Winst Philips daalt met 17 procent Vakmanschap herken je zo. Minister op het wad Kabinet verzuimt gaten te dichten door bezuiniging Scholten fel tegen ministeriële missie naar Zuid Afrika VOLGENS CENTRAAL PLANBUREAU BLIJVEN ER 750.000 WERKLOZEN 4 DE STEM COMMENTA AR Minimumprijs suiker wellicht op de helling I )e$re|yci W Toch keerpunt in Zuid-Afrika? Eerste gouden dukaat geslagen ^eN 10^ SSfSSf* W PEN um t ■BINNENLAND Extra drukte door einde vakanties Bibliotheken leenden minder boeken uit Hoogt ovens VNO HEKELT PLAN BEËINDIGING WIR Vorig jaar steeg aantal misdrijven Apartheid Reageerbuisbaby éÉts/Èt De nieuwe Bruna-schoollijn. Ringband, memoblok, schriften, ringbandblok, pennenzak, kaftpapier, agenda, H - Parkerpen en alle andere artikelen die je nodig hebt voor school, Rtmti Elke week iets nieuws. L^IJag^IJuSJO Elke week iets nieuws. T5 n neemt u de oeilijke' woor- kkingen in de blad met een vertaling tus- e verduidelij- kt me wel zin- misschien be- k van dergelij- mmige lezers ermen zoveel ermijden. Dat lheden als 'een op het gebruik pens, wanneer m' wordt be- ord 'onderbre- ze' was beter aanleiding tot et gebruik van ekende woord w blad van 7 het artikel over n parkeergara- lbrugstraat. De et stuk luidt: in binnenstad en wellicht an- en dienst bewij- woord 'porum' klaren. nge. "et 'Groot woor- dendaags Neder- Van Dale meldt Porum (porem): em, smoel, bak- onie.Het woord blij gezicht op, op een vooruit- et om aan te zien END kan ik allen hoe fijn mijn va- is. Ik lig nu tus- lokken in. Ik heb wee majestueuse n tussen de ijs- ten leggen. Van last. Deze twee en heb ik laten en komen dan hiti. Mét hen, ook oeriet, palmtak- osnoten. Mijn va- pel zou zo in Tahi- staan. Mijn inte- lemaal Tahitiaans Het geeft mij het .en ver land te zit- st ik uit. Alle spie mijn ledematen in deze vakantie- e volledige rust k gun ze die dan mijn spieren niet jaar door al voor 'e weer geweest? e nu in de vakan- ook nog lastig ee hoor! Ik wil ze niet aandoen en mij de minste in- vreemd. Zelfs mijn eren heb ik buiten gezet. Ook mijn en heb ik de rust Die genieten nu dat ze in werking 'in- kan ik nog altijd lotgenoten thuisge- jn. M'n lotgenoten sjouwen met al hun _cd. In verre stre- en ze uitgeput aan, al snel bemerken plaats al lang bezet andere bezwetenen. r de tent opslaan in en, waar men al helemaal onder de it. Velen hebben een teking opgelopen kwallenbeet. Ook ornissen, gekregen t slechte voedsel ds, zijn schering en e huid vol met rode e dader is de kodde- Is sluwe vossen ko- igstaanjagende mon- pinnen en andere eesten op hen af- nt van streek naar "m dan bekaf met de adem die men nog in ft thuis te komen, et groot leedver- oet ik daar straks en. Zo gaan jaarlijks e ellende opzoeken in landen. Nog onwe- t de vakantie zoals ik eleef, duizend maa> is. Vanwaar toch die 3 volksverplaatsin- 'ens de vakantie? De en van deze massale t ontgaan mij geheel vakantietempel 6e' van de rust. Ik geniet leven. Door het raaf de vakantieganger5 k vermoeid thuisko- lun gezichten spreken :len. Ik zet mijn lach- i weer in werking' ïu zit mijn vakantie er Ik ben niet bij gek"' an het lachen. ;estel, ape. DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1985 T28 PAGINA 3 Van onze Haagse redactie PEN HAAG - De ministeriële missie van Neder land. Luxemburg en Italië naar Zuid Afrika, begin volgende maand, zou onmiddellijk moeten worden afgelast. Zij dient geen enkel doel en leidt er alleen maar toe dat de zogenaamde 'kritische dialoog' wordt te ruggehaald. Dat vindt het Tweede Kamerlid Jan Nico Scholten (groep Scholten en Dijkman), die gis teren met drie reeksen schriftelijke vragen een po ging heeft gedaan een parlementaire discussie los te maken over het bezoek van de drie EG-ministers. Volgens Scholten is het EG-besluit voor het mi nisteriële contact strijdig met het terugroepen van de tien EG-ambassadeurs en worden de contacten met Pretoria erdoor opgewaardeerd. Het Kamerlid wijst er in dit verband op dat sinds het bloedbad in Sharpeville in 1960 op ministerieel niveau geen be zoeken meer werden afgelegd. Onjuist is volgens Scholten ook dat wel tot een missie werd besloten, maar een opdracht voor de delegatie nog moet wor den geformuleerd. In zijn vragen informeert Scholten ook naar de Nederlandse reactie op de hernieuwde oproepen van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken en van de Vei ligheidsraad van de VN om sancties, met name op het gebied van investeringen. Daarnaast wil Schol ten dat het Nederlandse beleid wordt getoetst aan het pakket sancties waarover de Amerikaanse se naat en het Huis van Afgevaardigden het eens zijn geworden. Het kamerlid wil tenslotte weten of en zo ja welke sancties de EG in voorbereiding heeft. DEN HAAG (ANP) - Het ko mend weekeinde moeten auto mobilisten rekening houden met een extra groot verkeers aanbod in West-Duitsland, Frankrijk en België als gevolg van de stroom naar huis te rugkerende vakantiegangers Ook in Nederland zal het in dit weekeinde mogelijk wat drukker zijn dan normaal, ze ker als het weer goed is. Dit verwachten de politiever- keerscentrale in Driebergen en de ANWB in Den Haag. In West-Duitsland wordt de grotere verkeersdrukte die vooral vrijdag in de middag en de avond en zaterdag in de ochtend en de middag wordt verwacht veroorzaakt door het einde van de vakanties in Zweden, de Duitse deelstaten Slees wij k-Holstein, Hessen en Saarland. Bovendien gaat een deel van de Duitse autoindus trie weer aan het werk. Werkloosheid daalt in '86 niet' Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De werkloosheid zal volgend jaar gemiddeld even boven de 750.000 blijven schommelen. Deze voorspelling doet het Cen traal Planbureau. Het kabinet zal bij de opstelling van de begroting voor het komend jaar met deze uitspraak rekening houden. De afrondende besprekingen beginnen ko mende week. Volgens een woordvoerder van het CPB zal het proces van korter werken volgend jaar rond 15.000 nieuwe banen opleveren, ongeveer evenveel dus als dit jaar. Het CPB is uitgegaan van een verdere ar beidstijdverkorting met één DEN HAAG (ANP) - Het per soneel van de openbare biblio theken daalde vorig jaar met 1,8 procent, het aantal uitle ningen met 3,9 procent en het aantal ingeschreven gebrui kers met 2,7 procent. Het aan tal boeken nam toe met 3,3 procent, wat minder is dan in voorgaande jaren. De klappen die minister Brinkman van cultuur met een korting van ruim achttien procent op de subsidies voor de bibliotheken uitdeelde, zijn evenwel heel ongelijk aangekomen. Dit blijkt uit de jongste nieuwsbrief van het Neder lands Bibliotheek- en Lektuur Centrum (NBLC). Daarin wordt melding gemaakt van de voorlopige cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) over 1984 heeft verzameld. Het sluiten van bibliotheek filialen en het verminderen van de openingsuren laten hun sporen na, aldus het NBLC. Onduidelijk is de in vloed van de gestegen tarieven op het teruglopen van uitle ningen en leden. Het ledental van de zelf standige openbare bibliothe ken, die voornamelijk in ste den van meer dan 30.000 inwo ners zijn te vinden, daalde