ONBEKEND AANTAL MENSEN ONTVOERD DEK DE iCHILLEN Dreigende scheuring binnen Franse socialistische partij RIVM: 6000 plaatsen bodemverontreiniging "Geen verandering vluchtelingenbeleid' I MAANDAG 26 AUGUSTUS 1985 SBINNEN-BUITENLAND: PAGINA 2 Ie klinge \thek Keulen: [Nederlandse film is [op weg naar iternationale roem' LOSSING Prins Claus waarschuwt voor A-techniek CPN wil massaal verzet tegen apartheid Vooruitgang in kankeronderzoek Plan landelijk informatie centrum voor volkscultuur NA UITZETTING IRANIëRS IEUWSOVERZICHT ODDDO ^DDDODDOn BUITENLAND Politie Birmingham schiet jongen dood Cliff Richard en Shirley Bassey van Noorse TV geweerd Ballon begonnen aan transatlantische vlucht Chinese piloot vraagt asiel in Taiwan Lancering Discovery opnieuw uitgesteld 'BBC krijgt informatie van geheime dienst' Nepal kondigt vrijlating van 1649 gevan genen aan Akali Dal kiest gematigde opvolger Doden bij aardbeving Israël gaat shekel vervangen Zon en maan JHoogwater T7 3ulden Vlies 3 1.30 en 20 u. All of me. 2.30 u. Body double. Rembrandt 1 u. The erotic dreams of Cleo- Btra. cngstdijk Feesttent - 14.30 u. fer misschieting. I 30 u gaaibolling. Café't Jagershuls - 10 u f-ijskaarting. i u. gaaibolling en schieting. lulst W. Blommaert - 14.30 u. phieting. DeSmlckel - 20 u. parting. 1 R. deMoor - 15 u. thieting. iOORDSTRAAT R. de Jonge - 14.30 u. (ermisschieting. u. gaaibolling. Bestand in Beiroet bedreigd ILINGE Galerie Esprit - Zomerexpo- (tie: acryl, olieverf, aquarel, ke- amiek en beeldhouwwerk. Ge- Ip. dag. 13.30-18 u. dinsd. gesl. lot 1 sept.). iulst Streekmuseum 'De Vier Am- lachten' - 'Maten en gewich- pn' uit de verzameling van O. de yilde en J de Keyzer. Geop. ma. ïza. 14-17 u„ in juli en augus- bs ook op zondagen (tot 8 sept.) lERNEUZEN Artikof - Batikwerk van jfvonne v.d. Acker Geop. dag. SI JS u. (tot eind aug.). 3RUGGE Gruuthusemuseum - A- briaan Willaert: Vlaams musicus Ie Venetië' (in het kader van het naar van de muziek). Geop. dag. 9.30-12.30 en 14-18 u. (tot 31 pug)- OOSTENDE Stedelijk Museum - 'Ensorin be Oostendse verzamelingen', |in het kader van het Ensorjaar). 3eop. dag. 10-12 en 14-17 u. dinsd. gesl. (tot 31 aug.). Heemkundig Museum - En- sor bibliografie. Geop. dag. 10- jl2 en 14-17 u. dinsd. gesl. (tot31 fnug.). ïanifestatie in Keulen steeds /erder uitdijde. In plaats van acht speelfilms werden het er intig. Met korte films en do cumentaires komt het totale orogramma dat van 23 October ut 16 december in de Domstad |wordt afgewerkt op 130 films. Berghoff is ook bijzonder I [gecharmeerd van een aantal [films, die in Nederland niet [zo'n goede pers hebben gehad, [zoals 'Schatjes' van Ruud van I Hemert. „Hoewel hier en daar leen beetje smakeloos, was dat toch grote cinema. Een aantal [andere Nederlandse films [heeft vaak iets claustrofo- [bisch, iets steriels. Bij ['Schatjes' was dat niet het ge- val. Het verbaasde me niet dat [Warner Brothers de film on- middellijk kocht." BEIROET (AP) - Gewapende islamieten heb ben zondag christelijke gebieden in de Libane se hoofdstad met granaten bestookt. Deze herleving van het geweld in Beiroet bedreigt de Syrische pogingen om een einde te maken aan de willekeurige bomaanslagen in woongebieden. Volgens de politie werden ook enkele christelijke kust plaatsen onophoudelijk met artillerievuur bestookt. De beschietingen zondag waren de jongste schendingen van een door Syrië gesteund bestand dat donderdag een einde maakte aan de willekeu rige bomaanslagen in islamiti sche en christelijke woonwij ken. Meer dan 320 mensen zijn daarbij gedood en bijna 1.100 gewond. Langs de Groene Lijn in Beiroet braken vuurgevechten uit tussen christelijke en isla mitische milities. De elkaar bestrijdende milities hebben zaterdag