cenhuis D Brugge is een uniek decor voor dromerig schouwspel EEN DAGJE UIT Scheldewij ding feest Doel ur M/V SANERING IN HULST ONVERMIJDELIJK DE STEM Hulst geeft alsnog subsidie aan een drietal instanties RT ZEEUWS iENHEID DE STEM OTOSERVICE Kermis in Hengstdijk ssistent(e) Hulst steekt 60 mille in verplaatsing Luctor VAN ZEELAND JEUGD- VAKANTIEWERK Jeugd Hulst genoot van wereldspel Peugeot-onderdelen steeds uit voorraad leverbaar Plaatselijk nieuws Graauw Heikant PRAALSTOET VAN DE GOUDEN BOOM Coniferen rond kerkhof Graauw YOUTH FOR CHRIST VALT UIT DE BOOT GROOT FOLKLORISTISCH VOLKSFEEST Alj EE |te zoenen jlieren 1 jubileum, receptie, xving, overwinning, lam, openbare dank eg best eens in de ha familieberichten Lur hoeft het niet te In nog geen tientje), li 1,85. Eén grote I. Voor het plaatsen lig met een formaat Iwij 13,00 toeslag, lanvraag. Bij met 3,00 adm.kosten 1 met geretourneerd, if uw tekst 2 dagen ■van onze kantoren, luurt u eveneens 2 laar Postbus 3229, lijke opgaven worden Ird indien naam en indien Uw betaling fiden ons het recht laaf van redenen te In. nieuws i op donderdag. Jliciteerd JRM (■jaardag. 0/6 2365H POS reus 329 «800 MB BUfOI Vilt u een glansafdruk 12x17) van een foto uit De item gemaakt door een item-fotograaf Stuur artikel foto mei onderschrift in Vermeld plaatsingsdatum uw naam, adres en tele loonnummer Stuur uw aanvraag aan „Fotoservice de Stem Postbus 3229. 4800 MB Breda Sluit een Eurocheque ol girobetaalkaart bij t w.» 5 - per afdruk Inlichtingen telefonisch 076-236573 decorette CANON postbus 450 Irecht telefoon 078-140044 4 vertrek van een ntstaat op korte ogelijkheid voor een <en-kaakchirurgie. op basis van 40 uur in het bezit te zijn erkend diploma lij de voorkeur uit zal die beschikt over i|ke tunktie. dsvoorwaarden zijn enhuiswezen. :e sollicitatie vóór en aan de personeels- nadere informatie nt verkrijgen (tst. 346). cialiseerd in de ie industrie. Het kende financiële ogrammeur wordt in w betrokken bij het leeft ook een invoering van de Heer J.H 7ATERDAG 17 AUGUSTUS 1985 T22 PAGINA ZEELAND 2 Nader onderzoek bodem gasfabriek Van een onzer verslaggevers HULST - Het aandeel van de gemeente Hulst bij de verplaatsing van Luctor Banden uit de binnenstad naar het industrieterrein Hogeweg is betrekkelijk klein. Provincie en gemeente moeten samen 300.000 op tafel leggen voor de verhui zing. Hulst betaalt daarvan ƒ60.000. Voor dat geld wordt de gemeente Hulst eigenaar van het gebouwencomplex aan de Tivoliweg. B en W willen vervolgens de be- drijfsopstallen laten slopen voor ƒ40.000 en de grond voor eenzelfde bedrag weer terugverkopen aan de heer Weemaes, directeur van Luctor Banden. 'Daarmee vervalt het risi co van de gemeente dat deze grond niet verkocht zou kunnen worden aan de eige naren van de aangrenzende woningen', aldus B en W die de raad vragen 60.000 voor de transactie beschikbaar te stellen. De gemeente vangt met deze transactie twee vliegen in een klap. Een milieuhin derlijk bedrijf vertrekt uit de binnenstad en de ge meente raakt dure indus- triegrond kwiit. Luctor Banden heeft voor haar uitbreiding op het in dustrieterrein aan de Hoge weg namelijk een bedrijfs terrein van ruim 5000 vier kante meter nodig. De ge meente verkoopt die grond voor ruim drie ton aan Luc tor. Zoals gemeld gaat Luctor aan de Hogeweg nieuwbouw plegen. Daarmee is een be drag van ƒ2 miljoen ge moeid. De investering van Luctor Banden heeft ook gunstige gevolgen voor de werkgelegenheid. Het huidi ge personeelsbestand van 21 werknemers zal worden uit gebreid tot 25. Van een onzer verslaggevers HULST - Er is een aanvullend onderzoek no dig om een duidelijk beeld te krijgen van de grondwater-verontreiniging buiten het ter rein van de voormalige gasfabriek aan het Oranjebolwerk in Hulst. Op het terrein zelf trof het