'Is Kraakactie zaait verdeeldheid in kabinet Israël teste 4 even UITBLAZEN Spanjaarden verliezen angst voor staatsgreep Indonesische leider Soeharto onder vuur VOORSTE DISCUSSIE OVER BEZETTE WESTBANK LAAIT WEER OP PvdA wil zaken 67 jaar Seks en sauna ROTTERDAM UITKERINGST DE STEM COM5 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1985 ACHTERGROND PAGINA Vestiging in Hebron aan banden UITERST RECHTS KOESTERT HET VERLEDEN ZONDER TOEKOMST REGERING WIL LEDEN OPPOSITIE VOOR RECHTER SLEPEN Opvang PAPIER VOOR UW PEN DINSDAG 20 AUGUSTUS Belasting adviseurs verwerpen frauderapport [ETS AAN te geven heren?' 'Nee.' De marechaussee aan de grenspost De Lutte houdt met één oog een snel na derend onweer met bijna loodrecht neerschietende bliksemschichten in de ga ten. 'Waar komt u vandaan?' 'Finland.' De marechausse lijkt verrast. 'Finland?' 'Ja, wat zouden we daar van daan mee moeten brengen hè?' 'Slecht weer misschien?' zegt de grensbewaker, spontaan uiting gevend aan een van de vier 'K- vooroordelen' waartegen Risto Hemmingdirecteur van het Fins Verkeersbureau in Helsin ki, zijn niet aflatende strijd voert. „Een van de vooroorde len die op het continent niet weg te branden üjken is dat het in Finland koud is," zucht hij. Met 'continent' bedoelt hij pre cies hetzelfde als de Engelsen en het woord rolt hem even ge routineerd uit de mond. Wie de kaart van Finland en omgeving nauwkeurig bekijkt zal begrij pen waarom. Finland mag geo logisch gesproken solide vast zitten aan het Euraziatische vasteland, in de praktijk is het een eiland. Zelfs naar Zweden gaan de Finnen per schip of vliegtuig. Met de auto zouden ze om de Botnische Golf heen moeten, een omweg van 2000 km. Het was overigens hetzelfde K-vooroordeel dat mij deed be sluiten een dikke trui in de kof fer mee te nemen. Overbodige ballast want het was vorige week op de Oostzee en in Fin land heel wat beter weer dan hier. Vijf dagen achtereen stra lend weer met slechts nu en dan - tegen de avond - een warmte-onweer. Finland heeft lange winters waarin het wel 40 graden kan vriezen, maar de zomers zijn mooi en warm. Het land profiteert van de warme golfstroom en het weer heeft er tegelijk al iets van de stabiliteit van het landklimaat. Kwaliteit Aan voorlichting hoeft het de toerist in Helsinki niet te ontbreken. Minstens drie ver schillende zakformaat-gidsjes liggen er gratis voor hem klaar op elke hotelbalie en in de meeste restaurants. Helsinki Today, Helsinki this Week en het aardigste van de drie: Hel sinki Guide. Dit boekje heeft een hoofdstuk getiteld: „Fin land - wat het niét is." Daarin wordt geprobeerd tien misver standen over Finland weg te nemen. Slechts twee daarvan staan ook op het üjstje van Ris to Hemming's vier K-vooroor- delen. De Finse K's van Hemming zijn met een beetje gepuzzel te vertalen in Nederlandse K- woorden. Kallis betekent duur. Wij maken er 'kosten' van. „Finland is inderdaad duur", geeft Hemming toe, „maar wat daar tegenover staat is dan ook van hoge kwaliteit." We durven hem geen ongelijk te geven. Het weinige dat we hebben gezien van Finland had ons al de in druk gegeven dat de Finnen niet alleen een hoge levensstan daard genieten, maar er ook een hoge kwaliteitsstandaard op nahouden. Je ziet het aan wat er in de winkels ligt, aan de kleding van de mensen, aan de gebouwen en interieurs van openbare gelegenheden, aan wat je op tafel krijgt voorgezet. Het best zie je het misschien op de markt aan de haven. Groen ten en vruchten liggen erbij als of ze stuk voor stuk - tot de ve le soorten bessen toe - zijn ge- WIM KOCK poetst en opgewreven. De stal letjes en