een onbekend aantal burgers ontvoerd die de grens tussen Oost- en West-Beiroet wilden passeren. Zij wilden daarmee bereiken dat het Li banese leger de enige door gang tussen de twee stadsde len zou sluiten. De politie meldde zondag dat 16 burgers nog steeds wer den vermist. De strijdende partijen in Beiroet voerden zaterdag en zondag moeizame onderhandelingen over de plaats waar Syrische militaire waarnemers moesten worden gestationeerd om de wapen stilstand te controleren. Druzenleider Walid Joem- blatt, wiens 6.000 man sterke militie betrokken was bij de gevechten van zaterdag, her nieuwde zijn kritiek op presi dent Amin Gemayel. Hij noemde hem een tiran die ver antwoordelijk was voor de nieuwste golf van geweld in de burgeroorlog. In zijn verblijf in Mukhtara ten oosten van Beiroet zei Joemblatt dat Ge mayel 'krokodillentranen weende om de doden die hij zelf had laten ombrengen'. De veiligheidscommissie, die bestaat uit vertegenwoor digers van het Libanese leger en de drie belangrijkste mili ties, zou zaterdag voor de der de keer bijeen komen om de meningsverschillen op te los sen over de stationering van Syrische waarnemers in en rond Beiroet. Het Syrische leger is in 1976 Beiroet binnengetrokken on der een mandaat van de Ara bische Liga om een eind te maken aan de eerste gevechts ronde in de burgeroorlog. In 1978 vochten de Syriërs 100 da gen tegen christelijke milities in Beiroet. De christenen be schouwden het Syrische leger toen als een bezettingsmacht en eisten de terugtrekking van het leger uit Libanon. Syrië trok zich uit de hoofd stad terug toen Israel in 1982 Libanon binnenviel. Maar in Libaneze vrouwen maakten zaterdag van de pauze in de gevechten in Beiroet gebruik om inkopen te doen. het oosten en noorden van Li banon heeft het een troepen macht van naar schatting 25.000 man gehandhaafd. De betrekkingen tussen Da mascus en de christenen zijn iets verbeterd sinds Syrië de rol van bemiddelaar op zich nam nadat de Amerikaanse vredespogingen in 1984 waren mislukt. De voormalige Libanese president Camille Chamoun (85) is zaterdag opgestapt als hoofd van de Nationale Libe rale Partij (NLP), die hij 27 jaar lang heeft geleid. Hij is op zijn post opgevolgd door zijn jongste zoon Dany Chamoun (50), zo meldde de radio Stem van Libanon. Chamoun treedt af om ge zondheidsredenen, aldus de radio. Zijn zoon is zonder te genstand gekozen als nieuw hoofd van de partij. Hij had de leiding over een 2000 leden tel leden militie, de 'Tijgers', tot dat deze in 1980 werd opgehe ven na een genadeloze aanval van rivaliserende christelijke Falangistische milities onder leiding van Baschir Gemayel, die later president werd. Na de aanval, waarbij 300 mensen om het leven kwamen, ver bleef Dany Chamoun enkele jaren in het buitenland, maar keerde na verzoening van zijn vader met de Gemayel-clan naar zijn land terug. Tijdens de burgeroorlog van 1975-1976 werkte Dany Cha moun aan zijn betrekkingen met Israel en onlangs nog prees hij de rol van het door Israel gesteunde Zuidlibanese leger (SLA) in ZUid-Libanon. PARIJS (UPI/RTR) - Vooraanstaande leden van de Franse socialistische partij (SP) zijn er zondag niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over het ont werp-verkiezingsprogramma. Hierdoor zijn er zeven maanden voor de algemene verkiezingen ernstige scheu ren binnen de partij aan het daglicht getreden. Het ont- werpprogram moet worden voorgelegd aan het partijcon gres, dat dit najaar in Toulou se zal worden gehouden. Een groep onder leiding van de voormalige minister van landbouw, Michel Rocard, heeft geweigerd akkoord te gaan met het ontwerp zoals dat door de secretaris-gene raal van de partij, Lionel Jos pin, bij de stuurcommissie was ingediend. Jospin