Draagmoeders: vriendendienst of babyhandel? Reagan bereidt top met Gorbatsjov nu al voor even._ UITBLAZEN Scholten fel te VOLGENS CEI dertemcomm De tijd van de tsaren Toch keerpunt in donderdag 15 augustus 1985 ACHTERGROND Grenzen Baby Cotton Risico's Uitstraling Winst Hete herfst Geen porum Op reis geweest donderdag 15 augustus Bibliotheken leenden minder boeken uit WIM KOCK De tijd van de tsaren. Het is natuurlijk een manier om de ouderdom van iets aan te duiden, maar de Finnen zeggen het met een lichte ondertoon van nostalgi sche vertedering. Het hof van St.-Petersburg (Lenin grad ligt maar enkele uren met de auto van Helsinki) moet destijds ook wat van zijn luister hebben meegedeeld aan deze 'Dochter van de Oostzee', ooit de jonge hoofdstad van het door de tsaren beheerste groot- vorstendom Finland. De bouwmeesters Engel en Ehrenström hadden, kort nadat Helsinki in 1812 door tsaar Alexander I tot hoofdstad van Finland was verheven, ruimte genoeg voor de bouw van een nieuwe stad, want in 1808 was het centrum van Helsinki afge brand. Een sterk door St.-Pe- tersburg geïnspireerde schep ping in empire-stijl -in feite Europa's laatste grote stad die als één geheel werd ontworpen en gebouwd- bepaalt nog altijd sterk het karakter van het oude stadshart. De groene koepels van de witte neo-klassicistische Lutherse kathedraal rijzen hoog uit boven het stadssil- houet aan het weidse met eilandjes bespikkelde water. De Finse architectuur heeft een grote internationale reputa tie en Helsinki heeft er ruim zijn deel van gehad. Het is een mooie, elegante en ook wat def tige stad. Ik kan me de nostal gie naar 'de tijd van .de tsaren' wel voorstellen als ik, omgeven door honderden andere gasten, zit te eten in 'Esplanadikappeli' aan de rijkelijk van bomen en dichtersstandbeelden voorziene esplanade; flaneerboulevard en speelplein van Helsinki. Het restaurant met een pretentieu ze, klassieke kopgevel is een ijzer- en glasconstructie in de stijl van de industriële revolutie en doet dan ook denken aan pentekeningen van het voorma lige Christal Palace in Londen en aan de nog altijd bestaande wintertuinen uit vroeger dagen. Het hoort waarschijnlijk niet meer tot de top-tien van Hel sinki (toch al moeilijk in een stad met meer dan 250 restau rants), maar het heeft zijn oude, 19e eeuwse ambiance be wust bewaard, want toen -'on der de tsaren'- was het be roemd, pleisterplaats van ver gane generaties hoog geplaatste en welgestelde reizigers uit heel Europa. Nu noemt het zich trots 'de plaats waar de traditie levend gehouden wordt'. De rendierbiefstukken zijn er even Fins als mals, maar je kunt er ook -zie ik- met 40 man in een zijzaal neerstrijken voor een portie marcaroni, die door de koks uit enorme kooktobben wordt opgeschept. Oude tijden worden ook heel bewust levend gehouden in het Haikko Manor Hotel, nabij het historische houten stadje Porvoo. Haikko is een zeer oud buitengoed met een kleurrijke geschiedenis. In 1362 ontstond het als een Dominicaner kloos ter. Later werd het een land huis. Het brandde herhaaldelijk af. De huidige directeur be waart nog een telegrammenwis- seling tussen de huisbewaarder en de (Zweedse) eigenaar. „Het landhuis staat in brand. Stop. Frederik." Het antwoord: „Roep de brandweer. Stop." De laatste particuliere eige naren waren leden van de fami lie Von Etter. De eerste Von Etter was een Oostenrijker, maar hij diende als generaal in het leger van de tsaar. Hij trouwde met een zekere Emily, IlillllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllliT; een Finse die aan het hof van St.