uitstallingen van sla gers en vishandelaren in het overdekte deel van de markt zijn van een bijna oogverblin dende properheid. Zelfs de sou venirs zijn er degelijker en vooral smaakvoller en kunst zinniger. Maar ook duur na tuurlijk. Finnjet De tweede K is van kauka- na en betekent ver weg, dus moeilijk bereikbaar. Wij verta len het in kilometers. Afstand is een relatief begrip. Helsinki ligt niet verder van Amsterdam dan Madrid en er zijn vele we gen om er te komen. De snelste, meest rechtstreekse, maar zeker niet goedkoopste manier voor hen die niet vliegen willen, biedt het door DC-10-motoren voortgestuwde autoveerschip Finnjetdat met de snelheid van een oorlogsschip (56 km per uur!) 's-zomers in 22 uur van Travemünde naar Helsinki vaart. In de winter, wanneer Oostzee (gedeeltelijk) en Finse golf dichtgevroren zijn, duurt de reis een half etmaal langer. K nummer drie is kylma. Koud. Daarover hebben we het al gehad. Net als deze deelt de Helsinki Guide ook de vierde K met Risto Hemming: kom- munismi. „De meeste Finnen zijn geen kommunisten en de regering is niet kommunis- tisch" schrijft de gids kordaat. De Finse politiek üjkt met zijn vele partijen en coalitieregerin gen wel wat op de Nederlandse en de kommunistische partij is er van even weinig betekenis. Maar met de Sovjet Unie als directe buur heb je thuis geen kommunisten meer nodig. „Fins is geen slavische taal en slechts zeer weinig Finnen spre ken Russisch", schrijft het gids je, er schijnheilig aan toevoe gend: „wat natuurlijk jammer is." Wodka Het boekje rekent ook af met het idee dat Finland een land van 'grenzeloze seks' is. Sauna heeft niets met seks te maken, lees ik. „Gezinnen gaan samen in de sauna, maar er be staan geen openbare sauna's voor gemengd gebruik door mannen en vrouwen, zoals in sommige andere westerse landen het geval is." Daarmee kunnen we het, zeker ook in Nederland, weer even doen. Een dubbele wodka bestel len gaat niet. Dat verbiedt de wetgever, in drankzaken zeer betuttelend en bovendien com mercieel oppermachtig. Maar niemand verbiedt je een tweede of derde te nemen. Tot je er te veel van op krijgt. Dan treden de reusachtige vikingen, die eerder de deur zo vriendelijk voor je openden, uit de scha duw van de garderobe om de dronkeman zo discreet als het kan te verwijderen. „We hebben inderdaad een ernstig alcoholprobleem" zegt Risto Hemming, zonder er na der op in te willen gaan. Hier en daar een zatladder op de stoep. Het is vrijwel het enige dat Helsinki ontsiert. De Fin nen mogen niet mopperen. IIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllï? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand. 1.80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W, Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 T5 Door Rob Simons MET een politiek explo sieve krakersactie in de kasba van Hebron op de bezette westelijke Jor- daanoever hebben drie Knessethleden van de extreem nationalistische Renaissancepartij het vaandel van de illegale vestiging in bezet gebied van de joodse kolonisten overgenomen. De drie Knessethleden hadden al enkele dagen een sit-in in een vijf kamerwo ning, die vorige week door joodse kolonisten uit Kirijat Arba, de joodse nederzetting bij Hebron, was gekraakt. Het is een van de twaalf wo ningen in de buurt van de oude markt van Hebron, die de afgelopen twee jaar door joodse kolonisten van Arabi sche huiseigenaren zijn ge kocht. Deze huizenhandel is ech ter illegaal, aangezien de mi litaire bezettingsautoriteiten niet de vereiste goedkeuring hebben verleend. De oor spronkelijke krakers werden vorige week dan ook prompt