Bert Verhagende 4Braziliaankrijgt kansen in Eindhoven Cruijff copiëert Oranje anno 1974 Deense spits leverde in op salaris ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1985 96 PAGINA SPORT 2 Door Chris van Nijnatten EINDHOVEN - Bij PSV lijkt het erop, dat de jeugd eindelijk kansen gaat krijgen. Op zich is dat een opmerkelijke ontwik keling. In voorgaande jaren werd er namelijk door de Eind- hovenaren onmiddellijk een geoorloofde greep in de kas van mijnheer Philips gedaan, wan neer er weer eens een vacature ontstond in het elftal van PSV. Dat gebeurt nog wel, tot op zeker hoogte, maar langzaam maar zeker sij pelen er goedkope jonge krachten de selectie binnen. Zowel uit de eigen jeugd als van elders. Momenteel staan 21 voetballers on der contract bij de club van Kraay. On der hen bevinden zich 'jonkies' als de uit Apeldoorn afkomstige aanvaller Frank Berghuis (18), de doelverdediger Patrick Lodewijks (18), de voormalige RBC-spits Henk Vos (17) en de twee jaar geleden door ex-PSV-er Gerrie Deykers bij De Baronie gescoute ver dediger Bert Verhagen (18). Jaarlje elders PSV neemt de jeugd nu echt serieus Berghuis zal voorlopig wel op 'sterk water' worden gezet zolang Thoresen en Van der Gijp de aanvalsflanken be zetten in de hoofdmacht van PSV. Rob McDonald is ongetwijfeld niet aange trokken om zo snel mogelijk door Henk Vos uit de basis te worden gespeeld en met Van Breukelen en veteraan Does burg voor zich, kan Lodewijks alvast geduld gaan oefenen. Voor Verhagen gloort er echter hoop. Hij gelooft er zelf nog niet zó in, omdat hij eigenlijk het stekkie van Huub Stevens ambieert, maar Hans Kraay heeft grote plannen met de Bredanaar. „Eigenlijk had ik hem het liefst voor een jaartje elders ondergebracht", be kent Kraay. „Dat zou voor zijn ontwik keling beter geweest zijn. Nu zal hij toch vaker toe moeten kijken. Maar hij krijgt zeker kansen. Vorig seizoen stond hij drie keer in de basis, waaron der de thuiswedstrijd tegen Ajax. Die gelegenheden zullen zich in de komen de competitie weer voordoen. En te recht. In de voorbereiding heb ik ge merkt, dat in Verhagen een prima ver dediger schuilt. Hij is keihard, heeft al les voor zijn beroep over, is conditio neel sterk en beschikt over een goede traptechniek. Ik voorspel, dat hij be halve als centrale verdediger ook op het middenveld kansen krijgt. Van de Kerkhof wordt ook ouder, die zal wei eens uitvallen en dan zal het geschuif weieens in het voordeel van Verhagen kunnen uitvallen." "Braziliaan' Kraay noemt de rechtsbenige Ver hagen de 'Braziliaan'. Vanwege zijn uiterlijk, niet vanwege een eventueel fabuleuze techniek. Dat weet ook Ver hagen, want hij merkt eerlijk op: „Ik ben niet technisch, zeker niet. Maar in zicht heb ik wel. Bovendien werk ik graag en hard. Dat is toch het belang rijkst voor een verdediger. Ik weet heus wel, dat ik nog veel te leren heb. In de kleedkamer houd ik mijn oren steeds wijd open en ik ben altijd te vin den in de buurt van figuren als Van de kerkhof, Stevens en Van Breukelen. Van hen leer ik veel." In een vriendschapelij ke wedstrijd, Verhagen speelde meer dan de helft van alle duels mee, liep de PSV-er een gebroken neus en twee blauwe ogen op. „Ik zie er niet uit, het lijkt wel of ik drie weken heroïne gespoten heb." Die tegenslag incasseerde hij moeiteloos. „Vooral als verdediger is het een kwes tie van geven en nemen. Toch pas ik ervoor om veel vuile ovetredingen te maken. Je hebt dan zo gauw een naam bij de scheidsrechters. Voor je het weet, heb je een serie gele kaarten aan je broek." Niet eeuwig Gelooft Verhagen in zijn kansen t>ij Jan