Hengelaars die in andermans water vissen fors beboet Ellewoutsdijk nu ook achter zware dijk ZMFRegering versoepelt normen voor kerncentrales 'Zum blai viert tv-ji MULTRA SHIP KOOPT DRIE BOTEN Veel belangstelling voor natuurwandeling VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1985 Bevrijdings- loop in Philippine Zestigjarige Middelburger ging nog als dolle te keer KANTONGERECHT OOSTBURG SMIT-KROES PLEIT VOOR FUSIE WATERSCHAPPEN politierapport 'PROVINCIE MAG ZICH NIET VERSCHUILEN VRIJDAG 23 AUGUSTl Plaatselijk nieuws Cadzand Oostburg Sas van Gent Schoondijke Sluiskil Zuiddorpe examens markten 200ste LIVE-UI' Nederlandse programma's NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 Nieuwe vloot Terneuzens sleepbedrijf BIBTIM VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 3 PHILIPPINE - Als her innering aan de bevrij ding van Philippine (sep tember 1944) heeft het plaatselijke Oranjecomi té besloten jaarlijks een Bevrijdingsloop te orga niseren. De eerste editie van deze prestatieloop annex wandeltocht staat op het programma voor zater dag 21 september. De af standen die gelopen of gewandeld kunnen wor den in de polders rond Philippine zijn 3 km, 6 km en 14 km. Gestart wordt om 15.00 uur in de Laureij nestraat bij de sportzaal, waar vanaf 14.00 voor deelna me kan worden inge schreven. Het inschrijf geld bedraagt 3,50. Iedere deelnemer ont vangt een herinnering. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Terneuzense sleep- en bergingsbedrijf Multra Ship BV heeft een nieuwe vloot aangeschaft van drie middel zware sleepboten, die zullen worden ingezet op het Kanaal Gent-Terneuzen en de Wester- schelde. De boten krijgen een speciale uitrusting om vaar tuigen, die gevaarlijke stoffen vervoeren, te begelei den. De drie slepers, door Multra Ship gekocht van de firma Unterweser te Bremen, zijn deze week in Terneuzen gear riveerd. Na de noodzakelijke aanpassingen gaan ze onder de namen 'Eline Muller' (1250 pk), 'Leendert Muller' (1500 pk) en 'Multra Tug IV' (1500 pk) aan de slag. Van de drie klei nere boten, die Multra Ship al bezit, zullen er twee worden afgestoten. Volgens Heieen Muller, de vrouwelijke directeur van Multra Ship, is de overgang naar zwaardere slepers een gevolg van de opdrachten die het bedrijf binnen krijgt. „Die kleinere boten bleken niet Van onze correspondente MIDDELBURG - „Zo agres sief en dat op die leeftijd", verzuchtte officier van justitie mr. Nijmeijer donderdag voor de politierechter in de zaak te gen de 60-jarige Middelburger J.D. Voor de zoveelste maal haü hij zich, na drankgebruik, op 13 augustus van het vorig jaar laten gaan: die nacht smeet hij in een vlaag van woede acht ruiten van het gebouw van de PZC aan diggelen (schade 1275 gulden). „Daar weet ik niets meer van", zo verklaarde D. later tegenover de politie. Evenmin herinnerde hij zich de vechtpartij met de boek houder van het familiebedrijf, waar zijn aanwezigheid niet meer gewenst is. Het gebeurde op 2 april van dit jaar, toen D. tegen de voorschriften in, het bureau van de boekhouder binnenkwam. D. werd buiten gezet, maar sloeg er plotseling op los, hetgeen hem een pro- ces-verbaal wegens mishan deling opleverde. De overigens niet versche nen Middelburger werd bij verstek veroordeeld tot drie weken voorwaardelijk, een boete van 750 gulden en beta ling van de schade aan de rui ten. Van onze correspondent OOSTBURG - Overtredingen van de visserijwet vormden gistermorgen