MAN IN AFGHANISTAN 56 MELDINi Sovjetambi uit fikse kri op Bulgarij Duizend lijl ontdekt in C ■WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1985 :üm EXTRA AP-correspondent Barry Renfrew trok vijf dagen lang met islamitische guerrillastrijders door de bergen van Afghanistan en was ooggetuige van de strijd tegen de door de Russen gesteunde. Afghaanse regeringstroepen. Hier volgt zijn verslag. REBELLEN R UKKEN T4J WOENSDAG 14 AUGUSTU Afghaanse oorlog is pas begonneiiEerde 0gS 1 De Boeing 747 waar- Door Barry Renfrew KUNAR VALLEI, Afghanistan (AP) - Al bijna zeven jaar vechten Adjar Khan en zijn man nen in de bergen van Afghanistan, „maar", zegt hij, „de oorlog tegen de communisten is nog maar pas begonnen en ik denk er nog niet aan om naar huis te gaan". De commandant van de opstandelingen wrijft lang zaam langs zijn baard en met een machinegeweer op zijn schoot spreekt hij over de jaren vol gevechten en doden in zijn geboorteprovincie Kunar die inmiddels door de meeste bewoners is verlaten. „We zullen winnen van de Russen en de Afghaanse com munisten", verwacht hij, „maar die overwinning is nog ver weg. Het zal lang duren voor we de Russen uit het land hebben verdreven. De Russen zijn machtig en onze mensen moeten soms vechten met als enige wapen hun blote han den. De Russen hebben alles tot hun beschikking". En ter wijl Khan zijn verhaal doet worden de heuvels in de om geving vanuit de stad Barikot, die in regeringshanden is, met kanonnen beschoten. In juni heeft een 10.000 man sterke Russische troepen macht, gesteund door vliegtui gen en tanks, zich door de Ku- nar-vallei heen gevochten. Het was het grootste offensief tot nog toe in de Afghaanse oor log. De rebellen die de Russen wilden tegenhouden werden teruggeslagen en moesten zich verschansen in de bergen. De dichtbeboste bergen in de Kunar-vallei werden in lichterlaaie gezet door Russi sche. bombardementen. Drie weken later stonden grote de len van de bossen nog steeds in brand. „Ze gooiden veel bommen. Alles was bedekt met vuur", merkt Abdul Ma teen, een jon ge rebel, op. „Waar onze broe ders zaten, was niets anders meer te zien dan vlammen". He^ onmogelijk om de be weringen van de opstandelin gen bevestigd te krijgen over wat er zich in het land af speelt. De Afghaanse regering staat westerse journalisten niet toe de oorlogsgebieden te bezoeken. Maar in de provin cie Kunar, waar de zwaarste gevechten worden geleverd in de Afghaanse oorlog, lijkt het alsof de strijdende partijen in een bloedige patstelling te recht zijn gekomen. Rebellen en communisten bestoken el kaar over en weer ten koste van vele levens. Maar voor beide partijen is de overwin ning nog lang niet in het ver schiet. De Russen zijn militair sterk en beschikken over mo derne wapens. Ze kunnen vrij wel overal in het land een of fensief zetten. Tegen een grote operatie kunnen de schaars gewapende en slecht getrainde guerrillastrijders nauwelijks iets ondernemen. Daar staat tegenover dat de Russen, met hun naar schatting 115.000 manschappen in Afghanistan, te weinig in aantal zijn om het hele bergachtige land onder controle te houden. Als een of fensief ten einde komt worden de troepen onmiddellijk weg gehaald en elders ingezet. Vrijwel tegelijkertijd begin nen de eerste verzetsstrijders weer terug te keren. Binnen de kortste keren is de zich einde loos voortslepende oorlog tus sen guerrilla-eenheden en re geringstroepen in geïsoleerde oorden en voorposten weer in volle gang. Revolutie De moedjahedien, of 'strij ders voor het geloof, zeggen dat hun islamitische geloofs overtuiging hun belangrijkste wapen tegen de vliegtuigen en tanks