v) Verbittering bij Klein Linkser over binnenhalen kerncentrales Weerman Willy BON ERKER Duizenden guldens verdwenen uit kas Breskense vogelclub Provincie-voorlichter zwaait af Belgie: Lozing gif in Noordzee wordt juist verminderd ice b.v. Lek bij Broomchemie HET WEER RAADSLIEDEN: 'VOLSLAGEN ABSURD' LEKKER 3 WEKEN BUURTEN WAARVAN TWEE WEKEN KADO ruction bv ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1985 Slecht M/V 203 iusweg 5 Waddinxveen N-INSTITUUT MSCHOOL ieke leergangen ERKEN 34, HEERLEN AANGIFTE BIJ POLITIE GEDAAN Terneuzenaar schiet met pistool bij vechtpartij Nazi-meeting Afgeluisterd Notabelen Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius BEROEP VLISSINGEN NAUWELUKS INHOUDELUKE DISCUSSIE MEER IN STATENCOMMISSIE Geen gevaar EEN WERKNEMER ONWEL DE STEM „de 4in1 krant Aes tallaties, mische installa- ore-materieel en van het taken- astechniek vra- een VAN ZEELAND vaardigheid in taal, alsmede ten aanwezig te orkeurwoonach- land of bereid te en. rzoek kan deel eprocedure. tingen omtrent de ngewonnen bij de m, Hoofd Bureau -82824; of bij de en, citaties kunnen afdeling Per- elde Industrial stbus 37, odern ingerichte ge- r houtbewerkingsge- endaal een gedegen oplei- en inzetten als all- edschapslijper. echnische g in de richting aaibewerken. 19-23 jaar. dienst vervuld de. s richten aan: studenten voor het an start de reguliere cursussen ische afdeling, 3 HLO Mat chemie, 4/5 HLO biochemie. catiecursussen, die aansluiten 1 studiejaar, 2 avonden per week. 'aking; 7 avonden, base-huishouding, 4 avonden, pathobiochemische aspecten gen; 4 avonden. itechniek/ ek atoriumautomatisering; week. lar 1985-1986 is nog mogelijk- iStitUUt, s 280, .immer 33,6400 VC Heerlen PAGINA ZEELAND 1 T27 Eis van zes jaar tegen tweeling V. BRES KENS - Het bestuur van de vereni ging van vogelhouders De Vink in Bres- kens heeft bij de rijkspolitie in Oostburg aangifte gedaan van verduistering en/of fraude. Uit de kas van de vereniging is de afgelopen twee jaar een aanzienlijk be drag, gesproken wordt van duizenden gul dens, verdwenen. „Wij hebben de zaak momenteel in on derzoek en kunnen niet meer zeggen dan dat aangifte is gedaan", aldus een woord voerder van de rijkspolitie in Oostburg. „Wij verwachten wel de zaak binnen enke le dagen rond te hebben". De Vink-voorzitter Adri Morel weigerde gisteren in te gaan op de aangifte. „Eerst moet het bestuur met de leden overleggen en die vergadering is vanavond (vrijdag, red.). Onze leden hebben het recht als eer sten van ons te horen wat er aan de hand is". Wel beaamde Morel dat het een moeilij ke zaak is. „Het is jammer voor onze bloeiende vereniging." Morel vreesde dat door het verdwijnen van het geld de jaar lijkse internationale tentoonstelling van De Vink - een der grootste in Zeeland - eind dit jaar in de problemen kan komen. MIDDELBURG - Officier van justitie mr. T. Stein heeft gisteren voor de Middelburgse echtbank een onvoorwaardelijke gevangenis- traf van zes jaar geëist tegen de Terneuzense weelingbroers Frans en Jo V. (46). Je staan terecht voor valsemunterij en handel in iet verboden pepmiddel amfetamine. Een eis die door de twee aadslieden van beide ver lachten als 'volslagen absurd' ran de hand werd gewezen. „Dit lijkt op een definitieve tekening van het openbaar ninisterie, omdat de tweeling n het verleden al vele malen [oor de mazen van het net iceft weten te glippen", aldus Ie advocaat van Frans V., mr. [h. Hiddema. „Want in ver- louding tot de feiten en de be- chikbare bewijzen is de straf ie de officier vraagt