UITBLAZEN Familie Lubbers wenst geen pottekijkers Suriname verarmt en wil het (nog) niet weten Turkse oppositie steekt kop boven De nieuwe armoede in de bondsrepubliek kol< op hi even..L CONSEQUEh Commiss verbeteri burgers I Tatyana bevlekt STEEDS MEER VRAAGTEKENS OVER POSITIE HOLLANDIA KLOOS DE STEM CO1 VUT aflopenc WIM KOCK JffllBfUML VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1985 ACHTERGROND BONDEN KONDIGEN DEMONSTRATIES AAN VRIJDAG 23 AUGUS' Lokettisten blijven ambtenaren Tatyana snapte maar niet hoe haar man erachter geko men was. Ze piekerde zich suf, daar in haar betonnen cel op de tweede verdie ping van de Loebjanka-ge- vangenis. Ze had altijd ge weten dat haar verhouding met Mark riskant was, zeker voor een vrouw die getrouwd was met iemand die bij de KGB werkte, al was Ivan slechts een gewone portier bij het 21ste Directoraat. Ze had Mark ontmoet in Finland, het enige westerse land waar Sov jet-burgers - uitsluitend in strikt groepsverband - voor een vakantie naartoe mogen. Hij lo geerde in Helsinki in hetzelfde hotel waar zij met haar groep verbleef. Zich niets aantrek kend van de bijtende blikken waarmee de groepsleidster van Intourist zowel Mark als haar probeerde te verscheuren, was hij aan haar tafeltje komen zit ten. Eerst had ze niet door dat Mark Amerikaan was. Hij sprak vloeiend Russisch en droeg ook kleren die duidelijk zichtbaar in Moskou waren ge kocht. Toen hij haar vertelde dat hij Amerikaan was, onder secretaris op de handelsafde ling van de ambassade in Mos kou, had een golf van opwin ding haar overspoeld. Eventjes was ze sprakeloos geweest en haar gezicht voelde aan alsof ze het net een stoombad had gege ven. Een Amerikaan De dikke leidster met het stugge grijze haar had haar op dat ogenblik van zoete verle genheid gered door het gezel schap op te roepen in de bus te stappen die inmiddels voor het hotel geparkeerd stond. Ze wist nog steeds niet wat ze moest zeggen, maar uit de blik die ze de Amerikaan tegenover haar toewierp, terwijl ze zich al half had opgericht, putte deze de moed om haar te vragen naar haar kamernummer. In een flits zag ze dat ze zich in groot ge vaar begaf, maar ze kon haar üppen niet ervan weerhouden „zevenhonderdacht" te fluiste ren. Voorzichtig Zo was het begonnen. In Moskou hadden ze hun verhou ding voortgezet. Heel voorzich tig. Nooit telefonische afspra ken. Ze volgden de 'veilige brie- venbussen'-techniek die ieder een kan leren uit de spionage- literatuur. Een holle boom, een losse dorpel, de richel in een te lefooncel; zulke methoden. Ta tyana nam nooit cadeautjes mee naar huis als die haar kon den verraden. Ze wandelden veel in het Gorki Park en in de parken van de Leninheuvels. Mark had een Russische auto en 's-zomers reden ze daarmee de stad uit, naar de bossen in het noordoosten waar ze al gauw hun 'eigen plekjes' had den. Hun voornaamste liefdes nest echter was de flat die Mark had in een dichtbevolkte arbeidersbuurt. Zo'n rumoerig maar anoniem flatgebouw waar de bewoners elkaar niet kennen en überhaupt niet geïnteres seerd zijn in andere mensen. Mark viel er niet op met zijn Moskouse kleren. Soms vond Tatyana hem wel wat té voor zichtig: één onmoeting in de veertien dagen Als ze in een sombere bui verkeerde dook de vraag wel eens bij haar op of Mark er misschien nóg iemand als zij op nahield, maar daar merkte ze nooit iets van als ze in zijn flat kwam. Siberië Tatyana werd veroordeeld tot acht jaar dwangarbeid we- gens staatsgevaarlijke activitei- ten. Het proces was snel voor- bij. Ze had er weinig van begre- pen. Alleen dat Mark en nog twee andere Amerikanen al we- ken geleden op een vliegtuig naar Amerika waren gezet, ver- dacht van spionage. Maar uit niets van wat