rstel sZon-energie spoedig betaalbaar GEMEENSCHAPPELIJKE MEDISCHE DIENST: Onderzoek naar fraude van legerofficieren 'Sociale partners in schijn eens' Milieuschandaal rond Billiton Verkoop witte wijn 25% lager Informatiemakelaar: beroep met toekomst pen :n Beter laat dan nooit PAGINAZATERDAG 24 AUGUSTUS 1985 jorstel oodsituatie 'BINNENLAND1 PAGINA 3 Brokx naar Indonesië Pomp-shops 0ESTEM COMMENTAAR Rapport Koninklijke, Marechausee P. Lakeman dagvaardt ook Geveke ICM Verwijt Duisenberg in SER: Augurken Katholiek Nieuwsblad 'leent' redacteur aan Den Bosch I )eTelHd "Fiscus moet terugbetalen' Agrarisch onderwijs gebundeld T5 het arbeidsvoorwaar- eleid zich de komende zal gaan ontwikkelen niet te voorspellen. Ze- wel dat de voorzet van IDA de discussie over de Ie vakbonden-onderne- Israden opnieuw heeft Imaakt en dat niet meer Kijvend aan de door ve- loodzakelijk geachte uit- ling van bevoegdheden pndernemingsraden kan len voorbijgegaan. Dat is Tenmaal de consequentie het CD A-plan. |t overhevelen van be- pe secundaire arbeids- vaarden naar de porte- De van de ondernemings- I zal de vakbonden zeker [degraderen tot een lou- lienstverlenende belan- Jroepering. Er blijft ge- over: het afsluiten van n-cao's, de politieke stel- |name (bezuinigingen, so- uitkeringen, prijzen, len de belangrijkste taak: lehartiging van de belan- van de individuele leden, hdernemingsraden zou- Idie centraal of per be- [stak afgesloten raam- verder moeten uitwer- en in onderhandeling de ondernemer moeten te realiseren. Daardoor dt het mogelijk rekening buden met specifieke om- Idigheden per bedrijf. Bo- pien zou eindelijk eens fening worden gehouden 1 de wensen van de niet- fganiseerde werknemers, steeds groter worden |P- pn zeker serieus te over- en voorstel dus. Al moet Imaar worden afgewacht net CDA zelf de conse- pties ervan voor rekening nt. Want met uitbreiding taak en bevoegdheden Ide ondernemingsraad zal |de onafhankelijke positie ondernemingsraadsle- moeten worden gegaran- td. En verbeterd. pst nadrukkelijk de in dische ethiek geldende nen' noemt. Ethische vegingen kunnen aan- Hing zijn om coma in dood pten overgaan. Jet laatste spraakmaken- euthanasie-vonnis, dat de Haagse rechtbank in terp-zaak, gaf een oordeel Br sterven van coma-pa- liten. De nadruk hierbij weliswaar op een eigen- chtig optreden van de be- pdelend arts, maar moge dat in hoger beroep en gelijk in cassatie ook wat er aandacht wordt ge- lonken aan overwegingen, 1 in coma-gevallen een rol |len. 'ooralsnog ligt het wets- jrstel van D'66-Kamerlid issel meer in de lijn van juridisch denken over [hanasie. Zij wil namelijk :n toepassing van eutha- ;ie als de patiënt niet na- jkkelijk daarom heeft ver- •ht. Vraag is of haar voor- 11, met steun van WD, [dA en wat CDA'ers, dit ir nog in behandeling moet irden genomen. Of het niet ■standiger zou zijn over langere termijn de :htsontwikkeling haar ig te laten gaan. Ve weten immers hoe de- iat het onderwerp voor de rneenschap is. Een rustige twikkeling lijkt verkieslij- r dan veel politieke bom- irie in de Tweede Kamer rer een onderwerp, waar- n eigenlijk niemand van- :ge de ingewikkeldheid de igers wil branden. thanasie verboden en afbaar moet blijven. Küjn deze week nogmaals dat s menswaardigheid van t leven, hoewel menson- iardig soms ook" de mens rbiedt het leven op eigen on den te beëindigen. Dat behoudend-bijbels stand- int veel waardering in )A-kring ontmoet, hoeft ■t te verbazen. En van de meerderheid m dertien leden die eutha- isie wel toelaatbaar acht, ijkt opnieuw een minder- iid op een van de belang- jkste punten een afwijkend andpunt in te nemen. De commissie stelt vast dat ithanasie mag als de Pa" ënt „in een uitzichtloze xxlsituatie verkeert" en ■lf een einde aan zijn leven i lijden wil. Vier mensen ie dit standpunt onder drijven voegen daar even- 'el aan toe dat „diens over- jden onafwendbaar aan gaande is". De politiek zal over dit on- erwerp een salomonsoor- eel moeten vellen en doet zij et niet, dan zal de mate