buiten lke proportie". De aanklacht luidt dat de ebroeders V. zich tussen me- So 1979 en 17 maart van dit aar (de dag dat ze werden learresteerd) zich hebben toe- ;elegd op de uitgifte van valse iljetten van 100 Amerikaanse Pilars en 20 Engelse ponden, lok zouden ze de afgelopen 2,5 aar hebben gehandeld in am- etamine. Het bewijsmateriaal dat gisteren door het openbaar nnisterie op tafel werd ge- bleek echter niet zo ver- chrikkelijk sterk en was loofdzakelijk gebaseerd op ifgeluisterde telefoongesprek- ;en en de verklaring van de al UZENDIJKE - De 37-jarige 'erneuzenaar D.H. is gister- norgen verdacht van zware lishandeling gearresteerd en ngesloten op het politiebu- ■eau te Oostburg. Het slacht- tfer J.M.J. uit het Belgische iaatsje Bormen moest wor- en overgebracht naar het St.- intonius-ziekenhuis te Oost- nirg, doch kon na behandeling n de loop van de dag weer naar zijn woonplaats worden rervoerd. Het incident speelde zich af een bar te IJzendijke. Vroeg i de morgen kwam de ver lachte daar binnen met nog wee anderen, waaronder de a-echtgenote van een mede raker van de bar. Gaande- 'eg ontstond een woorden wisseling die uitliep op een landgemeen tussen H. en J. at Bormen. Daarbij werd de klg met enkele rake klappen luiten westen geslagen en trvolgens met een pistool '9°r H bedreigd. Daar bleef act niet bij, want kort daarop '°eg H. de man met het pis- °°1 op het hoofd. Even later oste hij een schot in de rich- "ig van J. die echter niet rad getroffen. Toen de inmiddels gewaar- chuwde politie ten tonele ver meen, was de Terneuzenaar ■wds vertrokken. Volgens de jo'itie wordt hem poging tot ®°dslag cq zware mishande ls ten laste gelegd. «USSEL (ANP) - De plan- voor een aantal SS-bij- nÜ7°?lsten 'n de komende A r..n?en hebben 'n België fel- protesten ontlokt aan orga- trii'r van Joden en oud- ai a Pe orXanisaties eisen bijeenkomsten worden Perboden. Vlaamse oud-SS'ers en neo- 's willen 0p a september in Oostvlaamse Stekene de wallenen aan het Oostfront nr^.n"' Deze jaarlijkse haT j ns voor onrust in «anderen en heeft al eens L vechtpartijen tussen ers en oud-verzets- en. Voor 8 september zijn '4ek:ndlgdtegenbet°gingen enige maanden geleden tot twee jaar cel veroordeelde meester-valsemunter Paul van der L.-V. uit Terneuzen. Deze liet gisteren als getuige weten dat zijn perfect nage maakte dollars via de gebroe ders V. zouden worden afge zet. Mr. P. Doedens, raadsman van Jo V., had echter een transcriptie bij de hand van een telefoongesprek dat was afgeluisterd tussen de Terneu- zenaars J. H. en W.S. - begin jaren 80 de werkgevers van Van der L.-V. - en waarin deze laatste zegt: „Paultje gaat Jo V. er bij lappen, omdat die sa men wel eens over valse dol lars hebben gesproken". W.S., gisteren één van de door de verdediging opgeroe pen negen getuigen, wist zich echter niets meer te herinne ren. Uiterst nerveus bestreed hij zelfs z'n eerder tegenover de rechter-commissaris afge legde verklaring, dat hij aan wezig zou zijn geweest bij een dergelijk onderhoud tussen Jo V. en Paul van der L.-V. „Ik heb enorme gaten in m'n ge heugen", aldus een trillende S. „Ik kan me dat allemaal echt niet meer herinneren". De als getuige opgeroepen directie en aandeelhouders van de Offset Unie in Terneu zen, de drukkerij waar Van der L.