Van Dinther streeft naar maximale prestaties Wim van Dongennieuwe middenvelder van NAC Frank Brugelde beste doelman van de eerste divisie ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1985 97 PAGINA SPORT 3 Door Chris van Nijnatten BREDA - Een nieuwe verschij ning in de vaderlandse sta dions, voorlopig overigens al leen in de eerste divisie, vormt de 25-jarige Oosterhouter Wim van Dongen. NAC kaapte hem enkele maanden geleden bij TSC weg net voordat oefen- meester Hans Verel hem defi nitief voor RBC wilde strikken. De middenvelder herinnert zich die periode aan het eind van vorige compe titie nog goed. Hij meent er in Hans Verel een vijand aan overgehouden te hebben. „Toch heb ik in die tijd correct gehandeld. RBC was inderdaad de eer ste gegadigde, maar als je in Ooster hout woont, betekent NAC nog altijd iets meer voor je dan RBC". De eerste kennismaking met het be taald voetbal is voor Van Dongen ach ter de rug na een intensieve voorberei ding op het nieuwe seizoen. „Het ni veau, zowel bij de betaalde tegenstan ders als bij NAC zelf, is me tegen ge vallen, het ligt best hoog. Ik had ge dacht gelijk behoorlijk mee te kunnen draaien, maar dat lukte niet. Al jaren lang volg ik NAC vanaf de tribune en dan heb je gauw kritiek klaar. Over het spel van de spelers van NAC ben ik dus wat anders gaan denken. Er loopt Dij ons niet een slechte voetballer rond". Van Dongen krijgt in het komende seizoen waarschijnlijk een basisplaats in het eerste, al is hij daar zelf nog niet van overtuigd. In de oefenwedstrijden heeft hij bewezen als verdedigende middenvelder goed te kunnen functio neren. De Oosterhouter is bovendien sterk aan de bal. Alleen zijn traptech- niek is voor verbetering vatbaar. Maar dat mag geen probleem heten bij een club waar naast A-trainer Maaskant ook nog Frans Vermeulen dagelijks be schikbaar is voor individuele trai ning.... Wie op 25-jarige leeftijf debuteert in het betaald voetbal, zou een laatbloeier genoemd kunnen worden. Dat geldt niet voor Van Dongen. Bij TSC was hij seizoenen lang de beste voetballer. Hij weigerde voorheen echter om zijn leef wijze aan het voetbal aan te passen. Dat weerhield ex-TSC-oefenmeester Vermeulen ervan om Van Dongen al in een eerder stadium naar NAC te halen. De Oosterhouter, hij is gymleraar aan de Middelbare Detailhandelschool in Breda, zegt nu serieuzer te leven en maakte de sprong naar NAC. Gevraagd naar zijn ambities zegt hij schertsend: „Ach, Mexico komt eigen lijk iets te vroeg hè. Dat is wel jam mer". Iets serieuzer voegt hij eraan toe: „Ik heb maar voor een jaar getekend. Als het tegenvalt kan ik altijd nog weg. Mijn belangrijkste ambitie is een ba- Wim van Dongen: .Mexico komt iets te vroeg eigenlijk - foto de stem/ben steffen 'Bij ons niet één slechte voetballer' van Dongen speelde ooit voor 150 man bij Sarto. Ja, ik bedoel maar". „Ik moet natuurlijk oppassen met het leveren van kritiek, maar ik vind het wel een beetje teleurstellend, dat er bij NAC nog te weinig echte systemen in het spel zitten. Mooie aanvallen be rusten te vaak op toeval. Van Kraay en Meijer zeggen dat ook. Alleen over rechts, met Van den Dungen als opko mende man, zit er een mechanisme in gebakken. Maar dat hebben tegenstan ders zo door. We zullen aan meer van die spelpatronen moeten werken. Daar kun je immers op terugvallen als je in een wedstrijd klem zit". Pratend over systemen, zijn collega voetballers en de opvang bij zijn nieu we club, beseft Van Dongen, dat zijn voetballoopbaan een interessante wen ding genomen heeft. „Vorig jaar nog ging ik met mijn voetbaltasje onder mijn arm naar een uitwedstrijd. Moetje nu kijken, bij uit wedstrijden in België bijvoorbeeld, die lui onthalen je. Niet te geloven. Maar ik ben er al aan gewend hoor. Tribunes om je