Ji* ilMMMUiüS. WHKfHjj Zeer eenzijdig, maar toch informatief boek tHE HIDDEN HAND I ËMJmm KGB De ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1985 TERDAG 24 AUGUSTUS Uitkeringen Goed, mits Beperkt Machinaties Werven Onaanvaardbaar T Leien liggen los op het dak: levens gevaarlijk. ll/en van de uitwassen van het Haagse jargon mag het woord 'terugploegregeling' worden genoemd. Toch gaat het hier om een sympathieke poging de werkloosheid te üjf te gaan. De gedachte is om met geld dat anders uitgegeven zou worden aan uitkeringen, werk te laten verrichten dat normaal niet zou worden uitgevoerd. Aannemer M. Meeuwissen uit Bavel heeft een - sorry- terugploegproject onder handen. „Bij mij gaat het uitstekend, maar ik hoor ook veel collega's klagen". Door Willem Reijn Het kleine dorpje onder de rook van Breda mocht er trots op wezen, bijna honderd jaar geleden. In 1887 konden de Baveiaars hun kerk in wijden: de Heilige Maria Hemel- vaart-kerk was groot genoeg om het hele dorp te bergen en was een voorbeeld voor de streek hoe gelovi ge katholieken een sieraad voor God en het dorp wisten op te rich ten. Vanuit de verte konden de reizigers de toren hoog boven Bavel (niet meer dan twee straten; naar Breda en Gilze) zien uitsteken. Twee jaar was verstreken sinds in de herberg bij P. van Disseldorp 'het bouwen van eene kerk met toren en bij behorende werken' was aanbesteed. De Bavelse kerkbevolking had hem zelf gefi nancierd, een fraai staaltje van opoffe ringsgezindheid van de kleine parochie. Van afstand bleef ie mooi, maar van nabij viel te zien dat de tand des tijds de kerk aanvrat. De Maria Hemelvaart raakte minder attractief dan de discothe ken die in zijn schaduw werden geopend Het wisselvallige succes van het terugploegen en het parochiebestuur kon met mindere inkomsten nog slechts de allernoodzake lijkste reparaties bekostigen. Zo nu en dan een dakgootje, dat was alles. De kerk raakte in verval, de landelijke werd op dorpschaal uitgebeeld. In 1979 wordt aannemer Meeuwissen uit Bavel al benaderd door het parochie bestuur om een offerte uit te brengen voor de restauratie (de architect sprak van 'groot onderhoud') van de kerk. De begroting blijkt niet haalbaar. Een geheel herstel van de kerk kost tonnen. Vijf jaar later kan wel een gedeelte van het werk worden aangepakt. Er wordt een plan opgesteld, waarin het herstel van de toren onder handen kan worden genomen. De kosten bedragen 165.000 gulden (prijzen exclusief BTW), waarvan een ton wordt bijgedragen door de ge meente Nieuw-Ginneken en het ministe rie van sociale zaken in het kader van de 'terugploegregeling'. Het doel van die regeling is om uitke ringen terug te ploegen voor de financie ring van bouwprojecten, waarvoor werk loze bouwvakkers kunnen worden inge zet. De bouwvakkers moeten minstens een jaar in de WW zitten en dienen mini maal 130 dagen te kunnen werken aan het project. Het mes snijdt dit keer aan meer dan twee kanten: de werkzoekende bouwvakker kan in ieder geval een half jaar werken, blijft werkervaring opdoen, heeft in ieder geval bij volgende sollicita- Aannemer M. Meeuwissen wijzend op plaatsen waar gevoegd moet worden: „Bij ons is het een succes geworden". - FOTO'S DE STEM JOHAN VAN GUHP ties meer kans en kan langer in de WW blijven voor hij terugvalt op een volgen de, lager uitkering. De aannemer kan werk aanpakken, dat anders wegens geldgebrek zou blijven liggen. De opdrachtgever kan voor rela tief weinig geld bouwwerk laten uitvoe ren, dat