is de verte genwoordiger van de meer derheidsvleugel, die zich op stelt achter president Francois Mitterrand. Rocard, die eerder liet we ten dat hij in 1988 kandidaat staat voor het presidentschap, heeft gezegd dat hij op het tweejaarlijkse congres in ok tober met een eigen ontwerp programma zal komen. De voormalige minister, volgens de opiniepeilingen een van 's lands populairste politici, wil de het ontwerp niet ondersteu nen nadat twee van zijn voor stellen door de meerderheid waren afgewezen. Rocard, de leider van de so ciaaldemocratische vleugel, vindt dat de socialisten moe ten toegeven dat zij met het voeren van een expansionisti sche economische politiek na Mitterrands verkiezing in 1981 een fout hebben begaan. Te vens is hij van mening dat de Partij mogelijke coalities met de conservatieve partijen moet onderzoeken, in het geval de socialisten bij de parlements verkiezingen van maart aan staande geen duidelijke meer derheid weten te behalen. Jos pin vindt dat de partij dan in de oppositie moet gaan. Vol gens de opiniepeilingen staat de SP een nederlaag te wach ten en de meeste leiders bin nen de partij hebben toegege ven dat zij de meerderheid in het parlement zullen kwijtra ken. Rocard, die in 1981 zonder succes met Mitterrand streed om de partij nominatie voor het presidentschap, nam in april ontslag als minister van landbouw. Formeel trad hij terug vanwege de invoering van het systeem van evenredi ge vertegenwoordiging door de regering met ingang van de komende parlementsverkie zingen. Maar volgens politieke waarnemers heeft hij zijn post verlaten om nu al steun te ver werven voor zijn campagne in 1988. HezSnj oi 'sppaa leed '6 'uaocP5 'l 'ubui uba snau 9 'sinui us® xnpeipueui i 'uapptui av z 'S3RHI uiooq 1 :8uissol<JU AMSTERDAM (ANP) - Het is net alleen de taak van de re dering en particuliere organi saties duidelijke informatie te verschaffen over de gevolgen van nieuwe ontwikkelingen in de Mowetenschap voor de maatschappij, maar ook de wetenschappers zelf moeten hun deel van deze verant woordelijkheid op zich nemen. Dit zei prins Claus zondag ató voorzitter van de Stichting jw Biowetenschappen en ^schappij bij de opening an het dertiende internatio- h»t (2ngres voor bi°chemie in f* RAI-congrescentrum in Amsterdam. Hij doelde hier- mf6 .me' name op de conse- 1 enties van de genetische ®nipolahe, de zogenoemde recombinant-DNA-techniek. De prins wees de ruim vier- lafl^end wetenschappers uit 64 7ir.i?enerop dat veel mensen J, "ret bewust zijn van de necten van nieuwe ontwik- hngen in de biowetenschap- Pvo op hun leefomgeving. AMSTERDAM (ANP) - CPN- partijvoorzitter Izeboud heeft opgeroepen tot massaal verzet tegen de politiek van apart heid in Zuid-Afrika en tot on voorwaardelijke steun aan het verzet in Zuid-Afrika. Op een dit weekeinde in Amsterdam gehouden CPN- bij eenkomst bepleitte zij bun deling van alle anti-apart heidskrachten, een boycot en de isolering van het apart heidsbewind in Zuid-Afrika. Naar het oordeel van Ize boud mag het tot stand komen van een boycot niet alleen af hankelijk worden gemaakt van het kabinet-Lubbers. Het CPN-partijbestuur heeft zondag een verklaring gepubliceerd, waarin even eens opgeroepen wordt tot het internationaal isoleren van het apartheidsregiem in Zuid- Afrika. In dit verband neemt de CPN stelling tegen het voorgenomen bezoek van de Europese 'Troika' aan Zuid- Afrika. De CPN zal de komende tijd initiatieven nemen voor een geldinzameling voor het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) als steun aan de cam pagne van de anti-apartheids- beweging in ons land. Verder heeft het CPN-par tijbestuur besloten te streven naar een lijstverbinding met PvdA, PPR, EVP en PSP. Bij die verkiezingen