door Israëlische militairen uit het pand verwijderd, waarop de Knessethleden hun plaats innamen. Hoewel het huis en de naaste omgeving intussen tot gesloten militair gebied was verklaard, en Knessethleden in de bezette gebieden geen parlementaire onschend baarheid genieten, werden de Knessethleden door de mili taire wachtposten niet tegen gehouden. Voor het comfort van de parlementaire actievoerders, die bezoek kregen van enkele JERUZALEM - In bepaalde delen van de bijbelse stad Hebron, op de westelijke Jordaan- oever, mogen jood se Israëliërs zich alleen vestigen met spciale toestem ming van het minis terie van Defensie. Daartoe heeft het Israëlische kabinet besloten om het oplopen van de spanning tussen Joden en Arabie ren in Hebron te gen te gaan. Volgens minister van Defensie Jitz- hak Rabin zullen zes rechtse, ortho doxe leden van het parlement, die zich demonstratief heb ben gevestigd in het centrum van Hebron, hun wo ning moeten verla ten. In Hebron wo nen nauwelijks jo den. Na de zes daagse oorlog van 1967 hebben zich wel rond 5.000 Is raëliërs gevestigd in een nieuwe ne derzetting, Kirjat Arba, bij Hebron. Likoed-collega's, werden tij dens het weekeinde naar het kraakpand in het gesloten militair gebied voedsel en bedden en ander meubilair aangevoerd en electriciteit aangelegd. Een Arabische huizenverkoper is bevreesd voor vergelding ondergedo ken in de woning van een joodse kolonist in Kirijat Ar ba. Deze parlementaire kra kersactie in Hebron, de stad van de aartsvaders, wordt door de Likoed aangegrepen om de geluwde discussie met de Arbeiderspartij over de joodse vestiging in Arabische steden in bezet gebied weer aan te wakkeren. Ten tijde van de vredesmissie van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Murphy die Israël, Jordanië en de Palestijnen rond de on derhandelingstafel probeert te krijgen, is de krakersactie ook bedoeld als een uitdaging aan de gespleten coalitiere gering om de discussie over het Israëlisch vredes- en ko- lonisatiebeleid te polariseren. De Israëlische regering is verdeeld over de joodse ves tigingen in Hebron. Na een lange kabinetszitting eind vorige week staakten de stemmen tussen de vijf mi nisters van de Arbeiderspar tij en hun vijf collega's van de Likoed, zodat het voorstel van plaatsvervangend pre mier Sjamir werd afgewezen om de joodse vestiging in de Kasba van Hebron toe te staan. Zondag besloot het kabinet met een nipte meerderheid minister van Defensie Rabin het groene licht te geven om op te treden tegen de krakers. Tegen de achtergrond van het Israëlische radicalise ringsproces heeft Rabin de Likoedministers ervan be schuldigd eerst achter de joodse terroristen en vervol gens achter de nationalisti sche extremisten van de Re naissancepartij aan te lopen. De Likoed-ministers be weerden dat iedere discussie overbodig is, aangezien de regering Begin in 1982 al had besloten de oude joodse wijk in Hebron weer op te bou wen. Aangezien joden vol gens besluiten van de vorige Likoed-regeringen het recht zouden hebben zich in He- bron te vestigen, is volgens deze redenering een nieuw regeringsbesluit over joodse vestiging in Hebron niet no dig. Voor het bewuste kraak pand gaat dit argument ech ter niet op, aangezien het huis buiten de oude joodse wijk ligt. Sinds 1929, toen tij dens een golf van onlusten in Palestina 80 joodse inwoners van Hebron werden ver moord, hebben er geen joden meer in de stad gewoond. De Likoed had eerder gedreigd dat een door de Arbeiders partij afgedwongen joods ta boe op joodse vestiging in Hebron de regering zou op breken. Zonder aanstoot te nemen aan de