technische adviesbureau van de Unie van Waterschappen in 1983 al concentra ties van ijzercyanide en polycyclische aromaten (PAK's) aan. De verontreiniging is zo sterk dat bodemsanering - verwijdereren van de vervuil de grond en zuivering van het grondwater - onvermijdelijk is. Voordat met het onderzoek Van ome correspondente HULST - Gisteren deden maar liefst 400 kinderen mee aan het grote wereldspel in het bos rondom het buitencen trum 't Jagertje te Hulst. De sportiefsten uit de ker nen Heikant, Graauw, Nieuw- Namen, Clinge en St. Jansteen kwamen op de fiets. De rest werd gemotoriseerd vervoerd. Niets kon de dag meer stuk maken, ook de druilregen 's middags niet. In groepen trokken alle kin deren langs de vijf wereldde len, langs routes waar heel wat opdrachten wachtten. Tussendoor konden zij genie ten van de vertoning van de film Disneyworld en tijdens de lunchpauze keken de wereld reizigers naar de beste play backnummers. De hoofdprijs werd gewonnen door Ka tja en Judith uit Nieuw-Namen met het winnende nummer van het televisie-songfestival. Vandaag wordt de jeugdva- kantieweek besloten met een optreden van clown Luko in Den Dullaert. Aanvang 14.00 uur. Hontenisse Ook op de laatste dag van de jeugdvakantieweek is in ver band met de weersomstandig heden afgeweken van het nor male programma. De vossen jacht kon gistermorgen ge woon doorgaan, maar voor het middagprogramma in het ge meentelijk zwembad was het te fris en daarom werd uitge weken naar de sportvelden, waar verschillende spelen werden gedaan. Gisteravond werd de week afgesloten met een lampion- nenoptocht, waarbij vele tien tallen kinderen, dikwijls ver gezeld van hun ouders, in een feestelijke stoet door Klooster- zande trokken. (ADVERTENTIE) CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN .^PWOg,ZUOWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum- mers op pagina 2. Openingstijden: 8 30-12.30/13 30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der m (editie-chef), Jan Jan- (Plv chef), Emile Calon, Jj° Meertens, Cor de Boer Ton Koomen (sport), y Frank Deij, Eugène "erstraeten. Middelburg: a*,. Postma. Goes: Aad van der Wouden. A«ver1entle-expl. 'hspecteur Zeeland: C. Me- privé 01150-95839. f begonnen kan worden wil het technisch adviesbureau een nader onderzoek instellen naar de verspreiding van de grondwaterverontreiniging. Daartoe worden in de tuinen van de huizen aan de oostzijde van het terrein peilbuizen ge plaatst. Met de klus is een bedrag van 12.000 gemoeid. B en W vragen de raad dit geld be schikbaar te stellen. De kosten van dit onderzoek werden oorspronkelijk op ƒ25.000 geraamd, zo schrijft het college in het raadsvoor stel. Het adviesbureau kwam echter met een bedrag van 8000 op de proppen. Van pro vinciezijde wordt echter be twijfeld of dit bedrag toerei kend is. Voorzichtigheidshalve is nu uitgegaan van een be drag van 12.000. Het is de tweede keer dat de gemeente Hulst in de buidel moet tasten voor onderzoek van het terrein van de voor malige gasfabriek. Het eerste onderzoek kostte 40.000. Tien procent daarvan kwam voor rekening van de gemeente. Het college vindt deze kos ten echter nog zeer acceptabel. Het drempelbedrag, tien gul den per inwoner, wordt nog steeds niet overschreden. Naast de lokatie gasfabriek is nader onderzoek op de loka tie Nieuweweg (Spanschroef) noodzaak. Daar is inmiddels een begin mee gemaakt. Het onderzoek verkeert eehter nog maar in één' pril stadium, zo dat het college nog geen schat ting kan maken van de kosten en de uiteindelij k sanering. Vierdaagse - Van 19 tot en met 23 augustus wordt in Graauw de tiende avond vierdaagse gelopen. De afstanden zijn vijf en tien kilometer. In schrijven om 18.30 uur in het gemeenschapshuis. Vertrek om 19.00 uur. De route gaat langs mooie polderlandschap pen