-Petersburg verbleef. Zo kwam hij op Haikko terecht. E Tijdens de Oktober-revolutie werd Von Etter's huis een druk toevluchtsoord voor Russen met blauw bloed. Een van de E beroemdste gasten echter was maarschalk C. G. Mannerheim, E die in 1918 de nog zeer jonge E Finse democratie -de onafhan- kelijkheid was pas in 1917 uit- geroepen- redde van het Bolsje- E wisme. Hij bewoonde geruime E tijd de imposante, halfronde balconsuite. S De nieuwe eigenaars die E sinds 1965 tot op de huidige dag bezig zijn met de uitbouw E van Haikko tot een luxe hotel E en een van de grootste confe- rentiecentra van Finland, heb- s ben ondanks ingrijpende ver- bouwingen van het interieur, de grandeur van het statige land- huis goed weten te bewaren, mede dank zij de portretten van verschillende Von Etter- mannen en -vrouwen en van Russische prinsessen. Ook de huidige eigenares, niet gehin- derd door historische twijfels, S heeft voor haar eigen portret een opvallende plek verworven in de salon, zoals de lounge hier s heet. S Vandaag de dag huisvest Haikko voornamelijk snelle za- kenlieden -veel Russen die het er even van nemen- en toeris- ten. De meesten slapen echter in de dependance. Per slot van E rekening telt die bijna 300 ka- mers en het landhuis zelf nog geen 30. Daar logeren dan ook nog steeds, van tijd tot tijd, 5 prinsessen en staatslieden. De nostalgie van de Finnen geldt uiteraard niet de tsaar, maar de grandeur van diens da- gen, waarin ook Helsinki rijke- lijk heeft gedeeld. Ook vandaag S zijn de Finnen nog gehecht aan E een stijl die bij ons als ouder- wets zou gelden. Als ze in de stad gaan eten of dansen doen E ze een net pak aan. Ze houden van rustige, beschaafde amuse- S mentsmuziek, maar ook van een stevige borrel. Op een E mooie zomerse dag, wanneer de E terrassen met hun kleurige pa- E rasols vol zitten, doet de espla- nada niet onder voor de Parijse boulevards, Leicester Square en E zeker niet voor welk Amster- E dams plein of park ook. In Hel- E sinki zie je trouwens pas wat Amsterdammers bedoelen als ze klagen dat hun stad verloe- E dert en vervuilt. E ■DEBfï Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850 Breda, Nwe, Ginnekenstraat 41076-236326 Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. ©01620-54957 Roosentraal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8 30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van f 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21 30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Kees Buijs NIJMEGEN - Terwijl in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië steeds meer 'babymakelaars' openlijk op de markt verschijnen, lijkt het draagmoederschap in ons land zich nog te be perken tot 'vrienden diensten'. Hooguit be staan bij betrokken in stanties en deskundigen vermoedens over be middelingsactiviteiten van commerciële bu reaus. Sinds een jaar verschijnen advertenties waarin draag moeders -vrouwen die een kind krijgen voor een an der - worden gevraagd en aangeboden onder vermel ding van hetzelfde postbus nummer. Niet duidelijk is of het hierbij om commerciële bemiddeling gaat. Deze be middelaars wensen hun identiteit niet prijs te geven. Alleen de werkgroep die zich inzet voor 'Bewust On gehuwd Ouderschap', een or ganisatie van vrijwilligers, bemiddelt in alle openbaar heid. Terwijl de vraag naar draagmoeders in ons land sinds het einde van de jaren zeventig duidelijk aan het licht treedt, lijkt het aanbod beperkt. Totnutoe is er spra ke van ten minste acht ge vallen. Daarnaast zijn er nog eens vijftien draagmoeders, zo blijkt uit gegevens van deskundigen en betrokke nen. De vraag naar het exac te aantal is moeilijk te be antwoorden. Tot deze bevindingen komt drs. G. M. Kilian in een studie, waarvan verslag wordt gedaan in 'Justitiële verkenningen', een uitgave van het wetenschappelijk onderzoeks- en documenta tiecentrum van het Ministe rie van Justitie. Het themanummer 'Draagmoederschap en an dere vormen van voortplan ting' geeft niet alleen een overzicht van de ontwikke lingen rond het draagmoe derschap in binnen- en