wetsovertreding ver dedigde plaatsvervangend premier Sjamir de krakers door te verklaren dat joden in staat moeten worden ge steld in door hen gekochte huizen in Hebron te wonen. Inspelend op nationalistische sentimenten zei Sjamir niet te zullen meewerken aan herinvoering van het 'wit boek', waarbij het onder het Britse mandaat over Palesti na joden niet was toegestaan zich overal in het 'Land van Israël' te vestigen. Sjaron heeft tijdens een demonstratief bezoek aan de kolonialistische Knessethle den beloofd hun illegale actie in het kabinet te verdedigen en in het vooruitzicht gesteld dat Hebron, Nabloes en de andere Arabische steden op de bezette westelijke Jor- daanoever een joodse bevol kingsmeerderheid zullen hebben. De minister van handel en industrie vertelde er tijdens zijn solidariteits- betoging met de parlemen taire krakers niet bij, of hij zijn doel middels masssale deportaties van Palestijnse Arabieren of op andere wijze denkt te verwezenlijken. In het kader van haar tra ditionele oppositie tegen joodse vestiging in dichtbe volkte Arabische gebieden is de Arbeiderspartij tegen joodse vestiging in het hart van Hebron gekant. Premier Peres en minister van Defen sie Rabin zijn vastbesloten geen toestemming te verle nen voor de vestiging van jo den in de kasba van Hebron. Volgens Peres zou dat een verkeerde en schadelijke stap zijn voor de betrekkin gen tussen joden en Arabie ren. Rabin beschouwt de bezet ting van het kraakpand als een nieuwe vestigingsactie, waarvoor van tevoren goed keuring van de regering i vereist. De Knessethleden mogen van Rabin in de ge- kraakte woning blijven zit ten, maar de joodse kolonis ten die de huizen in de kasba illegaal hebben gekocht, zul len er niet in mogen wonen. Volgens de Israëlische so cialisten is het tijdperk afge sloten dat de joodse kolonis ten de wet in de schemerige land- en huizenhandel op de westelijke Jordaanoever aan hun laars kunnen lappei Voor de Arbeiderspartij is de Likoedperiode voorbij waar in overheidsgeld over de joodse nederzettingen in de bezette gebieden werd uitge stort ten koste van ontwikke lingssteden binnen de zoge naamde groene grenslijn van Israël. De krakersactie is voorlo pig het laatste incident in een reeks pogingen van de Li koed en andere rechtse par tijen om het vredesproces in het Midden-Oosten te sabo teren en het buitenlands be leid van de regering Peres lam te leggen. NOG geen drie jaar ge leden waren veel Span jaarden geobsedeerd door 'el golpe' (de staats greep), maar nu is de ge dachte aan een militaire machtsgreep vrijwel verdwenen. Toen de socialisten in no vember 1982 aan de regering kwamen, gonsde het in het land van de geruchten over 'el golpe' en de er van afge leide termen 'golpistas' en 'golpismo' (complotteurs en samenzwering). Spanje was verdeeld in een grote meer derheid die bang was voor een staatsgreep en een kleine minderheid die de klok terug wilde zetten naar de tijden van wijlen dictator Franco. Misschien is het duidelijk ste succes van de socialisten wel dat over het onderwerp niet of nauwelijks meer in het openbaar wordt gespro ken. Diplomaten, die de eventuele mogelijkheid van een kortstondige militaire coup van een Franco-aan hanger niet geheel uitsluiten, zijn er toch sceptisch over: 'De kansen (op een staats greep) zijn te verwaarlozen. Deze democratie werkt', al dus een ervaren defensie-at taché. Volgens diplomaten en ambtenaren bereikte de overgang naar de democra tie, die na de dood van Fran co bijna tien jaar geleden be gon, haar voltooiing met de duidelijke verkiezingsover winning van de socialisten. Toen zij aan