kers ipositie boven 'Kolonialisme dreef op handel in opium7 Volkspetitionnement klaar PvdA wil debat nog vóór reis Van den Broek 'Diethyleenglycol niet in sigaren' Commissie bekijkt verbetering positie burgers bij politie I )esreiyd 'Euthanasie veroorzaakt angstpsychose' CONSEQUENT VERZWEGEN STUK GESCHIEDENIS DE STEM COMMENTAAR VUT aflopende zaak Mysterieuze advertentie over 'Nederlands casino' VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1985 'BINNENLAND PAGINA 3 [den HAAG (ANP) - „In de [hele koloniale geschiedenis |van Nederland, van 1600 tot 1942, heeft een vergeten per sonage een sleutelrol ge- jspeeld: de Nederlandse I maagd als opiumpusher". Na vijf jaar moet Turkse toch land uit Lokettisten blijven ambtenaren Ruis op buis en radio door schilderwerk VRAGEN OVER SANCTIES Asielzoekers blijven op Schiphol 23 meer RWW- uitkeringen in eerste kwartaal T5 PAGINA; verlangen dat de onder- de commerciële jaarre- lèl een voorziening treft titante waarde van de in- lies. Bij Hollandia Kloos lin 1984 om een bedrag van |;n gulden, ruim een kwart eigen vermogen en dus epis. Iseconomisch gezien is er ran een schuld. Bosman Bat nu. Volgens hem is al ike van een voorwaarde- ild, want, zegt hij, als er en werknemers meer bij jf werken, hoeven die in- ties ook niet meer betaald |an werpt hem tegen, dat ënering alleen maar op- ieval van een komende li- [van de onderneming en gezien de uitlatingen van en Van der Steen, immers fake van. Of ondermijnt yeitse echec toch de finan- jtie van het concern?, back-service-verplichting lal interressant in de tijd ke was van hoge inflatie jide loonkosten. Er is toen geslapen belasting-consu- htdekt dat je de contante lan die inhaalpremies van ling mocht aftrekken. Een de pensioenlasten wordt de toekomst verschoven, t fiscale voordeel wordt nu I van hoge lonen en prijzen er voorbij, waardoor te- dragen die met de 'back- lijn gemoeid minder inter- I worden. Verwacht wordt en afzienbare tijd de wet- pe fiscale faciliteit dan ook affen. ■jaarverslag 1984 van Hol- jloos wordt daar blijkbaar orschot op genomen. Zou ers zó goed op de hoogte de plannen van broer imocratische Linkse Partij, deze zomer of komend jaar officieel zal worden [ericht. Zijn vrouw Ras- In zal vermoedelijk voor- ;er van de partij worden, linds de invoering van een ^partijenstelsel in 1945 it het Turkse leger drie- al ingegrepen: in 1960, in '1 en in 1980. Na de laatste irventie in 1980 bleven de |neraals drie jaar lang aan macht. .lvorens de teugels weer handen te geven voerden een nieuwe grondwet in larin de oude politieke irtijen verboden werden en in leiders actieve deelname |n het politieke leven werd itzegd. |Bij de verkiezingen van ivember 1983, die Ozal aan macht brachten, waren de iksgeoriënteerde partijen irgens. Verwacht wordt dat bij de irstvolgende gelegenheid emirel en twee andere chtse partijen een bres zul- n slaan in de 45 procent emmen die de Moederland- irtij in 1983 behaalde, me- ;n politieke waarnemers. i links zal zeker kunnen •ofiteren van de ruzie in het ichtse huis. Die eerste krachtmeting (eelt zich af in het voorjaar in 1986, wanneer er verkie- ngen worden gehouden >or vijf zetels in het 400 le- ;n tellende éénkamerparle- ent. De zetels zijn vrijgeko- en door overlijden. Het is niet uitgesloten dat zal gedwongen wordt ver- oegde verkiezingen uit te ■hrijven als de resultaten m deze tussentijdse verkie- ng tegenvallen voor zijn jrtijzeggen waarnemers, olgens de huidige planning orden er verkiezingen ge- ouden in het najaar van 188. Er zijn de laatste