Bij de start van de competitie in het betaald voetbal DBSTEMS2SM 95 ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1985 I Door Chris van Nijnatten BREDA - Aan iedere competi tiestart kleeft voor deelnemers en andere betrokkenen het ge voel van zenuwachtige span ning. Een nieuwe ronde, nieu we kansen. Vandaag beginnen de competities in de ere- en eerste divisie van het betaald voetbal te draaien. Bij velen klopt het hart in de keel, maar niet alleen vanwege opgewon denheid omtrent uitslagen, pe- riodetitels, kampioenschappen en Europa Cup-plaatsen. De 38 doden in de Heizei staan nog scherp op ieders netvlies. De gevolgen, maar vooral de oorzaken van het dra ma tijdens de Brusselse voorstelling, die eigenlijk de kroon op de laatste voetbaljaargang had moeten zetten, bepalen voor een groot deel de sfeer waarin er een nieuwe start gemaakt wordt. Stadions worden beter beveiligd, po litie is nadrukkelijker aanwezig, bur gemeesters worden nerveus, de Engel sen ontbreken in de Europese competi ties, ministers overwegen stadion-be zoekers het dragen van identiteitspas jes op te leggen en peinzen over een verbod op de verkoop en het gebruik van alcohol in stadions. Wordt het voetbal, en vooral de sfeer er omheen, ooit nog wat het is geweest? Een bevestigend antwoord kan slechts ingegeven zijn door hoop, omdat onze kere factoren als dronken 'hooligans', incompetente bestuurders en in hiërar chische keurslijven gedrongen orde handhavers voorlopig hun stempel meer dan eens op de ontwikkelingen in de betaald voetbal-tempels zullen drukken. Maar er is meer dan alleen de door d.e 'Heizel-affaire' vooruitgeworpen schaduwen op het komende seizoen. Er wordt immers ook gewoon gevoetbald. Het voetbal-seizoen '85/'86 is, althans in Nederland, van beslissende beteke nis. Het wordt het jaar van Kraay, Cruyff en creatief voetbal. En dat is nog niet alles. Mexico lonkt eveneens, Oranje krijgt een laatste kans tegen België of Polen, om alsnog een plaats in de eindronde van het we reldkampioenschap te verwerven. Sportief gezien wordt aan die plaatsing het voortbestaan van het Nederlands topvoetbal opgehangen. Gaat de reis naar Midden-Amerika niet door, dan wacht er een diep dal voor Ajax en Feyenoord, maar ook voor Eindhoven en SW. De modale sportliefhebber zal in dat geval voor lange tijd de stadions links laten liggen, zo lijkt het. Kortom, er staat een competitie op het punt te beginnen, die meer dan ooit alleen maar vragen oproept. Twee er van legden we voor aan vijf voetbal bonzen en twee regionale clubbestuur ders. De eerste vraag luidde: Wat ver wacht U van het nakende seizoen? De tweede gaf soms aanleiding tot enige bezinning: Is er eigenlijk voor het be taald voetbal nog wel hoop na de 'Hei- zei'? Leo Beenhakker, Johan Cruyff, Hans Kraay, Jan Landa, André van der Louw, Tim Meeüs en Rinus Michels trachtten pal voor de competitie hun antwoorden te formuleren. Gezamen lijk wekten zij tóch de indruk, dat de 'schaduw' van de Heizei sterker is dan de zonnestralen, die vanuit Mexico glo ren. Of ik verwachtingen heb?", stelt bondscoach Leo Beenhakker een we dervraag. „Natuurlijk, meer dan ooit. Er zijn toch interessante ontwikkelin gen gaande in ons voetbal. We zijn bij voorbeeld nog helemaal in de race voor Mexico. Dat gegeven veroorzaakt leuke reacties bij spelers. Ze hebben allemaal de illusie dat ze in Oranje horen. Wie weet heeft dat zijn weerslag op het spel bij nogal wat clubs. Ik ben voorts zeer benieuwd naar wat er bij Feyenoord gaat gebeuren, daar hebben ze het roer drastisch omgegooid. Twente, Sparta, Den Bosch, Groningen, die clubs liggen allemaal op de loer voor de aansluiting met de top. Ook daar heb ik hoge ver wachtingen van. Het nieuwsgierigst, maar dan op een gezonde manier hoor, den ik nog ten aanzien van de ontwik- p®™Sen bij Ajax met Cruyff en bij öv met Kraay. Eens kijken hoe dat gaat met al die trainers onder een tech- 'sch directeur. Ik denk, dat het een le- tr-f1 F8 competitie wordt, maar het hjtt koffiedik kijken natuurlijk." .Ja, hoop na de 'Heizel'. Ik hoop al- 'Schaduw' Heizel sterker dan 'licht' van Mexico