de macht kwa men voelde Spanje de na- Franco ..voltooid, verleden tijd.. - FOTO ARCHIEF DE STEM weeën nog van een mislukte staatsgreep in 1981 en de van ontdekking van een komplot aan de vooravond van de verkiezingen. Journalisten die artikelen over 'el golpe' schreven had den voortdurend hun pas poort en een grote hoeveel heid geld bij zich voor het ge val ze zouden moeten onder duiken. Enkele verslaggevers pleegde 's avonds naar het hoofdkwartier van een vitale tankdivisie bij de hoofdstad te rijden om met eigen ogen te controleren of tanks zich opmaakten om naar Madrid op te rukken. Nu lachen zij bij de ge dachte eraan. Naar hun me ning is er definitief een blad zijde omgeslagen en heeft het nieuwe hoofdstuk in de Spaanse geschiedenis weinig te maken met het tragisch verleden "van' de burgeroor log. Volgens diplomaten en ambtenaren van het ministe rie van Defensie bemoeien de strijdkrachten zich niet lan ger met de politiek omdat er steeds hogere technische eisen aan hen worden ge steld. 'De militairen zijn te ruggekeerd naar hun oor spronkelijke taak: ze doen hun werk en hebben niet lan ger de tijd om naar hun mooie uniformen te staren', aldus een westerse diplo maat. De toetreding van Spanje tot de NAVO heeft zijn mili tairen in contact gebracht met andere, beter uitgeruste legers. Premier Felipe Gon zalez, die in zijn verkiezings campagne een referendum over het lidmaatschap in het vooruitzicht stelde, is inmid dels van mening veranderd. Hij is nu voorstander van een blijvend lidmaatschap van het westerse bondgenoot schap. De regering heeft ver reikende plannen opgesteld om de strijdkrachten op het zelfde niveau te brengen als die van andere Westeuropese landen. Er worden forse investe ringen gedaan in nieuwe soorten wapens. In de mili taire academies wordt de na druk verplaatst van traditie naar technologie. Militaire eenheden die Franco rond grote steden had gelegerd om de 'binnenlandse vijand' in de gaten te houden, worden nu naar grensgebieden over gebracht. Het aantal militai ren is teruggebracht van 230.000 naar 170.000 man, ter wijl er aanzienlijk gesneden is in de top. Diplomaten wijzen er op dat hoge officieren die in de Tweede Wereldoorlog met de nazi's aan het oostfront heb ben gestreden en de socialis ten als bosjewieken be schouwden met pensioen zijn gestuurd. Anderen beschouwen de kracht van de regering, die de steun heeft van de absolu te meerderheid in het parle ment, als een belangrijke factor die de militairen in het gelid heeft gekregen. Volgens één van hen 'willen de mili tairen alleen de macht over nemen in een vacuümtoe- Gonzalez ..in NAVO blijven.. - FOTO ARCHIEF DE STEM stand, maar deze ploeg re geert'. Sinds haar aantreden heeft de regering verscheidene ho ge officieren naar huis ge stuurd die de vrijlating van gedetineerde complotteurs hadden bepleit of zich in het openbaar over de politiek hadden uitgesproken. Moordaanslagen door guerrillagroepen op hoge mi litaire functionarissen, die in het verleden het land in een angstige sfeer brachten en voor een deel de aanleiding waren van tot de mislukte aanslag van 1981, hebben geen echte invloed meer. Zo sprak vrijwel niemand over het risico van een staatsgreep toen een ETA- commando vorige maand een hoge functionaris van het ministerie van Defensie, vi- ce-admiraal Fausto Escrigas, doodde. 'De strijdkrachten willen niet met contra-guerrilleros te maken krijgen en in de val van terroristen terecht ko men', aldus een diplomaat De guerrillagroepen denken dat zij een volksopstand kun nen uitlokken door het leger tot harde onderdrukkings maatregelen te provoceren. Zelfs extreem-rechts, dat ooit opriep tot een militaire staatsgreep, lijkt zijn hoop te hebben verloren. De neo-fas- cistische partij 'Fuerza Nue- va' (Nieuwe Kracht) is ter ziele gegaan nadat ze haar enige zetel in het parlement verloren had. 