gezegd werd was gebleken hoe de autoriteiten achter haar verhouding met Mark waren gekomen. Op de avond voor haar ver- trek naar Siberië werd er op haar celdeur geklopt. „Ivan!" Haar echtgenoot stond haar E aan te kijken. Zijn gezichtsuit- drukking verraadde verwijt en medelijden. Geen naakte S wraakzucht meer zoals in die E verschrikkelijke nacht, toen ze 5 op zijn aanwijzing in haar eigen E bed was gearresteerd. „Stomme doerak" zei hij zachtjes. „Hoe kon je het doen?" E „Hoe Ivan? Hóe heb je het E ontdekt?" Ivan bleef eerst zwijgen enE bekeek haar ononderbroken van top tot teen en terug alsof S hij haar, zoals ze daar op haar E brits zat, in zijn geheugen wilde prenten. Eindelijk sprak hij. jg „Het was stom toeval. Ik moest E die avond voor een van de offi- E eieren even bij de werkplaats 5 langs om een gerepareerde in- E frarode lamp op te halen. Om- E dat het al laat was, besloot ik de lamp voor de nacht mee E naar huis te nemen. Toen ik in E de slaapkamer kwam, lag jij al op bed. In diepe slaap. Ik had E de lamp nog in m'n hand enE wilde wel eens weten wat je E daarmee kon zien. Dus knipte ik het gewone licht uit en de in- E frarode lamp aan en toen zag ik E ze. E „Wat zag je Ivan?" E De vlekken in je hals op je schouders, borstenik E sloeg je deken verder te- E rug overal waren die ver- E domde vlekken. Ik dacht dat ik E door de grond ging. Kon je wel vermoorden. In plaats daarvan E belde ik m'n baas." E Atleet „Vlekken?" vroeg Tatyana verbijsterd, "wat voor vlekken E Ivan?" E Ivan knipperde met de ogen. Alsof hij wakker werd uit E een droom. „We hebben dat E onzichtbare spul waar we Ame- E rikanen mee insmeren. Die brengen het weer over op ieder- E een met wie ze in contact ko- E men. Het is onuitwisbaar en je kunt het alleen zien bij infra- E rood licht. Zo kunnen we de E gangen van spionnen nagaan." E Maar Mark was toch geen jjj spion?" E „Misschien niet, maar we E vonden het wel verdacht dat hij altijd Moskouse kleren droeg. E Waarom zou een Amerikaan E dat doen? We strooiden het E spul op het stuur van zijn auto. E Het was zuiver een routine-on- E derzoekje maar ik kan je wel vertellen dat je niet de enige E bent die morgenvroeg naar Si- E berië vertrekt." Ondanks zijn medelijden kon Ivan het niet E laten nog wat zout in de wond E te wrijven: „Een echte slaapka- meratleet was'ie. Noemen ze dat zo niet in jouw geüefde E westen?" E Tatyana huilde zachtjes toen Ivan zich voorover boog E om haar een kus op het voor- E hoofd te drukken. De Judas. E llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir- Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 1@01100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of f 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur @076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA door Pieter-Jan Dekkers ER IS, zegt directeur A. van der Steen van Hollandia Kloos, niets bij zijn bedrijf aan de hand. En grote baas Rob Lubbers, broer van mi nister-president Ruud Lub bers, voegt er aan toe dat er geen sprake is van financiële problemen, die in het jaar verslag over 1984 zouden zijn verdoezeld. Aanleiding tot deze gerustellen- de verklaringen is de klacht die voorzitter Pieter Lakeman van de Stichting Onderzoek Bedrijfsinfor matie (SOBI) over het jaarverslag 1984 van Holandia Kloos bij de Amsterdamse Ondernemerskamer heeft gedeponeerd. Dat verslag zou, stelt Lakeman, op minstens vier punten niet voldoen aan de eisen. Een niet betaalde rekening van de Koeweitse luchtvaartmaat schappij is de meest in het oog lo pende 'zaak' gezien de rel die vorig jaar ontstond, toen premier Ruud Lubbers tijdens zijn officiële be zoek aan Koeweit bij zijn gasthe ren informeerde wanneer die reke ning betaald