Reker monstert de selectie van PSV. Achter hem staat 'grote baas' Hans Kraay. In de onderste rij spelers bevindt Bert Verhagen zich op de derde plaats van rechts. - foto de stem PSV? „Ik ga ervan uit, dat ik er over twee jaar moet staan. Maar nu al moet ik dicht tegen het eerste elftal aanhan gen. Kansen komen er zeker. Er zullen blessures zijn, Stevens heeft het eeuwi ge voetballeven niet. Er is zelfs al tegen me gezegd, dat ik op het middenveld moet kunnen spelen. Aardig toch als je weet dat Van de Kerkhof bijna aan zijn pensioen toe is. Ik weet ook wel, dat PSV vrijwel altijd gekocht heeft als er voor een bepaalde speler een opvolger moest komen. Ze hebben echter ver teld, dat ze wat dat betreft een andere weg in willen. Daar hoop ik dan maar op." Verhagen is pas achttien, twee jaar geleden bij zijn ouders 'weggerukt' en in Eindhoven bij pleegouders onderge bracht. Hij studeert aan het VWO en vult iedere vrije minuut met voetbal, voetbal en nog eens voetbal. De vraag dringt zich op of dat echt leuk is. „Ja hoor", vertelt de lange Bredanaar. „In het begin, twee jaar geleden, ont spoorde ik hier een beetje, veel stap pen, je kent dat wel. Ik miste Breda, mijn ouders, mijn vrienden, ik had in eens geen echt gezin meer waar ik thuis hoorde. Ik ben nu bij andere pleegouders en het gaat prima. Kijk, ik probeer mijn algemene ontwikkeling heus wel op peil te houden, maar in het voetbal ligt mijn toekomst. Tot aan mijn dertigste zal ik mijn slag moeten slaan, voetbal is mijn broodwinning." Het vertoeven bij PSV ervaart Ver hagen ongeveer als een verblijf in het paradijs. „Dit wil iedere jongen toch? Dit is een te gekke ervaring. Nog niet zo lang geleden stond ik bij NAC op de tribune en nu speel ik zelf voor volle stadions. Als ik het veld opkom, durf ik nauwelijks te kijken. En wat heb ik niet opgekeken tegen al die spelers hier. Maar dat went wel hoor, ze zijn heel aardig en leren me van alles. Maar ook dat begrijp ik wel, ik ben toch nog geen echte concurrent voor ze Door Ted van Leeuwen AMSTERDAM - Onwillekeu rig dringt de vergelijking zich op. Oranje 1974, Ajax anno 1985. Ver van het doel spelend, attractief in de aanval, (nog) kwetsbaar in de verdediging, maar de hand van de meester is onmiskenbaar aanwezig in het Ajax nieuwe stijl. Technisch directeur Johan Cruijff probeert Ajax met een concept de com petitie in te laten gaan, dat g£plg„pver- eenkomsten vertoont met het (overi gens door hemzelf én Rinus Michels ontworpen) spel van het Nederlands Elftal tijdens de wereldkampioen schappen van 1974 in West Duitsland. Met Ronald Koeman in de rol van Arie Haan als vrije verdediger vóór de achterhoede, met John van 't Schip als rechtshalf en (vermoedelijk) Stanley Menzo in het doel als keeper/ausput- zer. Galjé verdedigde in de voorberei ding vaak het doel, maar alles wijst er op dat de snelle Menzo, die sterk is in het ver voor zijn doel spelen, in de com petitie begint. Koeman zal als vrije verdediger vooral op het middenveld te zien zijn, terwijl bij absentie van de nog lang geblesseerde Spelbos Boeve, Ophof en Silooy als in de dekking zul len spelen. Zonder morren Het middenveld staat vast: Mühren, Rijkaard en Van 't Schip, terwijl Dè Wit, Van Basten en Vanenburg de voorhoede vormen. Dat betekent dat de door het bestuur nog niet zo heel lang geleden gewenste routine, op de bank komt te zitten: Meeuws, Gasselich, wellicht Galjé, terwijl Spelbos nog maar moet zien terug te keren na zijn blessure. Walter Meeuws heeft te kennen ge geven zich zonder morren in die situa tie te willen schikken. Na zijn actieve carrière wil hij trainer in