bui tenland - al dan niet in com binatie met technische in grepen als reageerbuisbe vruchtingen- maar behan delt ook de vraag of wettelij ke grenzen moeten worden getrokken. De meningen blijken ver deeld. Terwijl de aan het woord komende juristen het nog geen tijd vinden voor wetgeving, pleiten drie Nij meegse ethici juist voor wetsaanpassing en een juri disch kader. Het draagmoederschap is niet van de laatste tijd. Al in het eerste Bijbelboek Gene sis wordt gesproken over de slavin Hagar, die een kind draagt voor de onvruchtbaar geworden Sara, de vrouw van Abraham. Dit was des tijds bij verscheidene volken gewoonte. Het 'nieuwe' van het draagmoederschap ligt voor al in de voortschrijdende be vruchtingstechnieken, de openbaarheid eromheen en de mogelijke betaling ervoor. Openbaarheid is in de meeste bekend geworden ge vallen niet gezocht door de betrokken draag- en wens- moeders; ze werden er eer der door overvallen. Zoals Kim Cotton, de eerste Britse draagmoeder, die haar baby begin dit jaar temidden van een storm van protest en ge harrewar in de rechtszaal ter wereld bracht. Overigens hield zij aan de baby, en vooral aan de rech ten op haar boek, genoeg geld over om haar huis hele maal op te knappen. Ida Vogels, die een duide lijk ander motief had -zij bracht een kind ter wereld voor haar oudere zus, die geen kinderen kon krijgen- werd door alle publiciteit er omheen haast gedwongen om haar „gewone vrienden dienst" als iets bijzonders te gaan voelen. Naast veel har telijke reacties waren er vol gens Ida ook mensen die, toen haar man en zij bezig waren de keuken te verbou wen, dachten: een kind voor de keuken. Tweeslachtigheid ken merkt meer in het algemeen de reacties op het niet-com- merciële draagmoederschap: naast sympathie klinkt ook kritiek: een 'goede' vriendin voor anderen, maar een 'slechte' moeder voor haar kind. Het commerciële draagmoederschap hoeft in ons land al helemaal niet op warme gevoelens te rekenen. Juist die commerciële tak neemt in het buitenland een aanzienlijke vlucht. Volgens schattingen waren er in de Verenigde Staten vorig jaar tussen de honderd en twee honderd draagmoederkinde ren, voor wie flink moest worden betaald: dertigdui zend gulden of meer. Er is een markt voor draagmoeders ontstaan: mensen willen graag een kind, terwijl ze dat niet, of heel moeilijk, op een andere manier kunnen krijgen. Zo kost een adoptie vaak vele jaren, het aantal adoptiekin deren daalt, vaker wil men blanke kinderen, terwijl rea geerbuisbevruchting en kunstmatige donorinsemina tie weinig soelaas bieden. Ook in Nederland zal de vraag toenemen, verwacht wetgevingsadviseur dr. G. J. Veerman. Maar volgens hem is het moment om het draag moederschap wettelijk te re gelen, nog niet aangebroken. Veerman vraagt zich zelfs af of wetgeving wel een goed instrument is. Een verbod zal naar zijn mening weinig zin hebben. Dan bestaat het risi co van een zwarte markt; Italië lijkt daarvan een voor beeld. Kilian noemt het juridisch regelen of verbieden van commercieel draagmoeder schap „geen realistische op lossing". Draagmoederschap als vriendendienst verdient zeker geen verbod, stelt hij. En volgens de juriste mr. S. F. M. Wortmann zou een ver bod op draagmoederschap, zo dat al effectief zou zijn, in strijd zijn met het recht op zelfbeschikking, dat o.m. het recht op voortplanting in houdt. Wèl verdedigbaar vindt zij het stellen van be perkende voorwaarden. „Niemand kan ooit enig 'recht op een kind' laten gel den", stellen daartegenover dr. M. Christiaens, drs. C. van der Weele en drs. J. J. Rolies. Dit drietal, dat ver bonden is aan de afdeling ethiek in verband met de ge neeskunde van de Nijmeegse universiteit, wijst op het risi co, in de eerste plaats voor het kind, als de voortplan- tingsbeslissing eenzij dig-ex- clusief wordt ingegeven door de