anders nooit had kunnen wor den gerealiseerd. En zo komt staatssecre taris Van der Reijden in Groningen de eerste steen leggen voor een nieuwe tri bune van de plaatselijke ambitieuze FC, krijgt de gemeenteraad van Breda een zelfde voorstel voorgelegd om het NAC- stadion te moderniseren en kan Bavel binnenkort tegen een veilige kerk aankij ken. Want nodig was het groot onderhoud aan de H. Maria Hemelvaart. „Als het stormde kwamen de leien van het dak naar beneden", vertelt M. Meeuwissen, mede- eigenaar van het Bavelse bedrijf. „Het was er gewoon gevaarlijk om langs te lopen". Het werk dat verricht moest worden, was werk voor vaklui. Het houtwerk van alle dakkoepels moest worden gerepa reerd, het metselwerk van de toren en ge deelten van de zijgevel moest worden uit geslepen, schoongemaakt en gevoegd, de glas- in-loodramen werden gerepareerd dan wel vervangen en allerhande andere karweitjes moesten worden verricht. Sommige specialistische werken moesten worden uitbesteed. „Bij ons is het project een heel groot succes geworden", vertelt Meeuwissen. „Ik ben werkelijk zeer content over de wijze waarop het onderhoud aan de kerk gepleegd kan worden". Een voordeel bij de wijze waarop het experiment in Bavel kon worden aange pakt, is dat het hier een dorp betreft, vindt hij. „Op een dorp kent iedereen el kaar. Via de gemeente konden we zelf de mensen benaderen, die we nodig hadden. Je kunt zelf de mensen uitkiezen. In veel andere gevallen worden er zomaar men sen gestuurd. Dan weet je niet wie je krijgt en dan loopt het nogal eens mis". Meeuwissen zegt te hopen dat het pro ject in Bavel een vervolg krijgt als ook het schip van de kerk kan worden geres taureerd. Maar dat zal onder andere af hangen van de financiële positie van de parochie, die nu met een grote actie bezig is om de huidige werkzaamheden te beta len. In navolging van de eerdere actie 'Houdt Uw kerk warm', waarmee de ver warming van de kerk betaald werd, wordt nu geld ingezameld onder het mot to 'Houdt Uw kerk heel'. Het vervolg zal mede beslissend zijn voor de vraag of de twee mensen die Meeuwissen aantrok voor het terug ploegproject aan kunnen blijven. „Ik moet er voorzichtig over zijn, maar als er veel werk komt is de kans groot dat we de mensen kunnen houden", zegt de aan nemer. Als aannemer is Meeuwissen dus te vreden. Maar als secretaris van de ver enigde bouwondernemers (NVOB) in Breda krijgt hij veel klachten te horen. „Een grondwerkbedrijf kreeg een paar werklozen aangewezen, die óf niet begre pen wat ze moesten doen, óf afwezig wa ren. Dat is dus niks geworden. Een ander bedrijf schreef in op een project in Lim burg en kreeg een paar mannen toegewe zen, die bepaald geen vaklui waren. En zo krijg je heel wat verhalen te horen. De meeste ondernemers die ik spreek, zeg gen: nooit meer!", vertelt Meeuwissen. Ook het ministerie van Sociale Zaken is niet onverdeeld positief over het terug ploegproject. In een rapport aan de ka mer schrijft men: „Een goede maatregel, mits..." De werkgelegenheid die was voorspeld, heeft de terugploegregeling niet opgeleverd. Er was gerekend op een arbeidsplaats voor elke anderhalve ton, die zou worden geïnvesteerd. Achteraf blijkt dat voor elke arbeidsplaats twee ton uitgegeven moest worden. Zodoende werd een kwart minder werkgelegenheid geschept, dan werd aangenomen. Verder kwamen de planologen van het ministerie er achter, dat een hoog lande lijk werkloosheidscijfer nog niet hoeft te De trots van Bavel in de steigers. betekenen