voor het Oost- burgse kantongerecht de hoofdmoot van deze zitting. In vrijwel de meeste gevallen mondde dit uit in forse boetes en inbeslagname van de hier bij gebruikte middelen. Vaak stond daarbij ook centraal het punt van grensoverschrijving, of aan wie het bewuste stuk water, waarop de overtreding was geconstateerd, nu eigen lijk toebehoorde. Zo ook op de Valeiskreek in de gemeente Aardenburg. Ja renlang waren daarover reeds problemen gaande. Op dit wa ter, eigendom van het water schap 't Vrije van Sluis, heeft de Aardenburgse hengelsport vereniging het visrecht. Deze vereniging investeert jaarlijks voor enkele duizenden guldens aan visuitzettingen en zag naar haar mening daarvan een deel afgevist worden door mensen die daarop geen recht hadden. De problemen rezen daarbij zo de pan uit dat de visclub de hulp inriep van het kadaster en heel het waterge bied in november 1983 door het kadaster liet uitmeten en op nieuw in kaart brengen. Daarmee kwam onbewist vast te staan aan wie het wa ter toebehoorde en ook in hoe verre de aanpalende eigena ren daarop recht hadden. Dat niet iedereen het met de uitge voerde meting door het kadas ter eens was, bleek gisteren toen een aantal mensen we gens een overtreding voor mr. De Mul moest verschijnen. Zo ook G.C. uit Eede. Hij be streed het proces verbaal dat hem 30 december 1983 aan zijn broek was gelapt omdat zijn fuik gestaan zou hebben in water dat eigendom was van de aanpalende eigenaar en niet van de visclub. Hij was dan ook gewoon doorgegaan, wat resulteerde in processen verbaal op 31 maart 1984 en 9 juni van dat jaar. C. zei verder dat hij de nieuwe kadaster- kaart niet kon krijgen of in zien. Dat laatste vond Mr. De Mul onwaarschijnlijk. Hij vroeg verder waarom dan hij of de eigenaar van het aan grenzende gebied geen civiele procedure bij de rechtbank in Middelburg had aangespan nen, 'wat toch heel normaal zou zijn geweest als je in de overonderstelling bent dat je eigendomsrecht wordt aange tast'. „In plaats van dat bent u willens en wetens doorgegaan met het vissen in andermans viswater heeft u het recht in eigen hand genomen". Voor de overtredingen kreeg C. in to taal drie boetes tot een bedrag van 700 gulden, waarvan 400 voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar opgelegd. J. van R. uit Eede was in de periode tussen 30 december 1983 en 2 juni 1984 vier keer bekeurd voor een dergelijk feit. In een geval bleek aan de hand van foto's en de kadas- terkaart niet duidelijk of hij zich op verboden water be vond en kreeg daarvoor vrij spraak van De Mul. Van R. had in die periode ook met zo genaamde kruisnetten gevist. Hij kreeg in totaal 900 gulden boete, waarvan 400 voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Voor het feit dat hij ondanks een eerdere waar schuwing een bootje op het water had gelaten, kwam hem nog eens op 100 gulden of 2 da gen te staan. Dat laatste feit werd ook L. van R. uit Eede ten laste gelegd. Eis en uit spraak eveneens 100 gulden of twee dagen. sterk genoeg meer om de ons aangeboden klussen te kla ren". De twee 1500 pk-boten zijn voorzien van draaibare kort- straalbuizen en de 1250 pk-sle- per van een propeller in plaats van een schroef. Heieen Mul ler: „Daardoor is de wend baarheid vele malen groter dan het geval is bij schroef- sleepboten". De 'Multra Tug IV' wordt ook uitgerust met een pomp, die een capaciteit van 1000 ton per uur kan ver zetten. Van de drie nieuwe boten wordt