heen, een paar duizend mensen erop. Ik zal echt de borden er niet uit lopen als ze gaan joelen. Leg dat alsje blief niet uit als arrogantie. Ik ben blij voor flink wat publiek te kunnen spe len. Maar ik wil gewóón blijven. Ik moet een beetje wennen aan de belang stelling. Tijdens zo'n open dag krijg je foto's om uit te delen. Die heb ik in mijn achterzak gestoken. Pas toen een bekende erom vroeg, gaf ik er een weg. Dat zagen wat andere supporters en vanaf dat moment kon ik ook handte keningen gaan geven. Daar ben ik niet te beroerd voor hoor, maar het doet zo gênant aan als je net een blauwe maandag bij een amateurclub weg bent". Inmiddels heeft Van Dongen zijn eigen plaats veroverd in het geel- sisplaats bij NAC, daarna zien we ver der". Aanvankelijk, toen Van Dongen zijn contract bij NAC nog moest onderteke nen, had de middenvelder zijn twijfels over de opvang bij de Bredanaars. „Ze zouden me als een 'piepeltje' hebben kunnen ontvangen. Zo van 'wie is die Van Dongen dan wel?' Dat is niet ge beurd, het is een hartstikke fijne groep. Ik dacht een gemakkelijke kans te krijgen op het middenveld, omdat De Schepper en Smits zouden vertrekken. Ik baalde dus eerst, toen die gasten toch bleven. Stom eigenlijk, want van een jongen als Smits kun je veel leren. Van De Schepper ook trouwens, die speelt niet voor niets al zo lang in het eerste bij NAC. Ik kan het tijdens wed strijden ook goed met hem vinden, we voelen elkaar goed aan". De nieuweling bij NAC geeft toe, dat het met een Van Kraay in je rug lekker voetballen is. „Hij geeft steun en pept mijn zlefvertrouwen op. Kijk, je moet de invloed van zo'n man niet over schatten, maar hij heeft wel alles mee gemaakt. Hij heeft in Barcelona voor 125.000 mensen staan voetballen. Wim zwarte gezelschap aan de Beatrix- straat. Hij heeft respect afgdwongen met zijn degelijke spelstijl. Vermeulen en Maaskant spraken hun vertrouwen ten aanzien van de Oosterhouter reeds uit. „Ik moet alleen niet te zelfverze kerd willen zijn. Mijn mond misschien op tijd houden. Want je kent die voet balwet; pas als je zelf goed gepresteerd hebt. mag ie kritiek leveren. Dus, ik verover tien keer achter elkaar een bal, lever hem in en mag daarna ook eens flink vloeken, zo gaat dat. „RKC moet weer iets laten zien" Door Han Gommeren WAALWIJK - Heel even maar bezint RKC-voorzitter Han van Dinther zich op de vraag wat de Waalwijkers het komend seizoen nastreven. Dan zegt de ambitieuze be- stuursleider: „Ja, we streven minimaal naar een evenaring van de prestaties van vorig seizoen. Gezien de versterking van de selectie in de breedte moet dat mogelijk zijn." Nieuwelingen bij RKC zijn onder anderen ex-SVV'er Peter van Velzen, topscorer in de eerste divisie van het vorig seizoen, Hans Kraay jr. en Fritz von Seydlitz Kurzbach. De Waalwijkse club kan, ondanks de verrassende entree in de eerste di visie, niet rekenen op een trouwe aanhang zoals NAC die bijvoorbeeld heeft. Vorig jaar verkocht de club vierhonderd seizoenkaarten, een aan tal dat tot nu toe ook de deur uit ging. In totaal rekent RKC op de verkoop van zo'n 550 seizoenabonnementen. „Vorig jaar wist eigenlijk niemand wat van RKC te verwachten", aldus Van Dinther. „In Waalwijk komen er alleen toeschouwers op het voetbal af, als er gepresteerd wordt. Trouwe supporters kent RKC nauwelijks. Willen we het gemiddelde toeschou wersaantal van 3000 van vorig jaar evenaren, dan zullen we iets moeten laten zien." Als het aan voorzitter Van Dinther alleen zou liggen, ge beurt dat ook. „Kijk, in sport streef je het hoogste na. Als je als betaald voetbal organisatie niet speelt om bo venaan te eindigen, toch zeker in de eerste divisie, waar ben je dan mee bezig? Dan ben je het niet waard een betaald voetbal organisatie te zijn", zo ventileert hij