zou worden. Achteraf ontkende de premier dat hij deze zaak in Koeweit aan de orde had gesteld, daarmee tevens aangevend dat hij als premier daar zeker geen privé-belangen zou hebben behartigd (de familie Lub bers bezit ruim 60 procent van de aandelen van Hollandia Kloos). Later bleek echter dat minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken er wel degelijk met zijn Koeweitse collega over had gespro ken en momenteel zijn ambtenaren van Buitenlandse Zaken en van Fi nanciën nog steeds hierover in on derhandeling met Koeweitse colle ga's. De Nederlandse Staat is via het verzekeren van de betrokken Ruud. Lubbers - foto's archief de stem exportorder van Hollandia Kloos voor vele miljoenen bij de zaak be trokken. Betalen de Koeweiti's niet dan kost dat Ruding ook de nodige miljoenen. De voornaamste klacht van La keman op dit punt is dat de familie Lubbers de rest van de aandeel houders in het onzekere laat over de afwikkeling van deze affaire en over de getroffen financiële voor zieningen voor het geval Koeweit helemaal niet meer betaald. Omdat het om zo'n slordige 60 miljoen gul den gaat, bijna driemaal zoveel als het eigen vermogen van het con cern, kan die weigering zelfs leiden tot de ondergang van Hollandia Kloos. Mits tijdig financiële voor zieningen worden getroffen. In het jaarverslag over 1984 blijkt daar echter niets van. De aandeelhouders die niet tot de fa milie Lubbers behoren kunnen uit dat verslag alleen halen dat er nog een handelsvordering van 44,5 mil joen gulden is, maar zelfs de naam Koeweit komt in het verslag niet voor. Rob Lubbers verweert zich door te stellen dat meer informatie in het jaarverslag over de wijze waarop het bedrijf zich tegen de Koeweit-order heeft ingedekt schadelijk kan zijn voor de juridi sche positie van het bedrijf in de strijd met de Koeweiti's. En daar is natuurlijk wat voor te zeggen. Hij rekent echter buiten de waard, in dit geval zijn broer Ruud Lubbers, onder wiens premier schap de Nederlandse regering ak koord is gegaan met wijziging van de zogeheten Europese richtlijnen. De Vierde EG-richtlijn verplicht elke ondernemer in zijn jaarver slag aan te geven welke vorderin gen een bedrijf op derden heeft en dat moet dan nog eens gespecifi ceerd worden ook. Bovendien is de directie van elk bedrijf verplicht minderheids-aandeelhouders van evenveel informatie te voorzien als de meerderheid van de aandeel houders, in dit geval de familie Lubbers. Overigens is Lakeman niet de enige die zich in deze zaak heeft verdiept. Ook het Financieel-Eco- nomisch Magazine (FEM) is op on derzoek uitgegaan en kwam tot de conclusie dat Hollandia Kloos on voldoende financiële voorzienin gen heeft getroffen voor het (waar schijnlijke) geval dat de Koeweiti's geen cent meer zullen betalen. Hollandia heeft tot tweemaal te vergeefs de hulp van de Neder landse rechter ingeroepen, terwijl een verzoek om cassatie ernstig is overwogen. Dat wijst er in ieder geval op dat het binnenhalen van het Koeweitse geld op z'n zachtst gezegd hoogst twijfelachtig is. En in dat geval is een ondernemer verplicht zich tijdig in te dekken en is de accountant, die de jaarreke ning controleert, verplicht hem Rob Lubbers daarop te wijzen of zijn goedkeu ring aan het jaarverslag te onthou den. De betrokken accountant is de heer A. Bosman, tot voor kort voorzitter van de vereniging van accountants. Hij stond er bij en keek er naar. Zijn twijfelachtige rol blijkt nog duidelijker bij het verwerken van pensioenverplichtingen in het jaarverslag 1984. Verplichtingen ten aanzien van pensioenaanspra ken die nu al bestaan maar in de toekomst gefinancierd worden, zijn door Lubbers niet in het vermo genoverzicht opgenomen. Het gaat hier om de 