Leo Beenhakker: ik ben bang geworden Hans Kraay: het zal zwaar worden leen maar op het gezonde verstand van de mensen. Maar ik zie nog niet eens een lichte verbetering bij het tuig. Als ik bij het Feyenoord-toernooi in de Kuip weer een half vak zie leeggesla- gen worden, dan tempert dat mijn en thousiasme behoorlijk hoor. Ik ben vaak bij grote wedstrijden. Sinds die ramp in Brussel betrap ik me erop, dat ik bang ben, dat ik steeds om me heen kijk. Het heeft veel indruk op me ge maakt, daarom hoop ik op een rustig seizoen, maar die hoop staat op een laag pitje." Johan Cruyff betrekt de eerste vraag, dat zal niemand verwonderen, vooral op 'zijn' Ajax. „Ik verwacht dat er bij Ajax een echte leider opstaat. Wie dat zal zijn, is nog niet duidelijk. Ik wijs er in ieder geval geen aan. Lei ders dienen zichzelf aan. Als die figuur bij ons er eenmaal is, gaat Ajax pas echt draaien. Voorlopig gaat het er bij ons nog te weinig professioneel aan toe en dat accepteer ik niet, daar moet aan gewerkt worden. Verder verwacht ik niets, ik laat me ook geen verwachtin gen aanpraten. We zien wel. Misschien ben ik over een jaar alweer uit de voet ballerij. Weet jij veel?" „Uiteraard is er nog hoop voor het betaald voetbal. Vooral in Nederland want, daar is het nog steeds veilig in de stadions. Ik zie voor de pers een be langrijke taak in dat kader. De media moeten wijzen op die veiligheid. Angst wordt mensen immers vaak aange praat. De vandalen moeten daarnaast uit de stadions geweerd worden. Het zijn toch geen clubmensen dus hoef je er niet rouwig om te zijn als die weg blijven. Mijn spelers zullen ook nooit naar supporters hoeven te gaan om contact te maken. Dat zie ik niet zitten, het helpt geen zier." Technisch manager Hans Kraay van PSV trekt een zorgelijk gezicht als hem om een vooruitblik gevraagd wordt. „Ik denk dat het voor mezelf een heel moeilijk jaar zal worden. Dat is het per definitie als je bij een topclub werkt. De druk op Ajax, Feyenoord en PSV is altijd erg groot. Daarover maak ik me wel zorgen. Maar we hebben een goed team en zullen zeker aantrekkelijk voetbal gaan spelen. Aanvallend dus, maar dat zegt iedereen aan het begin van het seizoen. Ik zal in elk geval niet zo onverstandig zijn om te roepen dat we op drie fronten prijzen zullen pak ken. In de competitie kun je daar pas na 34 wedstrijden meer over zeggen en in de Europa Cup en de KNVB-beker ben je afhankelijk van de loting. Het wordt voor mij in ieder geval een zwaar seizoen." „Ik denk dat de meeste mensen het Heizeldrama alweer vergeten zijn., hoe triest dat ook mag klinken. Het is na tuurlijk afschuwelijk wat er in Brussel gebeurd is. Ik denk dat het geweld een van de grootste vijanden van het voet bal is. Als er niet snel paal en perk aan gesteld wordt, zie ik de toekomst som ber in. Spelers en trainers zullen er voor moeten zorgen, dat er aantrekke lijk, maar vooral fatsoenlijk voetbal gespeeld wordt. Overigens vind ik, dat het bestrijden van de onrust rond de velden niet zo zeer een zaak is van de clubs, maar meer van politie en justi tie." Jan Landa, secretaris van RBC in Roosendaal, begint met zijn club aan het derde seizoen in het betaald voet bal. Na het komend jaar, krijgt RBC geen garantiesubsidie meer van de KNVB. RBC moet dan op eigen benen kunnen staan. „Sportief gezien hoop ik op een klassering in de bovenste helft. We willen alleen maar iets hoger. Wij zijn een betaald voetbal organisatie in de groei en zullen dus vooral moeten werken aan een goede basis waarop nog jaren voortgeborduurd kan wor den. In financieel opzicht reken ik op een goed jaar. Als we een keer goed meedraaien in het gevecht om een pe- riodetitel, stromen de mensen naar De Luiten. Van de opbrengst kunnen we Tim Meeüs: krachtsverschil weinig misschien een full-time manager of zo aanstellen, want met goedwillende amateurs als ik wordt het op den duur ook maar behelpen. Er komt steeds meer werk op je af." „Ik wil die Europa Cup-finale, al thans wat 'er op de tribunes gebeurde, niet bagatelliseren. Toch slijt zoiets, ik geloof niet -in'een blijvende dreun. Ze ker in Nederland