'Juntas espa- nolas' (Spaanse junta's), de partij die sinds vorig jaar aan een terugkeer werkt, heeft in haar programma staan dat de tijd van staats grepen definitief voorbij is. 'Wat vroeger gedaan werd, was te kostbaar en had vrij wel geen effect', aldus het programma. Uiterst rechts rekent in november op zijn aanhan gers bij de tiende verjaardag van het overlijden van Fran co. 'Zij koesteren het verle den, maar hebben voor de toekomst niets te bieden', al dus een diplomaat. (RTR) Door onze redactie buitenland ACHT vooraanstaande opposanten van het be wind van president Spe- harto van Indonesië hebben afgelopen week einde, op de dag van de 40ste verjaardag van de onafhankelijkheid, een verklaring aan het par lement gericht waarin zij hun twijfel uiten over het peil van de democra tie in Indonesië. Vier van de onderteke naars van de verklaring hangt een proces boven het hoofd. Dat staat in de stuk ken van de openbare aankla ger in het maandag begon nen proces tegen een andere prominente criticus van Soe harto, Hartono Dharsono. Hij wordt beschuldigd van sub versie in verband met drie bomaanslagen in Jakarta in oktober 1984. De drie pagina's tellende verklaring is getiteld 'Be spiegelingen over 40 jaar on afhankelijkheid'. De opstel lers vragen zich daarin af of de onlangs door het parle ment aanvaarde wetten in zake de samenstelling van de volksvertegenwoordiging en de politieke partijen wel vrijheid en democratie die nen, en of er wel echte econo mische democratie bestaat in Indonesië. Waarnemers zeggen dat de verklaring in zorgvuldige be woordingen is gesteld en achtten haar van belang om dat de ondertekenaars, die allen deel uitmaken van dis sidente 'Groep van 50', juist van zich doen spreken op een moment dat het bewind-Soe- harto hard optreedt tegen uitgesproken tegenstanders. Een van de leden van de Groep van 50, ex-minister Mohamad Sanoesi, is onlangs tot 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld in verband met de reeks bomaanslagen. Een ander lid, Fatwa, staat op het ogenblik terecht terwijl maandag het proces tegen Dharsono is begonnen met het aanhoren van de aan klacht. Vervolgens is de zit ting tot 29 augustus opge schort. Dharsono was tussen 1976 en 1978 secretaris-generaal van de ASEAN (het Verbond van Zuidoostaziatische lan den). Hij is commandant ge weest van de beroemde Sili- wangi-divisie waar hij vol gens diplomaten nog steeds steun geniet. Hij werd in 1978 buiten spel gezet vanwege kritiek op het bewind-Soe- harto. Volgens Dharsono zijn de beschuldigingen ongegrond. Volgens de aanklagers heeft hij jonge moslims in septem- Soeharto - FOTO ARCHIEF DE STEM ber tot actief verzet tegen de regering aangespoord. Hij zei hen dat het naar zijn zeggen ontevreden en intern ver deelde leger (ABRI) hem steunde. 'Zonder de steun van het leger is nog nooit een strijd gewonnen', zo citeer den de aanklagers hem. De bomaanslagen in de Chinese wijk van Jakarta kostten aan twee mensen het leven terwijl er 16 gewonden vielen. De bijeenkomst vond plaats zes dagen na rellen in de havenwijk Tanjoeng Priok waarbij zeker 30 doden vielen. In diezelde week zou Dharsono met andere leden van de Groep van 50 hebben vergaderd over een 'witboek' waarin de officiële lezing van die rellen in twijfel werd ge trokken. Volgens de aanklagers is dit stuk subversief omdat de regering erin wordt beschul