de 'Eline Muller' in Gent gestationeerd en de twee andere in Terneuzen. Twee van de drie nieuwe slepers van Multra Shipping aan de steiger in Terneuzen. Gent De derde boot is al gestationeerd in - FOTO WIM KOOIJMAN Van onze correspondente RETRANCHEMENT - 93 Na tuurvrienden namen deel aan de natuurwandeling die woensdagvoormiddag georga niseerd werd door VW Re- tranchement. Omstreeks ne gen uur 's morgens startten de wandelaars bij café-restau rant De Witte Koksmuts in Retranchement, waarna zij onder leiding van een Belgi sche vrouwelijke gids het nor maal verboden gedeelte van het Belgische natuurreservaat Het Zwin doorkruisten. Daar na bracht de groep ook een be zoek aan het vogelreservaat van Het Zwin. De gids memoreerde de goe de onderlinge contacten tussen het bestuur van natuurreser vaat Het Zwin en VW Re tranchement. Normaliter mag niemand dit verboden gebied van Het Zwin bezoeken, maar voor VW Retranchement maakte Het Zwin-bestuur graag een uitzondering. Omstreeks het middaguur kregen de deelnemers bij hun terugkeer in De Witte Koks muts een herinnering aange boden door de VW. Samen met dijkgraaf G. de Jager onthulde minister Smit-Kroes een gedenksteen Van een onzer verslaggevers GOES - Het beheer van de waterkeringen langs de Zeeuwse rivieren en kust moet een taak van de water schappen zijn. Een concen tratie van deze instellingen is een goede zaak, mede door de grote financiële verant woordelijkheid, die hiermee gepaard gaat. Woorden van deze strek king sprak minister drs. N. Smit-Kroes donderdag tij dens een bijeenkomst van het waterschap Noord-en Zuid-Beveland te Goes. De ze werd gehouden ter gele genheid van de oplevering van het dijkvak in Elle woutsdijk. Hiermee is het waterschap in de laatste fa se van de dijkverzwaring beland; de dijk in Baarland. De bewindsvrouw ging kort in op de discussie, die momenteel wordt gevoerd tussen de Zeeuwse water schappen. Hier bestaat nog grote onenigheid over het wel of niet samengaan. Voorstanders brengen argu menten zials doelmatigheid te berde, terwijl de tegen standers van de fusie vre zen, dat de ingelanden van Tholen bijvoorbeeld weinig belangstelling zullen tonen voor dakwerkzaamheden in Walcheren. Mevrouw Smit was een en al lof over de verrichte werkzaamheden van het waterschap in Ellewoutsdijk en sprak de hoop uit, dat de totale Zeeuwse waterkering nog voor 1990 gereed komt. Ze ging kort in op het belang van de dijkswerken, die de aanwonenden een veilig ge voel geven, aldus de minis ter. Ook de overige sprekers, waaronder de Borselse bur gemeester drs. G. van den - FOTO WILLEM MIERAS Heuvel, dijkgraaf G. de Ja ger en Zeeuws gedeputeerde J. de Voogd, onderschreven het belang van de Deltawer ken en de versterking van de dijken aan de rivieren. Eensgezind spraken zij hun waardering uit over het be leid van de minister, die -zo als De Jager verwoordde - „financiën niet alleen toe zegt, maar ook daadwerke lijk geeft". Mevrouw smjt onthuldde eerder de dag een gedenk steen op het dijkvak te Elle woutsdijk in het bijzijn van Commissaris van de Konin gin in Zeeland dr. C. Boer- tien. AARDENBURG - Gisternacht is ingebroken in de kantine van de tennisvereniging aan de Heerendreef. De daders kwamen via een achterdeur binnen. Ook is de keukendeur geforceerd. Er worden een aantal pakjes sigaretten, fles sen drank en enig kleingeld vermist. CADZAND - In de Hennekin- laan is bij L.T. ingebroken. Via een raam aan de achter zijde is men