van de Russen is. Zij vechten voor Gods heilige zaak, vinden zij, dus uiteinde lijk moeten ze winnen. „Het is een revolutie. Soms is het moeilijk, soms valt het wel mee. Maar we moeten het dragen", vertelt Gul Akbar, een religieuze leider van de guerrillastijders in de Kunar Vallei. Het verzet wil een re gering op mohammedaanse grondslag vestigen in het land. Khan en zijn mannen zijn soenni-moslims, zoals meer dan 80 procent van de Af ghaanse bevolking en alle gro te verzetsorganisaties. De soenni-strijders hebben sterke banden met Saoedi-Arabië en andere behoudende Arabische landen. De strijdbaarder sji'i- tische bevolkingsgroep woont in het zuiden, bij de grens met Iran. Enkele kleine Afghaanse sji'itische verzetsgroepen ope reren vanuit Iran. De provincie Kunar, aan de noordwestelijke grens met Pa kistan, is nagenoeg verlaten na zeven jaar oorlog. Een rei ziger kan urenlang door de glooiende valleien en prachti ge, met dennen begroeide heu- FOTO BOVEN: Ajdar Khan, een guerrilla-com mandant in de Afghaanse provincie Kunar, rust hier met zijn troep even uit tij dens een patrouille-tocht door de bergen. - FOTO AP FOTO LINKS: Afgaanse vluchtelingen hebben in grote getalen hun toevlucht gezocht in kampen in het Pakistaanse grensgebied, zo als hier in het kamp Bajaur. - FOTO ANP veis en bergen trekken zonder ook maar iemand tegen te ko men. Op de hoogste bergtoppen leven her en der kleine noma denstammen. Ze hoeden hun schaapskudden en kunnen di rect wegvluchten, wanneer dat nodig zou zijn. Enkele ge zinnen uit de Kunar Vallei hebben hun toevlucht gezocht in kleine rotsachtige schuil plaatsen in de bergwouden. Ze willen hun land onder geen beding verlaten. Vlucht Eens bood Kunar onderdak aan tienduizenden mensen. Zeker 90 procent van hen is gevlucht naar Pakistan, zeg gen guerrillaleiders. De ber gen en heuvels zijn nu het ter rein van de moedjahedien. In de hoofdvallei wonen nog wat boeren in enkele dorpen, die in handen zijn van regerings troepen. Er zijn naar schatting 3,5 miljoen Afghaanse vluchtelin gen in Pakistan en ruim een miljoen in Iran, zo blijkt uit cijfers van de Verenigde Na ties. Miljoenen anderen zijn vluchteling in hun eigen land, dat voor de oorlog ongeveer 20 miljoen zielen telde. De moedjahedien zien hun gezinnen in Pakistan mis schien twee of drie weken per jaar. De mannen zeggen dat ze hun familie missen, maar ze moeten vechten en de gevaren van Afghanistan vinden zij al tijd nog aantrekkelijker dan het grauwe, lege leven in de vluchtelingenkampen. „Het is hard. Maar we moeten vech ten voor onze zaak. Het gaat om onze vrijheid", vertelt Ma- teen, die een vrouw en twee jonge kinderen heeft. Mager bestaan De moedjahedien uit de Ku nar Vallei waren vroeger voor het merendeel boeren en boe renarbeiders zonder eigen land, sterke, hardwerkende mannen met geen of weinig opleiding. Hun leven was uit sluitend gericht op het bijeen schrapen van een mager be staan uit de harde, steenachti ge grond, het onderhouden van hun gezinnen en het na komen van hun godsdienst plichten. Nu praten ze over weinig anders dan over de oorlog, die alles overheerst. Een gesprek kan nooit lang duren zonder dat de gevechten ter sprake komen. Het leven van voor de oorlog lijkt' niemand meer te interesseren. In leeftijd variëren de guer rillastrijders van 9 tot 90 jaar. De grootste groep is tussen de 20 en 45. De uitrusting van een guerrillastrijder bestaat uit weinig meer dan wat hij aan heeft. Daar moet hij zelf voor zorgen. De meesten dragen de traditionele wijde pofbroeken en lange hemden die tot op de knie reiken. Sommigen be schikken over een vest of een deken, die