TO Grote deelname aan jeugdvakantiespelen fee// Het Steen: de oudste burcht van Antwerpen EEN DAGJE UIT Succes H. Baute in kringconcours vanuit Dourdan 1.59 59 98 3.95 2.95 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1985 DIOTIM VAN ZEELAND Hontenisse Plaatselijk nieuws Ixel ■leikant tengstdijk ZETEL VAN NATIONAAL SCHEEPVAARTMUSEUM Keizer Karei V t i Scheepvaartmu seum DOOP BOEK IN ST. NIKLAAS Dolf de Rudder illustreert Reynaert de Vos Al In Debby TV en I eind- ]pcht ik Luzac- par doen één. baar ik een erg I nd jaar zitten 1/7, jouw T22 PAGINA ZEELAND 2 i Speelweek op het voetbalveld in Nieuw-Namen in het kader van het jeugdvakantieweekspel Van onze correspondente NIEUW-NAMEN - Gisteren volbrachten 30 kinderen uit Nieuw-Namen de tocht door Nederland in het jeugdva kantieweekspel 'Nederland Spelletjesland'. Alle deelne- mertjes werkten tijdens de acht etappes een aantal be hendigheidsspelen af. Zo kregen zij na elke opdracht een aantal punten. Vreselijk grappig was het onderdeel polsstokspringen, omdat de stokken wel heel erg klein uitgevallen waren. Het werd een mini-polsstok festival. De bolussen werden met zwier in de oven ge gooid. Boter werd meters hoog opgestapeld en het ke gel- en schietspel vroeg om een grote precisie. De besten na acht ronden werden ver wend met een prijsje. Voor een kleine kern als Nieuw-Namen was het aan tal deelnemers vrij hoog. De organisatie was dan ook dik tevreden, 's Middags werd naarstig naar nieuw talent gezocht om een ereplaats te veroveren en mee te doen aan de grote talentenjacht, die voor alle kernen gehou den wordt op vrijdag tijdens het grote wereldspel. In Hulst ging vanwege het te frisse weer het gestoei met water niet door. De brandweer hoefde dus niet uit te rukken en de maar liefst 200 kinderen kregen het alternatiefspel 'Vlaamse kermis' voorgeschoteld. Ook hier speelde men enthou siast een heleboel oude volksspelletjes. Vandaag wordt er in Hulst gereden op de rol schaatsen en lacht men met vlaggen. In Clinge vertoeft men in de ochtenduren in Fantasialand en worden 's middags kleren gemaakt. St. Jansteen verkeert in Holly wood- en westernsfeer. Graauw zoekt zijn vertier in de oceaan en in Afrika. Hei kant reist door Fantasialand en gaat op talentenjacht en Nieuw-Namen houdt een landenspeurtocht en een creatieve middag. Zo'n 70 kinderen meldden zich gisdterochtend bij de Luifel in Lamswaarde om mee te doen aan het grote geluidenspel van de jeugd- vakantieweek. Dit keer moesten er geen dierengeluiden gezocht wor den, maar geluiden van mu ziekinstrumenten, zoals on der andere triangel, tamboe rijn, bekkens en verschillen de fluitjes. Na afloop van dit spel werd nog eventjes het spel 'Ter land, ter zee en in de lucht' gesDeeld. 's Middags werden er on derling 'zaken' gedaan tij dens de rommelmarkt op het voetbalveld in Lamswaarde, waarvoor ook van buitenaf nogal belangstelling was. Op de Vlaamse kermis waren - FOTO'S DE STEM COR J DE BOER Dovendien allerlei fancy- fair-spelletjes te doen. Vandaag worden alle kin deren in Vogelwaarde ver wacht bij het voetbalveld, waar begonnen zal worden met volksdansen, waarna een fietscross en een stepra- ce wordt gehouden, 's Mid dags worden er straatteke ningen gemaakt bij het ge meenschapshuis en zullen stokbroden worden gebak ken. Iridge - Leden van de bridge- |lub Axel speelden in het cul- ireel centrum De Halle de sde