aanzienlijk sterker dan bij de bibliotheken die bij een pro vinciale centrale zijn aange sloten, en die vooral op het platteland worden aangetrof fen. Relatief daalde het aantal volwassen leden van de biblio theken met bijna vijf procent. Een op de zes volwassenen is lid. Voor de jeugd ligt het heel anders. Van de jongeren ouder dan vier jaar leent 83 procent boeken. Er zijn in ons land steeds meer kleine kernen waar de bibliotheek aan de deur komt. Het aantal boekenbussen nam met vijf procent toe. Die bus sen stoppen op meer dan twee duizend plaatsen. Daarnaast z'jn er de meer dan duizend vaste vestigingen. procent en een herbezetting van een derde van de openval lende plaatsen. Een sterkere groei komt er alleen als het proces van kor ter werken met grotere voort varendheid wordt aangepakt, hoewel ook dan het aantal nieuwe banen op niet meer dan 40.000 wordt geschat. Een andere reden voor het niet verder dalen van de werkloosheid is gelegen in de nog steeds sterke stroom nieuwkomers op de arbeids markt. Daar tegenover staat een trage groei van het aantal banen. De economische ople ving wordt niet in de eerste plaats in werk vertaald. Het Planbureau gaat er vanuit dat het verschil tussen arbeidsaanbod en de groei van het aantal banen er op termijn voor zorgt dat de werkloosheid hoog blijft en misschien weer gaat stijgen. In één rekenmodel is er vanuit gegaan dat de groei op ongeveer het huidige peil blijft en vooral vrouwen de weg naar het arbeidsbureau weten te vinden. Doet zich die ont wikkeling voor, dan stijgt het aantal werklozen tot boven de 1,5 miljoen (een verdubbeling dus) in het jaar 2000. VNO-voorzitter Van Lede wilde gisteren tijdens een persconferentie nog geen con crete reactie geven op de CPB- cijfers. Wel waarschuwde hij er voor te veel waarde aan voorspellingen te hechten. Verder zei hij dat de hoge werkloosheid in ons land is op te lossen, als het onderne mersklimaat nog sterker ver beterd wordt. „In een zo kleine en flexibele economie als de onze moet het mogelijk zijn, dit vraagstuk op te lossen", al dus Van Lede. Een woordvoerder van de FNV noemde de cijfers van het CPB 'teleurstellend'. Vol gens de FNV blijkt dat de groei van de economie alleen niet genoeg is om het probleem van de werkloosheid op te los sen. Daarvoor zal sterker dan tot nu toe de weg van het ver delen van de arbeid moeten worden opgegaan. HOOGOVENS heeft in de eer ste helft van dit jaar de winst ten opzichte van dezelfde pe riode van 1984 zien stijgen met 5,7 procent van f 104,5 miljoen tot f 107,8 miljoen. Het concern verwacht, dat het nettoresul taat voor het hele lopende jaar het bevredigende niveau van 1984 zal kunnen benaderen. BEREIDT de Zuidafrikaanse president Pieter Botha de wereld "andaag dan toch een grote verrassing? De verwachtingen over serieuze hervormingen in Zuid-Afrika die vorige week waren ge wekt na het onverwachte onderhoud van zijn minister van Buiten- andse Zaken Roelot 'Pik' Botha met Amerikaanse, Britse en Westduitse topambtenaren, werden eergisteren nog drastisch ge temperd door Gerrit Viljoen, minister voor zwarte aangelegenhe den en een bekende havik. Hij sprak van overspannen verwach- Dezelfde Viljoen verkondigde gisteren een volstrekt tegenover gestelde boodschap. Zonder omwegen vertelde hij een blank ge- noor dat de blanken zich moesten voorbereiden op drastische veranderingen in het land. Ze zullen |nun overheersende positie moeten inruilen voor een nieuw staatsbestel waarin ook de zwar- ■en medebeslissingsrecht zullen hebben. Dit is op zichzelf