ze als jas kunnen dragen, en over beddegoed en zelfgemaakte rugzakken. De meesten dragen plastic schoe nen van het goedkoopste soort. Een paar sokken is de grootste weelde die een kan guerrilla strijder kan bezitten. Voedsel is in Kunar even schaars als in andere delen van Afghanistan. Er wordt weinig verbouwd omdat de gevechten voortduren en de meeste boeren gevlucht zijn. De guerrillastrijders bren gen hun eigen voedsel in, evenals alle andere zaken die ze nodig hebben om in leven te blijven. De meeste maaltijden bestaan uit niet meer dan on gedesemd brood en thee, met soms wat karnemelk of wat wilde groenten. In moeilijke tijden eten ze gras. „Het is een hard bestaan. Er sterven er velen", zegt een veteraan. Hun wapens zijn bijna even versleten als de rest van hun uitrusting. De meesten dragen Duitse of Engelse geweren uit de Tweede Wereldoorlog, die ouder zijn dan zijzelf. Een en keling draagt een oud jachtge weer mee. „Als er meer wa pens waren, zouden er meer moedjahedien zijn", zegt Khan. „Een wapen is wel het minste wat je moet hebben". Favoriet is het Russische half- automatische Kalsjnikov-ge- weer. Hooguit een op de zes strijders heeft zo'n wapen. Grotere wapens, zoals zwa re machinegeweren en raket- lanceerders om vliegtuigen en tanks te bestrijden, zijn schaars in Kunar. Het handje vol luchtafweermitrailleurs, die de enige verdediging vor men tegen Russische vliegtui gen en helikopters, zijn vaak buiten werking, omdat de guerrillastrijders niet de ken nis en reserve-onderdelen hebben om de verouderde wa pens te onderhouden. Naar verluidt worden er jaarlijks voor honderden mil joenen dollars aan wapens schonken aan de guerrilla strijders, met name vanuitj Verenigde Staten en China. VS alleen zou al voor 250 b joen dollar bewapening leï( ren. China, Saoedi-Arabi Egypte en andere Arabist landen zouden die wapenaai voer nog eens verdubbelen. De guerrillastrijders in Kunar Vallei zeggen een ander gehoord te hebben o« de omvangrijke buitenlands steun. Maar afgezien van paar oude zware Chinese mi trailleurs hebben zij nooit ii ontvangen. „We zien niks vl die wapens, die naar wij hori naar ons verstuurd worden zegt Khan. „Wapens schaars". Wap< ens De beste guerrillastrijdei krijgen wapens van hun le ders, maar de anderen moei; er zelf aan te zien komen. Ds betekent meestal dat zij schaarse bezittingen die ze he land uit hebben weten krijga moeten verkopen. De waper; meden in Pakistan doen goed zaken. Zij kunnen vrijwel el wapen namaken in hun weri plaats. In het afgelopen jaar het ben de Russen vaker elite commando's en paratroep® ingezet, omdat die beter kus nen opereren in het moeilijk terrein van de Afghaanse bei gen. Deze eenheden zijn gespe cialiseerd in het uitschakelt van verzetshaarden. De Russ: sche strijdkrachten hebbe zich de taktieken van de guei rillastrijders eigen gemaal en het gebeurt steeds vake dat verzetskonvooien wordt overvallen. De Russische commando zijn bedreven in helikoptei en bliksemaanvallen, die guerrillastrijders in hun kam pen verrassen. Ook wordt steeds vaker nachtelijke aas vallen ondernomen. Khan telt op zijn vingers 1 geavanceerde wapens, waai over de Russen beschikken vliegtuigen, helikopters, arli lerie, mortieren, tanks en mi; nen - en schudt zijn hoofd a hij naar de verouderde wa penverzameling van strijdmakkers kijkt. „Zij hebben alles. Wij hel ben maar zo weinig. Maar« vechten tegen ze en we kui nen ze verslaan, want wij helt ben Allah aan onze kant", hij CHERA GAL (AP) - Een doosje aspirine en de man die de opdracht heeft het te bewaren is het beste op het gebied van medische verzor ging dat de guerilla-eenheid