België wor den en denkt „op tactisch gebied erg veel van Johan Cruijff te kunnen le ren". Hans Galjé vertikt het echter om op de bank te zitten. Galjé: „Het ziet er naar uit dat hij voor Stanley Menzo gaat kiezen. Als dat het geval is, wil ik per se weg. Ik ben nu 28 jaar, ik heb drie jaar achter Piet Schrijvers op de bank gezeten en twee jaar in het doel gestaan. Ik kan het mentaal niet op brengen om het komend seizoen als tweede keeper te fungeren. Mocht Cruijff voor Stanley kiezen, stap ik on middellijk naar de clubleiding. Dan moet men mij maar verhuren." Ook voor Felix Gasselich is geen plaats. Cruijff: „Arnold Mühren heeft een gro ter loopvermogen." Ajax gaat op herhaling Discipline In het nieuwe concept wordt bijzon der veel geëist van de tactische disci pline van de spelers. Cruijff: „Ik wil attractief voetbal laten spelen. Het gaat erom dat we een extra man op het middenveld krijgen, zodat er altijd een derde man vrij is voor de combinatie. Meestal wordt die extra man aan de voorhoede onttrokken, ik haal hem van achteren erbij. Het gaat er in dat geval om dat alle posities bezet zijn, door wie doet er in principe niet toe." Ajax kreeg in het oefenprogramma betrekkelijk veel doelpunten tegen. Vijf tegen Bayer Uerdingen (al speelde Ajax daar een uur met tien man omdat Ophof uit het veld gestuurd was), drie tegen Halmstadt, twee tegen SC Veen- dam en afgelopen dinsdag kwam RKC weliswaar niet tot scoren, maar had de kansen voor vier treffers bij de hand gehad. De technisch directeur maakt Johan Cruyff, de meester is terug. Aan zijn hand wil Ajax behalve op na tionaal niveau ook weer eens Europese successen gaan boeken. - foto de stem zich vooralsnog niet druk: „Het is nog wennen. De spelers zijn niet gewend om in het veld na te denken of te pra ten. Maar ik merk dat de discussie op gang komt." „De spelers moeten zelf bepalen op welk moment in de wedstrijd er met een ausputzer gespeeld wordt. Ik vind ook niet dat we lengte missen in de achterhoede. Want als die nodig isj moet bijvoorbeeld Rijkaard daar staan. Maar dat moeten ze in het veld bepa len. En daaraan wennen, tja, dat kost tijd. We praten tóch over een mentali teitsverandering en die breng je niet zo één-twee-drie tot stand. Als er maar één gaat praten, dan komen er vanzelf meer. En het gaat weieens fout, maar dat is niet zo belangrijk. Als ze maar door hebben dat alle posities bezet blij - ven. En dat iedereen goed oplet en meedoet, want anders kun je het wel vergeten." S1CO „Het kan, omdat Ajax een erg tech nische ploeg heeft. Als je een bal ge brekkig krijgt aangespeeld gaat het dus niet, omdat het tempo hoog moet blijven. Het risico door de extra man van achteren weg te halen is, dat je de defensie opengooit. Vandaar dat de keeper heel ver uit zijn doel moet spe len. En nu het allemaal nog niet perfect loopt, zullen we nog heel wat goals te- genkrijgen, maar we krijgen er wél verschrikkelijk veel kansen door. En dan moeten we maar een goaltje meer maken dan de tegenstander. Maar at tractiever wordt het spel er wel door. En daar gaat het uiteindelijk om." Op de schouders van Ronald Koe man rust een belangrijke taak. Voor de Groninger, als schuivende libero, ver andert er veel. Koeman, die onder De Mos een jaar libero speelde en een jaar op het middenveld, is het meest ge schikt voor de taak. Hij heeft een gave techniek en een strakke dieptepass. „Het is wel wennen, hoor", bekent de 21-jarige speler. „Het is ook best moei lijk om het goede moment te kiezen. Daarbij speelt ervaring een grote rol en ik ben nog een jonge jongen." „Ik heb het gevoel dat het begint