onomwonden zijn ge dachten. Al even ongeremd geeft hij zijn vi sie op Von Seydlitz, die zich bij RKC aanmeldde, omdat hij het bij NAC niet meer zo zag zitten. Bovendien be weert de reserve-doelman zijn studie rechten in Tilburg beter met het voetbal te kunnen combineren wan neer hij bij RKC speelt. „Von Seyd litz", zegt Van Dinther, „heeft een ge weldig atletisch vermogen. Boven dien is het een jongen uit de regio en dat telt voor ons erg zwaar. Onder Peter Gerards (doelman en assistent trainer) krijgt hij tenminste de kans zich te ontwikkelen, want bij NAC leerde hij geen sodemieter", weet de voorzitter van RKC. Mogelijk staat Von Seydlitz in de eerste wedstrijd van het seizoen, thuis tegen Eindhoven, al onder de lat. Peter Gerards (30) is herstellende van een operatie waarbij zo'n twee honderd galsteenljes werden verwij derd. Gerards twijfelt nog of hij voor het begin van de competitie speelklaar is, al is de fors gebouwde doelman zeker niet lang uitgescha keld. Over Von Seydlitz zegt Gerards: „Hij moet nog veel leren. Eigenlijk gaat alleen het keepen op de doellijn hem goed af. RKC zit, zoals zoveel clubs de laatste jaren, met het gege ven dat slechts één doelman voldoet aan het niveau waarop de club speelt. Trouwens, de ontwikkeling van kee pers staat in Nederland stil op dit mo ment. Het hebben van een goede re- serve-keeper verwatert de laatste ja ren sterk bij de clubs. Daarom moet je er altijd staan, ben ik vorig seizoen doorgegaan, ook toen ik veel last had van die galstenen." Volgens Gerards lopen de RKC'ers niet met hun hoofd in de wolken, be seffen ze terdege dat er ook dit jaar hard gewerkt moet worden. „Nie mand had het voor mogelijk gehou den dat we zo goed zouden presteren. We zijn er kwalitatief zeker niet op achteruit gegaan. Ik heb er vertrou wen in dat we dit seizoen weer bij de eerste vijf kunnen eindigen." Door Rob van Deursen ROOSENDAAL - Voor de Rot terdamse zanger Peter Blanker mag het dan soms moeilijk zijn om bescheiden te blijven, voor Frank Brugel, de 27-jarige doelman van het Roosendaalse RBC is het beslist geen grote opgave. Door het weekblad Voetbal International werd hij tot de beste speler van het sei zoen '84/'85 in de eerste divisie uitgeroepen. Een 'titel' die stoelt op het gemiddel de van de cijfers, die wekelijks aan de voetballers worden gegeven in de strijd om een plaats in het 'elftal van de week'. De redactie van het weekblad kondigde de uitverkiezing van Brugel aan met de kop 'Peter Brugel de beste in de eerste divisie'. Het lijkt illustratief, dat de journa listen van VI, toch bijna dag en nacht bezig met voetbal, voor Frank Brugel de verkeerde voornaam gebruikten. De in Breda wonende RBC-doelman is na melijk geen man die uitgebreid aan de weg timmert. Hij keept in Roosendaal en werkt bij het GAK in Breda. Meer opwindends heeft hij eigenlijk niet te melden. Tenminste niet aan de man op de straat. Frank Brugel blijft liever de alleen in eigen kring sterk gewaar deerde doelman dan dat hij door de voetbalfanaten als eigendom wordt op geëist. „Ik loop haast elke dag tussen de middag in het centrum van Breda. Ge lukkig herkent niemand mij. Ik moet er niet aan denken dat allerlei mensen naar elkaar zouden roepen: 'Daar loopt Brugel, de doelman van RBC.' Ik zou dat verschrikkelijk griezelig vinden. Nee, laat mij maar lekker mezelf blij ven." Toch had Frank Brugel verwacht, dat gedurende de afgelopen twee maanden zich wel een andere club bij hem had gemeld. „Niet dat ik weg wil bij RBC, maar het streelt je als een an dere vereniging belangstelling voor je heeft. Nu moet je natuurlijk wel het betrekkelijke van die eerste plaats in dat voetbalklassement inzien. Het kan onmogelijk dat je een keeper vergelijkt met een spits. En dat in cijfers kunt uitdrukken. Een