'back-servi- ce'-regeling, pensioenaanspraken die als gevolg van periodieke loonsverhogingen aan werknemers zijn toegekend maar waarvoor de ondernemer nog geen financiering heeft getroffen. Op hem rust wel de verplichting die aanspraken via 'inhaalpremies'in de toekomst te voldoen. De richtlijnen voor register-ac countants verlangen dat de onder, neming in de commerciële jaarre- kening wèl een voorziening treft tot de contante waarde van de in. haalpremies. Bij Hollandia Kloos ging het in 1984 om een bedrag van 5,7 miljoen gulden, ruim een kwart van het eigen vermogen en dus geen kattepis. Bedrijfseconomisch gezien is er sprake van een schuld. Bosman ontkent dat nu. Volgens hem is al leen sprake van een voorwaarde lijke schuld, want, zegt hij, als er straks geen werknemers meer het bedrijf werken, hoeven die in- haalpremies ook niet meer betaald te worden. Lakeman werpt hem tegen, dat deze redenering alleen maar op. gaat in geval van een komende li- quidatie van de onderneming en daar is, gezien de uitlatingen van Lubbers en Van der Steen, immers geen sprake van. Of ondermijnt het Koeweitse echec toch de finan ciële positie van het concern?. De back-service-verplichting was vooral interressant in de tijd dat sprake was van hoge inflatie en stijgende loonkosten. Er is toen door uitgeslapen belasting-consu lenten ontdekt dat je de contante waarde van die inhaalpremies van de belasting mocht aftrekken. Een deel van de pensioenlasten wordt dus naar de toekomst verschoven, maar het fiscale voordeel wordt nn al geïnd. De tijd van hoge lonen en prijzen lijkt echter voorbij, waardoor te vens de bedragen die met de 'back service' zijn gemoeid minder inter- ressaant worden. Verwacht wordt dat binnen afzienbare tijd de wet gever deze fiscale faciliteit dan ook zal afschaffen. In het jaarverslag 1984 van Hol landia Kloos wordt daar blijkbaar al een voorschot op genomen. Zou Rob Lubbers zó goed op de hoogte zijn van de plannen van broer Ruud? Door Mathieu Kothuis SURINAME zit in pro blemen. De financieel- economische situatie is zo precair geworden dat het land al geïmporteer de goederen niet langer kan betalen. Suriname leeft ver boven zijn stand en volgens des kundigen heeft dat niet zo zeer te maken met het op schorten van de Nederlandse ontwikkelingshulp maar veel meer met de onwil van het regime-Bouterse om de Suri naamse economie radicaal om te buigen. De situatie is zo ernstig ge worden dat de Surinaamse minister van financiën en planning, Norman Kleine, zich genoodzaakt ziet de geldkraan resoluut dicht te draaien. De komende weken zullen geen nieuwe deviezen worden uitgegeven voor al bestelde importprodukten. De precaire economische situatie in het land kwam naar buiten toen minister Imro Fong Poen begin deze week voor een gehoor van Surinaamse fabrikanten be kend maakte dat het land geen deviezen meer heeft om goederen die al in de haven van Parimaribo liggen te kunnen betalen. Bovendien krijgt het land ook niet lan ger leningen en bankgaran ties zolang onduidelijkheid blijft bestaan over de toe komst van twee van de be langrijkste bedrijven in het land, de bauxietconcerns Su- ralco en Billiton. Suriname leeft in feite al veel te lang ver boven zijn stand. Het nijpend tekort aan deviezen maakt duidelijk dat het land veel meer impor teert dan dat het uit de op brengst van de export kan betalen. De Surinaamse problemen zijn de laatste maanden vooral versterkt door de ver slechterende wereldprijzen voor bauxiet, het belangrijk ste exportprodukt en de grootste deviezenbron van het land. Maar de gekelderde bauxietprijzen vormen niet het enige probleem voor Su riname. De bauxietwinning is sterk verouderd en machi nes zijn dringend aan ver vanging toe. Geld daarvoor