te lopen. Als het met mij als extra man op het middenveld loopt, dan is dat bijna niet te verdedigen. We spelen dan ook verschrikkelijk veel kansen uit. Ach terin nemen we grote risico's, vooral als er iemand niet meedenkt, maar dat is een groeiproces. Ajax heeft met Boe ve, Ophof en Silooy natuurlijk wel drie erg goede dekkers, die zeer snel zijn en op grond daarvan veel kunnen corrige ren." „Voor mij als speler is het wel leuk, want het spel is er een stuk interessan ter op geworden. Ik word gedwongen om negentig minuten lang niet alleen de verdediging in de gaten te houden, maar bovendien alle aanvallende mo gelijkheden te onderzoeken." Cruijff's visie vergt het uiterste van de drie verdedigers. Linksback Peter Boeve: „Onze verantwoordelijkheid is veel groter geworden. Sonny, Edo en ik zijn het laatste station. Wij mogen niet uitgespeeld worden. Als we geen hon derd procent zekerheid hebben de bal te veroveren, dan moet er iets anders gebeuren. Iedereen kent zijn taak. In principe maakt het niet uit wie waar speelt, als de positie maar afgedekt wordt. Het is een scherp systeem, want als er ééntje niet meedoet, zakt alles als een kaartenhuis in elkaar. Het is nodig dat we onderling steeds praten. Het is een prachtig aanvallend systeem dat past bij de status van Ajax." Ook Boeve denkt dat Menzo de eer ste keeper wordt. Boeve: „Het gaat er naar uitzien. Cruijff heeft dit spel uit gevonden, vijftien jaar geleden al. Kijk eens naar de keepers van toen: Bals, die vooral sterk was voor de goal, Jongbloed die op aanraden van Cruijff in het Nederlands Elftal kwam." Stanley Menzo zelf: „Ik weet nog van niks, maar voor het eerst dat ik bij Ajax zit, heb ik het gevoel een kans te hebben. Toen we naar Drente gingen voor dat trainingskamp, ging ik met de gedachte dat ik bankzitter zou worden. Nu denk ik dat ik in het eerste kan ko- Door John van Dinther ROTTERDAM - In Frankrijk droegen de supporters hem op handen. Werd hij als het ware verafgood. John Eriksen was in Mulhouse dè vedette van de tweede divisieclub Mulhouse, waarvoor hij 27 doelpunten scoorde. De ster, geadoreerd door tientallen fans, die hem op straat aanhielden voor een handtekening. Of alleen maar een praatje wilden maken met de koelbloedige Deense sluipschutter, die sinds enkele weken in het bezit is van een tweejarig con tract bij Feyenoord. „Die mensen glommen van trots als anderen hen met mij zagen", zegt John Eriksen. „Ik wist in het begin niet wat me overkwam. Ik was dat niet gewend. Op een dag moest ik me bij de vreem delingenpolitie melden. Puur een for mele kwestie. Er stonden ongeveer 40 mensen in de rij op hun beurt te wach ten. Een ambtenaar ziet me en wenkt me naar voren. Ik geneerde me, maar die man vond het een eer om iets voor John Eriksen te kunnen betekenen. Na één goede wedstrijd hadden de suppor ters mij geaccepteerd. Ze tolereerden zelfs in de loop van de competitie dat ik niet scoorde". De nuchtere Deen kijkt inmiddels zij n ogen uit bij Feyenoord. De massale belangstelling voor de officiële presen tatie van het nieuwe Feyenoord ver baasde hem zelfs. „Zoveel persmensen heb ik bij Roda JC nooit gezien", zegt hij. „Ook in Frankrijk niet, al was de interesse van de plaatselijke media vrij hoog. Spor tief gezien had ik het best naar mijn zin bij Mulhouse. Maar de Franse men taliteit was niet de mijne. Ik woonde tien kilometer van Mulhouse in Wit- tenheim. Ik had al gauw heimwee naar Nederland en Denemarken. Ik sprak in het begin geen woord Frans. De com municatie verliep stroef. Ik zag als een huis op tegen het tweede seizoen. Feyenoord kwam als