waar het wemei' I van de nieuwe rijken van de ik I generatie. Ik denk dat zij - zonder hei!i I weten - inmiddels hun kinderen1 aan het klaarstomen zijn voor de revolutie. Of zoals Hoffrig£!l het zo echt wetenschappe¥ I kan zeggen: „De a-, zo niet anj I sexuele opvoeding kan nooit I sexualiteit zelve onderdrukken Ze zal daarentegen wel schuld gevoelens bij de jeugd te w« brengen en daarvan is beke» dat ze vaak fantasieën var-1 agressie tegen de ouders op'®' I pen. Laat fantasie weg en voor ouders het establishment»11 het algemeen en het oproerI een feit." Ik begrijp ineens waarom 1®'1 destijds in Nederland het Maf t denhuis moest zijn, waar de o® wenteling begon. al dat alles in het leven sex ist-| als sex wordt onderdrukt da- wordt dus alles onderdrukt en dat is de ideale voedingsbodem voor een morele en dan natuur-1 lijk tegehjk sociaal-politieke oir wenteling. Arme puriteinen, z weten niet dat ze het kruid zaai-1 en dat hen zal overwoekeren. En wat zijn ze aan het zaaier: Zoveel verzet is er inmiddels on f der Amerikaanse ouders groeid tegen sexuele voorlied. I ting op school, dat in diverse I deelstaten dit toch zo gezellig lesuur is afgeschaft. Kleine Amerikaantjes kunnen ooi steeds moeilijker in alternatieve I literatuur iets aan de weet ko-1 men, want justitie heeft de strijd tegen de porno, niet zelden uit Nederland afkomstig!) krachtig I aangepakt. Steun in de kruis-1 PHILIPPINE - De negende Philippine is voor de organi naar tevredenheid verlopen mee 'goed geslaagd'. Duizenden bezoekers kwamen het afgelopen weekend kijken in het Zeeuwsvlaamse mosseldom. Vooral gistermiddag was het centrum voor dit twee daags festijn overvol, en verdrongen de mensen zich voor het Philipsplein aan wezige mosselkraam, waar op 14 gaspitten de mosselen maar nauwelijks waren aan te slepel. „Zeker 3000 kilogram mosselen is erdoor gegaan dit weekeind", zo liet voor zitter Herman Saey van de organiserende stichting gis teravond weten. Met een Van een onze\ KAPELLEBRUG - Dr hebben gisterochtend i kers en de speelkas v Kapellebrug beroofd. Bij deze actie werd eer schouder geschoten, waar buit van zo'n 55.000 guide waardevolle sieraden verd De overval vond plaats rond vier uur 's ochtends toen nog druk het Golden Ten-spel werd beoefend in het casino. Plotseling trokken drie man nen, die zich even eerder onder de bezoekers hadden gemengd, een vuurwapen en bedreigden de aanwezigen met de dood, wanneer niet alle geld en sie raden zouden worden afgege ven. Nadat iedereen was uitge schud, inclusief de bank van het casino, verlieten de over vallers al schietend het pand. Eén van de aanwezigen, de Belg R.B., kreeg een kogel in de schouder en moest later in het ziekenhuis aan deze ver wonding worden behandeld. De drie mannen verdwenen met hun buit van circa één miljoen Belgische franken en vele sieraden per auto de grens over. Ze maakten daar- Van onze correspondent AARDENBURG - Ondanks het minder goede weer van za- terdag is de dit weekend in Aardenburg gehouden brade rie volgens het programma af gewerkt. Zondagmiddag was het zelfs behoorlijk druk in het kikkerstadje. De negende braderie werd zaterdag geopend door de wet houders R. van de Wijnckel en w van Helden. De openings ceremonie bestond uit een rit Per antieke koets over het bra- neterrein dat zich uitstrekte vanaf het Kaaiplein tot de Oude Kerkstraat en waar tal kramen °Pëesteld ston- Velen hadden er ook een Plaatsje gezocht om hun spul len op de rommelmarkt aan te Prijzen. Tal van attracties vonden aan de lopende band plaats, onder andere het optreden van Aardenburgs vuurvreter, de monstraties en behendig heidswedstrijden en tussen door kon men genieten van de dweilorkesten die zich door Aardenburg bewogen. h fa^erdagavond was er op Kaaiplein een disco voor

de Stem | 1985 | | pagina 4