tijd een opiniepeilingen geweest ie een beeld geven van de olitieke machtsverhoudin- en van dit moment. ingen verheffen tot het Tijdpunt van de bondsdag- erkiezingen begin 1987. Met un uitspraak dat er in de andsrepubliek 'een nieuwe rmoede' heerst hebben bon en en socialisten een gevoe- ge snaar geraakt bij de re- prende christendemocraten. ie reacties maken dat duide- i'k. „Het gepraat van de 'D over nieuwe armoede is e grootste zwendel sinds de arlog", fulmineert secreta- s-generaal Heiner Geissler an de CDU. En minister orbert Blüm van Sociale aken verweert zich met de amerking dat in de bonds- ipubliek zeer voorzichtig ngegaan moet worden met et begrip armoede. Blüm: Wat armoede betekent is in e Derde Wereld te zien". Dat kan wel zijn, maar feit toch ook dat duizenden luitsers door de mazen van et sociale net tuimelen. Voor en is de welvaartsstaat uitsland veranderd in een rena waarin van dag tot dag ïvochten moet worden voor :n menswaardig bestaan. T28 Tot deze conclusie komt auteur |Ewald Vanvugt in het donderdag I verschenen boek 'Wettig opium, 1 350 jaar Nederlandse opiumhandel jn dt Indische archipel'. Volgens Vanvugt tonen door hem op- gespoorde cijfers aan dat zonder de staatshandel in opium de kolonialen wel naar huis hadden kunnen gaan. In de pe riode 1876-1915 liepen de koloniale balan sen tekorten op van in totaal 295,3 miljoen gulden. Dat het daarbij bleef was te dan ken aan opiumwinsten van 703,3 miljoen gulden. Zonder deze winsten zou het tekort 998,6 miljoen gulden hebben bedragen en zou een voortgezette Nederlandse aanwe zigheid in de gordel van smaragd geen zin hebben gehad. De auteur heeft bij toeval kennis ge maakt met dit consequent sinds de vorige eeuw verzwegen stuk geschiedenis. Tij dens onderzoek voor een historische ro man over de verovering van Bali door de Nederlanders in 1906 stuitte hij op het feit dat een belangrijke reden voor die ver overing was: de aantasting van het het Nederlandse opiummonopolie door Bali nese smokkelaars. Verder onderzoek bracht „met verbluffend gemak" genoeg interessant materiaal boven tafel om in ruim 400 pagina's de geschiedenis van de staatshandel in opium in Indië te schrij ven, van de vestiging van het Nederland se gezag in 1640 tot de Japanse bezetting in 1942. In het boek valt te lezen dat nog in 1930 de overheid 27 miljoen gulden verdiende aan de opiumhandel, en slechts 11.000 gulden uitgaf aan de bestrijding van het gebruik. Nederland betoogde ook in de Volkenbond dat het gebruik van opium bestreden moest worden, maar plaatste in een fotoboek ter gelegenheid van het regeringsjubileum van Koningin Wilhel- mina vol trots een foto van de opiumfa- briek in het toenmalige Batavia, waar aan 1000 contractarbeiders werk werd verschaft. In geheel Nederlands Indië be stonden staatswinkels, waar wettig opium als warme broodjes over de toon bank ging. Van een onzer verslaggevers LEIDSCHEN- DAM - Diethy leenglycol, de zoetstof die is aangetroffen in Oostenrijkse wijnen, wordt in de Nederlandse voedings- en ge notmiddelenin dustrie nergens toegepast. Dit verklaart desgevraagd de Vereniging van de Nederlandse Chemische Indu strie naar aan leiding van be richten uit West- Duitsland als zou diethyleenglycol worden toege voegd aan geïm porteerde tabak om deze niet te laten uitdrogen. In de Neder landse sigaren- industrie is de stof tot tien jaar geleden wel ge bruikt. Volgens secretaris Th. van Berkum van de Stichting Ta bakverwerkende Industrie wordt diethyleenglycol nergens ter we reld in het pro- duktieproces van sigaren