van meer dan 900 man ter beschikking staat. Het doosje, met de opval lende verpakking en de En gelse gebruiksaanwijzing, steekt opzichtig uit de borst zak van Mohammed Jan, die er af en toe trots een klopje op geeft. Geen van de moed- jaheddien kan de gebruiks aanwijzing lezen, net zo min als ze weten wat aspirine is. Niettemin staan, zolang de voorraad strekt, de zieken elke dag in de rij om er een te krijgen. „Het helpt niet als er iemand wordt neergescho ten", zegt Mohammed Jan, „maar het is alles wat we hebben. We hebben ge spaard om het te kunnen ko pen op de bazaar". De moedjaheddien hebben geen verband, dus wonden moeten worden verbonden met repen stof die worden afgescheurd van kleding die vaak in geen weken gewas sen is. Een gewonde wordt op een brancard van boomtak ken gebonden en over de bergpassen naar Pakistan gedragen, een reis die een aantal dagen kan duren. Als hij geluk heeft, is er een ezel beschikbaar, maar meestal moet hij worden gedragen door zijn medestrijders en duurt de reis veel langer. Karresporen Als een gewonde de reis door de bergen al overleeft, staat hem een rit van ruim 300 kilometer in een vracht auto te wachten, die hem over hobbelige karresporen en bergwegen naar een van de ziekenhuizen in de Pakis taanse grensstad Peshawar brengt. De meest voorkomende soort verwondingen zijn door mijnexplosies afgeruk te ledematen of zware ver wondingen door granaat scherven, opgelopen bij luchtaanvallen of artillerie bombardementen. Daar naast zijn er kogelwonden, verbrandingen en shocks, en de daarmee samenhangende problemen als bloedvergifti ging en gangreen. Er zijn geen pijnstillers, zelfs geen sterke drank van wege het islamitische ver bod van alcohol. Volgens de commandan ten in de provincie Kunar zijn hun manschappen nog goed af vergeleken met de opstandelingen in centraal en noord-Afghanistan. De genen die in het noorden ge wond raken moeten soms 30 dagen reizen om Pakistan te bereiken. Onder de stroom slachtof fers die naar Pakistan wor den gebracht zijn talrijke burgers die gewond zijn ge raakt bij de vele gevechten en bombardementen. Soms kunnen de moedjaheddien iemand meesturen om de gewonden te helpen, maar meestal moeten de burgers zichzelf zien te redden. De medische verzorging in Afghanistan is altijd al summier geweest. Het is een van de armste landen ter wereld, en meer dan 90 pro cent van de bevolking is analfabeet. Ook vóór het uitbreken van de oorlog wa ren de artsen schaars en dun gezaaid. Nood De commandanten zeggen dat ze dringend behoefte hebben aan medische ver zorging voor hun man schappen, maar ze weten dat er niet veel hoop is dat ze die zullen krijgen. „We hebben niets om onze mannen mee te helpen", zegt Khan, „maar we hebben nooit anders ge kend". Er is een kleine groep bui tenlandse artsen en ver pleegsters die de guerilla- strijders in Afghanistan zo goed als het gaat van medi sche verzorging voorzien. Ze bevinden zich vooral in cen traal- en noord-Afghani stan, waar de nood het grootst is. Een van deze groepen is het International Medical Corps, een groep Ameri kaanse artsen en verpleeg sters. De voorzitter van deze organisatie, dr. Robert Shaw, verklaarde onlangs op een hoorzitting van het Congres dat Afghanistan aan de vooravond staat van een medische noodtoestand. „Er komt een moment waar op er zoveel gewonden zijn, dat het verzet uitgeput raakt en niet langer effectief is", aldus Shaw. Behalve met de oorlogs verwondingen hebben de commandanten in Kunar ook te maken met 'gewone' medische problemen. Veel verzetsstrijders hebben nooit medische verzorging gehad en lijden aan tuber culose, hartaandoeningen, oogziekten