van xafbaarheid opnieuw via en serie rechterlijke uit- praken moeten worden astgesteld. T28 ENSCHEDE (ANP) - De technologische ontwikkelingen zijn thans zover gevorderd dat zon-energie nog deze eeuw be taalbaar wordt. Mede door de beschikbaarheid van kern energie zijn ten aanzien van de energievoorziening op lan gere termijn geen probleiften te verwachten. Dit zei ir. W. Koumans, lid van de Raad van Bestuur van de onderzoekorganisatie TNO vrijdag tijdens het zomercon- gres van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging aan de Technische Hogeschool Twente in Enschede. „In de tussentijd zullen we het in hoofdzaak moeten doen met fossiele brandstoffen en hier doemen wel degelijk grote problemen op", zo voegde hij eraan toe. Het TNO-bestuurslid voorzag ernstige gevolgen van ver zuring van het milieu. De veranderingen in de samenstelling van de atmosfeer kunnen naar zijn mening zeer ernstige vormen aannemen. Een ander zeer ernstig probleem is naar het oordeel van Koumans het toenemende tekort aan hout als brandstof in de Derde Wereld en de daarmee samenhan gende ontbossing. HILVERSUM (ANP) - De verkoop van witte wijn in ons land is met 25 procent gedaald sinds bekend werd dat een aantal Oostenrijkse wijnboeren di-ethyleenglycol aan wijn heeft toegevoegd. Dat werd vrijdag voor de Tros-radio be kendgemaakt door een woordvoerder van het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Alcohol houdende Dranken. De woordvoerder deelde mee dat uit een bliksemenquête onder aangesloten slijters is gebleken dat het bij de daling in de verkoop niet alleen om Oostenrijkse witte wijn gaat: „Het is de totale witte-wijnverkoop die een flinke tik heeft gekregen". Uit de enquête kwam verder naar voren dat consumenten die toch witte wijn zijn blijven kopen, flessen in een duurdere prijsklasse uitzoeken en dat rode wijn populairder is geworden. WAO'ers massaal naar bijstand' UTRECHT (ANP) - De voorgenomen wijziging van het stelsel van sociale verzekeringen zal tot gevolg hebben dat grote aantallen arbeids ongeschikten in de bijstand terecht komen. Dat betekent een drastische inkomensdaling. „An ders dan in 1982 bij de discussies over de kortingen op het ziekengeld ontstaat daarmee eerst nu werkelijk het gevaar van het blijven doorwerken tot schade van de gezondheid". S. Knepper, verzekerings arts bij de Gemeenschappe lijke Medische Dienst, stelt dit in het artsenblad Medisch Contact. Eerder deze week heeft de GMD al gewaarschuwd dat het onmogelijk zal zijn tijdig alle daarvoor in aanmerking komende arbeidsongeschikten opnieuw te keuren. Deze her beoordeling is nodig om vast te stellen in hoeverre men nog wel geschikt is voor ander werk en - als dat niet te vin den is - een beroep moet doen op de werkloosheidswetten, eindigend met een bijstands uitkering. Bovendien bestaat nog grote onzekerheid over de interpretatie van de nieuwe normen. Knepper acht de kans, dat de WAO-ers werk vinden, ge ring. Het bedrijfsleven selec teert zijn werknemers in ster ke mate op gezondheid, zegt hij. De daling van het ziekte verzuim sinds 1979 kan daar volgens hem zelfs helemaal aan worden toegeschreven. Daarom is het onduidelijk waar de werknemers die voor hun eigen werk ongeschikt zijn geworden naar toe moe ten. Dat geldt nog sterker naarmate ze ouder en minder geschoold zijn of tot een min derheidsgroep behoren. De druk van cliënten op verzekeringsartsen en van pa tiënten op hun behandelend artsen zal, zo verwacht Knep per, sterk toenemen: „Men zal verlangen öf volledig arbeids ongeschikt öf volledig geschikt voor eigen werk te worden verklaard". DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Brokx van volkshuis vesting vertrekt in de tweede helft van september, na Prins jesdag, naar Indonesië voor een officieel bezoek van ruim een week. Vorig jaar is hij daarvoor uitgenodigd door de Indone sische minister voor publieke werken, die toen in Nederland op bezoek was. De woordvoer der van het ministerie heeft de reis vrijdag bevestigd. De