in de omgeving van Graauw. Vrijdag 23 augustus, de slotavond, worden de deel nemers door de fanfare Nooit Gedacht binnengehaald. Elke deelnemer ontvang een herin nering. De organisatie berust bij het wandelcomité Graauw. Hengelen - Aan de achtste clubwedstrijd van de zeehen- gelclub De Knorhanen namen 18 hengelaars deel. Uitslag: 1. M. Thuye, 2. J. van de Velde, 3. T. van de Broeck, 4. A. Braem. Het Vlaamse heir in de praalstoet van de Gouden Boom in Brugge De 'Praalstoet van De Gou den Boom' is een uniek eve nement. Om de vijf jaar trekt deze prachtige stoet met praalwagens, muziek korpsen, dieren, reuzenpop- pen en meer dan tweedui zend figuranten door de stad. Dit jaar is deze histori sche stoet te zien op de zon dagen 18 en 25 augustus, aanvang 15.30 uur. De praalstoet verhaalt het huwelijk van Karei de Stou te, hertog van Bourgondië en graaf van Vlaanderen met de Engelse prinses Mar- gareta van York in 1468. Dit groots spektakel wordt het feest van De Gouden Boom genoemd. De stoet trok in 1958 voor het eerst door de straten van Brugge, een ideale stad om als decor te dienen voor dit dromigere, historische Het Goede Vrijdagskind in de praatstoet van de Gouden Boom in Brugge scnouwspel. De Vlamingen zijn meesters in het verzor gen van dergelijke grootse evenementen. Zeer nauwge zet volgen zij een scenario dat teruggrijpt naar de 15e eeuwse kronieken. De kos tumering en de muziek zijn zo oorspronelijk mogelijk. Dit levert een kleurrijk schouwspel op. De praalstoet bestaat uit drie delen.In het eerste deel herleven de middeleeuwen. In een reeks van vele bewo gen taferelen krijgt de toe schouwer een indruk van de woelige geschiedenis van de stad Brugge van de 8e tot de 15e eeuw. Groepen acteren, zingen en dansen de gebeur tenissen zoals de overwin ning op de Vikings, de tocht naar het Heilige Land, de barmhartigheid van de rechtspraak voor het goede vrijdagkind (zie foto), de Vlaamse strijd tegen de Fransen (Gulden Sporten- slag), de grote pestepidemie en de instelling van de rid derorde van Het Gulden Vlies. Het tweede deel omvat de allegorie van het huwelijk van de twee koningskinde ren, een dramatisch choreo grafisch hoogstandje. Schit terend uitgedoste groepen dansen rond de zinnebeel den als de witte moerbei boom, de graal, de zwaan, de vreemde kooplieden en ver tegenwoordigers van de ver schillende landsdelen waar over Karei de Stoute regeer de. De ridder van De Gouden Room en de grote praalwa gen Bourgondië-York vor men het slot van dit unieke schouwspel. De praalstoet vertrekt vanuit de Smeden straat en komt langs de tri bunes die staan op 't Zand, de Grote Markt en aan de Hoogstraat, Rozenhoedkaai, Guido Gezelleplein en de St.-Salvatorkathedraal. Ook zijn er langs de route ver schillende zitbanken ge plaatst. Zij die al dit moois eens van nabij willen aanschou wen kunnen gereserveerde en genummerde kaarten be stellen (200 tot 500 Bfrs) bij de Dienst voor Toerisme te Brugge, Markt 7. Treinreizi gers kunnen, met vijftig procent reductie, een gecom bineerde ticket kopen aan meer dan 100 stations van de NMBS (Nationale Maat schappij van Belgische Spoorwegen). Van een onzer verslaggevers GRAAUW - Rond de begraafplaats in Graauw komt een conife- renhaag te staan, afgezet met een twee meter hoog gaashek werk. De ligusterhaag die het kerkhof eerst gedeeltelijk om zoomde, 325 meter, is de afgelopen winter kapotgevroren. De co- niferenhaag, die de resterende 75 meter afschermde, kwam de winter wel door. Omdat coniferen wel tegen de vrieskou kunnen willen B en W van Hulst nu heel het kerkhof met deze bomen omzomen. In to taal moeten er 815 coniferen worden ingeplant. Daarnaast wordt, om ongewenste bezoekers af te schrikken, over de hele omtrek, een twee meter hoog gaashekwerk ge plaatst. De hele operatie gaat de gemeente 25.000 kosten. Van een onzer verslaggevers HENGSTDIJK - Is kermis in tal van plaatsen een evenement dat steeds minder belangstelling geniet, in het kleine Hengstdijk loopt nog steeds het hele dorp er voor uit. Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester en wethouders van de gemeente Hulst willen ondanks de krap pe financiële ruimte dit jaar nog voor een kleine vijfdui zend gulden aan subsidiever zoeken honoreren. De stichting kinderboerde rij De Sterre kan, als het aan het college ligt, een eenmalige bij drag van ƒ2500 tegemoet zien. Gevraagd was om het ge raamde tekort over 1985 van ƒ9.300 bij te spijkeren. Inmid dels is echter gebleken dat De Sterre dit tekort via allerlei acties terug kan brengen tot ƒ3000. Het college gaat er vanuit dat de kinderboerderij er wel in slaagt de exploitatie in de komende jaren uit de rode cij fers te houden. B en W voelen er namelijk niets voor een jaarlijkse exploitatiesubsidie. „Mocht zulks niet het geval zijn zal voortgezet beraad no dig zijn", aldus B en W in het raadsvoorstel. Het beweidingsproject Saef- tinghe van de stichting Het Zeeuws Landschap, bedoeld om de verruiging van de schorren tegen te gaan en de diversiteit aan natuurwaar den in het gebied op goed ni veau te handhaven, valt ook in de 'prijzen'. De stichting vraagt en krijgt, evenals in 1984, 2000. Wel is het Zeeuws Landschap te verstaan gege ven naar andere financiële bronnen uit te zien omdat het college er niet zeker van is dat subsidieverlening in 1986 kan worden voortgezet. Jongerenkoor Het jongerenkoor in Clinge, eind 1984 opgericht, verricht volgens het college goed werk. Het koor luistert kerkdiensten op maar wil ook aan lokale- en evenementen buiten het dorp deelnemen. De 'uiting van de leefbaarheid van het dorp' zoals het college het koor ziet wordt in 1985 gehonoreerd met een eenmalige subsidie van 250. Voor de daaropvol gende jaren valt het koor in de subsidieregeling die geldt voor koren en zangeverenigingen. Geld om instrumenten te ko pen moet ergens anders ge haald worden. B en W raadt het koor aan een beroep te doen op het Anjerfonds Zee land. De regio Zeeland van de stichting Youth for Christ valt uit de boot. Voor een aantal activiteiten in de al achterlig gende periode tussen 31 juli en 4 augustus is om gemeentelij ke subsidie van 1350 ge vraagd. Dit in het kader van het internationaal jongeren- jaar. In dat kader zijn echter al een aantal activiteiten ont plooid door jeugdgroepen uit de gemeente zelf, zoals het Jongeren-doe festival in het Houtenkwartier. Maar daar voor is bij het ministerie van WVC aangeklopt. Het college vindt dat Youth for Christ dit ook maar moet doen alvorens bij de gemeente om geld te vragen en wijst het verzoek af. Het programma voor het vierdaags gebeuren van vrij dag 23 tot en met maandag 26 augustus is er dan ook naar. Vrijdagavond wordt een aanloop naar de festiviteiten genomen met een bingoavond in de feesttent naast 't Jagers huis'. Zaterdag barsten de feesten pas echt los. Wielren nen, gaaibollen, schieting en playbackwedstrij den. De dames worden om 13.30 uur weggeschoten voor een af stand van 40 kilometer. Om 15.00 uur vertrekken de C trimmers(50 km), de A trim mers gaan om 18.00 uur weg (70 km). De liefhebbers van gaaibol len en schieten komen om 14.30 uur aan hun trekken. Beide evenementen worden bij de feesttent gehouden. Om 16.00 uur volgen de open Zeeuwse kampioenschappen playbac ken voor de jeugd tot en met dertien jaar. Hiervoor hebben zich inmiddel 11 deelnemers opgegeven. Dat aantal is bijna verdubbeld als 's avonds om 19.30 uur de jeugd van veertien jaar en ouder aan de beurt komt. Zondag wordt de dag be gonnen met een plechtige hoogmis in de tent door pas toor Hermans, aanvang 10.30 uur. De harmonie Excelsior uit Terhole verzorgt de mu