wedstrijd van de zomer- impetitie. De uitslag was als [olgt. Groep A met 11 paren: 1. mes Feijen-Den Doelder, 2. imes Olyslager-Herrebout, 3. :ren Usebaert-Dourleyn, 4. iitpaar Haagsma, 5. heren irmunt-Vermunt. Groep B :t 12 paren: 1. dames Hoek- ■kker, 2. heren Pel-Kock, 3. :eti Olyslager-Van Bam- :t, 4. heren Arnoldi-Bode, 5. imes Duymelings-Mat- leeuws. ietstweedaagse - De trimclub eikant houdt haar jaarlijkse etstweedaagse op woensdag en donderdag 15 augustus, r wordt telkens een tocht ge iden van 25 kilometer. De in- ihrijving begint om 18.30 uur het gemeenschapscentrum Heike van waaruit om 19.00 |ur wordt gestart. De leden an de trimclub zorgen voor oede begeleiding en pechvo- p kunnen in een bezemwa- en terecht. s; 4,93 S X93 e Vogel - Het recreatieteam ih camping De Vogel heeft steeds dagelijks evene menten op de kalender staan, {e behalve voor de camping- psten ook toegankelijk zijn bcr mensen van buiten de Pping. Woensdag 14 augus- is er om 20.00 uur een bin- favond in de kantine; don- Wag is er om 14.30 uur een feting op de liggende wip 'Vm 18.30 uur begint er een ['wedstrijd, waarvoor vanaf uur kan worden inge- Teven. Vrijdagavond is het ihjskaarten om 20.00 uur. Za- ™ag om 20.00 uur begint de ago-avond. Zondagmiddag net vanaf 14.30 uur gaaibol- h Om 15.00 uur is het prijs- '«eiking van de ballonwed- jljden en tevens wordt dan t&heid genomen van het ac- tte recreatieteam, dat dit *n de vele tientallen eve- JWenten op touw heeft gezet n goede banen heeft geleid. .Enkele uitslagen van vorige C* gehouden activiteiten: sport- en spelavond telde n '0 deelnemers en de eerste «Jzen gingen in de verschil de categorieën naar: de ijd tot 6 jaar: Esther van baan, Terneuzen; 6-7 jaar: 'cke van de Bosch, Hengst- Jk; 7-8 jaar: Manon van 'r> Arnhem; 8-9 jaar: Rym- lesser, Etten-Leur en bij de aap van 10 jaar en ouder: J 'he Allonsius uit Hoeve- J (B). In het weekeinde ij* n 35 deelnemers voor de Jjpfte eer bij de surfwed- "njden 0p de Vogel. Karei bpf. ®els uit Hulst was de [v bij de jeugd tot 15 jaar. 15 tmrSte priis bii de categorie v', 34 jaar ging naar Danny - 'inde uit Terneuzen en bij ï!ri°r'?eren b°ven de 34 jaar kant y de Bruijn uit Hei" ken met de hoogste eer strij- Het Steen: de burcht in Antwerpen, waarin ook het Nationaal Scheepvaartmuseum is onderbracht DE NAAM Antwerpen komt van het Frankische woord 'aanworp' of 'aanwerp'. Dit betekent: opgeworpen land tegen het water (de Schelde). Natuurlijk spreekt de legen de rondom de figuren Druoon, Antigoon en Brabo meer aan. Brabo kapte de hand van de reus Antigoon af en wierp die in de Schel de: (h)andwerpen. Het beeld met fontein dat dit verhaal uitbeeldt- ge maakt door Jef Lambeaux - staat op de Grote Markt. Natuurlijk is dit verhaal historisch onjuist. Vanuit de landtong (de aanworp) ont wikkelde zich de stad Ant werpen. Het Steen is een overblijfsel van de voorma lige brucht die hier eens stond. Opgravingen brachten aan het licht dat er al een nederzetting was in de Gal- lo-Romeinse tijd. Deze is door de Noormannen in 836 plat gebrand. De vesting werd herbouwd en in het begin van de dertiende eeuw werd een aarden en houten omheiningswal door een dikke stenen muur vervan gen. Binnen de vesting ston den er behalve het nu sterk gewijzigde Steen, het ver blijf van de burchtheer, nog meerdere belangrijke ge bouwen, zoals de Sint-Wal- burgiskerk en de Vier