komt de CPN met een eigen lijst en een eigen verkiezingsprogramma. Het programma wordt in de loop van de volgende maand gepre senteerd, evenals de CPN- kandidatenlijst. AMSTERDAM (ANP) - In Amerika is een nieuw gen, een drager van erfelijke eigenschappen, ontdekt dat de uitzaai ing van kanker veroorzaakt. Over de wijze waarop de acti viteit tot stand komt, is echter nog niets bekend. Het zal veel onderzoek vergen om daar achter te komen. Dit deelde Robert A. Weinberg van het Whitehead insti tuut voor biomedisch onderzoek in Camebridge zondag mee tijdens het internationale congres over biochemie in het RAI-congrescentrum in Amsterdam. Tot nu toe hadden wetenschappelijke onderzoekers zowel bij spontaan ontstane tumoren bij de mens als bij chemisch opgewekte gezwellen bij dieren twee soorten zogenoemde onco-genen ontdekt, die verantwoordelijk zijn voor een on geremde groei van de cellen. Uit verschillende onderzoeken was gebleken dat beide soorten onco-genen samenwerken. Geen van beide is alleen in staat een normale cel in een kwaadaardige te veranderen. Opvallend is dat tumoren, die door beide soorten onco-ge nen veroorzaakt zijn, niet zonder meer tot uitzaaiingen lei den. Weinberg zocht daarom naar een derde onco-gen, die voor de uitzaaiingen verantwoordelijk is. Zijn onderzoek heeft tenslotte geleid tot de ontdekking van dit gen in uitge zaaide tumoren. Familiedrama DOOR EEN familieruzie in een woning aan de Irislaan te Groningen zijn zondagmorgen rond acht uur een vrouw en haar 2-jarig kind doodgesto ken. De echtgenoot en een an der mannelijk familielid zijn met steekwonden in het Aca demisch ziekenhuis te Gronin gen opgenomen. De echtgenoot is er ernstig aan toe. Woonruimte DE VERDELING van de be schikbare woonruimte in Ne derland kan veel goedkoper als de huidige 'ingewikkelde en versnipperde wetgeving' op dit gebied wordt vervangen door een nieuwe, eenvoudige wet. Tot die conclusie komt de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) van de Uni versiteit van Amsterdam na een onderzoek bij de gemeen ten. Het rapport is opgesteld voor staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) die ge noemde wetsvereenvoudiging bij de Tweede Kamer heeft aangekaart. Verontreiniging HET BESTRIJDINGSMID- DELENBEDRIJF Aagrunol in Groningen heeft de naastgele gen woonbuurt in de afgelo pen jaren dusdanig vervuild dat niet op voorhand kan wor den uitgesloten dat er gevaar van uitgaat voor de volksge zondheid. Een en ander blijkt uit een saneringsonderzoek dat in opdracht van het pro vinciaal bestuur van Gronin gen werd uitgevoerd door het adviesbureau voor water en milieu Iwaco te Boxtel. Racisme ONGEVEER tweehonderd jongeren hebben zaterdag meegelopen in een demonstra tieve optocht in Amsterdam als afsluiting van de actie week 'Jongeren tegen racisme, Blijf van mijn makkers'. Ook de grote manifestatie tegen racisme in het Vondel park trok veel bezoekers. Op verschillende podia traden ar tiesten en bands van allerlei nationaliteiten op. In een vijf tal tenten werden formudis- cussies gehouden en er werden tekeningen en schilderijen van diverse buitenlandse kunste naars en videovoorstellingen getoond. BILTHOVEN (ANP) - Volgens het rijksinstituut voor volksge zondheid en milieuhygiëne RIVM in Bilthoven zal het huidige aantal van 5000 vindplaatsen met bodemverontreiniging uit groeien naar 6000. Rond de eeuwwisseling moet de sanering van 1400 kleine en 60 grote vindplaat sen zijn afgerond. Daarbij gaat het om 13 miljoen kubie ke meter verontreinigde grond, waarvan 5,5 miljoen kubieke meter moet worden afgegraven. Het basisscenario 1985 van het RIVM gaat ervan uit dat de bodemsanering ons land in het jaar 2025 uiteinde lijk 2,8 miljard gulden gaat