ziek. Aansluitend, om 11.30 uur, volgt een kofficoncert, eveneens met muziek van Ex celsior. De harmonie speelt onder meer Muil of Kintyre en het thema van The A team. Tussen 14.00 en 14.30 uur kan er ingeschreven worden voor een fietsenralley voor jong en oud, afstand 25 kilo meter. Om 14.30 uur gaaibol- ling. De zondag wordt afgeslo ten met een zogenaamde Hengstdijkse-avond in de feesttent. Muziek komt van disco Pedro. Maandag, de slotdag, is er om 10.00 uur een prijskaarting om paling. Om 13.00 uur be ginnen de kindervolksspelen voor leerlingen van de basis school in de Kerkstraat en St. Josephstraat. Om 15.00 uur op nieuw gaaibolling en schie ting. 's Avonds om 19.00 uur gevolgd door touwtrekken voor gemengde groepen. De organisatie hiervan berust bij de Polderjongens. De kermis in Hengstdijk wordt afgeslo ten met een groot dweilbal weer met muziek van disco Pedro. De toegang tot de feest tent is elke dag gratis. O GOES - Zomerfeest - Zaterdag 24 augustus wordt in ver pleeghuis Ter Valcke te Goes een zomerfeest gehouden, dat in het teken staat van Tirol. Een Tirools orkest luistert het geheel op en de Zeeuwse Olga Lowina getuigt van haar jodelkunst. In de loop van de dag stijgt vanaf het terrein bij Ter Valcke als hoogtepunt een luchtvaartballon op. Het evenement begint om 14.00 uur. GOES - Jubileum - Eerste stafmedewerker bij de Direkteur Landbouw en Voedselvoorziening Zeeland ing. R. Krijger viert zijn veertig-jarig ambtsjubileum. Vrijdag 30 augustus krijgt een ieder de gelegenheid hem te feliciteren met dit feit. De receptie is van 16.30 tot 17.30 in de kantine van het Landbouwcentrum te Goes. GOES - Milieu - Het bestuur van de WD in Goes heeft kritiek geuit op de discussienota Milieu. Zij onderschrijft echter wel het belang, dat de gemeente aan het milieu in Goes hecht. Zo stellen de liberalen vragen over procedures omtrent de deregulering en de doelstellingen. De WD-ers betreuren het, dat in de nota geen aandacht aan de privatisering word besteed, hetgeen volgens hen ook in de milieusfeer goed mogelijk is. Van onze correspondente DOEL - In het Scheldedorp Doel wordt dit weekend het jaarlijkse Scheldewijdingsfeest gehouden. Een festijn dat dit jaar zijn elfde editie beleefd. Vanavond worden de kapiteins van de jach ten feestelijk onthaald en is er een groot Bal der Kapiteins in zaal Saxonia. Morgenvroeg is er om 10.30 uur de plechtinge Scheldewijdings- mis, waarna de eigenlijke wijding van de Schelde volgt. Daarna is er de hele dag van alles en nog wat te beleven voor jong en oud in het dorp dat jarenlang vocht voor zijn behoud. Zo hebben de koeltorens van de kerncentrale de lande- lij kse sfeer vertroebeld, maar Doel behield toch zijn eigen specifieke karakter. Het van oorsprong religieuze feest werd in de afgelopen jaren uitgebouwd tot een groot folkloristisch volksfeest. Vele duizenden weten dan ook steeds de weg te vinden naar dit kleine vissersdorp. Na de wijding van de Schelde morgen is er vanaf 12.00 uur onder meer straatanimatie, het oude draaiorgel De Theodora uit Breda speelt, er is een rommelmarkt, een tentoonstelling en demonstraties van oude en hedendaagse am bachten. Voor de kinderen is er poppenkast. Hoogtepunt is de folkloristische stoet met reuzen, praalwagens en vele gekostumeerde figuranten. De stoet begint om 15.00 uur. Er is ook nog een vlootshow, die gepland staat om 16.00 uur. Tevens wordt door een blusboot een demonstratie gegeven. Tijdens de show op het water zorgen ook stuntvliegers uit Aalst voor enkele staaltjes van luchtacrobatiek. Om 18.00 uur is het de beurt aan de precisie- valschermspringers. Even later worden hete luchtbalonnen opgelaten. De avonduren zijn voor vele muziekgezelschappen met een fak keltocht als onderbreking van de grote Schel- detaptoe.

de Stem | 1985 | | pagina 17