schaar. In circa 1520 werd het Steen in opdracht van keizer Karei de Vijfde gerestau reerd. Het wapenschild en de kernspreuk van de keizer prijken nog op de mooie log gia boven de toegangspoort van het huidige museum. Later deed het Steen dienst als gevangenis. De landtong is in de vorige eeuw bijna geheel afgegraven bij het rechttrekken van de Schel dekaden. De voornoemde Walburgiskerk viel hierbij ten offer. Het Steen werd nogmaals gerestaureerd en in 1862 werd het ter beschikking ge steld aan de inrichting van een oudheidkundig museum, "'f* dat twee jaar later geopend werd. Het Nationaal Scheepvaartmuseum werd hier ondergebracht. Rond de jaren vijftig van deze eeuw voegde men de verzameling van het Stedelijk Scheep vaartmuseum eraan toe. Het 'vergrote' nationale Scheep vaartmuseum werd in 1958 plechtig heropend. In die tijd werd ook het bronzen beeld van Lange Wapper voor de poort van het gebouw ge plaatst. Lange Wapper is een legendarische kweldui vel, een figuur uit aloude Antwerpse volksverhalen. Het museum bevat een waardevolle verzameling van voorwerpen die alle be trekking hebben op de scheepvaartgeschiedenis, zowel van de marine, zee vaart, koopvaaardij als van de visserijbinnenvaart, lange- en wilde vaart en kustvaart. Verdeeld over twaalf zalen krijgt de geïn teresseerde bezoeker een boeiend overzicht. Alles is rijk geïllustreerd met veel fotomateriaal, kaarten, maquettes en voor al de grote verscheidenheid aan materialen, instrumen ten, gebruiksvoorwerpen en scheepsmodellen. Tot de be langrijkste tentoongestelde voorwerpen behoren onder meer de unieke modellen van de Oost-Indiëvaarders, de Oostrust (1721), de Jonge Jacob (1724), de Barbesteyn (1767) en vooral het pronk stuk van het museum, de driemastgaljoen uit de 18e eeuw. Er is ook een gespeciali seerde bibliotheek en lees zaal met 25.000 titels. Op de kade kan men een sleep- schip, de Lauranda, bewon deren. Hier krijgt men een indruk hoe de schipper en zijn knechts woonden en leefden. Het Steen is elke dag gopend van 10.00 tot 17.00 uur (behalve op 1 en 2 januari, 1 mei, hemelvaart, 1 en 2 november en 25 en 26 december). De toegangsprijs bedraagt 50 frank. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - De kring West Zeeuwsch-Vlaande- ren/Walcheren hield met een deelname van 790 oude duiven een kringvlucht vanuit Dourdan. De duiven van H. Baute te IJzendijke deden het uitstekend. Met acht duiven in wed vlucht won hij 1,4,10,21 en 24, hoogste snelheid 1597,01 meter per minuut. Ook Jan Lecluijze te Biervliet zal dik tevreden zijn. Hij had 14 duiven in con cours en won 10 prijzen, te be ginnen met de 83 en vervol gens 29,39,40 enz. De verdere kopprijzen wa ren voor 2. J. du Puy te Bier vliet, 3. A. van Hij fte, Oost burg, 5. J. de Guytenare, 6. P. de Smet, beiden te IJzendijke, 7. J. Broeke en zoon, Souburg, 9. Ch. de Poorter, Souburg. COMPIEGNE De Snelvliegers te Oostburg met 215 jonge duiven 1492,37 mpm. 1. J. van de Neste, 2. J. de Smet, 3 en 7. J. de Krijger en zoon, 4. M. Buysse, 5. W. Prenen, 6 en 8. J. Simpelaar, 9. R. van Hee, 10. G. van Hee met 38 oude duiven 1545,20 mpm. 1. R. van Hee, 2. J. de Smet, 3. M. Buysse, 4 en 5. J. Simpelaar. De Getrouwe Duif te Cadzand met 144 jonge duiven 1585,11 mpm. 1,4 en 6. A. de Putter, 2. W. de Die, 3. M. de Lijser, 5. gj. Visser, 7. S. de Put ter, 8. W. Goossens, 9. M. Provo, 10. Abr. Vasseur met 