spits kan in een wed strijd drie kansen missen, maar als hij bijvoorbeeld in de laatste minuut het winnende doelpunt scoort, kan hij niet meer kapot. Zodra een doelman een fout maakt, die de tegenpartij een tref fer oplevert, is dat niet te herstellen. Dan is de keeper direct geschikt om in een vuilniszak langs de kant van de weg te zetten. Voor mij is die eerste plaats alleen maar belangrijk in verge lijking met de andere keepers in de eerste divisie. En als je dan tot de meest waardevolle van het seizoen wordt uit geroepen, geeft mij dat voldoening. En daarom steekt het toch een beetje dat niemand naar mij geïnformeerd heeft. Als je ziet dat andere jongens aanbie dingen bij de vleet hebben gekregen, vind ik dat ook een beetje raar. Maar ja, ik ben nooit een gelukkige voetbal ler geweest. In de twintig jaar dat ik nu speel, heb ik maar één keer een kam- NAo'Scllap meesemaakt. Dat was met - C2. Voor de rest bijna nooit hoog tepunten. Dieptepunten wel. Ik heb Frank Brugel: .ik ben nooit een gelukkige voetballer geweest - foto de stem/ben steffen 'RBC in de ere divisie, daar droom ik nu al van' Dat uitstapje duurde precies twee jaar en werd gevolgd door een drieja rig verblijf bij Baronie in Breda. Bij DOSKO in Bergen op Zoom maakte Brugel nog twee seizoenen mee alvo rens hij op de 'klep' viel bij RBC, waar hij nu aan de vooravond van zijn derde seizoen staat. Frank Brugel beseft dat het verwezelijken van zijn ideaal eigenlijk alleen binnen het raam van RBC kan, omdat bij een andere Betaald Voetbal Organisatie meer tijd van hem gevraagd zal worden. En hij maakte inmiddels voor zich zelf uit dat zijn baan bij het GAK in Breda niet in ge vaar mag komen. „Of ze moeten over tonnen gaan praten", zegt hij met een glimlach op het gelaat. Een lach, omdat Frank Brugel donders goed weet dat het aantrekken van een getalenteerde doelman bij de meeste verenigingen vaak de sluitpost van de begroting vormt. „In deze tijd worden er geen forse bedragen aan keepers besteed", zo leert de ervaring Brugel. „Het aanbod is groot en de kwaliteit ontloopt elkaar niet veel. Er zijn geen echte toppers zo als Jan van Beveren, Eddy Pieters Graafland of Eddy Treytel meer. De keepers van deze tijd zijn in kwaliteit naar elkaar toegegroeid. Dat komt om dat het vak van doelman populairder is geworden. Volgens mij zitten er bij de amateurs keepers die zo het betaalde voetbal in kunnen. Alleen valt het voor die knapen moeilijk om de arbeid die het betaalde voetbal vergt, op te bren gen. Vier maal trainen in de week plus tijdens het weekeinde in ieder geval een hele dag weg, dat wil niet ieder een." Voor Frank Brugel vormt het in ieder geval geen probleem. „Voetbal is erg belangrijk voor mij. Vanaf mijn ze vende jaar ben ik er al mee bezig. Dan is het een stuk van je leven geworden. Ik heb het geluk dat mijn vrouw er he lemaal achter staat. Soms denk ik wel eens aan een andere sport. Tennis of badminton. Individuele sporten. Daar gaat mijn voorkeur naar uit. Als kee per sta je in feite ook alleen in een elf tal. Je kunt spelen als een beer, maar één foutje en je bent de zak van de week", aldus Brugel, die altijd als doel man fungeerde en die staat te popelen om weer in de competitie aan de slag te twee degradaties meegemaakt. Kenne lijk ben ik niet zo'n geluksbrenger." Frank Brugel ligt er beslist niet wakker van. „Ik ben gewoon niet bru taal genoeg. Te bescheiden. Dat ligt nu eenmaal in mijn karakter besloten. Op het moment dat ik onder ogen kreeg dat ik in VI Peter werd genoemd, be sefte ik dat ik in het betaalde voetbal gewoon een kleine jongen ben. Dat ik in feite niks voorstel. Het zette mij ge lijk met beide benen nog vaster op de grond." Ondanks alles liggen de ambities van Frank Brugel verder dan de plaats tussen