al een iijkve ^oor':)raak 'n de lrnPasse waarin het Apartheidsbeleid feite- Viljoen schetste een toekomstig Zuidafrikaans staatsbestel dat Participatie-democratie' te typeren is: de verschillende ge- ^enschappen krijgen interne autonomie; de zaken van ge zelschappelijk belang worden door gemeenschappelijke orga- T1 behartigd, waarbij alle deelnemers gelijkwaardig zijn. In de seider,de Zuidafrikaanse verhoudingen - en vooral Apartheids- entaliteit - is dit vooruitzicht niets meer of minder dan een revo- Jll® die niet voetstoots aanvaard zal worden. I "fgrote vraag is of Pieter Botha zelfs met deze revolutie niet te komt om een toekomstige afrekening voor generaties lange van 'rip en uitbuiting van de zwarte meerderheid in de vorm vanSen b']Djesdag of zelfs burgeroorlog te voorkomen. Een jaar 71 onlusten op steeds grotere schaal moet Pretoria in elk geval Q he'besef hebben gebracht dat het niet meer kan komen met s asi-hervormingen. En het zal Botha en de zijnen ook duidelijk hen Zl|n dat ze niet meer de N0 hebben om de noodzakelijke Zui(4°Am'n^en op het 9emakie uit te voeren. Van één ding blijft ""Afrika voorlooia verzekerd: onrust. i y Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Om de begroting voor volgend jaar rond te krijgen heeft het kabinet zijn oog laten vallen op 1,5 miljard uit de WIR-gelden. In plaats daarvan had het kabinet er beter aan gedaan dat bedrag extra te bezuinigen bovenop de ƒ8 miljard die voor 1986 op de lat staan. Tot die conclusie is het Ver bond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) gekomen, blijkens uitspraken gisteren van de voorzitter, mr. C. van Lede, in Den Haag. Volgens Van Lede zullen volgend jaar de aardgasbaten met ongeveer 1,5 tot 2 mil jard tegenvallen, ten opzichte van dit jaar. Om dat geld niet extra te hoeven bezuinigen heeft het kabinet nu het plan opgevat de zogeheten 'negatie ve aanslag' aan te pakken. Die negatieve aanslag is een rege ling die het verlieslijdende be drijven mogelijk maakt geda ne investeringen als 'negatie ve' inkomsten van de belasting af te trekken. Van Lede kritiseerde het aanpakken van deze investe ringspremie, omdat het kabi net bij zijn aantreden had be loofd van de WIR af te zullen blijven. Van Lede vond dat DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in 1984 bijna 10.000 misdrijfzaken meer te verwerken gekregen dan in het voorgaande jaar. Er werden 220.000 processen-ver baal terzake van gewone mis drijven ter vervolging aange boden. Dit aantal is sinds 1965, toen het Openbaar Ministerie 75.000 zaken te verwerken kreeg, voortdurend gestegen. Toch werden er in 1984 10 procent minder zaken geseponeerd dan in 1983. Deze gegevens zijn woensdag bekendgemaakt door het CBS. Het totaal aantal zaken dat het Openbaar Ministerie zelf afdeed, steeg slechts met 1 procent naar 135.000. Vanaf mei 1983 kan de officier van justitie lichtere misdrijven af doen met een transactie. Daarbij kan een verdachte verdere vervolging voorko men door aan bepaalde voor waarden te voldoen, meestal door een geldsom te betalen. geen bewijs van goede trouw. Overigens houdt het VNO wel degelijk rekening met het verdwijnen van de 'negatieve aanslag'. Om toch nog iets van de regeling te redden stelde Van Lede voor dat de 'negatie ve' aanslag in de toekomst al leen nog zal gelden voor be drijven die winst maken, maar nog met verliezen uit het ver leden kampen. Met die beperking van de regeling wordt voorkomen dat alle verliesgevende bedrijven uit deze pot kunnen meeëten, terwijl aan de andere kant met name