ontbreekt echter. Bovendien zijn de loonkosten in Surina me hoog, veel te hoog in ieder geval om de concurrentie met andere bauxietexporterende landen te kunnen volhouden. Vooral daardoor zijn Suralco en Billiton in de problemen geraakt. De grote vraag is nu hoelang beide bedrijven deze weinig florissante situatie kunnen volhouden. Naast deze exportproble men slokken voedselimpor- ten (waaronder aardappelen bijvoorbeeld) grote deviezen voorraden op. „Suriname is een consumptiemaatschappij zoals er in Zuid-Amerika geen andere bestaat", aldus een Nederlandse ontwikke- lingsdeskundige. Het consumptieve karak ter van de Surinaamse eco nomie wordt onder andere geïllustreerd door het feit dat het accent nog steeds op de industrie- en dienstensector ligt terwijl de landbouw het ondergeschoven kindje blijft. De bevolking van het land is voor driekwart geconcen treerd in en om de hoofdstad Paramaribo terwijl juist een grotere landbouwopbrengst de dure voedselimporten zou kunnen beperken. Eind vorig jaar kwamen Surinaamse banken al in ernstige deviezenproblemen. De banken die toen door het Bouterse-regime werden on derworpen aan een verbod om nieuwe kredieten te ver strekken voor importtrans acties raakten vrijwel door al hun deviezenvoorraden heen. Het nijpende van die econo mische situatie werd toen geïllustreerd door het feit dat importen van auto's moesten worden betaald in rijst. Deze situatie is in de loop van dit jaar niet wezenlijk veranderd. Het Internationa le Monetaire Fonds (IMF) gaf deze zomer in een vertrou welijk rapport uitdrukking van haar bezorgdheid over de Surinaamse economie. Volgens het IMF moet het Surinaamse regime dringend noodzakelijke stappen on dernemen om de overheids uitgaven te verminderen en de overheidsinkomsten te vergroten. Dit, zo zei het IMF, zou in een zodanig tem po moeten gebeuren, dat het overheidstekort nog dit jaar sterk wordt teruggebracht en over twee jaar een evenwicht wordt bereikt tussen inkom sten en uitgaven. Het regime-Bouterse heeft steeds geweigerd om op deze voorwaarden voor nieuwe IMF-kredieten in te gaan. Deze week kondigde minister Kleine echter aan opnieuw met het IMF te willen gaan praten over een 'minimaal programma'. Volgens de jongste inzichten het regime- Bouterse kan het zo kenne lijk niet langer goed gaan. De economische nood van dit moment dwingt Surina me tot twee onvermijdelijke maatregelen. De overheids uitgaven moeten drastisch omlaag én de overgewaar deerde Surinaamse gulden moet worden gedevalueerd. Daarnaast zal de landbouw- produktie sterk moeten wor den gestimuleerd. De Suri naamse overheid zal de kunstmatige welvaart in het land (door de onbetaalbaar geworden importen) noodge dwongen omlaag moeten schroeven en naar nieuwe wegen moeten zoeken zich aan te passen aan een sterk veranderde situatie. Het vrij - maken van de opgeschorte Nederlandse ontwikkelings hulp zou het land op dit mo- Minister Imro Fong Poen (Transport, Handel en In dustrie) van Suriname, die deze week voor Surinaamse fabrikanten de precaire fi nanciële situatie van zijn land onthulde. fotoanp ment alleen maar verleiden tot een verder uitstel van de ze op den duur onvermijde lijke maatregelen. Suriname onderscheidt zich ondanks alle problemen nog in gunstige zin van na buurlanden op het Zuidame- rikaanse continent. Terwijl de meeste Latijnsamerikaan- se landen worden geconfron teerd met hoge buitenlandse schulden, heeft Suriname nauwelijks een groot schul denprobleem. De feitelijke verarming van het land ver eist echter wel een grote psy chologische omschakeling. Noch het regime-Bouterse dat het kennelijk niet aan durft om drastische maatre gelen door te voeren, noch de bevolking die op de zwarte markt dié