-V. werkzaam was in de periode dat hij tevens voor miljoenen aan valse dollars had vervaardigd, verklaarden gisteren voor de rechtbank de Terneuzense graficus te be schouwen als 'een fantast en een intrigant, die onbetrouw baar is'. Dergelijke uitspraken waren uiteraard koren op de molen van de verdediging. „Want wanneer dergelijke no tabelen dit zeggen, wat blijft er dan nog over van de be schuldigingen van Van der L- V. tegen Jo V.", aldus mr. Doe dens. Zie verder pag. Zeeland 3. GROTE drukte gistermiddag in de statenzaal, waar het hoofd van het provinciaal bureau voorlichting, J. Tevel, werd uitgeluid. Tevel maakt gebruik van de VUT-regeling en moest gisteren vele handen schud den. Hij kreeg bij deze gelegenheid ondermeer een boekje aangeboden waarin collega's en vrienden herinnerin gen aan hem opdissen. In de Zeeuwse Bibliotheek vond in de ochtenduren een symposium plaats, waarop men zich het hoofd boog over de vraag of de overheidsvoorlichting een verzadigingspunt dreigt te bereiken. Sprekers daarbij waren prof. dr. J. van Cuilenburg (Vrije Universiteit), D. Houwaart (ministerie van Bin nenlandse Zaken) en A. Kaland (oud-gedeputeerde en lid van de eerste kamer). Foto: De Zeeuwse commissa ris van de koninging Boertien biedt Tevel een electri- sche schrijfmachine aan. F0T0W1LLEMMIERAS (ADVERTENTIE) Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 BRUSSEL (ANP) - De vergunningen die België on langs heeft verleend voor de lozing van titaandioxyde op zee zijn niet in strijd met de Europese afspraken. België loopt zelfs vooruit op de titaandioxyde-richt- lijn van de Europese Commissie. Dit zei J. Huylebroeck, ka binetsadviseur op het Belgi sche staatssecretariaat van volksgezondheid en leefmilieu gisteren in een reactie op het beroep dat de gemeente Vlis- singen tegen het verlenen van de vergunningen heeft inge steld bij de Belgische Raad van State. Twee bedrijven in Antwer- Van een oneer verslaggevers MIDDELBURG - „Het pad van de kernenergie gaat over leugens en bedrog. Dat bete kent niet dat wij hier in Zee land op dat pad door moeten gaan". Zo formuleerde het sta tenlid J. Dupré (PSP/CPN) gisterochtend zijn afschuw over de meerderheidsopvat ting in de Zeeuwse staten, dat Zeeland mee behoort te lopen in de race naar nieuwe kern centrales. Dupré doorspekte een ver gadering van de statencom missie voor ruimtelijke orde ning met meer van dergelijke schimpscheuten. Hij wilde er mee aantonen dat de Zeeuwse politici onvoldoende argumen ten op tafel kunnen leggen om hun barrières tegen de komst van nieuwe kerncentrales te slechten. WD, SGP, GVP/ RPF en CDA lopen volgens Dupré teveel aan het handje van de rijksoverheid, die hij beschuldigde van misleidende voorlichting. „Ik kan niet ver kroppen", zo voegde Dupré daar nog aan toe, „dat hier frauduleuze ministers aan het werk zijn". Hij zei met name te doelen op de affaire rond minister Van Aardenne over verzwegen wachtgelden. Commissievoorzitter A. Dek (CDA) probeerde zijn collega- statenlid tevergeefs tot de orde te roepen. Dupré: „Als iemand mijn woorden wil bestrijden graag. Dan komen er mis schien nog wat leuke cijfers boven water". WD-gedepu- teerde E. Maris-Koster (ruim telijke ordening) noemde fraude-beschuldigingen bui ten de orde: „als collegelid dis tantieer ik me daarvan", maar ze erkende wel dat in de be sluitvorming rond kernener gie 'bepaalde zaken niet erg gelukkig zijn geweest', daarbij doelend op briefwisselingen tussen bewindslieden en de Brabantse commissaris van de koningin Van Agt. Behalve tot schipscheuten over en weer leidden de ont wikkelingen rond de mogelij ke komst van nieuwe kerncen trales gisteren nauwelijks tot inhoudelijke discussie binnen de statencommissie. Donder dag al -tijdens een vergade ring van de commissie voor milieu-zaken- kon uit