startende onderne mers en andere bedrijven met perspectief toch een extra steuntje in de rug houden. Dit idee kost volgens het VNO 'hooguit een paar honderd miljoen'. In de ogen van het VNO is het totale WIR-bedrag van 5 a ƒ6 miljard aan steun nodig om het Nederlandse bedrijfs leven goed te laten concurre ren met het buitenland. In welke vorm dat bedrag gego ten wordt maakt volgens Van Lede niet veel uit. De hoogte van het bedrag is belangrijker. Over het algemene econo mische beeld zei de VNO- voorzitter dat er nog steeds sprake is van een opgang. Weliswaar ligt het tempo laag, maar is de vooruitgang duide lijk en stabiel. Het enige knel punt dat hij constateerde is het feit dat er in toenemende mate banen voor goed opgeleid personeel oningevuld blijven. DAT de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke ordening en Milieubeheer, dr. P. Wimsemius, een spor- tieveling is, hebben we eerder gezien. Gisteren ondernam de minister samen met de voorlopi ge Waddenadviesraad een wadlooptocht naar Rotterumeroog. FOTO ANP UTRECHT (ANP) Staatssecretaris Koning van financiën (rechts) heeft woensdag bij 's Rijks Munt in Utrecht de eerste gouden dukaat 1985 geslagen. Het is de eerste keer dat de Staat zelf gou den dukaten uitgeeft. Van de dukaat 1985 komen 30.000 exemplaren in om loop. Ze zijn te koop voor 185 gulden per stuk. Tot 1982 konden parti culieren bij 's Rijks Munt voor eigen rekening gou den dukaten laten slaan. Een wijziging van de Muntwet heeft aan deze praktijk een einde ge maakt. De laatste particu liere uitgifte was in 1978. 's Rijks Munt wil voort aan elk jaar gouden du katen slaan. De dukaat heeft geen nominale waarde en is dus geen wettig betaal middel. De waarde is ge baseerd op het gewicht, 3,494 gram en het goudge halte van 983/1000. De gouden dukaat is een van de oudste Nederlandse munten. Al in 1586 wer den dukaten geslagen; de samenstelling en het uiterlijk zijn sindsdien niet veranderd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Terwijl het ministerie van economische zaken op het punt staat om de minimumprijs voor suiker af te schaffen spant het bedrijfsleven zich in om dit ten koste van alles te ver hinderen. De prijsregel, die in 1984 met één jaar werd verlengd, loopt op 25 september af. In gesprekken die het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhandel (CBL) onlangs op het departement voer de kwam tot uiting dat staatssecretaris van Zeil de minimum prijs beslist wil afschaffen. Uiteindelijk bleek hij bereid om bin nenkort nog eens met het CBL om de tafel te gaan zitten. EINDHOVEN - Tegenvallers in Noord-Amerika heb ben de winst van Philips in het tweede kwartaal sterk gedrukt. De nettowinst uit de gewone bedrijfsuitoefe ning over het eerste halfjaar daalde ten opzichte van vorig jaar met 17% tot 451 miljoen. Daar moet nog ƒ15 miljoen miljard (2,3% van de omzet). vanaf vanwege de beëindiging van de lasactiviteiten en de plannen om Draka Kabel te verkopen. De concerndirectie van Phi lips verwacht nog steeds dat in 1985 de winst van vorig jaar geleidelijk verbeterd kan wor den, maar dan moeten de za ken in de Verenigde Staten en Canada wel tijdig aantrekken. Volgens financieel directeur R. Spinosa Cattela is het derde kwartaal nog niet beter, maar vice-president C.J. van - der Klugt meldde gisteren een lichte verbetering van de or derpositie. De omzet van de US Philips Trust is in het eerste halfjaar niet gegroeid. Dat komt vooral door de malaise in de chipsin dustrie. Dat Philips als geheel toch nog 7% omzetgroei (in guldens 