kosten. In het augustusnummer van het TNO-magazine 'Toegepas te Wetenschap' wordt dat ba sisscenario 1985 gepubliceerd. Het RIVM gaat er daarin van uit dat van de ruim 13 miljoen kubieke meter vervuilde grond 5,5 mij oen met worden afgegraven, waarvan 3,4 mil joen moet worden gereinigd. De rest wordt geisoleerd. De snelheid waarmee sane ringsprojecten ter hand kan worden genomen wordt met name vertraagd door de be schikbare provinciale man kracht. Momenteel beschikken de provincies voor de begelei ding van die projecten over 125 mensjaren, hetgeen tot het eind van de jaren 80 een tekort aan personeel inhoudt, aldus het RIVM. Het basisscenario geeft ver der aan dat 85 procent van het afgraafWerk in 1993 gereed kan zijn, terwijl van de grond verwerking 85 procent pas in het jaar 2000 achter de rug is. Alle afgegraven grond moet worden opgeslagen voordat het wordt verwerkt. De eerst komende tien jaar is er vol gens het RIVM een groot te kort aan opslagcapaciteit. Nu al ligt er over het hele land verspreid 500.000 kubieke me ter veruilde grond opgeslagen terwijl er officieel maar 100.000 kubieke meter opslag ruimte beschikbaar is. Het mi nisterie van VROM verwacht de komende jaren een toena me van die capaciteit naar uit eindelijk 934.000 kubieke me ter in 1988. Dat is volgens het RIVM uiteindelijk voldoende, maar van een doelbewuste planning door de overheid is echter nog geen sprake. Ten slotte stelt het RIVM dat de jaarlijkse budgetten voor sa nering wel als toereikend kun nen worden beschouwd. ARNHEM (ANP) - Er bestaan vergevorderde plannen voor het opzetten van een landelijk informatiecentrum voor volkscul tuur, waar belangstellenden over enkele maanden al terecht kunnen voor een snelle doorverwijzing naar deskundigen op het deelgebied van de volkskunst dat hen interesseert. Het informatiecentrum kan rekenen op steun van het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC). Naast de doorverwijsfunctie zal het centrum ook medewerking verlenen aan het opzetten van volkscultuurprojekten voor het onderwijs. Dat zei minister Brinkman van WVC zaterdag in het Open- luchtmusuem in Arnhem ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de Federatie van Folkloristische Groepen in Neder land. De bewindsman noemde een informatiecentrum volkscul tuur 'geen overbodige luxe in een tijd waarin de volkskunst hier en daar in vervlakkend, commercieel vaarwater terecht dreigt te komen'. SCHIPHOL (ANP) - Staatssecretaris Korte van Hemel van justitie ziet geen aanleiding 'om het roer drastisch om te gooien' ten aanzien van politieke vluch telingen, die niet rechtstreeks naar Ne derland reizen en die bovendien onder weg hun identiteitspapieren laten ver dwijnen. Zij zei dit zaterdagmorgen op Schiphol voor vertrek naar Milaan. Korte van Hemel reageerde op de ge beurtenissen rond de groep Iraniërs die twee weken op Schiphol werd vastge houden en waarvan de meeste dezer da gen het land weer uit moeten. De lucht haven Schiphol kan volgens haar reke nen op eenzelfde benadering als derge lijke vluchtelingen zich opnieuw melden. Korte verwacht overigens snel met de luchthaven tot overeenstemming te ko men over een speciale ruimte voor dit soort asielzoekers. Die hoeven dan niet meer hun tijd door te brengen tussen de 'gewone' passagiers op de luchthaven. De staatssecretaris -ze nam zaterdag morgen geen kijkje bij de overgebleven Iraniërs op Schiphol- ontkende dat er in het geval van de Iraanse vluchtelingen sprake is van verandering van beleid zonder dat daar ruchtbaarheid aan ge geven is, zoals de Haagse rechter vrijdag liet uitkomen in zijn vonnis betreffende veertien van deze Iraniërs. De vreemde lingencirculaire bood altijd al de moge lijkheid om vluchtelingen, die niet 