opvatting van 'het recht op een kind', 'voor mijn ont plooiing als man/vrouw'. Voortplanting kan geen ab soluut recht zijn, vinden zij. De ethici waarschuwen te gen een 'geneeskunde van de begeerte', die „handig ge bruik kan maken van de zelfontplooiingsideologie, door voor de begeerte naar een kind steeds nieuwe tech nieken te bedenken die de vervulling ervan mogelijk maken." Een ontwikkeling die stap voor stap verloopt, waardoor het „moeilijk is om er de vinger op te leggen." Als risico's die aan het draagmoederschap zijn ver bonden, noemen zij dat arme vrouwen kunnen worden uitgebuit, de deur open staat voor het bestellen van kinde ren, 'niet perfecte' kinderen uit de boot kunnen vallen, en dat draag- èn wensmoeder zich emotioneel aan het kind gaan binden. Hun betoog mondt uit in een flink aantal conclusies en aanbevelingen. „Een ethische minimum voorwaarde" vinden zij een wetsaanpassing, die de rech ten en plichten van alle be trokken partijen duidelijk omschrijft en garanties biedt voor volwaardige ontplooi ingskansen voor het kind. Zolang de wet dit niet kan garanderen - wat nu het ge val is - is het draagmoeder schap naar hun mening ethisch niet verdedigbaar. De Nijmeegse ethici vin den verder, dat een draag moeder niet alleen de kosten van haar zwangerschap be taald moet krijgen, maar ook recht heeft op een honora rium. Dat hoeft niet noodza kelijk het spookbeeld van commercialisering of uitbui ting op te roepen, stellen zij. „Het bevordert de duidelijk heid als men de relatie tus sen draagmoeder en wensou- ders opvat als een vorm van dienstverlening." Tenslotte zouden vaste, door de overheid goedge keurde tarieven moeten gel den, en moet worden voorko men dat vrouwen van draag moederschap een 'vaste bij verdienste' zouden willen maken. Reagan en Nancy op hun ranch. - FOTOUPI Door Mare De Koninck WASHINGTON - Tot 2 september verblijft Amerikaans president Reagan op zijn 'Rancho del Cielo' (hemelse hoe ve) in Californië om er verder te herstellen van zijn kankeroperatie en om er zich op te laden voor wat een zwaar po litiek najaar belooft te worden. Tot het beperkte huiswerk dat de president heeft mee genomen naar 'het Witte Huis aan de westkust', beho ren vier 'basisverhalen' over de Sovjet-Unie. Het zijn ge schriften van elk tien pagi na's, door specialistische ambtenaren opgesteld om Reagan voor te bereiden op diens topontmoeting op 19 en 20 novbember in Genève met de Russische leider Mikhail Gorbatsjov. Een van de tek sten is getiteld: 'De Sovjet Psyche'. Het lijkt erg vroeg voor Reagan om nu al in training te gaan voor een politieke confrontatie welke nog drie maanden ver is. De gedegen preparatie die de Witte Huisstaf voor de 74-jarige nodig acht, weerspiegelt dan ook vooral de zorgen in de Amerikaanse hoofdstad over de potentiële schade die Rea gan (en daarmee de VS c.q. het Westers bondgenoot schap) in de krachtmeting met Gorbatsjov kan oplopen. Die zorgen gelden niet al leen de van Reagan bekende gebrekkigheid in parate kennis over het Sovjet-stel sel en over de wereldkaart in het algemeen, een zwakte die al talloze malen in ontmoe tingen met buitenlandse lei ders en tijdens persconferen ties tot incidenten en misver standen heeft geleid. Voor deze eerste Russisch- Amerikaanse top sedert zes jaar en de allereerste voor Ronald Reagan is het Witte Huis ronduit beducht voor zowel het persoonlijke kali ber van Gorbatsjov als voor de politieke agenda waarmee deze naar Zwitserland zal In Washington doen al volop verhalen de ronde over de ware en onware bedoelin gen die de Russische partij chef met 'Genève' heeft en buigen politieke strategen zich over de (schijn-)bewe- gingen die daar van Ameri kaanse kant alvast tegen over zouden moeten worden gemaakt. Het meest vreest het Witte Huis dat Gorbatsjov met een combinatie van diens indivi