de palen bij eerste divisieclub RBC. „De eredivisie, dat zou ik wel eens mee willen maken. Natuurlijk het liefst met RBC", zo mijmert Frank Brugel wel eens voor zich uit. Een Bru gel, die op zevenjarige leeftijd al in het doel stond bij de jeugd van NAC. Bij de Bredanaars vertoefde hij tot z'n acht tiende, waarna hij vertrok naar Eind hoven. kunnen. „RBC is sterker geworden. Dat weet ik zeker", zo waarschuwt hij de concurrentie. Brugel is een voorstander van het RBC-beleid. „Stapje voor stapje komen we op het punt waar we uiteindelijk moeten zijn. Afgelopen seizoen hebben we via die laatste periode laten zien dat we in de top meekunnen. Dat moet dit jaar verder worden uitgebouwd. Dan zie ik in de toekomst ons een keer pro moveren. En daar heb ik veel, veel voor over. Een jaar eredivisie, ik droom er nu al van." Willem II zoekt regionaal gezicht Door Han Gommeren TILBURG - Optimisme heerst alom bij het begin van het nieuwe betaald voetbal seizoen en zo ook bij Willem II. Optimisme vanwege de versterking van de selectie, optimisme omdat de Tilburg- se club erin lijkt te slagen vol gend jaar augustus schulden vrij te zijn. Dat laatste is in ieder geval het streven, niet in de laatste plaats van wege het 90-jarig bestaan in 1986. In september 1982 kende Willem II een schuld van 3,5 miljoen gulden, die in maart vorig jaar was teruggebracht tot 6 ton en nu nog 2 ton bedraagt. „Met behulp van achterstallige ge meentesubsidies en het nog niet be kende exploitatie-overschot van het afgelopen seizoen plus het komende seizoen moet Willem II volgend jaar augustus geheel schuldenvrij kunnen zijn", aldus penningmeester A. Druijts. Een ander streven sprak voorzitter Wim Groels uit. „We zijn blij met een ervaren en ambitieuze trainer als Piet de Visser", zo meldde hij. „Met hem en versterkingen als Bud Broe ken en John Kevin Maddock moet het lukken dit seizoen door te dringen tot de eredivisie." Piet de Visser zette enigszins een rem op de woordenstroom van Groels. „Mijn leus is: Willem II moet een jong en vooral regionaal team op de been brengen, dat binding krijgt met het publiek. Daarin past een aan koop als Bud Broeken, die ook een stuk ervaring meebrengt met zijn 27 jaar, natuurlijk uitstekend. Maar Willem II moet geen noodgrepen gaan toepassen om één jaartje in de eredivisie te kunnen spelen. Daar heeft niemand wat aan", aldus De Visser, die veel verwacht van Frank van Straalen, een 21-jarige van Lon- ga overgenomen voorhoedespeler. De fanatieke De Visser zal zich be halve met de A-selectie ook bemoeien met de jeugdopleiding, waaraan hij erg veel waarde toekent. „Willem II moet weten dat er een hoofdtrainer is, Bud Broeken terug bij Willem II: niet treuren. -fotoanp die altijd wil winnen, maar ook de su pervisie houdt op de jeugdtraining", aldus de trainer, die en passant pleit te voor het behoud van Johan Cruyff bij Ajax. „Al doet de trainers vakbond dan moeilijk over het papiertje dat Cruyff niet heeft." Bud Broeken beschouwt zijn over gang van Groningen naar Willem II alleen als een sportieve achteruit gang, maar treurt daar allerminst om: „Ik kon met Groningen niet tot een akkoord komen. Ik zou voor het zelfde salaris in plaats van één keer twee keer per dag moeten gaan trai nen en ik moest mijn baan ervoor op geven. Dus ging ik er financieel op achteruit en daar begin ik niet aan". „Er is tenslotte ook nog leven na het voetballen. Ik moet ook aan mijn maatschappelijke carrière denken. Naast het voetbal begin ik binnenkort een sportschoenenzaak, zodat ik na mijn 33e niet in een maatschappelijk en een financieel gat terecht kom", aldus Broeken. EXTRA UITGAVE BETAALD VOETBAL EINDREDACTIE: TEKENING VOORPAGINA: VORMGEVING: CHRIS VAN NIJNATTEN AD COUWENBERGH AD VAN GURP

de Stem | 1985 | | pagina 9