'de juiste weg' bewandelen al op Schiphol vast te houden, aldus de bewindsvrouwe. Met die juiste weg bedoelt zij dat poli tieke vluchtelingen al in het eerste land waar zij aankomen, een bezoek moeten brengen aan de vluchtelingencommissa ris van de Verenigde Naties. De Iraniërs op Schiphol hadden dat in Turkije en Pakistan moeten doen, zo meent Korte van Hemel. Door direct door te reizen naar Neder land en zich pas hier als politiek vluch teling te melden, berokkenen zij nadeel aan 'bonafide' vluchtelingen, die wel de juiste, internationaal afgesproken weg volgen, zo meent de staatssecretaris. Zij verwacht dat ons land dit jaar (net als in 1984) ongeveer veertig Iraniërs zal opne men op verzoek van de VN-commissa- rissen in Turkije en Pakistan. Zaterdagmorgen zijn nog eens vijf Iraniërs op een KLM-toestel naar de Griekse hoofdstad Athene gezet. Dat verliep zonder problemen, aldus de ma rechaussee. LONDEN (DPA) - Een vij(jarige jongen is zaterdag in Birming ham doodgeschoten door de politie. Een politieman schoot de kleine John Shorthouse 's ochtends van op kleine afstand door de borst, toen hij samen met collega's een huis doorzocht in verband met een roofoverval die donder dag was gepleegd. De jongen werd direct naar het ziekenhuis gebrcht, maar stierf op weg erheen. In het huis waarin de jongen dodelijk werd getroffen werd een man gearresteerd in verband met de overval. OSLO (RTR) - De Noorse televisie heeft zaterdag geweigerd een live-show uit te zenden met de Britse zangers Cliff Richard en Shirley Bassey, uit protest tegen hun optredens in Zuid-Afrika. De staatstelevisie NRK nam dit besluit nadat omroepbonden hadden gedreigd de uitzending van de concerten, die werden ge organiseerd ten bate van het Rode Kruis, te zullen verstoren. SCHIPHOL (ANP) - De Nederlandse ballon Flying Dutchman is zondagochtend vroeg (05.00 uur Nederlandse tijd, 00.30 uur plaatselijke tijd) in St. Johns op het Canadese eiland Newfound land begonnen aan de eerste Europese ballonvaart over de At lantische Oceaan. Twee eerdere starts gingen de afgelopen zeven weken op het laatste moment niet door wegens slecht weer. De bemanning van de met het kostbare heliumgas gevulde ballon bestaat uit Evert Louwman (45) uit Wassenaar en Henk (42) en Evelien (30) Brink uit Tienhoven. De drie zijn volgens hun begeleidingscentrum op Schiphol ervaren ballonvaarders die deze vlucht twee en een half jaar hebben voorbereid. SEOEL (REUTER/DPA) - De piloot van een Chinese bommen werper die zaterdag in Zuid-Korea verongelukte, heeft politieke asiel gevraagd in Taiwan. De radiotelegrafist van het toestel wil terug naar China. Dit heeft het Zuidkoreaanse ministerie van defensie zondag bekendgemaakt. De bommenwerper, een Iljoesjin-18, stortte zaterdag neer bij het maken van een noodlanding in een rijstveld 170 kilometer ten zuiden van Seoel. Daarbij verloor één van de drie beman ningsleden het leven. Ook een boer die op het veld werkte, kwam om. De piloot raakte ernstig gewond en de radio-telegrafist bleef ongedeerd. CAPE CANAVERAL (AFP/DPA) - De lancering van het Ame rikaanse ruimteveer 'Discovery' is zondag opnieuw uitgesteld. Dit maal in verband met computerproblemen, zo heeft de Nasa meegedeeld. Aanvankelijk zou het ruimteveer afgelopen zaterdag worden gelanceerd vanaf Cape Canaveral. Wegens onweer werd de lan cering een dag uitgesteld. Maar zondag maakten problemen met een computer de lancering onmogelijk en werd zij opnieuw een dag uitgesteld. De Discovery moet drie communicatiesatellieten in een baan om de aarde brengen. Voorts zullen twee van de vijf astronauten een ruimtewandeling maken om een niet-functionerende satel liet te repareren. LONDEN (DPA/UPI) - De Britse geheime dienst MI-5 