duele charme en 'mooi klin kende' ontspanningsvoor- stellen de publicitaire show zal stelen van Reagan, die tot dusverre geen gelijke leek te hebben in dramatische vaar digheid. Wie het idee zou hebben dat inhoud (van de besprekingen) belangrijker is dan presentatie, wordt in Washington gauw uit de droom geholpen. Een van Reagans naaste medewer kers, die deze augustuswe- ken in de hoofdstad is ach tergebleven, zegt: „De top zelf zal toch geen grote door braken opleveren. Concrete resultaten moeten ervóór of erna worden uitgewerkt. Blijft over het evenement zelf. En dat is een giganti sche media-gebeurtenis met minstens 3000 aanwezige journalisten en een televisie publiek van miljarden men sen. De top is zich nu al aan het ontwikkelen tot een groot gevecht om de publieke opi nie. Vooral om de publieke opinie in Westeuropa, waar Reagan niet populair is en men bereid is iets positiefs te ontdekken in de Sovjet-Unie. Ons Amerikaanse risico is dat Gorbatsjov erin slaagt de spanning tussen de VS en de Westeuropese NAVO-landen te verhogen." Voor zover in Washington bekend hebben de Russen voor het eerst in de geschie denis onlangs (net als de Amerikanen voor zulke gele genheden plegen te doen) een team media-deskundigen naar de ontmoetingslokaties in Genève gestuurd om 'cos metische' aangelegenheden te bestuderen als tijd en plaats van persconferenties, invalshoeken van camera's etc. Sommige medewerkers van de Amerikaanse presi dent menen dat Gorbatsjov al geruimte tijd een 'levens grote public-relationskuil' voor Reagan aan het graven is en men ziet niet goed hoe men daar de Rus zelf in kan laten vallen. Men wijst erop dat de Russische eenzijdige opschorting van plaatsing van SS-20-kernraketten juist afloopt vóór 'Genève' en dat Gorbatsjov aldaar dat moratorium met een gene reus gebaar kan verlengen, daarmee de Nederlandse plaatsingsbeslissing - die rond die tijd moet vallen - extra belastend. In november zal ook de eenzijdige Russische stop op Huismerk gaat door. nucleaire proefexplosies (door Washington als een leeg gebaar verworpen) nog van kracht zijn en kan Gor batsjov de aandacht van de wereld richten op Reagan's weigering om hetzelfde te doen. Verder ziet Washington enigszins nerveus het bezoek tegemoet dat de Russische voorman tevoren op 2 okto ber zal brengen aan Parijs, een ideaal toneel voor een generale repetitie. Aan wat Reagan van zijn kant in Genève zal inbren gen, kan hij waarschijnlijk niet veel eer behalen, zo me nen politieke analysten in de VS, tenzij hij met een werke lijk nieuw, concreet, ver gaand en kansrijk ontwape ningsvoorstel zou komen. Weinigen verwachten zoiets. Reagan zal daarentegen op nieuw zijn ruimtewapen- sproject ('Star Wars') willen verdedigen. „Ook dat is een punt waarop Gorbatsjov eigenlijk alleen maar winst kan boeken. Als hij Reagan kan bewegen tot beperking van 'Star Wars', heeft hij di rect gewonnen. Als de Rus dat niet kan, dan heeft hij in direct aan steun gewonnen bij de Westeuropeanen, die ook niets moeten hebben van een Amerikaans ruimte schild, dat Europa tot nu cleair slagveld maakt", zegt voormelde raadgever van de Amerikaanse president be zorgd. Voor het overige kan Rea gan onvermijdelijke aanval len op de Russische bezetting van Afganistan, wapenle veranties aan Nicaragua en schendingen van de mensen rechten in de Sovjet-Unie bepaald geen 'kracht bijzet ten' met even onvermijdelij ke vredelievende verzeke ringen dat de VS de SU er kent als een wereldmacht, waar tegenover Amerika geen vijandige bedoelingen koestert. Reagan kon na vijf jaar in het Witte Huis niet langer meer onder een top met zijn Russische tegenspe ler uit. Maar de kaarten lig gen niet gunstig voor de Amerikaanse president. ZO NU en dan neemt u de| moeite om 'moeilijke' woot- den of uitdrukkingen in de tekst van uw blad met een verklaring