gebruikt. De Stichtingen Nederlandse Si garettenindus trie en Neder landse Kerfta bakindustrie (shag, pijptabak) verklaren desge vraagd dat ook in hun branches diethyleenglycol niet wordt toege past. Over de scha delijkheid die zou kunnen op treden indien de stof wél zou wor den toegepast is in ons land nooit onderzoek ge daan. De zegsman van de Duitse ta baksproducenten verklaarde dat uit medisch on derzoek niet ge bleken is dat die thyleenglycol in tabak schadelijk is voor de ge zondheid. „Maar wij vinden het niet opportuun het middel te ge bruiken". AMERSFOORT (ANP) - De in Amersfoort woonachtige Turkse Zeynep Ceiik en haar drie kinderen, die ruim vijf jaar in Nederland hebben ge woond, moeten voor 1 septem ber Nederland verlaten, nu zij een kort geding tegen haar uitwijzing heeft verloren. De 41-jarige Turkse kwam op 18 augustus 1980 in het ka der van de gezinshereniging naar Nederland. Haar echtge noot verliet haar echter na twee maanden, hetgeen tot ge volg had dat haar verblijfs vergunning niet werd ver lengd. Zij had in het bezit kunnen komen van een onaf hankelijke verblijfsvergun ning, als zij drie jaar in Neder land had samengeleefd met haar man. Van onze verslaggever I MAASTRICHT - Een commissie met vertegenwoor digers van de politievakbonden en de ministeries van I Justitie en Binnenlandse Zaken, gaat onderzoeken of het burgerpersoneel bij de politie dezelfde rechtsposi- I tie kan krijgen als de normale politie. De vakbonden en de minis- Iteries zijn dat overeengeko- men. Van de zijde van de poli- I tievakbonden wordt reeds lang aangedrongen op die ge- lijkschakeling. Nu is het vaak I ,DE\ HAAG (ANP) - De idee I van de middelbare en hogere ambtenaren om de 3000 loket tisten op de postkantoren on der de Postbank-cao te bren gen, waardoor ze niet langer ambtenaar zijn, is van de baan. Tijdens het overleg donder- iag tussen de ambtenaren- I bonden en de PTT-directie I (die er ook niet voor voelt) bleek de CMHA alleen te staan. De middelbare en hogere ambtenaren zijn mening dat lokettisten vrijwel uitslui- I tend werken ten behoeve van de Postbank, de bank waarin de gelddiensten van de PTT zullen opgaan. Voor hen zou den dan ook de arbeidsvoor waarden van die Postbank moeten gaan gelden, aldus de CMHA-opvatting. De FNV- en CNV-ambtena- ren voelen niet voor deze plan nen. zo dat burger en politieman hetzelfde werk doen, maar verschillend worden betaald en een andere rechtspositie hebben. Het onderzoek richt zich niet alleen op burgers die een bureaufunctie hebben bij de politie, maar ook op parkeer wachters, technische contro leurs, parketwachters, enzo voort. Zij vallen vaak onder de rijksambtenarenregeling. Die is echter is in een aantal ge vallen ongunstiger dan die van de politie. De commissie gaat nu onderzoeken welke knelpunten en moeilijkheden er zijn bij zo'n gelijkschake ling. Zij moet binnen een half jaar haar eindrapport uit brengen. Daarnaast zijn vakbonden en vertegenwoordigers van de beide ministeries overeenge komen dat de aanbevelingen van het 'rapport Bakker' voor mei volgend jaar uitgevoerd zullen worden. Dit betekent onder meer dat een aantal leidinggevende functies bij de politie opge waardeerd zullen worden. Op welke wijze dat zal gebeuren wordt nader bekeken. Zo zul len groepscommandanten bij de Rijkspolitie bijvoorbeeld een officiersrang kunnen krij gen, kapitein of majoor, maar is het ook mogelijk dat rang en functie losgekoppeld worden en dat die mensen hun rang behouden, maar betaald wor den als kapitein of majoor. OVER EEN JAAR of vijftien