verschaft hoge functionarissen van de BBC regelmatig 'achtergrondmate riaal' over stakingen en de deelneming van 'subversieve elemen ten' aan vakbondsacties. Dit heeft het Britse zondagsblad 'the Observer' dit weekeinde gemeld. Verleden week onthulde het blad dat de MI-5 controle uitoefent bij het aannemen en ont slaan van medewerkers van de BBC. Volgens 'the Observer' ontvangt de BBC-top iedere drie maanden een verzegelde enveloppe met daarop 'geheim'. De en veloppe bevat lijsten met gegevens over linkse, rechtse en radi cale groeperingen en een samenvatting van hun jongste acties. Tot degenen die de enveloppe iedere drie maanden ontvangen, behoren de chefs van de nieuwsdienst en de afdeling documen tatie. In Londen werd zondag gezegd dat de BBC snel moet ophelde ren wat er met die informatie gebeurt en of zij invloed heeft op de berichtgeving van de BBC. KATHMANDU (Reuter) - Nepal heeft zondag de vrijlating aan gekondigd van 1649 personen die waren aangehouden voor on dervraging over bomaanslagen in juni, die aan zeven mensen het leven kostten. Nog 101 verdachten zitten vast. Volgens een bekendmaking begint nu de juridische procedure tegen betrok ken extremisten. Volgens minister van binnenlandse zaken Jog Mehar Shres- tha is onder de extremisten de Nepalese dissidentenleider Ram- raj Prasad Singh die zich in vraaggesprekken met de Indische pers verantwoordelijk stelde voor de explosies. NEW DELHI (AP) - De voornamelijk uit Sikhs-leden bestaande Akali Dal heeft zondag een nieuwe, gematigde, voorzitter geko zen als opvolger van de vermoorde Harchand Singh Longowal. Tevens heeft de partij een resolutie aangenomen waarin duide lijk steun wordt gegeven aan het vredesakkoord met de regering in New Delhi. Surjit Singh Barnala, de nieuwe voorzitter, is minister van landbouw geweest in de federale Indiase regering. PEKING (AFP/UPI) - Een krachtige aardbeving in de noord westelijke Chinese provincie Xinjiang vlak bij de grens met de Sovjetunie heeft aan ten minste 60 mensen het leven gekost. Dat heeft een functionaris van het seismologisch instituut in Xin jiang zaterdag verklaard. Functionarissen in het getroffen ge bied zeiden dat er zeker 67 doden en 103 gewonden vielen, maar dat het dodental zeker verder zou oplopen. Er raakten volgen hen 6.000 mensen dakloos. De beving deed zich vrijdag 20.41 uur plaatselijke tijd voor en had een kracht van 7,4 op de schaal van Richter (die loopt van 1 tot 9). Ze kan grote schade hebben aangericht in Kashi. Deze 2 miljoen inwoners tellende stad bevond zich op 80 kilometer van het epicentrum van de aardschok. JERUZALEM (AP) - De door jaren van extreem hoge inflatie vrijwel waardeloos geworden Israëlische munt zal worden ver vangen door een nieuwe shekel die duizend maal zoveel waard zal zijn als de oude, heeft het Israëlische kabinet zondag beslo ten. Minister van financiën Yitzhak Modai zei dat de nieuwe munteenheid volgende week, na goedkeuring van het parlement, zal worden ingevoerd, en dat de oude munt vanaf nieuwjaar ge heel zal zijn vervangen. De Israëlische munt is zo drastisch gedaald dat een hambur ger met patat 4.000 shekel kost, en voor een huis honderden mil joenen moeten worden neergeteld. De regeringsbegroting moest dit jaar in dollars worden uitgedrukt, omdat de computers de triljoenen shekels niet konden verwerken. VANDAAG/ Zon op: 06.42. Zon onder: 20.41. Maan op 19.16. Maan on der: 01.14. MORGÉN/ Zon op: 06.43. Zon onder: 20.39. Maan op: 20.03. Maan onder. 02.23. VANDAAG/ Bath: 12.42. Hansweert: 12.19. Terneuzen: 11.48. Vlissingen 11.29. Wemeldinge: 12.44. MORGEN/ Bath: 01.27-14.07. Hansweert. 01.09-13.45. Terneuzen: 00.35-13.12. Vlissingen: 00.12-12.48. Wemeldin ge: 01.34-14.15.

de Stem | 1985 | | pagina 3