de hou ding van het CDA al worden opgemaakt dat een meerder heid binnen de Zeeuwse staten bereid is de deur voor nieuwe kerncentrales te openen en de mogelijke bouw van een fa briek voor 'tijdelijke' opslag van (hoog)-radio-actief afval op de koop toe te nemen. Al leen PvdA, D'66 en klein-links bieden nog verzet. De mogelijke bouw van een fabriek voor de 'tijdelijke' op slag van (hoog)-radio-actief afval maakte bij de Zeeuwse wegbereiders voor nieuwe kerncentrales heel wat minder enthousiasme los, maar men wilde ook weer niet zover gaan er anderen mee op te schepen. H. Cornelisse (SGP): „Ik zal me er niet tegen ver zetten, maar gezien de bezwa ren liever opslag ergens an ders". Dat vond A. Dij kwel (D'66) wel erg naief uit de mond van een volksvertegen woordiger die zojuist nog de overtuiging had uitgesproken dat het gaat om veilige voor zieningen. Maar Cornelisse sneerde terug: „Ik heb hier vanochtend al meer naieve woorden gehoord dan in m'n hele leven". Dat leidde weer tot een vinnige reactie van Dupré: „De waarheid is nu eenmaal naïef, bedrog en leu gens maken het ingewikkeld". Schamper werd in de hoek van PvdA, D'66 en klein links gereageerd op de bekentenis van C. van Beekom (WD) als zou bij hem het inzicht zijn ge rijpt dat dumpen van radio actief afval in zee onverant woord is. Dijkwel (D'66): „Wat als bij u straks ook het inzicht rijpt dat berging op het land onverantwoord is"? pen, NL Chemicals en Bayer, mogen van België tot 1987 690.000 ton titaandioxyde per jaar op zee lozen. Drie andere bedrijven kregen toestemming voor de lozing van in totaal 23.000 ton tricarbonaat en fe nolen bevattend chemisch af val. Vlissingen heeft bij de Bel gische Raad van State aange voerd dat NL Chemicals en Bayer nog meer titaandioxyde mogen lozen dan volgens de oude vergunningen, maar vol gens Huylebroeck Is dit niet waar. Voor NL Chemicals is de hoeveelheid verminderd van 400.000 tot 360.000 ton en voor Bayer, dat onbeperkt mocht lozen en in de praktijk 350.000 ton in zee liet verdwij nen, is de grens nu op 330.000 ton gebracht De Belgische staatssecretaris voor het leef milieu heeft de twee bedrijven laten weten dat zij vóór 1987 een andere oplossing voor het afval moeten bedenken, omdat de vergunningen na die datum niet meer zullen worden ver lengd. Volgens Huylebroeck leve ren de lozingen geen enkel ge vaar op voor de recreatie aan de Zeeuwse en Belgische kust. Het lozingsgebied ligt 35 kilo meter van Walcheren van daan en is zo gekozen dat er geen afvalstoffen naar de kust kunnen stromen. De Raad van State in Brus sel bevestigde vrijdag dat er een Vlissings verzoekschrift is binnengekomen. Omdat er nogal wat aan ontbrak is het verzoek nog niet ingeschreven. Het komt volgens een woord voerster van de raad maar zel den voor dat buitenlandse ge meenten zich tot de raad wen den. Een uitspraak kan nog wel enkele jaren op zich laten wachten, zo zei zij. De algemene situatie: in Zuid- Europa blijft het mooi en warm. Elders is het wisselvallig met vooral boven de Britse Eilanden en Scandinavië re gen. Langs de noordkant van de Azoren bevinden zich ge stoorde zeeluchtstromingen. Deze luchtmassa's zullen ons weer gedurende het weekend bepalen. De weersverwachting: aan wakkerende zuidwestenwind tot matig of vrij krachtig. Aan houdend veel bewolking, later regen vanaf het westen. Mini mum temperatuur van 12 tot regen en onweero later opklaringen 0 16 graden. Maximum tempera turen van 16 tot 19 graden. De verdere voorzichten van zondag tot en met donderdag: voor zondag en maandag