staatssecretaris zal wor den vergezeld door een delega tie van het bouwbedrii fsleven. De woordvoerder van de be windslieden verklaarde overi gens dat het doorgang vinden van de reis afhankelijk kan zijn van het standpunt van de minister van buitenlandse za ken over eventuele executies aldaar. De Nederlandse am bassade in Djakarta onder zoekt op het ogenblik of het bericht van Amnesty Interna tional dat de Indonesische autoriteiten vorige maand brie politieke gevangenen ter dood hebben gebracht, op Waarheid berust. Vervolg van pagina 1 Nederland telt thans 8500 ver kooppunten van motorbrand stoffen. Volgens de Bovag werkt 70 procent van de bij hem aangesloten pomphou ders bedrijfseconomisch on rendabel als ze alleen brand stof verkopen. „De invoering van 'loodvrije' benzine en voorschriften voor de opslag van LPG eisen reeds hun tol. Verdere beperking van de mo gelijkheden tot shop-verkoop zal dit effect nog versterken. Dat hebben wij Van Zeil ook duidelijk laten weten", aldus N. Versteeg, secretaris van de afdeling vul- en servicesta tions van de Bovag. Volgens een onderzoek van Shell, Esso, Mobil en BP zijn er van de 8500 pomphouders on geveer 1500 die over een ver koopruimte beschikken die meer is dan de traditionele wachtruimte voor de pompbe diende. De totale omzet van die 1500 aan shopartikelen, ex clusief smeerolie, kan worden geschat op ongeveer 300 mil joen gulden per jaar, aldus de ze benzinemaatschappijen in hun rapport. „Steekproeven op diverse stations hebben geleerd dat van de totale weekomzet aan shopartikelen maximaal 35 procent plaatsvindt in de avonduren en op zondag. Van deze winkelomzet buiten nor male openingsuren valt ten minste 70 procent binnen het 'Rijkswegenassortiment', zo dat maximaal een bedrag van 30 miljoen gulden zou over blijven aan verkopen buiten dit assortiment." De enige organisatie die er voor pleit dat de plannen van staatssecretaris Van Zeil wor den doorgevoerd wordt ge vormd door de winkeliers in rookwaren. De 1500 pomp- shops zetten samen per jaar voor 150 miljoen aan rookwa ren om. Dat is vier procent van de totale Nederlandse om zet op dit gebied. Het CDA heeft gisteren naar het zich laat aanzien definitief kleur öekend ten aanzien van het apartheidsregime in Zuid-Afrika. Als "et gesprek van de drie EG-ministers van Buitenlandse Zaken - waaronder minister Van den Broek - met de Zuidafrikaanse rege- rin9 volgende week niets oplevert moet Nederland samen met andere landen of desnoods alleen maatregelen tegen Botha cs. tend911' economische sancties daarbij nadrukkelijk niet uitslui- Voor het zover is moet Van den Broek proberen zijn EG-colle- 9a s op één, hardere lijn te krijgen, waarbij het regime in Pretoria economische sancties in het vooruitzicht worden gesteld als er geen wezenlijke veranderingen komen in het apartheidsbeleid. rpri ^uidafrikaanse premier Botha heeft, na zijn teleurstellende ~ae over de politieke toekomst van het land, al laten weten dat I de bemoeiienis van de EG-ministers met zijn beleid bepaald niet op prijs stelt. De uitkomst van het overleg tussen Botha en de "u HG-ministers staat dus eigenlijk al vast. hn h heeft de afgelopen jaren steeds een wat halfslachtige ouding ten aanzien van Zuid-Afrika ingenomen ondanks het be- c'dsplan, dat de partij in 1981 opstelde om het apartheidsregi- Afri, erkeli'k te bestrijden. Bij elk Kamerdebat over Zuid- nka wisten CDA-parlementariërs wel een of andere reden te apn n en om dat beleidsplan niet in de praktijk te hoeven bren- v» ^aardoor werd het zo verwerpelijke apartheidsregime ge- raard omwille van de vaderlandse politiek. De WD accepteert /?era 9®en economische sancties. Een 'an9 9eduurd voordat het CDA over de brug kwam. val n°,odtoestand, duizenden arrestaties, vele doden en een in- DasT Nederlandse ambassade in Pretoria moesten er aan te lenomen om het CDA zover te krijgen. Beter laat dan nooit, zul- en we maar denken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG/MÖNCHENGLADBACH - Een nog on