zal er wel niet veel meer over zijn van I de huidige VUT-regelingen. Verbaast u dat? Ook in De Stem is herhaaldelijk gewaarschuwd dat de vervroegde uittreding een af lopende zaak zou worden, maar, zoals het meestal gaat met I voorspelbare ontwikkelingen ('t zijn er maar enkele), de mensen reageren pas als ze met de neus op de feiten worden gedrukt. De rijksoverheid, de 'grootste werkgever van het land', heeft "o bij monde van minister Rietkerk een signaal gegeven, dat niet lar|ger genegeerd kan worden. Ambtenaren, leraren en onderwij zers zullen, zo heeft hij de Tweede Kamer laten weten, op de duur weer tot hun 65-ste moeten blijven werken. Wanneer er een ende komt aan de huidige VUT-regeling kan de bewindsman nog n|et precies zeggen. De komende tien jaar zal er nog weinig ver anderen maar daarna Wat voor de ambtenaren geldt, werkt natuurlijk ook door in het particuliere bedrijfsleven: door de 'vergrijzing' van de bevolking ais gevolg van het lage geboortecijfer en de langere levensduur zou rond het jaar 2000 bij ongewijzigd beleid de situatie ontstaan dat een kleiner wordende groep werkenden voor een steeds gro ter wordende groep niet-actieven de VUT zou moeten financie ren Die kosten, die via premieheffing door werknemers en "werkgevers moeten worden opgebracht, zijn op de duur niet meer op te brengen. Het gaat hier overigens niet alleen om een financieringspro- oteem. Arbeidsduurverkorting, nu sterk gepropageerd om meer j reensen aan werk te kunnen helpen, leidt in het algemeen ook tot 1vroegtijdige uitstoot van kennis en ervaring, die bij een aan- t1ekkende economie en de heroriëntering van de samenleving op aneriei nieuwe ontwikkelingen nog goede diensten zouden kun- eri bewijzen. Waar zou, om maar eens een voorbeeld te prikken, oePvoAzonder Den Uyl zijn? Het jaar 2000 lijkt nog ver weg maar de tijd gaat snel. Voor in- 9 'jpende veranderingen als door minister Rietkerk aangegeven van h6i nodig dan een ministeriele beschikking. Mensen, die nog Inele andere veronderstellingen uitgaan, zullen hun toekomst- mno,achlin9en f'jdig moeten bijstellen. Onderwijs en bedrijfsleven kiaa h er nu a' 0P 9aan insPelen en er dient 20 spoedig mogelijk Pn t 'e komen over de financiële gevolgen voor pensioenen Óp v?iTa'e u',ker'ngen. Dezelfde problemen die opdoemen voor onaa sPelen straks immers ook bij de AOW, WAO en andere tastbaar lijkende sociale verworvenheden. rinn8 °dschap van Rietkerk houdt overigens ook een aanspo- vrat m orT!t:''j het opstellen van blauwdrukken voor de toekomst meer bescheidenheid in acht te nemen. Als we nagaan, welk tenprh1 ee'd ons ,'en' v'jttien jaar geleden door politici en we- flaarva pers concreet werd voorgespiegeld en nagaan wat I an geworden is, kan de conclusie niet anders zijn dan dat 1 \s r\ V A .11—... t DEN HAAG (ANP) - Kij kers en luisteraars in het verzorgingsgebied van de zender Lopik kunnen de komende weken te ma ken krijgen met storing op televisie (Nederland 1) en radio (FM), doordat de PTT de zendantennes van het zendstation gaat schilderen. Hiervoor is het nodig steeds delen van zendan tennes uit te schakelen. De zender Lopik zorgt voor in o.a. Noord-Bra bant. Het schilderwerk zal ongeveer acht weken duren. De zender Goes is nog niet aan een schil derbeurt toe. KKN-penningmeester Ton Bervoets krijgt uit handen van voorzitter Sinie Strikwerda de eerste kaart van het volkspetion- nement. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De PvdA Tweede Kamerfractie wil on middellijk na het zomerreces, aanstaande dinsdag, een debat over Zuid Afrika. Nog voordat Van den broek met zijn Luxemburgse en Ita liaanse collega's naar Pretoria vertrekt, wil het Kamerlid Wallage weten hoe Van den Broek zijn bezoek aan de lei ders van het Zuidafrikaanse apartheidsbewind beoordeelt tegen de achtergrond dat le den van de Tweede Kamer, waaronder Scholten en Walla ge zelf, doorlopend een visum is geweigerd. Ook wil Wallage weten of Van den broek bereid is ge hoor te geven aan de oproep van onder meer de Nederland se vakbeweging, ook leiders van de onderdrukte meerder heid te ontmoeten, zoals de op Robbeneiland geïnterneerde ANC-leider Nelson Mandela. Blijkens de mondelinge vra gen die Wallage gisteren heeft ingediend, vindt de PvdA het zeer belangrijk te weten hoe Van den broek denkt te voor komen dat zijn bezoek wordt uitgelegd als steun aan het apartheidsregime en in hoe verre de missie van drie mi nisters gemachtigd is namens de EG sanctiemaatregelen aan te kondigen als Pretoria niet bereid is de apartheid te ont mantelen. Wallage wil tenslot te weten welke betekenis de uitlatingen van Lubbers over de mogelijkheid van eenzijdi ge sancties hebben, gezien in het licht van de Nederlandse weigering de Fransen te vol gen in hun initiatief nieuwe investeringen in Zuid Afrika te weigeren. AMSTERDAM (ANP) - Alles is in gereedheid voor de start van het volkspetitionnement tegen de kruisraketten. Bij de PTT ligt al 140 kubie ke meter aan enquêtekaarten, die van 2 tot en met 6 septem ber op alle 5,4 miljoen adres sen in ons land bezorgd zullen worden. Dit is donderdag be kend gemaakt op een perscon ferentie van Komitee Kruisra ketten Nee (KKN) in Amster dam. Van 7 september tot begin oktober zullen tussen de 50.000 en 80.000 vrijwilligers zo mo gelijk in alle steden en dorpen huis-aan-huis gaan om de handtekeningenkaarten op te halen. Op 26 oktober zullen de handtekeningen in aanwezig heid van 20.000 mensen in de Houtrusthallen in Den Haag worden aangeboden aan rege ring en parlement, met het verzoek zich te keren tegen de kernbewapening en 'Nee' te zeggen tegen de plaatsing van kruisraketten. Op 1 november zullen rege ring en parlement over plaat sing een beslissing nemen. Het startsein voor het volkspeti tionnement wordt 31 augustus gegeven tijdens een manifes tatie in Woensdrecht. Bisschop Bar van Rotter dam (tevens legerbisschop), CDA-voorzitter P. Bukman en WD-Kamerlid J. Voorhoeve zullen op 14 september in Den Haag spreken op een landelij ke manifestatie tégen het volkspetionnement. Deze bijeenkomst wordt be legd door het ICTO (Interker kelijk Comité Tweezijdige Ontwapening), het Hervormd Beraad Vredesvraagstukken (HBV) en de Stichting Vredes politiek (SVP). Het ICTO heeft donderdag in een verklaring principiële bezwaren tegen het volkspe tionnement bekend gemaakt. Het is gericht tegen het ver keerde adres, aldus het ICTO. Het richt zich namelijk niet tegen het toenemende aantal Russische raketten, die ons be dreigen. Het grondwettelijke recht van petitionnement wordt misbruikt om op verkapte wijze een referendum te hou den, dat in Nederland geen en kele staatsrechtelijke basis heeft. „Deze poging tot ver kapte invoering van het refe rendum dreigt de democrati sche besluitvorming te onder mijnen". J/ 15 Ze gaan onze zendmasten schilderen. De tv zit nog mid den in de zomer-matheid en nu komen de winterschilders alweer! Ik voel me door die storingen behoorlijk op mijn Lopik ge trapt. Is dit nu de fameuze zen derkleuring waar men het in Hilversum al jaren over heeft? Waarom wordt dat verven trouwens niet door de omroep zelf