de badkamer bin nengekomen om vervolgens naar een slaap- en woonka mer te gaan. In de slaapkamer heeft men een tweetal geld kistjes gevonden en deze leeg gemaakt. Hierin bevond zich ongeveer 775 gulden aan Frans geld en 700 a 1000 gulden aan Nederlands geld. In de slaap kamer van de zoon wist men nog een bedrag van 1500 gul den te vinden en mee te ne men. CADZAND - In de Noordzee straat is mevrouw M.H. uit Mechelen vermoedelijk met haar trapper tegen de stoep rand aangereden. Zij kwam te vallen en brak haar linkerbo venarm. GOES - De gemeentepolitie van Goes heeft gistermiddag tussen half 1 en half 3 een snelheidscontrole gehouden op de Middelburgsestraat. De ra- dar-apparatuur signaleerde 21 automobilisten die te hard re den. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 88 km per uur, terwijl maximum 50 km is toe gestaan. TERNEUZEN - Namens gara ge V. aan de Lange Rekse- straat te Terneuzen, werd gis teren bij de gemeentepolitie aangifte gedaan van diefstal. Tussen maandag 19 en dins dag 21 augustus zijn drie ban den vanonder een vrachtauto's gestolen. Het voertuig stond geparkeerd op het afgesloten terrein bij het garagebedrijf. VLISSINGEN - Op verzoek van de gemeentepolitie te Vlissingen is door de rijkspoli tie te Schiphol de 39-jarige M.N., zonder vaste woon- of verblijfplaats, aangehouden. Dat gebeurde vlak voor het moment waarop de man Ne derland wilde verlaten. Hij werd overgebracht naar Vlis singen en in verzekerde bewa ring gesteld. De man wordt er van verdacht in de periode van september 1984 tot maart 1985 gehandeld te hebben in heroïne en amfetaminen. M. werd gisteren voorgeleid door de officier van justitie te Mid delburg. Het onderzoek duurt voort. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De be- volkingsdichtheid-normen die de regering hanteert voor de bouw van nieuwe kerncentrales zijn geba seerd op een zeer eenzijdi ge selectie van gegevens uit een nog niet afgeronde wetenschappelijke discus sie. De landelijke norm die in 1977 nog gold is ingrij pend versoepeld. Mogelijk is dat gebeurd om bij voor baat gemaakte keuzes van vestigingsplaatsen moge lijk te maken. Dat schrijft de Zeeuwse Mi lieu Federatie in een brief aan de Zeeuwse Staten. De federa tie vindt dat de Staten zeer nauwgezet behoren na te gaan of de regering de normen be wust heeft aangepast om de bouw van nieuwe kerncentra les mogelijk te maken. Zoals bekend heeft de regering met name Borssele en Moerdijk als vestigingsplaatsen op het oog. De ZMF vindt dat het dage lijks provinciebestuur zich bij de voorstellen om onder zeke re veiligheidsgaranties mee te werken aan de mogelijke bouw van een kerncentrale in Borssele op wezenlijke punten verscholen heeft achter aan vechtbare opinies en besluiten van 'Den Haag'. De VMZ merkt op dat de nieuwe versoepelde normen voor de bevolkingsdichtheid gebaseerd zijn op rapporten van de Commissie Reactor Veiligheid en de Gezondheids raad, die op hun beurt steunen op nieuwe Amerikaanse gege vens. Een literatuur-onder zoek van dr. W. Smit en drs. K. Nienhuis, volgens de VMZ be horend tot de 'weinig werke lijk onafhankelijke deskundi gen in Nederland' heeft echter een veel minder rooskleurig licht op deze gegevens gewor pen. De VMZ vindt dan ook dat ze niet klakkeloos door de Zeeuwse bestuurders geaccep teerd mogen worden. Het provinciebestuur, aldus de ZMF, mag al evenmin de politieke, bestuurlijke en ethi sche vragen ontlopen over het radio-actief