niet, daar zijn de sta dions veilig genoeg. Bovendien zijn er nu veel maatregelen getroffen." André van der Louw, voorzitter van de sectie betaald voetbal binnen de KNVB, noemt 'veiligheid' en 'Mexico' de twee hete hangijzers als hij een be spiegeling geeft over de nieuwe compe titie. „Die twee aspecten hebben onze speciale aandacht. Wat ik verwacht, ach, verwachting en hoop liggen dicht bij elkaar. Ik hoop op kwalificatie voor Mexico en verwacht een stabilisering van de achteruitgang in de bezoekers aantallen. In het streven naar een op perste veiligheid voor iedereen zullen we geen maatregel onbenut laten. Ga daar maar vanuit." „Ik heb zeker nog hoop na alle rot zooi van vorig jaar, zelfs na het ge beurde in Brussel. Ik relativeer daar overigens niets mee want het was een ongelooflijk schokkende gebeurtenis. Ik was die avond van de finale toeval lig alleen thuis. Ik reageerde eerst in de zin van: met die wereld wil ik helemaal niks meer te maken hebben. Maar ja, dat is een vlucht. Je kunt beter je ver antwoordelijkheid nemen. Ik heb dus maar een paar keer 'gadverdamme' ge roepen en ben vervolgens aan de slag gegaan. Dat moet iedereen, die van voetbal houdt; werken voor de verbe tering." Tim Meeüs, voorzitter van NAC, voorziet een scherpere 'klasse-tegen- stelling' in het voetbal. „Ofschoon een top-elftal niet alleen kan worden ge kocht, maar ook moet worden opge bouwd, laat het zich tot nu toe aanzien dat het krachtsverschil in de eredivisie tussen de zogenaamde rijke en gespon sorde clubs en de armere verenigingen, steeds groter wordt. De eerste divisie zal een spannende competitie te zien geven met weinig krachtsverschil en interessante derbies. Ik zie NAC dade lijk, mits het team over het nodige ka rakter blijkt te beschikken en gesteund door de supporters uit de regio, zeker een periodetitel pakken. Ik ben trou wens benieuwd of na al dat gepraat over de vernieuwing van het voetbal, het dadelijk ook weer fijn langs de lijn wordt." „Het voetbal is niet weg te denken, daarom houd ik hoop. Kijk maar naar de laatste ontwikkelingen op het ge bied van de abonnee-televisie, en wel ke bedragen men daar in het produkt voetbal durft te investeren. De Heizel was een incident dat iedere dag verder vervaagt door nieuwe rampen welke men leest en hoort. De preventieve vei ligheidsaspecten rond de velden heb ben hierdoor nu eindelijk eens de nodi ge aandacht gekregen. Op spelers en technische leiding rust de taak te zor gen dat het voetbalspel blijft boeien, de spelers moeten meer beseffen, dat zij acteurs zijn en dat er voor het geld ge werkt moet worden. De aankomende generatie spelers, inmiddels meer ge confronteerd met werkloosheid, be grijpt dit beter." De bondsmanager van de KNVB, Ri nus Michels, beziet alles wat komen gaat, hoe kan het anders, uiterst nuch ter. „Ik heb sinds een jaar een overkoe pelende functie, helemaal los van de clubs. Die competitie houdt me dus niet zo bezig. Ik denk, dat ik nu pas wat praktischer kan gaan werken binnen het bondsapparaat. Ik heb een jaar de tijd gehad om me te oriënteren, nu moet ik verder bouwen aan de organi satie rond alle selectie-elftallen. Op korte termijn vind ik natuurlijk, dat Nederland naar Mexico moet. Dat zou mooi zijn." Rinus Michels: .Mexico, dat zou mooi zijn - FOTO'S ARCHIEF DÉ'STEM André van der Louw: gad verdamme Jan Landa: .wij groeien „De toekomst van het betaald voet bal en de ramp in Brussel. Het is, vol gens mij, niet helemaal juist om die twee zaken met elkaar te verbinden. Je moet ervan uit gaan, dat voetbal altijd een wereldsport blijft. Er worden al leen wat accenten verlegd. De interesse om naar het stadion te gaan neemt af, maar de belangstelling voor voetbal op televisie neemt toe. Wat het stadionbe- zoek betreft, zitten we in een absoluut dal. Ik geloof niet, dat de Heizel een factor vormt, die de zaak wat dat be treft verergert. Dat was alleen maar een incident, maar wel een met een enorme impact. Iedereen is met de neus op de feiten gedrukt. Ik geloof daar door eerder, dat het een positief effect heeft op het komende seizoen."

de Stem | 1985 | | pagina 7