digd van het schenden van de grondwet. De acht andere mannen die de vergadering bijwoonden zullen ook voor subversie worden berecht, aldus de aanklagers. De Groep van 50 bestookt het parlement sinds vijf jaar met kritische brieven, het geen naar haar zeggen niets subversiefs is maar haar grondwettelijk recht. Leden zijn onder meer de voormali ge gouverneur van Jakarta, Ali Sadikin, de ex-premier Sjaffroedin Prawiranegara en de ex-politiechef Hoegeng Santoso. Sadikin is een van de on dertekenaars van de jongste verklaring aan het parle ment. De anderen zijn de ex- parlementariër en advocaat Anwar Harjono, de ex-mi- nister van gezondheid, Azis Saleh, de ex-minister van mijnbouw, Slamet Bratana- ta, de ex-ambassadeur in Australië Soeyitno Soekirno, de roomskatholieke universi teitsdocent Chris Siner Key Timoe, de ex-parlementariër Rajab Ranggasoli en een ex- functionaris van de Demo cratische partij Wachdiat Soekardi. INHAKEND op een stukje in De Stem van 10 augustus jl. van de fam. Bekkering, waarin een alinea voorkomt over de belabberde en chao tische opvang van de Indi sche gerepatrieerden inder tijd, is het u waarschijnlijk volkomen onbekend, dat wij opgevangen werden in wat men noemde 'contract-pen sions'. Soms was dat een ge woon huis en soms, vooral in de kuststreek een hotel. Die opvang moest gedeeltelijk door ons zelf worden be taald. Op mijn salaris b.v. werd 60% ingehouden, de re gering legde daar een lief duitje bij en die gezamenlij ke som ging naar de pen sionhouder. Er is derhalve geen enkele vergelijking te vinden tussen de door osn althans gedeeltelijk betaal de opvang en de opvang van gevluchte Hongaren, boot vluchtelingen en Tamils, be halve dan dat ook wij vluch telingen waren die met ach terlating van alles wat ons dierbaar was een land uitge schopt waren. De meesten van ons hadden geen rooie cent. O zeker, onze regering trachtte wel ons van dat vertrek tegen te houden, maar de mensen die daar aan gevolg hebben gegeven, en die nu nog in Indonesië zitten, moeten nu van de ene dag op de andere maar zien dat ze in leven blijven; ze le ven in zeer ellendige en mensonterende omstandig heden. Neen, neen, wij wa ren landgenoten die moor denaars en uitbuiters wer den genoemd en sommigen denken er nu nog zo over. Wat betreft die dubbel' rantsoenbonnen, die ons 8 kwalijk werden genomen; die moesten worden ingele verd bij de pension(hotel) houder. Dat klinkt logisch nietwaar, want daar moes ten wij van eten. Maar die dubbele bonnen werden tt vele gevallen gebruikt om d' meer betalende zomergasten te eten te geven. Wij moes ten dan het veld ruimen en werden ergens anders on dergebracht. Triest maar waar. Als ik mij goed herin ner verdwenen die rant soenbonnen in 1951, alleen de koffiebonnen bleven be staan. Na inlevering daar van, kreeg men daarvoor op zondag één kopje koff" Over de opvang van ons,®' dische gerepatrieerden, w® ik een boek kunnen schrij ven, maar dan wel een zwartboek, met de namen van de pension(hotel)hoIJ' ders die ons van alle kante11 belazerden. In plaats van opvang zou ik liever he woord uitbuiting willen ff" bruiken. Breda P. Pellegrino ste tin tie str pri AMSTERDAM (ANP) - De rin Nederlandse Orde van Be lastingadviseurs (NOB) het meent dat niet langer de be- tot lastingplichtige zelf, maar jaa de belastingdienst de aan- ge gifte Inkomstenbelasting va moet verzorgen. Di De belastingdienst moet we daarbij gebruik maken van pli gegevens van de werkgever, re van de verzekeringsmaat- de schappij en van andere in- en Mee ROTTERDAM (ANP) - Vierduizend rechtigden hebben geen gehoor geg laatste oproep van de