afval met zijn 'verschrikkelijk lange gevaar lijkheidsperiode'. De ZMF concludeert dat de werkzwijze van de regering op z'n minst zeer dicht bij de aanpak komt, die een meerderheid van de staten in 1977 hebben afgewe zen middels de motie Don. Zo als elders in deze krant gemeld werd gisteren duidelijk dat het CDA, destijds mede onder tekenaar van de motie, zich daar niet meer aan geboden acht. Het ziet er dan ook naar uit dat de staten binnenkort zullen besluiten deze motie in te trekken. er Puzzeltocht - De VW Ca(, zand houdt dinsdag 27 augi tus een fietspuzzeltocht vt„ jong en oud. Het vertrek is 19.00 uur bij het WV-kantos aan boulevard De Wielinge De deelname is gratis en de at stand ongeveer 15 kilometer. Bridge - Bridgeclub Oostbi speelde een wedstrijd voor competitie. De A- en B-gr< speelden een Howell voor tii paren. Uitslag A-groep echtpaar Bijlsma, 2. echt] Hoorebeek, 3. dames Spiei burg-Plasschaert, 4. echt] IJsebaert. B-groep: 1. dai Scott-Verstraeten, 2 en 3 echtpaar Legrand en vrouw De Badts-de heer Vi Wanrooy, 4. dames Lako-Gi KBO - In het kader van viering van het 30-jarig staan van de Katholieke Bi voor Ouderen (KBO) maakt afdeling Oostburg dinsdag i augustus een busreis naar Biesbosch. Men vertrekt j morgens om acht uur vanij het Ir. Lelyplein. Op het pro gramma staan een twee u» durende vaartocht door ij Biesbosch, een Brabantse fietafel in paviljoen De Fuii en verder een bzoek aan recreatiecentrum De Ooit- vaar, dat wordt afgesloten mtl een diner. Verenigings-estafette Zwem- en poloclub De Bruin vis hield gisteren in het Sass zwembad haar jaarlijkse ver enigings-estafette. Er deds tien ploegen van vier manasi mee, zodat in totaal veertij mensen te water gingen. Indé eerste ronde moesten de ploe gen een traject met heel wal hindernissen overwinnen, ft snelste ploegen, die doorgin gen naar de finale, stond op nieuw een zware dobber wachten: zittend in een ba het zwembad heen en wei zien te peddelen. Het snelste deed dat de ploeg Thor 2. Op de tweede plaats eindigde htl team Matheeuws 2, derde werd de ploeg Matheeuws 3. Praktijkschool - Het beste van de stichting Praktijk school voor Landbouwtech niek en Arbeidsrationalisatif houdt vrijdag 6 september in deze school te Schoondijke afscheidsreceptie in verban! met het afscheid van directeur ~J. Roest. De receptie begint 16.00 uur. Daarvoor begint 14.00 uur een bijeenkomst voor genodigden. Zeehengelen - ZeehengelA: Sluiskil (ZCS) hield voor leden een clubwedstrijd is zeehengelen. Gevist werd inde Westerschelde nabij de Ter neuzense watertoren en er waren 45 deelnemers (stent Uitslag: 1. I. Verherbrugge, 1 H. Mannaert, 3. mevrouw Her mans, 4. Ch. Dreves, 5. J. Cou sin. De volgende wedstrijd o[ hetzelfde parkoers is zondag 1 september, aanvang 15.15 uur Koor - Het gemengd zangkw uit Westdorpe trad op in buurtgemeente Zuiddorpe Net als twee jaar geleden va ren de zangers en zangeres» gevraagd een eucharistievie ring in de Zuiddorpse kerk muzikaal te verzorgen. He' koor vertolkte enkele fraaie motetten, terwijl ook een aan tal liederen samen met kerkgangers werd gez Een organiste zorgde vooruit stekende begeleiding. AMSTERDAM - VakopleiW voor: Els de Caluwé-De Schepp Koewacht. AMSTERDAM - AardappeW' mijnmarkt, 22 augustus. In Bintje 50 mm werden 357 contracten ver handeld voor levering april bij een prijs van 28,40 tot 27,90 per 1» kg. De stemming was kalm. DEN BOSCH - Paardenmarkt, 8 augustus. Aanvoer 203 stuks. PW