of vertaling tus sen haakjes te verduidelij. ken. Zo iets lijkt me wel zin-1 vol, al was het misschien be ter het gebruik van dergelij. ke, voor sommige lezers moeilijke, termen zoveel mogelijk te vermijden. Dat voorkomt dolheden als 'een mortuarium' op het gebruik van kernwapens, wanneer er 'moratorium' wordt be doeld. Het woord 'onderbre-, king' of 'pauze' was beter geweest. De directe aanleiding tot dit briefje is het gebruik van I het mij onbekende woord 'porum' in uw blad van 1 augustus in het artikel over een te bouwen parkeergara ge in de Tolbrugstraat. De kop van het stuk luidt: „Geen porum in binnenstad Breda". U zou mij en wellicht an dere lezers een dienst bewij zen door het woord 'porum' nader te verklaren. Breda, dr B.J. de Jonge. Naschrift: Het 'Groot woor denboek hedendaags Ne der-! lands' van Van Dale meldt! ons en u: „Porum (porem): gezicht, ponem, smoel, bak kes, facie, tronie." Het moord1 roept geen blij gezicht op, maar duidt op een vooruit zicht dat niet om aan te zien is. VERHEUGEND kan ik allen mededelen hoe fijn mijn va kantie wel is. Ik lig nu tus sen de ijsblokken in. Ik heb mij door twee majestueust schoonheden tussen de ijs blokken laten leggen. Van hitte geen last Deze twee, schoonheden heb ik laten aanvoeren en komen dan ook uit Tahiti. Mét hen, ook nog bamboeriet, palmtak ken en kokosnoten. Mijn va kantietempel zou zo in Tahi ti kunnen staan. Mijn inte rieur is helemaal Tahitiaans ingericht. Het geeft mij het gevoel in een ver land te zit ten. Hier rust ik uit. Alle spie-! ren van mijn ledematen moeten nu in deze vakantie periode de volledige rust krijgen. Ik gun ze die ook. Zijn mijn spieren niet: het hele jaar door al voot mij in de weer geweesttj Moet ik ze nü in de vakan tieperiode ook nog lastig vallen? Nee hoor! Ik wil a dat leed niet aandoen en daarom is mij de minste in spanning vreemd. Zelfs mijn vingerspieren heb ik buiten werking gezet. Ook mijn lachspieren heb ik de rust toegezegd. Die genieten n» meer dan dat ze in werking zouden zijn. Lachen kan ik nog altijd als mijn lotgenoten thuisge- keerd zijn. M'n lotgenoten zie ik al sjouwen met al hun bagagegoed. In verre stre ken komen ze uitgeput waar zij al snel bemerken dat hun plaats al lang bezet is door andere bezwetenen Dan maar de tent opslaan in de bossen, waar men spoedig helemaal onder de mieren zit. Velen hebben huidontsteking opgelo. van een kwallenbeet. Ook darmstoornissen, gekre, van het slechte voedsel daarginds, zijn schering inslag. De huid vol met rode bulten, de dader is de kodde kever. Als sluwe vossen koj men angstaanjagende mon sters, spinnen en and®'| griezelbeesten op hen Men rent van streek naa' streek, om dan bekaf met de laatste adem die men nog zich heeft thuis te komen. Ja, met groot leedver maak moet ik daar straks om lachen. Zo gaan jaarlijks velen de ellende opzoeken fl andere landen. Nog onwn tend dat de vakantie zoals ik hem beleef, duizend ma® zaliger is. Vanwaar toch dn massale volksverplaatsio- gen tijdens de vakantie? drijfveren van deze massa'1 uittocht ontgaan mij gebet' In mijn vakantietempel gcj; niet ik van de rust. Ik getif bij het leven. Door het raa"j zie ik de vakantieganger dodelijk vermoeid thuisko men. Hun gezichten spreM boekdelen. Ik zet mijn lad1' spieren weer in werkirt. want nu zit mijn vakantiee! ook op. Ik ben niet bijgek"' men van het lachen. Moergestel, Nou Pape. Van onze Haagse redactie pEN HAAG - De ministeriële missie v land, Luxemburg en Italië naar Zuid Afi volgende maand, zou onmiddellijk moet afgelast. Zij dient geen enkel doel en leidt er a toe dat de zogenaamde 'kritische dialoog ruggehaald. Dat vindt het Tweede Kar Nico Scholten (groep Schol ten en Dijkma teren met drie reeksen schriftelijke vrag 'Werl Van onze Haagse redactiel DEN HAAG - De werkloos! jaar gemiddeld even boven d schommelen. Deze