13%) bereikte, is te danken aan sterke groei in de rest van de wereld en met na me in Europa. Met deze toena me (11%) is Philips zeer tevre den. De sterkste groeier is de groep produkten en systemen voor professionele toepassin gen (telecommunicatie, com puters, medische apparatuur etc.). Met beeld- en geluidap paraten voor consumenten ging het ook beter, zij het dat deze sector nog steeds met verlies draait. Philips hoopt volgens jaar met deze produk ten quite te draaien. Over 1984 leverde deze groep nog een verlies op van 400 miljoen. Een sterk nummer in deze sector is de compact disc. Phi lips denkt nu dat deze eigen vinding binnen vijf jaar we reldwijd een spreiding zal hebben van meer dan 5%. De kleuren-tv, de snelste nieuw komer tot dusver, deed er nog vijf jaar over om die dichtheid te bereiken. Dit jaar worden over de hele wereld 2,5 miljoen CD-spelers verkocht. Dat is het dubbele van vorig jaar en drie maal zo veel als in 1983. Philips streeft naar een ren dement van drie tot vier pro cent van de omzet. In 1984 be droeg de nettowinst 1.113 van de Dat percentage is over het af gelopen halfjaar gedaald tot 1,4%. IN AMSTERDAM zijn in de nacht van dinsdag op woens dag opnieuw vernielingen aangericht door tegenstanders van het apartheidsregime in Zuid-Afrika. Ditmaal waren twee gebouwen van buiten landse banken het doelwit. De ruiten werden ingegooid en de gevels beklad. In een verkla ring zegt het Victoria Mxenge Kommando verantwoordelijk te zijn voor de vernielingen. 3S l? Joop den Uyl blijft. Hij over leeft alles, zelfs de strippen kaart. Joop mist nooit de bus. Hij kreeg de meeste stempels en staat volgend jaar weer nummertje één op de strip penkaart van de Partij van de Arbeid. De echte strippenkaart ver dwijnt. We kunnen er een snipperkaart van maken. Het nieuwste is een kartonnen magneetkaart. Magneet, dat klinkt aantrekkelijk. De reiziger kan straks weer een enkele reis kopen. Zo ko men we dus terug bij de situa tie van vroeger. De plannen makers hebben als het ware een retourtje gemaakt. Wat verder het voordeel van de magneetkaart is, is nog niet duidelijk. Grijs rijden wordt onmogelijk. Maar zwart rijden blijft kennelijk. Het mag-neet, maar het gebeurt wel. Iets anders is dat reizen per bus een aanslag betekent op je eigen privacy. Via mini-com puters worden gegevens ver zameld over de argeloze pas sagier: waar hij instapt en hoe laat dat was en misschien nog veel meer. 'Zo leert men het reisgedrag van het publiek kennen', is het argument. De hele operatie kost 70 miljoen. Ik wil hier in het openbaar zeggen, dat dat wel erg ver voert. Laten we de magneet-fase ge woon overslaan en direct be-' ginnen met fase drie, waar de hele affaire wel móet eindigen. Fase drie betekent dat de rei ziger gewoon een kaartje koopt en de chauffeur kijkt hoe vol de bus is. Het klinkt revolutionair, ik geef het toe. Maar het kómt. De bus is in beweging en is niet meer te keren. MERIJN IN HET ROTTERDAMSE Zuiderziekenhuis is woensdag een voor Nederland bijzondere reageerbuisbaby geboren. De oorspronkelijk eicel is welis waar namelijk in het Zuider ziekenhuis operatief verkre gen, maar bevruchting en de eerste delingen hebben na eiceltransport vervolgens in het fysiologisch laboratorium van de Erasmus-universiteit plaatsgevonden en de embryo transplantatie in het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam (AZR). De moeder en haar zoontje maken het volgens het Zuiderziekenhuis goed. (ADVERTENTIES) Bruna leertde rest een flitsend lesjei 11 jj|

de Stem | 1985 | | pagina 3