produkten koopt die in de winkels niet meer te krijgen zijn, zijn daar kenne lijk aan toe. Regering en be volking sluiten de ogen voor een toekomst die volgens een Nederlandse deskundige van het Ministerie van Ontwik kelingssamenwerking wel móet leiden tot een 'onver mijdelijke verarming van de Surinaamse maatschappij'. Een verarming die overigens nog niet betekent dat in Suri name armoe geleden hoeft te worden. Het land moet ook na drastische hervormingen voldoende in staat worden geacht de eigen bevolking te voeden. Dat zal in de toe komst dan wat vaker met een bordje rijst dan met (dure) Nederlandse aardappelen moeten gebeuren. Door Emel Anil BIJNA twee jaar nadat de Turkse militaire lei ders een beperkt herstel van het burgerbestuur toestonden proberen ge schorste oppositieleiders voorzichtig een come back te maken op het politieke toneel en de re gerende Moederland partij naar de kroon te steken. De vroegere premiers Su leiman Demirel en Bulent Ecevit trachten hun machts basis te herwinnen, ondanks het feit dat hun een verbod is opgelegd om zich tot het jaar 1992 actief met de politiek be zig te houden. De twee doorgewinterde politici, beiden 60 jaar oud, halen tegenwoordig weer re gelmatig de kranten met hun uitspraken over de situatie in het land en de toekomst van de democratie in Turkije. Demirel is de leider achter de schermen van het Rechte Pad, een centrumrechtse po litieke partij, die waarschijn lijk de grootste bedreiging zal vormen voor de Moeder landpartij van premier Tur- gut Ozal bij verkiezingen. Husamettin Cindoruk, die door Demirel persoonlijk tot leider van het Rechte Pad is benoemd, heeft het hele land afgereisd om een grondwets wijziging te eisen die een ein de maakt aan de schorsing van de oppositieleiders en aan de bemoeienissen van het leger. Cindoruk, die door sommi ge columnisten wordt aange duid als 'zaakwaarnemer op afstandsbediening', ver klaarde eerder deze maand op een partijbijeenkomst dat 'in Turkije partijen aan de macht komen via recht streekse verkiezingen en ver trekken met staatsgrepen. Dit is geen democratie'. Ecevit wordt beschouwd als de leidersfiguur van de Democratische Linkse Partij, die deze zomer of komend najaar officieel zal worden opgericht. Zijn vrouw Ras- han zal vermoedelijk voor zitter van de partij worden. Sinds de invoering van een meerpartijenstelsel in 1945 heeft het Turkse leger drie maal ingegrepen: in 1960, in 1971 en in 1980. Na de laatste interventie in 1980 bleven de generaals drie jaar lang aan de macht. Alvorens de teugels weer uit handen te geven voerden zij een nieuwe grondwet in waarin de oude politieke partijen verboden werden en hun leiders actieve deelname aan het politieke leven werd ontzegd. Bij de verkiezingen van november 1983, die Ozal aan de macht brachten, waren de linksgeoriënteerde partijen nergens. Verwacht wordt dat bij de eerstvolgende gelegenheid Demirel en twee andere rechtse partijen een bres zul len slaan in de 45 procent stemmen die de Moederland partij in 1983 behaalde, me nen politieke waarnemers En links zal zeker kunnen profiteren van de ruzie in het rechtse huis. Die eerste krachtmeting speelt zich af in het voorjaar van 1986, wanneer er verkie zingen worden gehouden voor vijf zetels in het 400 le den tellende éénkamerparle- ment. De zetels zijn vrijgeko men door overlijden. Het is niet uitgesloten dal Ozal gedwongen wordt ver vroegde verkiezingen uit te schrijven als de resultaten van deze tussentijdse verkie zing tegenvallen voor zijn partij, zeggen waarnemers Volgens de huidige planning worden er verkiezingen ge houden in het najaar van 1988. Er zijn de laatste tijd geen opiniepeilingen geweest die een beeld geven van dt politieke machtsverhoudin gen