bekend aantal legerofficieren van het Nederlands Ad ministratief Korps in het Westduitse Mönchenglad- bach wordt van fraude verdacht. Volgende week rondt de Ko ninklijke Marechaussee een onderzoek af over 'onregelma tigheden' van de top van dit korps, zo bevestigde een woordvoerder van het minis terie van Defensie vrijdag. Het gaat om officieren, die AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Onderzoek Bedrijfs informatie (SOBI) van Pieter Lakeman heeft Geveke Elec tronics gedagvaard voor de Ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechtshof, na dat ze recentelijk ook Hollan- dia Kloos gedagvaard heeft. Sobi beschuldigt Geveke er van dat dit bedrijf niet de be loning van de directie vermeld heeft in het jaarverslag over 1984 ondanks een wettelijke verplichting daartoe, aldus een bekendmaking van Sobi. Volgens Sobi is informeel als reden opgegeven dat de di rectie slechts uit één man be staat, maar de wet maakt hiervoor geen uitzondering. De aandeelhouders zijn weliswaar akkoord gegaan met het niet vermelden van de beloning van de directie, maar volgens Lakeman doet dat geen afbreuk aan de wettelij ke verplichting. Hoewel Lake man beschikt over een aandeel Geveke, heeft hij de jaarver gadering van de aandeelhou ders niet aangegrepen om zijn kritiek te uiten. de Nederlandse Staat voor on geveer 100.000 zouden hebben opgelicht. Het Nederlands Ad ministratief Korps regelt de administratie van de in West- Duitsland gevestigde Neder landse legeronderdelen. Aangezien het onderzoek nog in volle gang is wil het mi nisterie van Defensie geen mededelingen verstrekken over het aantal officieren dat van fraude wordt verdacht en de aard van de 'onregelmatig heden'. „Het onderzoek van de ma rechaussee is al een tijdje ge leden gestart en over een dag of acht weten we meer. Het is niet onze taak om nu al mede delingen te doen, maar er is wel iets aan de hand natuur lijk. Anders begint de mare chaussee niet aan een derge lijk ingrijpend onderzoek," al dus een legervoorlichter. Het kabinet heeft vrijdag op voorstel van minister De Ko ning (sociale zaken en werk gelegenheid) besloten dat ons land nog eens een jaar lid blijft van de Intergouverne mentele Commissie Migratie (ICM) in Gerieve. Dat lidmaat schap kost 2,4 miljoen gulden, hetgeen ten laste komt van De Konings departement. De ICM bemiddelt bij de voorbereiding van vertrek, vervoer, opvang en plaatsing van mensen die ofwel als vluchteling ofwel als emigrant hun land verlaten dan wel willen terugkeren. De eerste acht van de zeventien Iraniërs die vrijdagmiddag hun kort geding tegen de staat hebben verloren hebben vrijdagavond reeds Schiphol verlaten. Dat ging niet zonder tegenstribbelen. Vijf van hen zijn met een vlucht van Pakistan Airlines naar Karachi vertrokken. Drie ver trekken met Turkish Airlines naar Ankara. Vandaag zullen op nieuw acht Iraniërs Schiphol verlaten. Zes gaan met een KLM- vlucht naar Athene, twee gaan per KLM naar Istanboel. Dinsdag vertrekt één Iraniër met een vlucht van de Thaise nationale luchtvaartmaatschappij naar Bangkok. MIDDELBURG (ANP) - Er is behoefte aan een nieuw beroep, namelijk dat van informatiemakelaar of informateur. Deze stelling verkondigt prof. dr. J.J. van Kuilenburg, hoogleraar in de communicatiewetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij deed dat vrijdag tijdens een symposium in Middelburg van het provinciaal bestuur over voorlichting en verzadiging. Die informatiemakelaar zou een verbinding tot stand moeten brengen tussen de snelgroeiende stroom van de overheid en par ticuliere informatie en de gebruiker. Zo'n informatiemakelaar zou vanuit zijn journalistieke achtergrond moeten bekijken waar en op welke wijze het publiek in bepaalde zaken geïnte resseerd is en daarop zijn voorlichting moeten baseren. De op te richten informatiemakelaarbureaus moeten een on afhankelijke status hebben en beschikken over specialisten op velerlei gebied. Het op deze manier kanaliseren van informatie stromen en het toegankelijk en begrijpelijk maken van bij voor beeld vaak zeer ingewikkelde overheidsinformatie, zou niet al leen sterk kostenbesparend kunnen werken maar bovendien een forse injectie betekenen voor de werkgelegenheid van de jour nalisten. Veel leerlingen van de scholen voor de journalistiek namelijk komen bij de kranten en de media niet meer aan het werk, ter wijl aan de zogenoemde informatiemakelaars grote behoefte lijkt te ontstaan, aldus Van Kuilenburg. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - President Duisenberg van de Neder- landsche Bank heeft de sociale partners in de Sociaal Economische Raad gisteren verweten in schijn eens gezind te opereren. Duisenberg is zelf onafhankelijk Kroonlid in de SER. Het verwijt gold het advies van werknemers en werkge vers over de herziening van het stelsel voor de sociale ze kerheid. Zij keren zich tegen het plan van het kabinet voor een nieuwe werkloosheidswet, waarin de uitkering van de De teelt van augurken in ons land is vorig jaar vergeleken met 1983 gedaald van 50 mil joen kilo naar 27,6 miljoen ki lo. De omzet steeg echter met twaalf miljoen gulden tot 43 miljoen gulden, omdat vorig jaar voor een kilo augurken op de veilingen meer dan twee keer zoveel betaald werd als een jaar daarvoor. AMERSFOORT (ANP) - Het Katholiek Nieuwsblad leent per 1 september redacteur Pe ter Latjes voor enige tijd uit aan het bisdom Den Bosch. Doordat perschef Ben Spek man naar de KRO is vertrok ken en redacteur John Wil- lems van het Bisdomblad bin nenkort perschef van het bis dom Breda wordt, dreigde bis schop Ter Schure op korte ter-' mijn met een onbemande persdienst te komen zitten. Om hierin tegemoet te ko men heeft het Katholiek Nieuwsblad besloten een van zijn redacteuren aan de Bos sche bisschop ter beschikking te stellen. Begin deze maand trad de adjunct-hoofdredacteur van het Katholiek Nieuwsblad, Ad Janssen, in dienst van het bis dom Roermond, waar hij pers chef J. Spanjaard opvolgt, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aftreedt. werklozen met halfjaarlijkse stappen wordt teruggebracht naar 70 van het sociale mini mum. Het verband tussen de pre mie die wordt betaald voor loonderving en de hoogte van de uitkering wordt daardoor losgelaten. De sociale partners achten dat onverteerbaar. Zij vrezen dat er al heel snel toeslagen moeten komen om de inkomens op het minimum te kunnen garanderen. Ook keren zij zich tegen het voor nemen van het kabinet om de werkloosheidscomponent uit de uitkering van arbeidsonge schikten te halen. Gedeeltelijk arbeidsongeschikten komen daardoor snel in de bijstand terecht. Al eerder hebben werkge vers en werknemers hun pro testen laten horen. De verga dering van gisteren gaf een herhaling van zetten te zien, tot grote ergernis van Duisen berg. Hij verweet de sociale partners slechts voor het mo ment de handen ineen te slaan. Hij verweet hen bovendien een gat van een miljard te schieten in de bezuinigings plannen van het kabinet en daarvoor geen alternatief aan te dragen. Hijzelf acht de be zuiniging op de sociale zeker heid noodzakelijk. „In deze schijn-eensgezind- heid kan ik mij niet vinden", aldus Duisenberg. Samen met tien andere Rroonleden ont hield hij zich van stemming. Volgens hem zeggen de sociale partners met dit ongevraagde advies tegen het kabinet: zoek het maar opnieuw uit. A A V5 De werkelijkheid is spannend. Daar kan de tv en zelfs de vi deotheek niet tegenop. Overal om ons heen sluipen spionnen! Die sympathieke secretaresse, die nooit naar de bioscoop ging en James Bor;d helemaal niet kende, blijkt te spionneren voor Oost-Duitsland. Ja, ze maakte veel aantekeningen. Maar dat hoort toch bij haar vak? 0 Die meneer die dagelijks jaag de op communistische spion nen, blijkt er zelf eentje te zijn. Nu heeft hij zichzelf dus ge vangen. En waarschijnlijk op gesloten op een plek die nie mand kent. Wie is er nog te vertrouwen? Een Engelsman werd opgeslo ten omdat hij veel op een KGB-spion leek. Dat maakt het nog griezeliger. Op