geroepen." Meteen toegehapt De 27-jarige viervoudige Deense in ternational („Wellicht dat Piontek nu wel in me geïnteresseerd raakt, want een echte kans heb ik nooit gehad") kwam enkele maanden geleden per soonlijk snel tot overeenstemming met Feyenoord. Alleen Mulhouse zou de te rugkeer van Eriksen hebben kunnen dwarsbomen. Want ondanks het feit dat Eriksen met de voorzitter van Mul house had afgesproken dat hij na een seizoen mocht vertrekken als de club niet promoveerde, probeerden de Fransen er financieel het maximale rendement uit te halen. „Ik had me er al mee verzoend dat ik nog een jaar in Mulhouse moest spelen toen Feyenoord bij me aanklopte. Ik heb meteen toegehapt. Heb zelfs een lager contract geaccepteerd. Geloof je me niet? Het is de waarheid. Het sala ris dat ik bij Feyenoord krijg is aan merkelijk minder dan in Frankrijk. Door de winstpremies zou ik ongeveer hetzelfde kunnen verdienen, maar op het salaris heb ik moeten inleveren. Ik heb het er voor over, want nog een jaar Mulhouse zag ik niet zitten. Ook voor mijn vrouw en kind was het beter dat we naar Nederland terugkeerden. Ik woon nu in Oud-Beyerland, waar Pier re Vermeulen ook heeft gewoond. Jan Sörensen en Ivan Nielsen wonen daar ook. Als ik nu weg ben heeft mijn vrouw tenminste aanspraak. In Frank rijk was dat zelden het geval". Goaltjesdief Sinds John Eriksen eind 1980 door Heimwee dreef Eriksen naar Feyenoord John Eriksen: "Feyenoord kwam als geroepen". Roda JC bij Odense werd weggehaald, bouwde hij een reputatie op als goaltjesdief. In vier seizoenen Roda JC scoorde hij 80 competitiedoelpunten. Vaak uiterst waardevolle. Vandaar dat het publiek, behalve in het eerste jaar, vergevingsgezind was als hij weer eens voor een leeg doel de bal hoog over knalde. Zeker vlak vóór en na de win terstop dreef hij zijn medespelers, trai ner en supporters regelmatig tot wan hoop. „Vraag me niet waarom ik in die pe riode terugval. Ik heb er zelf ook geen verklaring voor", zegt de Deen, „ik be sef echter dat ik bij Feyenoord niet zo veel krediet krijg als bij Roda JC. Hier worden resultaten van je geëist. In Kerkrade was dat veel minder. Dat is het belangrijkste verschil. Feyenoord is een topclub. Voor het eerst in mijn loopbaan ben ik de hele dag met voet bal bezig. Bij Roda JC ging je tussen de trainingen door naar huis. Er wordt professioneler gewerkt. Feyenoord kan steunen op een brede selectie; zeker dit jaar." Ideale voorhoede Op papier lijkt Feyenoord voor het komende seizoen over de ideale voor hoede te kunnen beschikken. De tech nische kwaliteiten overheersen. Het werkvoetbal lijkt plaats te hebben ge maakt voor creativiteit. Ling, Eriksen en Tahamata. Namen die veel gegoo chel voorspellen. Vraag blijft echter hoe dit trio zich in de praktijk vindt. Ling is onnavolgbaar, 'zijn schaar' ge vreesd, maar hij kan ook een wedstrijd verzieken. Tahamata speelde de helft van het afgelopen seizoen wispelturig en Eriksen kan een duel in zijn eentje beslissen, maar ook de meest eenvoudi ge kansen verprutsen. „In de oefenwedstrijden tegen ama teurs heeft Ling zelfs mij voor verras singen gesteld. Je moet al zijn bewe gingen volgen. Ik raak er langzaam aan gewend", zegt Eriksen. „Bij Roda JC speelde ik altijd hangende linker spits. Evenals verleden jaar bij Mul house zal ik nu in het centrum opere ren. In de punt voel ik me prettiger. Ik weet dat de verwachtingen in Rotter dam hoog gespannen zijn. Dat betekent voor mij echter geen extra last. Ik ben van nature nuchter, raak nooit in pa- niek als ik een tijdje minder draai. Sco ren verleer ik toch niet".

de Stem | 1985 | | pagina 8