Gemeentelijke ningdelersformulier voor dit jaar in teur A.M. van Hulst van de GSD hee De 4.000 Rotterdammers komen i voor een strafkorting van 25 procent, die zegt dat uitkeringsgerechtigden formatie te verschaffen ter vaststelli volgens Van Hulst zal de groep van keken, waarbij de hardnekkige weig korting zal worden opgelegd. DE IDEALE SAMENLEVING is 'maakt precies hoe dat moet. Van die zelfver bedillers en Kweetals van de PvdA jar< ma's concipieerden, is niet veel meer geworden heeft de politieke leiding va verkiezingen van volgend jaar een oi opgesteld, dat veel meer dan vroeger voorspelbaarheid van de toekomst. Met dit ontwerp - het moet nog d goedgekeurd - wordt niet aangestuu met het veel gesmade beleid van CDA huidige coalitie wordt 'maar een paar i me op het pebied van de sociale uitke korting en dë defensie. Door deze ge onwerp-verkiezingsprogram als het we geving geworden aan CDA en WD, d netsformatie met de PvdA zaken zijn t€ tafel en zonder dictaat. CDA en VVD hebben vooralsnog a king gereageerd. Voor hen is het socia realistisch genoeg'. Het is maar hoe je kent zelf, dat de plannen alleen geëffec een economische groei van minstens een overkoepelend Europees stimule niet van komt? Politiek bedrijven bet* men, risico's durven nemen en de mt wind flexibel te reageren. De PvdA van zijn. De verwachting, dat de werkloosheii den teruggebracht tot 560.000 is echte Een algemene arbeidsduurverkorting tc houd van koopkracht zal ongetwijfeld g Bovendien staat het idee om de prodi maken haaks op het gegeven dat doe nog vele arbeidsplaatsen verloren zuil el De PvdA wil voor inkomens tot 57 koopkracht handhaven. Wie meer verd veren. Is de bereidheid daartoe aanwez dengroepers zullen voor een belangrijk gaande technische en economische ken. Maar zolang zij zich meer behand van de fiscus dan als het beste paard een voortrekkersfunctie te vervullen ni ren zal in ieder geval gepaard moeten regelen tegen fraude en een grotere her- of omscholing eerder een kans o[ toekomst is van iedereen' stelt de Pvd/ dan wel de toevoeging achter, dat enigszins mogelijk, mee moet bouwen ge ALS DEN UYL lijstaanvoerder wordt - de PvdA niemand anders te zijn die d€ 9en bij elkaar kan houden - zal hij 67 gezegd, want de doctor uit Buitenvelc laar bijtekenen, het liefst als premier va noods opnieuw als leider van de oppos De geschiedenis kent tal van politici leeftijd uitmuntend hebben gediend, ouder worden niet gepaard gaat met g, een kennis en ervaring in, waaraan jor .eldt dat ook voor Den Uyl? In de af Pie' veel van zich doen spreken. Hij is ooi zeggen sommigen. We zijn waarsc neicl als we stellen, dat hij zich bewu neett gehouden. Als oppositieleider rr wei attaqueren, maar het vuur van de ni] ook wel wist, dat hij, had hij op de n|et veel anders had kunnen handelen. °cn 2al de leeftijd van Den Uyl in 'njd ongetwijfeld een rol gaan spelen longen geadoreerd wordt en de 7irh» z'ideur van de VUT worden afge non en ®en kalend hoofd beïnvloeden i "t?1rag. De jeugd zal zich in Den Uyl nk n zijn de meningen over hem sterk ver ponk31! zoals 9ezegd, de PvdA heeft nneid te bewaren. Dus moet Den Uy ng^oeglijk aannemen, dat dit niet rr m Het Catshuis lokt als nimmer te ™aar, voohopig zit er voor Den Uyl ei kikrwS de deur naar de zo begeerd' worif onvoorwaardelijke weigerinr zioh h aan de P'aatsin9 van kernrakett anno In hun oleuwe verkiezingspro a kernwapentaken van Nederland in af wa* de kernraketten betreft ln de wljn gedaan. Wivrtl18' aaiaar zou definitief over he van ni1' m'? beslissing zal ook meer zi Jen Uyl. Niet voor iedereen ligt de t

de Stem | 1985 | | pagina 2