geregeld? Kwasten ge noeg. In plaats van zich in de modder te wentelen in Sterrenslag zou den de tv-persoonlijkheden nuttig schilderwerk kunnen verrichten. Dagboek van een schilderse zel. Onze hele samenleving kan trouwens wel een kwastje ge bruiken. We zijn enorm aan het vergrijzen. De enigen die zich onderscheiden zijn de zwartwerkers. Door de vergrijzing worden allerlei voorzieningen te duur. Het is een grote teleurstelling: ik haal de VUT niet. Handha ving van de VUT is geen haal bare kaart. De VUT moet ver vroegd uittreden. We hebben gejubeld met z'n al len. Met 62 jaar lekker thuis. De minister gelooft er niet meer in. We moeten toch voor het zingen de Rietkerk uit. MERIJN AMSTERDAM/FRANKFURT (ANP) - Een advertentie in het gerenommeerde dagblad International Herald Tribune, waarin wordt opgeroepen geld te beleggen in een casino in ons land, heeft verbazing gewekt in financiële kringen en bij de Neder landse Stichting Casinospelen. Een (ongenoemde) grote Nederlandse bank zou garant staan voor de lening en zou men (anoniem) kunnen beleggen in eenhe den van 50.000 en 100.000. In het vooruitzicht wordt gesteld een uitgiftekoers van 105% en een rente van 18,33%, waardoor een zeer hoog rendement wordt bereikt, volgens' financiële kringen. Belangstellenden moeten reageren met een brief onder nummer en hun 'telefoon nummer vermelden. Prospectussen of inschrijvingsformulieren worden niet toegestuurd. De Stichting Casinospelen, de overkoepelende organisatie van de legale casino's in ons land, zegt dat de advertentie niets te maken kan hebben met deze casino's. De politie in Frankfurt, waar de Herald Tribune gevestigd is, zegt dat alleen met toestemming van de officier van justitie de krant gedwongen kan worden tot medewerking bij het achter halen van de aanbieder van de advertentie. Volgens de politie is zo'n dwangbevel in het verleden wel verstrekt in West-Duits- land. Tot nu toe heeft echter de advertentie nog niet de belang stelling gewekt van de Westduitse justitie. DEN HAAG (ANP) - De Ira- niërs die in afwachting van een voorlopige beslissing over hun asielaanvraag op Schip hol bivakkeren, moeten daar blijven. De vice-president van de rechtbank in Den Haag heeft donderdag de eis van veertien Iraniërs om alvast te worden toegelaten in Nederland, afge wezen. „Van onaanvaardbare toe standen op de luchthaven Schiphol is thans geen spra ke", oordeelde de rechter, mr J.J.R. Bakker. Mr. Bakker wijst er op dat het aantal asielzoekers op Schiphol 'spectaculair' stijgt: in 1983 waren het er 102, dit jaar tot midden augustus al 468. Daarom vindt de rechter het redelijk dat de asielzoe kers op Schiphol moeten wachten op een nadere beslis sing. Op Schiphol hebben zich gisteren opnieuw vier Iraniërs bij de marechaussee gemeld met het verzoek om politiek asiel. J)e toekomst niet teren maakbaar' is. We zullen opnieuw moeten pro- met onzekerheden te leren leven PPR voor 25 uur In het ontwerp-verkiezings- program van de PPR wordt arbeidsduurverkorting bepleit tot 30 uur per week in 1990 en tot 25 uur zo snel mogelijk daarna. Het bevat verder een voorstel om het geld uit de WIR-pot te gebruiken om ar beidsintensieve produktieme- thoden te bevorderen via het opzetten van een Wet op de Arbeidsrekening (WAR). UTRECHT (ANP) - Onzeker heid en onwetendheid over euthanasie weerhoudt mensen ervan naar de dokter te gaan of zich te laten opnemen in een ziekenhuis of verpleeghuis. De euthanasie-angst heeft vooral in de afgelopen maan den grote vormen aangeno men. Dat hebben de 'pro-life'- organisaties de