dat in elke regio de gevraagde vakmensen ook te vinden zouden zijn. Daardoor is het bij een aantal projecten een probleem gebleken om geschikte werkkrachten aan te trekken. Dan was er sprake van 'verdringing' van gewone door tijdelijke werknemers. Die situatie deed zich voor als er geen ge woon werk meer lag, maar wel terug- ploegprojecten. De gewone werknemers werden dan ontslagen, terwijl de terug ploegers aan het werk konden blijven. Weliswaar was er geen echte verdringing, maar voelden de ontslagenen dat wel zo. Anderzijds, zo constateert het ministerie, zijn door het toestaan van dertig procent reguliere werknemers ontslagen voorko men. Een ander probleem betrof de aard van de bouwprojecten. Daarvoor waren drie voorwaarden gesteld: het project zou zonder terugploegsubsi- die thans en in de eerstkomende jaren niet zijn uitgevoerd; met de bijdragen van derden (het ge meentebestuur bv) zou geen ander werk zijn uitgevoerd; en de bijdrage van de derde zou ook niet buiten de sfeer van de bouw zijn aange wend voor een project dat werk oplevert. Niet overal blijkt aan deze voorwaar den te zijn voldaan. Een onderzoek naar achttien projecten leerde dat slechts in drie gevallen het werk honderd procent additioneel was. Drie projecten bleken geheel geen extra werk op te leveren. Het ministerie wil dat er daarom een betere controle komt op de projecten. Een en ander heeft als gevolg gehad, dat de terugploegregeling op een beperk te schaal wordt voortgezet. Voor komend jaar is 100 miljoen uitgetrokken. En dat is fors minder dan de miljard gulden die voor '84/'85 was bestemd. Een leuk idee in praktijk uitwerken is minder eenvou dig dan politici soms wel willen doen ge loven. De kerk van de H. Maria Hemelvaart is in ieder geval weigevaren bij het terug- ploegexperiment. Op 24 mei 1987 zal in aanwezigheid van bisschop Ernst het honderd-jarig bestaan van de vernieuwde kerk worden gevierd. Het Bavels zang koor is al aan het repeteren. 'e spionnen zijn onder ons. In Westduitsland verdwijnen kort na elkaar twee secretaressen van invloedrijke politici, die jarenlang hun subversieve arbeid hebben verricht ten behoeve van het oostblok. In de Verenigde Staten staat een marine-officier terecht die jaar in jaar uit top-geheimen over de modernste Amerikaanse onderzeeërs naar Moskou doorspeelde. In Nieuw-Zeeland blazen agenten van de Franse Geheime Dienst een vreedzaam actieschip op omdat het een bedreiging vormt voor de staatsveiligheid. In Moskou worden Amerikaanse diplomaten 'besmet' met een chemisch middel om hun gangen na te kunnen gaan. Ook in volle vredestijd is het: 'Feind hört mit'. Een verhaal over één van de geheime diensten: de KGB Door Hans Rooseboom Geheime diensten voeren constant oorlog. Echte wapens mogen er dan De KGB is in oorlog met de hele wereld (doorgaans) niet aan te pas komen, maar de mentaliteit van deze instel lingen is doordrenkt van oorlogs- denken. Geheime diensten zijn bij voortduring in koortsachtige staat van alarm alsof de wereld werkelijk aan de rand van oorlog staat. Voor hen is het oorlog. Complete offensieven en defensieven worden op touw gezet om de keiharde belangen, waar het in deze wereld nu eenmaal om gaat, te verdedigen, en die van anderen te schaden. Topjes van die koude oorlogs-ijsberg komen af en toe boven water. Achter de schermen woedt vooral de verbeten oorlog tussen de kolossale le gers van de CIA en de KGB en al hun mantel-organisaties. Hun sinistere prak tijken ontlopen elkaar