zen in gulden per stuk: luxe paai' den 1550-2800, voljarige 1350-24W luxe 2-jarige merries 1200-2J^1 luxe 2-jarige hengsten llOÖ-*1^ luxe 1-jarige merries 550-1350, W* 1-jarige hengsten 550-1300, veu lens, merries 400-900, veulöj hengsten 400-850, hitten 575-ljJ shetlandse pony's (ruins) shetlandse pony's (merries) 500. Prijzen in gulden per kg: JorJ§„ slachtpaarden 5,40-6,40, oU,, slachtpaarden 5,50-6,50. De hano was flauw. Centrale Tuinbouwveiling land, 22 aug. - Glastomaten KjJ. kil: B 3,30, A 2,90-3,40. Sper« nen kg: kil: FN 1,60-2,40; kl2: üf 0,60-1,60. Appelen diversen: 70/80 0,20-0,63, 60/70 0,13-0*9 noni: kil: 80/90 0,45-1,00, 1,14, 65/70 0,75-0,76, 60/70 0,48-Jj 60/65 0,41-0,42; kl2: 80/90 0« 80/85 0,66, 70/80 0,47-1,06,65/70 ftg 0,83, 60/65 0,41-0,43, 55/60 0,22- Rode Mantet: kl2: 80/90 0,38, 0,67, 65/70 0,35. Summerred: - 80/90 0,77, 70/80 1,07-1,15, 65/70g 60/70 0,54-0,61; kl2: 80/90 0,57* 0,17-0,69. 65/70 0,13-0,46, 60/70 «I* Madonna: als een maagd Van onze R 'Zum blauen Bock' viert feest. I mentsprogramma gaat morgei maal 'live'-de lucht in, een ni rechtstreeks tv-programma. Zoals altijd zal de feestuitzen tator Heinz Schenk, het gezicht De geschiedenis van 'Zum bl historie, begint op 3 augustus 1 wilde men de bezoekers tonen i ding tot stand komt door midde gio zelf: geen grote show met ee let, maar een folkloristisch ev< kaas en krakelingen. Zo ontsto tafels, banken, Heimatmuziek, en jonge serveersters, het deco zich al jaren afspeelt. De eerste 'herbergier' was O zending in 1966 werd opgevolg Heinz Schenk die 'Zum blauen wist te maken dan al het geva vrijwel uitsluitend Duitse arties Sinds 1962 wordt 'Zum blaue avonduren uitgezonden op het miljoen kijkers zitten op zo'n a grammamakers hebben verder jaren zo'n 120.000 glazen gevulc en zo'n 300.000 'Brezeln' - een s< zijn uitgedeeld. 16.30 NCRV-Jeugd- matinee Het Bulgaarse tekenfilmpje 'De hebberige kangeroe', waarmee vanmiddag Jeugdmatinee opent, is het verhaal van de kangoeroe, die alles steelt wat los en vast zit. Hij kan het niet la ten alle voorwerpen, die hij tegenkomt, in zijn buidel te steken. Dit tot grote ergernis van de andere dieren in het bos, die een list verzinnen om hem een lesje te leren. De daarop volgende jeugd film 'Een gevaarlijke zoek actie' speelt op IJsland, waar Gummi en zijn zusje Annie in het woeste land schap op zoek gaan naar drie verdwaalde schapen. Annie's pony Hekla ver wacht ieder ogenblik een veulen en daarom moeten de kinderen het kalm aan doen. Spannend wordt het, als de kinderen ver van huis door een aardbeving worden overvallen en Hekia's veu len zijn komst aankondigt. California Suite J? het chique Beverly Hills Hotel in Los Angeles logeren alleen gasten, die geld ge noeg hebben. De Engelse ac trice Diane Barry (Maggie Smith) heeft er samen met naar man, de antiquair Sid- bey Nichols (Michael Caine), oen kamer besproken, omdat ze waarschijnlijk een Oscar ïgt. In een andere kamer verblijft de gescheiden Han nah Warren (Jane Fonda), nog steeds met haar ex- eehtgenoot Bill (Alan Alda) ruziet. Onder de gasten be- "indt zich ook Marvin Mi- ehaels (Walter Matthau), een zakenman uit Philadel- die op zijn hotelkamer en blonde attentie van zijn broer vindt. Hij vindt het jnoeihjk om dat aan zijn („°UW uit te leggen. Ook 'wee zwarte artsen, dr. Wil- "s Panama (Bill Cosby) en Lhauncey Gump (Richard vryor), die het hotel als va- antieoord hebben uitgeko-

de Stem | 1985 | | pagina 12