blijft het wisselvallig zelfs met kans op onweer. Vanaf donderdag wordt mooi en droog weer ver wacht. (Bron: Ukkel). Nadat we het afgelopen weekeinde te maken kregen met de res tanten van de tropische storm Ciaudette, werd het toch nog ty pisch zomerweer anno 1985. Dagen van zonneschijn, afwisse lend met wat minder fraai weer. Maar altijd met temperaturen van rond de 20 graden of daar overheen. Daar zat de komende dagen geen verandering in komen. Wij hier in Zuid-West-Nederland kunnen toch, als alles verloopt zoals verwacht wordt, gaan genie ten van een utiloper van een hogedrukgebied dat vanaf de Azo ren langzaam opdringt naar België en Nederland. Deze uitloper kan de storing die ons nu alweer bedreigt vanaf Schotland, bij ons weghouden. Lukt dat, dan kunnen we van daag, zeker vanmiddag en vanavond, rekenen op zonnig en droog weer. Vanavond of vannacht passeert ons een zone met veel bevolking en zelfs onweer. Maar als de uitloper in kracht toe neemt, zijn deze buien bestemd voor de noordelijke helft van ons land. Morgen zat in de loop van de dag het weer een meer zonni ger karakter krijgen. Misschien in de morgen nog wat bewolking, maar ook dat is twijfelachtig. Alles hangt af van het hogedrukge bied dat nog steeds verder opbouwt. Dat betekent voor maandag tot en met woensdag: Het moet onder invloed van het hogedruk gebied beter weer worden, vooral standvastiger met veel zon. Zoals de vooruitzichten nu zijn, zou dit wijzen op de fraaie na zomer die via de Amerikaanse computers in het vooruitzicht wordt gesteld. De temperaturtn kunnen vandaag, morgen en de rest van de dagen volgende week oplopen tot en met 25 graden. De wind zal zuidwestelijk worden en in kracht toenemen. Het ver velende weertype hebben we te danken aan de westelijke stor men die op grote hoogten boven ons woeden. Ze blijven een westelijke luchtstroming in stand houden, dat gaat maar door en daar ligt de kern van het minder fraaie weer dat eerder dit jaar na zorgvuldige kansberekeningen voorspeld werd. Nogmaals herhalen: we leven hier in Zeeland in een beter stuk Nederland. De tot nu toe opgevangen regencijfers bewijzen dat. Mijdrecht haalde gisteravond 118 mm, in Zeeland is dat voor augustus nog maar gemiddeld 47 mm. Wij zijn toch maar zuinig ook met de regen. De weerspreuken van deze week: 'Als augus tus sterk dauwen doet, dan blijft het weer goed'. En voor de toe komst: 'Op Sint-Augstijn (28 augustus) zullen de onweers over zijn'. TERNEUZEN - Bij de broomderivatenfabriek Broomchemie BV. in Terneuzen is gisterochtend als gevolg van een storing in een van de fabrieksgebouwen een mengsel dampen ontsnapt. In het gebouw worden broomverbindingen gemaakt. Een van de werknemers raakte daarbij onwel. Hij is ter ob servatie in het Julianaziekenhuis in Terneuzen opgenomen. Het ongeval gebeurde kort voor de wisseling van de nacht ploeg. Op dat moment waren ongeveer twintig werknemers in het gebouw. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is er geen gevaar voor de omgeving ontstaan. De vrijgekomen dampen, waarvan de samenstelling nog niet is vastgesteld, bleven binnen het fa brieksgebouw. De brandweer, die ter assistentie is opgeroepen, is niet in actie moeten komen. (ADVERTENTIE) de 4in1 Krant" j De Stem, de 4-in-l-krant: Lekker 3 weken krant... waarvan twee weken kado. j j Noteer mij dus maar voor zo'n vrijblijvend 3-weken-abonnement voor 4,95. Geldig lot 15 september 1985 j Naam:i j I J Adres: i I Postkode en woonplaats: i Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1985 | | pagina 13