niet veel. Als je een (Amerikaans) boek leest, waarin de perfide machinaties van de Russische miljarden-multinational KGB uit de doeken worden gedaan, als je leest hoe dat apparaat met z'n ongeveer één mil joen werknemers poogt de wereld naar zijn hand te zetten, vallen je de schellen van de ogen. Vooral omdat ook de ande re kant, de CIA, geen haar beter is in zijn gevecht om de opperheerschappij in de ze, onze wereld. KGB Today (KGB Vandaag, De Ver borgen Hand is een van de recentste (en vuistdikke) informatiebronnen over de ontelbare zichtbare en onzichtbare prak tijken van het Sovjet-staatsveiligheidsco- mité (Uitg. Coronet/Hodder and Stoughton, prijs 16,65). Auteur John Barron is zelf werkzaam feweest bij de Amerikaanse marine-in- chtingenehenst, en nu werkzaam bij het uitgeversconcern Reader's Digest. Vooringenomen als John Barron is, vermeldt hij nergens in zijn omvangrijke boek dat zijn 'eigen' CIA, de Amerikaan se tegenhanger van de KGB, zich overal ter wereld aan dezelfde manipulatie praktijken bezondigt. Dat moet de lezer er zelf maar bijdenken. Maar het neemt niet weg dat KGB Today met een over rompelende hoeveelheid documentatie de ernst van de zaak wel duidelijk weet te maken. Veel van zijn materiaal ontleent John Barron aan het uitvoerige verhaal van de overgelopen hoge KGB-functionaris Sta- nislav Levchenko. Die ontvluchtte in 1979 de KGB-'residentie' in Japan en meldde zich bij de Amerikanen. Aan Barron deed Levchenko zijn gedetailleer de relaas. Het onthult nog niet eerder be- today kende gegevens over doelstellingen, me thoden en tactieken van de KGB. Na ja ren aanvullend onderzoek kon een om vangrijk boek verschijnen. Levchenko vertelt hoe hij als intelli gente en veelbelovende jongeman werd geselecteerd om de elite-gelederen van de KGB te versterken. Hij beschrijft zijn opleiding van zes jaar, zijn loodzware eindexamen, en, vanaf het begin al, zijn beklemming naarmate hij meer inzicht kreeg in de omvang en de bedoelingen van de KGB. Een van de belangrijkste Directoraten is speciaal gericht tegen dissidente activi teiten binnen de Sovjet-Unie zelf. Dit Directoraat is onder het opperdirecteur- schap van Joeri Andropov (vanaf 1967) enorm gegroeid. Hoezeer dit KGB-on- derdeel greep heeft op de gehele Sovjet maatschappij is recentelijk uit de doeken in het beklemmende boek Breaking with Moscow van de hand van de hoogste Rus die ooit overliep, Arkady Shevchenko. Bij geheime diensten werken niet al leen spionnen, figuren met donkere bril len en regenjassen die 's nachts geheime documenten van de tegenstander foto graferen. Levchenko's taak in Tokio bij voorbeeld was het 'werven' van vooraan staande Japanners, politici, journalisten en zakenlieden om door hen de openbare mening te kunnen beïnvloeden. Door middel van chantage, omkoping of mis leiding lukte het hem een groot aantal van deze mensen voor het Sovjet-karretje te spannen. De standpunten van het Kremlin konden zo voortdurend worden gehoord in het Japanse parlement en de Japanse pers, en zo verder in de rest van de wereld. Door valse berichten, verdachtmakin gen aan het adres van de Amerikanen, getructe documenten, e.d. via KGB-ge- zinde journalisten in de media te sluizen, gelukt het de Sovjet-Unie keer op keer de loop der gebeurtenissen te bepalen op een wijze die haar goed uitkomt. Dat de CIA deze taktieken ook toepast, ver meldt Barron zoals gezegd niet, maar maakt 'de toestand in de wereld' er al leen maar nog erger op. (Zie verder Gids