van dit moment. door onze correspondent BONN - Duitsland is nog altijd een rijk land, maar achter de coulissen van de welvaartsstaat heerst ook bittere nood. Werklozen en bejaarden hebben vaak de grootste moeite de eindjes aan el kaar te knopen. De vakbonden worden niet moe de regering van chris tendemocraten en liberalen onder de neus te wrijven dat er sprake is van 'een nieuwe armoede' in de bondsrepu bliek. Voor het najaar heb ben zij een reeks massa-ma nifestaties aangekondigd te gen de werkloosheid en de la ge sociale uitkeringen. Staat kanselier Helmut Kohl voor een hete herfst? Duitse werknemers ver dienen, vergeleken met hun Nederlandse collega's, hoge netto-lonen. Bij werkloos heid verandert de situatie echter drastisch. Een werklo ze is in Nederland, ondanks alle bezuinigingen, nog aan- zienlijk beter af dan in Duitsland. Wie in Duitsland zijn baan verliest krijgt één jaar lang 68 procent van zijn laatst verdiende inkomen als hij een gezin heeft te onder houden. Moet hij alleen voor zichzelf opkomen dan ont vangt hij 63 procent. Wie ouder is dan 49 krijgt deze werkloosheidsuitkering nog zes maanden langer, dus an derhalf jaar. De gemiddelde werkloosheidsuitkering be draagt momenteel 973 mark. Wie binnen een jaar jaar, of anderhalf jaar, geen werk vindt, krijgt opnieuw een ge duchte inkomensachteruit gang te verwerken. Want na die periode is de werkloze aangewezen op een sociale uitkering, als hij daar ten minste voor in aanmerking komt. Die bedraagt 58 pro cent voor een kostwinner en 55 procent voor een alleen staande. Gemiddelde uitke ring: 800 mark. Van de 2,2 miljoen werklozen in de bondsrepubliek ontvangt veertig procent overigens he lemaal niets. Het betreft hier jongeren die thuis zijn en ten laste van hun ouders komen of mensen waarvan de part ner werkt. De regering van christen democraten en liberalen, die sinds najaar 1982 in Bonn re geert, heeft de socialistische oppositie en de vakbonden tegen zich in het harnas ge jaagd door de toch al niet ho ge uitkeringen nog verder te verlagen. In januari 1984 werd de splitsing ingevoerd tussen kostwinners en niet- kostwinners. Tot dan kreeg iedereen een werkloosheids uitkering van 68 procent en vervolgens, als hij daarvoor in aanmerking kwam, een sociale uitkering van 58 pro cent van het laatst genoten loon. Het is opmerkelijk hoe gelaten de bonden deze ver mindering accepteerden. Het bleef bij enig luid protest. Duizenden werklozen, die met hun uitkering niet rond kunnen komen, moeten zich voor aanvullende bijstand tot hun gemeente wenden. Van de gemeente krijgen ze in de regel een bedrag aan kinder bijslag (ongeveer 150 mark per kind per maand) en een tegemoetkoming in de huur kosten. Een werkloze man met vrouw en twee kinderen heeft al met al per maand de beschikking over een netto bedrag van 1700 tot 1800 mark. Maar daar moet dan ook alles van betaald worden en dat is in een land met bij voorbeeld zeer hoge woonlas ten verre van eenvoudig. Terwijl aan de uitkeringen geknabbeld wordt, krijgen de werkenden presentjes van de CDU/CSU-FDP-coalitie. In twee fasen wordt er een be lastingverlaging doorge voerd, waarvan vooral de topinkomens, die relatief veel belasting betalen, flink pro fiteren. Dat beleid heeft de negatieve houding van de bonden tegenover het kabi net nog verder versterkt. Hoewel er in een recent ge sprek tussen de regering en de bonden voor het eerst sinds lang tijd weer van eni ge toenadering sprake was, houdt de vakbeweging vast aan zijn serie manifestaties in de herfst. De sociaaldemocratische SPD, die met de bonden ver geefs voor werkgelegen heidsprogramma's pleit, wil de werkloosheid en de uitke ringen verheffen tot het strijdpunt van de bondsdag verkiezingen begin 