welke spion lijkt u? Sommige mensen worden door al die gebeurtenissen aange trokken tot het spionagevak. Maar de vacaturebank van het Arbeidsbureau kan niet hel pen. Hoe word je spion? Door te zorgen dat je spionnen-poeder op een van je lichaamsdelen krijgt. Al je ziet wat er allemaal mo gelijk is, moet je wel tot de conclusie komen dat die Klaas de Jonge al lang niet meer in de Nederlandse ambassade in Pretoria zit. Welnee! Klaas heeft zich in lakens ge wikkeld en verstopt in een grote wasmand. Die mand werd opgehaald door een auto van een wasserij, voor één dag bestuurd door een Nederland se spion. Daarna reisde Klaas op het paspoort van een Amerikaanse chirurg naar New York. Ver momd als Kamerlid Jan Nico Scholten arriveerde hij vorige week gezond en wel op Schip hól MERIJN Vervolg van pagina 1 Dat treft in het bijzonder mensen die helemaal geen of slechts een minimaal aanvul lend pensioen hebben op hun AOW. Mr. J.W. deNie van de AN- BO vreest bovendien dat veel ouderen verzuimd hebben ge bruik te maken van de zoge naamde voetoverheveling of dat begin volgend jaar achter wege zullen laten bij het aan geven van hun inkomen over 1985. Met name waar het split sen van de uitkering is ver traagd, kan het inkomen van de vrouw beneden de maxi male belastingvrije voet blij ven. Het restant kan in dat ge val in mindering worden ge bracht op het inkomen van de man. De ANBO zal, zo mogelijk samen met andere ouderen bonden, staatssecretaris Ko ning van Financiën herinne ren aan de verzekering dat ouderen door ■ie wijzigingen in de AOW en de belasting wetgeving geen nadeel zouden ondervinden. „Uit perspubli caties begrijp ik dat de be windsman in sommige geval len heel coulant kan zijn ten opzichte van belastingplichti gen", aldus mr. De Nie. „In dit geval is daartoe zeker aanlei-„ ding". DEN HAAG (ANP) - De ver heid doet mee aan de oprich ting van de Stichting samen werkingsorgaan Hoger Agra risch Onderwijs. .Minister Braks (landbouw) zal dat voor zijn rekening ne men gezien zijn veranfwoor- delijkheid voor het rijks agra risch onderwijs, zo heeft de ministerraad vrijdag besloten. ARNHEM (ANP) - De Hol landse Metallurgische Indu strie Billiton (HMIB) in Arn hem heeft zich schuldig ge maakt aan valsheid in ge schrifte door te knoeien met de analysegegevens van veront reinigde grond. Dat is gebleken uit bestude ring van de administratie van Billiton door de rijkspolitie, het milieubijstandsteam van de hoofdinspectie milieuhy giëne en de dienst milieuhy giëne van de provincie Gel derland. Gedeputeerde staten van Gelderland hebben in verband daarmee besloten aangifte te doen van valsheid in geschrif te door Billiton bij de officier van justitie in Arnhem. Dit heeft een woordvoerder van de provincie vrijdag mee gedeeld. In verband met de dumping van sterk verontrei nigde grond op een stortplaats in Wester voort werden twee weken geleden de 52-jarige Billiton-directeur J.S. en zijn 41-jarige medewerker P.D. gearresteerd. Het tweetal werd vorige week door de aandeelhouders van het be drijf geschorst in afwachting van het justitiële onderzoek naar de affaire, dat naar ver wachting volgende maand zal worden afgerond. Dumping De Billiton-directeur en zijn medewerker werden door de politie aangehouden nadat de dumping van sterk verontrei nigde grond in Westervoort aan het licht was gekomen. Volgens de Arnhemse officier van justitie mr P. Tideman hebben de twee mannen, die overigens al weer op vrije voe ten zijn, de provincie wiljens en wetetis een rad voor ogen gedraaid met misleidende rapporten overzie mate van verontreiniging van de ge-' dumpte grond, die afkomstig was uit een sloot opgiet terrei/f van Billiton. Op basis van de naar .nu blij kt vervalste gegevens heeft de provincie destijds toestem ming gegeven om de grond op de stortplaats in Westervoort te dumpen. Inmiddels is de sterk met zware metalen ver ontreinigde grond op iast van de provincie teruggebracht naar het Billiton-terrein in Arnhem.

de Stem | 1985 | | pagina 3