Weekend 4) Door Jack Arentsen Enkele jaren geleden waren Ferry Fransen als directeur van ke Reizen en René Klawar als collega bij Neckermann, die KLM, Martinair en Trans klemzetten, toen men tot de dekking kwam dat er tussen maatschappijen duidelijke pri spraken waren gemaakt. Fransen: „Het was niet alleen o grijpelijk wat de maatschappijer den, maar het was ook erg dot elkaar gestoken". Zijn voorbeeld spreekt boekdelen ke en Neckermann kopen de laatsi ren gezamenlijk vliegtuigstoelen in. in 1983 was dat het geval. De drie tuigmaatschappijen kwamen op éér met hun aanbiedingen. Fransen: eerste maatschappij vertelde welkt stemmingen men voor een bepaalde kon vliegen; wat men eventueel ooi kon doen en gelijktijdig werd een ciaal tarief voor de zomer aangekaar Tot zover is alles normaal. Maa schets de verbazing dat niet veel lat tweede maatschappij alleen prijso] kon doen over een aantal bestemmi die nog open waren; eventueel ookj wat anders kan doen en ook voor d! mermaanden het een en ander in had. „Beide maatschappijen hadde zaak dus al keurig weten weten te v len; de prijzen waren nagenoeg ge aldus Ferry Fransen. Mitraillei Ferry Fransen is nog altijd emotii wanneer hij aan die dag terugd „Dergelijke prijsafspraken pik ik nie als ik het niet op een gewone manie: winnen, dan breng ik maar een mij leur in stelling." Arke en Neckermann zijn vana moment op zoek gegaan naar bi landse chartermaatschappijen. Spaanse dochter van Iberia, Aviaco zelfs voor een veel goedkoper tarie groot aantal bestemmingen gaan vli Ook Air Holland, de Nederlandse schappij van John Blok die toen ne de grond kwam, kwam met aantrek ke prijzen en scoorde dus onmidd bij de beide tour-operators. In 1983 waren de chartertariever ons berekend werden onaanvaarc - (Vervolg van Gids Weekend 2 Een gevoelig punt dat in het boe gebreid aan de orde komt is het beïï den en sturen door de KGB .van di desbeweging in West-Europa en de ze'-beweging in de Verenigde Stater teer punt, omdat honderdduizende verdachte Europeanen daadwerkeli zorgd zijn voor de uit de hand ge bewapening. Onweerlegbaar is echti de massale ongerustheid in Euroj Sovjet-Unie goed uitkomt. Maar I erger: zij wakkert dat vuurtje zelf een verwijdering tussen West-Euro de Verenigde Staten is voor Mosko levensbelang. Het is een van de hc prioriteiten die de beleidsmakers i Kremlin zich hebben gesteld. Vooral West-Europa is het sla waarop de propaganda-oorlog t oost en west wordt uitgevochten. Ei Sovjet-Unie alles aan gelegen de enigde Staten af te schilderen al oorlogszuchtig land, met een dolle boy aan het hoofd, die niets lievt dan op de 'knop' drukken om de laten 'vallen'. Dit beeld is in strijd n werkelijkheid, maar door het stelsel onder de aandacht te brengen steeds meer bezorgde mensen erin ven. Veel mensen wijzen dit KGB-aa jn die beeldvorming, en dus in de vi eweging, als complete onzin va land. Mensen van goeden wil wei vaak te geloven in de kwade opeze anderen. Door lezing van dit boek je echter wel gaan geloven aan de ouwelijke en opzettelijke manipii de KGB over de hele wereld. Een 'anekdote'. In april 1981 wei Russische diplomaat (de KGB heel residenties overal ter wereld in ami es) uit Nederland uitgewezen. Ii ronken bui had hij onder andere Waard: „Als. Moskou besluit dat erland 50.000 mensen de stra voor 6611 demonstratie, dan er 50.000 de straat op". Barron vindt dat de wijdvertakte a ies van de KGB, waarvan hij t voorbeelden geeft, niet verder toege

de Stem | 1985 | | pagina 20