42 oude duiven 1612,67 mpm. 1 en 2. A. Duininck en zoon, 3. A. Mabelis, 4. Sj. Visser, 5. Riemens-Van Unen. Strijd in Vrede te Groede met 144 jonge duiven 1552,76 mpm. 1,3,4,6 en 9. L. van de Wege NS, 2. J. Manha- ve, 5. mevrouw Buijze, 7. gebr. Van de Wege, 8. A. Wille en Co. met 56 oude duiven 1579,87 mpm. 1. J. Faas, 2. M. Elfrink, 3. Ch. Ras, 4. L. van de Wege NS, 5. mevrouw Buij ze. Hoop te Biervliet met 119 jonge duiven 1507,07 mpm. 1. Van de Lin de-De Regt, 2. J. Moens, 3. A. Neve, 4. Herman de Dobbelaere, 5. M. Brevet, 6. C. de Regt-Bracke, 7. J. Boeye, 8 en 9. Jac. Versluijs, 10. A. Boeye met 50 oude duiven 1508,89 mpm. 1. P. Dingemanse, 2. H. de Ruijsscher, 3 en 4. M. de Dobbelae re, 5. A. de Boevere. Nog Sneller te Breskens met 186 jonge duiven 1546,32 mpm. 1 en 3.1. den Dekker, 2. gebr. Pijcke, 4.1. de Jonge, 5 en 10. J. Notebaart, 6. M. Versprille, 7. W. Daansen, 8. J. Reynvoet, 9.1. Pleijte. Eerste de Beste te Schoondijke met 117 jonge duiven 1533,62 mpm. 1 en 2. E. de Wever, 3. A. de Wever en zoon, 4. P. Cornelis, 5. J. Buijze, 6 en 7. C. Jansen, 8. A. Hamelinck, 9. A. de Wever en zoon, 10. J. de Poorter met 36 oude duiven 1524,02 mpm. 1 en 2. J. de Poorter, 3. J. Temmer man, 4. A. Hamelinck, 5. J. Pijcke. VZV te Hoofdplaat met 270 jonge duiven 1527,13 mpm. 1 en 4. E. Tem- merman-D., 2. J. Martens, 3. B. de Poorter, 5. H. Calon, 6. A. van de Broeke, 7. E. Temmerman-H., 8. A. de Poorter en zoon, 9. W. van Grol, 10. A. Martens en zoon met 89 oude duiven 1501,4 mpm. 1. Comb. Den Hamer, 2. R. Waebeke, 3. P. de Poorter, 4. W. van Grol, 5. A. de Poorter en zoon. Steeds Sneller te IJzendijke met 161 jonge duiven 1482 mpm. 1 en 3. M. Rodts, 2. J. den Hamer, 4 en 10. H. Baute, 5.1. de Cocq, 6. B. Tanghe, 7 en 8. G. de Boevere, 9. A. Dellaert met 120 oude duiven 1549 mpm. 1. J. van de Broeke, 2. P. de Smet, 3,4 en 6.1. de Cocq, 5. G. de Boevere, 7 en 10. P. Dellaert, 8 en 9. A Noteboom. De Bonte uuit te Aardenburg in samenspel met De Grensvliegers te Eede met 159 jonge duiven 1535,1 mpm. 1. V. de Vreeze, 2. J. de Vree- ze, 3. H. Cocquit, 4. M. Verwulst, 5. E. Rammelaere, 6. E. Rijckaert, 7. J. Wieme, 8. N. d'Hondt, 9. J. de Mey en zoon, 10. W. de Clerck. Reeht voort Allen te Sluis met 90 jonge duiven 1542 mpm. 1,2 en 7. Coppens-Focke, 3 en 9. F. Baas en zoon, 4. M. Coppens en zoon, 5. J. van de Lijke, 6. H. van Damme, 8. E. Rijckbost, 10. H. Allaart. De Reisduif te Breskens vanuit Meaux met 165 jonge duiven 1530,05 mpm. 1. A. Ribbe, 2. R. Daansen, 3 en 9. L. Basting, 4. Dat- thijn-Cauwels, 5. Ch. Ras, 6 en 8. P. de Jonge, 7. J. Buize, 10. T. Dekker. Van onze correspondent ST.-NIKLAAS - In verband met de opvoering van het massaspel van Reynaert de Vos, wordt dinsdag 27 augus tus het boek van Dolf de Rud der officieel uitgegeven in het bibliotheekgebouw nabij de grote Markt te St.-Niklaas. De heer De Rudder is onderwijzer geweest aan de lagere schooi in zijn woonplaats, waarna hij directeur werd van de school voor beroepen. Nu hij gepensioneerd is, is hij zich bezig gaan houden met het maken van tekeningen van Reynaert de Vos. Hij heeft in totaal 143 tekeningen ge maakt. Bij deze tekeningen is door Bert Decorte een passen de tekst geschreven van het Reynaert-verhaal. Het boek wordt gedrukt in drukkerij Rinda van Marcel Oelbrandt in Lokeren. Het boek kost 580 Belgische francs.

de Stem | 1985 | | pagina 11