voorspellir traal Planbureau. Het kabinet zal bij de opstelling voor het komend jaar met deze i houden. De afrondende besprekii mende week. Volgens een woordvoerder van het CPB zal het proces van korter werken volgend jaar rond 15.000 nieuwe banen opleveren, ongeveer evenveel dus als dit jaar. Het CPB is uitgegaan van een verdere ar beidstijdverkorting met één DEN HAAG (ANP) - Het per soneel van de openbare biblio theken daalde vorig jaar met 1,8 procent, het aantal uitle ningen met 3,9 procent en het aantal ingeschreven gebrui kers met 2,7 procent. Het aan tal boeken nam toe met 3,3 procent, wat minder is dan in voorgaande jaren. De klappen die minister Brinkman van cultuur met een korting van ruim achttien proeent op de subsidies voor de bibliotheken uitdeelde, zijn evenwel heel ongelijk aangekomen. Dit blijkt uit de jongste nieuwsbrief van het Neder lands Bibliotheek- en Lektuur Centrum (NBLC). Daarin wordt melding gemaakt van de voorlopige cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) over 1984 heeft verzameld. Het sluiten van bibliotheek filialen en het verminderen van de openingsuren laten hun sporen na, aldus het NBLC. Onduidelijk is de in vloed van de gestegen tarieven op het teruglopen van uitle ningen en leden. Het ledental van de zelf standige openbare bibliothe ken, die voornamelijk in ste den van meer dan 30.000 inwo ners zijn te vinden, daalde aanzienlijk sterker dan bij de bibliotheken die bij een pro vinciale centrale zijn aange sloten, en die vooral op het platteland worden aangetrof fen. Relatief daalde het aantal volwassen leden van de biblio theken met bijna vijf procent. Een op de zes volwassenen is lid. Voor de jeugd ligt het heel anders. Van de jongeren ouder dan vier jaar leent 83 procent boeken. Er zijn in ons land steeds meer kleine kernen waar de bibliotheek aan de deur komt. Het aantal boekenbussen nam met vijf procent toe. Die bus sen stoppen op meer dan twee duizend plaatsen. Daarnaast zón er de meer dan duizend vaste vestigingen. procent van eert lende pj Een alleen ter wed varend! hoewell nieuwe| dan 40.C Een niet v| werklof nog s| nieuwk markt. een tra banen. ving plaats i Het vanuit I arbeidf het aar voor zo hoog bi gaat st| m vanuit 1 ongeve en vod naar hl te vincf wikkel! aantal 1,5 mill dus) in| VNC wilde perscod crete rl cijfers.| er voo voorspl Verdeif werklo te los! merskll beterd I en flei onze dit vra dus Val Een T FNV het Cj gens groei niet gel van dd sen. Dl tot nu T delen worde! Hoof HOOC ste hel ten ojf riode I 5,7 prJ tot f lij verwa taat vl het ba 1984 zl BEREIDT de Zuidafrikaanse president vandaag dan toch een grote verrassin serieuze hervormingen in Zuid-Afrika d wekt na het onverwachte onderhoud va ^ndse Zaken Roelof 'Pik' Botha me' •Vestduitse topambtenaren, werden eer 'ernperd door Gerrit Viljoen, minister v uen en een bekende havik. Hij sprak v tingen. Dezelfde Viljoen verkondigde gistere 9estelde boodschap. Zonder omwege Oor dat de blanken zich moesten v veranderingen in het land. Ze zullen moeten inruilen voor een nieuw staats ten medebeslissingsrecht zullen hebbe i 'ne doorbraak in de impasse waarin lijk verkeert. Viljoen schetste een toekomstig Zui s participatie-democratie' te typere eenschappen krijgen interne auton r oenschappelijk belang worden door ®o behartigd, waarbij alle deelnemer derde Zuidafrikaanse verhoudinge entaiiteit - is dit vooruitzicht niets me 'ie die niet voetstoots aanvaard zal w u 9r°te vraag is of Pieter Botha zelf at komt om een toekomstige afreke ordering en uitbuiting van de zwart van 0en bijltjesdag of zelfs burgeroorl tJonlusten op steeds grotere schaal q. et besef hebben gebracht dat het rnrS' orm'n9en- En het zal Botha oeten zjjn ze niej meer ^g ZüH°IT-n9en °P het 9emakje uit te ""Afrika voorlopig verzekerd: onrus

de Stem | 1985 | | pagina 2