Nederlandse Patiëntenvereniging (NPV, 8700 leden) en de interkerkelij ke hulporganisatie stichting De Schuilplaats donderdag ge meld. „De vrees voor euthanasie beheerst een groot deel van ons dagelijks werk. Per dag krijgen we zeker drie tele foontjes van mensen die meer willen weten over een zieken huis of over een bepaalde arts, of van mensen met bijvoor beeld kinderen in het zieken huis die een verandering van medicijnen niet vertrouwen", aldus coördinator G. van Brenk van de Schuilplaats. Hij spreekt van een 'angst psychose', die zich sinds onge veer een half jaar aftekent. Volgens hem zijn veel mensen bevreesd dat, als het euthana- sieverbod onder bepaalde voorwaarden wordt afge schaft zoals een staatscommis sie onlangs heeft geadviseerd, het hek van de dam is. „Als euthanasie mag, wie garan deert mij dan dat mijn wil wordt gerespecteerd?", zo vra gen veel mensen zich volgens Van Brenk af. Patiënten en hun familie raken soms ook in paniek wanneer een behandelend arts uit zichzelf over euthanasie begint. „Ik ken diverse geval len van kinderen die hun ouders uit een verpleeghuis hebben weggehaald omdat ze de doktoren daar, na een euthanasievoorstel, niet meer vertrouwd ,T', zo stelt hij. Volgens Van Brenk zijn men sen ook vaak voor niets bang, omdat ze niet precies weten wat euthanasie is en ze er met hun arts niet over durven te beginnen. „Vaak zijn ze al op gelucht als ze weten met welke medicijnen euthanasie wordt gepleegd en met welke midde len dus niet". De NPV zal haar leden in het komende nummer van haar nieuwsbulletin oproepen vooral niet af te zien van een noodzakelijke behandeling „omdat dat ernstige gevolgen kan hebben". Volgens de NPV moeten patiënten die bang zijn dat hun dokter „in bepaalde situaties tot euthanasie zou overgaan" hierover een ge sprek beginnen „zodat de arts weet waar hij zich aan te hou den heeft". Van Brenk onder schrijft dat advies: „Veel men sen zijn beschroomd om hier over met hun arts te beginnen, maar vaak blijkt dat wanneer het gesprek, bijvoorbeeld door tussenkomst van een hulpver lener, op gang is gebracht de angst verdwijnt. Het zou goed zijn als de zaak wat bespreek baarder werd, zodat arts en patiënt eikaars standpunten kennen". Damherten Minister Braks meent dat de belangen van het natuurge bied Het Loo gediend zijn met een beheersing van de wild stand. Hij zegt dat in ant woord op schriftelijke vragen van het CDA-Kamerlid Van Noord over het voorgenomen afschieten van damherten op het Kroondomein Het Loo. Een reductie van de huidige wild stand - aldus het antwoord - past in het kader van het be heer van het Kroondomein, dat zich richt op een noodza kelijke afstemming van na tuur, bosontwikkeling en re creatie. Dichloorpropaan De Nederlandse Groene Euro parlementariër Bram van der Lek wil dat binnen de EG het gebruik van dichloorpropaan, een grondontsmettingsmiddel ter bestrijding van aardappel moeheid, wordt verboden. Dit omdat onlangs in Drenthe bleek dat de kankerverwek kende en verandering van het erfelijk materiaal veroorza kende stof in ontoelaatbare hoeveelheden doordringt in het grondwater. DEN HAAG (ANP) - Gemeen ten hebben in het eerste kwar taal van dit jaar 309 miljoen gulden meer (23%) aan bij standsuitkeringen volgens de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (RWW) uitgege ven dan in hetzelfde kwartaal in 1984. In totaal gaven de gemeen ten in het eerste kwartaal van 1985 1.681 miljoen gulden uit aan RWW-uitkeringen, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek.

de Stem | 1985 | | pagina 3