en chronische zweren en ontstekingen. I %*■«-< f' •V VI TOKIO (RTR/UPI) - De Boeing 747 waar van er maandag een in de Japanse bergen neerstortte, heeft op het gebied van veilig heid een goede repu tatie in de vliegtuig wereld. Het wordt be schouwd als het vei ligste toestel van de Boeing-vloot en er zijn nooit eerder ern stige problemen met de cabinedeuren ge constateerd, zo zei een woordvoerder van de vliegtuigfabriek. Het dagblad Los Angeles Times meldde echter dat het federale bureau voor de bur gerluchtvaart (FAA) de afge lopen vijf jaar 56 meldingen heeft binnengekregen over de fecten aan deursystemen van Boeings 747. Het ging hierbij om gebreken aan verschillen de onderdelen van de deuren en het sluitingsmechanisme. De directeur voor technische zaken van Boeing onder streepte echter dat dergelijke gebreken nooit een ongeluk hebben veroorzaakt. De 49-jarige zeer ervaren piloot van het ramptoestel (Masami Takahama had meer dan 12.000 vlieguren op zijn naam staan) meldde een half uur na het vertrek van het vliegveld Haneda bij de Ja panse hoofdstad, dat er pro- SOFIA (RTR) - De ambassadeur van Leonid Grekov, heeft zich ongewooi bondgenoot Bulgarije. In een vraagg blad Pogled uitte de ambassadeur k prestaties van het Balkanland en mx beiders ideologisch zwak. Diplomaten in de Bulgaarse hoofdstad noemden het com mentaar van Grekov 'hoogst ongebruikelijk', zeker omdat de betrekkingen tussen de twee landen als uiterst goed bekend staan. Zij zeiden er een aanwijzing in te zien dat de nieuwe Russische partijleider, Michall Gorbatsjov, de econo mische prestaties van de ove rige Comecon-staten ook goed in het oog houdt. Volgens de ambassadeur zijn de door Bulgarije naar de Sovjetunie geëxporteerde goe deren van lage kwaliteit en laat ook het investerings- en energiebeleid van Sofia te wensen over. Bulgaarse goe deren, hoewel verwelkomd door de Sovjetunie, hebben vaak 'kwaliteitsproblemen', zo zei Grekov, die zijn opmerking verzachtte door toe te geven dat dat ook van de Sovjetex port naar Bulgarije kan wor den gezegd. De zwaarste verwijten had Grekov voor de Bulgaarse ar beiders bewaard. De arbeiders hebl het enei hun in d besc maa de p maa unie ders gene kov. D. Rus; omd hooj door le b kou Balk won scho ste scha Br fen 1 kou proc hanc Sovj Een guerrilla-strijder staat hier bij het restant van een afgeworpen Russische bom in dorpje in de provincie Loghar. KAMPALA (AP) - Een voor malig lid van het Oegandese Parlement heeft dinsdag ge legd dat hij en anderen de lij- Ken hebben gevonden van minstens 1.000 mensen die werden gedood door de mili tairen van de op 27 juli afge zette president Milton Obote. De politicus, Pontian Ssen- gendo, zei dat hij verwacht dat de komende tijd nog meer lij ken zullen worden gevonden. Intussen werden in Kampa la nieuwe bewegingen gemeld van de rebellenstrijdkrachten, terwijl de voorbereidingen doorgingen voor onderhande lingen tussen de nieuwe rege- nng en de rebellen in het buurland Tanzania. Reizigers U1t Masaka, 130 kilometer ten zuidwesten van Kampala, meldden dat die stad maandag door rebellen was ingenomen. Het regeringsleger in de stad z°u nauwelijk verzet hebben geboden. V N - medewerkers die in Kampala aankwamen meld den dat de rebellen ook de stad Masindi hadden ingenomen, ruim 300 kilometer ten noord westen van Kampala. De re- bellen lijken nu het hele westelijke deel van het land in banden te hebben. He wam tusse ring ginn regei weel naar corre liep i en m door leide voor: raad binn zake Dar De verzi leek zijn. hem hij Paul nenl. ders niet veni De over 1.000 met men: kerk van zoud

de Stem | 1985 | | pagina 4