1987. Mei hun uitspraak dat er in de bondsrepubliek 'een nieuwe armoede' heerst hebben bon den en socialisten een gevoe lige snaar geraakt bij de re gerende christendemocraten De reacties maken dat duide lijk. „Het gepraat van de SPD over nieuwe armoede is de grootste zwendel sinds de oorlog", fulmineert secreta ris-generaal Heiner Geissle' van de CDU. En minister Norbert Blüm van Sociale Zaken verweert zich met de opmerking dat in de bonds republiek zeer voorzichtig omgegaan moet worden met het begrip armoede. Blüm: „Wat armoede betekent is in de Derde Wereld te zien". Dat kan wel zijn, maar feil is toch ook dat duizenden Duitsers door de mazen van het sociale net tuimelen. Voor hen is de welvaartsstaat Duitsland veranderd in een arena waarin van dag tot dag gevochten moet worden voor een menswaardig bestaan. DEN HAAG (ANP) hele koloniale gesel van Nederland, van 1942, heeft een verget sonage een sleutelr speeld: de Nede maagd als opiumpushe Tot deze conclusie kom Ewald Vanvugt in het dc verschenen boek 'Wettig 350 jaar Nederlandse opiu in dt Indische archipel'. Volgens Vanvugt tonen doo gespoorde cijfers aan dat staatshandel in opium de kolo naar huis hadden kunnen gaan Van onze ven MAASTRICHT - Een cor digers van de politievakb Justitie en Binnenlandse het burgerpersoneel bij de tie kan krijgen als de norr De vakbonden en de minis teries zijn dat overeengeko men. Van de zijde van de poli tievakbonden wordt reeds lang aangedrongen op die ge lijkschakeling. Nu is het vaak DEN HAAG (ANP) - De idee van de middelbare en hogere ambtenaren om de 3000 loket tisten op de postkantoren on der de Postbank-cao te bren gen, waardoor ze niet langer ambtenaar zijn, is van de baan. Tijdens het overleg donder dag tussen de ambtenaren bonden en de PTT-directie (die er ook niet voor voelt) bleek de CMHA alleen te staan. De middelbare en hogere ambtenaren zijn mening dat de lokettisten vrijwel uitslui tend werken ten behoeve van de Postbank, de bank waarin de gelddiensten van de PTT zullen opgaan. Voor hen zou den dan ook de arbeidsvoor waarden van die Postbank moeten gaan gelden, aldus de cmha-opvatting. De FNV- en CNV-ambtena- ren voelen niet voor deze plan nen. OVER EEN JAAR o! vijftien zal Je huidige VUT-regelingen. Ve herhaaldelijk gewaarschuwd da lopende zaak zou worden, rric voorspelbare ontwikkelingen ('t reageren pas als ze met de neus De rijksoverheid, de 'grootsti nu bij monde van minister Rietk 'anger genegeerd kan worden, i zers zullen, zo heeft hij de Tw duur weer tot hun 65-sfe moete einde komt aan de huidige VUT- niet precies zeggen. De koment anderen maar daarna. Wat voor de ambtenaren geld particuliere bedrijfsleven: door als gevolg van het lage geboor zou rond het jaar 2000 bij onge' Jat een kleiner wordende groep ter wordende groep niet-actiev' ren Die kosten, die via pren nwerkgevers moeten worden c meer op te brengen. Hel gaat hier overigens niet Dieem. Arbeidsduurverkorting, i Tensen aan werk te kunnen hel een vroegtijdige uitstoot van kei trekkende economie en de hero allerlei nieuwe ontwikkelingen r neri bewijzen. Waar zou, om ma ae PvdA zonder Den Uyl zijn? i iet jaar 2000 lijkt nog ver we pnjpende veranderingen als do f1m®er nodig dan een ministerii an hele andere veronderstelling eiwachtingen tijdig moeten bijs ki°et®n er nu al op gaan inspele aarheid te komen over de fina dl ?,?£ale U|tkeringen. Dezelfdi e vut, spelen straks immers c onaantastbaar lijkende sociale v r,n bo°Jschap van Rietkerk f 'n<3 in om bij het opstellen van meer bescheidenheid in act toekomstbeeld ons tien, vijftien 'enschappers concreet werd uaarvan geworden is, kan de c< ?e toekomst niet 'maakbaar' is. en met onzekerheden te lerei

de Stem | 1985 | | pagina 2